UILTJE Minister Slotemaker loodst zijn begrooting in veilige haven. VOORJAAR IN HOLLANDS TUIN ZATERDAG 30 APRIL 193S HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER Sociaal-democraten en Nat. Socialisten tegen. DEN HAAG Vrijdag. De hoogleeraar Woltjer (a.r.) leed aan professorale verstrooidheid. Hij dacht blijk baar. dat hij deel uitmaakte van de Tweede Kamer en niet van de Kamer van revisie, waar een redevoering van IV2 uur als hij hield vol komen misplaatst was. Zelfs zijn mede-hoog leeraren leken hem niet meer ernstig te nemen en den voorzitter was het aan te zien, dat ook hem gelijk de verdere Kamer zulk een breedsprakigheid thans meer dan ooit mis haagde. Het begon met een politiek-staatsrechtelijke kritiek op de heeren aan de overzijde van het Binnenhof, die in December j.l. volgens den a.r. spreker de fout hebben begaan, bovenal wegens de kwestie van de leerlingenschaal tegen de begrooting van Minister Slotemaker te stemmen. Niet bij dezen bewindsman lag de eventueele fout, maar bij het kabinet-in- zijn-geheel, dat wegens zijn inzichten omtrent 't algemeen financieel beleid verlaging van de leerlingenschaal onaanvaardbaar had ge acht. Overigens achtte Prof. Woltjer ook op zichzelf de klacht i.z. de te groote klassen overdreven. Een ander thema door spr. aangeroerd was het feit, dat onze gansche onderwijswetgeving op compromissen berust, te beginnen met tegenwoordige nummering art. 200 van de Grondwet. Het groote labyrinth van wetten werd hierop door den hoogleeraar doorloopen door vervolgens een statistiek voor te dragen over de veelvuldige wijzigingen die onze on derwijs-wetten in den loop der jaren onder gaan hebben. Na zich tegen afschaffing van 't Grieksch op de gymnasia en voor de ware klassieke op leiding te hebben uitgesproken kwam spr. via wenschen i.z. het Academisch Statuut (ver dubbeling daarvan wenschte hij) bij zijn ver langen omtrent een technische herziening van alle onderwijswetten in onderling verband te recht. Tenslotte betoogde hij o.m. dat de schoolstrijd weer om den hoek komt kijken bij pogingen om die invloeden bij de onderwijs opleiding te doen gelden. Vóór de Minister na de koffie-pauze aan het woord kwam, klaagde Mr. Briët (a.r.) over 't feit. dat de school te veel aan opvoeding doet. hetgeen z.i. n.l in het huisgezin hoort te geschieden, over de vele fouten in taal en stijl en over 't slechte schrift der scholieren, terwijl hij verder o.m. tegen overlading van 't leer- program opkwam. Minister Slotemaker de Bruine kan Prof. Barge niet toegeven, dat de huidige toe stand van de neurologische en psychiatrische kliniek te Leiden absoluut onvoldoende is. maar wel wil hij verklaren, dat wanneer het eenmaal mogelijk is verbetering zal dienen in te treden. Mr. de Rijke kreeg te hooren, dat de Utrechtsche hoogleeraar Prof. Min- nert geen lid is van de communistische partij of eenige daaraan verwante organisatie. En verder kon de Minister den hoogleeraar niet veroordeelen wegens een door dezen gehou den gebalden vuist als reactie op een hem verontwaardigd gemaakt hebbende fascisti sche demonstratie. Tegen den heer Sikkes trachtte de minister allerlei bewijzen aan te voeren, ook in verband met wat er gezegd was over de zgn. concentratiewet, dat het hem aan energie heusch niet ontbrak en dat hij ook wel degelijk allerlei in 't belang en ten nutte van 't onderwijs bereikt had. Een gevoel van bevrediging gaf den Minister, dat in 't algemeen sinds hij nu 3 jaar de onder- wijsportefeuille beheert, de goede sfeer tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs weer is gaan herleven. Uit de begrootingscijfers blijkt voorts, dat er dit jaar meer wordt, uit gegeven en gedaan dan in 1937, zoodat hij. Prof. Slotemaker de Bruine, dan toch wel wat in den Ministerraad vermocht te berei ken. Waar blijft, dat ook deze Minister bij Onderwijs streeft naar zuinigheid, maar dat is kabinetspolitiek en dat geldt nu juist o.a. voor de kwestie van de leerlingenschaal. Daarover had men dus bij 't algemeen be- grootingsdebat dienen te spreken. Met zijn collega's acht deze Minister een solied be- grootingsbeleid noodzakelijk, juist met het oog op de cultureel-paedagogische en de so ciale voorzieningen, die anders op den langen duur het eerst de kinderen van de rekening zullen worden. Wijziging van de leerlingenschaal kan men alleen verdedigen op paedagogische gronden en niet om meer onderwijzers te werk te kun nen