DINSDAG 10 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Bij aankoop van EEN NIEUW RIJWIEL brengen wij ƒ15.— IN MINDERING voor Uw gebruikt rijwiel (mits in beh. staat). RIJWIELHANDEL „MODER N", GROOTE HOUTSTRAAT 121 - TEL. 11725 De toren van de Nieuwe Kerk te Restauratie Ned. Herv. Kerk te Het Heemskerkerduin. Haarlem. Wijk aan Zee. Aankoop door de provincie voor 600.000? Als prinses Beatrix gedoopt zal worden zullen van heinde en ver kijklustigen' naar Den Haag komen om getuige te zijn van het eminente schouwspel. De ver schillende troepen welke langs den weg zijn opgesteld (zie het lijstje op de kaart) zullen het militair eerbetoon brengen aan de vorstelijke personen. Zooais reeds gemeld zal Zijne Majesteit Leopold, de Koning der Belgen, peet vader worden van onze prinses, en de doopplechtigheid bijwonen. Over de afzetting der straten en passeering van het doorgaand verkeer zullen nog nadere inlichtingen worden verstrekt, o.m. welk weggedeelte bij het Koninklijk Paleis en omgeving Groote Kerk toegankelijk is voor het publiek. Wij raden den lezers aan in dit verband met de radio-reportage en heruitzending op dien dag of eventueele plannen het schouwspel gade te slaan, dit kaartje uit te knippen. BRAND IN EEN VUILNISBELT. Gisteravond brak omstreeks half tien brand uit in een vuilnisbelt aan den Vergierdeweg. De brandAveer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur met één straal. De brand was van geen beteekenis, doch een groot aan tal kijklustigen had zich langs den weg ver zameld. De motorpolitie moest er zelfs aan te pas komen om de menigte te verspreiden. De restauratie van de Vleeschhal. Bijdrage uit de Provinciale kas voorgesteld. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen Provinciale Staten voor aan de gemeente Haarlem, ten behoeve van de restauratie van de Vleeschhal aldaar een bijdrage uit de provinciale kas toe te kennen van 15 pet. der kosten, tot een maximum van f 10.500. onder voorwaarde, dat door het Rijk voor hetzelfde doel een bijdrage van 50 pet. der kosten tot een maximum van f 35.000 zal worden verleend. In verband met de aanvrage van B. en W. van Haarlem om ook een bijdrage van het Rijk in de kosten van deze restauratie te mo gen ontvangen, heeft de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, met het oog op het groote belang van de Vleeschhal als monu ment. het initiatief genomen tot het doen instellen van een minutieus onderzoek door een commissie van deskundigen. Het resul taat van dat onderzoek was dat het noodig bleek meer herstellingen en vernieuwingen te doen uitvoeren dan in het voornemen lag van het gemeente bestuur, dat het herstel tot het allernoodzakelijkste, als het vastzetten van los zittende steenen, ankers e.d. had willen be perken. De kosten van een grondige restauratie wer den in 1936 op rond f 60.000 geraamd. Zij zijn echter nadien, tengevolge van de vermin derde waarde van het geld en de stijging van de prijzen van bomvmaterialen, op f 70.000 begroot. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de medewerking van Ged. Staten gevraagd om te bevorderen, dat door het Rijk en de Provincie gezamenlijk ten minste 70 pet. van de kosten zou worden gedragen. Ged. Staten hebben zich tegenover den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen bereid verklaard aan Prov. Staten voor te stellen 15 pet. van de kosten ten laste van de Provincie te nemen en daarop is van den mi nister de mededeeling gevolgd, dat de helft j der kosten tot een maximum van f 35.000 voor rekening van het Rijk zal worden genomen. Indien Prov. Staten zich met bovenge noemd percentage voor den door de Provincie te verleenen steun kan verèenigen zal deze f 10.500 bedragen en zal dus 35 pet. van de kosten, of f 24.500 ten laste van de gemeente Haarlem blijven. Hierbij wordt aangeteekend. dat de ministe- rieele commissie voor het Werkfonds voor de onderwerpelijke restauratie, welke een be langrijk werkobject is, een voorschot van 70.000 heeft toegestaan. Met de herstelwerk - «aamheden is inmiddels