Haarlem's Dagblad De Cup Final. Helen. Cespannen toestand te Sjanghai. DINSDAG 3 MEI A.S. OPENING Geheime uitzendingen afgeloopen Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16828 Uitgave Lourcns Cosier, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkuntoor Socndaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuidcr Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 2 Mei 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per pofit f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtcnticn: 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes nc rubriek. De Engelschen hebben weer een van hun jaarlijksche „klassieke" sportfestijnen be leefd: den Cup Final. Deze eindstrijd om den beker der beroepsvoetballers neemt zijn na tionale plaats in naast de Boat Race, de Derby, de groote cricketgebeurtenissen en nog enkele klassieke paardenrennen: de Gold Cup, de St. Leger en de Grand National Steeplechase. Sommige dier gebeurtenissen vinden hun aanhang niet in alle lagen dei- bevolking. Van den Cup Final kan men zeg gen dat zijn massale aanhang in de arbei dersklasse leeft „soccer" is in Engeland het spel van den arbeider maar dat het heele volk zich toch wel voor den uitslag in teresseert. Ditmaal waren Preston North End en Hud- dersfield Town de finalisten. Hun succes be wijst opnieuw dat zelfs een beroeps-voetbal club, die toch zoozeer schijnt af te hangen van het maken van groote recettes, het ver kan brengen met beperkte geldmiddelen. Beide immers zijn gevestigd in steden van bescheiden grootte. Dat geldt vooral voor Huddersfield Town, dat bij zijn wedstrijden zoowat de helft van de gemiddelde ontvang sten van eerste klasse clubs maakt en niet temin al sinds vele jaren tot de „gevreesden" uit de hoogste afdeeling behoort. Eenige malen behaalde deze club het Engelsche kampioenschap en in 1922 won zij de Cup. Toevalligerwijze gebeurde dat ook in den eindstrijd tegen Preston North End en de be slissing viel toen door een aan Huddersfield toegekenden strafschop. Die werd te baat ge nomen en Huddersfield won met 10. De gel digheid. van de scheidsrechterlijke beslissing werd zoo hevig aangevochten dat enen er nu, na zestien jaar, nog in de Engelsche bladen over schreef. Het heette dat de overtreding, waarvoor de strafschop gegeven was, buiten het penalty-gebied was begaan. Preston North End zwoer wraak en verwierf dien Zaterdag op merkwaardige wijze, want het won eveneens met 10 en ook door een strafschop, toegekend in de allerlaatste mi nuut van den reeds met een half uur verleng den strijd. En nu protesteerde natuurlijk Hud dersfield tegen de geldigheid van de penalty, ofschoon blijkbaar met minder reden, want objectieve beoordeelaars zijn van meening dat de speler Mutch leelijk in den rug geno men werd. Het geschiedde vlak voor Hudders- field's doel en de scheidsrechter had even te voren al twee dergelijke overtredingen laten passeeren, misschien omdat hij na twee uur van gelijken strijd een penalty geen gelukkige oplossing vond. Mutch stond begrijpelijker wijze niet op dit standpunt en schoot den bal in het doel. Zooals vrijwel regel is in Cup Finals was het een slechte, rommelige wed strijd geweest. De onzekerheid van het succes bij het voet balspel wordt bewezen door het feit, dat Preston North End als nr. 3 de competitie be ëindigt het had een week geleden zelfs nog een groote kans op het kampioenschap terwijl Huddersfield Town in zijn laatste twee competitiewedstrijden succes zal moeten be halen om aan degradatie naar de tweede divisie te kunnen ontsnappen. Dit bewijst dus opnieuw het verschil tusschen den constan ten vorm, voor welslagen In de competitie vereischt, en de geschiktheid tot „het geven van het uiterste bij bijzondere gelegenheden", die voor bekeroverwinningen worden gevorderd, Sommige Engelsche clubs gelden bovendien vanwege hun speltype als bijzondere „Cup- fig'hters". Tot die kleine groep hebben Hud dersfield Town en Preston North End beide altijd behoord. Preston schijnt in de laatste jaren ook de ware competitie-eigenschappen te hebben bemachtigd. Den leider der club komt daarvan onge twijfeld de eer toe. Men heeft in Engeland wel ervaren dat de talenten van den „mana ger" die ook met de samenstelling van het elf tal belast is en adviseert inzake aankoop en verkoop van spelers, de voornaamste factor vormen in het succes van de club. Het is in alle bedrijven