Rinso Werkzaamheden aan de Vleeschhal vorderen goed. WIST U Tentoonstelling Haagsche Heeren DOM DERDAG 5 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD s Lieven de Key's bouwwerk wordt met piëteit gerestaureerd. Najaar 1939 is het werk vermoedelijk klaar. ET werk voldoet aan de wachtingen, het verloop is normaal en draagt de volle tevredenheid weg van Rijks monumentenzorg. Dit was de mededeeling die architect G. Smits, de leider van het restauratiewerk van de Vleeschhal dat, zooals men weet, door den Dienst van Openbare Wer ken, wordt uitgevoerd, ons kon mede- deelen op de vraag hoe het nu met de herstellingswei'kzaamheden van dit bouwwerk stond. Over eenige we ken is de gevel aan de Spekstraat geheel gereed, zoo vervolgde de heer Smits, terwijl dan de werkzaamheden aan de Oostgevel lot ongeveer het voorjaar van het volgend jaar zullen duren. Daarna komt de hoofdgevel aan de beurt en in het najaar van '39 hopen we het gehccle werk klaar te hebben. Zoo zal dan de Vleeschhal over 1V2 jaar weer in haar oude glorie hersteld zijn en een van de prachtigste Haarlemsehe bouwwer ken, een schoone getuigenis van het mach tige talent van den onvolprezen Lieven de Key, zal nog meer dan voorheen de aandacht trekken. Dat was een merkwaardig man die Lieven de Key, den Haarlenischen ..stadsmetselaar", welke functie hij van 1593 tot zijn dood 1627 vervulde. Geboren te Gent in 1560 moest hij al spoedig zijn vaderland om het geloof verlaten en hij vestigde zich in Londen, waar hij van zijn 20ste tot zijn 3Jste jaar heeft gewoond. De Key leerde hier de klas sieke school kennen, waarvan men de sporen vooral in het Waaggebouw (1598) nog terug vindt. Hij trouwde 21 Aug. 1585 met Catelyne de Caluwe en kwam in 1591 naar Haarlem waarop in 1593 zijn benoeming volgde „in dienste van der stadt tot salken werck tzy steenhouwen ofte metselen". Zijn salaris be droeg aanvankelijk .,72 pond Vlaamsch" per jaar maar later in 1610 werd het ver dubbeld, wei een bewijs dat zijn verdiensten werden gewaardeerd. De gevel aan de Spekstraat zal binnen enkele toeken geheel gereed zijn. Men ziet dat de stei gers al van het bovenste gedeelte verwij derd zijn. Naast de 13de eeuwsche St. Bavo en het 15de eeuwsche stadhuis, is de Vleeschhal een van de meest markante bouwwerken die de Groote Markt zulk een specifiek en aan trekkelijk cachet geven, Opgetrokken in de Hollandsche Renais sance stijl, die juist door de Key een geheel eigen en bijzonder fraaie bouwstijl werd moet men de „Vleeschhal" als het meesterwerk van dezen kundigen bouwmeester beschouwen. Haarlem had reeds eerder in 1385 een vleeschhal gehad, deze stond toen op de hoek van de Warmoesstraat en de Spekstraat. Aan vankelijk was men met dit gebouw nogal in genomen, Ampzing schrijft er tenminste over als: „onze trotze Hal. wiens g'lijkenis dat ik meen men nergens vinden zal". Nu schijnt dit wel een beetje overdreven te zijn geweest want in 1601 klaagden 35 slagers bij de Vroedschap en vroegen om een ander gebouw. De vleeschhal was „een oneer voor de stadt" en veel te klein, het kwam zelfs voor dat de vleeschverkoopers in de omgeving van de Groote Kerk op het kerkhof terecht kwamen. Na lang wikken en wegen besloot men tot den bouw van een nieuwe vleeschhal en Uit deze fraaie piek van lood gesmeed, die boven op de dakkapelletjes staat kan men goed zien hoe prachtig