Haarlem's Dagblad Overlading bij het M.O. De eerste kers. Een nieuw Postkantoor te Heemstede. Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 3 Mei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. 55c Jaargang No. 16829 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Er is weer eens een onderwijs-debat in de Eerste Kamer geweest en bij die gelegenheid heeft mr. Briët betoogd dat men allerlei daar toe niet bekwame leerlingen het middelbaar onderwijs wil laten volgen. Een onderwijs- expert komt in een hoofdartikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant tegen deze zienswijze op. Hij geeft toe dat het huidige M. O. voor een groot deel der leerlingen zwaar, zoo niet te zwaar is. Maar hij heeft een kleine enquête onder zijn eigen leerlingen gehouden die hem heeft aangetoond, dat de methode van onder wijs bij het M. O. ondeugdelijk is geworden. En hij zegt erbij dat velen van zijn beroeps- genooten dit volkomen met hem eens zijn. Mr. Briët is er naast als hij denkt dat de steeds grooter wordende moeilijkheden bij dit onder wijs in de eerste plaats te wijten zouden zijn aan ondeugdelijkheid van het „levende ma teriaal", waarmee de leerlingen worden be doeld. De oorzaken van die moeilijkheden schuilen voornamelijk in het leerplan en in de methode van werken. In Haarlem's Dagblad hebben wij in den loop der jaren meermalen een dergelijke over tuiging omtrent het M. O. (die deels ook voor het voorbereidend hooger onderwijs geldt) tot uiting gebracht, daarbij de meeningen van vaklieden citeerend. Er is natuurlijk in de klingen der onderwijsmenschen zelf al heel wat over te doen geweest. Maar behoudens kleine wijzigingen, zoo hier en daar, ver andert er in den toestand niets. De foutieve methoden, door zoovelen gebrandmerkt, blij den rustig voortbestaan. Ik mag eraan herinneren dat indertijd ge sprekken met onderwijs-deskundigen ertoe leidden op deze plaats er de aandacht op te vestigen, dat de overlading met leerstof steeds toenam en dat het inpompen-van-kennis ge combineerd met de jacht-op-cijfers het ge volg had dat den leerlingen geen voldoende gelegenheid werd gegeven voor zichzelf te leeren werken en voor zichzelf te leeren den ken. Een Leidsche hoogleeraar liet zich toen in zeer trieste bewoordingen uit over de capaciteiten van de nieuwe hoeveelheden stu denten die hij telken jare onderhanden kreegofschoon velen hunner, prompt volgepropt met kennis, daarvoor hooge cijfers gekregen hadden. Hij verklaarde dit laatste uit het zeer groote receptiel vermogen, uit de bijzondere elasticiteit van kinderhersens. Maar tot zelf nadenken over het geleerde, tot combineeren van feiten en trekken van eigen conclusies, tot zelf werken waren er z.i. maar zeer weinig gekomen. De schrijver die thans in de N.R.Ct. aan het woord is blijkt niet optimistischer dan mijn Leidsche hoogleeraar. Hij heeft het slechts over andere aspecten van de zaak. Ook hij stelt overlading vast. Die zoekt hij niet in het aantal der thans onderwezen vakken, die hij alle noodig acht, maar in de voortdurende toeneming van de leerstof. Evenals een mijner vroegere informators ver klaart hij daarbij dat de moderne leeraar quantitatief veel meer kennis bezit dan zijn voorganger van dertig jaar geleden, dat het begrijpelijk is dat hij zijn leerlingen zooveel mogelijk kennis tracht bij te brengen maar dat het gebiedende eisch is de leerstof te be perken. „Wij moeten terug", zegt hij, „naar een leerplan van zoodanigen omvang dat een middelmatige leerling met plichtebetrach- (Op de veiling te Honselersdijk zijn de eerste kersen aangevoerd en voor vijf cent per stuk verhan deld.) Vijf centen voor één enkle kers, Dat is een thema voor een vers, Wel heb ik van m'n leven; Wie. of hij nog zooveel bezit. Haalt het nou in zijn kersepit, Om dat ervoor te geven. En dat 's dan nog de veiling maar, Een plaats dus, waar de handelaar En niet de smullers koopen. Die kers moet weer verkocht met winst En zal in prijs dan. op z'n minst, Wel naar een duppie loopen. Ik