begonnen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Op de onlangs* gehouden vergadering van bovengenoemd instituut werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heeren Krijnders, Van Essen en Oosterdijk. in de plaats van de heeren. A. J. Loppersum en A. Wanschers, terwijl er een vacature was. Het bestuur be staat thans uit de heeren L. van Asperen, voorzitter; G. Boerhorst, secretaris; Alie Sloof, penningmeesteres; A. J. Behr. 2e se cretaris; J. Krijnders, 2e penningmeester; J. van Essen en Th. Oosterdijk. Aan de afge treden bestuursleden, vooral aan den heer Wanschers. werd dank gebracht voor het vele en moeilijke werk voor de af deeling verricht. Op het congres is besloten het Instituut en de Natuurvriendengroep ineen te smelten. Op 14 en 15 Mei houdt het Instituut een Indisch week-eind op het slot Assumburg te Heemskerk. Medewerkers: een Indonesische kunstgroep, die Indische dansen, Krontjong- muziek en nog meer ten beste zullen geven. Ook de Indische rijsttafel zal niet ontbreken. Op Zaterdag 21 Mei is er een excursie naai de Stadskweekerij. Op Zondag 22 Mei volgt een dagtocht naai de Hillegomsche duinen voor vogelwaarne mingen. onder deskundige leiding zullen de broedplaatsen van de gevederde vrienden worden bezichtigd. Leider de heer Joop Nijs- sen. Op Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) wordt met de Amsterdamsche vrienden een familiedag gehouden te Bakkum, om te ge nieten aan zee en duin. Leidster Alie Schoe- maker. Op Zondag 29 Mei wordt een bijendag ge houden met de groepen Amsterdam en Sant poort. Des morgens houdt de heer De Meza in het gebouw „De Toorts" te Santpoort een inleiding. „NIEUW LEVEN". De Geheel-onthouders Tooneelvereeniging ..Nieuw Leven" zal het seizoen besluiten met de opvoering van ,,'n Wespennest", een vroolijk spel van vacantie-geneugten door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker, op Woens dag 11 Mei in den Stadsschouwburg. DE SPOORWEGFILM IN GEVAAR? In verband met het eeuwfeest der Neaer- landsche spoorwegen is eenigen tijd geleden aan de Nederlandsche filmass'ociatie „Visie" onder leiding van Max de Haas. in opdracht van de „Nederlandsche Vereeniging voor Cul- tureeie films" begonnen met de voorbereidin gen voor een cultureel-documentair filmwerk van het spoorwegwezen in Nederland. Het A.N.P. verneemt thans, dat van zekere zijde ten aanzien van het uitvoeren van deze film moeilijkheden in den weg worden gelegd, waardoor het tot stand komen van de film ernstig in gevaar zou worden gebracht. Hier door zou tevens een groote slag worden toege bracht aan de productie van Nederlandsche cultuurfilms in het algemeen. De heer Max de Haas, leider van de „Visie" heeft gedegedeeld. dat de kans groot is. dat moeilijkheden uit den weg geruimd worden. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Op 14 Mei a.s. zal het echtpaar Braaksma te Leeuwarden den dag herdenken, waarop het zestig jaar geleden in het huwelijk werd ver bonden. Hel conflict in liet liaring- visscherijbedrijf. Rijksbemiddclaar verzoekt opschort...5 van monstering. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. In verband met het conflict in het haringvisscherijbedrijf heeft de rijksbemiddelaar den betrokken ree- ders verzocht, het monsteren tot a.s. Zater dag op te schorten. Verder heeft de rijksbemiddelaar partijen bijeengeroepen voor een conferentie, te hou den op oWensdag 11 Mei, om half elf des morgens op het departement van sociale zaken Ged. Staten Avillen provinciaal subsidie met 237.aanvullen. Bij besluit van Prov. Staten van 25 Mei 1937 werd om praeadvies in handen van Ged. Staten gesteld een adres van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee, waarbij verzocht wordt, dat een gedeelte van het bedrag, waarmede de raming van de her stellingskosten van het kerkgebouw aldaar is overschreden, voor rekening van de Provincie worde genomen. In verband daarmede herinneren Ged. Sta ten aan het besluit van Prov. Staten van 17 December 1935, waarbij, behalve een sub sidie in de kosten van de restauratie van den gemeente toren te