PRESTO 46829 Herleefd optimisme in Volkenbondskringen, IN 1937 WERDEN Garage Hartog 'n Wespennest. DONDERDAG 12 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Eenige opklaring aan het politieke firmament geconstateerd. Oe puzzle Abessynië. Dinsdag, 10 Mei. IN de Bavaria, nog steeds het stamcafé van Volkenbondsjournalisten en ook wel van sommige afgevaardigden naar Bonds- bij eenkomsten zoo trof ik er onzen minister van Staat, lid van den Raad van State, prof. Aalberse, die daar genoegelijk op zijn verhaal kwam van zijn werkzaamheden als gedelegeerde ter conferentie over den kolenmijnarbeid heerschte een vrij opge wekte stemming. De internationale barometer voorspelde beter weer en bovendien stelden vele persbroedens het op prijs, dat er zich ten opzichte van de dingen, die tijdens de 101ste bijeenkomst van den Volkenbondsraad al dan niet komen gaan, meer onzekerheid voordoet dan men aanvankelijk scheen te kunnen verwachten. Dat houdt de spanning er een beetje in. Wat overigens den politieken barometer stand betreft krijg ik inderdaad meer en meer den indruk, dat er werkelijk van eenige, laat het dan wezen, tijdelijke, opklaring sprake is. In het algemeen heeft men zoo het gevoel, dat in de eerste plaats na het Engelsch-Italiaan- sche accoord tusschen de Britten en Franschen plaats gevonden hebbende overleg een lang niet kwade uitwerking heeft gehad. Daarnaast hoorde ik bovendien van meer dan één kant de opmerking maken, dat de oorlogskansen op het oogenblik vrij gering zouden zijn. Vooral ook, doordat men over en weer te onzeker van zijn zaak is. Ten deele weet men niet goed, of men, als het werkelijk eens tot een ge wapenden strijd zou komen, voldoende op de eigen bevolking aan kan, ten deele vreest de een van den ander, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat de tegen stander de overwinning zou behalen En ver der schijnt het besef, dat de moderne oorlogs techniek gelijkelijk aanvaller en aangevallene aan ontzaggelijke verschrikkingen, bovenal door het luchtwapen, bloot stelt, de beducht heid om den weg van geweld in te slaan, te doen toenemen. Met dat al durft vrijwel nie mand zich aan een voorspelling van langeren duur dan voor dit jaar te wagen. En voorts kan men ook van heel wat kenners der inter nationale verwikkelingen en toestanden ver nemen, dat tegenwoordig ook geweldloos zekere overheerschingen zich kunnen ver wezenlijken. zoodat het gevaar voor een ge leidelijk groeiende suprematie van één staat (in dit geval Duitschland) allesbehalve denk beeldig wordt geacht. Intusschen hoorde ik anderzijds ook reeds de stelling verkondigen, dat het wel eens zou kunnen zijn, dat Duitsch land door Oostenrijk op te slokken, zich is gaan „overeten". Tot zoover over impressies tot nu toe op gedaan over hedendaagsche Geneefsche ge- volgens met betrekking tot internationale mo gelijkheden en waarschijnlijkheden. Wat nu verder de gebruikelijke Geneefsche verrassing aangaat, daarvan beleefden we er hedenmiddag weer een, toen vlak voordat de Raad om 5 uur in openbare vergadering zou bijeenkomen ter behandeling van de Abes- synische kwestie, bekend werd, dat de zitting niet doorging. Eerst heette het, dat het uit stel een gevolg was van het verzoek der Abessynische delegatie, aangezien n.l. de Negus zelf onderweg was, daarna deed weer het verhaal de ronde, dat dit laatste niet het geval was, maar de afvaardiging nog niet ge reed was met de opstelling van het hier te voeren pleidooi. En iets later heette het op nieuw. dat het wachten op den Negus was. Overigens ware het niet zoo bevreemdend als men nog wat op het Abessynische