DOE HET Ontploffing stoorde Limburgs stroom voorziening gedeeltelijk. M" Maidentrip van de Nieuw- Amsterdam begonnen. DINSDAG 10 MEI 1933 HA SRC EM'S DAGBE'AD 3 Werkplaats op Staatsmijn Maurits in brand gevlogen Twee arbeiders licht gewond. aandagavond omstreeks half negen werd het personeel van de staatsmijn Maurits en ook de omwonenden opgeschrikt door een hevigen knal, welke gevolgd werd door een feilen rossïgen gloed, die tot ver in den omtrek van de mijn waar neembaar was. Het bleek, dat een luchtleiding even buiten de werkplaats van de mijn was ontploft, als gevolg waarvan een gasleiding, welke zich in de na bijheid daarvan bevindt, werd be schadigd en het gas vlam vatte zoo dat de werkplaats in een ommezien van tijd voor een groot gedeelte in brand geraakte. Een verder gevolg yas, dat de elec- trische centrale buiten werking werd gesteld, hetgeen beteekende, dat een groot gedeelte van de provincie Lim burg, van electrischen stroom versto ken werd. Zoo werden o.a. de steden Maastricht, Sittard, Roermond en Heerlen volkomen in het duister ge huld. Na ruim anderhalf uur even wel kon de stroomlevering worden hervat. Ook de ophaalmachine voor het personenvervoer door de schachten was als gevolg van de ontploffing tij delijk buiten werking gesteld. Daar door konden de arbeiders van de nachtploeg niet in de mijn afdalen en moesten zij naar huis worden vervoerd. Bij de ontploffing werden twee ar beiders licht gewond. Voor de mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, bestond geen enkel gevaar. Ook was er geen gevaar voor uitbreiding van den brand, die om tien uur beperkt was tot een der de gedeelte van de werkplaats. De ontploffing geschiedde op ongeveer 25 Meter afstand van de schachttorens. Het gas dat onder geweldigen druk staat, ontsnapte uit een drietal gaten met een doorsnede van niet minder dan 4 centimeter. Daardoor ont stonden geweldige steekvlammen, die zoo'n hitte verspreidden, dat de ijzeren buizen en de betonnen muren in de onmiddellijke na bijheid witgloeiend stonden. De werkplaats zelf werd eveneens door het vuur aangetast. De mijnbrandweer, die na enkele oogenblik- ken met groot materiaal ter plaatse was, greep onmiddellijk krachtig in. In de electrische centrale, welke ook in de nabijheid staat, waren alle ruiten aan de noord- en oostzijde totaal vernield, terwijl ook van de in aanbouw zijn de centrale alle ruiten sprongen. Reusachtige fakkels. Om ernstiger dingen te voorkomen liet men het gas door de uitlaatbui- zen ontsnappen en stak men dit in brand, waarbij men tegelijkertijd het voordeel had, dat de terreinen hier mede waren verlicht. Uit tientallen uitlaatkleppen stegen reusachtige vlammen als fakkels omhoog, die alles in de omgeving van meer dan een Kilometer, in een hellen gloed zetten, hetgeen een fantastischcn aanblik op leverde en duizenden menschen op de been bracht. Aangezien de windrichting gunstig was, be stond er geen gevaar dat het gas door de luchtververschingsapparaten de mijn zou kunnen binnendringen. Li de centrale kon direct een noodverlichting worden ingescha keld, doch de mijn zelf bleef zonder licht ook nadat de stroomlevering in de provincie was hersteld door inschakeling van de electrische centrale te Hoensbroek. Om elf uur weer stroom. Tegen elf uur was mên er in geslaagd de storing in de electrische centrale op te hef fen, zoodat niet alleen de deelen van Limburg, die van stroom vertoken waren geweest, weer licht kregen, maar ook de lift van de mijn schacht weer in werking kon worden gesteld en de arbeiders van de middagploeg naar bo ven konden worden gebracht. Met autobussen werden zij vervolgens naar huis vervoerd. De nachtploeg is echter niet meer naar beneden gegaan, aangezien den arbeiders reeds was medegedeeld, dat zij huiswaarts konden kee- ren en vannacht vrijaf hadden. Omstreeks elf uur ook was de brand in de werkplaats bedwongen. Een groot gedeelte van het uit steen opgetrokken gebouw is uit gebrand. De materieele schade is aanzienlijk. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. Onder buitengewoon groote belangstelling is Maandag in hotel Noord-Brabant te Utrecht, onder leiding van den voorzitter mr. L. R. J. Ridder van Rappard te Kerk- Avezaath, de algemeene vergadering van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland gehouden. Het ontwerp-statuten en huishoudelijk re glement werd met 526 tegen 1 stem en 23 ont houdingen ongewijzigd aangenomen. De oud-rijksbijenteeltconsulent L. van1 Giersbergen, die den dienst met pensioen heeft verlaten, werd tot eere-lid van de ver eeniging benoemd, hem werd een schrijf machine aangeboden. Besloten werd een eventueel tekort over 1938 van het Nederlandsche honigcontrole- station, voorzoover het eigen leden betreft, te dekken uit het reservefonds. De regeeringsvertegenwoordiger ir. A. W v.d. Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs schetste het sociale nut van de bijenteelt als zeer belangrijk vooral wat betreft het bestuivingswerk. De voorzitter deelde mede, dat de 16e im kersdag in Enschedé zal worden gehouden. Tot plaats van de algemeene vergadering in 1939 werd wederom Utrecht aangewezen. De vergadering machtigde het hoofdbestuur om voor het in 1939 te Amsterdam te houden internationaal congres met tentoonstelling een bedrag van f 1500 als waarborgsom uit het reservefonds te besteden. Vele reparatiemachines, werktuigen en ge reedschappen zijn verloren gegaan. Onge veer tegelijk met de voltooiing van het blus- schingswerk kon een der schachtliften weer in gebruik worden genomen. De arbeiders van de middagploeg, 1250 in getal, hadden van het gebeurde niets bemerkt. Toen zij zich aan het einde van hun diensttijd, om tien uur, bij den schacht meldden hoorden zij, wat er gaande was. Zij hebben toen rustig op het herstel der communicatie gewacht. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. De buizen met samenge perste lucht en de gasbuizen bevinden zich boven den grond op een hoogte van drie tot vier Meter. Politiemaatregelen bij (1e doopplechtigheid. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft bepaald, dat op Donderdag 12 Mei ter gelegen heid van den doop van Prinses Beatrix van des morgens 9 uur tot zoolang de politie zal noodig oordeelen, het gewone rij verkeer en het par keeren verboden zal zijn binnen een uitgebrei- den kring. Voorts zullen de voetgangers om 10 uur de rijwegen van de straten, langs welke de stoet rijdt, moeten hebben ontruimd. Bij het voorbijtrekken van den stoet mag geen uiting worden gegeven aan politieke ge voelens, terwijl eveneens het houden van spreekkoren verboden is, alsmede het aanbie den of strooien van bloemen. De aandacht van hen. die tot de doopplech tigheid in de Groote Kerk zijn uitgenoodigd, wordt erop gevestigd, dat het in verband met het groot aantal auto's en het daardoor te verwachten oponthoud bij het voorrijden en uitstappen dringend gewenscht is, dat men zorgt zóó tijdig naar de kerk te rijden uit sluitend langs het Piet Heinplein, den Prin- sessewal en de Prinsestraat dat men u i t e r 1 ij k om half elf bij den aangewezen ingang kan voorrijden, zoodat op het in de uitnoodiging aangegeven tijdstip van elf uur in elk geval alle genoodigden hun plaatsen in de kerk kunnen hebben ingenomen. Aan elk der drie ingangen van de kerk aan de zijde van het postkantoor vindt men een