Haarlem's Dagblad TWEE ZWERVERS DOOR N.Z.H.T.M GEDOOD. Noodlottig ongeluk bij de Vinkebrug. ZES WONINGEN en een schuur door brand vernield. Frankrijk's militaire en economische positie. Millioenen turven door veenbrand verteerd. Draaihartigheid. Z.H.P. BEHANGSELS bent U modern? h. m. bakker Onze Buitenlandsche Nieuwsdiensten. Het belangrijkste 55e Jaar<ran£ï No. 16830 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven cn Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38310. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 4 Mei 1938 Abonnementen per week f0.25. p. niaand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnemenutarieven op aanvraag. Vraag ea aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* sie rubriek. Nog vlak voor de tram overgestoken. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich op den weg HaarlemAmster dam bij de Vinkebrug een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. Twee zwervers, die ter hoogte van de Vinkebrug den rijweg en ver volgens de trambaan wilden over steken,, werden door een tramwagen van de N.Z.H.T.M., welke uit de rich ting Halfweg kwam, gegrepen, een eindweegs meegesleurd en deerlijk verminkt naast de trambaan gewor pen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na het ongeluk ter plaatse verscheen, kon slechts bij beiden den dood constateeren. De stoffelijke overschotten zijn naar de Ma- riastichting te Haarlem overgebracht. De slachtoffers waren resp. 60 en 76 Jaar oud, en verkeerden vermoedelijk onder den invloed van drank. De trambestuurder zag de twee zwervers reeds langs de baan staan, doch hij veronderstelde, dat zij zouden wach ten totdat de tram voorbij was en vermoedde niet dat zij, toen de tram nog maar een kor ten afstand van de zwervers verwijderd was, plotseling in de richting van de Vinkebrug de trambaan zouden oversteken. Het tramverkeer ondervond slechts korten tijd eenige vertraging. Vaticaaii erkent de regeeriug- Franco de jure. Zaakgelastigde te Burgos tot nuntius verheven BURGOS, 4 Mei. De minister van buitenlandsche zaken, Jordana, deelde gisteren tijdens een kabinetszitting mede, dat het Vaticaan den zaakge lastigde te Burgos tot nuntius had verheven. Dit beteekent, dat het Vati caan de regeering-Franco de jure er kent. (United Press). Hevige wind ivakkerde vuur sterk aan. Brandweer van Roelof- arendsveen stond machteloos. DOOR een brand, welke hedennacht ontstaan is in de schuur van den groentenzouter J. Huigsloot aan den Dorpsweg te Roelofarends- veen, zijn, behalve de schuur, zes arbeiderswoningen in de asch gelegd. Een zevende brandde gedeeltelijk uit. De aanzienlijke schade wordt voor een zeer groot deel door ver zekering gedekt. Het vuur werd ontdekt door buren, die de brandweer waarschuwden. De brand nam echter aangewakkerd door den hevigen wind, zoo grooten omvang aan, dat men de hulp moest inroepen van de brandweer te Leiden. Met alle kracht bestreed men het vuur. dat intusschen was overgeslagen naar een com plex van zeven kleine arbeiderswoningen, die achter het hotel „De Vier Heemskinderen", stonden en die bewoond werden door de fa milies G. Huigsloot, B. Hoogenboom. G. van Zanten. J. van Klink, de weduwe Van der Meer. de weduwe T. Boerman en T. H. van gerven. De bewoners moesten in allerijl hun huisjes verlaten. Zij vonden bij omwonenden onder dak. Het vuur woedde zoo hevig, dat de brandweer niet kon voorkomen, dat zes huisjes geheel afbrandden. Het zevende brandde slechts gedeeltelijk uit, maar kreeg veel waterschade. De schuur, waarin de brand is ontstaan, werd eveneens een prooi der vlam men. Het huis van den heer J. Huig sloot is echter gespaard gebleven. Om zeven uur was men den brand meester en kon men met de nablussching beginnen. Behalve mej. Boerman, waren alle bewo ners verzekerd De schade is aanzienlijk. De brand is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting. Een der bewoonsters is tijdens den brand «evallen, waardoor zij een. arm brak. Derde plaats in de kapitaalbezittende landen der wereld. Op twee na de grootste goudreserve. PARIJS, 3 Mei. De berichten, die den laat- sten tijd de ronde doen, en die ervan spreken, dat Frankrijk's bronnen in eigen land en daar buiten reden tot ernstige ongerustheid zou den geven, moet men, na beschouwing van de feiten, als alarmeerend en ongegrond aan merken. Integendeel. Frankrijk's weermacht is on metelijk veel grooter dan voor