0UD1ADV0GAAT AKKERTJE KRUSCHENSALTS Kodak „VERICHROME" film Kent u de Achillea? V R IJ D A G '6 MEI Ï93S HAAREEM'S DAGBEAD 5 Jaarverslag van de Commissie voor Wijk verpleging in Noord-Holland In het jaarverslag van de Commissie voor Wijkverpleging in Noord-Holland wordt al lereerst melding gemaakt van het aftreden van den secretaris dr. Th. W. Becker die ge durende 17 jaren het secretariaat en het penningmeestersambt waarnam. De nieuwe secretaris de heer A. W. Michels té Haarlem wijdt aan den scheidenden functionaris eenige hartelijke woorden. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Dagelijksch bestuur: H. G. Bult. arts Hoofddorp, voorzitter. «Datum van aftreding 1 Jan. 1942». A. W. Michels. Haarlem. (Aangewezen door Ged. Staten van Noordholland). Secretaris penningmeester. Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. vice-voorzit- ter. (Datum van aftreding l Jan. 1940). Overige leden: B. S. H. Stieler. aangewe zen door het Hoofdbestuur van ..Het Witte Kruis". (Datum van aftreding 1 Jan. 1942). Mevr J. G Kluitman-Telier. Bergen. (Da tum van aftreding 1 jan. 1939». Dr. Joh. Pool, arts Hoogwoud. (Datum van aftreding 1 Jan. 1942). Dr. J. J. Th. Doyer, Geneesk. Inspecteur, Adviseerend lid. De leden Bult en Erdman zijn aangewezen door de Witte Kruisafdeelingen, de,leden Kluitman en Pool door de Vereenigingen voor Wijkverpleging. Aan de afdeeling Haarlem en Den Helder werd medegedeeld dat geen subsidie meer in het uitzicht kon worden gesteld, daar deze afdeelingen in staat worden geacht de rijks- verpleeing zonder dat te kunnen financieren. Het aantal aangesloten vereenigingen was op 1 Dec. 1937: 8 plaatselijke vereenigingen. 35 Witte Kruis en 3 Wit-Gele Kruisafdeelingen. De exploi tatierekening over 1937 sloot met een batig saldo van f 2133.81. ROEKF.LOOZE AUTOBESTUURDER. Er zijn helaas nog altijd autobestuurders, die de door wielrijders gegeven teekens ne- geeren. Dit ondervond Woensdagavond weer eei. 36-jarige dame uit Haarlem. Zij fietste te negen uur vóór een vrachtauto in de Gene raal Cronjéstraat. Zij wilde naar links af slaan om de Kloosterstraat in te rijden en gaf daartoe bijtijds een teeken. Toch tracht te de autobestuu der haar nog te passeeren, maar dit lukte niet. Hij reed de dame aan, waardoor zij viel. Door voorbij bangers werd zij een winkel binnengedragen. Uiterlijk kreeg zij geen wonden, maar ze klaagde over pijn in het hoofd. Door leden van den Ongeval- lendienst werd zij behandeld, waarna zij naar huis werd gebracht. De vrachtauto kwam aan den linkerkant van den weg tot stilstand tegen een gaslantaarn, die bescha digd werd. evenals de voorkant van de auto. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten inKruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot Krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) RUXDVLEESCH IN BLIK VOOR DE WERKLOOZEN. Door den minister van Sociale Zaken zal voor eenige gemeenten bij wijze van proef tijdelijk beschikbaar worden gesteld, ten be hoeve van werkloozen en armlastigen, rund- vleesch in blik. Ook in de gemeente Haarlem zal dit vleesch van Donderdag 12 Mei af voor werkloozen en armlastigen, op verzoek, verkrijgbaar zijn, in plaats van het thans gedistribueerde Var kensgehakt in blik, met dien verstande, dat de ondersteunden tijdens deze proef vrij blij ven, welk artikel zij wenschen af te nemen. Het rundvleesch in blik zal verkrijgbaar zijn bij de slagers, die zich daarvoor beschik baar hebben gesteld, tegen den prijs van f 0.371/: per kiloblik. De verstrekking zal verder uitsluitend ge schieden op de voor de betreffende week gel dige gehaktbons, mits op de achterzijde van deze bons door de ondersteunden met inkt de aanteekening wordt gesteld ..Rundvleesch" en voorzien van zijn/haar handteekening. Varkensgehakt in blik blijft op de gewone wijze verkrijgbaar a O.32V2 per kiloblik. Naar welke school? PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 7 MEI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. m. Keulen 8.00, 8.35. 