plei dooi wil studeeren. Dit vooral omdat de Raad in een zeer geheime bijeenkomst een besluit genomen zou hebben, dat op zichzelf een ju ridische puzzle oplevert. De Abessynische af vaardiging, zoo heet het, zou n.l. haar stand punt in den Raad kunnen uiteenzetten als „delegatie van den Negus". En nu kan terecht opgemerkt, dat de Volkenbond alleen met staten, echter niet met staatshoofden te ma ken heeft. Enfin, over zulke rechtskwesties maakt men zich daar, waar het streven over- heerscht om een bepaalde politiek door te zetten onverschillig hoe het met het recht gesteld is, heusch niet meer druk. Dit neemt niet weg. dat de delegatie in kwestie er na tuurlijk prijs op stelt in het stervensuur van Abessynië als lid van den Volkenbond, nog zoo goed mogelijk voor den dag te komen. De Dinsdagochtend gehouden Raadsbijeen komst leverde geen surprises op. Lord Halifax legde een korte, op zichzelf niet veel om het lijf hebbende verklaring af, waarin hij den lof zong van het met Italië bereikte accoord. Daarop volgde een koorzang van vrijwel alle overige vertegenwoordigers in den Raad. Al leen Litwinof liet een ander geluid hooren, toen hij de hoop uitsprak, dat straks zou blij ken, dat de kwesties, waarmqp de Volken bond zich verder nog heeft bezig te houden, niet te lijden zullen hebben van het Britsch- Italiaansche accoord! De heele vertooning maakte overigens den indruk van een demon stratie, welke misschien op een gegeven oogenblik nog haar nut zou kunnen opleve ren. n.l. wanneer Italië er eens over mocht denken met zijn anti-Geneefsche houding te breken. Er zijn er hier, die dit geenszins voor uitgesloten achten, al zal er nog heel wat moeten gebeuren, eer de Duce inderdaad be reid zou zijn den weg terug naar Genève in te slaan. Toch acht men het niet kwaad met die mogelijkheid rekening te houden en haar. waar 't kan, te bevorderen. DR. E. VAN RAALTE. Uitspraken van de Rechtbank. De man met de uniformpet. De rechtbank veroordeelde heden den man, die reflectors te koop aanbood 'waarbij hij zich door het dragen van een uniformpet het uiterlijk gaf van een ambtenaar der electrici- teitswerken tot een maand gevangenisstraf ■voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en ver nietiging van de pet. Geëischt was f 25 boete. De lappenkoopman. De Amsterdamsche koopman, die met al lerlei smoesjes lappen aan den man bracht, welke veel te duur waren, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk en f 25 boete. Geëischt was 6 maanden onvoorwaardelijk. Aanrijding bij de Raambrug. De autobestuurder, die bij de Raambrug een wielrijder had aangereden, tengevolge waarvan deze een been brak en tegen wien f 50 boete was geëischt, werd veroordeeld tot f 40 boete. Dronken autobestuurder. De autobestuurder, die in staat van dron kenschap een auto had bestuurd en daarmee een aanrijding in de Spaarnwouderstraat had veroorzaakt, waarbij een 'wielrijder ernstig aan een arm werd gewond, werd veroordeeld tot 2 maanden hechtenis met een jaar ont zegging van rijbevoegdheid; geëischt was een maand hechtenis met een jaar ontzeg ging. Inbraken op den Koudenhorn en de N. Groenmarkt. Een man had terecht gestaan, verdacht van het plegen van een inbraak op den Kouden horn en een op de N. Groenmarkt, waarbij twee anderen hem geholpen zouden hebben. De officier had tweemaal een jaar gevange nisstraf tegen hem geëischt. De rechtbank achtte het bewijs niet ge leverd en sprak den verdachte vrij. Met een steen geworpen. Een nachtwaker uit de Leidschebuurt, die een klinkersteen naar eenige kinderen had geworpen waardoor een klein meisje ernstig aan het hoofd was