den oorlog en neutrale deskundigen zijn het er dan ook over eens, dat als het evenwicht in Europa ver stoord is, dit is geschied doordat de militaire macht van Duitschland en Italië zich zoo buitensporig ontwikkeld heeft. Andere en eigenlijk secundaire omstandig heden hebben den indruk gewekt, dat Frankrijk aan den rand van een bankroet staat tengevolge van politieken strijd en so ciale spanningen, Er zijn echter redenen ge noeg om de toekomst van Frankrijk rooskleurig te achten: 1. Zoowel Winston Churchill als Hore Be- lisha hebben 't Duidelijk gezegd: Frankrijk be schikt over het beste leger, althans kwalita tief. Men denke hierbij aan het feit, dat 650.000 man steeds onder de wapenen zijn, dat deFran- sche munitiedepots ondanks de voortdurende moeilijkheden met de arbeidersorganisaties fabelachtig groot moeten zijn en dat de artil lerie en mitrailleurindustrie volkomen voldoen de werkt. Slechts het feit, dat Frankrijk niet de groote trom roert heeft den indruk geves tigd, dat het over een weermacht beschikt, die tegenover die van zijn naburen niets heeft in te brengen. 2.„De Fransche vloot is de vierde ter wereld (na Engeland, de Vereenigde Staten cn Japan). 3. De sterkte van de luchtmacht blijkt uit de verleden jaar door Pierre Cot afgelegde ver klaring, waarbij hij melding maakte van een program van 1500 vliegtuigen, dat uitgevoerd zou worden, bij een evengroot aantal reserve- vliegtuigen. 4. Frankrijk neemt in de rangorde der ka pitaal bezittende landen de derde plaats in na Engeland en de Vereenigde Staten. 5. Frankrijk heeft op twee (Vereenigde Sta ten en Engeland) na de grootste goudreserve, 6. Frankrijk heeft na Engeland het grootste koloniale bezit. Een der belangrijkste factoren, waarom de economische toestand aanzienlijk gunstiger geacht moet worden dan met den schijn over eenkomt is, dat werkeloosheid nimmer een omvang heeft aangenomen van zoo groote beteekenis als elders. Onderproductie. Een der grootste problemen voor Franrijk is mei-waardig feit in deze dagen de onder productie. Volgens de werkgevers is dit te wijten aan de nieuwe sociale wetgeving, waaraan het land zich uiteraard nog niet heeft aangepast, vooral is dit het geval met de veertig urige werkweek. Frankrijk is een der productiefste landen. Het is ongetwijfeld een der vruchtbaarste lan den en zoo kan men er op vertrouwen, dat het voedselprobleem er, in oorlog al evenmin als m vredestijd, niet bestaat. Veelal hoort men opmerken, dat de ad ministratieve structuur van het land veel te wenschen overlaat en met name de laatste jaren achteruit gegaan zou zijn. Dit moet echter ontkend worden. De administratieve organisatie, is de meest gecentraliseerde ter wereld. Het systeem, zooals het eigenlijk door Napoleon ontworpen is, heeft een en een kwart eeuw weerstaan, door alle wisselende régimes heen. En men kan eerder zeggen, dat het gebleken is, een van Frankrijk's sterk ste zijden te wezen dan het tegendeel. (United Press). (Nadruk verboden). De nieuwe Haarlemsclie conversieleening. Weer een belangrijke besparing van rente. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Dins dagmiddag in een spoedeischende verandering besloten tot het aangaan van een geldleening van f 13.193.000. De rente bedraagt over de eerste 10 jaar Z% en daarna 3''2%. De leening die door een Bank is overgenomen zal binnen kort aan de markt gebracht worden. Door deze nieuwe leening kan Haarlem weer eenige oudere leeningen die meer rente moeten opbrengen converteeren. Er is een groote leening van 4% die nu wordt afgelost en eenige kleine leeningen van 4 14"/,. Dit geeft voor de gemeente weer een belang rijke besparing aan rente Niet gerekend de emissie-kosten (die over 10 laar verdeeld wor den) geeft deze nieuwe leening over de eerste 10 jaar dus een rentebesparing van een kleine llA ton ver iaar Na die 10 jaar vermindert het voordeel met ongeveer de helft, loant dan stijgt de rente weer met Vz%. De jonge Koningin van Albanië heeft de modedictators reeds geïnspireerd tot navolging. Men vergelijke links: de Koningin bij een troepenparade rechts mannequins bij de rennen te Longchamps. Honderden hectaren staan te Vriezenveen in brand. Fabriek en huizenblok behouden gebleven. Houten woning door het vuur verwoest. Dinsdagnamiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurt schap Bruine Haar te Vriezenveen. Het eerst werd het vuur ontdekt in de groote ontginning