D n.l).- Bacterioscopisch vischonderzoek. GORDIJNEN WASSEN KRUSCHENSALTS DINSDAG 10 MEI 1938 HASREEM'S DAGBEAD 8 Snelle vischkeuring mogelijk als aan vulling op de organoleptische keuring der keurmeesters. Van de hand van dr. S. Simons, belast met de vischkeuring in het gebied van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem, ver scheen in het Tijdschrift voor Dierengenees- kunde een verhandeling over „Bacteriosco pisch Vischonderzoek", waarvan een overdruk in brochurevorm is verschenen. In den aanvang zijner verhandeling wijst de schrijver er op, dat de keuring van visch en vischproducten voor den Keuringdienst van groote beteekenis is. In het keuringsge- bied van dezen dienst bevindt zich n.l. de groote aanvoerhaven van versche zeevisch IJmuiden, van waar uit dagelijksch groote hoeveelheden visch naar binnen- en buiten land worden verzonden. In IJmuiden bevin den zich uit den aard der zaak vele pak huizen van handelaren in visch. Maar ook zijn hier behalve een groot aantal rookerijen drogerijen, inleggerijen en vischbakkerijen, enkele vischconservenfabrieken. Ook in andere gemeenten van het keuringsgebied Haarlem bevindt zich een groot aantal rookerijen en haringinleggerijen (bijv. Katwijk en Noord- wijk). Verder zijn er in de groote gemeenten veel vischwinkels, terwijl het aantal visch- venters zeer groot is. De schrijver somt vele uitspraken van des kundigen op in verband met de wetenschap pelijke onderzoekingsmethoden, waaruit blijkt, dat de geleerden het over de waarde en de bruikbaarheid der verschillende methoden lang met eens zijn. Aan de organoleptische methode (door gezicht, reuk, enz.) wordt groote waarde toegekend maar er wordt, aldus dr. Simons een groote behoefte gevoeld aan een of meer methoden van onderzoek, die wetenschappelijk aangeven, waar de grens getrokken moet worden tusschen deugdelijke en ondeugdelijke visch. Verder concludeert de schrijver, dat de biochemische onderzoekings methoden over het algemeen niet bevredi gen en dat door een aantal vooraanstaande onderzoekers groote waarde wordt gehecht aan bacterioscopisch vischonderzoek. Maar de organoleptische vischkeuring zal van over wegende beteekenis blijven. Maar om verschillende redenen is een methode van onderzoek, in het laboratorium verricht, welke uiterst vlug betrouwbare resul taten geeft van zeer groot belang; vooral voor IJmuiden was dit zeer urgent, omdat oponthoud in den verkoop een groote schape- post kan be teekenen. De enthousiaste mede- deelingen, in het bijzonder van Dr. F. Schön- berg over bacterioscopisch vischonderzoek lokten den schrijver dan ook sterk aan, vooral omdat een vluggere wijze van onderzoek nauwelijks denkbaar is. Bij zijn onderzoekin gen heeft dr. Simons dan ook het bacterios copisch onderzoek toegepast, zooals dr. Schön- berg dat beschreven heeft. Dr. Simons beschrijft dan de door hem toe gepaste werkwijze en zegt verder o.a. dat ge bleken is, dat het bacterioscopisch onderzoek van vischvleesch een voor de practijk zeer bruikbare methode is om de organoleptische vischkeuring aan te vullen. Als direct gevolg van de alleszins bevredigende uitkomsten van het bacterioscopisch onderzoek is deze metho de door den Keuringsdienst van Waren te Haarlem ingevoerd, ter ondersteuning van het organoleptisch vischonderzoek. Bij alle twijfelgevallen en bij verschil van meening tusschen de keurmeesters en eigenaren van visch geeft het bacterioscopisch onderzoek de beslissing. Vooral door de vlugge beslissingen werkt deze keuring tot aller tevredenheid. Hier blijkt al heel duidelijk, dat de toch zeer bekwame vischkeurmeesters aan het