9.05. Parijs Ra dio 9.20, 10.05, 10.20. Radio P. T. T. Nord 11.05. Keulen 11.20. Ned. Brussel 12.20, 12.30. 12.50. Keulen 1.20, 1.30. Fransch Brussel 2.20, 2.50, 3.10. Keulen 3.20. Londen Regional 5.20. Fransch Brussel 6.05. Keulen 6.20, 6.30, 7.20. Ned. Brussel 9.20. Fransch Brussel 9.30. Keu len 10.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 8.20 9.35. Londen Regional 9.35, 9.50, 10.05, 10.35. 10.55. Droitwich 11.40, 11.50, 12.10, 1.20. Lon den Regional 1.50, 2.35. Droitwich 3.00, 3 30, 4 20, 4.35, 5.20, 5.50, 6.05, 6.50, 7.20, 8.20. Lon den Regional 8 40. Boedapest 9.20. Droitwich 9.40, 10.10. 10.25. Parijs Radio 10.50. Progr. V. 8.00—7.00 diversen. 7.00 Verzoek programma. 7.0012.00 Diversen. BRAND 01' EEN ZOLDERSCHUIT Donderdagmiddag te kwart over drie werd brand gemeld aan de Houtmarkt. Een aldaar gelegen zolderschuit, die geladen was met houtmot. afkomstig van freesmachines van de kistenfabriek „De Phoenix", was in brand ge raakt. De brandweer rukte onmiddellijk met twee wagens uit. Toen na eenige moeite de plaats van den brand gevonden was. stond de schuit in lichterlaaie. Het vuur was echter spoedig gebluscht. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door dat een vonk uit een der schoorsteenen van de broodfabriek van M. Funke aan de Spaarn wouderstraat, waarachter de zolderschuit ge legen was, is overgewaaid. OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE B. en W. van Haarlem zullen Maandag 16 Mei a.s. des middags om 12 uur officieel ten Stadhuize de deelnemers aan het congres ter herdenking van het gouden jubileum van den Ned. R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem aatv&ngen. Gegevens over de H. B. S. en de Meisjesschool en lffet Gymnasium te Haarlem. Het is bij herhaling gebleken, dat ouders wier kinderen weldra de hoogste klasse eener lagere school zullen hebben doorloopen. gaar ne ingelicht worden omtrent het karakter der verschillende inrichtingen die er verder bestaan. Daarom heeft de Vereeniging van leeraren en leeraressen aan gemeentelijke inrichtingen van gymnasiaal en middelbaar onderwijs te Haarlem een boekje uitgegeven waarin men alle gegevens kan vinden over de H.B.S. A.. de twee HB8. en B. de Meisjes School en het Gymnasium. In het bijzonder worden de verschillende schooltypen be-, schreven waardoor het ouders en verzorgers gemakkelijker wordt die opleiding te kiezien die het meest overeenkomt met den aan leg van hun kind en met de toekomstplan nen die zij koesteren. Natuurlijk blijven de hoofden der scholen bereid, indien gewenscht nog nadere inlichtingen te geven. Over de schoolgeldregeling wordt het vol gende medegedeeld: De schoolgeldregeling is voor alle hiervoor genoemde inrichtingen van gymnasiaal of middelbaar onderwijs gelijk. Het schoolgeld varieert van 5 tot f 400. De gemeenten Bloemendaal, Haarlemmer- liede, Haarlemmermeer en Heemstede hebben met de gemeente Haarlem een contract ge sloten. De ouders der in deze buitengemeen ten woonachtige leerlingen betalen geen schoolgeld aan de gemeente