en organisaties zoo, dus waarom zou het in het „voetbalbedrijf" anders zijn? Voor de Britsche mentaliteit is het ken merkend dat het veroveren van de Cup hoo- ger aangeslagen wordt dan het winnen van het landskampioenschap. De onzekerheid, die zich bij het eerste in zooveel sterker mate voordoet, de geluksfactor die er zooveel meer bij meetelt zijn voor de Engelschen nu juist motieven, om er meer waarde aan te hech ten. In Nederland oordeelt men precies anders- omv De Brit schijnt het min-of-meer-bewuste gevoel te hebben, dat de strijd tegen de grillen der Fortuin een beter levensbeeld geeft en daarom meer waarde en beteekenis heeft. Is dat moeilijk te aanvaarden? Wat zou het ver velend zijn als we allemaal hetzelfde over die dingen dachten R. P. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groot- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Dinsdag 3 Mei 1938, 's avonds van 81/491/4 uur, door den heer Piet Halsema. Programma. 1. Toccata en fuga in d kl. t.. J. S. Bach 2.Sonate VI, F. Mendelssohn-Bartholdy Koraal met variaties Fuga Andante. 3. Inleiding en Allegro uit de 94ste Psalm. Julius Reubke 4. Kleine Praludien und Intermezzi op. 9 Hermann Schroeder a. Maestro b. Andante sostenuto c. Allegro moderato d. Allegretto e. Andantino f. Poco vivace, f. Final César Fianck (De verviaarde Amerikaansche tennisspeelster Helen Wills is met 25 rackets in Engeland aangeko men, 07ii een poging te doen haar achtste overwinning te behalen in het damesenkeispel te Wim bledon.) Helen Wills (ex-Moody) heet ze, Alle tennislessen weet ze, En geen oogenblik vergeet ze Dat zij uit is op een prijs; 't Kleinste risico vermeed ze, Vijfentwintig rackets deed ze In haar koffers vóór de reis. Tweeëndertig jaren leeft ze, Vele vraaggesprekken geeft ze, Over tennisbanen zweeft ze, In de milde voorjaarszon: Naar den hoogsten titel streeft ze, Vijfentwintig rackets heeft ze Voor den strijd te Wimbledon. Voor geen honderd dollar lacht ze, Naar de hoogste glorie smacht ze. Elke' andre eer veracht ze. Maar ze slaat haar slag - en hoe; 't Kan nog best eens lukken, dacht ze, Vijfentwintig rackets bracht ze Met zich naar Europa toe Door de heele wereld toert ze, Meen'gen eersten prijs beroert ze, Maar op 't kampioenschap loert ze, Als de kostbaarste trofee, Al, wie haar weerstreven, vloert ze, Vijfentwintig rackets voert ze Als sportieve wapens mee. Koel en onbewogen staat ze, Menschel! juichen en ze laat ze, Andre reputaties schaadt ze Door haar superieure slaan; Niet dan uiterst zelden praat ze, Vijfentwintig rackets slaat ze Tegen ballen op de baan. Krachtig en verbeten strijdt ze. Waren angst en schrik verspreidt ze, Alle concentratie wijdt ze Aan de glorie: kampioen 't Am'rikaansche hart verblijdt ze, Vijfentwintig rackets slijt ze In één enkel kort seizoen WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A. Haarlem. SLAOLIE, ZUIVERE ARACHIDE, per 1/1 flesch a 6' 'i maatje45 ets. SHAMPOO, per 3 pakjes10 ets. PINDA'S, per pond 11 ets. SUIKER, per pond22 ets. VET. per pond 34 ets. ROOMBOTER, per pond 75 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Hachelijke oogenblikken voor sleepboot. Onder den tros van de „Witte Zee". Bij het binnensleepen van het voor sloop bestemde Engelsche stoomschip ..British Isle" heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vóór den Nieuwen Waterweg een incident voorgedaan, dat buitengewoon goed is afgeloopen, doch waarbij de sleepboot .Noordzee" van L. Smit en Co's internatio nalen sleepdienst ernstige averij bekwam. Toen de sleepbooten „Noordzee'' en ..Seine", die de ..Witte Zee" zouden assisteeren bij het binnensleepen van de ..British Isle", die aan het gieren was. bezig waren met het vast maken, gierde het Engelsche schip opzij, waarbij het in aanvaring kwam met het ach terschip van de „Noordzee". Hierdoor kwam de sleepboot onder den tros van de „Witte Zee", de tros trok den voor mast om en de sleepboot helde sterk over. Ge lukkig knapte de voormast van de „Noordzee" af en doordat de „Witte Zee" de tros terstond losmaakte, kwam de „Noordzee" spoedig vrij. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch de „Noordzee" was ernstig be schadigd: de voormast was verdwenen en de schoorsteen, de brug en het berghout van de sleepboot werden ernstig beschadigd. Korten tijd later is cie British Isle" dooi de drie sleepbooten den Waterweg opgesleept en te Hendrik Ido Ambacht afgeleverd. Japansche gendarmerie bezet een deel der internationale wijk. Engelsche bevelhebber neemt tegenmaatregelen. Ongeregelde Chineesche troepen binnengedrongen SJANGHAI, 2 Mei. (Reuter. ANP.) Gisteravond is hevige opwinding ont staan, toen. een afdeeling Japansche gendarmerie, de bajonet op het ge weer, voor den duur van zes uur fei telijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-Road. De Japanners gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ont ploffing was gekomen, die op een Ja pansche vrachtauto was gemunt. Elf Chineezen werden daarbij gewond. De gene, die de bom heeft geworpen kon ontkomen. Als gevolg van dit incident is de toe stand te Sjanghai thans gespannen te noemen. De Britsche bevelhebber heeft vanochtend een afdeeling op post gezet bij de plaats, waar zich het incident heeft voorgedaan. Een aan tal Japansche gendarmen bevindt zich nog steeds in de straten. Gisteravond zijn eenige gendarmen een po litiebureau binnengekomen, waar Britsche be ambten dienst deden. Gemeld wordt, dat de Britsche bevelhebber den Japanners heeft ge vraagd het gebied te ontruimen. Een groote menigte ziet toe, wat er gebeurt. Nader meldt Reuter, dat nog een Britsche troepenafdeeling naar het politiebureau is ge zonden met, naar men gelooft, het bevel er te blijven zoolang de Japansche gendarmen er zullen blijven. Dit bevel geldt ook voor de afdeelwelke dienst doet op den Nanking-road. Ook deze afdeeling heeft versterking ontvangen. Ongeregelde Chineesche troepen binnengedrongen? De algemeene spanning in de neder zetting is nog vergroot door berichten, welke inhouden, dat 2000 man, die deel uitmaken van een afdeeling on geregelde troepen, ter sterkte van 5000 man, en gezonden waren om het de Japanners in het gebied van Sjang hai en Nanking lastig te maken, in het geheim zijn binnengekomen in de door buitenlanders bewoonde stadsdis tricten. De politie zoekt naar verdachte perso nen en naar wapens. Oneerlijke Haarlemsclie winkel bediende. Zijn patroon voor 1000 gulden benadeeld. Een Haarlemsche winkelier is de dupe ge worden van de oneerlijke practijken van zijn bediende die hem gedurende eenige jaren voor ongeveer f 10 per week heeft benadeeld. Het bedrag dat de bediende zich op die manier heeft toegeëigend wordt op ongeveer duizend gulden geschat. De bediende, de 39-jarige T., is gisteren door de recherche gearresteerd en bekende inderdaad zijn patroon gedurende geruimen tijd voor f 10 per week te hebben opgelicht. Bij de huiszoeking, die na de arrestatie door de politie werd verricht, bleek dat de bedien de in het bezit was van een spaarbankboekje waarop ongeveer f 255,60 stond, verder bezat hij eenige effecten en een bedrag aan con tant geld van f 500. Daar men aanneemt dat T. waarschijnlijk reeds een flink deel van het ontvreemde geld heeft uitgegeven is het ver duisterde bedrag aanzienlijk grooter. De arrestant zal heden door den officier van Justitie worden gehoord. Vijftig dooden bij bombardement op Barcelona. Bommen op tic buitenwijken van de stad Twaalf Britsche schepen door bomsplinters getroffen. Van Majorca komende vliegtuigen van Franco hebben Zaterdag de voor steden van Barcelona gebombardeerd. Boven de stad zelf konden zij niet komen. Een tweede poging werd ver hinderd door de jachtvliegtuigen der regeering en door het luchtafweerge schut. Volgens het ministerie van lands verdediging zijn 50 personen bij het bombardement om het leven gekomen. Twaalf Britsche schepen, die fn de haven lagen, werden door bomsplinters getroffen. Een Engelsche zeeman moest in het ziekenhuis opgenomen worden. De doop van Prinses Beatrix. Het militaire eerbetoon. Aan het militair eerbetoon langs den te volgen weg bij de doopplechtigheid van H.K.H Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. in de Grc te Kerk te 's-Gravenhage, zal worden deelgeno men door een detachement van het korps rij dende artillerie, de 2c bataljons van de regi menten grenadiers, jagers, de 2e bataljons van het 3e, het 5e. het 10e. het 16 en het 21e en het 22e regiment infanterie, het 2e batal jon van het regiment wielrijders, een detache ment van het 6e regiment veldartillerie, een detachement van de luchtvaartafdeeling. een detachement van het 3e halfregiment huza ren, de koloniale reserve en een bataljon van de koninklijke marine. Voorts zullen bij het paleis Noordeinde een eerewacht van grenadiers en