PRESTI 5"s 400 -ïarig bestaan van een Hofje te Haarlem. HudSOn 1T1err=ap6ta=ne Mercedes Ed. Kimman Co. De Fideele Boer. INGEZONKEN /TUKKEN WOENSDAG 4 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ZEEPPOEDE SLECHTS PERPAK Een verhuizing die geen verfraaiing bracht. Het Hofje „De Twaalf Apostelen" dat vroeger in de Barrevoetestraat stond. Het tegenwoordige hofje op de Voldersgracht. In 1538 dus nu juist 400 jaar geleden werd door Nicolaas van Huessen, Raad en Burgemeester van Haarlem en zijn vrouw Machteld van Paenderen, het Hofje van Oud- Alkemade of der Twaalf Apostelen in de Bar revoetestraat gesticht. Hierboven geven wij daarvan een teekening gemaakt naar een af beelding in den Stedelijken Atlas van het ar chief der gemeente Haarlem. Een schilder achtig plekje. Helaas is het nu verdwenen. Het Hofje kwam in 1877 onder beheer van het R.K. Armbestuur en werd in opzicht ge geven aan de regenten, van het St. Jacobs Godshuis. Er werden in opgenomen 12 R.K. vrouwen, die behalve vrije woning nog eenige andere voordeelen genoten. Al was het Hofje schilderachtig, blijkbaar liet de welstand der huisjes te wenschen over. In 1882 werd besloten op de Volders gracht een nieuw Hofje te bouwen. Daar staat het nu nog. De huisjes zullen wel ge riefelijker zijn geworden ter bewoning, maar daarmee is helaas alles gezegd. Het is te betreuren dat in 1882 niet overgegaan is tot herstel van de oude huisjes, dan zou dit zeld- zaam-mooie plekje voor ons bewaard geble ven zijn. Gelukkig hebben wij nu in de Barrevoete straat het Gasthuishofje overgehouden. De financiën van Noord-Hollaml. Rekening over 1936 heeft een batig saldo van bijna 1 ll: millioen. Ged. Staten van Noord-Holland bieden aan de Prov. Staten ter vaststelling aan de reke ning van de provinciale inkomsten en uitga ven over het dienstjaar 1936. De gewone inkomsten waren f 31.249.520 en de gewone uitgaven f 29.761.521.901/2, zoo dat de gewone dienst met een batig saldo van f 1.487.998,093- sluit. JAARVERGADERING VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Maandagavond is, naar we gisteren reeds in ons blad hebben gemeld, de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van de afd. Haar lem en omstreken der Vereeniging Neder- landsch Fabrikaat. Daar een deel van dit ver slag niet in de juiste volgorde in onze krant is gepubliceerd, laten wij dit deel hieronder volgen. In de vergadering van 21 April 1937 werd de heer C. Ooms, directeur van de Spaarne- stad, tot bestuurslid gekozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: H. P. Deinum, voorzitter; mr. L. L. F. André de la Porte, secretaris; dr. J. van Heerde, penningmees ter: mevrouw BeundersVroesom de Haan; mej. mr. M. J. Kluitman; C. Kaptein; C. Hin; A. van Weerden en C. Ooms. De heer W. J. van Herwaarden merkte bij de rondvraag op dat de winkeliers nog niet voldoende doordrongen zijn van het groote belang dat zij hebben bij het Nederlandsche Fabrikaat. De heer A. van Weerden vindt dat de fa brikanten de taak hebben om het Neder landsche Fabrikaat naar voren te brengen, de heer C. Kaptein is van meening dat de ver eeniging hier wel degelijk een taak heeft. De voorzitter zegt dat de fabrikanten zich meer bij de vereeniging moeten aansluiten en deelt verder een en ander mede over de reorganisatieplannen der vereeniging. De penningmeester, dr. J. van Heerde. klaagde dat de belangstelling onder de leden zoo ge ring is. De heer Van Herwaarden meent dat dit komt doordat men het belang van het koopen van Nederlandsch fabrikaat niet voldoende inziet. De heer C. Kaptein