gewond, werd veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk en f 15 boete; gecischt was alleen f 15 boete. INTERNATIONAAL SOLIDARITEITS FONDS Het bestuur der afdeeling Haarlem van het Internationaal Solidariteits Fonds heeft be sloten, in de vergadering welke gehouden zaJ worden over ..Wat gebeurt er in Spanje" te vens den nieuwen maatregel te bespreken die de minister bekend heeft gemaakt ten aanzien van vreemdelingen die een verblijf plaats komen zoeken in ons land. De vergadering wordt gehouden Dinsdag avond 17 Mei a.s., in het P A. S.-gebouw Ba kenessergracht 87. De secretaris van het algemeen bestuur de heer Theo van Driesten, zal het woord voeren. Staking in de kledingindustrie. Heden bij de firma G. A. van der Steur geproclameerd. Reeds geruimen tijd worden door de sa menwerkende werknemersbonden in het heerenkleedingbedrijf pogingen in het werk gesteld om ook bij de werkgevers die niet bij een werkgeversorganisatie zijn aangesloten tot een collectief contract te komen. De on derhandelingen hebben echter niet tot het gewenschte resultaat geleid en daarom is be sloten een staking te proclameeren bij de firma G. A. van der Steur te Haarlem en by de firma Bergeijk en Stuf kens te Gorinchem De staking bij de firma van der Steur om vat ongeveer 20 man en is heden ingegaan Door de directie' werd ons medegedeeld dat deze staking ten doel heeft een nieuwe loons- verhooging te krijgen en wel in den vorm van een productie-premie van 2 pet als vacantie geld. Daar er echter geen voldoende controle op dit systeem mogelijk is en bovendien pas een verhooging van het uurloon is toe gestaan. achtte de directie zich niet verant woord dezen eisch toe te staan. Naar wij vernemen zuilen morgen nieuwe onderhan delingen wordei gevoerd. Wind veranderde van richting tijdens proefneming van den heer Veraart. De heer Aug. Veraart te Rijswijk (Z.H.) schrijft ons: Nadat reeds gedurende eenige jaren proef nemingen voor mistbestrijding en nachtvorst- bestrijding te Haarlem en Heemstede hadden plaats gevonden, werd gisteren. Woensdag middag van 2 tot 4 uur voor het eerst in Bloe- mendaal een proefneming voor nachtvorstbe- strijding door verhooging van de luchtvoch tigheid. gehouden. Met vier stralen van de brandweer werd een weiland in de omgeving van Duin en Daal te genover Hoogduin besproeid. Het water werd nagenoeg loodrecht omhoog gespoten en dooi den wind in tallooze kleine druppels verdeeld, Hierbij heeft zich een merkwaardig feit voorgedaan, dat door alle aanwezigen, waar onder de commandant van de brandweer en de directeur van het waterleidingbedrijf is waargenomen. Reeds vroeger was door mij geconstateerd dat tijdens de proefnemingen de windrichting veranderde en van een Noordoostelijken land wind overging in een vochtigere Noordweste lijken zeewind. Ook den 21en April jj. heeft zich dit verschijnsel voorgedaan tijdens een proefneming met de brandweer in Voorburg tusschen 8 en 10 uur 's avonds. Er viel dien nacht in het naburige Voorschoten zware neerslag, 7,1 m.M. terwijl de Bilt droog weer had voorspeld. Bedroeg bij vroegere experimenten de af wijking van den wind circa 40 a 60 graden, gisteren deed zich herhaaldelijk het geval voor dat de wind welke aanvankelijk Zuid- Oost was door het Oosten naar het Noorden en zelfs nu en dan naar het Noord-Westen omliep het geen duidelijk waar te nemen was aan de vallende druppels. De afwijking be droeg ditmaal meer dan 100 graden. Bij de hooge barometerstand -van meer dan 770 m.M. en deneer droge lucht kon gisteren geen neer slag worden verwacht en was zulks ook niet ae bedoeling. Ik meende echter