Haarlem, doch zijn aan het bestuur der eigen gemeente een ..retributie-geld" verschuldigd, dat afhanke lijk is van hun financieele draagkracht. In lichtingen omtrent de retributie-regelingen worden verstrekt op de secretarieën der on derscheidene gemeenten. Voor leerlingen, woonachtig in gemeenten, waarmee geen contract gesloten ls, bedraagt het schoolgeld van f 300 tot f 400. Ook worden bijzonderheden opgesomd be treffende gemeentelijke studiebeurzen. Deze gids voor ouders voorziet inderdaad in een behoefte, zoodat de bovengenoemde ver eeniging van leeraren met deze uitgave een goed werk heeft verricht STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF (Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) AANWINSTEN. Rechtswetenschappen. Esprit, L', l'éthique et la guerre; lettres de J. Bojer, J. Huizinga. A. Huxley, A. Maurois, R. Waelder. Onderzoek, Een, omtrent wijziging van ons staatsbestel; rapport uitgebracht aan het be stuur der RH. Staatspartij. Opvoeding ei\ Onderwijs. Eek. Jr.. van. De openbare lagere school en de Bijbel in de 19e eeuw. Giezen, van der. De eerste fase van de school strijd (1795—1806). Jamboree-Post; kampblad; officieele uit gave van de stichting Wereldjamboree. Museum. Het Nederlands, voor onderwijs en opvoeding (Ned. schoolmuseum) Amsterdam. Geneeskunde; Gezondheidszorg. Handleiding, Korte, voor hulpverleening bij gasaanvallen; (door Dr. K. H. Offerhaus). Hylkema. De veranderingen in het Ror schach protocol in het verloop van de moderne schizophrenie-behandeling. Meulen-Kobus, Ter. De verzorging van zie ken in eigen omgeving. Ziekten, De, van de nieren en haar afvoer- wegen; voornamelijk met het oog op de be handeling door Dr. Meyler ea. Landbouw. Agriculture, L', aux Pays-Bas. Balen, Van. De gulden spade; omzwervin gen door onze elf provinciën. Handleiding voor de bespuiting van vrucht- boomen 'door P. Hus). Letterkunde. Anema. Destructivismelezing. Houwink (red.) Volk bij den weg. (Schetsen) Leeuwen Van. De Maleische Alexanderroman Zamagois. De arke Noachs; diersatyren door M. Beversluis vrij naar het Fransch vert. Neder!, en i. h. Nederl. vert. Romans. Baekelmans, Ommegang. (Schetsen). Driessche, Van. Rietvelde. Perron. Du. Bij gebrek aan ernst (Schetsen) Storm. De kroniek van 't Grieshuus. De zuinige Franschman. door HANS DE LA RIVE BOX. Juffrouw Zwaan liet de huisdeur achter zich open en ruischte de auto-show-room. welke zich onder haar pension bevond, bin nen. De eigenaar van de zaak. een breedge schouderd man van middelbaren leeftijd, kwam haar met een lichtelijk verwonderd ge zicht tegemoet. „Wel. was is er van uw dienst, juffrouw Zwaan?" vroeg hij vriendelijk. Doch deze luchtige toon was geforceerd, want de heb berige en krenterige hospita had maar weinig ware vrienden. Zij was een van die onuit staanbare vrouwen, die zich zooveel mogelijk ten koste van anderen trachten te verrijken. „Meneer van Dinter, ik heb een verzoek aan u. Ik ben aan 't onderhandelen met een nieuwen kostganger. Het is iemand uit Parijs en hij moet hier wonen omdat hij hier in de stad een betrekking heeft gekregen op het Fransche consulaat. Nu schreef hij me dit briefje, maar dat kan ik niet lezen. Kent U soms Fransch?" Van Dinter knikte, las het korte epistel en vertaalde het. „Die monsieur Duval schrijft alleen, dat hij met de voorwaarden accoord gaat en dat hij morgen komt vragen of hij 1 Juni by u zijn intrek kan nemen. Verder niet." De dikke hospita knikte tevreden. .Dank u voor de moeite.