Italië en het Tsjechische vraagstuk. COOPVAERT ©ouwe Egberts? U w~" Dickie en de Verborgen Schat Tandheelk. Instituut België. Stijgende spanning in Peking. 7ATERDA"G 7 MET 1938 HAXREEM'S DAGBEXD Een vriendelijke neutraliteit". Sluiting van Duitsch-Itali- aansch militair verbond wordt tegengesproken. "United Press meldt uit Rome 6 Mei; In betrouwbare nationaal socialisti sche kringen legt men er nogmaals den nadruk op. dat er tusschen Italië en Duitschland geen militair bondge nootschap als gevolg van dit bezoek van Hitier gesloten zal worden. Mus solini zal een „vriendelijke neutrali teit" in acht nemen ten opzichte van de regeling van Tsjecho Slowakije, welke regeling Hitier zich voorgeno men heeft met vredelievende midde len te bereiken. Volgens deze zelfde kringen is het voornaamste bestand deel van de besprekingen tusschen beide dictators de kwestie van Tsjecho Slowakije en ook de politiek van Italië en Duitschland tegenover Spanje. Men rekent nog op een bespreking van gerui- men tijd. welke morgen gehouden zal worden, doch die aan dit resultaat niets zal veran deren. Men verwacht, dat de Italiaansche neutraliteit in de Tsjechische kwestie de zelfde zal zijn als die, welke Duitschland in zake Ethiopië in acht genomen heeft. De „as" RomeBerlijn zal op dezelfde wijze dienst blijven doen op alle punten, waar ge meenschappelijke belangen bestaan. Wat de besprekingen over Spanje betreft, hierbij is dc nadruk gevallen op de vraag, hoe men Spanje, na een overwinning van Franco, kan inschakelen in het kader van de „as". Zulks in de eerste plaats in verband met de Duit- sche en Italiaansche economische relaties met de regeering van Franco. Ook het vier- mogendhedenverdrag neemt een groote plaats in de besprekingen in. Duidelijk is daarbij het Duitsche standpunt uiteen gezet, dat op dat punt geen voortgang te verwachten is, vóór de Tsjechische en de koloniale kwestie geregeld zijn Wijziging der Italiaansche Donaupolitiek Havas meldt voorts, dat van serieuze Ita liaansche zijde bevestigd wordt, dat de Donau- en Balkanproblemen na den Anschluss voort durend de belangstelling hebben gehad van Italië en dat deze kwesties, zelfs wanneer zij delicate aspecten kunnen vertoonen. open hartig aangesneden worden door de Italiaan sche staatslieden in de besprekingen met de Duitschers. De economische voordeelen, die door Italië toegekend zijn aan Hongarije en Oostenrijk krachtens de protocollen van Rome moeten na den Anschluss herzien wor den. Italië schijnt vastbesloten om de aan Oostenrijk toegekende voorrechten slechts voor Duitschland te laten bestaan, wanneer Duitschland erin toestemt, belangrijke con cessies te doen. De wil tot autarkie van Duitschland wekt n.l. het gevaar op, dat op de Donau- en Balkanmarkten sommige grondstoffen, zooals hout, waaraan Italië evenveel behoefte heeft als Duitschland, schaarsch worden. Men heeft den zeer duidelijken indruk, dat een zeer spannend spel over het geheele Do- nauprobleem gespeeld wordt. Het Tsjecho Slowaaksche thema leek Vrijdag achter den rug en Duitsche kringen geven te verstaan, dat Duitschland zich zal kunnen beroepen op het stilzwijgen van Italië. Voorts meent men te weten, dat de militaire kringen in het gevolg van Hitier er naar gestreefd hebben Italië er toe te brengen zijn verplichtingen te verduidelijken voor het geval, dat het Tsje cho Slowaaksche probleem een interventie van Rusland, zelfs wanneer die beperkt zou blijven tot het zenden van vliegtuigen en vrijwilligers, met zich mede zou brengen. HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tand 2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilver vulling 2.50 Goud vullingen 9.00 Goudkroon 15.00 Pijnloos trekken tand of kies ƒ1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKUREN iederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. Iederen middag l'/e4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVONDSPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) aticaansclie musea blijven tot