aanwijzing omtrent de kleur der uitnoodigings- kaarten, op vertoon waarvan bij den betrokken ingang toegang wordt verleend. De bouw van de „Nieuw-Amster dam vijf millioen Regeeringscrediet tot op afgelost. Het regeeringscrediet ten beloope van f 12.200.000 ten behoeve van den bouw in Nederland van het stoomschip ..Nieuw Amsterdam", aangegaan voor een periode van twintig jaren, is bij nadere regeling thans afgelost tot op vijf millioen. Ongeluk op onbew aakten overweg Meisje door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg in de spoor lijn Boxtel—Gennep, is Maandagavond om streeks zeven uur het twaalfjarig dochtertje van de familie Eykemans te Boxtel, met haar fiets door den lokaaltrein, welke van Boxtel naar Gennep rijdt, gegrepen. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. HET CONFLICT IN HET HARING - VISSCHERIJBEDRIJF Voorzoover Maandag vergaderingen te 's Gravenhage en Scheveningen zijn gehouden van de werknemersorganisaties, betrokken bij het conflict in haringvisscher ij bedrijf, is be sloten, de bekende motie van de gezamenlijke hoofdbesturen onverzwakt te handhaven. Weer één van de oude overleden. ^arde Coenraad Coster. Gisternacht is in den ouderdom van 77 jaar in zijn woning aan de Artilleriestraat te den Helder overleden Coenraad Coster, een van de weinigen nog overlevenden van de oude red ders, die er met de vlet op uit trokken om schipbreukelingen van in nood verkeerende schepen te redden. De thans overledene heeft aan de redding van meer dan 100 menschenlevens een werk zaam aandeel gehad. Coster was drager van het kruis van ver dienste, hem 19 December 1888 door keizer Frans Jozef van Oostenrijk verleend. Wie versland heeft van kleeding, kiest vanzelfspre kend niet anders dan de aparte Waarborg-Kleeding. ALLEEN BJ KREYMBORG (Adv. ingez. Med.) Dienstbode verduistert vijftien honderd gulden. Geld in goederen omgezet of weggegeven. Een vijftienjarige dienstbode uit Kampen heeft kans gezien om in enkele weken tijds ten nadeele van haar mevrouw te Kampen, 'n bedrag van 1500 gulden, te ontvreemden. Het kind, dat het volle vertrouwen van haar me vrouw had, deed ook wel loopende betalingen. Uit dien hoofde viel het minder op, dat van een groot bedrag aan geld, dat in huis was voor een belangrijken aankoop, geleidelijk iets ver dween. Toen 't ontdekt werd, dat er iets ver in den haak was, had het meisje zich al 1500 gulden toegeëigend, waarvan een deel in goe deren was omgezet, en ook een deel aan fami lieleden was gegeven. Zij is na ontdekking ter stond gearresteerd en heden ter beschikking gesteld van de justitie te Zwolle. Als verdacht van heling is de vader van het meisje aange houden. Dank zij omvangrijk politieonderzoek is het gelukt nagenoeg al het ontvreemde of reeds gekochte te achterhalen. EEN DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM. Ter ondersteuning van de interpellatie welke het S. D. Kamerlid Professor van Gel deren heeft aangevraagd over de werkloos- heidbestrijding door uitvoering van groote werken, heeft het N.V.V. en de SJD.A.P. be sloten deze week in een aantal plaatsen demonstratieve vergaderingen te beleggen, voorafgegaan door demonstraties. Te Amster dam zal een dergelijke vergadering plaats vinden in het R.A.I.