Haarlems Dagblad De Tulpenweek SOMS Uitbreiding der productieve werkverschaffing. ]tttetuatianai- Besletwa^eus Billet-doux. WANDGEDIERTE Het belangrijkste 55e Jaargang No. 168.35 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven cn Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREHOOM Ef\ ROBERT PEEREBOO.tl Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 10 Mei 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentien1-5 regel# f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame# f 0.60 per regel. Regelnbounemeiitsinrie»en op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regel# f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje# zie rubriek. Aantal tewerkgestelde:: voorloopig met 50 pCt. vergroot. DE minister van Sociale Zaken heeft, naar de regeeringspers- dienst meldt, heden het navol gende rondschrijven aan alle ge meentebesturen gezonden „Hiermede heb ik de eer Uw college te berichten, dat de re geering heeft besloten te be vorderen, dat door middel van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is ge weest nuttige arbeid wordt ver schaft Voorshands is deze uitbrei ding bepaald op rond 50% van het aantal der tot nog toe tewerk- gestelden, gerekend over het geheele land. De regeering is bereid de hoo- gere aanspraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werk verschaffing op gewone bij dragen uit het Werkloosheids- subsidiefonds zullen ontstaan in verband met het verschil tus- schen de kosten van steunverle ning en de loonen in werkver schaffing te aanvaarden. Bij deze uitbreiding dient op het volgende te worden gelet. „Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding mede dienstbaar wordt gemaakt aan het groote belang van het scheppen van blijvende werkgelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom gedacht aan een krachtige bevordering van alles, wat ligt op het gebied van ontginning, bebossching en ruilverkaveling. Mochten dergelijke objecten in uwe gemeente niet of niet voldoende be schikbaar zijn. dan kunnen ook andere soort ten van objecten in aanmerking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot blijvende werkverruiming, voldoen. Opdat de regeering zich dienaangaande een oordeel kan vormen is het noodzakelijk, dat zooda nige gegevens worden overgelegd, dat het nut van het werk kan worden afgewogen tegen de blijvende kosten, daaronder begrepen die van onderhoud en exploitatie. Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mo gelijk door bemiddeling van den inspecteur voor de werkverschaffing de noodige voor stellen van uw college te ontvangen. Nadat uw college zich bij mij er van zal hebben ver gewist, dat de voorgelegde plannen mijn in stemming zullen hebben, warén ten spoedig ste de eventueel noodige besluiten tot begroo- tingswijziging bij Gedeputeerde Staten uwer provincie ter goedkeuring in te zenden. Ik doe hierbij namens de regeering een krachtig beroep op uw college en door middel van u op de burgerij om de regeering, nu zij tot uitbreiding van werkverschaffing heeft besloten, bij deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen toch door een goede en voort durende samenwerking is het voorgestelde doel, dat ook door u zal worden toegelicht, te bereiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatschappij nuttigen arbeid te helpen. Indien uw college nadere voorlichting wenscht kan het zich met den betrokken in specteur voor de werkverschaffing dan wel rechtstreeks met mijn departement in ver binding stellen." De minister heeft de inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar uitbreiding van de werkverschaf