Maandag gesloten. Uit vrees voor incidenten. VATIKAANSTAD, 6 Mei. Officieel wordt medegedeeld, dat de musea gesloten blijven tot Maandagmorgen. Goed ingelichte prelaten bevestigen de reden van dit besluit nl. om bezoekers te vrijwaren in die musea Duitsche toeristen te ontmoeten, die getooid zijn met swastika's en andere DuitSche teekens. (United Press.) Vrouwen bij de Turkschc lucht macht. Escadrillevlucht boven den Balkan met vrouwelijke piloten. Een aantal Amerikaansche bombardements vliegtuigen, dat voor Turkije is aangekocht zal worden beproefd door de eenige vrouwe lijke vlicgcrofficier der wereld. Sabiha Guektsjen. In de eerste weken van Juni zal luitenant Guektsjen met een van de toestel len alleen een vlucht maken naar de ver schillende hoofdsteden van de Balkan. Ver volgens zal zij als commandant van een escadrille vliegtuigen, alle bemand met vrouwen, een rondvlucht maken naar de hoofdsteden van de Balkan, om te toonen. wat de Turksche vrouwelijke piloten kun nen. Luitenant Guektsjen zal ook deelnemen aan de groote manoeuvres van het Turksche leger, vloot en luchtmacht, welke binnenkort in de omgeving van do Zee van Marmora zullen worden gelv. ien. Regeering zal Dinsdag de ver- trouwenskwestie stellen Het kabinet heeft gistermiddag ver gaderd. De premier cn de minister van financiën zullen Dinsdag in de Kamer een verklaring afleggen over den poli- tieken en economischen toestand des lands. Vandaag zal een nieuwe vergadering van den kabinetsraad gehouden worden, ter bestu deering van den toestand der buitenlandsche politiek. Na de vergadering van den kabinetsraaad van Vrijdag is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de raad, na den financieelen en politieken toestand te hebben bestudeerd, besloten heeft, dat de premier en de minister van financiën Dinsdag in de Ka mer verklaringen zullen afleggen. Na dc debatten, die Dinsdag zullen volgen op de mededeelingen der regee riiig, zal de regeering de kwestie van vertrouwen stellen. De financieele commissie der Kamer aan vaardde het voorstel tot wederinvoering" van de crisisbelasting. Den dag tevoren was het voorstel op douanerechten en accijnzen aan vaard. De commissie verwierp echter alle an dere fiscale voorstellen der regeering. Amerika. Het optreden tegen de nationaal- socialistische activiteit. In verband met de arrestatie van zes leiders van het nationaal socialistische kamp op Long Island heeft Fritz Kuhn, de voorzitter van de Duitsch-Amerikaansche vereeniging „Bund" verklaard, dat het fundamenteele doel dezer organisatie is een „Duitsch blok in de Vereenigde Staten te vormen". De burgemees ter van New-York, Laguardia heeft ver zocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de activiteit der n^tionaal-socialisten. Roemenië. Goga9s toestand achteruitgaande. De toestand van den ex-premier Goga is ten gevolge van bloeduitstorting in" de her senen en bloedingen in de longen nog slech ter geworden. Goga is reeds bewusteloos. Denemarken Het schot in het parlement. De rechtbank te Kopenhagen heeft, naar Havas meldt, den nationaal-sociallst Wester- gaard uit Deensch-Sleeswijk, die de vorige maand in het Folketing verscheiden scho ten op den minister van Justitie heeft gelost, veroordeeld tot veertig dagen gevangenis straf. Vier medeplichtigen werden tot twin tig dagen veroordeeld. Engeland. Snellere jagers voor de lucht macht. LONDEN. 6 Mei. Naar wij vernemen heeft het ministerie voor luchtvaart dezer dagen bij de Britsche vliegtuigfabrieken orders geplaatst voor een groot aantal nieuwe zeer snelle bom menwerpers en jagers voor de R. A. F., de mi litaire luchtmacht, van een type, zooals men naar verluidt nog nergens in Europa zou ken. nen. Het schijnt, dat de jagers sneller zullen worden dan het type „Hurricane", dat on langs een gemiddelde snelheid van 408 mijl per uur tusschen Edinburgh en Londen haalde. De bommenwerpers zouden beter zijn dan de Bristol-Blenheim en de Fairey-Batttle machines, die resp. 279 en 260 mijl per uur haalden. Ook