-meneer van Din ter. Tot wederdienst bereid, hoor. Hmis d'r wat?" Want de autodealer glimlachte fijntjes. ..Wel neen. juffrouw, er is niets, werkelijk niet. Dag juffrouw Zwaan." De hospita verliet de zaak en begaf zich weer naar boven. Toen opende ze een vettig cahier en vergeleek een met inkt geschreven naam met die. welke zich onder den brief be vond. .Armand Duval". „Je mag eerst wel eens informeeren, mènsch." ried dien middag juffrouw Groen van de overzijde aan. „Die Franschen houden van lekker eten en nog meer van lekker drin ken. Als je niet oppast, juffrouw Zwaan, wordt die monsieur nog 'n strop voor u „Ik vertrouw het niet", antwoordde de hos pita ..Die vent van die sjo iwoem beneden stond zoo .stk'kum te lacln - .en h.; dien brief vertaalde Misschien kent nij dim Fransch- man toevallig en wil hij mij ia laten tip- Scherpe, levendige foto's! Om foto's te maken, waarop U trotsch zult zijn, moet U een film gebruiken, welke alle details scherp en duidelijk weergeeft. Gebruik daarom de nieuwe „Verichrome" film. Deze lichtgevoelige film geeft U altijd mooie, duidelijke opnamen met alle details. Verkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren (Adv. Ingez. Med.) KINDER OPERETTE KOOR „CON ANlMO" Zondagmiddag geeft bovenstaand operette koor een opvoering van de kinderoperette „Woudkoningin" 111 de.n Stadsschouwburg. De regie berust bij Mevr. de Mon-Lugtig, de directie bij den heer Joh. van 't Vlie. Balletten en solodansen staan onder leiding van Corry de Mon. OUDERAVOND U. L. O. B JUNOPLANTSOEN In den Woensdagavond gehouden Ouder avond werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Boer, gekozen de heer P. W. F. van Groningen, die deze benoe ming aanvaardde. Daarna hield de heer J. Roggeveen een de monstratie, met epidiascoop en microprojectie, van leermiddelen in gebruik bij het onderwijs in natuurkunde. Op zeer onderhoudende en duidelijke wijze werd in vogelvlucht een beeld gegeven van de wijze, waarop de leerlingen van deze school de kennis in natuur-, dier en plantkunde wordt bijgebracht. Na een woord van dank aan den heer Rog- jeveen voor zijn. door de ouders met zooveel aandacht gevolgde demonstratie, sloot de voor zitter met een woord van dank de zeer druk bezochte vergadering. VAN WiScU NEDERLANDSCHE EIEREN „1, 7b c l U betaalt dut nlel Hel H ide 9 telt B ze B fKlAWDÉtgl (Adv. ingez Meet.1 pelen. Die mannen, tegenwoordig, juffrouw GroenBrrr." Op aanraden van genoemde dame begaf de hospita zich in den loop van den dag naar een vertaalbureau, waar haar bleek, dat me neer van Dinter zich niet vergist had. Dus, oordeelde zij, was het wél een zuivere zaak. Den volgenden morgen gebeurde er iets bijzonders. Ze stond in het portaaltje bij de op een kier geopende voordeur en hoorde twee mannen opgewonden praten. Door de kier herkende ze meneer van Dinter en een man in een beige colbertcostuum, vermoedelijk een cliënt van de zaak. „Ik bezweer u, meneer, u kunt mij geloo- ven," sprak meneer van Dinter. „Ieder zoekt toch zijn voordeel, nietwaar? Welnu, ik kan u dien Franschman absoluut aanbevelen." Juffrouw Zwaan kreeg een schok van woe de. Ah. schoot het door haar hoofd, ze had dus toch gelijk gehad. Ongetwijfeld kende van Dinter iemand, die óók 'n kostganger zocht en had hij den vorigen dag gauw den naam van den Franschman genoteerd. Wacht, ze zou trachten nog meer op te vangen. „Werkelijk?" vroeg de man in het beige. „Absoluut, meneer. Het is de zuinigste Franschman. welke ik oo:t van mijn leven heb ontmoet en u weet. dat ik er verstand van heb. Hij laat je nimmer in den