Haarlem's Dagblad I Paarclekrachten. D B L D T H i i K Versnelde inpoldering Zuiderzeepolders? Stof voor protest. Z.H.P. BEHANGSELS van Fa. VAN BASTEN EXPOSEERT Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16833 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Bedactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEtóREBOOM EN KOBEK1 PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Zaterdag 7 Hei 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.53. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. „Ward raamt de Amerikaansche auto- mobielproductie in deze week op 53.385 wagens tegen 50.755 in de vorige week en 141.275 een jaar geleden. De pro ductie der General Motors wordt geschat op 23.285 tegen 14.654 in de vorige week. Chrysler 11.400 tegen 13.050, Ford 11.885 tegen 15.885. Ward meent dat. hoewel het hoogste punt van het seizoen voorbij is, de mo gelijkheid bestaat dat de volgende week een lichte toeneming zal vertoonen. (Tel). Huivert u niet even als u zooiets met aan dacht leest? Ik wel. De gedachte aan meer dan een millioen paardekrachten, in deze enkele week meer op „de markt" en daarmee op het menschdom losgelaten alleen in Amerika is toch wel indrukwekkend. En het was nog een slechte week. bekeken uit het oogpunt van industrieel© welvaart. Ver leden jaar liet de Amerikaansche nijverheid in de overeenkomstige periode meer dan tweeënhalf maal zooveel auto's los! Hoe absorbeert de wereld al die paarden krachten? Niet gemakkelijk. Zij kan, zelfs in dit vertraagde tempo van automobielen- bouw, den stroom nauwelijks verwerken. Wel- is aar zullen tegenover de 53.385 nieuwe wagens, in zes werkdagen geproduceerd, een aantal oude beestjes staan die naar de auto- ikerkhoven verwezen zullen worden. Maar de andere oudjes, die door deze nieuwe produc ten worden vervangen, zullen nog blijven rijden. Zij zullen de meerderheid vormen en sommige hunner hebben nog een lange loopbaan voor den boeg. Wel worden ze daarin steeds trager en luider en zullen ze tenslotte als Zondags bakkies van Zondagsrijders voornamelijk het verkeer stremmenmaar zij zullen lang volhouden. Tot het uiterste. Die Amerikanen zijn taai. Als gij dus denkt aan de meer dan drieenvijftigduizend wagens, in de laatste zes dagen in de Vereenigde Staten gebouwd, dan moet gij daarbij beseffen dat het totale rol lende materieel der menschheid weer met verscheidene tienduizenden exemplaren is toegenomen. En dat het de volgende week, of schoon het hoogtepunt bereikt is, nog wel iets meer zal wezen. Dat zegt meneer Ward zelf. Ik ken meneer Ward niet maar hij zit er blijkbaar goed in. In het onderwerp, bedoel ik. Hij hanteert koelbloedig getallen en seint ze de wereld door. Hij berekent producties, omzetten, winstmogelijkheden en denkt niet aan' tante Cato, die eiken dag al zoo griezelt als zij den Heerenweg moet oversteken. Het gaat ieder jaar iets moeilijker: tante's beenen worden slechter en tante's waarneming?- en reactie-vermogens sukkelen ook achteruit. Intusschen neemt het aantal paardenkrach ten, dat haar belaagt, ook van jaar tot jaar toe. Het wordt steeds gevaarlijker. Als meneer Ward niet zoo'n harde statistische kabel- Amerikaan was zou hij eens even denken aan die twee factoren die elkaar steeds dichter naderen; tante Cato's afnemende snel heid en de toenemende macht van zijn uit Amerika geïmporteerde paardekrachten. Men bouwt dure wegen om de producten der automobielindustrie tot hun volle recht te doen komen. Het natuurschoon is er niet zoozeer mee gebaat, maar we zijn nu eenmaal op hol. Dit is de Eeuw der Techniek. Zoudt u soms willen achterblijven? Natuurlijk niet. We moeten mee. En de Fiscus neemt ons bij de kladden en maakt het automobilisme zoo duur mogelijk voor ons. Op zijn bureau zit-ie uit