worden vliegbooten en verkennings vliegtuigen niet grooter actie-radius dan de thans gebruikte gebouwd. Bijzonderheden over de nieuwe bestellingen worden strikt ge heim gehouden. (United Press.) Eden vaster dan ooit op zijn standpunt. Anthony Eden, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, heeft te Leamington een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. zeide; „Mijn opvattingen ten aanzien van den internationalen toestand in het alge meen en het Spaansche brobleem en het ver band daarvan met de Britsch-Italiaansche betrekkingen in het bijzonder zijn ongewij zigd. In feite kan hetgeen sedert Mei ge schied is aldus opgevat worden, dat mijn op vattingen daardoor in kracht versterkt zijn". Eden wijdde zijn redevoering in hoofd zaak aan de noodzakelijkheid van nationale eenheid, die hij naar hij zeide. als de eenige methode beschouwt, waardoor de democrati sche staten hun vrijheden kunnen behou den zonder conflict. Maisky binnenkort naar Rusland? De Russische ambassadeur Maisky. heeft gisteren een bezoek gebracht aan het depar tement van buitenlandsche zaken, waar hij algemeene besprekingen heeft gevoerd over den internationalen toestand met Lord Hali fax. Naar verluidt zou Maisky binnenkort met verlof naar Rusland gaan. Tsjechische regeering beraadslaagt met de Fransche en Britsche gezanten. Nieuw minderhedenstatuut als antwoord op de eischen van Henlein. PRAAG, 7 Mei: De Fransche en de Engelsche gezant te Praag zullen, naar wij van betrouwbare zijde verne men. Zaterdagmiddag met den Tsje- chischen minister Krofta een be spreking hebben in verband met de overeenkomst bij de Engelsch-Fran- sche bespreking te Londen over het vraagstuk der Sudeten-Duitschers. Ter voorbereiding van de bijeenkomst van Zaterdag is het kabinet vandaag nog bijeen gekomen voor de bespreking en opstelling van een nieuw minderhedenstatuut, dat als het antwoord van de regeering op Henlein's eischen beschouwd kan worden. In den kabinetsraad is ook gesproken over de rapporten van de Tsjechische gezanten te Parijs en Londen aangaande de Engelsch- Fransche bespreking. Osusky, Tsjechische ge zant te Parijs, is eenige dagen geleden zelf naar Praag gekomen om met Krofta te con- fereeren. Van betrouwbare zijde deelt men ons mede dat morgen ook gesproken zal worden over de kwestie van een mogelijke economische overweldiging van Tsjecho-Slowakije door Duitschland en over de Engelsche en Fransche belofte meer uit Midden Europa te betrek ken. In dit verband verdient het aandacht, dat de bespreking welke morgen gehouden zal worden, dus vooraf gaat aan de besprekingen die Maandag te Berlijn beginnen zullen tus schen de Duitsche en de Tsjechische handels- nomische betrekkingen tusschen beide landen experts over een nieuwe regeling van de eco- na den Anschluss. (United Press) Zonder helium geen luchtschip- (licnst. Verklaring van dr. Eckencr te New-York. Bij zijn aankomst te New-York heeft dr. Eckener gisteren verklaard: Wanneer de Vereenigde Staten geen toestemming aan Duitschland ver- leenen om helium aan te koopen zal de transatlantische passagiersdienst per luchtschip gestaakt worden. Dr. Eckener begeeft zich., zooals men weet naar Washington om de he- liumkwestie met de Amerikaansche regeering te bespreken. ZES ARBEIDERS IN POLEN BIJ ONTPLOFFING GEDOOD Tengevolge van de ontploffing van de stoomketel eener locomotief in een fabriek van de maatschappij Solvay te Inowroclaw zijn zes arbeiders gedood en verscheidene an deren gewcvid. Een deel van het gebouw is verwoest. Zware verwoesting in Castellon. Vliegtuigen der rechtsche luchtmacht wierpen honderden bommen uit. Vliegtuigen der Spaansche Nationalisten hebben Donderdag naar Havas. meldt, tot twee maal aan toe Castellon aan de Cata- laansche kust gebombardeerd. Zij hebben 450 bommen geworpen, die een hondertal huizen hebben verwoest. De eerste aanval geschiedde om een uur 's middags. Twintig vliegtuigen vlogen boven de stad. Zij wierpen snel 150 bommen uit, welke tal van gebouwen