en rijk de versiering van de Vleeschhal is. wie anders dan de „stadsmetselaar" zou het werk leiden? Zoo geschiedde, dat Lieven de Key op 20 November 1601 te eken in gen in diende. Er waren twee plannen en het duurste werd gekozen. Lieven de Key ver kreeg de medewerking van den stadstimmer man Claes Pietersz en 6 Juni 1602 werden de eerste steenen door drie kinderen van bur gemeester gelegd. Nadat men ongeveer 10 maanden bezig was geweest kwam het vraagstuk van de dakbe dekking aan de orde. Hiervoor kwamen in aanmerking pannen, leien of lood. De keuze viel op lood en iedereen die het dak van de Vleeschhal eens nauwkeurig heeft bekeken zal dit zeker niet betreuren. Vermoedelijk is de hal in 1605 in gebruik genomen. De 24ste Juli 1627 is Haarlem's stadsmetselaar Lieven de Key in de Groote Kerk begraven. Met hem stierf, althans te Haarlem, ook de z.g.n. oud-Holalndsche stijl om plaats te maken voor het klassicisme. irjE Vleeschhal wekte terecht de be- wondering van iederen Haarlem mer en vreemdeling en dit niet het minst door de prachtige trapgevels rijk versierd met beeldhouwwerk, waarvan elk detail is verzorgd en minutieus uitgewerkt. In de top van de vleeschhal ziet men het wapen van Haarlem gedragen door twee saters terwijl de versiering verder bestaat uit ossen, rams- en leeuwen koppen. Het is beeldhouwwerk vermoedelijk van de Key zelf waarvoor zoowel de leek ais de vakman alle bewondering heeft. In den Oost gevel welke dus zeer binnenkort geheel ge restaureerd wordt prijkt eveneens het wa pen van Haarlem gedragen door twee saters. De beide eindgevels zijn bijna gelijk alleen is die aan de Spekstraat niet zoo rijk versierd als de voorgevel. De nok en de dakkapellen vallen op door een fijn gedetailleei'de loodverslering vooral de pieken op de dakkapelletjes zijn zeer mooi afgewerkt. De leidekkers Gërijt Jacobsz. en Jacob Val- lerus Slot die in 1603 de opdracht gekregen hadden het dak te dekken met lood, de rol len „opgaande en de gevouwen in malckanderen met te minste spijckers" hebben zich dus wel goed van hun taak gekweten. Eigenaardig is het dat de spijkergaten die in het lood worden geslagen bedekt worden met „trotseerplaatjes" om lekkage, en roesten te voorkomen. Op deze trotseerplaatjes staat meestal de datum en de naam van den archi tect, op het oogenblik heeft men er het jaar tal 1938 en het wapen van Haarlem op laten zetten De bestemming. Tot 1840 werd de Vleeschhal inderdaad als Vleeschhal gebruikt, daarna werd het gebouw ingericht tot magazijn van wapenen om 1 Oct. 1886 na eenige interne herstellingen weer voor de Haarlemsehe slagers te worden opengesteld. Later is het gebouw .eenigen tijd door het Rijk gehuurd en werden er de oude Rijksarchieven van de provincie opgeborgen. De minister van Binnenlandsche Zaken drong in 1897 aan op het sloopen van de huis jes aan de Oostzijde toebehoorend aan de Ned Herv. Kerk. Deze zouden het gebouw ontsie ren en brandgevaarlijk zijn. slooping van deze gebouwtjes bleek echter vele moeilijkheden met zich mee te brengen en daarom werd van dit plan afgezien. „Zoo wordt zeer voorzichtig steen na steen onderzocht de gevel in de Spekstraat is er heelemaal af geweest en probeeren we om. zonder de begrooting van f 70.000 te over schrijden. de Vleeschhal weer in al haar glorie te herstellen", zegt de heer Smits, en men kan hem aanzien dat