Een bezoek aan den Stads-Kweektuin. Houd Uw Nieren Gezond! Groote brand aan den Schalkwijkerweg GARAGE RABO ZATERDX'G 7 MEI 193S HAS RE EM'S DAGBESD Verleden en heden. Ongetwijfeld zal een ruim gebruik gemaakt worden van de gelegenheid, in de week van 7 tot en met 15 Mei den Stadskweektuin een bezoek te brengen. Het aantal bezoekers was verleden jaar zeer groot. Een gang naar deze kweekerij is dan ook zeker loonend. We vinden er tal van gewassen, zoowel buiten als binnen in de kassen. Sommige daarvan munten uit door schoonheid van bloem of vrucht, andere zijn interessant door de biologische bijzonder heden en weer andere zijn belangwekkend om het gebruik dat van een of ander deel van ae plant gemaakt wordt. Kortom, er is voor elk wat wils. Voor nu onzen rondgang te beginnen, zullen wij eerst een kijkje nemen in het verleden. leis uit de historie van het huis ter Kleef Op de plaats waar we nu nog slechts een stukje muur van enkele meters vinden verrees vroeger het kasteel ter Kleef. Wanneer dit slot gesticht is is niet precies bekend. Hoogst waarschijnlijk was het in 1393. Later kwam het in het bezit der Brederodes. Toen het kas- teeli in 1566 door Hendrik van Brederode be woond werd, was het het centrale punt, waar uit de hervormingsleer werd verspreid. Doch het slot zou nog bewogener tijden meemaken. Niemand minder dan Don Frederik, de Spaan- sche veldheer, nam er. tijdens het beleg van Haarlem, zijn intrek. Blijkens de oude afbeel dingen was de burcht een vierkant gebouw, dat aan die zijden in het water stond. Het ge heel was omgeven met een ringmuur. Het front van het kasteel lag tegen het oosten, waar zich ook de toegangsbrug bevond. Voor daar te kunnen komen moest men echter eerst de zware poort aan de Kleverlaan pas- seeren, die toegang gaf tot de kasteelterrei nen. Het slot zelf bestond uit twee vierkante, hooge gebouwen of torens. Deze torens waren door middengebouwen vereenigd. Na de overgave van de stad diende de ves ting als gevangenis van de kapiteins en vaan drigs. Bij zijn vertrek in den zomer van 1573 liet Don Frederik het kasteel opblazen, nadat ^ÉZONDE, krachtige n iljn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- scha pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug. stijve en pijnlijke gewrichten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het lichaam verwijderd.De nieren best uit een groote menigte ti filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken •n als zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen ais da bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlsoh middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen bun weerga niet. f 1.—.f 1.75 en f3. (Adv. Ingez. Med.) eerst alle meubelen er uit gebracht waren. Nadien geraakte de ruïne steeds meer in ver val. Den 5en November 1715 kwam zij in het bezit van de gemeente Haarlem voor de som van 13.000 gulden. Ongeveer twee eeuwen la ter, in 1911, besloot de gemeenteraad op de resten een rotspartij aan te leggen, teneinde deze historische plaats op die manier vast te leggen. Het ontwerp daarvoor, evenals dat van den geheelen schooltuin, werd geleverd door den tuinarchitect L. A. Springer, onder wiens leiding het werk ook is uitgevoerd. Een fraaie rotspartij. Indien men met het maken van dezen rots- tuin de bedoeling gehad heeft, den vrocgeien luister van het kasteel te symboliseeren, c'an is men daar zeker in geslaagd. We vinden in de beplanting zoowel het statige en monumen tale van de burcht terug, alsook het luister rijke en wisselvallige leven der bewoners, Wordt het eerste te voorschijn geroepen door de coniferen-groepen, het tweede vinden we terug in de bloemgewassen. De kleuren van deze bloemen zijn nu eens zach ineenvloeiend, dan weer fel contrastee- rend, maar de rustige ondergrond zorgt, dat de harmonie niet verloren gaar. Liefhebbers van een rotstuin kunnen hier veel leeren om trent de samenstelling van zoo'n tuin en de groepeering van de diverse planten. manier geschieden, wil zij een goed resultaat opleveren. De vijg