in het centrum der stad schade toebrachten. Zij moesten evenwel wegens de zeer hevige reactie der luchtdoelartillerie wijken. Tegen vier uur, toen de opruimingswerk zaamheden in vollen gang waren, verschenen een veertigtal toestellen der Nationalisten in gevechtsformatie boven Castellon. Dezen keer wierpen de vliegers meer dan 300 bommen uit. OUD-HOLL. PIJPTABAK (Adv. ingez. Med.) Vrouwelijke liulp voor liet Britsche leger wordt overwogen. Overleg met dc vrouwenorganisaties. Het A. N. P. meldt uit Londen 6 Mei: De directeur-generaal van het territoriale leger heeft met de vertegenwoordigsters van een aantal vrouwen-organisaties gesproken over het in dienst stellen van vrouwen bij het ter ritoriale leger voor niet-gewapenden dienst. De vrouwen zullen volgens de bestaande plannen eerst in dienst worden gesteld bij mobilisatie en men verwacht, dat bijzonder heden geheim zullen worden gehouden tot alle détails uitgewerkt zullen zijn. Hitler's verblijf te Rome. Muziek- en dansfeest op de Piazza di Siena. Vijf en veertig orkesten speelden de „Siciliaansche Vesper". Vrijdagmiddag heeft Hitler de Augustus- tentoonstelling in Rome bezichtigd in gezel schap van Mussolini. Hitler toonde vooral veel belangstelling voor de antieke architec tuur. Na het bezoek aan de tentoonstelling keer de Hitier naar het Quirinaal terug. Korten tijd later begaf hij zich met den koning en gevolg in negen open koetsen naar de door den gouverneur van het kapitool gehouden receptie. Des avonds werd op de Piazza di Siena in de Villa Borghese een groot muziek- en dans feest gehouden, georganiseerd door de fascis tische vereeniging „Dopo Lavoro". Vijftien duizend menschen namen aan de voorstellin gen deel. Tegenover de loge, waarin Hitier en Mussolini waren gezeten, stonden tienduizend zangers. Bij het verschijnen der staatslieden werden de volksliederen gezongen. In het ver dere programma werd o.a. voor het eerst de „Hymne aan het Imperium" ten gehoore ge bracht. Wagner's „Vorspiel zu den Meister- singern" en Verdi's „Siciliaansche Vesper" werden door 45 orkesten gespeeld. Negenhon derd harmonicaspelers brachten de „Hymne der Vrijheid" ten gehoore, terwijl de „Salta- relle", een Italiaansche volksdans, door acht honderd paren te zien werd gegeven. Führer en Duce werden herhaaldelijk luide toege juicht. Manoeuvres uitgesteld door het slechte weer. Het D. N. B. meldde heden uit Rome: De manoeuvres van leger en luchtvloot, welke vanochtend zouden worden gehouden, zijn wegens den sedert den vroegen ochtend vallenden buitengewoon hevigen regen, die on geveer een uur voor het om half negen vastgestelde vertrek van den Führer nog toenam, afgelast. De manoeuvres zouden later op den dag ge houden worden. Hitier hieeft vanmorgen verscheidene bezienswaardigheden van de stad bezichtigd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Eerlijk gezegd, had Dickie heelemaal geen zin om naar de schat kamer van de Baardmannen te gaan maar hij moest wel mee anders was hij er toch niet uit kunnen komen. Het duurde een heelen tijd, die wandeling achter elkaar. Nu nam Dickie echter het zekere voor het onzekere en ging. of liever gezegd, bleef achter Flapoor aanloopen. Indien er dan onraad was. kon hij altijd maken, dat hij weg kwam en een haas kon toch veel harder loopen dan een kabouter! De onderaardsche gang was nog al grillig van vorm en hoe het kwam, wist Dickie niet, maar er was iets bekends in die vormen. Net .alsof hij er al eens meer geweest was. Maar dat zou wel verbeel ding van hem zijn. Hij was aardig moe, als hij het zoo eens bekeek.Tjonge, die schat kamer scheen nogal ver weg te liggen, want ze liepen nu toch al een heelen tijd zoo voort! We zijn er haast! fluisterde Flapoor lachend. China's „Roode Napoleon in aantocht. Japansche voorzorgsmaat regelen verscherpt. PEKING, 7 Mei. Den laatstcn tijd is dc spanning" en opwinding in de stad steeds grooter geworden. Overal valt dit tlians waar ie nemen. Vele Chineezen geloovcn, dat een herovering door de Chineezen