stellen zoo betoogt de Minister, aange zien er verhoudingsgewijs werkelijk niet zoo veel werklooze onderwijskrachten daardoor aan den arbeid zouden kunnen gaan. Thans is 't geld er niet voor herstel van de schaal van 1923. Maar gelukkig heeft de Minister een mil- lioen ter beschikking om de excessen tegen te gaan. Daarbij wordt geval voor geval be keken. In 't algemeen zal de capaciteit van 't gebouw 'n rol spelen bij het hanteeren van art. 56, tweede lid en voorts zal de Minister van de hem daarin toegekende bevoegdheid tot. wegneming van „excessen" als het aantal kinderen plotseling zeer gaat verschillen. On geveer 700 boventallige leerkrachten zal men aldus aanstellen. Omzetting van de 3-jarige ambachtsscholen noemde de minister harde noodzaak. De heer Slotemaker de Bruine zal nog eens bekijken of 'n technische herziening der L. O.-wet gewenscht is. Wat het „tuchtrecht" aangaat is de Minis ter ook nu nog niet van de wenschelijkheid eener wettelijke regeling dien omtrent over tuigd. We vernamen verder, dat het Grieksch op 'l gymnasium blijft, dat de regeling van de collegegelden inderdaad niet ideaal, doch 't kan niet anders tengevolge van de finan- cieele noodzaak. Den rijkdom van ons volk, ons nationale bezit, moeten we handhaven en dus dient men zich niet te keeren tegen de vrijheid ook voor de onderwijskrachten op 't stuk van geestelijke, godsdienstige en politieke verscheidenheid. Verkeerd ware dan ook on derwijskrachten te verbieden 'n politieke ge dachte aan te hangen. Van doodelijke uniformiteit bij ons onder wijs is in 't geheel geen sprake. Overigens is waakzaamheid tegen overlading wel ge wenscht. En dat geldt zeker voor 't gymna sium. Bij het komende wetsontwerp hoopt de Minister verbetering aan te brengen wat aan gaat het te veel aan vakken op verschillende inrichtingen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. De gedachte dat onze leerkrachten beter paedagogisch voorbereid moeten worden is meer dan 'n eeuw oud. Men vindt haar terug in 'n ontwerp-Terpstra, dat de Minister 't Staatsblad hoopt te kunnen binnenloodsen. Bij de toelating tot Hoogere Burgerscholen en gymnasia zal men naar betere selectie dienen te streven doch men kan de ouders zelf ten slotte niet dwingen er van af te zien, dat ze hun uil 'n valk meenen te zijn. Mr. de Rijke kan gerust wezen; met hem veroordeelt de Minister 'n intellectualisme, waar men alleen zou letten op 't verstand en niet op karakter noch op lichaam. De vraag is echter wat men onder karakter verstaat. Mr. Briët kreeg te hooren, dat er wat meer aan onderwijs in vaderlandsche geschiedenis gedaan zal moeten woroen, waarna de Mi nister opmerkte dat de zedelijke krachten pas van beteekenis zijn als ze in buitenaardsche sfeer wortelen. Daarom zoo gaf de Minister aan Mr. de Rijke te verstaan moet er volle vrijheid zijn voor doorwerking van de reli- gieuse opvattingen bij 't onderwijs. Met aan- teekening, dat de s.d. en de nat. soc. fracties tegen waren, ging de begrooting er z. h. st. door. E. v. R. Kroonprinselijk Paar van Dene marken naar Nederland. Tegenwoordig bij de huwelijksplechtigheid te Doorn. Uit Kopenhagen, 29 April: Kroonprins Frederik en zijn gemalin Prinses Ingrid zul len van avond naar Berlijn gaan, teneinde tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van prins Louis Ferdinand van Pruisen en groot vorstin Kira. Het kroonprinselijk paar zal vermoedelijk Dinsdagavond, tezamen met de Koningin, die reeds in Duitschland vertoeft, naar Kopenhagen terugkeeren. In elke prijsklasse opvallend goed! Door tallooze rookers wordt het dagelijks dankbaar erkend: Uiltje is een sublieme sigaar! Hoevele kenmerken, die 't hart van den rooker verheugensmetteloos witte brand; gelijkmatig, gaaf dekblad; verrukkelijke geur; zachte, volle smaak! Neemt U de duurdere of de goedkoopere soorten - Uiltje geeft het zuiverst rookgenot! Vraag Uw leverancier: (Adv. Ingez. Med.) Ex-keizerin van Abessynië naar Europa. De oud-keizerin van Abessynië is te Jeru zalem naar Europa scheep gegaan om daar, naar men meent, haar laatste kroonjuweelen te verkoopen. MOTORONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vrijdagavond kwam de 40-jarige motorrij der H. C. Hesseling, wonende te Middelhui!, in snelle vaart naar Zoutelande gereden. 