Wat doel dank in Imt veifek V- ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 995 50 jaar Concertgebouw. ZATERDAG 7 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD S m We zijn bij de brie venbestellers „aan het juiste adres" Hun antwoorden .Een Posthoorn des overvlo Er was eens een jongetje. Zijn vader vroeg hem wat hij later wilde worden. En het ant woord was: „Postbode!" „Waarom" informeerde de vader daarop. „Omdat je dan overal belletje mag trekken zonder dat ze je iets doen!" Zoo ziet men waarin de postbode door de jeugd benijd wordt. En inderdaad, als een belhamel bij u thuis o' aan het kantoor aan de bel trekt of op het meer moderne knopje drukt wordt u terecht nijdig, maar als de post bode schelt bent u hem daarvoor erkentelijk, want dat be teekent: „Er ligt een brief in de bus". De tijding kan goed zijn of slecht, maar in ieder geval komt er nieuws, dat voor u be stemd is, door de gleuf van de bus in uw huis. En de postbode zelf gaat voorbij Hij brengt ons vreugd en lt ,d. hij bezorgt ons berichten, die over ons wel en wee beslis sen maar hijzelf gaat verder, alsmaar verder, huis na huis Hij is een van de vele „menschen in uni form", die dagelijks in de loopgraven van onzen maatschappelijken levensstrijd, de stra ten, hun plicht doen. Weer en wind trotsee- rend. Maar wie zijn deze menschen, als zij de uniform van hun maatschappelijke functie niet aan hebben? M.a.w. wat doen zij in hun vrijen tijd? Wel. wij hebben ..Tante Pos" gevraagd wat- zij in haar vrijen tijd doet. 'k Zeg „Tante Pos want dit is een eerenaam. Hij teekent de nauwe familiebetrekking, die er tusschen de maat schappij en het bedrijfsleven der Posterijen bestaat. De Post is één van de „Tantes", die neef „Maatschappij" met hun goede zorgen en hun toewijding op de been houden. En het antwoord van Tante Pos vormt „een posthoorn des overvloeds". In 'de eerste plaats hooren wij besteller Wijker vertellen hoe of hij in zijn vrijen tijd speelgoed voor zijn zoon maakt. Niet zoo maar speelgoed, maar heel bijzonder werk. De gara ge met de lichtreclame, en het pompstation ervoor heeft de dagelijksche belangstelling van Wijkèr's zoon, Jacob, die er „in zijn vrijen tijd" mee speelt. Maar de molen, die naar hem ge noemd werd, is eigenlijk te mooi om mee te spelen. Zijn vader heeft daarmee werkelijk een pracht stuk werk geleverd. En dat zonder ooit eigenlijk timmerles gehad te hebben! Ja vroeger in zijn prille jeugd is Wijker eens krullenjongen geweest. Maar wat je noemt timmeren heeft hij daarmee niet geleerd. „Neen al zeg 'k het zelf. ik heb er oog voor". Zoo onthult de postbode-speelgoedfabrikant ©ns het geheim van zijn vrije-tijd-wer-k. Postbode den Ouden neemt een loopje met één van zijn collega's. Een paar potloodhalen en de ccvricatuur is gereed enraak! Inderdaad, hij heeft er oog voor. op het plaatje van den molen is duidelijk te zien hoe aardig het ding van architectuur is. En tot in de puntjes is het afgewerkt. De lijntjes van de baksteenen zijn door den maker rag fijn met verf getrokken. De glazen heeft Wij ker ook ingezet,. Enfin, van A tot Z is dit werkstuk door hem gewrocht, hij is alles te gelijk; aannemer, architect, timmerman, glazenmaker, schilder, kortom een soort één- mansbouwmaatschappij. 'k Vergeet wat: electricien! want de molen kan electrisch loopen. en als we door de glazen vensters turen, zien we het graan in den zak glijden. Het is allemaal zoo echt als men 't maar hebben wil. Achter opzij is een kantoortje en daarin zit een juffrouw de secretaresse van den molenaar, want het is een modern bedrijf! boek te houden En als we onze oogen even heel krachtig; inspannen zien we in het voor haar op tafel opengeslagen boekje genoteerd staan: „2 zak rogge5 zak mais Zeer precies. Weet u nu waarom er bij de post nooit een brief zoek raakt? Willy den Ouden vergis u niet. we heb ben het niet over onze zwemkampioene. maar over de