vraagt of het niet mo gelijk zal zijn om b.v. door middel van circu laires de winkeliers op dit groote belanig attent te maken. De voorzitter antwoordt dat dit uitgeven van circulaires al herhaalde malen is ge beurd. De heer A. van Weerden vindt dat het da gelijkse!) bestuuur deze zaak nog moet over leggen en dat dan de afgevaardigde naar de algemeene vergadering hier de aandacht op moet vestigen. De voorzitter sluit zich hierbij aan en sluit de vergadering. Vacantiekolonies. Gisteravond werd in het consultatiebureau de ledenvergadering van „Vacantle-kolonies" gehouden. Na het voorlezen der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. De aftredende bestuursleden, mevr. Dr. A. M. Hazevoet-Renout en mej. A. Melchior. die herkiesbaar waren, werden herkozen. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. A. J. v. d. ELst-Knip. De 2de secretaresse, mej. C. Westendorp las het jaarverslag van mevr A. M. Hazevoet voor, waaruit bleek, dat in 1937 383 kinderen zijn uitgezonden (in 1936 bedroeg dit aantal 304) 42 leden hadden bedankt. 24 leden wa ren aangeworven. 31 December 1937 bedroeg het ledenaantal 396. Uit het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mevr. M. R. Robbers-ten Oever, bleek dat de uitgaven over het afgeloopen jaar f 6219.72 bedragen. Er zou een saldo zijn van f 14.87, doch er moet nog ongev. f 50 aan ver- plegingskosten betaald worden. Mevr. M. R. Robbers- ten Oever werd met eenige welgekozen woorden door den voorzit ter gehuldigd voor het feit dat zij voor den 25sten keer haar jaarverslag uitbracht. CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. Uit het jaarverslag der afdeellng Haarlem van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond blijkt weer dat het ledental over het jaar 1937 is gestegen en bij den aanvang van dit jaar 304 bedroeg. Omtrent de groep gemeente-ambtenaren wordt o.m. in het ver slag het volgende gezegd: ..Verschillende diensten en bedrijven wer den. na advies van het Georganiseerd Over leg. gereorganiseerd, waardoor aan onder scheidene ambtenaren, het meerendeel met een groot aantal dienstjaren, met ingang van 1 Januari 1938 ontslag werd verleend. Aan dezen maatregel lagen zoowel financieele- als sociale overwegingen ten grondslag. Dit had o.m. tot gevolg, dat in de personeelscom missie een worstel van Burgemeester en Wethouders tot bevorderinv van verschillen de ambtenaren in behandeling kwam. Hoof den van takken van dienst en organisaties stelden 108 ambtenaren voor nromotie voor. Daarvan werden 52 bevordèrd". Wat het provinciaal personeel betreft zegt het verslag o.m. ..Evenals alle andere amb tenaren is en blijft voor hen, die hun werk kring bij de provincie hebben, de klok terug gaair. Daarbij komt, dat de positie van het provinciaal personeel door de bekende maat regelen van de regeerine vastgekoppeld werd aan de positie van de rijksambtenaren. Een actie voor loonsverhooflng bij de provincie is daardoor zoo goed als opmaakt Het financieel verslag sluit, met een post van f 6.393,34 terwijl aan bondscontributie werd ontvangen een bedrag van f 4.411,24. R.