bacte rioscopisch onderzoek een grooten steun heb ben. Dr. Simons besluit dan met de volgende samenvatting: „Een onderzoek werd ingesteld naar de practische bruikbaarheid van het bacterios copisch onderzoek van vischvleesch. Onder zocht werden 25 partijen versche visch, die voor 96 pet. geen bacteriën bevatten. Van 41 onderzochte partijen ondeugdelijke visch be vatten 100 pet. van „vrij veel" tot „zeer veel" bacteriën. Tenslotte werden 72 partijen visch onder zocht. die organoleptisch zoodanig waren, dat omtrent de al of niet deugdelijkheid verschil van meening zou kunnen bestaan. De uitkom sten waren: 12.5 pet. geen of weinig bacteriën en 87.5 pet. van vrij veel tot zeer veel bac teriën. Schrijver is het volkomen met Schönberg eens, waar deze de organoleptische keuring, samen met het basterioscopisch onderzoek van het vischvleesch als de beste manier om de vischkeuring uit te voeren, beschouwt. In IJmuiden, de groote aanvoerhaven van versche zeevisch in Nederland wordt het bac terioscopisch onderzoek van vischvleesch in een speciaal daarvoor ingericht laboratorium verricht door een dierenarts, die tevens toe zicht houdt op de organoleptische keuring van vier keurmeesters". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 11 MEI. Programma I: Hilversum I. Programma II. Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diver sen of gramofoonmuziek G R.D 10.20 Parijs Radio. 11.05 Radio P.T.T.-Nord. 11.20 Parijs Radio. 12,20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.05 Parijs Radio. 2.35 Deutschland- sender. 3.00 Pauze. 3.05 Droitwich. 4.20 Fransch Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Ned. Brussel. 6.50 Diversen of gramofoonmuziek. 7.50 Parijs Radio. 10.20 Weenen, 11.20 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Di versen. 9.35 London Regional. 12.05 Droitwich 12.30 Pauze. 12.35 London regional 4.20 Droitwich. 5.40 London regional. 6.00 Droit wich. 9.40 Pauze. 9.45 London regional. 10.05 Droitwich. 11.20 Danmarks Radio. Programma V: 8 00—7.00 Diversen 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert Ouver tures met tusschenspel van pianomuziek. 1. Ouverture Egmond, Concertgeb. orkest 2. Ouverture Dichter und Bauer, Dajos Bela 3. Ouverture Leiehte Cavallerie, Staats-opera orkest van Berlijn. 4. Pianomedley no. 51, Charley Kunz. 5. Moment Musical van Schubert, Wilhelm Kempf. 6 Si j'étais roi, Operaorkest v. Berlijn. 7 Die Fledermaus. Edith Lorand. 8. Orpheus in der Unterwelt, Berl. Philh. Orkest. #.00—12.00 Diversen, Voorjaarsconfereiitie Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. In de Jeugdherberg .Koningsbosch", nabij Castricum hield de V.D.J.O. op Zaterdag en Zondag een gewestelijke conferentie, waar aan alle afdeelingen in Noord-Holland deel namen. Aangezien de federatie-voorzitter, de heer D. J. A. Geluk door ongesteldheid niet aan wezig was, opende de secretaris, de heer A. R. A. Theunissen deze conferentie. Hierna sprak Dr. A. J. van Leusen uit Vel- sen over het onderwerp: „De toekomst be hoort aan de jeugd". Spreker wees hierbij op het feit. dat in de laatste jaren ook op politiek gebied veel over de toekomst gesproken wordt. Ook op godsdienstig' gebied vinden wij de zelfde tendenz. De vraag Is voor hen dan ook niet „hoe is de toekomst", maar „hoe zijn wij in de toe komst". Spreker zeide dat men moet open staan voor alle nieuwe dingen. Niemand kan den stroom bepalen, waarin de toekomst zal gaan. Wanneer wij onze toekomst zouden weten, zouden wij op hetzelfde oogenblik alle le venslust verliezen. Ook een land. welks toekomst geheel uitge stippeld is moet dus verstarren. Spreker