Haarlem's Dagblad Groote brand aan den Schalkwijkerweg Maatregelen tegen de Nazi's in Amerika. MOEDERDAG WANDELWAGENTJES VAN WEERT Het belangrijkste 55e Jaar;;an« ]Vo. 16832 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkautoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM ËFS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 6 Moi 1938 Abonnementen per weck f(125. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummer» 6 cent per cx. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegclabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Vier maal op één dag gealarmeerd. De Haarlemsche Brandweer heeft Donder dag druk werk gehad. Niet minder dan vier maal werd haar hulp ingeroepen, doch slechts in twee gevallen behoefde zij die te ■erleenen. namelijk bij het brandje in de dekschuit aan een werf bij de Houtmarkt en 's avonds bij den brand in de meelfabriek aan den Schalkwijkerweg. 's Morgens elf uur was eenige rommel in een aschemmer, staande in een kelder van perceel Dreef 32, gaan smeulen en een kwartier later vatte een gor dijn in een perceel aan de Bloemhofstraat, waar een schilder bezig was met het afbran den van verf, vlam. Deze beide brandjes wer den met een emmer water gebluscht. Donderdagavond heeft een ernstige brand gewoed in de Maalderij Tarvo aan den Schalkwijkerweg 144. Hoe het voorste gedeelte van het gebouw er uitzag toen de felheid van den brand was verminderd, ziet men hierboven. Nadere bijzonder heden zijn opgenomen op pagina 7. Italiaansche leger paradeert voor Hitier. Alle wapens waren vertegen woordigd Gucrilla-oorlog in (le omgeving van Peking. ROME, 6 Mei (D.N.B.-A.N.P.) Vanochtend vijf minuten over negen is de Führer te Rome teruggekeerd en begeleid door Mussolini begaf l hij zich naar het Quirinaal. Te half tien verliet Hitler in gezelschap van den koning en keizer het Quirinaal weer om de groote parade van de Italiaansche landmacht bij te wonen, welke te tien uur begon. Aan deze parade namen alle wapens van het Italiaansche leger deel. waartoe ook de fascistische militie en de jeugdorganisaties worden gerekend. De parade stond onder commando van generaal Sicilianl, den commandant van het Romeinsche garni zoen. Overal langs den weg werd de Führer luide door de bevolking van Rome toegejuicht. Nader meldt het D.N.B.: De groote parade van het Italiaansche leger op de Via del Impero gaf een indrukwekkend beeld van de kracht en de moderne uitrus ting var. het Italiaansche leger, alsmede van de discipline van de fascistische organisaties. Aan de parade werd deelgenomen door oO.OOO officieren en minderen van het leger, 2500 paarden en muildieren, 600 auto's. 320 moto ren, 200 pantserwagens en 400 kanonnen. De stoet werd geopend door het legioen fascistische vrouwen en het arbeiderslegioen, vervolgens avantgardisten en Balilla. Achter eenvolgens trokken voorbij gemotoriseerde troepen, snelle vechtwagens, zware vechtwa- gens. antivechtwagengeschut en chemische troepen. De parade werd gesloten door afdee- lingen Alpenjagers en Bersaglieri, bereden ar tillerie. cavallerie en Libysche ruiters. Adolf Hitler had plaats genomen op de eere- tribunc. Hij was gekleed in bruin hemd met het onderscheidingsteeken van eerekorporaal der fascistische militie boven het hakenkruis. De koning en keizer droeg de uniform van eer ste maarschalk van het Imperium en de Duce de uniform van korporaal der fascistische militie. De troepen marcheerden allen voorbij in den „passo romano"; den nieuwen Italiaanschen paradepas. Dr. Eckener naar Amerika. Bespreking met Roosevelt over de levering van helium. BERLIJN. 