-K. Metaalbewerkers prolesleereii. Naar aanleiding van dc actie inzake de Ossche affaire. Dinsdagavond is te Bergen op Zoom een vergadering gehouden van de afdeelingen Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Halsteren. Roozendaal. Wouw. Hoogerheide en Ossendrecht van de r.k. Metaalbewerkers- bond, welke druk was bezocht. Met algemeene stemmen heeft deze vergadering de volgende motie aangenomen: „De r.k. metaalbewerkers van West-Brabant en Zeeland te Bergen op Zoom, in groote demonstratieve vergadering bijeen, consta- teerend een fel-anti-papisme, dat wordt aangewakkerd door de van lastergeruchten levende beweging en door het Amsterdam- sche sensatieblad, die o.a. als mikpunt heb ben gekozen.z. exc. minister Goseling, spre ken zich uit voor massavergaderingen van het katholieke volk ten einde actief stelling te nemen tegen deze hetze en te demonstree- ren vóór geordende vrijheid en tégen ban deloosheid". EERSTE COÖP. ASSOCL\TIE VOOR LIJKBEZORGING. „De Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging" UA.. sinds October 1922 te Haarlem gevestigd, heeft 29 April jl. in het gebouw ..De Nijverheid" haar jaarvergade ring gehouden. Het jaarverslag, waaraan wij ontleenen. dat het nog steeds groeiende ledental thans 6564 bedraagt, (er werden in 1937 792 nieu we leden ingeschreven) werd met algemeene stemmen goedgekeurd. In 1937 werden 287 uitvaarten verzorgd. De rekening per 1 Januari 1938 vertoont een overschot over 1937 van f 49.7. De heeren D. N. Piet en W. H. de Laat, tra den als bestuurslid af. In hun plaats werd de heer E. Kaleveld als voorzitter en de heer K. Tijsterman als bestuurslid benoemd. BETHESDA-SAREPTA. De jaarlijksche „Onze Dag" der stichting .Bethesda-Sarepta", welke dit jaar voor den 31 en keer gehouden wordt, is vastgesteld op 26 en 28 Juli. De eerste dag is bestemd voor de bezoekers uit de provincies Noord-Hol land, Friesland, Groningen. Drenthe en Overijsel, de bewoners der andere provincies worden op den *"weeden dag verwacht. MOEDERDAG. Evenals andere jaren zal de afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging ter gelegenheid van den aanstaan den Moederdag op Donderdag 5 Mei, te ze ven uur, aan de verpleegden in het Haar- lemsch Kindertehuis en het Tehuis voor Ouden van Dagen eenige taarten uitreiken. NED. CHR. REISVEREENIGING. Feestavond. De afdeeling Haarlem van de Ned. C^r. Reisvereeniging gaf haar jaarlijkschen feest avond in de zaal van den HK.B. aan de Tem peliersstraat. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter ir. J. Kooijmans, een kort wel komstwoord sprak waarna door het Zwit- sersch Verkeersbureau te Amsterdam de Pilatusfilm werd vertoond. Lüzern en de om geving der Vierwaldstattersee, benevens een rit naar Pilatuskuhn met de Pilatusbaan. deden menigen bezoeker „bekende plekjes" ontdekken van vroeger gemaakte reizen. Onder leiding van den heer v. d. Brink uit Bloemendaal werd „de Beatrijs" op gevoerd een gespeeld declamatorium met als hoofd figuren „Beatrijs", „het Mariabeeld", de „Rid der" en „de nonnen". Er werd onberispelijk gedeclameerd en gespeeld; het applaus voor den heer v. d. Brink en z'n clubje was dan ook wel verdiend. Muzikale medewerking ver leende een strijkersensemble onder leiding van den heer D. Hogenbirk. Trots de minder goede acoustiek werd naar de uitgevoerde nummers met aandacht geluisterd. De heer Sj. Burwalda trad op als „conferencier"; hij wist de lachlust der aanwezigen danig op te wekken. Na de pauze werd nog vertoond de film „In sneeuw en ijs", waarna de secretaris eer vereeniging, de heer Aug. C. v. d. Walle. alle medewerkenden hartelijk dankte en een kort propagandawoord sprak. HAARL. AMATEUR FOTOGRAFEX- VEREENIGING. Voor leden en genoodigden der Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal op Don- derdwagavond 5 Mei de heer K. H. Idema uit Amsterdam. oud-voorzitter der Ned. Amateur Fotografen Vereeniging zijn nieuw ste lezing met projectie en demonstratie hou den over: „De Cassade-druk. Eerst ont wikkelen, dan belasten, daarna