denk maar, als ik zooiets lees: Eén knikkertje van sappig vleesch En nog een pit, een groote; Een zuig, een slik, en 't is voorbij, Dat 's voor zoo'n dure lekkernij, Wat al te snel genoten. Maar, dit is nog maar een begin, De Betuwe staat alweer in Zijn kersenbloei te prijken; Straks komt de groote kersenvloed, Die tot een prijspeil dalen doet, Voor ons ook te bereiken. Eén pit, één knikker en één steel, Daarvoor is mij vijf cent te veel, Maar later zal ik smullen; Als ze voor een paar stuivers slechts, Mijn beide handen, links en rechts, Met malsche kersen vullen. P. GASUS. TREINONTSPORING IN BELGIë. Zondagavond is de trein Oostende-Brus- sel-Bazel op twee kilometer afstand van het station Lavaux ontspoord. Alle wagons zijn uit de rails gesprongen. Niemand werd bij het ongeluk gedood of gewond. Mr. dr. A. baron Röell verlaat eind dezer week de Maria-Stichting. De Commissaris der Konnigin in Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell, is thans in zooverre hersteld van het hem op 1 Maart j.l. overkomen onge val, dat hij aan het einde van deze week de Maria-Stichting hoopt te ver laten. Omstreeks half Mei rekent hij dan al zijne functiën weder te kun nen hervatten. Tot zijn leedwezen zal hij echter nog niet kunnen deelnemen aan de feestelijkheden in het Concertgebouw op 6 en 7 dezer en dus ook niet het woord kunnen voeren bij de officieele receptie op laatstgenoemden datum. Het tegenwoordige is geheel noodig voor de automatische telefoon. Het Postkantoor aan de Raadhuisstraat te Heemstede is eigendom der gemeente. Toen het groeiende Heemstede indertijd behoefte had aan een flink Postkantoor, heeft de ge meente dit laten bouwen waarna het in huur gegeven werd aan de P. T. T. Daarin zal nu in de naaste toekomst verandering gebracht worden. Het gebouw is namelijk in zijn geheel noodig voor den dienst van de automatische telefoon, die zich sterk uit breidt en steeds meer ruimte in beslag neemt. Daaro1 1 is in beginsel besloten het gebouw van de gemeente te koopen om het daarna geheel voor de Telefoon te bestemmen. Dan moet er natuurlijk een nieuw Post kantoor komen. Er is veel kans dat daarvoor aangekocht zal worden een huis met grooten tuin aan het Raadhuisplein, dat al eenigen tijd onbewoond is, welk pand dan natuurlijk verbouwd zal moeten worden. Een beslissing is binnenkort te verwachten. Sjansi binnenkort geheel door de Japanners ontruimd? Tenzij aanzienlijke versterkingen worden gezonden. Japanners melden Kiangsoe le zijn binnengerukt. Van Chineesche zijde wordt uit Hankan gemeld, dat herhaadle aan vallen der Japanners in Zuid Sjantoeng afgeslagen zijn en dat de Chineesche linie, die Taiertsjwang bewaakt .in tact is gebleven. Voorts maken de Chineezen melding van successen in Sjansi. Zij voegen hieraan toe, dat, tenzij de Japanners versterkt worden, zij gedwongen zul len zijn geheel Sjansi te ontruimen Aan den anderen kant meldt een Japansch communique uit Peiping. dat de Japansche troepen de pro vincie Kiangsoe zijn binnengerukt uit Zuid-Sjantoeng en Hoesjan, op 25 mijl ten noorden van den Loenghaispoor- weg. bezet hebben. Verder naar het oosten heeft een andere afdeelins Japansche strijdkrachten zich mees ter gemaakt van Matausjen. op vijf mijl ten westen van Tangstjen. 'ransche bommenwerper neer gestort in Joego-Slavië.' e vijf leden der bemanning slechts lichi gewond. Maar pas thans bekend geworden is, is Za t rdagmiddag een Fransch bombardements vliegtuig, dat op weg naar Roemenië was, i: Neder-Krain neergestort. De uit vijf perso nen bestaande bemanning werd slechts licht gewond, doch de machine werd volkomen vernield. Prins Louis Ferdinand en Groot vorstin Kvra te Doorn. Ex-kroonprins bij de bruiloftsgasten. AMERSFOORT, 3 Mei. Met den D-trein uit Berlijn, die om 8.25 uur alhier ariveerde, zijn vanochtend aan gekomen prins Louis Ferdinand van Hohenzollern en grootvorstin Kyra van Rusland, die morgen op huize Doorn kerkelijk in den echt zullen worden verbonden, nadat het burger lijk huwelijk gisteren te