dit werk hem na aan het hart ligt. Met gerustheid kan men dan ook de restau ratie van de Vleeschhal afwachten, want het werk geschiedt niet alleen met ijver en toe wijding. doch ook met de noodige piëteit en ae liefde voor de bouwkunst van den Haarleni schen „stadsmetselaar" Lieven de Key. een dei- grondleggers van de Hollandsche Renaissance waarop wij met recht trotsch mogen zijn. B. K. Ook het dak aan de Westzijde wordt terdege onderhanden genomen. Al het lood loordt van dc dakkapelleïjcs afgehaald en weer opnieuw bevestigd. Prachtig komt op deze foto ook dc gevel aan de Spekstraat uit „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Komt vrienden kijkt nu allen rond, Of ge nog een restje in uw beursje vondt. ..Weldadigheid" wil daar graag beslag op leggen Onze armen zullen er u hartelijk dank voor zeggen. Telefoon 12255 Postgiro 2127S2 VOORBEURS TE AMSTERDAM. De verklaring van minister Daladier, dat de koers van den Franschen franc heden niet hooger zou zijn. dan door hem was vastge stelde, wekte uiteraard groote belangstelling voor de noteering van het Fransc'ne devies. Te Londen werd hedenmorgen bij de opening gehandeld tegen 178.87, overeenkomende met een Amsterdamsche noteering van circa 5 cent per franc. Te Amsterdam bewoog het Fransche devies zich tijdens de ochtenduren tusschen 5.01 en 5.02 en aangenomen mag dus worden, dat de franc op dit peil wordt vast gelegd. Het disago voor termijnfrancs was sterk ingeki-ompen en bedroeg circa 2 cents voor 1 Maand en 4 cents voor drie maanden, waarmede dus werd aangetoond, dat het wantrouwen althans voor ae naaste toekomst vrijwel is verdwenen. Van de overige vreemde deviezen werden de Britsche ponden te Amsterdam ingezet op 8.961/28.97, waarna een verzwakking viel waar te nemen tot 3.96 1/8—8.96 1 4. Later in den ochtend werd echter weer gehandeld te gen 8.96 5 168.96 7/16. De Amerikaansche dollars werden aanvankelijk vernomen tegen 1.79 1/41.79 3/8. terwijl gisteren was gehan deld tegen 1.79 3/4. Geleidelijk aan viel een verbetering te constateeren en tenslotte wer den transacties tegen 1.79 9 161.79 5/8 afge sloten. Belga's lagen zwak in de markt, doch kon den zich nadien wat herstellen en liepen op van circa 30.20 tot 30.24—30.26. Dat men zich omtrent de ontwikkeling van het Belgische ruilmiddel niet op zijn gemak voelt, bleek overigens wel hieruit, dat het disago voor ter mijn-Belga's hedenmorgen opliep tot 25 a 30 cents voor 3 maanden. Men acht het niet al leen niet uitgesloten, dat de Belga van de devaluatie van den Fransche franc den na- deeligen weeromslag zal ondervinden, doch bovendien heeft het groote tekort op de Bel gische bevolking een gevoel van ongerustheid te voorschijn geroepen. Zwitsersche francs waren 41.1741.19, Duitsche marken 72.2072.25. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming. De omzetten waren klein. De koersen van de locale aandeelen kwamen meerendeels iets lager te liggen. De Amerikaansche fondsen werden op on geveer het peil van gisteren verhandeld. Thans is verklaard, dat de Fransche franc wordt gestabiliseerd op 179 francs per Britsch pond. hetgeen correspondeert met een Am sterdamschen koers van 5 cent per franc. VR EDESRAAD HAARLEM. Maandag 16 Mei a.s. belegt de Vredesraad Haarlem, ter gelegenheid van de Goodwill- day (Volkenbondsdag) een openbare getui genisavond in het gebouw