giöl Ni Echte Wales-Anthraciet 2.afm. 20 35 o a' a 1.75 afm. 12 20 WITTOP KONING MOEDERDAG., Zondag 8 Mei 9(a BLOEMENDAG IggP loemenmagazijnGierstraat ZONDAG 8 MEI Vioolrevue in de Golf van Napels. Versterkte positie van het Britsche kabinet. PAARDENSPORT UITRUSTINGEN Gretha d@ Bruyn DONDERDAG 5 M EI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Jaarverslag Kamer van Koop handel. Toestand van sommige bedrijven in 1937. Aan het aan den Minister van Econo mische Zaken door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ln dit district uitgebracht jaar verslag over 1937 ontleenen wij het volgende. In de smeerolieindustrie waren de resul taten over het afgeloopen jaar gunstiger dan over 1936. Geklaagd werd over de veel te hooge kosten, die op het automobielverkeer gelegd zijn, waarvan de smeerolieindustrie de weerslag ondervindt. Voor de verfindustrie was 1937 over het algemeen *n slecht jaar. De toekomst laat zich iets beter aanzien. Met de belangrijk hoogere grondstofprijzen was het in de zeepindustrie toch door de scherpe concurrentie nauwelijks mogelijk de prijzen iets verhoogd te krijgen. De export was iets beter, hoewel nog onbeduidend. De meeste drukkerijen hadden in 1937 meer werk dan in 1936. Luxewerk werd nog' weinig besteld. De onderlinge concurrentie maakte dat de prijzen bijna niet loonend waren. De depressie in de lettergieterijen en che- migrafie was nog steeds niet geweken. De behoefte aan een ondernemersovereenkomst inzake de prijzen bleek duidelijk. Voor de machinefabrieken was het afge loopen jaar beter dan het voorgaande. Het aantal werklieden nam niet onaanzienlijk toe. Ook de prijzen waren beter. De belangrijke orders voor het vervaardigen van rijtuigen en spoorwagens bleef dit be drijf gedurende 1937 zeer goed van werk voorzien, waardoor regelmatig een flink aan tal werklieden kon worden aangehouden. De eerste maanden van 1938 was er nog vol doende werk. De verdere vooruitzichten waren echter onzeker. In den scheepsbouw werd hoofdzakelijk reparatiewerk verricht en deze werkzaamheden namen, vergeleken met 1936, toe. Voor het bouwen van baggermolens was de industrie goed van orders voorzien. De eerste maanden van 1937 werden ge kenmerkt door een groote behoefte aan ruw ijzer. Het bakkersbedrijf verkeerde nog steeds in moeilijkheden. De bonafide bedrijven waren niet in staat de concurrentie op te nemen met beunhazen, zooals werkloos geworden bakkers knechts, die voor geringen prijs leegstaande bakkerijen huurden en dan tegen eiken prijs brood verkochten. Geklaagd werd over de drukkende belastingen, oa. de Omzetbelas ting. De exportmogelijkheden in de cacao- en chocoladeindustrie waren iets verbeterd. De bijkans in alle landen bestaande tariefmuren echter beletten een ontwikkeling van betee- kenis. Op filmgebied was de gang van zaken beter dan het vorige jaar. De hooge vermakelijk heidsbelasting bleef echter remmend werken op het bioscoopbezoek. Het publiek had zich gewend aan het zitten op lagere rangen, zoo dat de ontvangsten niet in verhouding tot het vermeerderde bezoek stegen. De amusements films trokken in 1937 weinig. Met de docu mentaire films werden over het algemeen betere zaken gemaakt. De steenprijzen in de kalkzandsteen- industrie bleven laag; er was meer vraag naar steen in 1937 dan in 1936. De verwachting dat 1937 gunstiger bedrijfs resultaten in de papierindustrie zou geven, ging in vervulling. Maar in het laatste kwar taal moesten toch weer eenige bedrijven een of meer dagen per week stilstaan. De hoop, dat er in het begin van 1937 een weinig verbetering in het bouwbedrijf zou komen, bleek ijdel. NED. CIIR. VROUWENBOND. Dinsdagavond 10 Mei a.s. zal de afd. Haar lem en omstr. van den Ned. Chr. Vrouwen bond een ledenvergadering houden in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal de heer C. van der Linde, architect B.N.A. te Aerdenhout, een causerie fmet licht beelden) houden over: „Bouwen en wonen in Indië". WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.22'/2. Parijs 5.01"?. Brussel 30.20 Zwitserland 41,17' V. New-York 1,79 5/16. 