Potsdam was voltrokken. Tot het gezelschap van het bruidspaar, dat uit ongeveer 25 personen bestond, behoorde ook de Duitsche ex-kroonprins. Op het station waren ter begroeting aanwe zig twee hooge functionarissen van Huize Doom. de kolonel van de marechaussee. D. van Houten, alsmede de stationschef, de heer J. Houtman. In een tiental auto's vertrok het gezelschap vooraf gegaan door een motorbrigade van de marechaussee, naar Doorn. Burgerlijk huioelijk te Potsdam voltrokken. In het slot Ceciliënhof te Potsdam is gisteren het burgerlijk huwelijk voltrokken tusschen prins Louis Ferdinand en grootvorstin Kyra. Na het burgerlijk huwelijk werd het huwelijk volgens den Grieksch-othodoxen ritus inge zegend. De plechtigheid werd bijgewoond door den vroegeren kroonprins en zijn gemalin, prins Eitel Friedrich, prins Adalbert en zijn gema lin, prins August Wilhelm en prins Oskar. Ver der de grootvorsten Dimitri, Wladimir en Kyrill van Rusland, de koningin van Denemarken met den kroonprins van Denemarken en zijn gemalin, koning Ferdinand van Bulgarije, en anderen. Engeland en Japan sluiten een douane-overeenkomst. Regeling voor Noord-China getroffen. LONDEN. 3 Mei: In een tegelijkertijd te Londen en te Tokio gepubliceerd communiqué, wordt de overeen stemming tusschen Engeland en Japan be kend gemaakt ten aanzien van douane-kwes ties in Noord-China. Onderhandelingen, zijn sedert Februari gevoerd door den ambassa deur van Groot-Brittannië en den vice- minister van buitenlandsche zaken van Japan. De in het communiqué vervatte bepalingen vormen voor de Britsche regeering den besten waarborg, dat het mogelijk zal zijn de belan gen te behartigen van de houders van door China in het buitenland uitgegeven obligaties, welke door douane-ontvangsten beschermd zijn en daarmede het crediet van China te helpen handhaven. Bepaald is, dat alle inkomsten, welke ge- ind worden door de douane in elke Chinee sche haven, die door de Japanners is bezet, bij de Yokohama Speciebank gedeponeerd zullen worden. Uit deze deposito's zullen quota's voor buitenlandsche leeningen overgemaakt wor den aan den inspecteur-generaal der douane, ten einde volledig den dienst der buitenland sche leeningen en der schadeloosstellingen, die gegarandeerd worden door de douane inkomsten te verrichten. Naar verluid zullen de Vereenigde Staten en Frankrijk geen bezwaren maken tegen de tijdelijke toepassing van deze regeling. Een partijtje poker. De Daily Telegraph verneemt uit Los Ange los. dat een Britsche toerist, zekere Clifton, die verleden week met poker 30.300 pond ster ling heeft verloren, van de rechtbank hijdelijk order heeft ontvangen de betaling van twee chèques. die hij den winnaars gegeven had. tegen te houden. Een der winnaars is Lew Brice. een broer van de comédienne Fanny Brice. Clifton be schuldigt Brice en vier andere spelers er van te hebben geprobeerd het geld met knoeierij te verkrijgen Vrijdag zullen allen voor den rechter moe ten verschijnen. Clifton beweert een bedreiging te hebben ontvangen, nadat hij zijn aanklacht had inge diend. De man is nu onder bewaking gesteld. Niet meer bezorgen na zos uur. Actie van de transportarbeiders. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders werd Maandagavond met de vakgroep Loop- en Pakhuispersoneel vergaderd welke bijeenkomst tevens de vakgroeps-jaarverdadering was. Na de opening door den voorzitter, den heer J.Hartman, werd door den heer A. Mars een overzicht gegeven van de verrichtingen over het afgeloopen jaar en verder werd door spreker de actie van „Niet meer bezorgen na zes uur" behandeld, waarbij hij er de aandacht op vestigde dat thans deze actie gevoerd word in samenwerking met den Algemeenen Nederlandsche Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Door de organisatie is reeds eenigen tijd ge leden verbinding gezocht met de diverse win- keiiersvereenigingen. teneinde hun met de actie in kennis te stellen en zoo mogelijk hun medewerking te verkrijgen; is het de taak om het publiek behoorlijk in