is niets anders dan de vlee- zig geworden bloembodem, waarbinnen zich de pitjes, bevinden van de bevruchte bloempjes. Aan de overzijde van den vijver, achter de rotspartij, staan o.a. twee aardige Japan- sche boomen: de parasolden (Sciadopitis ver- ticillata) en de Japansche cypres (Cryptome- ria japonica). Bij den eerstgenoemden staan de groote sikkelvormige naalden in kransen om de takken. Wij vinden dezen boom veel vuldig bij de Japansche tempels. De Crypto- meria heeft sierlijke takken, die met fijne naalden bezet zijn. Tegenover deze boomen staat een steeneik. (Quercus Hex) de welbe kende groenblijvende eik van het Middelland- sche Zeegebied. In de kassen. We gaan nu een kijkje in de kassen nemen. Alvorens de kas binnen te gaan, wil ik u eerst nog even wijzen op de Japansche papiermoer bei (Broussonetia papyrifera). Deze staat dicht bij den achter-ingang van de groote kas. Van de eigenaardig gekleurde schors werd het bastpapier (deloewana) gemaaakt. Dadelijk bij onze binnenkomst worden we getroffen door den bloemenrijkdom van de Bougainvillea, een slingerplant uit de Bra- zilaansche bosschen. Het zijn evenwel niet de bloemen die de aandacht trekken, maar de ro se gekleurde schutblaadjes. In deze kas vinden we verder een aantal vertegenwoordigers van de groote cultures. Het zijn: de koffie, het suikerriet, de banaan en de rijst. We ontmoe ten er ook nog: de gomboon (Ficus elastica), de Egyptische papierplant (Cyperus papyrus), die intusschen waarschijnlijk niet eens in Egypte thuis hoort en de Zuid-Amerikaansche broodboom (Philodendron pertusum). In de eerste zij kas treffen we o.a. mooie bloeiende Fuchsia's aan. waar menige huis moeder wel wat jaloersch op zal zijn. Op het middentablet bevindt zich een partij jonge planten van het Indisch bloemziel (Canna). Van de planten in de volgende kas noemen we; Stanhopea tigrina, een orchidee uit Mexi co, een klimmende jasmijn uit Oost-Indië, de Jasminum Sambac. Verder vinden we hier een heele collectie cactussen en vetplanten w.o. prachtig bloeiende Phyllocactussen. Bij het binnentreden van de laatste zij kas, valt ons onmiddellijk een klimplant op met fluweelroode kroon blaadjes, waarbij de witte kelk helder afsteekt. Deze witte kelkbladen sieren de plant nog lang, nadat de kroon- blaadjes reeds afgevallen zijn. Een klimplant met enorm groote bloemen is de Aristolochia gigas. Zij is afkomstig uit Bolivia. Achter in de kas vinden we een collectie Orchideën en Bro- meliaceeën. Bij de laatstgenoemde vinden we ook de ananas. Van de ananasculturen leveren die op de Hawaiieilanden het grootste con tingent. We hebben hierin de kas verder nog: Anthu- riums met roode bloeischeede, het aardige kruidje-roer-me-niet, met de gevoelige blaad jes en ook jonge pindaplantjes, die u in ver schillende stadia van ontkieming kunt zien. Van hier gaan we naar de oranjerie, waar we een aardig miniatuurlandschapje aantref fen. De achtergrond bestaat uit palmen. Daar voor zijn verschillende bloemgewassen gerang schikt zooals seringen, azalea's, gouden- en blauwen regen enz. Onder een duikertje treedt water te voorschijn, dat uitmondt in een vij vertje, waarin inheemsche moeras- en water planten. Het geheel, ziet er aantrekkelijk uit. NIEUWE UITGAVEN. Van de Uitgevers-Maatschappij Holland te Amsterdam ontvingen wij: De vergeven zonde door Hildur Dixelius, vertaald door Diet Kra mer. WAT IS CHARME? Dat is het onweerstaanbare dat er is en waar van wij toch niet kunnen zeggen wat het is. Kijk ziet UDat is hetzelfde dat wij in onze Gostuums weten te brengen. Ook voor U maken wij zoo'n charmc-costuum naar maat, in prijzen van 40.45.55.65. reeds vanaf ƒ5per maand. Vraagt eens vrijblijvend coupeursbezoek met stalen. U krijgt een weelde van de nieuwste dessins te zien. U belt 17 2 7 3 of brieven DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE, SCHAGCHELSTRAAT 19 C naast Slager's Verfwinkel. (Adv. Ingez. Med.) Internationale Vredescampagne. Rede van den heer F. S. Noordhoff. Gisteravond heeft de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van