noemde het de taak der vrijzin nigen. de mogelijkheden te handhaven om jong te blijven. Wij moeten de toekomst heb ben, die wij zelf willen, vervolgde hij. en wij moeten bereid zijn te offeren en leeren kie zen, terwijl wij daahbij alles moeten toetsen aan „liefde tot de naaste". Nadat spreker hierna het gedicht .De Boom" van Emile Verhaeren. had behandeld, waarin hij den boom als verbeelder van de levensdrang kenschetste, werd het eerste ge deelte van dezen conferentie-avond besloten. Het tweede gedeelte droeg een vroolijk ka rakter, er werd voorgedragen en gemusiceerd. De volgende ochtend stond een flinke wan deling op het programma. Hierna sprak de algemeen secretaris der V.D.J.O.. de heer J. C. Deering over „de Geschiedenis der Demo cratie". Spreker achtte het wenschelijk, dat indien wij de tegenwoordige toestanden beter wil len begrijpen, wij eerst de historie eens moe ten bestudeeren. Geschiedenis is een van de populairste we tenschappen. vervolgde spreker, het komt aan de romantiek tegemoet. Spreker kwam hierbij ook op de rassen theorie en vertelde dat juist in Nederland een groote vermenging van alle volken en ras sen heeft plaats gehad. De bevolkingstoeneming in Nederland in de 17e eeuw, was voor het overgroote deel import. Spreker zeide dat het „L'histoire se répète", niet geheel juist was, wel is vaak de kern van het verleden in het heden aanwezig. Uiterlijke vormen raken niet het hart der democratie. Uit den strijd, die Joh. de Wit en Willem III gevoerd hebben tegen alleeniheerschers zooals Cromwell en Lodewijk XIV met hun akte van navigatie en Colbertisme. kunnen wij de conclusie trekken dat de autocratie in Nederland nimmer opgang heeft kunnen ma ken. Toen een Oranje te Scheveningen aan kwam, nadat onze onafhankelijkheid in de 18e eeuw verloren, was gegaan; wilde deze alleen regeer en. Spreker eindigde zijn betoog met de woor den dat men nooit andere landen moet imi- teeren. Het groote applaus en de weinige debatten, waren wel het groote bewijs, dat de aanwe zigen het er zeer mee eens waren. Nadat de heer Theunissen, den heer Dee ring bedankt en in 't kort nog even de pret tige dagen van de conferentie memoreerde, waartoe ook de leiders van de jeugdherberg het hunne hebb*m toe bijgedragen, sloot hij de conferentie. bij Wasserij Klevoiparfc. Sanlpooilersjiaa! 41 Tel 10131 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) De student in de parasieten. door PIETER VAN DER VALK. E jongen was niet pienter. Dat kon je zoo aan hem zien. Hij kwam uit een provincieplaats, de hemel mocht we ten hoe hij bij de film verzeild was ge raakt. Samuel Stutman gaf hem een kleine rol in een Titanic-productie en het volgende wat men hoorde was, dat er een "nieuwe ster schit terde aan den filmhemel van Hollywood! Hij veroorzaakte gewoonweg een sensatie. Samuel was slim en de jongen John Bar ber luidde zijn naam was dom. Samuel con troleerde zorgvuldig de ophemelende kranten en de voor John bestemde filmpost en liet den jongen juist zóóveel zien om hem klein te hou den en tegelijkertijd toch aan te moedigen. De Titanic betaalde hem driehonderd dollars per week, hoewel hfj er minstens tweeduizend waard was. Samuel contracteerde met hem op zijn eigen houtje voor zes maanden, maar toen het halve jaar om was werd ik, de eerste secretaris van de maatschappij, te hulp geroepen. Onze klei ne. dikke directeur bleek woedend te zijn. „Zoo'n ondankbare vlegel! Zoo'n schurk! Ik heb een ster van hem gemaakt, maar denk je dat hij me daar dankbaar voor is? Geen spra ke van. Het verveelt hem. zegt hij. Hij heeft altijd een studie willen maken van