te lichten. Maar al te veel komt het voor dat men er op staat dat het gekochte of bestelde nog denzelfden avond bezorgd moet worden terwijl dit net, zoo goed den volgenden dag kan geschieden. Maar de bezorger had er een laten avond door en daar wordt veelal in het geheel niet bij gedacht. Daarom hebben hebben de besturen besloten een manifest tot Haarlem's inge zetenen te richten, welk manifest in 34.000 exemplaren zal worden verspreid. De vergadering gaf uiting aan haar in stemming met hetgeen reeds door het be stuur inzake deze actie was verricht en het geen nu op het programma staat en besloot met alle kracht deze actie te zullen steunen. Voorts werd besloten het vakgroepbestuur bij acclamatie opnieuw candidaat. te stellen en werden de heeren J. Hartman, J. Kruup en J P. Stevenhagen herkozen. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Het is het onnoodige en over bodige, dat de grootste be koring geeft aan ons leven en voor veler ziel datgene is, waar wij het minst buiten kunnen. Hitier op Italiaansclien bodem. Vanmorgen den Brenner gepasseerd. (Zie ook pag. 4). INNSBRÜCK, 3 Mei (Havas-AJfP.) De trein, waarmede Hitier op weg is naar Rome, passeerde hedenmorgen om 8 uur 01 de Duitsch-Italiaansche grens aan den Brenner. Het station was versierd met Hctorenbundels en Duitsche vlaggen. Op het oogenblik dat de trein het station binnenreed weerklonk het fas cistenlied. Een speciale missie onder leiding van den Hertog van Pistoia heeft namens den „Koning van Italië en keizer van Abessynië" den führer verwelkomd. Een andere missie, onder leiding van Starace, was door Mussolini af gevaardigd. Manifest van gouverneur van Rome. ROME, 3 Mei (Stefani). Ter gelegenheid van het bezoek van Hitier aan Rome heeft de gouverneur der stad het volgende mani fest doen pub'iceeren: .Romeinen, vanavond zal de führer in de stad aankomen. Groet met volle geestdrift den leider van het groote Duitschland, dat in beslissende uren aan het fascistisch Italië het tastbare bewijs van zijn solidariteit heeft gegeven. Geeft uiting aan uw vriendschappe lijke gevoelens, teneinde de banden van vriendschap der twee groote volkeren, die gemeenschappelijke belangen en idealen te te verdedigen hebben en zich vereenigd ge voelen door het hechte voornemen den vrede te dienen, nog steviger te maken". Spanning te Sjanghai gewekeu. Britsche en Japansche troepen terug getrokken. Reuter meldt uit Sjanghai, 2 Mei (A.N.P.) De spanning Is afgenomen nadat de Britsche troepen en de Ja pansche gendarmen van den Nan- king-Road waren teruggetrokken. De Engelsche en Japansche militaire autoriteiten waren daarover tot over eenstemming gekomen. Werkloosheid te Haarlem. De daling gaat langzaam. In de afgeloopen week verminderde het aantal werkloozen te Haarlem met 43. De zelfde week van 1937 gaf een verlaging van 147. Het blijkt, dat de sterke verlaging die verleden jaar in April geconsta teerd werd, nu in Maart gekomen is, terwijl April teleurstelling bracht. Daardoor levert het voorjaar 1938 als ge heel geen gunstiger beeld dan ln 1937. Het aantal werkloozen te Haarlem, dat nu 5348 beloopt, is nog slechts 213 lager dan om de zelfden tijd in 1937, maar 935 lager dan in 1936. roentjes in Haarlem's Dagblad en succes vormen een ondeelbaar begrip. Profiteer er ook op Uw beurt van. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Te Heemstede komt een nieuw postkantoor, l Te Rotterdam zijn Maandag twee arbeiders- door het omvallen van een bok ge dood; een derde werd zwaar gewond. 3 l)e Koningin heeft te Missingen een borst beeld van Prins Hendrik onthuld. 3 De Spoorwegen verleggen het goederen vervoer geheel naar den nacht. 3 Het Engelsche Lagerhuis heeft met 316 tegen 108 stemmen het beleid der regee ring goedgekeurd. 4 llitler naar Rome vertrokken. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Overlading bij het M. O. 1 Mr. E. Elias: Haagsche Heeren. 3 Speciale correspondentie uit Rome: Rome veranderde van uiterlijk. 