UILTJE "N h DE VIERDE MAN? Lichtere lasten voor landgoed bezitters? 7 A T E R D A" 'G 7 MET 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Weer een Nederlander in Duitschland gearresteerd. Onbekend waarom. Zijn vrouw naar ons land teruggekeerd. Een 29-jarige Rotterdammer H. A. Tiben, een schrijver van korte ver halen, is vorige week tijdens een fa miliebezoek in Duitschland door de Gestapo |earresteerd. Pogingen om zijn invrijheidstelling te verkrijgen zijn tot nu toe mislukt. De heer Tiben. wigns vader een Nederlan der is, en die ook in Nederland zijn militairen dienstplicht heeft vervuld, had vorige week het plan zijn moeder in Munster te bezoeken. Mevrouw Tiben was Woensdag vooruit ge reisd, maar had, toen zij in Duitschland hoorde, dat enkele heeren naar haar man hadden geïnformeerd, het raadzaam geacht aan haar man te schrijven niet naar Mini ster te komen, hoewel zij er van overtuigd was, datr haar man nooit iets kon hebben gedaan, dat Duitschland onwelgevallig zou zijn. Zij zond het familiepaspoort, dat haar man mogelijk voor andere buitenlandsche reizen noodig zou hebben, naar Rotterdam terug, doch deed in de enveloppe een briefkaart met de woorden: „Kom niet!" Donderdagavond kreeg de heer Tiben den expressebrief. Het paspoort zat er. naar de Tel. meldt, nog in, doch de briefkaart met de waarschuwende woorden was verdwenen. Zich van niets bewust, begaf de heer Tiben zich dan ook Zaterdag jl. naar Mtinster. Zijn vrouw, die haar man niet meer verwacht had, maakte zich over het verdwijnen van de briefkaart zeer ongerust en zij verzocht hem dringend weer naar Rotterdam te gaan. Ti ben wilde daar echter niets van weten; hij lachte om de angstige gevoelens van zijn vrouw en zeide dat hij zich het genoegen van het bezoek aan zijn moeder niet wilde laten vergallen door allerlei veronderstellingen, die kant noch wal raakten. Maandagmorgen kwamen vroegere school vrienden van den heer Tiben, naar zijn vrouw aan de Tel. vertelde, hem opzoeken en noodig- den hem uit in dienst van de Gestapo in Neder land spionnagediensten te verrichten, welke uitnoodiging met groote verontwaardiging van de hand werd gewezen. 's Avonds kwamen drie beambten van de Gestapo den heer Tiben weer opzoeken, door zochten zijn koffers, legden beslag op een fototoestel en namen den heer Tiben mee, die. naar hun zeggen, na een half uur zou terugkeeren. Den volgenden morgen wendde mevrouw Tiben zich tot het Nederlandsche consulaat. De consul telefoneerde met het Gestapo-gebouw en vernam dat Tiben daar inderdaad werd vastgehouden, naar men zeide, omdat hij „geld zou hebben aangeno men zonder daarvoor iets te presteeren". Verdere inlichtingen wenschte men niet te verstrekken, doch wel was men bereid me vrouw Tiben het familiepaspoort, dat men haar man had afgenomen, terug te geven, op dat zij naar Nederland kon terugkeeren. De consul gaf mevrouw Tiben een briefje mee, waarin het telefonisch onderhoud werd bevestigd. Bij het Gestapo-gebouw in de Ur- banstrasse gekomen, kreeg mevrouw Tiben het paspoort echter niet mede. Men ontken de botweg dat er met den consul was gete lefoneerd en ook wilde men mevrouw Tiben niet toestaan haar man te zien. Het eenige. wat men haar zeide was. dat zij het zich niet zoo aan moest trekken en dat haar man goed verzorgd was. Wederom wendde mevrouw Tiben zich tot het Nederlandsche consulaat, waar men haar aanraadde oogenblikkelijk het land te ver laten. De consul liet een papier met foto in gereedheid brengen, waarop mevrouw Tiben ook