de para sieten in de dieren- en plantenwereld, be weert hij en ziet nou de gelegenheid om zijn ideaal te verwezenlijken!" Bij stukken en brokken kreeg ik de geheele geschiedenis te hooren. Het tijdstip was thans aangebroken, dat het contract vernieuwd moest worden en nu weigerde John Barber om te teekenen. Zeker hij waardeerde wat mijnheer Stutman voor hem had gedaan, maar hij was er van overtuigd, dat de film maatschappij door zijn vertrek geen schade zou lijden. Nee in het geld zat het niet. John had zooveel van zijn salaris overgespaard, dat hij zich thans met hart en ziel op zijn geliefde studie zou kunnen werpen. In zijn prille jeugd had dit onderdeel der wetenschap hem al aan getrokken en nu zag hij de kans schoon. Juist om voor dat doel genoeg geld bij elkaar te krijgen was hij bij de film gegaan. „Ik bood hem zelfs vijfhonderd dollar per week", ging Samuel voort, „maar die idioot schudde maar met z'n hoofd. Het speet hem heel erg, doch zijn besluit stond vast. Hij wil in de parasieten studeeren!" „Wat zoudt u denken van Janet Hanley?" vroeg ik voorzichtig. Janet was een aantrek- Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert den de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC (Adv. Ingez. Med.) Buitenlandsclie waardeering voor Cor Visser. Expositie van den Spaarndamschen schilder te Londen. De Spaarndamsche schilder Cor Visser, die al meer dan tien jaren met zijn zeiljacht „Em my", Holland, Zeeland, België en Noord- Frankrijk doorkruist, is eenige maanden ge leden met zijn schip van Calais naar Dover overgestoken. Van Dover uit heeft hij vele tochten op zee gemaakt langs de Engelsche kust en over de Theems en de Orwell. Geduren de deze zeiltochten was hij ruimschoots in de gelegenheid zee, rivieren en havenplaatsen te teekenen en te schilderen. Tenslotte heeft hij het anker in Suffolk laten vallen en hier, in het land van zijn beroemde Engelsche vakge- nooten Constable en Gainsborough vele tee- keningen gemaakt van het zeevolk en van de schepen in de havens, aan de rivieroevers en op de werven. Tijdens een tentoonstelling van zijn wer ken in „The Cooling Galleries" in Londen is de waardeering voor zijn werk van publiek en pers niet uitgebleven. Eenige dagen geleden schreef de kunstcriticus van de „Times", dat Visser in zijn werk eenvoudig van klein- is en voornamelijk zijn aandacht wijdt aan den toon van de schilderij. „Het portret van den landarbeider uit Zeeland", aldus de „Times", „is één van de vele merkwaardige schetsen, die aan Dürer herinneren. Onder de typen uit deze streek en ook onder de landschappen be vinden zich tal van geslaagde werken. In Ips wich heeft hij eveneens verscheidene land schappen vervaardigd. Hoewel het beter is in critieken opmerkin gen over het particuliere leven van den kun stenaar te vermijden, kunnen wij toch niet nalaten de energie van den heer Visser en zijn vrouw te prijzen, die den moed en den onder nemingsgeest hadden, met him eigen boot van Holland langs de Belgische en Fransche kus ten te zeilen en met hun kunstvoorraaad naar Ipswich over te steken." Ook „The Evening News" die een manspor tret en een foto van de beide Vissers gerepro duceerd heeft, is vol lof over den duif van dit met recht „voortvarende Hollandsche tweetal" Als Visser binnenkort in het vaderland te ruggekeerd is, heeft hij het plan zijn werken eveneens in Haarlem te exposeeren. 