5 Mei. Dr. Eckener is naar de Vereenigde Staten vertrokken om te spreken over de kwestie van de Helium-export. Men verwacht ,dat hij door Roosevelt zelf ontvangen zal worden. /tt Washington vernemen wij. dat minister Ickes verklaard heeft, dat hij bereid is de zaak met Eckener te bespreken, doch dat de houding der Vereenigde Staten afhangt van de antwoorden van 't Staten-dpeartement en de ministeries van oorlog en marine. De vraag is daarbij of de hoeveelheid van dien aard geacht moet worden, dab zij voor oorlogs doeleinden van belang is. (United Press). Prinses Juliana en Prins Bernliard op „De Hartenkamp' Deelgenomen aan een feestmaaltijd. Door het Prinselijk paar is Donderdag avond deelgenomen aan een feestmaaltijd die op ..De Hartenkamp-' aan den Heerenweg door Gravin Von Pannwitz werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van Prins Ferdi nand von Hohenzollern en Grootvorstin Kyra. In den middag heeft Prins Bernhard met de andere gasten getennist op de banen van de Hartenkamp. Te zeven uur is de Prins wederom op de buitenplaats aangekomen, thans vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana. Laat op den avond is het Prinselijk paar weer naar Soestdijk vertrokken. Druk werk voor tie Brandweer. Arrestatiebevel tegen de leiders van het Siegfriedkamp op Long Island. Kamp zal in beslag worden genomen. Stad wordt van twee kanten door Chincesche troepen aangevallen. PEKING, 6 Mei. Nadat reeds uit Sjansi, van de Tientsin-Poekau spoor lijn en uit het gebied van Nanking en Hangtsjau sterke toeneming der acti viteit van den Chineeschen guertlla- krijg werd gemeld, wordt thans be kend, dat eveneens in de nabijheid van Peking gevechten met ongere gelde troepen plaats hebben. De Chi- neezen vallen de stad van twee zijden aan en zijn aan een zijde nog slechts op 12 km., aan andere zijde op 20 km. van de stad verwijderd. Volgens betrouwbare berichten zou het hier geen kleine benden betreffen doch verschei dene duizenden goed uitgeruste troepen, Niettegenstaande de Japanners met hun be richten zeer karig zijn is het bekend, cat in de nabijheid van de Marco Polo-brug, waar bij het begin der vijandelijkheden hevig werd gevochten de Japanners zeer op hun hoede zijn. Als voorzorgsmaatregel zouden de Ja panners de stadpoort hebben gesloten c-n be volen, dat geen enkele Chinees de stad mag verlaten. In de stad zijn vele Chineezen, die door de Japanners verdacht worden, door Ja- pansche politie of militairen gearresteerd. De groote activiteit van den guerilla-krijg wordt voornamelijk begunstigd door het feit, dat alle ter beschikking staande Japansche troepen aan het Zuid Sjantoengfvont staan, waardoor de provincie Hopei practiscn zonder Japansche troepen is. Alleen naar Tientsin loopen nog treinen, die dan ook de veiligste manier bieden om de stad te verlaten. Japanners treffen strenge voor zorgsmaatregelen. Nader wordt uit Peking gemeld: De helft der stadspoorten is geslo ten, de patrouille op de wallen is ver sterkt nu het gerucht gaat, dat het achtste Chineesche marschleger van plan is de stad aan te vallen. De Japanners hebben strenge voor zorgsmaatregelen genomen, de streng ste sedert de bezetting der stad Volgens de Chineesche rapporten neemt de guerillakrijg nog steeds in omvang toe en zijn verscheidene dor pen om Peking door de Chineezen be zet. (United Press). Verbitterde strijd in Sjantoeng. Keizerkanaal tooneel van bloedige gebeurtenissen. Jack Belden meldt van het Keizer-Kanaal aan United Press: Woensdagavond heb ik hier verwoede ge vechten gade kunnen slaan, die in belangrijk heid zeker niet achter stonden bij die in de omgeving van Taiertsjewang. De gevechten duurden al ongeveer vijf dagen, doch Woens dag bereikten zij een hoogtepunt. Reeds wa ren ongeveer 3000 man gevallen doch met groote verbittering werd verder gestreden Nadat de duisternis ingevallen was, rukten de Chineezen op naar Peilao, waar de Japan ners zich in de huizen verschanst hadden en trachtten deze huizen in brand te steken. Den heelen nacht werd echter gestreden. EErst tegen den morgen bleek de tegenstand der Japanners te verzwakken. Spoedig kwam aan het licht, dat nog slechts zeer weinigen in leven waren. Nauwelijks hadden de Chineezen de eerste huizen bezet, of de verderop gelegerde Ja pansche artillerie opende het vuur en wierp brandbommen op de pas veroverde schuil plaatsen. De verliezen, die de Chineezen hier bij leden, waren verschrikkelijk. De Japan ners maakten een aanvang met de berging hunner dooden. Enkele mannen kropen naar het slagveld en bevestigden touwen aan de gesneuvelden waarna getracht werd de licha men zoo buiten het vuur te brenngen. De Chineezen hadden deze manoeuvre ech ter spoedig opgemerkt en namen de Japan ners onder vuur. Met waren heldenmoed zet ten dezen echter hun pogingen voort, hoewel ze dit veelal met den dood moesten be- koopen. .