zonder pas naar Nederland zou kunnen terugkeeren, hetgeen inderdaad, na.eenige moeilijkheden aan de Duitsche grens te Gro- nau, gelukte. Sindsdien heeft mevrouw Tiben niets meer van haar man gehoord. Omtrent de motieven die tot de arrestatie van haar man hebben geleid, tast mevrouw Tiben volkomen in het duister. Zij vermoedt dat de zaak in verband staat met een an nonce. welke omstreeks anderhalve maand geleden in een der grootste Nederlandsche dagbladen verscheen en waarin een Duitsch- schrijvende medewerker werd gezocht» voor een tijdschrift op luchtvaartgebied. DrMieer Tiben had wel eens kinderverhalen over luchtvaart geschreven en hij reflecteerde op de annonce. Het antwoord op dezen brief kwam uit Parijs en na eenig heen en weer- geschrijf kwam men overeen, dat Tiben zich op een bepaalden datum naar Antwerpen zou begeven, waar hij de aangelegenheid' met den Parijzenaar kon bespreken. Tiben begaf zich inderdaad naar Antwer pen. doch daar werd hij ontvangen door een Duitscher uit Mannheim, die hem voorstelde spionnagewerk te verrichten. De annonce was blijkbaar, aldus de lezing van mevrouw Tiben, als een valstrik bedoeld. Haar man ging echter niet op de voorstellen in en be gaf zich weer naar Rotterdam. Mevrouw Ti ben vermoedt, dat deze heer uit Mannheim een Gestapo-agent is geweest, en dat Tiben's weigering om spionnagewerk te verrichten, met zijn arrestatie verband houdt. Dit is echter slechts een vermoeden; mevrouw Ti ben houdt vol, dat haar man nooit geld voor dit werk heeft aangenomen en dat hij er niets mee te maken wilde hebben. De heer uit Mannheim zou hierover ontsticht kun nen zijn geweest en hij zou zich met de Gesta/po-autoriteiten in Münster in verbin ding hebben kunnen stellen. Van andere zijde verneemt het blad, dat de heer Tiben communistische sympathieën had en te Rotterdam wel voor de communis tische partij colporteerde. Oud-Oostenrijkers naar ons land. Onder bepaalde omstandigheden tegen verblijf geen bezwaar. Op de vragen van den heer Albarda be treffende toelating in Nederland van z.g. oud-Oostenrijkers, die duurzaam in een an der land verblijf houden heeft de minister van Justitie geantwoord dat oud-Oostenrij kers, die in een ander land duurzaam ver blijf houden hetgeen vooralsnog slechts zai kunnen worden aangenomen, wanneer door bewijsstukken wordt gestaafd, dat zij zich in het andere land, met goed vinden van de bevoegde autoriteiten, blijvend gevestigd hebben en dat zij daarheen steeds onvoor waardelijk kunnen terugkeeren wanneer hun reis naar ons land een volkomen nor maal karakter draagt, niet vallen onder de voor de oud-Oostenrijkers in Nederland be doelde bijzondere voorwaarden. Wanneer zij daarbij voldoen aan de algemeene vereisch- ten voor toelating van vreemdelingen, zal te gen een bezoek aan ons land voor een be paalden tijd geen bezwaar bestaan. Zeker heidshalve wordt de aandacht van de be trokken autoriteiten nog op een en ander ge vestigd. Meer geld voor cultureel werk voor werkloozeu. Een bedrag' van 1.800.000 aangevraagd. De op de begrooting van Sociale Zaïken oor spronkelijk uitgetrokken gelden voor het cul- tureele werk blijken reeds thans, in verband met den nog steeds toenemenden omvang van dit werk, onvoldoende te zijn om de daaruit voortvloeiende uitgaven te bekosti gen. De minister acht het gewenscht. thans tot het aanvragen van de noodige gelden over te gaan, waar tegenover staat, dat de door het werkfonds toegezegde bijdrage ad f 1.800.000 ten bate van de middelen zal wor den geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kamp werk is noodig f 576.250.voor centrale werk plaatsen f 567.187, voor werkobjecten f 251.876 en voor cursussen voor een herscholing van werkloozen f 404.687. N. S. B.