op het opmerkelijke ver schijnsel van het tijdelijk en plaatselijk om- loopen van den wind tijdens de proef xxenxiu- en de aandacht te moeten vestigen, omdat hier in een verklaring kan liggen van het feit. dat bij lageren barometerstand en vochtigere lucht herhaaldelijk neerslag geconstateerd is tijdens of kort na het houden van brand weeroefeningen in de omgeving van de dui nen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de heer Veraart zijn proefneming heeft geno men omdat we op het oogenblik in de dagen der ijsheiligen leven. Ofschoon er door de Bilt nachvorst voorspeld was is deze te Bloe- mendaal in den afgeloopen nacht niet opge treden. I Groentjes ter plaatsing in HAARLEM'S DAGBLAD opgegeven. Vergeet niet het ook te doen, zoodra er aanleiding toe is. Cost gering Baet groot JEUGDBIJEENKOMST OP 18 MEI Door het comité „Jeugd wil vrede", waar bij een achttal Haarlemsche Jongerenver- eenigingen is aangesloten, zal op Woensdag 18 Mei a.s. teer gelegenheid van den Volken bondsdag (datum, waarop in 1899 de eerste Vrdesconferentie in Den Haag bijeen kwam) een groote openbare bijeenkomst worden be legd in de nieuwe tooneelzaal van Hotel de Leeuwerik. Kruisstraat 30, welke om 8.15 uur zal aanvangen. Op dezen avond zal het woord gevoex-d wor den door Mi-. B. W. Stomps uit Heemstede, die zal spreken over „Internationale rechts orde en Volkenbond" en door Drs. G. Neder- horst uit Amsterdam met het onderwerp ..De gevolgen van de herbewapening". De avond zal verder worden opgeluisterd met piano spel van Nely de Bock. De in bovengenoeemd comité samenwer kende vereenigingen zijn de afdeelingen Haarlem van de Arbeidei-s Jeugd Centrale, den Doopsgezinden Jongeren Bond. de Jon geren Vredes Actie, den Ned. Bond van Ab stinent Studeerenden, het Religieus Cultu reel Jeugd Centrum (Vrije. Chr.), de Ver- eeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede, de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Geemenschap en de Vrijzinnig Democrati sche Jongeren Organisatie. De kaarten voor dezen avond zijn ver krijgbaar bij de besturen dezer vereenigingen alsmede 's avonds aan de zaal. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANéGE". In het ons toegezonden verslag van de Maandagavond in de Haarlemsche Manége gegeven uitvoering ten bate van de Stichting Kinderbewaarplaats Haai-lem-Nooi-d zijn een paar fouten geslopen. Lx de pauze bedankte niet mevrouw Van 't Hoog. doch de presi dente mevx-ouw De Veer-Blok Wybrandi en na afloop sprak niet de voorzitter der Stichting, maar de penningmeester, de heer A. J. Torley Du wel. Vestiging van gegoede inwoners te Haarlem. Het tekort aan groote huizen wordt aangevuld. In ons nummer van 20 April wezen wij er er op. dat het aantal leeg staande woningen met een huurwaarde van f 800 en meer in den laatsten tijd sterk verminderd is. Op 1 Jaxxuari 1938 stonden er 55 leeg en op 1 April nog slechts 35. Dit was op een totaal van 2423 woningen ln deze groep 1.4 pet., wat ver onder het normale is. 1 Januari 1937 was het aantal nog 88. Daai-uit blijkt dus dat er te Haarlem den laatsten tijd vrij veel hulzen aan gegoede ingezetenen verhuurd worden. Zooveel zelfs, dat er een tekort dreigde. Wij schrijven dreigde, want er zijn reeds maatregelen genomen om in het tekort aan huizen met een huur waarde van f 800 en hooger te voor zien. In het Haarlemmerhoutpark wordt thans een complex van 51 woningen gebouwd die daar als een object van geldbelegging gezet woi-den en uitsluitend verhuurd zullen wor den. De prijzen loopen uiteen van ongeveer f 800 tot f 1000. Het worden middenstandswoning-en van het betere type