12 uur. Londen 8.96 3/8. Berlijn 72.23. Parijs 5.01 Brussel 30.25. Zwitserland 41 18. Kopenhagen 40. Stockholm 46.20. Oslo 45.05. New-York 1,79 9 16. Praag 6,25. Italië: Vrije lire 9.52 '/2. Reislire 8.55. Bankpapier 7.70. per 70 K.G. H ARMEN JANS WEG 67 A TE LEE. 16100 GELDIG TOT 1 JULI. (Adv. ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 5 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Palace Familie Cinema: „De Boekanier" en „De groote Gambini" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Een pracht exemplaar van een man", 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Paarlen van de Kroon 2.30, 7 en 9.15 uur. j Luxor Sound Theater: „Het meisje in dc taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame Theater: „Beschuldigd" en „Amor in het warenhuis". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Teyler Museum, Spaame 16 Geopend werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 6 MEI Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 10—4 uur. Bioscopen, nieuw programma. Schenk Schoonheid, Geef Bloemen 75, Telefoon 14858 'Adv. tngez. Med.) Duitsche souvereiniteit over den Donau. Van Bratislava tot Bodenmeer. Samenwerking met de andere Donaulanden over handelsaaagelegenheden. BERLIJN, 5 Mei. De Duitsche controle over den Donau zal spoedig van de grens van het Duitsche rijk bij Bratislava tot aan de oorsprong- nabij het meer van Contanz een feit zijn. Aldus vernemen wij althans van bevoegde zijde. Onmiddellijk nadat het Duitsche leger de grens van Beieren overschreed om „de orde te bewaren" in Oostenrijk, waardoor het groote Duitsche rijk in zijn tegenwoordigen vorm tot stand kwam, ontstond deze kwestie. Het probleem zelf was niet nieuw. Andere rivie ren. die vroeger „internationaal" waren, dank zij het verdrag van Versailles. (Rijn, Elbe en Oden, waren reeds op soortgelijke wijze ,.ge- natioinaliseerd" door een enkele pennestreek. In dit geval was het vraagstuk ech ter minder eenvoudig. Het bijzondere karakter van den Donau en het feit, dat Duitschland haar macht in Oost- Europa wil uitbreiden, zoo zeide men ons, maakt het noodzakelijk, dat hier een andere modus gevonden wordt. Duitschland wil er den nadruk op leggen, dat het de volle souvereiniteit bezit over het gedeelte, dat door Duitsch grondgebied loopt en het zoekt samenwerking voor het overige gedeelte met andere Donaustaten voor wat de regeling van den handel be treft. Destijds, in 1936. bij de nationalisatie van Rijn. Elbe en Oder, ging het om rivieren, die hoofdzakelijk Duitsch waren, doch die es sentieel waren voor het handelsleven van Po len. Tsjecho-Slowakije en die gedeelten van midden-Frankrijk, die op den Rijn aan gewezen waren. Hitler had op dat oogenblik door de be zetting van het Rijnland juist de verdragen van Versailles en Locarno genegeerd en geen der landen was in staat, ernstig te pro testeeren tegen deze „nationalisatie", be halve dan Nederland, dat als bezitter van den Rijnmond een sterkere positie innam. De Donau-kwestie is geheel anders. De ri vier ontspringt in Duitschland. stroomt door Weenen en verder tot aan de Tsjechisch- Hongaarsch-Duitsche grens, stroomt vervol gens via Boedapest naar Belgrado en vormt tenslotte de grens tusschen Bulgarijb en Roe menië waarna zij zich in de Zwarte Zee stort aan de Roemeensche kust. Alle landen aan haar oevers zijn ten zeer ste bij de rivier geïnteresseerd. Al die landen zijn in staat repressaille-maatregelen te ne men, indien Duitschland zou