11I1III1II111IIII1IIIIIIIII1II11II1III1II1I1IIIIIIIII1III1M kelijke jonge dame, die tevergeefs had gepro beerd om in Hollywood carrière te maken. Ze was een knap en kwiek meisje. Toen Stutman haar honderd dollars per week bood om den provincialen John Barber er voor te behoeden, dat hij in het film-wereldcentrum, waar ook tallooze ongure individuen rondloopen, slecht gezelschap raakte, greep ze dit met beide handen aan. Mijn laatste woorden bleken echter olie op het vuur te zijn. „Die vrouw!" viel Stutman uit. „Bij mij zal ze nooit meer een cent verdienen. Ze is ont slagen Ik luisterde geduldig en begreep eindelijk, waaraan Janet deze ongunstige meening had te danken. Ze kon het niet met haar gevoelens overeenbrengen om nog langer als een „be schermende moeder" voor John op te treden. Ze had Stutman verteld, dat ze het langer vertikte en hij maar naar een plaatsvervang ster voor haar moest zoeken. Stutman greep mij stevig bij den arm. „Ernst, jij moet met hem gaan praten. Mis schien kan jij hem van gedachten veranderen. Bied hem achttienhonderd, desnoods tweedui zend dollar per week. Als het moet nog meer". „Goed, ik zal hem opzoeken". Nog dienzelfden dag reed ik naar het villa dorp, waar Barber woonde. Hij was niet thuis. Zijn buren hadden hem den heelen dag niet gezien. Ik liep om het huis heen en keek door het raam van zijn slaapkamer. Het bed was onbeslapen. Een slecht voorteeken. Ik belde Janet Han ley op en vroeg haar of zij met me wilde di- neeren. Ze weigerde en dus bracht ik haar een bezoek. „Misschien terug naar zijn provincieplaats", was haar antwoord. „En ik kan hem geen on gelijk geven na de manier, waarop hij nier is behandeld". „Hij wist niet, dat er misbruik van zijn ca paciteiten werd gemaakt", wierp ik tegen. „Dat is 't juist!" riep Janet uit. „Toen hij zag, hoe Stutman onder zijn weigering gebukt ging, is hij met stille trom vertrokken. Omdat hij te fijngevoelig is om dien kleinen, dikken woekeraar steeds maar weer te moeten teleur stellen". brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere r.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Voor den Politierechter. De vrouw in het spel. Als jongelieden ruzie hebben, zit veelal har tenvrouw er achter. Zoo is 't altijd geweest en de politierechter haalde ten bewijze hiervan zelfs den Trojaanschen oorlog aan, waarvan de schoone Helena de onschuldige of schuldige oorzaak was. Vergissen we ons niet. dan was Helena ook niet vrij van wispelturigheid. De officier liet het aan den politierechter ter beoordeeling over, in hoeverre de schoon heid van de betwiste bruid een ontstaan van twee vijandelijke kampen te Zandvoort kon rechtvaardigen, maar de politierechter liet zich daarover niet uit, als zijnde te subjectief. Hij hield er slechts rekening mee, dat de Zandvoortsche Helena, die eerst met A. en daarna met B. liefdesbetrekkingen had aan geknoopt, daardoor blijkbaar A. in 't harnas had gejaagd en met hem een kleine vrienden schaar, waartoe een langere, magere, gebrilde jongeman behoorde. Deze bond den strijd aan, door den tweeden verloofde, toen deze met He lena in de Haltestraat wandelde, in den weg te treden, hem toevoegende: „Nou moet je lachen", en hem tegelijk een paar kaakstooten toedienende. Nu bedoelde hij daarmee niet, dat kaakstoo ten het beste middel zijn om iemand aan het lachen te maken, maar het was zoo zijn ma nier van zeggen, om uit te drukken, dat de ander hem een paar dagen eerder had uitge lachen en daarvoor een afstraffing kreeg. De politierechter wilde natuurlijk weten, of het meisje en haar verloofde den jongeman hadden uitgelachen en vroeg dit zoo herhaal delijk, dat hij die mogelijkheid blijkbaar niet uitgesloten achtte, maar 't meisje zei wel, da* zij op straat lachte, wanneer zij uiting aan haar vroolijkheid wilde geven, maar dat zij den jongeman toch nooit