van P. Leenders die vermoedde, dat het vuur in een veencomplex op Duitsch grondgebied was ontstaan. Door den ongunstigen Zuid-Oostenwind Leeft het vuur zich in weinige oogenblikken tot over een zeer groote lengte enkele honder den HA. verspreid. Op sommige plaatsen bereikten de vlammen een hoogte van twintig meter. De gealarmeerde brandweer van Vriezen veen verscheen met twee motorpuiten ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water en de ongunstige ligginge van het terrein zeer weinig uitrichten. Een tweede brand te Yriezenveensche Wijk. Twaalf hoopen turf, toébehoorende aan de firma Terwindt Arntzveen, zijn in vlam men opgegaan. Hiermede zijn zes millioen turven verloren gegaan. Ettelijke duizenden turven van kleine verveners stonden heden avond nog in brand. De brandweer kon het gevaar, dat de turfstrooiselfabriek van de firma Terwindt Arntzveen bedreigde afwen den. Een gunstige factor was Dinsdagavond ook dat de windkracht aanmerkelijk is ver zwakt. In den laten middag is door tot nu toe onbekende oorzaak, doch geheel Nationalistische artillerie bestookt Madrid. Veertig a vijftig dooden en vele gewonden. Republikeinen blazen een door Franco bezet ziekenhuis op. MADRID 4 Mei. Gisterenavond heeft nationalistische artillerie plot seling een aanval op de stad gedaan. Het aantal dooden wordt op 40 tot 50 geschat, vele gewonden werden ge teld. Sedert 5 maanden was de stad niet aan zoo'n hevig bombardement blootgesteld. Om 10 uur 's avonds, terwijl er een hevig onweer boven Madrid woedde, begon de aan val. Granaten sloegen met tusschenpoozen van slechts enkele minuten voornamelijk in het centrum en het Westen der stad in. Ook in de veiligheidszone sloegen de granaten in. Generaal Miaja's artillerie beantwoordde on middellijk den aanval en 70 minuten lang was de stad van het doffe gedreun van het afweergeschut, de bommen en rollenden donder vervuld terwijl regen in stroomen neerviel. Op vele plaatsen brak brand uit. doch brandweer en regen waren de branden spoedig meester. Men neemt aan. d^t het bombardement het Nationalistische ant woord is op het succes der republikeinen Het door de Franeot.roenen in de universiteitsstad bezetteen versterkte ziekenhuis werd door mijnen opge blazen. Onmiddellijk daarna grepen republikeinen aan en bezetten hel ziekenhuis. f United Press) onafhankelijk van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezenveensche-Wijk en Westerhaar. Ook daarheen werden in allerijl brandspuiten gedirigeerd, waarmede uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan. Een complex van veertig woningen heeft eenigen tijd groot gevaar geloopen, door den brand te worden aangetast, doch dit kon worden bezworen. Wel is een huiten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw en vijf kinderen woonde, in de asch gelegd. De uit gestrekte vlammenzee leverde in de avond uren een fantastischen aanblik op, waardoor duizenden op de been werden gebracht. De branden gaan met een hevige rookontwik keling gepaard. De burgemeester van Vrie zenveen, de heer A. P. F. A. J, Albarda en wethouder A. Bakhuis, waren voortdurend op het terrein van den brand aanwezig. Vermoedelijk zal de blussching enkele dagen in beslag nemen. (Gedeputeerde Staten van Noord- Holland stellen aan Provinciale Staten voor een subsidie van f 400 te verleenen ten behoeve van het onderzoek inzake de bestrijding van draaihartigheid m de kool.) Nu heb ik jarenlang gezeten Op harde banken in de school. 'k Heb over boeken zitten zweeten, 'k Heb veel geleerd en veel vergeten, Maar één ding heb ik nooit geweten: Wat is draaihartigheid van kool? Daar wordt aan Provinciale Staten Vierhonderd gulden voorgesteld, Om eens te onderzoeken laten, Hoe men dit kwaad in zulke mate Bestrijden kan, dat het zal baten, Geen apenkooi dus, met dat geld. Hoe is dan kool hier wel te lezen. Geen steenkool, die is al te zwart, Savoye. rooie, kan 't niet wezen, Die kan men, hartloos, niet genezen, Ook boerenkool niet, d'onvolprezen. Maar bloemkool; bloemkool heeft een hart. Ei- valt dus spoedig te verwachten. Dat voor de bloemkool heel wat zwaait, Wanneer men met vereende krachten. Deskundig naar het doel zal trachten, Dat wij haar weder kunnen achten. Omdat haar hart niet langer draait. Ik ben bereid het te waardeeren, Wanneer dit werk verloopt naar wensch, Maar zou men 't dan niet eens probeeren. Door ook wat guldens te voteeren Met hooger