fing te streven. Mijncafastrofe in Engeland. Ontploffing eischt dooden en gewonden. Een ernstig mijnongeluk heeft zich vanmorgen om zes uur voorgedaan in de mijn Markham te Duckmanton in Derbyshire. Het aantal dooden bedroeg, naar voorloopig medegedeeld werd, acht. Een groot aantal mijnwerkers werd bij het ongeluk gewond. Het ongeluk geschiedde juist toen de nacht ploeg door de dagploeg werd afgelost. Hulpcolonnes spoedden zich onmiddellijk na de ontploffing naar de mijn. Binnen korten tijd waren veel dokters ter plaatse. De ontploffing vond plaats op ongeveer zes honderd meter diepte, waar tweehonderd ar helders aanstalten maakten om de mijn te verlaten. Tweede ontploffing. Vernomen wordt, dat terwijl nog voortdurend gewonden naar boven werden gebracht, zich om acht uur een nieuwe ontploffing heeft voorge daan. Er werden daarop direct eenige voorzorgsmaatregelen genomen Om negen uur werd medegedeeld, dat 27 mijnwerkers boven waren gebracht en dat 123 personen zich nog steeds in de mijn bevon den. Het aantal gewonden, dat naar het zie kenhuis te Chesterfield is overgebracht, be draagt twintig. De Markham-mijn is eigen dom van de Staveley Coal and Iron Com pany Ltd. Zij bevindt zich op 8 K.M. van Ches terfield. Deze maatschappij heeft drie groote mijnen in eigendom. Nadat zich om acht uur de tweede ontplof fing had voorgedaan, werd besloten een ge deelte van de mijn af te sluiten. Men brengt in herinnering, dat ook verle den jaar in de Markham-mijn een ontplof fing heeft plaats gehad, waarbij negen arbei ders werden gedood. Joh. Swaalf, Tel. 10663, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) H A R T'S Behangselpapierhandel heeft nog steeds zijn succes te danken aan de groote sorteering en zijn daarbij LAGE PRIJZEN. ONS ADRES IS: KLEINE HOUTSTR A AT 49 TELEFOON 11279 HAARLEM. (Adv. Inge's. Med.) 25 JAAR BIJ HET HAVENWEZEN. 16 Mei hoopt de heer K. Tijsterman, op zichter bij het Havenwezen, den dag te her denken dat hij vóór 25 jaar in Gemeentedienst trad. In den loop der jaren heeft hij zich vele vrienden verworven en is vooral in scheep vaartkringen een geziene persoonlijkheid. Ongetwijfeld zullen velen op dien dag de ge legenheid aangrijpen om den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. De steekpartij in den Hout. Dader aangehouden. De Haarlemsche recherche is er Maandag avond in geslaagd, den jongen op te sporen, die Zondagavond in den Haarlemmerhout den 16-jarigen H. met een mes in de borst heeft gestoken, waarbij een long en het hartzakje werden geraakt. Het is een 14-jarige metse laarsleerling uit Haarlem, die bij zijn verhoor verklaarde met H. ruzie gekregen te hebben over een meisje. Hij had een mes getrokken, omdat H. hem een klap in het gezicht had gegeven. De jeugdige dader is in bewaring gesteld. De toestand van H. was Maandagavond nog ernstig, maar hedenmorgen zou hij dooi de politie worden gehoord. Het woord is aan In gezelschap van den Duce bracht Hitier Zaterdag een bezoek aan het Thcrmcn- museum, waar hij de opgravingen uit het oude Rome in oogcnschouw nam. De nieuwe geltlleening van Haarlem. Het beleggingsfront heeft bezwaar. Men meldt ons uit Den Haag; dat de bij het beleggingsfront aangesloten instellingen niet zullen inschrijven op de 3354 pet. lee ning der gemeente Haarlem, waarvan de in schrijving op Donderdag a^. is opengesteld, aangezien het rendement daarvan, zelfs in dien de verhoogde rente in 1948 doorgaat, slechts 3.154 pet. bedraagt en de voorwaar den niet voldoen aan de gestelde richtlijnen. Wij herinneren er aan. dat het hier betreft een conversie-geldleening der gemeente Haar lem, groot