Wijk aan Zee ook ten be hoeve van het herstel van het met dien toren één geheel vormende kerkgebouw, een bijdra ge uit de provinciale kas werd toegekend van 15 pet. der kosten, met een maximum van f 1200, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel het Rijk 40 pet. dier kosten, met een maximum van f 3200 en de gemeente Wijk aan Zee en Duin 15 pet. dier kosten, met een maximum van f 1200, zouden bijdragen en het verder benoodigde door de Ned. Hex*v. Gemeente Wijk aan Zee zou woi-den bijeen gebracht. De kosten van het herstel van het kerkge bouw, welke destijds op f 8000 waren geraamd zijn met f 1576,73 overschreden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan Ged. Staten be richt, dat 40 pet. van het bedrag, waar mede de restauratiebegrooting is overschre den, door het Rijk ter beschikking van de kerkvoogdij zal worden gesteld. B. en W. van Beverwijk van welke gemeente Wijk aan Zee thans deel uitmaakt, hebben aan Ged. Staien medegedeeld, dat de Raad besloten heeft aaxi de kerkvoogdij een extra-subsidie van f 160, overeenkomende met ruim 10 p-. - van de meerdere, kosten, toe te kennen. In deze omstandighedeix vinden Ged. Staten aanleiding aan Prov. Staten voor te stellen, 15 pet. van de hoogere kosten, of rond f 237 ter aanvulling van het provinciale subsidie, voor de restauratie van het kerkgebouw be schikbaar te stellen. KINDERFEEST TRANSPORTARBEIDERS. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders is besloten om de kinderen in de komende zomer naar buiten te doen trek ken voor rekening der organisatie. De kinde ren van 13 en 14 jaar zullen een week in één der in ons land gevestigde jeugdkampen wor den ondergebracht en daar in de bosschen volop kunnen genieten. Voor de kinderen van 6 tot 12 jaar zal de op gave deze week kunnen geschieden bij het' bestuur der afdeeling, waarna het programma voor deze groote groep van naar schatting 500 kinderen zal worden vastgesteld om een geheelen dag de kinderen buiten te doen ge nieten van de natuur. UITVOERING KINDERKOOR „INTER NOS" Door het kinderkoor „Liter Nos", dirigent Jan Booda, zal op Donderdag 19 Mei a.s. in de gx-oote zaal van de Gem. Concertzaal een uit voering gegeven Avorden. Deze uitvoering welke oorspronkelijk was vastgesteld op 11 Mei, moest om bijzondere reden verplaatst worden naar 19 Mei. Het. zal een avond worden van goeden kin derzang. Het programma bevat een keur van één en tweestemmige liederen, na de pauze wordt de cantate „Een Winterdag" van Kor Kuiler uitgevoerd. Als soliste zal medewerken Mej. Greet Ver steeg', sopraan uit Leiden, terwijl Piet Halsexna de begeleiding zal verzorgen. (Adv. Ingez. Med.) Ged. Staten schrijven o.a. aan Prov. Sta ten: De Provincie is, als resultaat van ter zake gevoerde onderhandelingen, in de gelegen heid haar duinbezit uit te breiden met een terrein, dat. Arooral door zijn ligging, groote aanti-ekkelijkheid voor haar heeft. Het gaat hier om het onder de gemeenten Heemskei-k en Castricum gelegen z.g. Heemskerkerduin. ter grootte van ruim 718 H.A.. dat door zijn ligging tusschen het provinciaal duinterrein onder Wijk aan Zee eenex-zijds en het duin- bezit der provincie onder Castricum, Bakkum en Egmond andei'zijds. bij uitstek in aanmer king komt om voor de Provincie mits op aannemelijke voorwaarden te worden ver worven. De Provincie zal daardoor onge rekend het afzonderlijk gelegen duinterrein te Bergen (groot 256 H.A.) in de duin- stx-eek een aaneengesloten complex gronden ver-krijgen van rond 3750 H.A., dat zich zal uitstrekken van Wijk aan Zee tot Egmond aan Zee. Het Heemskei-kerduin is thans voor verre weg het grootste gedeelte eigendom van F. W W. Baron van Tuyll van Serooskex*ken. Een klein gedeelte staat op naam van diens va der, E. L. L. Baixm van Tuyll van Seroos- kerken, die tevens het vi*uchtgebruik heeft van het eerstbedoelde gedeelte. Een natuurreservaat. Het algemeen belang mag in hooge mate gediend geacht worden, Indien aan het on derhavige, uit een oogpunt van natuui\schoon beschouwd zoo beteekenisvolle. duincomplex, zonder dat