het Haarlem's Comité van de Internationale Vredesbeweging in de zaal van hotel Brinkmann een uiteenzetting ge geven van de beginselen, die de Internatio nale Vredescampagne nastreeft en de om standigheden. waaronder zij tot stand kwam. De heer Noordhoff begon met een histo risch overzicht. Het verdrag van Versailles is de oorzaak van vele tegenwoordige moei lijkheden, aldus spr. Dit verdrag is ingege ven door haat. Op den oorlog is geen verstan dige vrede gevolgd. Na den oorlog liet men tallooze problemen onopgelost: o.a. het grond stoffenvraagstuik en de monetaire kwesties. Na den oorlog tot '29 maakten wij een schijnbloei door. September '31 kwam de val van het Engelsche pond. Japan zag toen de kans schoon zijn slag te slaan in Mandsjoe- rije. Dit werd het begin van een onafgebro ken reeks van moeilijkheden tusschen Japan en China. In 1933 kregen wij de komst van het natio naal socialisme in Duitsehland, dat het ver drag van Versailles niet erkende. In '35 volgde de Italiaansche aanval op Abessynië. De burgeroorlog brak in Spanje uit. De as Rome-Berlijn ontstond en werd uitgebreid tot het antikommtern pact. De landen, die zich vlak na den wereldoorlog voor grondstoffen tekort geplaatst zagen, hadden zich aaneengesloten. De geest van defaitisme t.a.v. Volkenbondspolitiek maakte zich van de menschen meester. Boven de staatshoogheid dreigde geen andere hoog heid meer erkend te worden. In deze omstan digheden werd in '36 de Internationale vre descampagne geboren, die thans 40.000.000 volgelingen telt. Ook in Nederland werd deze beweging geconstitueerd. Op het in '36 in Parijs gehouden congres besloot men voor de volgende beginselen te strijden: 1. Erkenning van de onschendbaarheid van verdragsverplichtingen. 2. Vermindering en beperking van bewa pening door internationale overeenstemming en opheffing van het maken van winst dooi de wapenindustrie en wapenhandel. 3. Versterking van den Volkenbond tot het voorkomen en doen ophouden van oorlogen door de organisatie van collectieve veiligheid en wederkeerigen bijstand. 4. Instelling binnen het kader van den Volkenbond van een doeltrefend orgaan tot betering van internationale verhoudingen, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Hetgeen de internationale campagne on derscheidt van andere vredesbewegingen Ls dat zij groepen in de bevolking tot organi satie wil brengen, die richting geven aan het maatschappelijk leven. De organisatie kent geen individueel leven. Wil de beweging slagen dan moet ze practisch op het geheele volk gaan steunen. Spr. protesteerde tegen de aantijging als zouden de communisten de Internationale Vredescampagne beïnvloeden. Het is mode tegenwoordig mee te doen aan de defensie. Het valt niet in den toon over vrede te spre ken. Op Woensdag 18 Mei zal een groote lan delijke bijeenkomst worden gehouden in het Concertgebouw in Amsterdam. Daar zal de campagne in het openbaar van haar begin selen getuigen. BLOEMWERK VOOR ELKE GELEGENHEID OOK VOOR MOEDERDAG ZONDAG a.s. vindt U bij ons een enorme collectie in BLOEMWERK, BLOEMEN en KAMER PLANTEN. - En binnen het bereik van elke beurs. BLOEMSTUKJES VANAF 65 CENT. - Ziet de lage prijzen in de etalage. Voor KUNST-AARDEWERK als VAZEN, KANNEN, PULLEN. LUXE GLAS WERK heeft U bij ons de grootste keuze. Bruidsbouquetten reeds vanaf f 1.50 REIJNDERS BLOEMENMAGAZIJN AMSTERDAMSTRAAT 15 TELEFOON 14805 (Adv. Ingez. Med.) Het arboretum en de vaste- plantentüin. Meelfabriek totaal uitgebrand. Aan de achterzijde van de fabriek. Dooi niets te Een schade van f 50.000. Donderdagavond te ongeveer half 9 brak plotseling brand uit in de Maalderij Tarvo van den heer M. J. Vos (kantoor houdende aan het Nassaupleïn) aan den Schalkwijker weg 144. Vermoedelijk ontstond de brand in de filterkast, waar de mout gemalen wordt, door dat een schroef tusschen de maalsteenen is geraakt en een vonk van de motor oversprong, zoodat de zak van de filterkast, welke zak dient om de mout op te vangen, vlam vatte. Een knecht trachtte nog met emmers water het vuur