van den Protestan tenbond aan de Veststraat. Als sprekers zullen optreden mej. Jannie Eriks, Hoorn en ds. A. R. de Jong. Bussum, terwijl declamatorische medewerking wordt verleend door de bekende actrice mevr. Nell Knoop. BAZAR SPEELTUIN VEREENIG ING „HET VONDELKWARTIER". De van 18 tot en met 24 April gehouden bazar aan den Muiderslotweg is goed geslaagd. Na aftrek van de noodzakelijke onkosten, bleef een flink batig 'saldo over. benoodigd voor aankoop van de speelwerktuigen Op de eerstvolgende ledenvergadering, die spoedig gehouden zal worden, zal verantwoor ding van de inkomsten en uitgaven worden afgelegd. Eenige prijzen der gehouden verloting zijn nog niet afgehaald. VOORJAARSFEEST VAN CEBUTO. Gisteravond gaf Cebuto (Centraal Bureau ter bevordering van Touringcarreizeneen voorjaarsfeest in Krasnapolsky te Amster dam. Dit was tevens de laatste Réunie van dit seizoen. De zaal was zeer vol. De Haarlemsehe deelnemers werden door wagens van den heer Heemskerk (een onderdeel der Cebuto) naar Amsterdam gebracht. De heer N. J. M. Brugman, dix-ecteur van Cebuto. opende den feestavond. Hij heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit. dat vele clienten op dezen avond met elkaar hun reisplannen zouden smeden. Daarna kwam de clou van den avond. ni. het optreden van de zeer bekende ..Vier Van Tholen en Van Lier". Na eenige aardige lied jes volgde de pauze. De heer Brugman vroeg de aandacht voor zijn gebruikelijke speech. Hij wees op den gx-oei van Cebuto. Na de aan wezigen opgewekt te hebben dezen zomer met Cebuto te reizen, gaf spreker .De Vier van Tholen en Van Lier" weer gelegenheid de aanwezigen met hun prettingen zang bezig te houden. Na het programma werden de reizen verloot en werd een wedstrijd georganiseerd. De prijzen bestonden uitsluitend uit reizen. Na dit intermezzo nam het bal aan aanvang. De .Merry Makers" onder leiding van Jan Staats zorgen voor de vroolijkheid. CHRISTELIJKE BIBLIOTHEEK. Deze week zal een tweede filiaal geopend worden van de Christelijke Bibliotheek, ge vestigd Schotersingel 117a. Voor het eerst zal ev gelegenheid zijn. boe ken te halen op Zatex-dag 7 Mei van 79 uur in de Fröbelschool. Zomervaart 168 (Haarlem Oost) en voortaan ook op Woensdag van 35 uur. Alle boeken zijn eerst streng gekeurd. Ook in Haarlem-Noord is een af deeling ge opend: Fröbelschool, Ambachtstraat 20. De Centrale. Schotersingel 117a, blijft geopend eiken werkdag' (behalve Vrijdag) van 3—5 en van 79 uur. COÖPERATIEVE VERBRUIKSVEREENIGING „DE EENDRACHT" U.A. Dividenden 614, 3 en 9%. Woensdagavond hield de Coöp. „De Een dracht" U.A. haar jaarlijksche algemeene vergadering in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. Bij de opening schetste de voorzitter de zeer moeilijke tijden waarin wij thans leven, in het bijzonder werd aange haald het bakkerij-bediijf. waar juist in het afgeloopen jaar door bemiddeling van de de Plaatselijke Bakkerij-commissie de sanee- rings-overeenkomst tot stand is gekomen. Het jaarverslag vanden secretaris werd goedge keurd. waarna de jaarrekening, welke een overschot-uitkeering van voor de afd. brood- en koekbakkerij, 3"-, voor kruideniers waren. manufacturen en dekens en 9% voor de afd, brandstoffen toelaat, met algemeene stemmen werd aanvaard. Bij de verkiezing van den voorzitter, den heer J. H. J. Hulsman, die periodiek moest aftreden, werd