te rekenen hoever-ie kan gaan. Zoolang als wij maar ons deel van die Amerikaansche auto-productie afnemen gaat het nog best. Want die dingen zijn vrij zwaar (zie Wegen belasting) m rijden niet zoo heel goedkoop (zie Benzinebelasting). Boven de 86 slikken ze ineens vrij wat meer. Geeft men hun breede wegen, dan rijden ze harder en betalen meer benzinebelasting. Gaan ze kleine wagentjes koopen, dan moet de Fiscus inbinden. Dan kan-ie niet blijven verhoogen en zal zelfs goed doen als-ie hier of daar iets verlaagt. Ook hij moet letten op factoren die elkaar steeds dichter naderen. Daar ligt zijn belastinggrens. En de politie en de K. N. A. C. en de A. N. W. B. zullen wel eens zuchten als ze zoo'n statistiek van Ward lezen. Want met regle menten en paaltjes en bordjes probeeren zij uit alle macht, Ward's productie bij te hou den in veiligheids-waarborgen. Het is een zeer moeilijke strijd. Deze factoren naderen elkaar niet. De veiliglieidsfactor zit het ge vaarspercentage achterna. Soms heeft het 't beroerde ding even te pakken. Maar dan is 't weer mis, ondanks alle vindingrijkheid. Ik hoop maar het beste voor tante Cato. Er zijn nu weer zooveel menschen gaan paardrijden. Ik ook. Ik heb er u al in Ruiter lijke Bekentenissen van verteld. Het is mis schien niet veiliger dan de auto. Maar wel voornamer en niet zoo opdringend en door dringend en dreigend voor anderen en prettig voor den Fiscus en lastig voor de politie en de K.N.A.C. en den AK.W.B. En het heeft maar éen paardekracht R. P. Ambachtstr. 20 GEOPEND Fröbelscholen, "7. 7q Zomervaart1B8 s Zaterdags 7 91 De Centrale blijft SCHOTERSINGEL 117 A Geopend eiken werkdag(beh.Vrijdag) 3-5 7-9 DUIZENDEN ROMANS EN JEUGDBOEKEN 2 cent p. boek. P.S. Hebt u het wondermooie Palestina Pano rama reeds gezien? (Adv. Ingez. Medj (De kappersbedienden te Stamboel zijn in verzet, omdat zij voortaan volgens gemeente-verordening de kleeren van de klanten niet meer mogen afborstelen, waardoor hun fooien ontgaan. Men acht de ver spreiding van stof en microben echter onhygiënisch.) In Stamboel wordt, protesteerend, Zwaar de Turksche trom geroerd. Sedert men daar. streng regeerend. Een verbod heeft ingevoerd. Kappers en bedienden klagen Over hun toekomstig lot. Nu men hen is komen plagen Met een stof- (geen kap-i verbod. Wie een klant nog wil „stoffeeren" Bij 't vertrek uit de salon. Zit met de gebakken peren. Want men zet hem op de bon. Het mag erg voorkomend wezen, Zegt'de strenge overheid, Hygiënisch valt te vreezen, Dat besmetting wordt verspreid. Waarom jaagt dit de bedienden, Zult u vragen, op de stang? Nou, die klantontstoffing, vrienden, Raakt hun stoffelijk belang. Niet het knippen, niet het scheren, Ook al doet men 't nog zoo mooi, Maar alleen, naar 't schijnt, stoffeeren, Levert stof op voor een fooi. Stamboel mag geen stof boel wezen Is de leuze, houd het rein, Maar het middel lijkt in dezen Erger dan de kwaal te zijn. De verboden die er kwamen, Zetten zeker 't kwaad niet stop, Alle kappersborstels samen Joegen nooit zoo'n stofwolk op. P. GASUS. GEEF HOEDER EEN TRAP op MOEDERDAG en VADER EEN FLINKE SCHOP De Klompencentrale verkoopt veilige trappen en beste schoppen en andere nuttige en practische huishoudelijke artikelen. Op het Pleintje, Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telef. 11784. Levert overal heen, franco thuis. (Adv. Ingez. Medj ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) De leening der gemeente Haarlem Koers van uitgifte 99 Zooals wij reeds mededeelden heeft de ge meente Haarlem .ter converteering van an dere leeningen, een nieuwe leèning aange gaan van f 13.193.000 in obligaties van f 1000. De eerste 10 jaar bedraagt de rente 3 pet., daarna V/2 pet. De looptijd der leening is op 26 jaar gesteld. Op Donderdag 12 Mei wordt de inschrijving op deze leening opengesteld. Adres van Ged. Staten aan den ministerraad. Dr Haarlemsche -Bedrijven. OPDRACHT De bouw der nieuwe Marechausseekazern te Assen, is door den minister van Defensie op gedragen aan J. v. d. Putten, aannemer te Haarlem, Vflor de som van t 83838.