(United Press). LONDEN, 6 Mei (A.N.P.) De Daily Tele graph meldt uit New York: de campagne voor de beteugeling der activiteit van de nationaal socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uitvaardiging van bevelen tot inhech tenisneming tegen zes leiders van het Sieg fried Kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschowd als de voornaam ste verzamelplaats van de aanhangers van Hitler in de Vereenigde Staten. Deze bevelschriften berusten op een zelden toegepaste wet, die in 1923 werd aangenomen en bestemd was voor den strijd tegen de Xu Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New York, Jimmy Walker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar cn gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De sheriff van Suffolk County heeft de op sporing der nationaal socialistische leiders ge vraagd. Hij treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kampplaats is een ter rein van 180.000 vlerk, meter, dat in de oor logsjaren gebruikt is als exercitieveld. In de zomermaanden komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De be zoekers marcheeren er dan in militaire for matie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wijzingen worden er in het Duitsch gegeven. De Duitsche vlag hangt er, terwijl de bezoekers er elkander den Hitlergroet brengen. Het woord is aan f 5.90 en duurder ANEGANG 46 (Adv. Ingez. Med.) BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft tot leeraren aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede benoemd: kapelaan J. J. M A, M. van Rek te Santpoort en kapelaan G. v. d Poel te Lutjebroek. Zul jullie er ook aan denken? MoEDERS zijn er ook in soorten, Zooals dat voor alles geldt. Menschen worden (en gelukkig). Niet naar vast model besteld: Moeders zijn er ook in soorten, Moeders groot en moeders klein, Moeders oud en moeders jonger, Moeders dik en slanke lijn; Moeders blij en moeders treurig, Moeders mooi en minder knap, Moeders slordig, moeders keurig. Moeders streng en moeders slap; Moeders vlug en moeders langzaam, Moeders zwart en moeders blond, Moeders flauw en moeders geestig, Moeders zwak en kerngezond; Moeders zijn er ook in soorten. Moeders arm en moeders rijk. Maar in één ding zijn de moeders, (Dat 's het moederhart) gelijk; Waarin zij dan ook verschillen. Zij zijn allen eensgezind. Eén van hoog en diep gevoelen, In de liefde voor haar kind: Dat 's het algemeen bekende. Waar 'k toch wel op wijzen mag Om erop te atterideeren: 8 Mei is het Moederdag. 'k Zeg, zij het ten overvloede: Medekindren, groot en klein. Laat den Zondag niet voor moeder Zonder een verrassing zijn. Schoolkinderen in stakiii" De school te ver van huis. KOPENHAGEN. 6 Mei, Reuter) Te Aal- borg is een aantal schoolkinderen in staking gegaan, omdat zij een uur moesten loopen naar school en een uur terug naar huis. De ouders van de kinderen verlangen, dat de ge meente de kinderen per auto heen en terug zou brengen, doch de raad heeft dit gewei gerd. Het geschil is thans voorgelegd aan den raad van onderwijs. Shakespeare: Wij moeten de menschen liefhebben, vóórdal zij ons onze liefde waardig voor. komen. Scherpe aanval op de Osservatore Romano. Houding van het Pauselijk orgaan schaadt de Kerk. aldus de Regime Fascisla. Het Italiaansche blad Regime Fascista doet heftige aanvallen op het Pauselijk orgaan Osservatore Romano. Het racistische blad schrijft: „Het zwijgen van de Osservatore (over Hitler's bezoek) heeft wel geen betee- kenis, doch het blad laat zich weer eens de gelegenheid ontgaan om gebeurtenissen van enorme internationale beteekenis in alle kalmte te beoordeelen. Als men