kampioen-earicaturist van de poste rijen geeft een ander antwoord op onze vraag „Wat doet u in uw vrijen tijd?" We hebben ons het antwoord al laten ont vallen: Den Ouden heeft een specialen kijk op de menschen. hij ziet ze in caricatuur. En teekent ze zoo. Menige collega heeft er aan moeten gelooven. En al was die eerst soms een beetje misnoegd een bewijs dat de caricatuur goed getroffen was intusschen later trok dat wel weer bij. Voor speeltuin- vereenigingnrogramma's heeft den Ouden ook veel geteekend. Aan de muren van zijn huls hangt ook menig schilderij van zijn hand: een hofje te Den Haag. de Bakenesser- kerk en de Amsterdamsche poort. Een pape gaai in fraaie kleuren uitgevoerd. Ook e-m teekening van bloemen hangt er. „Die rekening zag mijn vrouw in een etalage en ze vond 't zoo mooi. Het ding was nogal duur, en daarom heb ik het eens goed beke ken, in gedachten meegenomen en thuis rustig nageteekend. „En is uw vrouw tevreden?" „Zeker". Daar zit wel iets in dat systeem geachte le zer of lezeres. Als u morgen bijv. voor een autoshowroom staat en er is wel iets bij, dat Een andere van Tante Pos' discipelen A. van Hoek mint de Muze van het tooneel. Hij is ook voorzitter van de tooneelvereeniging„Postaal Genoegen". u aardig vindt, maar 't is nogal prijzig, dan kijkt u 't eens goed aan en als het zoover is kom 'k u beslist eens interviewen voor deze rubriek. Postbode Lansheer is in zijn vrijen tijd tooneelspeler. In vele rollen heeft hij reeds op de planken uitgeblonken. In 1929 richtte hij de tooneelvereeniging .Postaal Genoegen" op en sedert dien zijn er vele blijspelen op gevoerd: „Zijn Zoon". „Op afbetaling". „Mug gen om de kaars". ..Kitty jokt nooit". ..Wil ly's trouwdag" en nog veel meer. Nooit ontbreken de directeur van het post kantoor de heer J. H. T. Pfaff en zijn vrouw, mevr. R. J. Pfaff—Reudler, die eerevoorzitster van de tooneelvereeniging is, op een voorstel ling. De heer Pfaff is eerevoorzitter van de welbekende „Postfanfare", waarvan de heer Ph. Vlessing dirigent is. En wie wij ook spra ken van de Posterijen, een ieder is het er over eens dat de directeur en zijn vrouw mee leven met het wel .en wee van het poste- rijenpersoneel. Ook nadat de werktaak voorbij is. „Tante Pos" is in haar vrijen tijd dan ook een kunstzinnig mensch. Zingen kan ze ook. Als de beste. Want in 1931 werd de postale zangvereeniging opgericht. Hiervan is de heer P. M. Germes dirigent. En ook Landsheer verstaat de zangkunst. Vroeger trad hij veel in operettes op. Ook toen was hij al bij de post. maar er bestond nog geen postale tooneelvereeniging in dien tijd. Lansheer vertelt ons van de tooneelrepe- tities. „Er komt bij de liefhebberij ook veel plichts betrachting kijken. De menschen moeten op tijd op de repetities komen. En ze kunnen niet allemaal even mooie rollen krijgen". Inderdaad. De liefde voor je liefhebberij moet zoo diep zitten dat je zelfs je plicht uit liefde doet en niet maar alleen omdat het moet. Dan is „vrije tijd.. blije tijd" in de beste beteekenis van het spreekwoord, dat 'k hier ten doop houd. Lid van „de Commissie voor Esperanto- cursussen voor kinderen in schoien te Haar lem" is de postman A. van Hoek. Een vijftal jaren geleden verdiepte v. Hoek zich in het leerboek „Tra la loborinto de la gramatiko" (Door het doolhof van de gramatika) en thans is hij penningmeester-administrateur van de commissie (waarvan hij ook één der oprichters is), die op school B. aan de Haar- lemmerliedestraat na schooltijd kindercursus sen hi Esperanto verzorgt. Op het oogenblik doen 100 kinderen en 30 ouderen aan deze cursus mee. En Haarlem is de eerste stad in Nederland, die een officieele subsidie voor het Esperanto-onderwijs heeft verstrekt De heer van Hoek en de andere pioniers voor de verbreiding van deze wereldtaal hebben dus v/el succes met hun streven. „Wij doen dit werk uit zuiver idealisme", vertelt van Hoek ons. „Wij