—. Uitschrijving van bijzondere leening geopperd. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben zich met een schrij ven tot den raad van ministers ge wend, waarin zij een pleit voeren voor versnelde uitvoering van de in poldering van de zuidelijke polders in de afgesloten Zuiderzee. Zij wijzen er in dit adres op, dat het aantal werkloozen in de hoofdstad des lands nog zeer groot is einde Maart be droeg dit aantal nog 53571, hetgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat uitvoering van genoemde werken een goede gelegenheid zou bieden een niet onaanzienlijk deel van die werkloozen daarb ij aan arbeid te hel pen, terwijl aan dit werk ook het groote voordeel verbonden is, dat daardoor nieuwe bestaansbronnen worden aangeboord. Gedeputeerde Staten spreken voorts de meening uit, dat ae verschillende bezwaren, welke tegen eene vervroegde uitvoering van die inpoldering zijn aangevoerd, niet van zoo ernstigen aard zijn. dat zij niet zouden kun nen worden overwonnen en dat de drin gende noodzaak om een grooter aantal werk loozen aan werk te helpen, het voor die ver vroegde uitvoering noodige treffen van bij zondere maatregelen zoowel ten aanzien van de aanschaffing van het benoodigde mate rieel als ten aanzien van de personeelsvoor ziening wettigt. Wat den financieelen kant van de zaak betreft, wijst het college op de mogelijkheid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waar bij tal van werkloozen arbeid zullen kunnen vinden, een beroep te doen op het Nederlandsche volk, bijv. door het uitschrijven van een bijzondere leening tegen een rentetype lager dan het normale. Gedeputeerde Sta ten verwachten, dat een dergelijk be roep in ruimen kring weerklank zal vinden. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 BEHANGER» STOFFEERDER» (Adv. Ingez. Med.) Weer incasso's eens per maand? In den ouden tijd werden de meters voor gas, electriciteit en water te Haarlem elke maand opgenomen, waarna ook elke maand een kwitantie werd aangeboden. Ongeveer 10 jaar geleden werd daarin, om een bezuiniging te verkrijgen, verandering gebracht. De me ters werden toen eens om de twee maanden opgenomen, terwijl ook twee-maandelijksche kwitanties werden ingevoerd. Naar wij vernemen wordt thans «ioor het Haarlemsche gemeentebe stuur overwogen of het wenschelijk is weer incasso's eens per maand te doen plaats hebben, terwijl dan toch de 2 maandelijksche meter-opneming gehandhaafd zou blijven, hetgeen mo gelijk zou worden door over de eerste maand een voorloopig bedrag te be rekenen, dat dan. als bij de tweede maand de definitieve afrekening volgt, wordt afgetrokken. Natuurlijk zou dit een verhooging van de inningskosten tengevolge hebben, maar daar tegenover staat, dat, vooral in een crisistijd door het publiek gemakkelijker eens per maand betaald wordt. Verwacht wordt dat door een maandelijksche inning het geld vlot ter zal binnen komen, terwijl ook wel aan te nemen is. dat dit een stijging van het gebruik van gas, water en electriciteit tengevolge zal hebben. Bovendien wordt rente bespaard om dat groote bedragen nu immers een maand eerder zullen binnenkomen. Eenige andere gemeenten hebben ook zoo'r. regeling o.a. Heemstede en Rotterdam De moeilijkheid is evenwel voor Haarlem een goede maatstaf te vinden voor het vaststellen van het voorloopig bedrag voor de eerste maand. Een beslissing is dan ook nog niet door het gemeentebestuur genomen. MODERNE HEERENHIJIZEN TE HUUR of TE KOOP, bij de Hyacin- tenlaan-Zijlweg; 