daai'door de provinciale financiën te zeer zullen worden bezwaard, de blijvende bestemming van natuurreservaat zou kunnen worden gegeven. Voor de bevolking zal het nieuwe gebied een aantrekkelijk recreatie oord vormen, terwijl door aankoop vanwege de Provincie kan worden voorkomen, dat deze terreinen wellicht zouden worden be stemd voor andere doeleinden, zooals bebou wing. afzanding enz., waardoor hun waai'de als natuurreservaat onherroepelijk verloren zou gaan. Het belang voor de waterwinning. De blijvende instandhouding van de duin- watei'Avinning in zoodanigen omvang, dat deze ten allen tijde in staat zal zijn een be vredigende voorziening van het uitgestrekte leveringsgebied van het P.W.N. te waarbor gen. blijft dus een gebiedende eisch, althans hoogst aanbevelenswaardig, onafhankelijk van de totstandkoming van eene voorziening van het IJselmeer uit. Den omvang nu van het huidige duinter- reinbezit der Piwincie achten Ged. Staten niet zoodanig, dat het ook op den duur zelf standig in de steeds toenemende behoefte zal kunnen vooi*zien. Van een overmatig groot duinwaterwin- ningsgebied voor het P.W.N. is thans geen sprake, en een vergrooting van het beschik bare gebied, als thans aan de orde is, mag niet als een overdreven verlangen worden be schouwd. Op grond van de bekende gegevens van de aangrenzende provinciale duinterreinen kan met aan zekei'heid grenzende waarschijnlijk heid worden aangenomen, dat 't terrein voor waterwinning zeer geschikt is. Bovendien zijn er voor het P.W.N. nog an- dei-e belangen, die het wenschelijk maken het Heemskerkerduin in eigendom bij de Provin cie te brengen. De heer G. Kramer te Haarlem Averd Maandagmiddag geïnstalleerd als burge meester van Blokker. Staande in het midden bij den ingang van het raadhuis ontvangt de burgemeester bloemen van de jeugd, die hem ook een zanghuldc bracht. Zoo heeft het P.W.N., tot tweemaal toe, te gen zekere compensatie, van de tegenwoor dige rechthebbenden toestemming vex*kregen om een belangrijke transportleiding door hun terrein te leggen en in stand te houden. Dit betreft in de eerste plaats een gedeelte van de 500 m.M. wijde gewapend beton (Bon- xia-)leiding, die het hoofdpompstation nabij Wijk aan Zee met den watertoren te Assen delft verbindt. Vervolgens is eenige jaren later eene ruAvwatertransportleiding van de zelfde afmetingen door het terrein gelegd, ten einde het water, dat door het in het duinterrein Castricum gelegen secundair pompstation C wordt opgepompt, naar de filtex-werken van het hoofdpompstation nabij Wijk aan Zee te voeren. Het feit. dat deze twee belangrijke transportleidingen xxa den aankoop in eigen terrein der Provincie zullen komen te liggen, zal voor de exploitatie ze ker gemak opleveren. Belang voor werkverschaffing, Tenslotte mogen wij als motief voor de Provincie, om tot. aankoop van het Heems- kerskerduin over te gaan. Avijzen op de groo te beteekenis. die het bezit van dit tex-rein voor de bestrijding der werkloosheid zal kun nen hebben. De gelegenheid om, desge- wenscht, daarin gedurende ettelijke jaren een groot aantal arbeiders onder deskundige leiding nuttig te werk te stellen, is hier zeer zeker aanwezig. Het zou aldus mogelijk zijn weer aan een groot duincomplex zijn ouden luister te hergeven. Aankoop voor f 600.000 voorgesteld. Het aan te koopen terrein heeft een ka dastrale oppervlakte van 718.89.69 H.A. De dezex-zijds opgemaakte taxatie, geba- seei'd op de taxatiewaarden, die gegolden hebben bij den aankoop van het z.g. „Ge versduin". komt vrijwel overeen met de vooi-Avaarden, waarop de eigenaren thans, na langdurige onderhandelingen, bereid zijn be- A'onden, hun bezit af te staan. Deze voorwaarden komen xxeer op de beta ling van een bedrag van f 600.000 in con tant geld, benevens de erkenning van eenige rechten, gedurende nog een bepei'kt aantal jaren, waarvan wij de waarde alles tezamen gekapitaliseerd op f 10.000 stellen. Hiei-bij komt dan nog' een bedrag vaxr ruim f 20.500 aan overdrachtskosten. Wij achten deze voorwaarden redelijk en hare aanvaarding ixx aanmerking