weer belich ten?" Nieuwe mogelijkheden in de fotografie zul len worden besproken. Belangstellende amateur-fotografen te Haarlem en omgeving zijn welkom. Deze le zing wordt gehouden in het clublokaal der H. A. F. V., Ged. Oude Gracht 104. SPEELTUIN VEREEN IG IN G „HET ROZEN- PRIEEL." De Speeltuinvereeniging „Het Rozenprieel" heeft een tentoonstelling van winterclubwerk vervaardigd door de kinderen dezer vereeni ging georganiseerd op Zaterdag 7 Mei en Zondag 8 Mei in het clubgebouw aan de van Zompelstraat 9. resp. van 4.30 tot 10 uur en van 10 tot 10 uur. Op deze tentoonstelling is te zien wat kin deren van 4 tot 14 jaar tot stand kunnen brengen. Pe toegang is vrij. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over April 1938(1937). Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door door 2124 per sonen (v.j. 2403), t.w. 1915 mannen en 209 vrouwen. Zezoek aan de krantenzaal door 5139 per sonen (v.j. 5222), t.w. 4757 mannen en 382 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7263 personen (v.j. 7625) t.w. 6672 man nen en 591 vrouwen. Uitgeleend werden 7978 boeken (v.j. 6732). Filiaal „Huis Tc Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 783 personen (v.j. 921), t.w. 654 mannen en 129 vrouwen. Uitgeleend werden 2956 boeken (v. j. 2799) Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 8046 personen (v.j. 8546). t.w. 7326 mannen en 720 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 10934 boeken (v.j. 9531). Gelclschielster trok ook steun. De Amsterdanische politie is volgens de Tel. een familie op het spoor gekomen, die vijf Jaar lang steun heeft getrokken, zonder dat zij dit noodig had. Het meest ergerlijke van het geval is, volgens het blad. echter wel, dat dit geld ge bruikt werd om er woekerwinsten mee te maken. De vrouw des huizes trad op als geld- schietster, die onder haar minder bedeelde buurtgenooten tal van slachtoffers vond. Zij leende bedragen uit van 10 tot 200 en maakte 'n woekerrente van 500 's jaars. Bo vendien handelde de geldschietster nog in al lerlei goederen. VIJF EN VEERTIG JAAR GETROUWD. Op 21 Mei a.s. hopen R. Kef en T. Kef- Fris, Kamperstraat 56, den dag te herden ken, waarop zij 45 jaar geleden in het huwe lijk traden 20-JARIG BESTAAN VAN DE AFD. BLOE MENDAAL VAN DEN NEDERLANDSCHEN PROTESTANTENBOND. De afdeeling Bloemendaal heeft het 20-ja- rig bestaan Dinsdagavond op waardige wijze herdacht in het Bondskerkje aan den Potgie- terweg. Het met bloemen versierd gebouw was flink bezet, toen de voorzitter, de heer Th. Terwey het woord nam voor het uitspreken van zijn openingsrede. Spreker gaf een gedetailleerd overzicht van alles wat er in deze 20 jaren in de afdee ling is gebeurd. In eenige oogenblikken van plechtige stilte werden zij herdacht die zooveel voor de af deeling hebben gedaan en zijn heengegaan als de schenker van het gebouw Jacobus Nienhuys en de eerste voorzitter, de heer C. de Wfjs. De afdeeling opgericht met 46 leden is ge groeid in 1933 tot 276 leden en heeft na dien ook den terugslag ondervonden der on gunstige tijden èn in ledental èn in inkom sten. Om dien bloei weer te herstellen riep spr. de medewerking in van geestverwanten. Het dameskerkkoor onder leiding van mej. E. J. Meijer gaf een aantal liederen ten beste. Mej. Caro Bouwmeester wist met haar fraaie altstem de aandacht ten volle te boeien. Na de pauze, waarin thee werd geserveerd, klonk het plechtige preludium en fuga in G- moll van G. Frescobaldi. voortreffelijk ge speeld door mej. Wiep Zijlstra. De heer J. B. Schuil, die wegens ziekte ver hinderd was werd vervangen door den heer F, Primo, die voor de pauze Middel-Nederiand- sche liederen, gedichten van Vondel en van Guido Gezelle voordroeg. Het hoogtepunt van de voordracht van den heer Primo was de Beatrijs, van P. C. Bou- tens, dat knap werd voorgedragen en onder ademlooze stilte werd aangehoord. Na het zingen van lied 323 vers 1 ging de bijeenkomst om half twaalf uiteen. 