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur 50.p. mnd. Koopprijs 8000.Bevr. S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Tel. 16373 De strijd in Catalonië. Nationalisten zouden belangrijke strategische punten bezet hebben. Het woord is aan Orfega Y Gasset: Republikeinen blijven hardnekkigen tegenstand bieden. Het groote hoofdkwartier van generaal Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen in den sector-Castellon ondanks den hevigen regen over de geheele linie gevorderd zijn. De vijand leed buitengewoon zware verliezen. Bij Morella rukten de troepen tot verscheidene kilometers voorbij het dorp Cinotorres op. Zeer belangrijke stellingen werden bezet. Van bevoegde zijde verneemt United Press dat de troepen van Aranda on danks de slechte weersgesteldheid meer dan 10 K.M. in de richting van Castellon opgerukt zijn, waarbij zij alle strategische punten op hun weg hebben kunnen veroveren. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat de regeeringstroepen in den sector aan de Middellandsche Zee en bij Aliaga met buitengewone hardnekkigheid tegenstand bieden aan den druk der opstan delingen. en met succes. Geheel Sjansi weer in Chineesch bezit De politie wil er meer van weten! Vrijdagmiddag vijf uur deed een winkelier uit de Kruisstraat bij de politie aangifte, dat een persoon, die verklaarde De B. tc hceten en in Hoofddorp te wonen, van hem f 10 had ge leend, waarvoor hij een fiets in onderpand had gegeven Dit geld had hij volgens zijn bewe ring noodig om zijn zieken vader in Roosen daal te bezoeken. De winkelier vertrouwde den man niet; daarom liet hij hem volgen. De achtervolger zag dat hij een cafétje binnen ging, waarop hij de politie waarschuwde. In middels had De B. het café verlaten, maar het mocht aan de politie gelukken, hem op het Plein te achterhalen. Hij werd naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. Bij een onder zoek in Hoofddorp bleek hij daar onbekend te zijn. De man bekende toen dat zijn verkla ringen valsch waren, maar verder wilde hij niets zeggen. Uit een nader onderzoek bleek dat hij de fiets gehuurd had bij een rijwielhandelaar aan de Lange Molenstraat. Bovendien werd het duidelijk, dat hij op 3 Mei ook aan een bewoner in de Keizerstraat een fiets in onderpand had gegeven Het onderzoek wordt voortgezet De man werd in verzekerde bewaring gesteld. Slechts enkele geïsoleerde steden zouden door de Japanners bezet worden gehouden. SJANGHAI, 7 Mei. De Chineezen beweren, dat de geheele provincie Sjansi met uitzon dering van eenige steden aan de Foetsjau spoorlijn, die overigens van het door Japan bezette gebied zijn afgesneden, zich weer in Chineesche handen bevindt. Bovendien geluk te het den Chineezen de 12 km. ten zuiden van Nanking gelegen stad Kiangningtsjen te her overen. Van het Soetsjaufront wordt gemeld, dat de Japanners zich beperken tot verdedi ging van hun stellingen en liever aankomst van versterkingen wenschen af te wachten, voor dat zij tot een tegenoffensief overgaan (Adv. Ingez. Med.) Duit^che Rijksdas bijeen na Hitler's terugkomst? Rede over de buitenlandsche politiek verwacht. BERLIJN. 7 Mei. In welingelichte kringen verwacht men, dat Hitler na zijn terugkeer uit Italië op korten ter mijn den Rijksdag van het groote Duitsche rijk bijeen zal roepen en daar een rede zal houden, die naar men verwacht, in verband met de huidige politieke stroomingen, voornamelijk gewijd zal zijn aan de buitenlandsche politiek. Men acht het nauwelijks waarschijnlijk dat hij daarbij veel zal mededeelen omtrent zijn besprekingen met Mussolini, doch het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat hij toch een enkele aanduiding zal geven van wat den beiden dictators bij deze besprekingen voor den geest gezweefd heeft. Meer belang stelt Dultschland erin of de Führer Benesj zal waarschuwen de eischen der Sudeten-Duitschers in te willigen, dan wel op andere wijze zijn plannen ten aanzien van Tsjecho-Slowaklje zal onthullen. Men verwacht, dat Hitier tot het einde van dezen maand in Berlijn zal blijven, waarna hij naar München zal vertrekken om wat rust te nemen. Een bezoek aan Berchtesgaden is op het oogenblik niet mogelijk, daar ingrij pende verbouwingen een verblijf daar onmo gelijk maken. (United Pres. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Haarlem en het daaronder behoorende ambtsgebied werd ge durende de maand April ingelegd f 622,612,51 en terugbetaald f 613 790.08. Indien wij van iemand uit onzen tijd zeggen dat het een ..wilde" is, is dat woord misschien dichter bij dc waarheid dan wij meenen. MEVROUW WERFEL—MAIILER IN AMSTERDAM. Mevrouw WerfelMahler, de weduwe van den beroemden componist Gustav Mahler, houdt momenteel verblijf in Amsterdam. Zij woonde gisteren het galaconcert ter gelegen heid van het jubileum van het Concertgebouw bij. Zooals men weet waren haar overleden man en prof. Willem Mengelberg groote vrien den. Nu naar ile Darwintulpen Wie nog eenmaal van de schitterende kleu ren, welke ons de bollenvelden bieden, wil genieten, zal zeer zeker hedenmiddag of Zon dag een bezoek aan de velden, welke thans getooid zijn met een schitterende collectie Darwintulpen. niet nalaten. Die vindt men o.a. langs de volgende route: Met autobus C 2 tot het einde Ramplaan: dan langs Mar- celisvaart en Houtvaart naar Haarlem terug. Dan zal men zeker volop genoten hebben. Ook te Ben nebroek. Hillegom en Lisse en ook ten Noorden van Haarlem kan men fraaie tulpenvelden vinden. Commissaris der Koningin naar huis. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Commissaris der Koningin, die op 1 Maart op de Groote Markt door een wiel rijder werd aangereden, hedenavond de Maria-Stichting zal verlaten om weer naar zijn woning terug te keeren. Het ligt in het voornemen van den Commissaris, de Staten- zitting op Dinsdag 17 Mei weer te presideeren. KUNSTHANDEL LEFFELAAR v h L F Reeker WAGENWEG 102 werken door RENS LENSSEIINK en ANTON PIECK Dagelijks v. 10-5 Zondags van 2-4 Adv. Ingez. Med.) UNSJ iemand kiest een duren, langen weg, als hij langs een goedkoopen en korten nog beter zijn doel bereikt. Van daar het succes van de Groentjes in Haarlem's Dagblad. HEDEN: 16 PAGINA'S Autoriteiten en genoodigden luisteren staande naar het Wilhelmus voor den aanvang van het gala-feestconcert dat Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam werd gegeven. Vierde van links prof. Slotemaker dc Bruine achtste van links minister De Wild* pag. Ged. Stalen van Noord-Holland dringen aan op versnelde inpoldering der Zui derzeepolders 1 Zullen in 1935 de belastingen voor land- goedbezitters verlaagd worden? 3 Weer is een Nederlander in Duitsehland gearresteerd. 3 Italië zou ten aanzien van Tsjeeho Slowa kije een „vriendelijke neutraliteit" be waren. 4 De Belgische regeering zal Dinsdag de vertrouwenskwestie stellen. 4 De spanning stijgt in Peking nu China's „Roode Napoleon" in aantocht is. 4 Dr. Eckcner heeft te New-York verklaard, dat de luchtschipverbinding niet door gaat als Amerika geen helium levert. 4 Dc Tsjechische regeering beraadslaagd met dc Fransche cn Engelschc gezanten. 4 Bioscopen 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Paardekrachten. j P. v. d. Hem: De vierde man? 3 K. de Jong: 50 jaar Concertgebouw. 5 II.Wat doet „Tante Pos" in haar vrijen tijd? 5 Financieel-Economisch Weekoverzicht: De devaluatie van den Franschen franc 6 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen 7 C. J. E. Dinaux; Zonderlinge Levens. 7 Voor dc Jeugd. n Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1