deze met algemeene stemmen herkozen. Evenzoo ging het met de andere bestuursleden n.l. de heeren L. J. Raadersma. A. Koomen en J. A. M. Stolk, x-espectievelyk secretaris, penningmeester en commissaris. De aftredende leden van de Commissie van Advies, de heeren G. J. Arnold. J. A van Deenen, E. H. Krelage P. H. Martin en H. Niesten, werd allen voor 3 jaar herkozen, ter wijl in de vacature de heer D. van Putten ge kozen werd. q2A^c/oq/ Rinso bespaart U tijd! Binnen anderhalf uur krijgt U een volledige gezinswas van vijf personen er prachtig helder wit mee Door een bijzondere samenstelling verwijdert de nieuwe „overvette' Rinso al het vuil uit Uw goed in ongelofelijk korte tijd. Rinso spaart U ook geld, want een pak Rinso, waarmede U de hele was kunt doen, kost slechts 124 cent. En dan nog met een bon voor nuttige en fraaie geschenken! Heus, Rinso is zuinig. En Rinso geeft niet alleen zulk een schitterend resultaat in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe. Neem voortaan Rinso: dat spaart tijd, geld en moeite. Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken. „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE (Adv. Ingez hied.) EEN MOOIE ONDERSCHEIDING. De afd. Bloemeudaal van de Ned. Ver. voor verbetering van den Volkszang zal op Maan dag 16 Mei een uitzending verzorgen voor de N. C". R. V. onder leiding van den heer P. de de Nobel. De uitzending begint om 8.15. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk zangers aanwezig zijn. om goed te kunnen demonstreeren, hoe bij Volkszang, gestu deerd wordt. IIIIIIIIIIIIIIUIIHIIIIIIIIl dat een fijne poularde, braadkip of piepkuiken van VAN WIERINCEN een ware delicatesse is? POULARDE S vanaf ƒ2.— BRAADKIPPEN vanaf 0.90 PIEPKUIKENS vanaf ƒ0.40 JONGE EENDVOGELS vanaf 1.25 MODEL POELIERDERIJ. PLUIMVEE UIT EIGEN MESTERIJ. C. VAN WIERINCEN SCHOUWTJESLAAN 27, HAARLEM, TELEFOON 16238. (Adv. Ingez. MecUt van Werken door Rens Lensselink en Anton Pieck. Beide Haarlemsehe artisten exposeeren tot 18 Mei in den kunsthandel Leffelaar, Van Lensselink hadden wij sedert geruimen tijd geen werk onder de oogen gehad: van jaren geleden herinner ik mij zijn zeer gedetail leerde teekeningen van schepen, die om hun nauwkeurigheid door de schepenkenners ge roemd werden, en waar de artisten plezier in hadden doordat een kunstzinnige kijk op de gevallen niet aan die nauwkeurigheid was opgeofferd. De laatste jaren heeft de artist zich met het landschap bezig gehouden en men kan dezelfde qualiteiten van het vroe gere werk ook daarin terug vinden. Het is werk van een fijnbesnaard en ge voelig mensch. zich het gelukkigst uitspre kend in onderwerpen waar het détail van belang is of waar een zekere intimiteit de sfeer beheex*scht. Hooge luchten met stapel wolken boven een verlaten stuk strand zijn hem te geweldig: een groote aqurftel met zulk een onderwerp, hoe juist de kleur ook zij. blijft papier. Maar een kleine, vierkante aquarel met „sneeuw in den Aerdenhout" is een klein juweeltje van zuiverheid, waarbij men niet meer aan de materie van verfstof en papier denkt, doch geboeid wordt door het innige natuursentiment dat er aan ten grondslag ligt. Bet rustige geluk dat door een zonnestraal op enkele boomstammen ge suggereerd wordt of de kalmte van het sche merig licht onder de takken in een bosch laan. vormen de aandoeningen die