-ers wederom iu Oss verschenen. Gemeentepolitie was er niet op verdacht. Vrijdagmiddag hebben ruim driehonderd N.S.B.'ers. uit alle deelen des lands, wederom een bezoek aan Oss gebracht. Daar zij geheel onverwacht kwamen, konden zij ditmaal niet aan de grens der gemeente worden tegenge houden. Op verschillende punten reden autobussen en particuliere auto's Oss binnen: in de bui tenwijken ving men met de colportage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehonderd N.S.B.'ers in de kom der gemeente. Het geheele corps der Koninklijke Mare chaussee en de gemeentepolitie waren ook weldra op de been om de orde te handhaven en het verkeer te regelen. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het eolportageverbod u Oss intreedt staak te men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.S.B.'ers uit Oss verdwenen Eischt het volle genot: UILTJE! Zoo zijn veritandige rooker» veeleischend, want wie meer vraagt, ontvangt meer. Eischt ook U het volle genot - vraagt Uiltje! Uiltje'», ver vaardigd uit de fijnste tabakken, heb ben «tuk voor stuk 'n fijn lichtkleurig dekblad. Probeert U eens 'n Uiltje. Het blijft niet bij één - want Uiltje biedt het volle genot, telken» weer. SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct., Penaal 6 ct. Bolknak 8 ct., Lido 8 ct., Casino 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) LANDBOUWER VAN ZOLDER GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 65-jarige, ongehuwde landbouwer Harm Danker te Rolde (D-.) is Vrijdagmorgen van een hoogte van ruim vier meter van een hooi zolder gevallen. Hij kreeg zeer ernstige ver wondingen en werd naar het Wilhelmina- gasthuis te Assen overgebracht. In den loop van den dag is hij daar aan de verwondingen bezweken. PROF. FILCHNER OP HUIZE DOORN. De Duitstche ontdekkingsreiziger prof. dr. Wilhelm Filchner, die een reis heeft gemaakt naar Centraal Azië en de Noordpoolgebieden, is Vrijdag op huize Doorn aangekomen. Prof. Filchner zal den ex-keizer, die zoo veel belangstelling voor zijn expeditie toon de, verslag doen van hetgeen hij tijdens zijn reis, heeft mede gemaakt. Naar men zich herinneren zal. werd prof Filchner zeven maanden lang te Chotan dooi de inboorlingen gevangen gehouden. Minister de Wilde zou er in de begrooting 1939 rekening mee willen houden. Minister De Wilde heeft Vrijdagmiddag de commissie geïnstalleerd, welke hem van ad vies zal dienen omtrent vraagstukken op be lastinggebied. De minister wees er in zijn toe spraak op. dat de commissie aan twee kwes ties haar aandacht moet schenken. De eer ste betreft de vraag of het niet gewenscht is tot verandering van het stelsel over te gaan ten aanzien van het berekenen van het inko men, dat ten grondslag ligt aan de aanslagen in de inkomstenbelasting. Steeds sterker doet zich de vraag gevoelen of wij in Nederland niet, evenzeer als in vele andere landen geschiedt, de inkomstenbelas ting veel meer moeten heffen zooals men dat noemt bij4 de bron, dus bijvoorbeeld de belas ting, die drukt op de loonen. te doen afhou den door den werkgever. Een dergelijk sys teem van heffing is echter niet mogelijk zoo lang het bronnenstelsel gehandhaafd blijft. Ik weet zeer goed. dat de overgang van het tot nu toe gevolgde stelsel naar een ander zeer moeilijk is en ik