geno men de groote provinciale belangen, die bij dezen aankoop betrokken zijn volkomen ver antwoord. In overeenstemming met hetgeen reeds bij den aankoop, zoowel van het terrein Castri cum, als van het terrein Egnxoixd is geschied, zouden wij ook nu 2/3 van de kapitaalslas- ten voor rekening van het P.W.N. en 13 voor rekening van de Provincie willen brengen. De jaarlijksche onderhoudskosten willen wij. ook voor het deel. dat ïiiet door de jaar lijksche opbrengsten van het terrein gedekt zal zijn. ten laste van het P.W.N. bx-engen. Een viertal ontwerp-besluiten, betreffende den aankoop zelf en de financieele reaeling daarvan wordt aan Prov. Staten ter vaststel ling aangeboden. Installatie Burgemeester van Blokker. Plcch t igc raadszitting Zang- en blocmhulde van de jeugd. In oixs vorig nummers hebben we reeds uit voerige bijzonderheden gepubliceerd over de plechtige installatie van den heer G. Kramer uit Haarlem als burgemeester van Blokker. Over deze plechtigheid meldt men ons nog het volgende: Door de met vlaggen en bloemen versierde gemeente is den heer G. Kramer, vergezeld van zijn ouders, een feestelijke ontvangst be reid. Nadat het gezelschap aan de grens der ge meente in de rijtuigen Avas gestapt, werd langs een omweg naai* het raadhuis gereden, waar door de schoolkinderen, begeleid door de plaatselijke Hai-monie, een toepasselijk lied werd gezongen, onder het aanbieden van bloemen. In de raadszaal werd eerst het woord ge- A'oerd door den locoburgemeester, den heer Van der Laan. Na diens rede nam de nieuwe burgemeester het word om in een uitvoerige toespraak dank te brengen aan H.M. de Koningin voor de be- xioeming en aan de autoriteiten, die hem hadden voorgedragen. Dank bracht hij aan den burgemeester van Bennebi'oek voor den steun van hem onder vonden en den secretaris van die gemeente, voor de kameraadschappelijke samenwerking in Bennebroek ondervonden. Met waardeering. gewaagde hij van het vele goede dat zijn voorganger, de heer Oostveen voor de gemeente Blokker had gedaan. Spreker wil trachten een goede en onpar tijdige burgervader te zijn. De leden van den Raad wenschten vervol gens den nieuwen burgemeester geluk. Het woord werd ook gevoerd door den heer S. M. Middelhoff, burgemeester van Hoog- karspel die den nieuwen ambtsbroeder het welkom toeriep in West-Friesland. Daarna sprak de secretaris van Bennebroek de heer C. Bregman, die den heer Kramer geluk wenschte en hem dankte voor de pret tige wijze, Avaarop hij als volontair op de se cretarie van Bennebroek zijn werk had ver richt. Hij sprak den wensch uit, dat de nieuwe burgemeester vele jaren in de fraaie gemeente Blokker mag werken. Intusschen had de burgemeester de school kinderen doen tracteeren, waarvoor het hoofd der school kwam danken. Nadat het officieele gedeelte was afgeloopen bleven familieleden en genoodigden nog eenigen tijd in het mooie raadhuis bijeen. Onder de aanwezigen opgemerkt de heer J. J. Roovers, oud-secretai*is van Amster dam; vele burgemeesters uit de streek, vrien den uit Haarlem en Bennebroek. alsmede geestelijke- en wereldlijke autoriteiten uit de gemeente Blokker. Werd 325 jaar geleden gebouwd. De toren van de Nieuwe Kerk op het Nieuwe Kerksplein te Haax*lem werd in 1613 gebomvd. De toenmalige stadsarchitect L. de Key ont ving in dat jaar dus juist 325 jaar geleden opdracht aan de oude St. Anna- of Raam- kerk een nieuwen toren te bouxven. De kerk werd later herbouwd, maar de toren bleef staan. De toren is zooals tnnrwens alle oude torens in de oude binnenstad eigendom der gemeente Haarlem. KORPS MOTORDIENST. Sergeant-majoor-administrateur W. van der Voo, van het 3e Regiment-infanterie te Bergen op Zoom, is benoemd tot adjudant onderofficier der militaire administratie en werkzaam gesteld bij het korps Motordienst. Hij zal op 16 Mei a.s. bij het korps aanko men. De le Luitenant A. E. de Joxxg, van het 5e Regiment Infanterie, die sedert eind Maart bij de korps Motordieixst was gedetacheerd, is thans bij dit korps overgeplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9