doel nog: het cureeren Van de draaihartigheid in mensch? P. GASUS. ANEGANG 28 - TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) Ceen rente op Oostenrijksche obligaties. De Stock Exchange heeft bericht ontvangen gen, dat de op 1 Mei vervallen rente op 4.310.000 dollar 6 pet. obligaties der stad Weenen en 2.379.000 dollar 7y2 pet obligaties ten laste van het electriciteitsbedrijf in Tirol niet betaald wordt. Dit is de eerste stap. welke Duitsch land heeft gedaan met betrekking tof leeningen ten bedrage van bijna lb millioen dollars, verstrekt zijn aan Oostenrijksche provinciies, gemeen ten en ondernemingen. Het woord is aan Gustave Ie Bon: De plaats van een mensch in het leven wordt bepaald niet door wat hij weet, maar door wat hij ivil en wat hij kan. bakker heeft exclusieve be hangsels tegen lage prijzen. GEN. CRON3ESTRAAT 135 TELEFOON 11637 Vertrouwde vakkundige behangers beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) Het verheugt ons, onze lezers te kunnen mededeelen dat wij een belangrijke uitbrei ding aan onze buitenlandsche nieuwsvoor ziening gegeven hebben door een contract te sluiten met de te New-York gevestigde en in de geheele wereld werkende United Press- Associations. De dagelijksche nieuwsdienst van dit internationale persagentschap, dat over tal van voortreffelijke correspondenten en speciale medewerkers beschikt, zal dus als toevoeging komen bij de diensten van de z.g. gealliëerde pêrsbureaux, die ons geregeld via het A.N.P. verstrekt worden. Tot de gealliëer de persbureaux behooren o.a. Reuter. Havas, het Deutsche Nachrichten Büro. Bclga, de Italiaansche, Zwitsersohe, Zweedsche voor naamste persbureaux en nog vele andere. In dit nummer vindt men reeds verschei dene belangrijke berichten van de United Press. Slechts een klein aantal dagbladen in Ne derland is bij de United Press aangesloten. Wij hebben gemeend ons daarbij te moeten voegen met volkomen handhaving van de groote aandacht, die wij als plaatselijk blad aan het nieuws en de belangen van dit dis trict en ook aan alle andere rubrieken blij ven geven omdat de zeer groote en be grijpelijke belangstelling voor de belangrijke gebeurtenissen in het buitenland deze uit breiding van den inhoud van ons blad volko men wettigt. In het algemeen hebben niet alleen radio en bioscoop maar ook en vooral de dagbladen er toe bijgedragen dat in de laatste tientallen jaren de sfeer der belang stelling van het groote publiek zich ontzag lijk verruimd heeft. De crisis van 1929 en de daarop gevolgde reeks jaren van economische malaise en politieke moeilijkheden hebben het besef doen groeien dat vooral voor een klein land als het onze. met zeer groote bui tenlandsche belangen, de wereldgebeurtenis sen van diepe beteekenis en vaak van beslis- senden invloed zijn. Ze zoo volledig mogelijk te berichten en te verklaren behoort dus tot de aangewezen taak van uw dagblad, dat door deze nieuws- uitbreiding in voorlichtings-waarde voor u zal stijgen. DE TURKSCHE KAPPERSBEDIENDEN ONTSTEMD. Onder de kappersbedienden te Istanboul heerscht groote ontevredenheid aangezien het hun niet meer zal zijn toegestaan kleeren van de klanten af te borstelen en zoodoende een fooi in ontvangst te nemen. Het gemeen tebestuur van Istanboul heeft n.l. dit af borstelen verboden op grond van het feit, dat het zeer onhygiënisch is om op deze wijze stof en de microben te vergaren. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Dinsdagavond zijn bij de Vinkebrug twee zwervers door de N. Z. H. T. M. aangere den en gedood. 1 Bij een veenbrand te Vriezenveen zijn mil lioenen turven verloren gegaan. 1 De Posterijen stellen nieuwe postrijtuigen in dienst. 3 De Eerste Kamer houdt zich met de spelling bezig. 3 Tegen een ex-wethouder van Sehagen is wegens hulpverleening bij valsche be lastingaangifte een jaar gevangenisstraf geëischt. 3 Rome heeft Hitier een grootsche ontvangst bereid. 4 Londen is niet verontrust door de Italiaan sche reis van den Führer. 4 Prof. dr. J. H. Thiel is tot lid der Kon. Aca demie van wetenschappen benoemd. 6 De Provinciale rekening 1936 wijst een overschot van bijna anderhalf millioen aan. 7 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek cn Donk: Butler's heengaan als directeur van het Internationale Arbeidsbureau. H. D. Vertelling: De huwclijkscandidaat. K. de Jong over; De Fidcele Boer. 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1