-gebouw en wel op Don derdag a.s. De besturen van den Haarlemschen Bestuur ders Bond en de Federatie Haarlem der S.D. A. F. hebben besloten de leden op te wekken aan deze demonstratie te Amsterdam deel te nemen, waarvoor men per extra trein vanuit Haarlem te zeven uur zal vertrekken. als er aanleiding toe is. Stel 't niet uit, het plaatsen van EEN GROENTJE in HAARLEM'S DAGBLAD Doe Het Nu. Het is uw voordeel Rotterdam doet het schip uitgeleide. Zeshonderd passagiers aan boord F\e „Nieuw Amsterdam" heeft 3 hedennacht op den vastgestelden tijd, n.l. vijf minuten over twaal ven, voor de eerste maal van Rotter dam uit zee gekozen naar Amerika. Voor deze eerste reis hadden zich circa zeshonderd passagiers aan boord begeven, teneinde de reis op Holland's vlaggeschip mede te maken. De inscheping duurde van acht tot tien uur maar nog tegen twaalven haastten zich enkele laatkomers de loopplank over en er waren er nog meer die toen nog het schip moesten verlaten. Het was den geheelen avond een gezellig va-et-vient op het trotsche schip. In het ritz- carlton en in de grand hall speelden strijkjes, terwijl voor de loketten van steward en purser een gezellige drukte heerschte. Men hoorde velerlei talen spreken. Voorzoover wij konden nagaan werden circa 250 passagiers voor ca- binsplaatsen. circa 200 voor de touristenklasse en 75 voor de derde klasse geboekt. Boven dien waren er een 90-tal invités, die de reis slechts tot Boulogne meemaken. Kapitein Bijl zal, zoo zeide hij ons. geen overtocht maken met de gedachte aan den blauwen wimpel wel zal het een snelle reis worden en morgenochtend circa negen uur hoopt hij zijn schip in de haven van Boulogne te kunnen binnenloodsen. Tegen twaalf uur werden alle bezoekers ver zocht het schip te verlaten. De zware stoom fluit baste bevelend en precies twaalf uur haalde men de loopplank in. Even later ge schiedde dit ook met de diensttrap en om twaalf uur vijf werden de kabels losgemaakt. Driemaal liet de „Nieuw Amsterdam" haar machtig stemgeluid over de slapende stad klinken en twee sleepbooten antwoordden. De muziek speelde het „Wilhelmus", dat plechtig tegen den hoogen scheepswand op klonk en allen ontblootten eerbiedig het hoofd. Toen weerklonk een luid hoera-geroep en begon het wuiven en roepen dat weldra over stemd werd door de Lippe-Detmold marsch. De afstand tusschen het helder verlichte zeekasteel en den wal werd steeds grooter en toen kwam er vaart in de „Nieuw Amsterdam". De eerste reis naar Amerika was begonnen. Hoewel men op belangstelling van de zijde van het publiek gerekend had, stond de politie op dit middernachtelijk uur op de Westerkade en de Parkkade tegenover de verkeerschaos onmachtig. Tientallen wagens stonden daar geparkeerd en daartusschendoor verdrongen zich honderden langs den waterkant om van het schoone schouwspel te genieten Vooral op den heuvel was het zeer druk Circa twaalf uur vijfendertig werd de Nieuw Amsterdam" door een bocht in de rivier aan het oog onttrokken en weldra keerde de rust van de Nieuwe Maas weer. Spoorwegen verwachten veel van nieuwe dienstregeling. Op groote afstanden belangrijke verbeteringen. In den nacht van 14 op 15 Mei a.s. zal klokslag twee uur de nieuwe dienst regeling bij de Nederlandsche spoor wegen worden ingevoerd. Uitgebreid waren de maatregelen welke men hiervoor heeft moeten treffen om op den eersten dag iedere vertraging zoo veel mogelijk te voorkomen. De goede rendienst des nachts zal den eersten stoot moeten opvangen, wijl den vol genden morgen alles gereed moet zijn om het reizigersvervoer behoorlijk van dienst te zijn. Een gelukkige factor heeft men op dezen dag dat het juist een Zondag is, waardoor de forensen treinen niet de aandacht vragen. Een nieuw tijdperk zal dan zijn ingetreden zoowel voor de spoorwegeen als voor het pu bliek. In de nieuwe dienstregeling gebaseerd op den regelmatigen dienst, is het onmoge lijk zich nog te richten naar de plaatselijke belangen. Wat de spoor gaat bieden is het maximum, dat geboden kan worden. Als regel is gezorgd voor nauwkeurige aansluitingen op de verschillende knooppunten. De