een naar binnen levend mensch als Lensselink het gelukkigst kan vertolken. Zoo zijn er hier verscheidene werken en werkjes die den ar tist in heip kenbaar maken. Een artist, noch van weidsche allure, noch van knaphan- dige foefjes, maar eerlijk en trouwhartig en daardoor zeer sympathie. Anton Pieck exposeert hier de bagage pic turale door hem het vorige jaar van een reis naar Marokko meegebracht Niet alleen over een ongewone werkkracht, tevens over een ongeloofelijk vaste hand moet hij steeds de beschikking hebben. Pieck behoort tot de knapste en vrucht baarste illustrators van Holland op dit oogen blik Hij heeft die steeds gereed liggende vlotheid, die trefzekerheid, waardoor elk krabbeltje af lijkt, elk blaadje iets „doet". Daai-bij den goeden smaak voor een aantrek kelijke mise-en-page en een voltooid-zijn. die iedere grootere en meer gevulde teeke- ning direct voor reproductie geschikt maakt. Hij heeft dat wat in zijn goeden tijd de tee keningen van een Louis Ramaekers zoo ge nietbaar maakte: een uitstekende figuratieve begaafdheid en een verworven juist gevoel voor compositie. En die beide qualiteiten in zoo sterke mate dat ze bijna gaan irriteeren als men teveel van zulken arbeid bij elkaar ziet. Men zou dan soms wel wenschen. dat hij zich een enkel maal eens vergiste of ver- teekende. Doch die gelijkmatige perfectie heeft Pieck met de allergrootsten in zijn stiel gemeen, een Gustave Doré niet uitgezonderd. Hij verkeei*t dus in allerbest gezelschap en onze waardeering behoeft er niet minder om te zijn, Integendeel, erkentelijk, omdat de moderne Hollandsche kunst maar luttel goe de illustratoren kan aanwijzen. En onder de groote schilders der latere jaren Bosboom misschien uitgezonderd er maar weinigen waren die, anders dan in hun verf. simpel teekenden. Op een figuur als Adolf Menzel kunnen wij ons niet beroemen. Een teekenaar van Piecfc's qualiteiten moes» hier dus employ en waardeering vinden. Hij verdient ze beide ten volle. Een bezoek aan zijn expositie zal dat den lezer klaar maken J. H. DE BOI5 De Kunstenaar. De Haagsche kunstenaar is een andere kunstenaar dan andere kunstenaars: hij is een heer. Hier en daar zijn cr nog kunstenaars die flambards dragen en flapdassen en f;u- weelen broeken. Die loopen door Laren, die praten in Amsterdam, die vormen op hun eentje het schilderachtig en schilderend element van Sneek, van Nijmegen of den Hel der. Maar overal zijn kunstenaars die een onmaatschappelijk, een beetje enfant-terri- ble-achtig, 'n tikkeltje revolutionnair-in-het- sociale zijn. Dat zijn de mannen die lak heb ben aan de groote heeren. die spotten met de Conventie en die de vrijheid liefhebben. Behalve in den Haag Want de Haagsche kunstenaar moge dan al kunstman zijn, hij is voor alles: heer. Een man als Van der Lugt Melsert zou voorzitter van een Landraad met verlof kun nen zijn, of procureur-generaal, of arts. Theo Frenkel zou attaché van de Venezue- laansche legatie kunnen zijn of griffier van het Permanent Hof voor Internationale Justitie. En er is aan Anton Roemer niets, maar dan ook niets dat u zou kunnen verhinderen hom aan te zien voor referendaris bij het hoofd bestuur der P. T. T.. voor koekfabrikant of lid van den Raad van State. Er wonen hier schilders, beeldhouwers, musicier is er geen enkele bij die uiter lijk niet even goed apotheker, leeraar gym nasia