te blusschen, maar door de geweldige zuiging door de luchtkokers en ook doordat de moutstof zeer explosief is, liet de brand zich onmiddellijk ernstig aanzien. De bedrijfsleider werd gewaarschuwd, de motoren werden af gezet. Snelblusschers konden niet meer helpen en het duurde niet lang of de geheele maal derij en schuren brandden als een fakkel, hetgeen vooral van de overzijde van het Spaarne, waar weldra duizenden toeschou wers stonden, een belangwekkend schouwspel opleverde, dat in verren omtrek te zien was. Gretig vond het vuur voedsel in het houtwerk en de talrijke zakken graan. Spoedig was de brandweer met volledig ma teriaal ter plaatse en zoo snel als dit mogelijk was werd het vuur met 7 stralen aangetast. De brand was echter zóó fel, dat niet kon worden verhinderd dat maalderij cn schuren geheel uitbrandden. Te half 10 sloegen de vlammen niet meer uit de zwarte, rookende massa, maar alles smeulde nog en nog steeds gaven 6 stralen voortdurend water. De brandweer beklom tegen 10 uur een deel van het dak, waaronder het nog aldoor smeulde, om met forsche bijl slagen alles uit elkaar te hakken, waarbij de vonken spatten. De verwachting was toen, dat het nog wel minstens eenige uren zou duren, eer de brandweer zou kunnen inrukken. Een kapitaal aan machines is vernield. In het begin werd gevreesd dat de brand naar het belendende perceel zou overslaan, waar, naar wij vernamen, een zieke vrouw te bed lag, maar gelukkig kon dit met groote moeite worden verhinderd. De eigenaar is niet tegen bedrijfsschade verzekerd, wel Is de schade aan de gebouwen door verzekering gedekt. Deze bedraagt 50.000. Het bedrijf zal zoo spoedig mogelijk op een andere plaats worden hervat. Op het terrein van den brand, dat natuur lijk door de politie was afgezet (tal van nieuwsgierigen naderden zoo dicht mogelijk) waren aanwezig de heer M. A. Reinalda. wet houder: de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck en de waarnemend commis saris van politie, hoofdinspecteur M. Woud. Moeilijkheden voor de brandweer. Zooeven zeiden wij. dat de brandweer zoo snel als dit mogelijk was het vuur begon aan te tasten. Met 3 a 4 sti'alen op de waterleiding werd het vuur dan ook dadelijk bestreden. De brand had echter weldra zoo'n geweldigen om vang, dat deze vier stralen zeer weinig uit werking hadden. En door de terreinmoeilijk heden duurde het eenïgen tijd eer de motor spuit behoorlijk geplaatst was: het smalle jaagpad, waarlangs de slangen moesten wor den gelegd, de modderige walkanten, de zachte grond, alles gaf natuurlijk allerlei be zwaren. Maar toen de motorspuit eenmaal goed geplaatst was, konden weldra ontzetten de massa's water in de vuurzee geworpen wor den, zóóveel dat de twee motorspuit. die ook EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts de heeren: G. L. Cietee (Haarlem), S. L. Fransman (Amsterdam). J. P. van Nieuwenhuize (Rotterdam). M. Lim burg (Amsterdam) en L. Burema (Gronin gen). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren: J. J. Kerremans (Wouwi. R. B. W. F .M. Diepen (Tilburg), J. Adler (Nürn- berg) en A. P. van der Wey (Sneek). Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Früh- mittelalterliche Well^irtschaft" de heer A. Lieber, geb. te Berlijn. Geslaagd voor het doet. ex. in de geschiedenis mej. I. A. J. Brandes. UITBREIDING „DREEFSCIIOOL". Nu de nieuwste uitbreiding der .JDreef- school" met twee lokalen voltooid is, heeft het bestuur der school de ouders cn leerlin gen uitgenoodigd eens een kijkje te komen nemen. Zeer velen hebben aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en zij hebben genoten van den vriendelijken aanblik van dit zoo geheel van net gewone type afwijkende schoolge bouw. Er heerscht een sfeer van huiselijk heid. geheel in overeenstemming met het streven, dat het personeel van de oprichting af bezield heeft, nl. dat de leerlingen zich op school „thuis" zouden voelen. Dank zij den kundigen architect de Maa- ker is eon harmonisch geheel verkregen van twaalf leslokalen. Begonnen mol nog geen 40 leerlingen, telt