had uitgelachen en haar verloofde verzekerde, dat ook hij het nooit had gedaan. Daartegenover zei de tegenpartij: „Hij heeft me wel uitgelachen". Dit punt blijve onbeslist, maar dat de stompen waren gegeven, wérd niet weersproken en zoodoende hoorde de stomper 10 boete tegen zich eischen. Hij vond dat nogal veel en de politierechter gaf de helft met den goeden raad de strijdbijl te begraven. Het woordenboek. Als we 't goed begrijpen, was het Neder- landseh woordenboek er de schuld van, dat een man 15 boete kreeg. Wat toch was 't geval? De man, die In zakenrelatie met een ande ren man had gestaan, had dezen de woorden ploert en dief toegevoegd. Dat mocht u tegen hem niet zeggen, zei de rechter. Tegen wien moet ik het dan zeggen? vroeg de man en de rechter was een oogenblik spra keloos van zoo'n dwaze vraag, doch verzeker de daarop den man, dat hij die woorden te gen niemand mocht gebruiken. „Maar ze staan in 't woordenboek", was het antwoord Toen bleef de rechter sprakeloos: hij is wel gewend aan domme antwoorden, maar zoo iets idioots had hij blijkbaar niet verwacht en hij ging er niet op in. De man had meer eigenaardige dingen in zijn verkeer. Hij beweerde, dat hij van den an der geld had te vorderen en naar hem toe was gegaan om erover te spreken, doch de tegen partij kon een verklaring toonen, door den verdachte onderteekend, dat deze niets meer had te vorderen, hetgeen afdoende was, zou men zeggen. Neen, zei de man, ik heb die ver klaring wel geteekend, maar ik bedoelde dat zoo niet en ik weet niet, wat ik geteekend heb. De rechter bemoeide zich met de vordering niet; 't ging alleen om de scheldwoorden en toen zei de man, dat hij er zand over wou strooien. „Dat is best", zei de rechter, geef mekaar dan de hand. O neen, zoo bedoelde hij het niet en schoon hij weer met het zand kwam aandragen, werd het niet duidelijk, waarover hij het zou uit strooien. Met zijn zak zand in de handen kreeg hij 15 boete, wat de officier ook gevraagd had, ondanks het woordenboek Vit tijdverdrijf. Een tegelzetter was dronken in het politie bureau gebracht, waar hij na de gebruikelijke formaliteiten in een cel werd opgesloten. In 't eerst had hij daar geen erg in, maar toen hij I1IIII1II1IIII1I1IIIIIIIIII1I1II11IIIIIIIIIII11I1II1I11M (Adv. Ingez. MedJ Ik keek haar aan en begreep wat er moest zijn gebeurd. Ze was verliefd op den jongen geworden, iets dat haar contractueel nadruk kelijk werd verboden. Dit vormde de ware oorzaak van haar ontslag. En nu nu bleek ze nog niets te zijn opgeschoten, want John was stilletjes vertrokken. Zoo stelde ik mij het verloop van de zaak voor. Dien avond reed ik weer naar Barber's wo ning, maar nog steeds bleek er niemand thuis te zijn. Den volgenden morgen zoch ik Stut man op. „Ditmaal hebt u aan het kortste eind ge trokken". vertelde ik hem. „U had nooit zoo'n onschuldigen en beminnelijken filmartist meegemaakt en daardoor wist u niet, hoe u met hem moest omspringen". We bleven nog een poosje zitten praten. Eensklaps werden we gestoord - de deur vloog open. Stutman sprong op van zijn stoel, als een duiveltje uit een doosje. „Mijnheer Bar ber", riep hij den binnentredende toe. „Over al hebben we naar u gezocht. We moeten nog dringend met u praten". De jonge man glimlachte bedeesd en from melde aan zijn hoed. Hij slikte iets weg. „Mijn heer Stutman", begon hij aarzelend, „ik heb er nog eens over nagedacht. U hielp me er eigenlijk bovenop en daarom Stutman haalde een contract-formulier te voorschijn. Ik voelde medelijden met den jongen. Ik zag Stutman's oogen glinsteren, toen hij nog het een en ander op het contract