2 cyl. D K W 4 cyl. N.V.Haarl. Rijwiel Automobiel Mij. Zijlweg 35 - Haarlem -Telef. 11906 (Adv. Ingez. Med.) ^MJN/T IN UTTERIN^j MUZIEK Haarl. Middenstands-Operette De omstandigheden leidden er toe, dat ik de beide in den Stadsschouwburg gegeven op voeringen van Leo Fall's operette „De fideele Boer" niet kon bijwonen en dus aangewezen was op die, welke Dinsdagavond in de Gem. Concertzaal voor het „Centraal Comité voor Werkloozen" plaats had. Nu leent zich deze zaal voor het Dinsdagavond gestelde doel niet bijster goed: de acoustiek maakt dat van het gesproken woord veel verloren gaat en het ge zongene nagenoeg in 't geheel niet verstaanbaar is; de tooneelruimte is te klein om de vaak noodige bewegelijkheid van groepen te ver oorloven; er zijn te weinig décors beschikbaar; het orkest kan alleen in de zaal vóór het too- neel geplaatst worden. Dit alles begunstigde natuurlijk den totaal indruk allerminst. Er werd van den toeschou wer nogal wat fantasie gevergd om in hetzelfde onbewoonde oerwoud, dat het decor bij den proloog en bij het eerste bedrijf te zien gaf, in 't eene geval een straat vóór het huis van een rijken boer, in 't andere een dorpsmarktplein met een kermis er op te zien, en de imitatie karntonnen, die men bij den proloog op het tooneel geplaatst had deden in dat bosch een weinig vreemd aan. Het decor van het tweede bedrijf daarentegen leek wel wat op een toon- kamer van een groote stoffeerderijgordijnen en nog eens gordijnen, donkerblauwe en licht blauwe en gestreepte en rose, de eene nog mooier dan de andere maar met hun alle geen kamer vormend. Ondanks de tegenwerkende condities kon men in de opvoering veel waardeeren. Voor eerst de vertolking van den titelrol door den heer Ely Huyboom, die ook de regie verzorgd had. De heer Huyboom beschikt over een wel luidende barytonstem en een voldoende vocale techniek; zijn actie is gepast en levendig, zon der in overdrijving te vervallen. Goed stemmateriaal toonden ook de teno ren Jac. Gosen („Stefan") en Joop Viehoff („Vincentz")vooral eerstgenoemde heefteen krachtig geluid, dat echter meerdere oultivee- ring vraagt. Mevr. Heinsbergen-Van Waart („AnnamM") bewees een deugdelijke sou brette te z^jn. De weinige koorensembles, die in deze ope rette voorkomen, klonken goed en zuiver. De dirigent Willem Rettich had dan ook alles ter dege voorbereid en had ook zijn uitgebreid orkest goed in de hand, terwijl hij de parti tuur geheel bleek te beheerschen. Zijn werk kring was veeelzijdig, want van tijd tot tijd zagen we hem plotseling van den dirigeerles senaar naar een zitplaats vóór het harmonium overwippen en we hadden hem gaarne een krachtiger klinkend en beter met het orkest in stemming overeenkomend harmonium ge gund. Verdienstelijk vocaal werk werd nog door Mevr. A. v. d. Graas-Zwart J 'ole Lleze") en door de 11-jarige Martha Weber i „Heinerle") geleverd. Een gedetailleerde beoordeeling van het spel zou mij buiten mijn eigenlijk terrein brengen. Maar één opmerking moet ik toch maken: het tempo was over 't algemeen veel te lang zaam. Den hoofdpersonen zij aangeraden eens bij Fritz Hirsch te gaan kijken, in welk tempo zoo'n operette gespeeld dient te