regelmatige dienst zit hier onafscheidelijk aan vast. De plaatselijke belangen moesten hierbij wijken voor het algemeen belang. De spoorwegen stel len zich voor, dat zij in ruime mate zal bij dragen om het tekort, dat bestond geheel weg te werken. De reisduur is aanmerkelijk verkort, terwijl de frequentie dus danig is opgevoerd, dat over groote re afstanden de auto het zal moeten afleggen bij de spoorwegen. Het spoorboekje. Het nieuwe spoorboekje is van hetzelfde let tertype voorzien als het oude groote spoor boekje. Het bestaat uit drie deelen in één band vastgelijmd. Deze deelen kunnen evenwel ge makkelijk uit elkaar genomen worden. Het eerste deel is een uiteenzetting voor het ge bruik van dezen gids. Het tweede deel is de officieele gids voor de binnenlandsche dienst regeling met een aparte blauwe kaft en het derde deel is een alphabetische plaatsnamen- lijst voor de spoor-, tram-, boot- en autobus verbindingen met een rose omslag. Het kaartje met de lijnen, dat zich in de oude kleine gids in het midden van het boekje bevond heeft men gebracht op de tweede en derde pagina van het boekje voor de binnenlandsche dienst regeling. De verschillende nummers van de lijnen op dit kaartje aangegeven zijn belangrijk gewijzigd. Slechts enkele lijnen hebben dezelf de nummering behouden verwijzend naar de aansluitende tabellen. Het boekje voor de buitenlandsche verbin dingen is nog niet gereed. De drukker zal dit boekje niet eerder dan tegen het einde van deze week kunnen afleveren. Dit houdt ver band met de laatste wijzigingen die zich ge woonlijk in de buitenlandsche verbindingen nog plegen voor te doen. Dit boekje zal afzon derlijk te verkrijgen zijn voor de prijs van 15 cents zonder kaart en 25 cents met kaart. Het boekje met de drie deelen kost 40 cents. Het spreekt vanzelf dat de directie der Nederlandsche spoorwegen zeer benieuwd is, hoe het verloop zal zijn van de invoering van de nieuwe dienstregeling. Zondagmorgen zal men nauwkeurig toezien op alles, wat daarmede verband houdt. Het is niet onmogelijk, dat zich nog op het laatste oogenblik moeilijkheden voordoen, waarbij eenige vertraging niet kan uitblijven. In zoo'n geval moet, wanneer de vertragingen te groot gaan worden, aanstonds worden in gegrepen. Ook dit is reeds volledig overzien. In 1934 bij de eerste omwenteling in de dienst regeling is de totale vertraging niet grooter geweest dan 34 minuten in de ochtenduren. Reeds om 9 uur functioneerde de nieuwe dienstregeling normaal. Men hoopt het Zon dag a.s. met nog minder vertraging klaar te spelen, ook al is de wijziging nog belangrijker dan in 1934. Gehoopt wordt, dat het publiek goed zal medewerken om den dienst zoo vlot mogelijk te laten functioneeren. Wanneer iedereen op tijd op het station aanwezig is, en vlug in- en uitstapt, zal dit den dienst ten zeerste ten goede komen. Voor het algemeen programma hebben Maandagavond de heeren G. F. H. Giesberger, chef van de dienstregeling der Nederlandsche spoorwegen en W. Jongstra, chef van het cen traal station te Amsterdam in een „radiopraat je" een toelichting gegeven op de nieuwe dienstregeling. De heer Giesberger wees op het groot aan tal stations, dat wordt opgeheven. Op de vraag of die plaatsen er nu niet op achteruitgaan nu de treinen daar niet meer stoppen? zei de heer Giesberger, dat dit naar zijn meening niet het geval is. Door het ver vallen van de stoppingen werd het mogelijk de sneltreinverbindingen belangrijk uit te breiden en deze uitbreiding komt indirect aan de klei nere plaatsen ten goede, omdat het aantal autobusverbindingen met de grootere plaatsen in het algemeen talrijker is dan het aantal vervallen treinverbindingen. Vrager: Wat denken de spoorwegen nu zelf van de nieuwe dienstregeling? De heer Giesberger: de spoorwegen zijn er zich ten volle van bewust, dat voor wat be treft het verkeer over den korten afstand niet meer gegeven wordt, datgene, hetwelk voor heen door hen werd geboden. Daartegenover meenen zij, dat, voor wat betreft het verkeer over den grooteren afstand, aan alle redelijke eischen is voldaan, al zal ook hier wel blijven gelden, dat het onmogelijk is het ieder naar den zin te maken. De heer W. Jongstra, beantwoordde de vraag hoe hij venvacht dat het personeel op deze nieuwe dienstregeling zal reageeren met een: „uitstekend". Het Prinselijk gezin in de residentie. Het prinselijke paar is Maandagmiddag te ongeveer half een met Prinses Beatrix per auto in de residentie aangekomen, waar zij hun intrek hebben genomen in het paleis Noordeinde. Maandagmiddag hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op de M. E. T. S.-banen te Scheveningen de wedstrijden om den Davis- beker tusschen Nederland en Frankrijk bij gewoond. Jef Last niet in ons land toegelaten. Zijn bewijs van Nederlanderschap afgenomen. Maandagmiddag is de schrijver Jef Last. toen hij per auto uit Antwerpen kwam. aan de Nederlandsch-Belgische grens bij Zundert aangehouden. Omtrent de redenen, welke tot zijn aanhou ding geleid hebben, was volgens het A.N.P. geen absolute zekerheid te verkrijgen, doch waarschijnlijk is dit geschied omdat de papie ren van Jef Last. die. naar men weet het Ne derlanderschap verloren heeft, daar hij in Spaanschen krijgsdienst is getreden, niet in orde waren. Wat er met hem zal geschieden, zou heden worden uitgemaakt, na overleg met het de partement van Justitie in den Haag. Aan Last is ook, naar Het Volk meldt, zijn bewijs van Nederlanderschap ontnomen. Maandagmiddag om één uur had Last de Ne derlandsche grens bij Wuestwezel willen pas- seeren in gezelschap van den Franschen jour nalist en schrijver Gui Charensol. Toen Last zijn papieren liet zien, werd hem. volgens het genoemde blad gezegd, dat hij niet toegelaten mocht worden, omdat hij geen Nederlander meer was. Hij moest mee naar het douane huisje. waar een paar uur later een rijksveld wachter en twee marechaussees hem kwamen bezoeken. Men ontnam hem zijn bewijs van Nederlanderschap en leidde hem over de grens. Eenigen tijd later meldde hij zich opnieuw bij de Nederlandsche grens aan, waarna hij naar Zundert is overgebracht. N. V. V. voor werktijdverkorting. Tevens voor maatregelen tegen ongebreidelde rationalisatie Algemeene vergadering van het N. V. V. In de groote zaal van Krasnapolsy te te Amsterdam is Maandagmorgen de al gemeene vergadering begonnen van het Ned. Verbond van Vakverecnigingen. In zijn openingsreden wees de voorzitter, de heer E. Kupers. er op. dat de scherpe terugslag in het bedrijfsleven in het groote land aan de andere zijde van den Atlanti- schen Oceaan, ook ons land, dat zoo sterk op het internationaal ruil- en handelsverkeer is aangewezen, niet onberoerd heeft gelaten. Uit de werkloosheidscijfers blijkt, dat de gun stige invloed van de devaluatie is uitgewerkt. Nederland, dat bij het uitbreken van de crisis geen uitzonderingspositie innam, heeft thans in verhouding tot het aantal inwoners nog tweemaal zooveel werkloozen als Engeland en Denemarken, twee landen, die toch ook in sterke mate van de crisis te lijden hebben gehad. Het Nederlandsche volk mag zich niet neerleggen bij de gedachte, dat er in het be drijfsleven geen plaats meer is te vinden voor zijn 400.000 werkloozen. aldus spr.. vol gens wien het plan van den arbeid, hoewel ce politieke verhoudingen de verwezenlijking er van in den weg staan, actueeler