trachten de scheepvaart binnen de grenzen van het Duit sche rijk te beperken in een zoodanige mate, dat de overige landen daarvan schade onder vinden. Intussehen, Duitshcland zal een dergelijke poging, naar men ons verzekerde, niet onder nemen. Het is meer dan een der andere Do naustaten geïnteresseerd bij een vrij ver keer. Immers, het is als industrïeele mogend heid aangewezen op de producten van Oost Europa. In de tweede plaets is de penetratie naar het. Oosten een droom van de Duitsche impe rialisten voor den wereldoorlog, thans een actualiteit. Het omvat een streven naar de macht in geheel Oost Europa en kan waar schijnlijk het beste bereikt worden ln samen werking met de Donaustaten. Nu Oostenrijk als een speerpunt ver in Oostelijk Europa ge schoven is. is de positie van Duitschland in het Donaubekken vrijwel onneembaar. Eenige Donaustaten Tsjecho-Slowakije en Roemenië b.v. hebben weinig vertrou wen in Duitschland. Joego-Slavië, hongarije en Bulgarije zijn vriendschappelijker gezind. Maar in ieder geval zou het slechts in Duitschlamd's nadeel zijn, indien het de scheepvaart op de Donau wilde beperken. In welingelichte kringen gelooft men, dat Duitschland spoedig offi cieel zal aankondigen, dat de Duit sche souvereiniteit ten westen van Bratislava over den Donau hersteld is. Daarbij verwacht men dan echter tevens een aanwijzing, dat het Rijk bereid is tot medewerking aangaande de verdere ontwikkeling van den stroom. Wanneer het Rijn-Main-Donaukanaal vol tooid zal zijn, wat over enkele jaren het ge val zal wezen, zal de belangrijkheid van de Donau nog aanmerkelijk toenemen. Hierdoor zou een doorgaande verbinding tusschen de Noordzee en de Zwarte Zee geschapen wor den, die bovendien zou loopen door eer.ige van de belangrijkste productiecentra en langs enkele der belangrijkste markten. (United Press). „I)E TIJD EN DE FAMILIE CONWAY". Zaterdag 7 Mei zal het Ver. Rotterdamsc.il Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt- Melsert, m den Stadsschouwburg te Haarlem een volksvoorstelling geven van ,.De tijd en de familie Conway" spel in 3 bedrijven van J. B. Priestley. Medespelenden zijn: Marty Hansen, Enny Meunier, Paul Steenbergen, Vera Bondam, Adrienne Canivez, Bets RanucciBeekman, Joeki Broedelet, Dirk Verbeek, Hans van Meerten, Piet Rienks. Dit is de laatste voorstelling in dit seizoen. De Bilt voorspelt ZILVEREN JUBILEUM MF.J. P. H. KARS. Heden is het 25 jaar geleden dat mej. P. H. Karg ln dienst trad bij de apotheek van dc firma Th. A. Klinkhamer aan den Konin ginneweg. De jubilaresse werd hedenmorgen met een aputo va huis gehaald en aan de zaak feeste lijk ontvangen. De firmante sprak haar har telijk toe, bedankte haar voor de in afge loopen kwarteeuw steeds betoonde toe wijding en overhandigde haar een enveloppe met inhoud. Voorts werden mej. Karg nog bloemen en geschenken aangeboden namens het personeel en dc assistenten. Mej. Karg ontving den geheelen dag nog tal van geluk- I wenschen en het aantal bloemstukken was 1 overstelpend groot. Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden waarschijnlijk droog weer, iets koeler overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 771.4 m.M. te Stornoway. Laagste 750.6 m.M. te Ingö. De daalgebieden, die langs den Zuidrand van het gebied van lagen luchtdruk in de Poolzee trekken, deden het gebied van hoogen lucht druk aan de Oostzijde geleidelijk afnemen. Uit een daalgebied in Scandinavië ontwikkel de zich een aparte secundaire boven het Katte gat. Een nieuwe secundaire ligt voor de Noor- sche kust en een laag ondiep minimum ligt ten Noorden van IJsland. Het maximum van het gebied van hoogen luchtdruk ligt op den oceaan op omstreeks 58 graden N.B. en 25 gr. WE. De depressie in het Zuidwesten blijft onver anderd en drong iets verder