uit politieke overwegingen vrijmetselaars en Joden schaamtelooze eerbetuigingen bewijst, als men de bondgenooten der communisten en de vrienden van lien, die de geloovige Spanjaar den hebben afgeslacht, rijkelijk met eer be denkt. is het eenvoudig onnoozel een dergelij ke houding aan te nemen tegenover den Führer en het volk, dat jegens de geheele Italiaansche natie een zoo eerlijke en moedi ge solidariteit getoond heef;. Deze hou ding van het orgaan van het Vaticaan schaadt noch het fascisme, noch het nationaal-socia- lisme, het schaadt enkel en alleen de kerk, die buiten de grenzen van Italië reeds in vol ledige anarchie leeft. Men kan op deze wijze de bewondering van de vrijmetselaarsloges, de synagogen van het communisme, en ook die der Roomsch-Katholieke politicasters wek ken. maar de ernstige geestelijkheid, de goede Roomsch-Katholieken worden zeer ontstemd". Amerikanen mogen niel deel nemen aan verkiezingen in liet buitenland. Op straffe van verlies van het staats burgerschap. WASHINGTON. 6 Mei. In den senaat werd gisteren een wet aangenomen, waar door aan alle Amerikaansche staatsburcers. die aan verkiezingen van vreemde staten deelnemen, het Amerikaansche staatsburger schap zal worden ontnomen. Deze wet. waar over reeds ln het Huis van Afgevaardigden werd beraadslaagd bepaalt eveneens dat alle burgers der Ver. Staten, die aan stemmingen in het buitenland deelnemen met het doel invloed uit te oefenen op do heerschappij over een vreemd gebied het Amerikaansche staatsburgerschap zullen verliezen Deze passage heeft betrekking op stemmingen zoo als die over den Anschluss van Oostenrijk. (United Press). AMF.RÏKAANSCH PROTEST TEGEN DE ARRESTATIE VAN VON CRAMM. SAN FRANCISCO. 6 Mei. 26 bekende fi guren uit de Amerikaansche sportwereld, o.w. Budge en de vroegere wereldkampioen Johnson, hebben een protest onderteekend tegen de arrestatie van Gottfried von Cramm Daarin wordt gezegd, dat geheimhouding daaromtrent het vermoeden doet. ontstaan, dat Von Cramm onschuldig is en dat de aan klachten op zeer zwakke gronden rusten. (United Press). BEHANGSELS. BEHANGSELS. WIJ HEFFEN ONZE ZAAK GEHEEL OP. Onze prachtcollectie, de allerlaatste dessins, de prachtigste behangsels zijn nu aan de beurt om voor SPOT- en SPOTPRU ZEN totaal UITVERKOCHT te worden. Uit verkocht tegen prijzen die U anders voor het allergewoonste papier betaalt HEEL HAARLEM WEET REEDS HOE GOEDKOOP WIJ ZIJN. Koopt nu, ook als ge pas later wilt behangen Profiteert er van. ADUESSEN van VAKKUNDIGE BEHANGERS worden gaarne verstrekt. KROONBEHANGSELS N.V, Gr. Houtstraat 179 bij de brug. (Adv. Ingez. Medj NIEUWE RUSSISCHE AMBASSADEUR TE BERLIJN MOSKOU. 6 Mei 'D NB Het presidium van den Oppersten Sovjet Raad heeft den plaatsvervangenden volkscommissaris voor buitenlandschen handel. Marekalof, benoemd tot ambassadeur van de Sovjet Unie te Berlijn. De eerste foto van de vlootrevue in de Golf \an Napels. Op den voorgrond het slagschip „Conté di Cavour", op welk schip Hitler en Mussolini het schouwspel gadesloegen. ^3 een middel goedkooper en geen succesvoller. Dat is het geheim van de Groentjes in Haarlem's Dagblad. TT EDEN: 16 PAGINA'S pag. Tegen dc nazi's in de Ver. Staten van Noord-Amerika zullen maatregelen wor den genomen. 1 Doordat kinderen met lucifers speelden hebben Donderdag eenige branden groote schade aangericht. 3 Tegen den redacteur van „De Vrijdenker" is anderhalve maand gevangenisstraf geëischt. 3 De vier omroepvereenigingen werken bij de doopplechtigheid van Prinses Beatrix samen. 3 De Kleine Entente betuigt haar instem ming met het Britsch-Italiaansche ac- coord. 4 liet Engelsehe pond wordt niet „aange past" aan den franc. 4 Hitler raadpleegt Mussolini over Tsjecho Slowakije. 4 De „zeeslag" in de Golf van Napels. 4 Aan den Schalkwijkerweg heeft Donderdag avond een ernstige brand gewoed. 7 ARTIKELEN, ENZ. L. S.: Kent U de Achillea? 6 II. D. Vertelling: De zuinige Franscliman 6 Een verzoek aan den Stadskweektuin. Sport in 't Kort g Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1