die aan alle moderne eischen voldoen. Er wordt veel mai-nxer. tegels en glas in lood in verwerkt, vex-der komen er parket vloeren. koelinrichtingen in de keukens, (er- wijl de badkamers geheel geïnstalleerd wor den. Natuurlijk ontbreekt ook centrale ver warming niet. Er worden verschillende typen gebouwd, afwisselend met 7 tot 9 kamers. Alle huizen krijgen groote voor- en ach tertuinen. Bovendien komen de achtertuinen aaxx een 6 Meter breede eigen weg te liggen, die toegang geeft tot de gax-ages en de keu kens. Alle bestellingen kunnen dus achter om gaan. Het eerste huis komt klaar tegen 1 Sep tember, maar voor het laatste der 51 voltooid zal zijn. zal wel een jaar duren. Hoewel de huizen dus nu nog alleen op papier te zien zijn, werden er reeds enkele vex-huux-d, waaruit wel blijkt, dat er aan dit soort huizen in onze stad behoefte is. Ook voor de werkverruiming in onze stad is dit een object van be- teekenis. Thans werken er 50 man, maar dit aantal zal nog wel uitge breid worden. Met den bouw is een bedrag van enkele tonnen gemoeid. Dit wat het Haarlemmerhoutpark betreft. Er is ook op het uitbreidinesplan van Haar lem een terrein voor groote middenstaixds- huizen en villa's gereserveerd tusschen de Houtvaart en den Oosterduinweg. Ook daar is men reeds met den bouw begonnen. Er komen hier 200 huizen, die varieeren in huurwaarde van f 600 tot f 1200 Ook daar kan het een mooie wijk worden. Een nadee] is. dat de verb'"Hingen met dit itwa~t*er nog pief irtpnal zhn maar daarin zal in rip komende jaren a]c de spoorbaan vex-hoogd wordt, en ook bij de Munterslaan een viaduct zal komen, een groote verbete ring tot stand komen. t „Het water op! Fraai album van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. Het water is door de eeuwen heen het ele ment geweest, waarop de Hollander thuis was. Hij is ermede vertrouwd; het is maar al te vaak zijn machtige vijand, maar het is zijn grootste vriend tevens en het heeft daardoor een overwegenden invloed gehad op de vor ming van de Nederlandsche volksziel. De Hol lander heeft het water niet alleen bedwon gen, maar maakte het dienstbaar aan zijn belangen en ook aan zijn genoegens. Hieruit groeide de in ons land zoo geliefde watersport, waarvan dit boek u wil vertellen". Dit citaat ontleenen wij aan het voorwoord in het nieuwe album van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V.. welke uitgave onder den titel „Het water op!" in het licht gegeven is. Het keurig verzorgde boekwerk werd ge schreven door den bekenden watersportpubli- clst H. C. A. van Kampen. Op enthousiaste wijze verhaalt de schrijver van al het schoons, dat de watersport ons bieden kan. Het IJsel- meer, de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen. rivieren en meren, de water toerist alleen kent hun bekoring ln alle détails. Wij vinden dat hier nog eens extra duidelijk be schreven. Aan onze binnenzee werd in het bij zonder de aandacht gewijd, waarbij tevens de mogelijkheden voor de watersport na de vol tooiing Yan de droogmaking besproken wordt. Een belangrijk deel van het album is inge ruimd voor de beschrijving van de verschil lende typen vaartuigen. Zoo maken wij ken nis met een groote verscheidenheid van ka no's, van de primitieve boomstamkano van de Philippynen af tot de moderne i-ace-kano toe. Ook aan de zeilsport- is in het album een flinke plaats ingeruimd, zoowel ronde als scherpe vaartxxigen passeeren de revue. Bij de bespreking der x-oeivaartuigen treffen wij eenige interessante afbeeldingen aan van de Koningssloep. Bewonderaars van de motor- bootsport kunnen hun hart ophalen in een aan dit