geloof, dat ik niet overdrijf, wanneer ik zeg, dat vooral die moeilijkheden oorzaak zijn, dat wij in Nederland nog steeds het bronnenstelsel hebben. Moeilijkheden mo gen ons echter niet weerhouden noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, te meer niet, nu deze zaak langzamerhand in een dermate acuut stadium is gekomen, dat naar een op lossing moet worden gezocht. Het tweede punt waaromtrent advies ge vraagd wordt, betreft een vraagstuk van meer actueele beteekenis. Bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1938 in de Staten-Generaal zijn de naar veler oordeel t e zwaar drukkende belastingen van de land- goedbezitters ter sprake gebracht en van verschillende zijden heeft men betoogd, dat het vooral de druk van de zware belastingen is. die veroorzaakt dat veel landgoederen on bewoond blijven of worden. Bij het verzame len van gegevens dienaangaande is het mij wel zeer duidelijk geworden, dat inderdaad veel landgoedbezitters ln de directe belastingen worden aangeslagen tot een bedrag, dat niet meer in redelijke verhouding staat tot hun in komen. Nu weet ik zeer goed, aldus zeide de minister, dat het waarlijk niet alleen de be lastingen zijn, die het onbewoond zijn van landgoederen veroorzaken, maar de belasting heffing ten aanzien van veel landgoedbezit ters is toch wel gebleken niet juist te zijn. Ook anderen treft hetzelfde lot. En ik meen dan ook, dat ten deze door de regeering ten spoe digste maatregelen moeten worden genomen. Indien eenigszins mogelijk zou ik deze maat regelen zelfs willen aankondigen bij het in dienen van de begrooting voor het jaar 1939. Gemeen trucje van automobilist. Het zijn niet alleen dieven, die de wielrij ders veel last bezorgen met hun achterlicht jes! Een wielrijder uit Zwammerdam werd Donderdagavond op den rijksstraatweg door een hem achterop rijdenden automobilist aangehouden met de opmerking, dat zijn achterlicht niet brandde. De autobestuurder, die volgens Het Volk voorgaf rechercheur te zijn. vroeg naam en adres en kondigde een proces-verbaal aan. De boete van een gulden kon echter onmid dellijk voldaan worden. De fietser vond het bedrag wat hoog en vroeg clementie, waarop de „rechercheur" genoegen nam met twee kwartjes. Te laat kreeg de bekeurde argwaan. Toen hij vroeg om de aanstelling van den „politie man" te mogen zien. antwoordde deze door er met „vol gas" vandoor te gaan. De echte politie zoekt thans den pseudo- rechercheur. Eiscli tot schadeloosstelling. John Buil: „Kijk, vriend Mussolini krijgt bezoek". Marianne: „Of we nog fot een partijtje bridge zullen komen? Nasleep van verkeersongeluk op de Zandvoortschelaan. In Maart 1931 verongelukte de bekende sportjournalist Leo Lauer tengevolge van een aanrijding met zijn motor. Op een avond reed hij per motor op de Zandvoortsche laan. Een automobilist reed achteruit van zijn erf den weg op en kwam met den motorrijder in botsing. De heer Lauer werd zoo ernstig ge wond, dat hij korten tijd later overleed. De weduwe van den heer L. stelde een elsch tot schadeloosstelling tegen den automobilist in; zij eischte een bedrag van 60.000 of een jaarlijksche uitkeering van 4000. De rechtbank te Haarlem wees de vordering af. Eischeres teekende appel aan en Vrijdag I is in deze zaak voor het gerechtshof te Am- i sterdam gepleit. Voor eischeres trad op mr. dr. I Benno J. Stokvis en voor den automobilist mr. J G. J. Scholten uit Rotterdam. 1 Het gerechtshof zal 9 Juni arrest wijzen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5