steek en dat is een massa waard, vindt u zelf niet? Bovendien staat hij altijd voor je klaar. Je kunt op hem bouwen en vertrouwen. En wat een voornaam ding is...." (Meneer van Dinter glimlachte en maakte met de rechter hand een beweging van drinken). Hij ge bruikt géén „olie"", geen druppel." „Overdrijft u niet?" vroeg de man in het beige. „Geen letter, meneer. Maar denkt u er nog eens over na. Bespreekt u de kwestie grondig met mevrouw Tenslotte zal zij het meest met dien Franschman moeten optrekken." „Zoo is 't," knikte de man in het beige. Voorloopig mijn dank. meneer van Ginter J hoort nog nader var. me, misschien reeds vanavond." En de heeren scheidden met een handdruk. Eindexamens der Middelbare Technische School. Tot gecommitteerden bij de eindexamens 1938 van de M.T.S. zijn benoemd door den minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen Voor de afdeeling Bouwkunde: de heer Pierre Cuypers, architect B.NA. te Amster dam. Voor de afdeeling Weg- en Waterbouw kunde: de heer Ir. W. Valderpoort, c.i. bij de Bouwpolitie en Volkshuisvesting te Rotter dam; Voor de afdeeling Electrotechniekde heer Ir. A. H. B. van Riemsdijk, c.i., afdeelings- chef Gemeentelijke Electriciteits Bedrijf te Rotterdam. Voor de afdeeling Scheepsbouwkunde: de heer ir. E. van Dieren, raadgevend ingenieur te Rotterdam. Voor de afdeeling Vliegtuigbouwkunde: de Luchtvaartdienst van het Departement van heer ir. J. van der Heyden, inspecteur van de Waterstaat te 's-Gravenhage. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt Woensdag avond 11 Mei een vergadering in het gebouw der Sociëteit Vereeniging. Op de agenda staat o.m. bestuursverkiezing. Van de aftre dende bestuursleden stelt alleen de heer Windt zich niet meer hei-kiesbaar. Verder zal een collectie lantaarnplaatjes worden vertoond over Zwitserland en Noorwegen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie. Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; v. Oosten, Lijsterstraat 7, postduif; Snel. Klarenbeek- straat 43, postduif; Muller, Leegwaterstraat 16, doos met glaswerk; v. d. Meij, Teijler- straat 38, das; Kion, Ruijterweg 5, doos met griffels; Klein, Rijksstraatweg 255, hond Postuma, Lange Bogaardstraat 21, hond Koerse, Jan Haringstraat 35, hondenhals band; de Graaf, Archipelstraat 63, dames armbandhorloge; v. d. Ham, Diepenbrock straat 49, zilvren kettinkje Troost, Spoor wegstraat 16 zw., lap zijde en strengetje zijde, Rutte, Assendelverstraat 25, nummerplaat; Teeuwen, Oranjeboomstraat 73, portemonnaie met inhoud; mej. de Vink, Leliestraat 30 (na 6 uur 's avonds) portemonnaie met inhoud; Zwart, v. Berensteijnstraat 34, portemonnaie met inhoud; Mes, Maasstraat 41, paar regen pijpen; Rutgers, Paul Krugerstraat 51 rood. rijwielplaatje; Caspar Hiddink, Gr. Houtstraat 79, rijwielplaatje; Postkantoor, Ged. Oude Gracht (ingang Raaks), rijwielplaatje; Rie- mond, Oranjestraat 99, padvindersriem; Tou wen, Santpoorterstraat 27. rozenkrans; Kui ken, Tetterodestraat 46 rd„ hemd (shirt); v. d. Heuvel. Leidschevaartweg 67, te Heem stede, actentaseh met inhoud; v. d. Leek. Uit den Boschstraat 17 rd., kindertaschje met inhoud; v. d. Wal, Saenredamstraat 63, vul penhouder in étui. INTREKKING OUDE BANKBILJETTEN VAN 25. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam vestigt de aandacht op de bekendmaking, door haar geplaatst in de Nederlandsche staatscourant van 5 Mei 1938 met betrekking tot het intrekken van bepaalde soorten bank biljetten van 25. Bedoelde biljetten zijn; De door de Nederlandsche biljetten van 25 gedateerd op een dag liggende tusschen 1 Januari 1890 en 9 Maart 1921 (beide data in begrepen). Deze biljetten zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk bestaat uit een oranjekleurigen ondergrond met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand; ir. dien rand komt boven den tekst een leeuwen motief voor. De door de Nederlandsche Bank uitge geven zoogenaamde hulpbiljetten van 25, die den datum l Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, be doeld in de vijfde alinea van art. 22 der Bankwet, op 26 Juli 1938 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aan drang verzocht, deze biljetten vóór 26 Juli 1938 ter betaling aan te bieden aan de Hoofd- bank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. „Zoo'n falsaris, zoo'n bruut, zoo'n gniepschold juffrouw Zwaan. Hoogst opgewonden zocht ze juffrouw Groen op. Het slot van het liedje was, dat de dames op hoo- gebeenen naar het vertaalbureau liepen en een expressbrief aan monsieur Duval lieten opstellen, waarin ze hem berichten, dat „ma dame Zwaan" door prettige omstandigheden de prijs voor logies met alles wat er bij kwam, met tien gulden per maand wilde verlagen. 's Avonds, na ontvangst van den brief, kwam de Franschman reeds beslissen, tee- kende het contract en begreep niet, waarom „madame" zoo venijnig glimlachte, toen zij door het raam meneer van Dinter op straat zag passeeren. Monsieur Duval kwam en nam het er goed van. Héél goed zelfs. Hij at veel en lekker, hij eischte wijn aan tafel en na drie dagen snap te juffrouw Zwaan er heelemaal niets meer van. Monsieur Duval zuinig? Mensch. hij at of hij uitgehongerd was en op tien meter af stand kon hij ruiken of er ossenvleesch of paardendito gebraden werd Eén maand ging het goed, toen noodzaak te de hospita den vreemdeling een ander pen sion te zoeken, wat de man dan ook haastig- deed. En nog niet gekalmeerd na de deining- der laatste vier weken, toog juffrouw Zwaan op een goeden morgen naar de show-room om daar eens „hom of kuit te vangen". En meneer van Dinter, met zijn glimlach, luis terde rustig naar de opgewonden dame. „Mooi van u, om een arme vrouw zoo te pakken te nemen," beklaagde zij zich; „dat praatte over zuinig en matig, wat drinken betrof. Dat praatte over „steeds voor iemand klaar staan". Haha. als ik hem vroeg of hij een brief in de bus wide gooien, vrat-ie me bijna op met z'n potjeslatijn. Heb ik u ooit wat misdaan, meneer van Dinter. dat u me blijkbaar in vier weken failliet wilt hebben?" „Ik begrijp u niet", zei van Dinter. „Voerde ik dat gesprek een maand geleden, zegt u? Met een meneer in een beige costuum? Drom melsja, nu herinner ik het mij. Met wijd open mond staarde hij de dikke dame aau en schoot toen in '11 daverenden lach. „Maar beste juffrouw Zwaan, het is een af schuwelijk misverstand geweest. Ik kende dien kostganger in 't geheel niet. Maar dien middag had ik een cliënt op bezoek, meneer de L. Hij wilde een autc koopen, liefst van een Amerikaansch merk. Maar omdat z'n vrouw meer rijdt dan hij en de voorkeur aan "en Fransch wagentje geeft. trachtte ik hem >en Franschen auto ti verkoopen." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 't AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) Misschien zegt u: neen. Maar dan zullen we de vraag anders stellen. Kent u het Duizend blad, dat langs onze wegen groeit? Natuurlijk wel: het heeft van dat uiterst fijn ingesneden platte bloemschermen met honderden fijne, blad, waaraan het ook zijn naam dankt, en weinig opvallende witte of bleekrose bloem pjes. Dat is Achillea millefolium, een wilde verwant van de tuin-Achillea's. Men heeft de ze wilde ook veredeld, met als resultaat Crim son Beauty (karmijnrood), een plant die bijna een meter hoog kan worden, en de karmijn- rose Cerise Queen. Maar er zijn nog ande.e. U moet namelijk weten dat Achillea een ideale tuinplant is voor ieder, die een zonnigen tuin met goeden grond bezit. De planten groeien bijzonder gemakke lijk en stellen geen bijzondere eischen. Als sa- mengesteldbloemigen hebben Achillea's de eigenaardigheid, nogal erg; gemakkelijk te va- riëeren; er zijn dan ook bijna vijftig verschil lende soorten bekend. Een magnifieke border- plant is b.v. de Achillea Eupatorium Parker's var., die 1V2 meter hoog wordt en groote plat te schermen vol gele bloempjes draagt: we kunnen deze schermen heel goed als droog bloemen behandelen en er 's winters in een vaas zonder water plezier van hebben. Afsnij den, op het midden van een zonnigen dag als de bloemjes uit zijn, onderste boven op zolder hangen en kurkdroog laten worden. Direct hierna noemen we, om het contrast, een andere gele Achillea, namelijk A. Lewisi. een plantje dat maar 10 cm hoog wordt en zilverwit blad heeft met licht zwavelgele bloempjes. Iets dergelijks Is A. tomentosa en beide zijn uitstekend voor den rotstüin, te meer omdat ze van Mei tot Augustus door- bloeien in tegenstelling met het meeste rots- goed. Zeer aan te bevelen dus voor wie ook midden in *len zomer nog iets bloeiends in den rotstuin zien wil! Iets hooger, n.l. 40-50 cm. is A. taygetea met grijsgroen blad en platte schermen citroengele bloemen, die in Juni/Juli voor den dag komen. Tenslotte moet vermeld worden Achillea ptar- mica fl.pl. The Pearl. De donzigwitte bloem schermen zijn hier zóó los, dat ze uiteenge vallen schijnen in balletjes van enkele tien tallen bloemen. En die bloemen zijn aller aardigste dubbele roosjes. De takken leenen zich hierdoor uitstekend voor vaasvulling. En buiten maakt de 70-80 cm. hooge plantrvoor- al als zij wat vrij staat, een zeer sierlijken in druk. Als we een bijzondere combinatie willen ma ken, dan moeten we deze laatste Achillea eens samenplanten met de plant, die de Duitschevs „Brennende Liebe" noemen en die officieel heet Lychnis chalcedonica rubra fl. pi. Dit is een plant, met dubbele roode bloemen, die ongeveer even hoog wordt als de Achillea en om denzelfden tijd (Juli) bloeit. De combinatie is iets bijzender moois. Had u zulke aardige familie bij ons Duizend blad kunnen vermoeden? L. S. (Adv. Ingez. Med.) De Tulpenweek in Haarlem. Begint Mei a.s. De aanvang van de op initiatief van „Haar lem's Bloei" te houden Tulpenweek is thans vastgesteld op Vrijdag 13 Mei a.s. De medewerking aan deze Tulpenweek van de zijde der winkeliers langs de gekozen route is reeds alleszins bevredigend. In sommige straten gaven de handeldrij vende middenstanders zich vrijwel huis aan huis op. EXAMENS. Als lichtadviseuse is geslaagd mevrouw K. J Hartogh te Haarlem. INTERNATIONALE FOTOWEDSTRIJD VAN DE P.T.T. Tot 15 Mei wordt in Parijs een expositie gehouden van foto's ingezonden door de p. T. T. diensten In verschillende landen. Het gaat hier om amateurinzendingen, waarvoor onderscheidingen beschikbaar zijn gesteld. De foto's zullen door Fransch P.T.T.-perso- neel beoordeeld worden. Uit Nederland werden 61 foto's ingezonden. Voorts zijn er fotos uit Duitschland. Zwitserland. Engeland, Polen, en Tsjecho-Slowakiie.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10