naar het Oosten door. In Scandinavië zijn de temperaturen sinds gisteren gedaald en in het Noorden komt weer lichte vorst voor. Daarentegen werd het in het Oostelijke deel van Centraal-Europa iets warmer. De Oostelijke luchtstroom over het Zuidelijke deel van het waarnemingsgebied voert thans meer warmte aan. De vliegtuig waarnemingen van hedenmorgen geven hoo gere atmosfeertempera turen dan gisteren en ook in de Alpen steeg de temperatuur en steeg de nulisotherm tot 2500 meter. Het is te verwachten, dat geleidelijk af nemen van den luchtdruk in het Noord oosten en Oosten in onze omgeving den wind naar Noord en Noordwest zal doen krimpen, en dat luchtmassa's uit het Noorden meer vochtigheid en meer be wolking zal brengen. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 11.24 uur; n.m. 23.48 uur. Strand berijdbaar van 16.30—21.45 uur. Sela tfletoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Verwen Uw Moeder. Heusch, het mag Stuur haar een bloem Op Moederdag. Beleefd aanbevelend, ook voor Buitenland DAUDEIJ's Bloemenmagazijn GR. HOUTSTRAAT 112 TELEF. 1085? (Adv. Ingez. Med.) Hitler en Mussolini slaan het schouwspel op de Cavourgade. NAPELS. 5 Mei. (United Press cor respondent). Hitler en Mussolini zijn hedenmorgen met speciale trei nen hier aangekomen. Op het plein voor het station hebben beiden op een eeretribune zoojuist de hulde van de locale autoriteiten in ontvangst genomen. Een half millioen jonge fascisten bewijzen den hoogen gast en II Duce de militaire eer. Dan stijgen beide staatslieden ln een open auto mobiel. die hen langs de promenade langs de Golf van Napels voert, van waar genoten wordt van het prachtige gezicht op de baai met den Vesuvius op den achtergrond. Daarna gaat het naar het Koninklijke Paleis, de resi dentie van den Kroonprins en zijn ge malin. waar Hitier gedurende zijn ver blijf te Napels zal wonen. Voor het Paleis, op het Pleblscilo-plein staat een groote menigte die Mussolini en Hitier wil begroeten. Zoodra zij op het balkon van het Palcis verschijnen, breekt een oorverdoovend gejuich los waarvoor zij lachend danken. De tijd voor de vlootrevue is aangebroken. De afstand van het palcis naar de haven waar de motorboot ligt, die dc beide dictators naar het vlaggescliip brengt, Is maar kort. Millioenen toeschouwers zijn ondertusschen samengestroomd om deze vlootrevue van de kust af gade te slaan. Zij hebben zich een goed plaatsje uitgekozen, die hier, dank zij den hoefijzervorm van de baai. te keus en te keur zijn. Overal hebben zij zich verspreid op de heuvels om Napels, op die rond Posillipo en Sorrento, en ook op Capri en Ischia ziet het zwart van de menschen. Ook wij journalisten schepen ons in en nu gaat het hoogtepunt van de feestelijkheden ter eere van het bezoek van den Führcr van het Derde Rijk, de machtige vlootrevue in de onvergelijkelijk schoone Golf van Napels be ginnen Tweehonderd oorlogsschepen in actie. Aan deze revue, de grootste, wat het aantal scheepseenheden betreft, nemen meer dan 200 schepen, w.o. 90 onderzeeërs deel. Dat het aan tal niet gronter is is rierhts te wiiten aar v,pt fpif. verc.„v|pp^^e T(,a1,aa*1sehp vlont eenheden in de Roode 7ee en in de Chinee sche wateren moeten blijven. De vlootrevue over treft zelfs in scheepseenheden - niet in tonnenmaat. die. welke ter gelegenheid van de Britsche Kroningsfeesten werd gehouden Bij die gelegenheid waren er 158 Britsche en i builenlandsche oorlogsbodems in de Spithea*' Twee vliegen in één klap bij de besprekingen mei de Fransche ministers. De herleefde Entente. Londen, Mei. (Van onzen correspondent) A de Engelsch-Fransche besprekingen is de politieke horizon voor het Brit sche gouvernement opgeklaard. Dala- dier heeft Londen verlaten met één desillusie meer en één groot succes. De des illusie is