4 II. D. Vertelling: De schutting. (j Van onzen Londenschen correspondent: Dc Jobstijding van minister Simon. 7 l. B. Schuil over „Rasmus, dc wonder dokter". JQ De Burgerlijke Stand Yan Haarlem is op genomen op 9 ting, zonder overdreven inspanning buiten de schooluren, de klassen kan doorloopen". Dit is gezonde, zakelijke taal die tot veler hart zal spreken. En men wordt bijna geest- driftig over dezen onderwijsman als hij be toogt dat het mogelijk is het M.O. te verbe teren zonder dat het een cent kost en zonder dat er leeraren bij ontslagen worden, het geen de werkloosheid maar weer zou ver- graoten Ik geloof zelfs dat deze man gelijk heeft. Maar mijn geestdrift breekt niet los, want zoo langzamerhand weten we wel dat het nog ge makkelijker is in crisistijd een uitgave te ver- hoogen, en veel gemakkelijker personeel te ontslaan, dan door verouderde opvattingen heen te breken en een nieuwe geest in som mige kringen te doen ontwaken. Er zijn ettelijke rectoren, directeuren en leeraren, plus ongetwijfeld vele professoren, die met de bezwaren tegen het huidige on derwijs instemmen, maar zij hebben de be slissing niet in hun macht. En als het over vermindering van het aantal Vakken zou moeten gaan, of over vermindering van het aantal uren voor bepaalde vakken, zouden velen hunner onmiddellijk in strijd met elkaar raken. Dat is al vaak genoeg geble ken. De verouderde inzichten van een kleine groep gewichtige -nderwijslieden houden blijkbaar herziening, eperking van leerplan en leerstof, stevig tegen. En intusschen gaan die voort met zich uit te breiden en ergeren steeds meer denkende ouders van M.O.-leer lingen zich aan de cijfer- en examen-jacht, die in werkelijkheid als hoofddoel van het onderwijs fungeert. Terwijl dit hoofddoel tocb. nietwaar, een ander behoorde te zijn? Mij werd dezer dagen door een anderen on derwijsman met een helderen kijk en een onafhankelijke- mening gezegd' „Ze staan nog steeds op het uiU' H°ndei Kennis is Macht-s'"- t. r-T zit de kern-fout," Het is dit aar '<jke onderwerp, dat ik voor een volgend ai kei reserveer. R. P. HITLER NAAR ROME. Het vertrek van den Führer van het Anhalter Station in Berlijn. Behalve den Führer ziet men op de foto o.a. Goering. Hess en een aantal leden van de Italiaansche kolonie. TEGEN KERMIS TIJDENS DE SPORTWEEK. Een adres der Middenstaiids- centrale. Dezer dagen vergaderde het dagelijksch be stuur van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. De uitvoering van diverse besluiten van de gehouden jaarvergadering werden o.m. behan deld. Voor een benoeming als examinator bij het examen voor het Middenstandsdiploma in 1938 werden twee candidaten aangewezen. Besloten werd een adres te richten tot het Gemeentebestuur van Haarlem, om in het be lang van den Middenstand afwijzend te be schikken op een verzoek van een exploitant van kermisvermakelijkheden, om gedurende de sportweek in Mei kermisvermakelijkheden te organiseeren. Zoo spoedig mogelijk zal een vergadering worden belegd met de Contact-commissie. Dronken man uit café verwijderd. Op twee plaatsen het rechterbeen gebroken. Maandagavond half acht werd de hulp der politie ingeroepen, omdat er bij een café op de Amsterdamsche Vaart een vechtpartij Plaats zou hebben. Het bleek dat een 37-jarige haringventer, die dronken was. geruimen tijd ir. dit café vertoefd had. Toen hem niet meer I getapt werd. begon hij op te spelen, waarbij hij tot handtastelijkheden tegen de vrouw van den caféhouder overging. Herhaaldelijk werd aan den man verzocht zich te verwijde ren, maar hij .wenschte niet heen te gaan. Tenslotte heef" een 39-jarige slager hem op verzoek van de caféhoudster uit het café ver wijderd. Toen hij naar buiten geduwd werd, struikelde hij, waardoor hij viel. met het ern stige gevolg, dat zijti rechterbeen op twee plaatsen brak. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeth" Gasthuis werd vervoerd. De politie heeft tegen den slager proces verbaal opgemaakt wegens zwaar lichamelijk letsel door schuld.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1