onderwerp gewijd hoofdstuk, waarbij o.a. een prachtige plaat voorkomt van het Prmsenjacht ,Tiet Hein". Het boek wordt besloten met de beschrij ving van eenige bijzondere gebeurtenissen op watersportgebied, zooals de strijd om den America-cup en de z.g. Fastnet-race, die door het Nederlandsche jacht Zee-arend gewonnen we ï'd. Het zal zonder twijfel voor jong en oud een groot genoegen zijn dit boek te bezitten en er de plaatjes en platen voor te verzamelen! OU DER-WOND LINNAEl'SSCHOOL. De Oudercommissie der Linnaeusschool be legde 10 Mei j.l. een ouderavond. Toen het Hoofd der Schooi, de heer W. G. F. Sant. om half acht de vergadering opende, waren ruim 100 ouders aanwezig. De voorzitter heette de aanwezigen van harte wekolm. in het bijzon der het nieuwe lid de Ouder commissie, den heer C. Wildeboer, benevens de twee nieuwe leden van het personeel. Voor de huishoudelijke vergadering begon, brachten de leerlingen der hoogste klas een 5-tal zangnummertjes ten gehoore. wat door de aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd. Een krachtig applaus was voor de jeugdige zangers een verdiende belooning. Lx de pauze bestond voor de ouders ge legenheid het schrifteijk werk der leerlin gen te bezichtigeix en zich met het onderwij zend personeel te onderhouden. Van deze ge legenheid werd een zeer ruim gebruik ge maakt. Het tweede deel van den avond was gewijd aaxx een voordracht van den heer Jan P. Strijbos over: Vogeleven in Kenxxemerland, toegelicht door laixtaarnplaatjes en films. Aan het einde van deze voordracht zeide de voorzitter, den geachten spreker hartelijk dank voor den buitengewoon leerzamen en gexxoeglijken avoxxd, welken de heer Strijbos den aaxxwezigen verschaft had. FEESTELIJKE OPENING TUIN MEERLEBOSCH. De kindex-middag voor de kinderen van de leden is bijzonder geslaagd. De kinderen hebben genoten van het beschaafde spel van het gezelschap van „Kralingen". Vooral het goochelen en het snelteekexxen viel ixx den smaak. Na afloop ontving ieder kind een kleine verrassing in den vorm van een zakje bruid suikers. Verder hadden er vier korfbalwedstrijden plaats, waarvan de uitslagen als volgt waren: Meerlebosch 2O.B.Z.B. 2 Meerlebosch bAurora b Meerlebosch aAurora a Meerlebosch 1O.B.Z.B. 1 2—1 2—0 1—2 2—2 Voor den laatsten wedstrijd (waarvoor een wisselbeker ter beschikking gesteld was, die reeds twee maal door O.B.Z.B. was gewonnen en een maal door Meei'lebosch)meexxde het bestuur niet beter te kunnexx doexx. dan dien door het gelijke spely te schenken aan O. B Z. B. De geheelen dag was er veel publiek aan wezig. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. De golven van onrust, welke dezer dagen over de intenxatio- nale wisselmarkt liepen, beginnen langzamer hand weg te ebben. Te Amstei'dam waren de koersen van de toonaangevende deviezen niet veel veranderd en bovendien werden slechts onbeteekenen- de fluctuaties meegemaakt. Britsche ponden bewogen zich tusschen 8.97 13 168.981/16. Het Nederlandsche egalisatiefonds hield zich afzijdig. Dollars hielden zich voornamelijk op in de "naaste omgeving van 1.80V2. Fransche fraxxes iagen vrijwel onbewogen in de markt en golden 5.055.05 »2- Voor Belga's werd we derom goede belangstelling aan den dag ge legd en daarbij legde dit devies een vaste houding aan den dag. Klaarblijkelijk begint de speculatie tot de gevolgtrekking te komen, dat men te Brussel alles in het werk zal stel len oixx den Belga te verdedigen en dit gaf naar het scheen aanleiding tot dekkingsaan- koopen Nadat aanvankelijk was gehandeld tegen 30.3930.42, trad een flinke verbetering in. zoodat later in den ochtend