de school nu bijna 340 leerlingen, verdeeld over de afdeelingen L.O. cn M.U.L.O. den dichten rook ïs van het gcbou\4 zien. aanwezig was, geen dienst behoefde te doen. Te half drie ingerukt. Naar wij bij infosmatie vernamen, kon de brandweer te half drie eerst inrukken. Er ble ven evenwel nog een brandmeester met 4 man achter, om geregeld alles nat te houden. Den geheelen morgen is hiermede nog voortgegaan, vooral ook met het oog op de veiligheid voor de omgeving. Bij het blusschingswerk hadden den ge heelen avond en nacht de hoofdbrandmecsters Vernout en Daudey de leiding. De commandant der Brandweer, de heer C. J. v. d. Broek, was uitstedig. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 0 BETROUWBARE AUTO'S 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) 0 p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) Dc Kerkstrijd in Duitsclilaiid. Lezing van Ds. D. Tromp. De Kerk. Kiesvereeniging „Evangelie en Be lijdenis" sloot gisteravond haar wlntercam- pagne met een lezing van ds. Tromp, Ned. Herv. predikant uit Zandvoort, over den Kerk strijd in Duitschland. Onder de toehoorders bevonden zich ook leden van de Verecniging van Jong Hervormden. Ds. Tromp noemde den Duitschen Kerk strijd een botsing tusschen een bepaalde levensbeschouwing en het Evangelie. De Staat dringt de Kerk op het oogenbllk meer en meer terug en poogt aldus zelf de positie van de Kerk te gaan innemen. Het is onjuist te zeg gen, dat het verzet van de Belijdenlskerk een verkapte politieke strijd is. Er is juist een krampachtig streven om de handen zoo zuiver mogelijk te houden te constateeren. Spreker schetste vervolgens, hoe na den oorlog in Duitschland al spoedig een ware chaos van denkbeelden was ontstaan. Tot die vele ideeën behoorde ook de autoritaire levens beschouwing en deze nam hand over hand in invloed toe. Zij had zich voor de vraag: gesteld: hoe kunnen wij weer een gezond en krijgs haftig volk terugkrijgen en hoe kunnen wij de nederlaag in den wereldoorlog zoo snel mogelijk doen vergeten? De nieuwe beweging had behalve de vastberadenheid ook den moed haar wil door te zetten. De nationaal socialis ten zegden de Kerk volledige bescherming toe, wanneer zij zich aan hun zijde wilde scha ren. De Kerk ging aanvankelijk met het na tionaal socialisme mede, hoofdzakelijk uit beduchtheid voor het „roode gevaar". Het conflict bleef, nadat Hitier aan het be wind gekomen was, niet lang uit. Evenals de partijen en de pers wachtte ook de Kerk de „gelijkschakeling". Het verzet kwam openlijk aan het licht, toen de Belijdende Kerk haar stem verhief tegen de ariërsparagraaf, die be paalde dat Joodsche Christenen geen ouderling of lid van den Kerkeraad konden zijn. Karl Barth is de eerste geweest, die tegen een com promis met den nationaalsocialistischen staat gewaarschuwd heeft. De Staat bleef doorgaan met het terugdrin gen van de Kerk. De kleine groep der Belij dende Kerk hield niettemin stand, ondanks Geheime Staatspolitie, gevangenis en concen tratiekamp. Spreker legde er nogmaals den nadruk op. dat het hier allerminst een revo- lutionnaire groep betreft, maar een groep, die slechts „belijden" wil en ondanks alles wat op haar uitgestort wordt, doorgaat met het predi ken van het Evangelie. De maatregelen tegen de Belijdende Kerk geschieden zeer systema tisch. Haar is geen persorgaan toegestaan, ei- mag' niet gebeden worden voor de gevangen predikanten, collecte is verboden. Het eenige contact tusschen de lidmaten wordt onderhou den door middel van vlugschriften, die na tuurlijk het gevaar van inbeslagneming loopen en daarom vliegensvlug verspreid moeten worden. De Belijdenlskerk zou het oneindig veel ge makkelijker hebben, als zij bereid zou zijn tot het doen van concessies. Maai- dit is het juist, wat zij verwerpt. Zij wenscht slechts te ge hoorzamen aan haar hooge opdrachten. Geestelijke medestanders van de Belijdende Kerk in het buitenland hebben aan vertegen woordigers dezer Kerk gevraagd, op welke wijze zij zich ten opzichte van den Kerkstrijd dienstbaar konden