f 13.193.000 in stukken van f 1000. De rente zal in de eerste 10 jaar 3 pet. be dragen en daarna 3*2 pet. De leening wordt in 26 jaar geheel afgelost. De leening wordt uitgegeven tegen een koers van 99 pCt. De gemeente Haarlem (zoo werd ons mede gedeeld) staat officieel buiten deze zaak, om dat de gemeente gedekt is, daar de leening overgenomen is door de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging. Gebruiken <Ie Japanners gifgas Chineesche beschuldiging in nota aan den Volkenbond vervat. GENèVe 10 Mei. De vertegenwoordiger van China bij den Volkenbond Wellington Koo heeft een nota aan den Volkenbond ge richt en Avenol verzocht deze nota onmiddel lijk aan de zitting van den Raad en de advi- seerende commissie te doen toekomen. In zijn nota zegt Welligton Koo: „Japansche troe pen aan het Sjantoengfront hebben onlangs gifgassen gebruikt bij meer dan een gelegen heid en volgens bevestigde berichten, die ik juist van mijn regeering ontving, bereiden de Japanners zich thans voor die gassen op groote schaal te gebruiken in een wanhopige poging om de krijgskansen ten gunste van Japan te keeren". Koo zegt verder, dat twee bataljons, die gespecialiseerd zijn in den che- mischen oorlog juist van Kobe naar het Sjantoengfront zijn vertrokken, terwijl een ander bataljon Japanners onlangs naar Zuid Sjantoeng vertrok. Op het oogenblik worden nog meer van dergelijke troepen naar het front gedirigeerd. (United Presc^ Haarlem toone zich écht: Bloemenstad l Uiterlijk Woensdag kunnen de winkeliers zich nog aanmelden Zooals bekend, begint nu a.s. Vrijdag de Tulpenweek, waartoe de Stichting „Haarlems Bloei-' het initiatief heeft genomen. Tulpenweek. Dat wil zeggen: in alle win kels die gelegen zijn in een rechte lijn van Soendaplein door de hoofdstraten tot de Schouwtjeslaan, en in de daaraan parallel loopende straten (ook de Cronjéstraat en Anegang) zullen de étalages versierd zijn met vazen met tulpen. Zoo hóórt het. anders toont Haarlem zich den naam van „bloemenstad", waaronder zij over in het buitenland bekend is, niet waardig. Er mogen dus geen hiaten zijn. Wie door de boven aangeduide stralen wandelt moet in elke étalage een bloem- versiering aantreffen en moet niet kunnen zeggen: .Hé. daar zijn er een paar, die niet hebben meegedaan. En daar wéér een Dat mag niet. En daarom is het niet kwaad de aandacht van die winkeliers die het op den laatsten dag laten aankomen, er op te vestigen, dat het morgen, Woensdag, de laatste dag is, om zich op te geven. Dat zij nu niet langer talmen, anders zal het aan hen te wijten zijn, dat het aardige denkbeeld van Haarlems Bloei niet tot aller bevrediging kan worden uitge voerd. Haarlem's Bloei heeft van vele zijden me dewerking ondervonden ten opzichte van de Tulpenweek, zooals van de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur, de Commissie van onper soonlijke reclame dier organisatie, de twee organisaties van bloemenwinkeliers en de afd. Haarlem der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. De volgende firma's hebben met royaal ge baar tezamen niet minder dan 60.000 tulpen beschikbaar gesteld: N.V. W. J. Eldering en Zoon te Overveen; Gebrs. A. en P. Nijssen. Santpoort; Firma P. Nelis en Zoon. Heem stede; Firma M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen, Lisse; Firma N. en J. Roozen. Heem stede; N.V. van TilHartman, Hillegom en N V. C. G. van Tubergen, Haarlem. De distributie van de tulpen zal door bemiddeling der organisaties van bloemen winkeliers geschieden van drie centrale pun ten uit, n.l. een lokaliteit in Haarlem Noord; bij de firma Daudey (voor het ceiitrum) en bij de firma Bekker, Wagenweg (voor het Zuiden der stad), Waarschijnlijk zullen ook de trams en bussen in de Tulpenweek met bloemen ge- 'ooid zijn. Nogmaals wekken wij op tot aller mede werking. Slaagt deze proef, dan bestaat de mogelijkheid, dat het volgend jaar beh?»ve een tulpenweek ook een narcissenweek zal worden georganiseerd. 