Tsjecho-Slowakije. Neville Chamber lain heeft geen belofte gegeven dit land in ge val van oorlog bij te staan. Hij beeft slechts herhaald wat hij een maand geleden ver klaard heeft: dat de Britsche regeenng de politieke ontwikkelingen in Midden-Europa met aandacht volgt en alles zal doen wat mo gelijk is om een gewapend conflict te voorko men. Liefst nam Chamberlain in het geheel geen nota van wat er ten oosten van Duitsch land gebeurt, maar de oppositie van zijn eigen partijgenooten, onder leiding van Churchill, werd zoo sterk, dat hij wel een verklaring af leggen moest. Een verklaring overigens, die een deel van de conservatieven ln de oppositie nog steeds niet tot zwijgen heeft gebracht. De minister-president schippert nu tusschen de twee uitersten in zijn partij, rechts de ultra conservatieve isolationisten. die een semi-fas- cistisch regime voorstaan, links Churchill, die naar de Labour-partij kijkt. Het succes is dat de .Entente" is herleefd; dat is een gebeurtenis, die de stabiliteit van de gouvernementen in Frankrijk zoowel als hier zal bevorderen. Het ineenstorten van het Front Populaire is voor een deel te danken aan Engelschen druk op politieke kringen te Pa- Vtilkisclie Beobaeliter vraagt economische represailles tegen Nederland. Wegens publicaties in Nederlandsclie bladen. BERLIJN, 5 Mei: De Völkische Beobachter vraagt economische represailles tegen Neder land tengevolge van de houding van de link- schc pers tegenover Duitschland. Als voor beeld van die anti-Duitsche houding noemt dit blad de berichten in „Het Volk" en „Vooruit", die door de Völkische Beobachter als ..in Engeland gefabriceerd" worden be stempeld en die meldingen publiceeren over 40.C00 personen in concentratiekamp in Oos tenrijk. Eveneens zou Duitschland volgens deze Nederlandsche couranten wapenen in Dantzig smokkelen terwijl "de geheime anti- Stalin zender zich in Duitschland zou bevin den. Het centrale partijblad schrijft verder: Wij kunnen niet 'mger deze verachtelijke campagne voorbij laten gaan. Wij zien het oogenblik komen, dat ons geduld ten einde is en dat wij middelen moeten vinden om het Nederlandsche publiek in te prenten, dat dit geen dienst noch aan Nederland noch aan het rijk is. indien deze verfoeilijke houdin gen ongehinderd voortbestaan". Tenslotte schrijft het blad. dat. om deze aanvallen af te weren het noodig zou kun nen zijn, de economische relaties een rol te laten spelen. (United Press) Bay verzameld; daarbij waren echter, ten gevolge van de sancties, geen Italiaansclie oorlogsschepen aanwezig. Sinds midden Februari zijn verscheidene Italiaansclie slagschepen in de Golf verza- meld. Een van de modernste slagschepen, het 23.00O ton metende slagschip „Camillo Cavour fungeert als vlaggeschip en op dit schip be vinden zich Hitler en Mussolmi. Ook de ko ning en de kroonprins bevinden zich op net vla^eeschip. De geweldige vloot is in twee eskaders ver deeld, gecommandeerd resp. door Admiraal Arturo Riccardi en Admiraal Vlachmiro P*1"- Het programma is dusdanig uitgebreid, dat het hedenmiddag zal worden TOOrtgewt morgenprogramma gaat zoo aaitstonds begin U(De twee eskaders, dié er aan deelnemen, zijn uit verscheidene divisies samengesteld Het eerste eskader bestaat uit: twee ^agschepen van het Gavour-type, vier 10.000 ton kruiseis van het Zara-tvpe, twee 8 000 ton kruis^rs v,an de Garibaldi-klasse, twaalf gioote torpedo jagers van het modernste type. Drie 10.000 ton kruisers van de Triest-klasse, drie lichte kruisers van het Attendolo-type, zes kruisers van de Alberto de Giussano en Alberico da Barbiano-klasse. die tusschen 5000 en 6000 ton varieeren, acht verkennmgs- vaartuigen en tenslotte zes groote torpedo jagers vormen het tweede eskader. Een zwerm torpedo-bootenaangevoerd dooi een verkenningsschip en