of hoofdcommies ter gemeente-secre tarie of provinciale griffie zou kunnen wezen. Koeberg, de musicoloog, is de eenige die een flambard op heeft, maar ik ken een piano stemmer die ook een flambard op heeft cn bovendien maakt één flambard nog geen zomer. De Haagsche kunstenaar onderscheidt zich in niets van een heer. Hij onderscheidt zich zelfs in niets van een Haagsch heer. Dat wil zeggen: hij is geen bohémien, hij wil gra^g lid van de Witte zijn. hij doet zijn best om een lintje te krijgen, hij eet op gezette tijden, hij draagt graag rustige overhemden, hij heeft een correcten kleermaker. Dat wil zeggen: hij vindt het leuk een hand van den bur gemeester te krijgen. hij vindt het aardig wanneer minister Sio- temaker de Bruine zijn hoed voor hem licht. hij neemt „volgaarne" zitting in eere comités. hij bezit smoking, jaquette en rok hij wordt gaarne geïnviteerd op een avondje bij den netten heer Pietersen van Coenesloot. Daarom bestaat er bij ons geen kunste naarssociëteit, daarom bestaan er bij ons geen kunstenaars-coterieën, daarom zijn er bij ons geen klets tafels in cafés waar de kleur, de lijn, de doorleefdheid. de sfeer, de vooringenomenheid en het stokpaard sche ring en inslag zijn. Wij hebben enkele dichters onder ons. Maar mr. Jacques Bloem is ambtenaar op een ministerie; Jan Campert verslaat taaie gemeenteraadsvergaderingen voor zijn krant en dr. P. C. Boutens woont in een machtig heerenhuis. Wij bezitten gevreesde en scherpzinnige critici, maar dr. Menno ter Braak is een vriendelijke jongeman, glimlachend en hof felijk. en Albert Plasschaert drinkt 's och tends met de grootste welwillendheid cn in de genoegelijkste rust een kopje koffie aan het Buitenhof. Een Haagsche kunstenaar is als iedere Haagsche heer: hij behoort tot een kalme po litieke groep, hij gaat geregeld naar zijn kapper, hij geeuwt niet zonder zijn hand voor den mond te houden en eet liever biefstuk dan droog brood. Een Haagsche kunstenaar gaat op gezet- ten tijd naar bed, eet op gezetten tijd zijn boterham met pinda-kaas, is op gezetten tijd en met mate verliefd en betaalt zijn leveran ciers op gezetten tijd. Een „rijke partij", een ivitatie bij den Franschen gezant, een cocktail-avondje bij een uiterst kunstminnende familie ver smaadt hij niet. Complicaties, ongewasschen handen luid ruchtige dassen en niet door-en-door nette conversatie versmaadt hij wèl. Kortom: Haagsche kunstenaars zijn Haag sche heeren. U kunt u overal met hen vertoonen en u kunt ze gerixst bij u thuLs op een kopje thee vragen. Ook in dit opzicht is Den Haag bevoordeeld. Zelfs boven Sneek en Hoogeveen. En daar zijn wij dankbaar voor. Mr. E. ELI AS. „HUIZE WILDHOEF". Als tehuis voor Ouden van Dagen. Naar de secretaris, de heer W. F. G. Dank baar te Bloemendaal, ons mededeelt begin nen de plannen voor de stichting van het ge bouw een meer vasteren vorm aan te nemen. Hoewel het bestuur nog drxxk bezig is met dc plaatsing van het obligatie-kapitaal, hoopt het binnen korten tijd met den architect te onderhandelen over het te maken ontwerp. Het aantal gasten is voortdurend stijgende, reeds hebben zich meer dan zeventig personen als aanstaande bewoners opgegeven. Dank zij de veranderingen aan den Kenne- merweg komt het gebouw nog schooner te liggen, dan aanvankelijk verondersteld was.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9