jagers en de koninklijke militaire kapel worden opgesteld Bij de kerk zal de eerewacht worden ge vormd door secties van de koninklijke marine, terwijl hierbij tevens de marinekapel wordt opgesteld. Tenslotte zal de muziek van het 6e regiment infanterie bij het standbeeld op het Buitenhof worden geplaatst. De troepen langs de route moeten om kwart over tien hun plaatsen hebben ingenomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimh. en schriftelijke garantie. Meubelen. Kleeren. Tapijten enz. worden door ons BLIJVEND motvrij gemaakt. Euiveringsonderneming „RADICAAL' GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 1165' (Adv. Ingez. Med.) VAN ONS FILIAAL DAMSTRAAT 4. HAARLEM TELEFOON 18306 Speciale aanbieding: PORTABLE en STANDAARD SCHRIJFMACHINES. KOMT U ONS BEZOEKEN? N.V. Remington Schrijfmachine Hij. (GEVESTIGD te AMSTERDAM) (Adv. Ingez. Med,) Italiaansche missionarissen in Abessynië vermoord. Missiepost in Harrar overvallen. Drie Italiaansche Capucijner missionaris sen en twee jeugdige inboorlingen, die bij hen inwoonden in het' dorp Endebar in de Abessynische provincie Harrar, zijn door een twintigtal Gallas en Amhara's, die de uni form der Italiaansche Askari's droegen, ver moord. Twee andere Capucijnen van denzelf den missiepost, ontsnapten aan den dood door zich in hei struikgewas te verbergen. Dit bericht heeft de „propaganda fide" be reikt door een telegram van mgr. Ossola. den apostolischen vicaris. OVERSTROOM IN f >\VE! IN OF VER. STATEN Hot Amerikaanse he stadje Idaho aan de Canadecsche grens heeft de laatste weken zwaar te lijden eehad van overstroomingen, die een ware ravage in de stad aanrichtten Het woord is aan Mr. C. Bake: Er is meer tevredenheid onder de katten dan onder de menschen. OOK U KUNT GELD SPAREN DOOR IN 'T VOORJAAR UW BRANDSTOFFEN TE BESTELLEN!! VRAACT ONZE NIEUWE PRIJSCOURANT SCHOUWT7ESLAAN 25. TEL 10070 eooc Ulut fauuUiof! (Adv. Ingez. Med.) Belgische scholieren bezoeken ons land. Door prof. Van Poelje toegesproken. De leerlingen van Belgische middelbare scholen, die ten getale van 362 Zaterdag in ons land zijn aangekomen voor een vier- daagsch bezoek, onder auspiciën van de Ne- derlandsche commissie voor schoolreizen, zijn in den namiddag, na hun bezoek aan Rotter dam en een kleine excursie door de residentie, te vijf uur in de Ridderzaal te 's-Gravenhage officieel ontvangen welke ontvangst o.m. werd bijgewoond door den Belgischen gezant, baron Herry. De directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, heeft als voorzitter der Nederlandsche commissie en namens den minister, die verhinderd was, het gezelschap toegesproken, waartoe met de genoemde jeug dige Belgen ook een honderdtal Nederland sche scholieren behoorden. Spr. herinnerde aan vorige bezoeken van dezen aard en constateerde dat de verjaar dag van onze Prinses thans aan de ontvangst een bijzonder karakter gaf, hetgeen de Bel gen aanleiding had gegeven om een telegram van gelukwensch naar Soestdijk te zenden. Op voorstel van spreker hieven allen een drie werf hoezee voor Prinses Juliana aan Het was Zondag stil in het Oosten des lands. Voor het eerst sedert zeer langen tijd hebben zich Zondagmorgen geen ge heime zenders meer in den aether laten hooren. Vermoedelijk hebben de zware straf fen, welke tegen de verdachten in de zaak van den geheimen zender „De Nachtegaal" geëischt zijn, de andere amateurs dusdanig afgeschrikt, dat zij het risico eener uitzending niet meer durven te loopen. Hiermede zal de periode der geheime zenders In Gelderland en Overljsel wel tot het verleden behooren. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De toestand in Sjanghai is gespannen. 1 De geheime zenders in het Oosten des lands hebben gi.-I.Men niet uitgezanden. I Bij bombardementen van Barcelona zijn 50 menschen gedood. Haarlem viert Julianadag. 3 Baarn en Soest hebben een bloemenhulde aan de Prinses gebracht. 3 In de Apennijnen is een vliegtuig inct 19 inzittenden verongelukt. 4 De viering van den 1 Mei-dag in het bui tenland. 4 Op 3 Juli a.s. treedt de luchtverbinding met Australië in werking. 7 De 1 Mei-dag te Haarlem. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Cup Final. J. B. Schuil over „Nora". 13 II. de Bois; Tentoonstelling van Kunst zij ons Doel. 13 Schaakrubriek De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on u

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1