'k Heb onlangs weer een billet-doux gekregen, Een groot billet van teere crème kleur. Ik was er, wat je noemt, niet om verlegen. Het lag opeens in 't busje aan mijn deur. 't Ls volgedrukt met onbescheiden vragen, Waarop te zwijgen mij niet wordt gegund. Een billet-doux, waarover 'k slechts kan klagen. Een billet-doe wat je niet laten kunt. Een billet-doux is in mijn bus gegleden. Bij mij. die zelf nooit op die wijze schrijf, 't Is alweer net zooals een jaar geleden." De fiscus vraagt mij weer het hemd van 't lijf. Hij vraagt mij, wat ik in het jaar tevoren, Wel heb verdiend en hoe ik eraan kom. Al heb ik het intusschen weer verloren, Dus een billet doe wel en zie wel om. De Meimaand is zoo vaak ten troon geheven Door dichters, als de schoone maand van Mei. Waarin de vogels weer hun eitjes geven, De fiscusvogel legt het zwaarste ei. En als hij zelf het dan nog zou bewaren. Dan vonden u en ik het nog wel best, Maar hij is als de koekoek, dat 's het nare, Hij legt het door de bus heen in ons nest. Een billet-doux ligt er weer op te wachten, Totdat ik mij aan 't pijnlijk antwoord zet, Dat mijn toekomstig lot niet zal verzachten. Want men verzwaart de last weer tot en met. Het is een werk, dat niet is te vermijden, Al valt het mij al net zoo zwaar als u. Om mij aan deze sombre taak te wijden, Vooruit dan met mijn billet-doe het nu! P. GASUS. Ortega Y Gasset: Een groote dwaling is altijd een groote waarheid die men overdreven heeft en die men geweld heeft aangedaan. Abessynischc gedelegeerden (ion de Raadstafel te Genève United Press meldt uit Genève: In de ge heime zitting van den Volkenbondsraad is het gisteren tot scherpen woordenstrijd gekomen, toen Litwinof en Jordan (Nieuw Zeeland) hardnekkig het recht van Ethiopië om in den raad zitting te hebben, verdedigden. De strijd werd opgevoerd, doordat Munters (Letland), die onlangs erkenning van het Italiaansche keizerrijk door Letland arrangeerde, den raad vroeg te beslissen of Ethiopië het recht had om deel te nemen aan dc zitting. Litwinof be weerde. dat daaromtrent geen twijfel be stond en Munters verzette zich daar tegen door Avenol te verzoeken om een legale ver klaring. waarop Avenol zou hebben geant woord met het aanhalen van het rapport van 1936 van de commissie voor onderzoek naar ge loofsbrieven, waarin wordt gezegd, dat er twijfel bestaat dat de negus Ethiopië onder zijn controle heeft. Litwinof bleef volhouden dat de Ethiopiërs het recht hebben om met dezelfde rechten zitting te hebben evenals andere leden. Jordan stemde daarmede in, doch Komarnicki, Polen, verwierp dit argu ment. Lord Halifax en Bonnet zouden zich niet in den woordenstrijd hebben gemengd terwijl andere leden een compromis voor stelden. De kwestie der Aibessynische vertegenwoordiging. Naar volgens Havas verluidt zou na uitvoerige discussie besloten zijn de gedelegeerden van den negus uit te noodlgen zitting te nemen aan de ta fel van den Raad bij de behandeling van de consequenties der tegenwoor dige situatie in Abessynië, zulks in hun kwaliteit van vertegenwoordi gers van keizer Haile Selalssie en niet als vertegenwoordigers van Abessynië. Dc negus richt zich tol den Volkenbondsraad. De negus heeft den secretaris-gene raal de volgende mededeeling gezon den: „Ik verzoek Uwe Excellentie