worden en, al zullen ze daardoor nog niet een-twee-drie tot gelijkwaardigen van die geroutineerde be roepsspelers worden, ze zullen er ongetwij feld toch veel van kunnen leeren. De muziek van Leo Fall blijft in deze ope rette op een vrij bescheiden niveau. Ze jaagt geen originaliteit of hevige effecten na, maar is ook zoo goed als nergens bepaald plat te noemen Aan het einde dankte de voorzitter van het Centr. Com. v. Werkloozen, de heer Luyken, alle medewerkenden voor hun belangloozen arbeid, die bij het publiek zeer in den smaak was gevallen. Aan verschillenden offreerde hij bloemen en de beide jonge dames Weber de oudste had in den Proloog de rol van „Ana- mirl" gespeeld werden met een doos bon bons bedacht. K. DE JONG. HET LAAGST IN PRIJS EN I I BOVENAAN IN KWALITEIT! J (Adv. Ingez. Med.) f Voor den inhoud dezer rubriek stelt d« Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den Inzender niet teruggegeven. Bibliotheek van „Meerleboscliv Wij vestigen hiermede dc aandacht van het Haarlemsche publiek op het feit, dat ons be stuur bezig is, voor de kinderen van onze leden een bibliotheek te stichten. Van vele uitgevers mochten wij reeds gratis kinderboeken ont vangen, doch om een dergelijke bibliotheek tot haar recht te doen komen, zijn zeer veel boeken noodig. Onze speeltuin is gevestigd in een arbeidersbuurt, waarvan zeer vele leden jarenlang werkloos zijn en zoodoende niet in staat, hun kinderen aan goede lectuur te hel pen. Wij meenen dan ook voor dit werk, recht te hebben op de medewerking van dc gcheele Haarlemsche burgerij, aangezien hierdoor zeer zeker in de eerste plaats de baldadigheid, waar zooveel over geschreven wordt, beperkt zal worden. Wanneer de kinderen in staat zijn, zich met lectuur bezig te houden, en niet aangewezen worden om hun vertier op de straat te zoeken, dan kan het niet anders of dc gemeenschap moet hiermede gebaat zijn. Daarom doen wij dan ook een ernstig be roep op een ieder, die dat ook inziet, ons eeni ge kinderboeken af te staan, of om ons gelden ter beschikking te stellen, waarvoor wij eenige goede boeken kunnen aanschaffen. Boeken kunnen worden ingezonden bij ons secreta riaat Rijnstraat 117, en gelden worden gestort op onze Postrekening 214560. Wij hopen dat deze oproeping vooral gehoor zal vinden bij de meer gegoede burgers van onze stad, om het mogelijk te maken deze ar beiderskinderen van alle gezindten te helpen aan goede lectuur. De besturen der speeltuinen doen wat zij kunnen om de baldadigheid te bestrijden, en deze speeltuinen zijn dan ook op dit gebied een zeer belangrijke factdr. Laat nu de burge rij toonen. dat wij niet vergeefs een beroep op haar weldadigheid doen. H. A. OLDERSOM Secretaris van de Speeltuinver eeniging „Meerlebosch" Rijnstraat 117. Sluitingsuur café's op Julianadag. Feest in Haarlem Julianadag. Alle pleinen etc. zijn bezet met kermisattracties. Het is schitterend, dat dezen menschen gelegenheid wordt gegeven hun bedrijven productief te maken. Vrijdag 29 April j.l. De meeste caféhouders in zak en asch want er moeten vergunnings rechten betaald worden. Een zucht van ver lichting. want het geld Is er gekomen, hoe dan ook. Zaterdag 30 April (Julianadag) half elf des avonds zijn ongeveer alle cafés goed bezet met bezoekers. De caféhouders denken: nu gaan wij gelukkig ook wat verdienen maar Half één: politie komt. Sluiten. Je komt er immers toch wel en anders maar naar de Gr. Houtstraat. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend. F. SLOT Schoterweg 44

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11