arbeiden aan een stukje cultuur" 0 ziet, voor kunstzinnige en cultureele be steding van den vrijen tijd zijn we bij de pos terijen ..aan het goede adres". Onze vraag. „Wat doet u in uw vrijen tijd" is niet tot doovemansooren gericht, en gaat niet „onbestelbaar retour". Integendeel alles wat wij willen weten wordt „per expresse" beantwoord. „De Posthoorn des overvloeds" is echter nog niet uitgeput. Maar de rest ontvangt u „in een tweede bestelling". v. H. Eindexamens II. B. S. Aanwijzing van gecommitteerden. De minister van Onderwijs. K. en w, heeft de volgende personen aangewezen als des kundige tevens lid der commissiën, belast met het afnemen van de eindexamens <de deskundigen zijn genoemd in de volgorde, waarin de groepen onderwijsvakken in arti kel 6 van het reglement voor de eindexa mens ziin vermeld) a. zelfstandige hoogere burgerscholen A en afdeelingen A van hoogere burgerscholen: Rijks H.B.S. te Velsen od 25 en 27 Juni; mevr. W. de Vreese-van de Poll, Voorschoten; mr. dr. E. Tekenbroek, Wassenaar; mevr. A. C. Engelhart-Knappert. Utrecht: gem. H.B.S. A te Haarlem, a. eerste commissie: op 14. 15, 16. 17. 18. 20. 21. 22 en 23 Juni; mr. A. Lies- ker, Haarlem; J. Textor, Haarlem: jkvr. M. Hartsen. Amsterdam; b. tweede commissie; op 14. 15. 16. 17, 18, 22 en 23 Juni: mr. M. Slingenberg. Haarlem; D. Winkel, Haarlem: mr. K. Pliester. Haarlem: b. afdeelingen hoogere burgerschool A van lycea: Kennemer luceum te Bloemendaal op 2. 4, 5. 6. 7, en 8 Juli: Christ, lyceum te Haarlem op 9. 11. 12, 13 en 14 Juli: R.-K. lyceum te Haarlem op 15, 16 en 18 Juli; mej. dr. G. van der Molen, Aerdenhout; J. van Dijk, Amersfoort, mr. F. H. Poser, 's-Graven- hage. II. Hoogere Burgerscholen B; 1 zelfstan dige hoogere burgerscholen B en afdeelingen B van hoogere burgerscholen: Rijks H.B.S. te Velsen op 14. 15.16. 18, 19, 2 en 21 Juli: dr. H. J. van Lummel te Doorn, dr. G. A. Stutterheim te Zwolle; dr. G. Bes- selaar te Amsterdam. lste gem. H.B.S. te Haarlem op 23. 24. 25. 27. 28 29 en 30 Juni en 1. 2, 4. 5. 6 en 7 Juli. ir. F. J. Heyligers. Utrecht: dr. R. Brinkman. Groningen; mej. dr. A. Duinker. Haarlem; 2de gem. H.B.S. te Haarlem op 7. 8 9. 11. 12.13.14.15 en 16 Juli; mej. dr. J. G. Eymers. Utrecht; dr. J. E. W. Ihle, Amsterdam; mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias. Santpoort. 2. afdeelingen hoogere burgerschool B van lycea: Christ, lyceum te Haarlem op 27, 28. 29 en 30 Juni en 1 Juli; R.-K. lyceum te Haarlem op 2, 4. 5 en 6 Juli; ir. J. C Arkenbout Schok ker. Scheveningen; dr. ir. P. Dingemans. Delft; mej. dr. C. Serrurier Leiden. Kennemer lyceum te Bloemendaal op 13. 14. 15. 16 en 18 Juli; dr. Th. Strengers. Utrecht; mr. N. Stufkens, De Bilt De zaak tegen Mr. Rost van Toiiningen. Bezwaarschrift tegen de dagvaarding ingediend. Naar wij vernemen heeft mr. A. J. van Vessem een bezwaarschrift ingediend tegen de dagvaarding, uitgebracht tegen den heer mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationale Dagblad, die op 12 Mei a.s. voor de Haagsche Rechtbank had moeten verschijnen wegens beleediging van minister Goseling Dit bezwaarschrift zal dus eerst behandeld worden alvorens de zaak eventueel op de openbare terechtzitting dient. Het beste Bronwater ktorfa vreter (Adv. ingez. Med./ De molen, die postbode Wijker in zijn vrijen tijd voor zijn zoon Jacob maakte. tnAZ Leuk gebloemd zomerjurkje. Groot-gebloemd materiaal is het meest ge schikt voor dit vlotte jurkje, dat eenvoudig en toch gedistingeerd is. Het blousje is in de taille een ietsje ruim aangezet. De shawlkraag is van effen materiaal; een groote cor sage vormt een aardige halsafwerking. De ja pon heeft geen ceintuur; daarvoor in de plaats vertoont de taille een viertal stiksels. Het mouwtje is eenvoudig en een weinig pof fend. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 42: bovenwijdte 96 centimeter; taillewijdte: 74 centimeter en heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend ma ken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is ver krijgbaar van Maandag af gedurende een week, bij de bureaux van dit blad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 57. MUZIEK Mahler's Achtste Symphonie. Het Amsterdamsche Concertgebouw viert zijn 50-jarig bestaan Over de enorme betee kenis van deze instelling voor de muziekcul tuur m Nederland zal wel weinig of geen ver schil van meening meer bestaan en sinds de radio de abonnementsconcerten uitzendt en dat is al heel wat. jaren het geval is men tot in de uithoeken van ons land van die beteekenis doordrongen. Aan Willem Kes voortreffelijk vlolist en pianist werd in 1888 de vorming van het orkest opgedragen. Kes leidde het tot 1895; toen volgde de 24-jarige Willem Mengelberg hem op, die dus nu reeds 44 jaren aan het hoofd staat. Beider arbeid, door uitzonderlijke bekwaamheden en artistiek inzicht geleid, heeft het orkest tot een der eerste van de we reld gemaakt. Dit is ook in het buitenland ontelbare malen erkend. De meeste dirigen ten en solisten van internationale beroemd heid hebben er mee samengewerkt: die allen hebben zich die samenwerking tot een eer gerekend. Wat de artistieke beteekenis van Mahler's Achtste betreft: ook daaromtrent zijn de te gengestelde meeningen van eertijds nu wel overbrugd. De eerste Nederlandsche uitvoe ring van dit reuzenwerk had in 1912. een jaar na Mahler's dood dus, te Amsterdam onder Mengelberg's leiding plaats. Het werk ver wekte eenerzijds grenzelooze bewondering, anderzijds lang niet onverdeelde waardee ring. Dat het aan een geniale intuïtie ont sproot. daaraan twijfelde ook in den aanvang niemand. Reeds de samenvoeging van twee op het eerste gezicht zoo verschillende factoren als de oude liturgische hymne „Vem Creator Spiritus" en de slotscène van het tweede deel van Goethe's ..Faust" tot één verheerlijking der Goddelijke Liefde bewees een genialen blik. En de uitwerking der idee was daaraan evenredig. Zeker, het tweede deel heeft niet geheel de homogeniteit van het eerste en heeft gedeelten als b.v. de solo van den .Pater profundus" waar de inspiratie ver slapt schijnt. Maar als men aan de hand der partituur de exuberante ontwikkeling van het thematische materiaal, en de schier onge- loofelijke rijkdom en verscheidenheid der orkestratie nagaat komt men reeds tot groo te bewondering voor den componist, en als men dan het werk in al zijn grootsche pracht hoort wordt men, willens of onwillens, over weldigd. De technische en instrumentale middelen, die daartoe vereischt worden zijn echter van dien aard. dat alleen zeer groote orkestinsti tuten en zeer groote dirigenten zich aan de verklanking kunnen wagen. En zelfs de meeste groote orkestinstituten kunnen dit nog niet doen zonder hulptroepen. Ook de eischen die aan de vocale medewerkers gesteld worden, zoowel wat het aantal als wat de kunde be treft. overschrijden de gewone maat verre. Twee groote koren, een sterk bezet jongens koor en minstens acht solisten nu waren de solostemmen tot veertien versterkt en dan: wat wordt van die allen verlangd, welk een moeilijkheden hebben zij te overwinnen! Een uitvoering van Mahler's Achtste is daardoor steeds een gebeurtenis die. ook door de groote ermee verbonden kosten, slechts in bijzondere omstandigheden plaats kan 'heb ben. Het ligt voor do hand dat dit werk als hoogtepunt van de iubileumsherdenking ge kozen werd; te meer omdat wel geen andere' muziekinstelling in ons land daartoe in staat te achten is. Waar elders in Nederland vindt men een orkest als dat van het Concertge bouw. een koor als dat van de Amsterdamsche afdeellng der M. t. B. d. T„ een jongenskoor als dat van „Zanglust"? Intusschen is men er met het bijeenbren gen van al dat materiaal nog lang niet. Om tot een samenwerking te komen, zooals we die Vrijdagavond gehoord hebben is de ijzeren