den Volkenbondsraad te willen mededee- len, dat ik verlang Ethiopië, overeen komstig artikel vier, paragraaf vijf van het Volkenbondshandvest, verte genwoordigd te zien in den Raad bij de bespreking van het vraagstuk, dat het in het bijzonder aangaat en dat op de dagorder is geplaatst op ver zoek van de Britsche rageering." Hitler heeft Italië verlaten. Vanmorgen den Brenner gepasseerd. Telegrammen van dank en waardeering aan den Duce en den Koning. Aan den Brenner, 10 Mei (D.N.B.) Precies om 8 uur 25 vanochtend, liep de extra-trein, waarmede de Führer naar Berlijn terugkeert het feestelijk versierde station aan den Brenner binnen. Ter begroeting van den Führer op Duitsch grondgebied waren o.a. aan wezig dr. Seyss Inquart, staatssecre taris Kaltenbrunner en de gouver neur der provincie Christoph. De trein zette na 20 minuten de reis voort. Eenige minuten later reed de trein met de ministers het station binnen. Bij het overschrijden van de Duitsch- Italiaansche grens heeft Adolf Hitler den Koning en keizer van Italië en Mussolini telegrammen gezonden om te danken voor de bewezen gastvrijheid. Verder geeft hij uiting aan zijn bewondering voor het Italiaansche Imperium en het fascisme, terwijl hij nog maals de aandacht vestigde op de vriendschap welke beide landen verbindt. Führer wacht een grootsche ontvangst. Te Berlijn zijn voorbereidingen getroffen om Hitier vandaag bij zijn aankomst aan het Lehter Bahnhof een grootsche ontvangst te bereiden. De straten, welke de Führer op zijn weg naar de rijkskanselarij zal volgen, worden van een speciale feestverlichting voorzien. Op het station zal Hitier worden verwelkomd door de leden der rijksregeering. met Goering aan het hoofd. Mussolini te Rome teruggekeerd. ROME. 10 Mei (Stefani-A.N.P.) Terwijl de trein, waarmede Hitier naar Duitschland terugkeert, vanochtend om 8 uur 25 aan de de grens aankwam. Is Mussolini om acht uur vanochtend uit Florence te Rome gearriveerd. In het gezelschap van den Duce bevonden zich o.a. de ministers Ciano en Alfieri. De werkloosheid te Haarlem. Een gunstige weck. Nog steeds daalt het aantal werkloozen te Haarlem als een gevolg van liet voorjaar. In de afgeloopen week verminderde het getal werkloozen met 84 (in 1937: 451. zoodat het nu gezakt is tot 5264. Er zijn er nu op dit oogenblik 282 minder dan in 1937 en 968 minder dan in 1936. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.) ziet U van die leuke, moderne kamers. In 9 van de 10 gevallen komt dat effect, doordat een der aparte, mo derne behangsels toegepast werd uit de keurcollectie H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.l35,Tel.ll657 Vertrouwd, vakkundig personeel beschikbaar. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. pag. De productieve werkverschaffing wordt uitgebreid. 1 Een mijncatastrofe in Engeland eischt vele dooden en gewonden. 1 De maidentrip van de „Nieuw-Amstcrdam" is begonnen. 3 De Spoorwegen verwachten veel van de nieuwe dienstregeling. 3 Een ontploffing bij de Staatsmijn Maurits stoorde Limburgs stroomvoorziening. 3 Bij een brand in de Chineesche stad Tsjoengking zijn honderd personen ge dood of gewond. 4 De laatste dag van Hitler's verblijf in Italië 4 De Fransehen winnen den Davis Cup wed strijd tegen Nederland met 32. 9 De in Duitschland gearresteerde Neder lander is weer in vrijheid gesteld. 13 ARTIKELENENZ. Het sportgesprek van de week. 9 J. B. Schuil: Jubileum-avond Leo van Norde 2 Jhr. dr. B. de Jong van Beek cn Donk: De Volkenbondscommissie voor sociale zaken. 4 Damrubriek. 9 J. B. Schuil: Tooncelcnqucte. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1