begeleid door dertig motor-torpedobooten, die naar men begeert de snelste ter wereld zijn en waarop Italië bij zonder trotsch is, vormen een groep op zich zelf. Ondertusschen patrouilleeren een aantal tovpedobooten, die den politie-dienst gedu rende de manoeuvres in de baai op zich heb ben genomen, heen en weer. Dc onderzeeërs tlemonsUeeren. Het meest imposante nummer der revue is aangebroken, n.l. dat van de negentig onder- zeeërs onder commando van den Schout-bij- Nacht' Angelo Legnani. Op een gegeven tee- ken verschijnen op eens negentig onderzeeers m formatie van een vierhoek gevormd door 10 rijen tegelijkertijd aan de oppervlakte; dit nummer draagt dan ook den naam van „de bewegelijke vierhoek". Gelijktijdig lossen zij een saluut ter eere van den Fü'nrer; daarna verdwijnen zij alle weer gelijktijdig in de diepte. Deze merkwaardige demonstratie, die nog nimmer door eenige vloot werd vertoond, heeft ongeveer een half uur in beslag ge nomen. Nu gaat een schietwedstrijd met scherp ge schut beginnen, uitgevoerd door de kruisers en de verkenningsvaartuigen. Het doelwit vormt de 8600 tonnen kruiser San Marco, die van een torpedoboot af via de radio wordt ge commandeerd. De kruiser, die twee jaar gele den werd afgekeerd, was voor dat doel opge legd. Het laatste nummer van het morgenpro gramma is aangebroken: twee slagschepen hullen zich in een rookgordijn om zich aan 'iet oog van hun aanvallers, onderzeeërs en motor-torpedobooten te onttrekken. Dan treedt de pauze in die overal, zoowel >p de Cavour als door de menschen op den oever wordt gebruikt om te lunchen want allen staat nog een uitgebreid programma voor den boeg. (United Press) rijs uitgeoefend. En tegelijk is in Engeland de gedachte aan een volksfront van de baan Nu, enkele dagen na de besprekingen, is dui delijk waar te nemen dat het huidige conser vatieve gouvernement aanzienlijk aan presti ge heeft gewonnen. Chamberlain zou thans gemakkelijk verkiezingen kunnen uitschrij ven. En als een geslepen politicus zal hij dat zeker doen nu hij het volk weer achter zich heeft. Minister Eden is vergeten en den socia listen is de grond onder de voeten wegge haald. Attlee's aandringen op een duidelijke buitenlandsche politiek is verhoord. Er blijft voor hem niet veel te critiseeren over, het resultaat van de besprekingen is een militair bondgenootschap. Ongetwijfeld hadden de Franschen graag gezien dat het meer was geworden dan een zuiver defensief verbond in het Westen. Het is echter om redenen van binnenlandschen aard de vraag of Chamberlain verder had kunnen gaan. Een groot deel van het electoraat wil van verbonden, waarvan het nut niet direct duidelijk is, niets weten. Men heeft te maken met een volk dat insulair, provinciaal denkt, vooral in het noorden van 't land. Het gouver nement heeft twee vliegen in een klap gesla- Se"^oor tegelijk in het oosten van ons we relddeel de conservatieve politiek van isolatie vol te houden en in het westen collectieve vei ligheid door een militair bondgenootschap met Frankrijk te bevorderen. De minister-presi dent kan tevreden zijn met zijn „business". Chamberlain vond het tijd, dat Engeland het gevoel van onmacht verloor bij een steeds toenemende Europeesche agressie. Vandaag kijken Churchill. Attlee en de oppositie-libera len elkaar niet meer zoo vriendelijk aan. Het is duidelijk, dat het liberale dagblad de „Man chester Guardian", die nog steeds een volks front bepleit, een verloren zaak verdedigt De houding van Mussolini. y EEL zal er nu van afhangen hoe de oorlog in Spanje afloopt. Trekt Mussolini zich zonder veel last te ver oorzaken uit dat land terug, dan is de victorie voor de Conservatieven volko men en minister Eden vergeten. Mussolini wordt door velen onder de conser vatieven gewantrouwd, hoezeer de Europee