invulde. „Mijnheer Stutman", zei ik vlug, „biedt je vijftienhonderd dollar per week". Stutman keek me aan en deed zijn mond open en dicht als een visch op het droge. Het slot was, dat er een contract werd gesloten voor den tijdsduur van drie jaar met een weeksalaris van tweeduizend dollar. Ik dacht eerst, dat de jongen zou protestee ren tegen de driejaarsbepaling, maar hij schonk er nauwelijks aandacht aan. Hij tee- kende. schudde ons de hand en greep toen naar de telefoon. .Hallo. Janet", zei hij, zoodra hij verbinding had. „Heb je 't erg druk? Ik wilde je vragen of je.... Nee. nee. natuurlijk, ik begrijp hel Nee, ik wilde je alleen vragen wat, para sietenstudie? Ja, ja, ik bestudeer tegenwoor dig de parasieten vooral de manier, waarop je ze moet behandelen. Ik heb er aanleg voor". Hij keek me aan en knipoogde. „Ik heb zoo juist mijn eerste proef met de parasieten ge nomen en ze is schitterend geslaagd! Goed ik kom bij je. dan zal ik er alles van vertel len. Tusschen twee haakjes ik weet een prachtige villa voor pas getrouwde men- schen!" (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden) Drank in het klein of in het groot verkocht? IJmuidensche handelaar voor het Kantongerecht Eisch: 14 dagen hechtenis. Een IJmuidensche filiaalhouder van een Haarlemschen wijnhandel had een schuurtje van zijn buurman gehuurd om daarin drank op te slaan, teneinde deze te verkoopen. De vraag was nu echter: verkocht hij deze spiritualiën in het groot of in het klein. In het eerste geval was hij niet en in het tweede geval wél strafbaar. De ambtenaar van het O.M. had vele getui gen voorgeroepen en uit de verklaringen was volgens den ambtenaar vast komen te staan, dat verdachte drank in hoeveelheden bene óen 10 liter bij klanten had bezorgd. Weliswaar beriep verdachte er zich op dat hij dezen drank eerst bij een caféhouder die wél vergunning heeft haalde, maar de amb tenaar meende aan deze verklaringen niet te veel waarde te moeten hechten. Verdachte heeft telkens een ander smoesje en de feiten leveren het wettig be wijs op. Spreker eischte tenslotte 14 dagen gevangenisstraf en in beslagneming van den drank. Mi-, dr. F. A. Bijvoet, de verdediger, begon met te zeggen dat er hier geen sprake is van nieuwe smoesjes van verdachte. De gang van zaken dat de verd. over de ver gunning van den caféhouder drank leverde, was reeds lang bekend. Of dit al of niet in strijd is met de drankwet zal de Rechtbank eerstdaags uitmaken. Wij moeten ons thans echter alleen bepa len tot het in de dagvaarding ten laste ge legde, namelijk dat er in het schuurtje sterke drank opgeslagen was, die bestemd zou zijn om in het klein te verkoopen. Die voorraad was echter niet aanwezig teil verkoop in het klein maar alleen en uitslui tend om in het groot te verkoopen. Dat eenige flesschen half aangebroken wer den gevonden, bewijst niet dat hieruit in het klein verkocht zou zijn. Het Is zeer wel mo gelijk dat caféhouders van de minder vlot verkoopbare dranken geen groote hoeveelhe den wenschen te hebben. Verschillende getuigen hebben verklaard dat de verdachte op hun vraag of ze de drank meteen konden meenemen, gezegd heeft dat dit niet mogelijk was. Verder werd de drank altijd pas gerulmen deze feiten is dus te af te leiden dat verd. de deze feiten dus is te de leiden dat verd. de drank niet uit het schuurtje van zijn huur man haalde. Nooit is geconstateerd dat de drank meteen verkocht werd. Mr. Bijvoet vroeg dan ook vrijspraak. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. zijn roes had uitgeslapen, begon hij zich te vervelen; veel amusement is er in zoo'n cel ook al niet. In zijn zakken voelende of daar oij vergissing geen sigaret was achtergebleven, vond hij niets van dien aard, maar wel zijn huissleutel, die bij fouilleering aan de aan dacht van den agent was ontsnapt. Tegelzetter zijnde en gewend in vloeren en muren te peu teren, begon hij uit tijdpasseering de houtgra- nieten vloerbedekking, die een klein deiect vertoonde, verder defect te maken, om met de uitgebroken stukken naar het raampje in de cel te mikken. Ledigheid is des duivels oorkussen. Toen men hem kwam ontslaan, was een heel stuk van den vloer opgebroken, wat het ont slag vertraagde, want nu kreeg hij een proces verbaal voor beschadiging van een aan de ge meente Haarlem in eigendom behoorende cel, waarvan de herstelkosten alweer ten laste van de reeds zoo zwaar beproefde gemeentekas zouden komen. We meenen echter gehoord te hebben, dat de tegelzetter de schade heeft vergoed, doch dat neemt niet weg, dat nog 15 boete tegen hem geëischt werd; dank zij zijn goed strafregister werd geen gevangenisstraf gevraagd. De rechter vond 10 voldoende. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 15 MEI 1938. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. J. Pzn. Coen 11 Mei gewone stukken 3 25; mail via Genua per m.s. Siantar 11 Mei gew. st. 22.30; luchtdienst Amsterdam—Ban doeng 12. 14 Mei gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 13 Mei gew. st. 3.25; luchtdienst Duitschland —Zuid Amerika 11 Mei gew. st. 10.40; lucht dienst Frankrijk/Zuid Amerika 14 Mei gew. st- 10.40. t A Aruba, mail en zeepost via Amsterdam 13 Mei gew. st. 3.25; mail via Southampton 11 Mei gew. st. 3.25. Luchtdienst als Suriname. Bonaire en Curasao, mail via Southampton 11 Mei gew. st. 8.55; mail en zeepost via Am sterdam 13 Mei gew. st. 3.25. Luchtdienst als Suriname. Amerika, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cher bourg 11 Mei gew. st. 18.—; via Cherbourg 12 Mei gew. st. 18. Canada als Amerika 11 Mei gew. st. 18.—; via Glasgow 13 Mei gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië Chili, Uruguay, via' Lissabon 14 Mei gew. st. 16.4. Luchtdienst als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 13 Mei gew. st. 9.30; luchtdienst naar China tot Hongkong verder per spoor 12, 14 Mei gew. st. 2.15. Philippijnsche eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 13 Mei gew. st. 9.30. Luchtdienst tot Hongkong 12, 14 Mei gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via Istanbul—Damas- kus 13 Mei gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua/Port Said 11 Mei gew. st. 22.30; via Piraeus/Alexandrië 13 Mei gew. st. 22,30; via Piraeus/Alexandrië 15 Mei gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië via Marseille 12 Mei gew. Luchtdienst als Ned. Indië. st. 10.—. Ceylon, via Marseille'Aden 12 Mei gew. st. 12.35. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille 12 Mei gew. Luchtdienst als Ned. Indië. st. 10.—. Singapore, via Genua 11 Mei gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Napels 11 Mei gew. st. 10.via Genua 11 Mei gew. st. 22.30; via Piraeus 13 Mei gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 12 Mei gew. st. 10.—. Zuid Afrika, via Southampton 12 Mei gew. st. 16.45: luchtdienst Amsterdam/Alexandrië/ Durban 12 Mei gew. st. 2.15. Australië, via Marseille/Aden 12 Men gew. st. 10.—; luchtdienst Amsterdam/Singapore/ Brisbane 12. 14 Mei gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg/San Fran cisco 11 Mei gew. st. 18.—; via Marseille/ Aden 12 Mei gew. st. 10.—; luchtdienst als Australië 12 Mei gew. st. 10.—.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10