3ïj het dorp kwam hij in botsing me; de vracht auto van een slager uit Westkapelie, welke botsing zoo hevig aan kwam, dat H. een sche delbreuk opliep en spoedig daarna overleed. p V/N-H V R.I-* 2-tA. De burger: Hij kom! weer mooi in 't blad Weer een speelhuis in Den Haag gesloten. Vrijdagmiddag te ruim 6 uur heeft de Haagsche politie opnieuw een succes kunnen boeken in haar strijd tegen de speelholen in de residentie. Reeds geruimen tijd bestond bij haar het vermoeden, dat in het perceel Wagenstraat 155 een speelgelegenhcid was gevestigd en, nadat de noodige voorbereidingen waren ge troffen. is Vrijdag overgegaan tot een inval in het bewuste perceel. Terwijl een inspecteur zich met 11 recher cheurs in de omgeving had opgesteld, is een andere inspecteur, vergezeld door een re chercheur. het pand binnengegaan, en heeft daarbij kunnen constateeren. dat er inder daad werd gespeeld. Al het vocgokken be- noodigde materiaal was aanwezig en 12 be kende hazardspelers werden door de binnen- treder.den te midden van hun spel volkomen verrast. De aanwezigen werden met den revolver be dreigd. en nadat om assistentie was gefloten, verschenen de buiten wachtende politieman nen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantenwagens naar het hoofdbureau van politie overgebraent, waar zij aan een verhoor werden onder worpen. Na dit verhoor zijn de „goklustigen" weder op vrije voeten gesteld. Vergeefsclie colportage-loclit naar Oss. N. S. B.-crs werden niet in dc gemeente toegelaten. Vrijdagmiddag poogde de N. S. B. met circa 150 man in Oss te colporteeren. 's Morgens had de N. S. B. uit Nijmegen aan den burge meester bericht gestuurd, dat zij van twee tot vier uur zouden komen, met verzoek be scherming te garandeeren, zonder mede te deelen met hoeveel man zij zouden komen. Dc burgemeester van Oss telegrafeerde als als antwoord, dat hij. gebruikmakend van zijn bevoegdheid ex art. 219 gemeentewet, aan on- gewenschte vreemdelingen het verblijf in zijn gemeente ontzegde. Dit telegram is om 11.25 uur aan den pro pagandaleider te Nijmegen bezorgd. Met het oog op de verwachte komst der N. S. B.'ers waren door justitie en politie de noo dige maatregelen getroffen. Circa 150 N. S. B - ers werden Vrijdagmiddag buiten Oss gehou den. Zij kwamen blijkens de autonummers uit Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland. Ordeverstoringen hebben, dank zij de ge troffen maatregelen, niet plaats gehad. De N. S. B.-ers hebben zich heel kalm over de ge meentegrens laten leiden en bleven tot vier uur by elkaar op het grondgebied van Heesch. Circa 200 personen uit Oss werden op flinken afstand gehouden, zoodat zij de vreemdelin gen zelfs niet konden beroepen. Opgemerkt wordt, dat het eolportageverbod aanvangt op door de weeksche dagen, uitge zonderd 's Zaterdags, om vier uur. De NS-B. had tot 4 uur willen colporteeren. Kunstenaars der „Nieuw Amster dam" huldigen den heer De Monchy. Album met schetsen aangeboden. Op de nieuwste aanwinst van onze Neder- landsche vloot, het imposante vlaggeschip der HollandAmerika, lijn. de „Nieuw-Am- sterdam". heeft Vrijdagmiddag een korte, doch treffende plechtigheid plaats gehad De kunstenaars, die door hun werk aan dit trotsche zeekasteel zooveel relief hebben ge geven. hebben de sympathieke gedachte ge had, uiting te willen geven aan hun gevoelens van dankbaarheid jegens hem, aan wiens ini tiatief het te danken is, dat zij in de gelegen heid zijn gesteld hun gaven te ontplooien bij de schepping van het kunstwerk, dat thans als Nederlands grootste schip met zijn fraaie interieuren ieders bewondering afdwingt. Tot dit doel was Vrijdag door hen een thee georganiseerd, waarbij ook de directie van de Holland—Amerika lijn was uitgenoodigd. Nadat de kunstenaars, die vergezeld waren van hun dames, nogmaals de resultaten van hun arbeid in oogenschouw hadden genomen, verzamelden allen zich te vier uur in de comfortabele lounge van de eerste klasse. Daar werd het woord gevoerd door den lieer H. Tli. Wijdeveld. die wees op den giganti- schen arbeid, welke de bouw van de Nieuw- Amsterdam van de directie verlangd heeft en nog steeds vergt. Spr. wees erop, dat het den heer W. H. de Monchy gelukt is zestig kunstenaars in har monie te brengen. Daarvoor zijn die kunste naars hem in hooge mate dankbaar en als blijk van die dankbaarheid hebben zij een aantal schetsen verzameld in een groot al bum,. dat zij den heer Monchy aanbieden. Onder luid applaus werd dit album daarop binnengedragen en aan de heer De Monchy overhandigd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5