maken. Het antwoord be stond in het verzoek te willen nagaan of het Evangelie inderdaad op de juiste wijze door de Belijdeniskerk wordt beleden, of deze inder daad het recht heeft zich de ware Christelijke Kerk te noemen. Na dc lezing van ds. Tromp was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan door verscheidene aanwezigen gebruik gemaakt Het is natuurlijk ondoenlijk, alles wat hier staat, zelfs maar even vlug te bespreken. Alles staat familiegewijze gerangschikt en de na men staan er bij, zoodat u, als u iets zoekt, het spoedig genoeg zult kunnen vinden. Wij willen nu in 't bijzonder eenige aan dacht vragen voor, naar onze meening, enkele belangwekkende gewassen. In het vak waarin linden en vlinderbloemi gen, zult u o.a. vinden den Judasboom (Cercis Siliquastrum). De bloemen verschijnen bij dezen boom niet op de jonge takken, maar komen in bun dels uit den stam en oudere takken. Men noemt dit verschijnsel cauliflorie. Onmiddellijk in de nabijheid van den Ju dasboom staan de Magnolia's in veel soor ten. Sommige zijn al bijna uitgebloeid, ter wijl anderen nog in vollen bloei staan. De bloemen van den beverboom zijn zeer ge- voelig voor temperatuurverschillen. Bij afwis- seling van zonneschijn en bewolking, openen en sluiten zij zich snel. Het gebeurt dan wel, dat een insect eenigen tijd gevangen wordt gehouden. Een eindje verder treffen we een echten citroenstruik aan. De groene takken zijn plat en sterk gedoomd. Op de witte bloemen volgen de geel-oranje vruchten. Die hier echter niet rijp worden. De naam van dezen struik is Citrus trifoliata. Deze citroen is afkomstig uit Japan. Dicht bij den vij ver, tegen een latwerk geleid, vinden we de vijg (Ficus carica). De bestuivingsgeschiede- nis van de vijg is bijzonder interessant. De bloemen bevinden zich namelijk binnen in den peervormigen bloembodem en die krijgen we dus nooit te zien. De insecten die voor de bestuiving zorgdragen, zijn kleine galwes- pen van het geslacht Blastophaga. Zij ko men binnen door een kleine ronde opening, die in den bloembodem is vrijgelaten. Daar binnen vinden ze dan mannelijke of vrouwelij ke bloemen, benevens de z.g. galbloemen. Da bestuiving moet dan op een bepaalde Hoe de taarten des middags bij den banketbakker gereed worden gemaakt. Het was Donderdagavond „feest" in het Haarlemsch Kindertehuis en het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. Evenals andere jaren heeft nl. de afd. Haarlem van de Ned. Banketbakkersvereeni- ging daar taarten uitgereikt, ter gelegenheid van den Moederdag op a.s. Zondag. Als afgevaardigden van de Vereeniging van Banketbakkers verschenen de heeren P. Fa- ber en C. H. Cornegoor met stapels groote doozen en begaven zich eerst naar het Kin dertehuis, waar zij met gejuich ontvangen werden. Spoedig stonden de taarten keurig op de tafels, waaromheen de kinderen ge schaard zaten. Hoofdzuster Verbraak hield een wakend oog op alles en nadat de kleinen, met Zuster Zeiss aan de piano, eenige liedjes hadden gezongen (door Zuster Zeiss ver vaardigen kreeg elk der kinderen zijn of haar rechtmatig deel van de taarten. Dat zij het zich uitstekend lieten smaken, behoeft geen betoog. De hoeveelheid was zoo groot, dat nog heel wat voor volgende dagen kon bewaard worden. Toen de heeren Faber en Cornegoor het lokaal verlieten zongen de dankbare kleinen hun een „Lang zuilen ze leven!" toe. Daarna kwamen de oudjes aan de beurt. Ook in deze aldeeling werden de heeren ban ketbakkers met de „doozen met inhoud" met vreugde ontvangen en spoedig zaten de ver pleegden van de versnaperingen te genieten. Weldra heerschte ook hier een vroolijke toon. Uit naam van de verpleegden dankte de heer Glastra de heeren Faber en Cornegoor voor de aardige attentie en verzocht hun, dien dank ook aan de Banketbakkersvereeni- ging over te brengen. Tevens maakte de heer Glastra zich tot tolk van het gemeen tebestuur, dat, zeide hij. dit vriendelijk ge baar van de Vereeniging zeker ten zeerste op prijs zal stellen. -

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13