dan ooit is. Het rapport van het N.V.V. .inzake de uit voering van openbare werken, heeft aange toond, welke mogelijkheden er op dit gebied nog in ons land bestaan. Dit besef schijnt ook tot andere kringen door te dringen. Met uitzondering van de anti-revolutionnairc par tij, die doof dik en dun met de heeren Colijn en De Wilde meegaat, wordt in alle politieke partijen van Nederland ingezien, dat het zoo niet langer kan gaan, zoo zeide de heer Kupers. Spr. wees erop, dat maatregelen moeten worden genomen, om aan de ongebreidelde rationalisatie paal en perk te stellen. Als middel tot bestrijding van de werkloos heid kan werktijdverkorting een belangrijk middel zijn. Er zijn in ons land nog altijd eenige honderdduizenden arbeiders, die 10. 11 of 12 uur per dag werken. Als eerste eisch moet dan ook gesteld worden, de volledige invoering van de Arbeidswet voor alle werk nemers, op de basis van de 48-urige werkweek zoo betoogde spr. Laat de regeering verder be ginnen met voor alle openbare werken .die door of met behulp van de overheid worden uitgevoerd, de 40-urige week voor te schrijven daardoor zou een veel grooter aantal werk- looze arbeiders te werk gesteld kunnen wor den. Tenslotte besprak de heer Kupers den toe stand der vakbeweging. Sinds September 1936 Is het ledental van het N.V.V. gestegen van 284.250 tot 300.058 op 1 Maart 1938. In de naaste toekomst zal de actie voor een betere werkloozenzorg worden voortgezet. Daarnaast zijn er andere punten, die urgent genoemd moeten worden. Spr. denkt aan een betere zorg voor de ouden van dagen, verlaging van de leerlingenschaal, uitbreiding van den leerplicht, een betere bezoldiging van de kweekelingen. een wettelijke vacantie- regeling. Nadat de congressisten door het gemeente bestuur waren ontvangen, kwamen in de mid dagvergadering de verschillende verslagen over 1935 1936 en 1937 in bespreking. De meeste woordvoerders brachten het be stuur dank en hulde voor den in de afge- loopen jaren verrichten arbeid. De heer F Rippen, van de Ned. Vereeni ging van Fabrieksarbeiders, constateerde, dat verleden week bij de verkiezingen voor het mijnwerkersfonds een groot aantal katholiek georganiseerde arbeiders hun stem hebben uitgebracht op de vertegenwoordigers van den modernen mijnwerkersbond Ook uit andere verschijnselen meent spr. te mogen conclu- deeren. dat duizenden katholieke arbeiders hun vertrouwen aan de moderne vakbeweging zouden schenken wanneer er in ons demo cratische Nederland beneden den Moerdijk werkelijke vrijheid van organisatie bestond. Spr. wenschte te protesteeren tegen do pres sie. die op dit gebied van kerkelijke zijde op de katholieke arbeiders wordt uitgeoefend. Namens het verbondsbestuur antwoordde de secretaris, de heer C. van der Lende. Ook hij liet een woord van protest hooren tegen de houding der katholieke geestelijkheid in Nederland, die den katholieken arbeiders hier qiet toestonden, wat overal ln het buitenland als vanzelfsprekend wordt beschouwd. Reeds hieruit blijkt, dat het lidmaatschap van de moderne vakbeweging niet in strijd is met de katholieke kerkleer of de katholieke ge loofsovertuiging. Het verslag van de verrichtingen van het verbondsbestuur en het financieele verslag over de jaren 1935. 1936 en 1937 werden goed gekeurd, evenals het beleid van de redactie van het orgaan .de vakbeweging", tot welks redacteur de heer F. S. Noordhoff werd her benoemd. Als onbezoldigd lid van het verbondsbe stuur werd in de plaats van den aftredenden heer P. Hiemstra bij candidaatstelling geko zen de heer J. Hilgenga (landarbeidersbond). De vergadering werd hierna verdaagd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5