voor dc deur staat, nu dc „Roode Napo leon", generaal Tsjoeteh, een aan val op Peking voorbereidt. De positie der Japanners is in zeker op zicht critiek, daar er te Peking slechts wei nig troepen zijn, omdat het grootste deel naar het front in Sjantoeng gezonden is. Dit laat ste wordt door de Japanners niet toegegeven, maar wel wordt erkend, dat in den laatsten tijd communisten en andere ongewenschte elementen in grooten getale de stad zijn „binnengedruppeld". De treinverbinding met Toengtsjau is ver broken en zoo is de spoorlijn naar Tientsin de eenige veilige verbinding. De Japansche militairen en de gecontro leerde Chineesche politie nemen strenge voorzorgen en letten scherp op iedereen, die zich op straat bevindt. Slechts de Japansche bezoekers ontkomen aan een nauwkeurig on derzoek. Chineezen worden er nog slechts enkelen in de stad toegelaten, en zij, die niet geweerd worden, krijgen een merk met een rabbelstempel op de hand gedrukt In dezen laatsten nacht is de activiteit der autoriteiten nog vergroot. Overal werden huiszoekingen gedaan, midden in den nacht, werden de slapende inwoners opgeschrikt, wat groote opwinding en een merkibare ont stemming teweeg gebracht heeft. Hier in de stad kan men thans de explo sies van bommen hooren. Het gerucht gaat, dat de Japanners bezig zijn alle dorpen in de omgeving met den grond gelijk te maken om daardoor de guerilla tegen te houden. Bij navraag bij de Japansche autoriteiten gaf men ten antwoord, dat de explosies slechts afkomstig waren van schietoefenin gen. Deskundigen achten het echter onge rijmd te veronderstellen dat de Japanners hun projectielen zouden verknoeien op leege heuvels. Aan enkele poorten houdt men alles, waar in maar met mogelijkheid wapens verborgen kunnen zijn, op. Zelfs begrafenissen worden tegen gehouden, de baardragers en klagers worden gefouilleerd en zelfs de doodkisten -onderzoekt men. fcoo juist komen hier nog onbe vestigde berichten binnen, volgens welke er nabij Toengtsjau, 12 mijl ten oosten van Peking, heftig gevoch ten wordt. Ook ten Zuidwesten dei- stad schijnt een slag geleverd te worden. (United Pres). Nieuwe slag voor de Weensche Joden. Vrijdag was op het Dorotheum, het groot ste verkooplokaal van Weenen, een mede- deeling geplakt, waarin aan Joden werd ver boden het gebouw te betreden. Een vluchtkelder in de residentie? Burgemeester en wethouders van 's Gra- venhage geven den raad in overweging om onder twee aan de Juffrouw Idastraat aldaar te bouwen dienstwoningen een gas- en scherf vrije kelder te bouwen. Nu men met den bouw van de woningen, die voor de politie bestemd zijn, is begonnen, is het opgevallen, dat zich een geschikte gelegenheid voordoet een der gelijke kelder te construeeren, welke dan een inhoud zou hebben van 200 kubieke ttietsr en ongeveer 70 personen zou kunnen herber gen. Tevens zou de kelder in vredestijd ten gebruike kunnen worden afgestaan aan de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming voor propaganda- en demonstratie doeleinden ,De kelder zou dan bovendien in het centrum van de binnenstad zijn gelegen. Concertgebouw-herdenkings tentoonstelling geopend. Na afloop van het gala-feestconcert in het- Concertgebouw te Amsterdam is Vrijdagavond te half elf in aanwezigheid van een groot aantal genoodigden, waaronder vrijwel alle eeregasten. die het concert hadden bijge woond. in de eerezaal van het Stedelijk Mu- suem de Concertgebouwherdenkingstentoon- stelling „Gedenckklanck" officieel geopend door den minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De organisatoren van de tentoonstelling hebben zich ten doel gesteld te laten zien den invloed der muziek door de eeuwen heen op de beeldende kunst in ons land en de ont wikkeling van het muziekleven in Nederland, terwijl er tevens naar gestreefd is, de groot meesters der toonkunst vertegenwoordigd te doen zijn door portretten schilderijen, re presentatieve manuscr'oten of andere curiosa.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6