hand van één grooten beheerscher noodig. Die heeft Mengelberg en die is bij het voort schrijden der jaren onverzwakt gebleven. Maar uiterlijk merkte men daar weinig van. Zijn gebaar was sober: vaste slagen en de strikte noodige aanwijzingen Juist die voor het oog weldadige rust en soberheid bewezen den deskundige, hoe omvangrijk en hoe nauwkeurig de voorbereidingen voor deze uit voering geweest moeten zijn. „Dirigeeren is repeteeren" las ik onlangs. En gerepeteerd is er, twee, drie maal daags, met het orkest, met de solisten, ten slotte ook met de door; repetitoren voorbereide koren. Zoo kon deze uitvoering tot een groot en prachtig homogeen gehee! worden. Zij strekte allen medewerkenden gelijkelijk tot eer. Daaronder waren er ook uit onze stad en om geving: bij de solisten Jo Vincent en Annie Woud. by het orkest enkele werkende leden der H. O. V. Doch het afzonderlijk prijzen van enkelen zou een tekortkoming jegens anderen inslui ten: toch wil ik den heerlijken zang van To v. d. Sluis in de partij der „Mater gloriosa" en dien van Louis v. Tulder ui de party van Doctor Marianus nog in 't bijzonder memo- reeren En den man, die alles bijeen hield en tot een grootsche prestatie dwong, die even frisch voor zijn ontzaglijke taak stond als vóór 26 jaren, dien mag men wel nogmaals hulde brengen. Het Galaconcert van Vrijdagavond werd o.a. door een vertegenwoordiger van H. M de Koningin, door den Min. v. O K. en W., door den burgemeester van Amsterdam en door Mahler's weduwe bijgewoond. Ten slotte nog een opmerking. Ik had de den vorigen avond gegeven uitvoering der Achtste door de radio beluisterd en hoorde nu weer eens overtuigend het enorme verschil tusschen radio-ontvangst en directe auditie. Men zij zich daarvan steeds bewust en ver- zuime dus geen gelegenheid tot persoonlijk bezoeken van concerten K. DE JONG. EN DIT IS N hel eens zo onmogelijke zolder kamertje we hebben het laten betimmeren met ANKARBOARD is het geen pracht oplossing? Vraagt technische inlichtingen. - monsters en prijsopgave. - VAN DEN BELT Co. Lange Molenstraat 22 - Telefoon 16035 HAARLEM TRIPLEX - ETERNIT - BOARDS (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 7 MEI Stadsschouwburg. Wllsonsplein: Volksvoor stelling van „De Tijd en de Familie Conway" door het Ver. Rotterd. Hofst. Tooneel. 8 15 u. La Gaité. Raaks: Nachtfeest van 83 uur. Bakenessergracht 27: Jaarvergadering Haarl. Coop. Diner Vereenigir.g U. A„ 3 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Dancing Terminus, Groote Markt 27: Nacht feest, 83 uur. Luxor Sound Theater: „Het verliefde spook" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Weensche amusements film „Artistenbloed", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema; „De gevangene van Zenda" en „De man die twee maal leefde". 2 en 8.15 uur Rembrandt Theater: „Blauwbaard's achtste vrouw", 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het mysterie van de zwevende parel" en .Sweet Music". Frans Hals Museum: Tentoonstelling .Kunst zij ons Doel". 104 uur ZONDAG 8 MEI Dancing Dreefzicht: „The 6 Milano's". 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 10—4 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 9 MEI Frans Hals Museum: Tentoonstelling .Kunst zij ons Doel", 104 uur. Bioscoopvoorstellinger 's middags en des avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om *s avonds cn 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 7 Mei 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 13 Mei zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur m des nachts geopend. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- traat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek. Kleverparkweg 13 Tele- 'oon 11793 '0500W Flori^n' Groote Houtstraat 78. Telef. Teyler Apotheek. W. C. Keizer, Tcvlcr- plein 79. Telef. 17946.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9