sche toestand ook is veranderd sedert de Duitsche troepen aan de Brenner staan. In derdaad is het gemakkelijk critiek uit te oeie- nen op de Engelsch-Italïaansche overeen komst. voor zoover men van een overeenkomst kan spreken, daar de bepalingen pas later van kracht worden op een nader door de twee re geeringen overeen te komen datum. Italië heeft niet altijd haar woord gehouden gedurende de laatste paar jaren. Men is bang dat ook ditmaal Mussolini andere doelstel lingen zal nastreven, wanneer hij zich een maal door een overwinning van Franco veilig in het Iberisch schiereiland heeft genesteld. Mussolini heeft schatten uitgegeven voor hulp aan Franco en tot nu toe 250<)0 man op de Spaansche slagvelden verloren. Kan hij zich, daar dit een prestige-kwestie is, pennitteeren terug te trekken met niets dan een erkenning van het Italiaansclie Imperium door Londen en Parij's? Met spanning wacht men de re sultaten af van het bezoek van Adolf Hitler aan Rome. Er bestaat natuurlijk kans dat hij het EngeLsch-Italiaansch accoord zal gebrui ken als een middel om vergaande beloften van Hitier te krijgen. Zelfs al is het overdui delijk zijn belang, dat hij ook met Frankrijk weer op goeden voet komt en zich bij de En tente Cordiale aansluit. Zoo redeneert men in Londen. Dat wantrouwen blijkt wel uit den brief, dien de Duchess of Atholl tot den minister president richtte, toen zij haar positie als „Whip" voor de conservatieven in het parle- ,.Sportmagasijn TWIJNDERSLAAN 7, TELEFOON 15116 (Adv. Ingez. Med.) Aangifte Ink. en Verm. Belasting Raadpleeg gedipl. Bel. Consulent, 't Spaart U geld. Geheimh. verzekerd. Laag tarief. Vraagt vrijblijvend inl. Postbus 32, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) ment opgaf. In een open brief aan minister Chamberlain uitte zij haar ontevredenheid over het feit, dat Engeland het voor de Ita lianen in Spanje zoo gemakkelijk gemaakt heeft. Het is duidelijk, schreef zij, dat op deze manier de Italiaansche troepen kunnen door vechten tot Franco gewonnen heeft. De Duchess of Atholl zal niet uit de conservatieve partij treden, maar haar aftreden als „Whip", als leidster van een groep conservatieven in het parlement, ls een duidelijk teeken, dat men niet gerust ls hoe de Europeesche toe stand zich zal ontwikkelen. Dat de Volken bond dood is, zooals men hier door conserva tieve kringen hoort beweren, dat dc collec tieve veiligheid een bedenksel is van de so cialisten, een „reclamestunt", wel, er zijn veel tory-afgevaardigden die hier aan hun eigen dogma's maar half gelooven. Men vindt het te mooi om waar te zijn dat Mussolini, als een verloren zoon, straks ook bij de entente zal komen aankloppen, na in gezelschap van den Duitschen rijkskanselier de „as Rome-Berlijn" feestelijk te hebben begraven tijdens het be zoek dat laatstgenoemde thans aan Italië brengt. Zoo ziet men dat Chamberlain, al wordt hij dezer dagen toegejuicht, nog niet alle partijen op zijn hand heeft. Want de reden van de ongerustheid in Cen traal-Europa, de verhouding Duitschland- Tsjecho Slowakije, is ter conferentie wel be sproken. maar iets sensationeels is niet tot stand gekomen. Londen en Parijs mogen hun bemiddeling aanbieden, die overigens dooi de Duitsche regeering niet aanvaard wordi, dc regeering denkt er niet over zich te binden. De Tsjechen zullen zoo ver mogelijk moeten gaan met het geven van concessies aan de Su- deten-Duitschers; Henlein zal hier gebruik van weten te maken. En daar het nu duidelijk ls, dat het hui dige bewind in Whitehall vaster zit dan ooit, na er op het laatst ln geslaagd te zijn het volk weer een gevoel van activiteit en veiligheid te geven, zal het moeilijk zijn vooreerst in Midden-Europa den politieken barometer af te lezen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2