transacties wer den afgesloten tegen 30.45—30.49. Tegelijker tijd vertoonde het disagio voor Belga's 65 a 70 cents voor 1 maand en f 1,05 a f 1,30 voor drie maanden Zwitsersche francs waren 41.17 a 41.21. Duitsche marken 72.50 a 72.55. Op de niet-officleele vroegbeurs was wei nig te doen. Zoowel de locale fondsen als de Amerikaansche waarden werden op ongeveer de vorige prezen verhandeld. VOOR WAS EN VAAT S&cfiis 5 cis. neA rtaê. HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! (Adv. Ingez. Med.) GROOT BADHUIS, ZANDVOORT. ZONDAGMIDDAG A.S.: CLARA DE VRIES and her Blue Rhvtm Swingers. 8—12 UUR: „THE RHYTHM MANIACS" I (Adv. Ingez. Med.) Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit ca. 30 wagens, w.o. 2 bestelwagens. W.A. verzekerd. (Adv. Ingez Med.) HET TOON EEL NIEUW LEVEN. Er is 'n groot verschil tusschen de stukken, die Henk Bakker alleen of in collaboratie met mevrouw van Bommel—Kouw schrijft en die. welke hij samen met den heer J. W. van der Heiden in elkaar zet. De laatsten zijn louter bestemd voor het dilettanten-tooneel en door gaans sterk aan den kluchtigen kant. Een voorbeeld van dat soort is ,,'n Wespen nest". het „vroolijk spel van vacantiegeneug- ten", dat de geheelonthoudei'svereeniging „Nieuw Leven" gisteren op haar slotvoorstel- ling in dit seizoen heeft gegeven. Het is zuiver een klucht en de schrijvers hebben om tot hun kluchtige effecten te komen, heel wat moeten forceeren. De naamsverwisseling van Fred Verduin en Hans Nijhoff in het begin, gebeurt alleen om Bakker en Van der Heiden aan hun klucht te helpen en de verwarringen, die daar uit voortspruiten, zullen in den legenwoor- digen tijd alleen nog maar bij het dilettanten- tooneel wordeix getolereerd. Maar het feit. dal ,'n Wespennest" alleen in dit seizoen xxxeer dan 150 maal gespeeld is ge worden, bewijst, dat de schrijvers den smaak van het amateurstooneel ln ons land goed heb ben weten te peilen. Bakker zelf zal het wel eens hinderen, dat zijn beste stukken zoo als Liefdescapriolen en Als ze wisten achter moeten staan bij dit zoo veel goedkoopere soort. Dat een klucht als ,,'n Wespennest" er op een dilettanten-voorstelling goed ingaat, za gen wij gisteren weer bevestigd Er is ge lachen. geschaterd, gegierd, gebnxld en de „circiLs-lach" loeide herhaaldelijk door de zaal. Zoo is het doel. dat mexx met de op voering beoogde het publiek een onschul- dig-vroolijken avond te bezorgen dus vol komen bereikt. Toch zal Nieuw Leven deze voorstelling ze ker niet tot haar artistieke successen x-eke- nen. Het is opmerkelijk, hoe verschillend de opvoeringen van deze vereenigiixg in één seizoen dikwijls zijn. Na het voortreffelijk gespeelde „Pension Zonneschijn", viel 'n Wes pennest nog al tegen. Ook een klucht eischt nauwsluitend samenspel en daar haperde het gisteren nog al eens aan. De spelers speelden te veel op zich zelf en de regie had ze niet tot een samenbindend geheel gebracht. Dit trof mij reeds in de scène tusschen Verduin, Loekie en Nijhoff in I. waarin het ware con tact tusschen de spelers ontbrak. Vosshard voelt zich op de planken volko men thuis, maar zijn spel vult althans in een klucht niet altijd voldoende. En door zijn gebrekkige rolkennis hield hij het zoo noodige vlotte tenxpo nu en dan te veel te gen. Verduin de heer Kuiper leek uit een ander milieu te komen dan Nijhoff en Loeki mevrouw Cinqualbre, die overigens niet onverdiexxstelijk speelde stond -daar tusschen in Mevrouw Rademaker was als Trude van Heel voor een schrijfster wat ge maniëreerd, al konden wij overigens haar spel wel waardeeren. M?t de Koe-lieden vader, moeder en de drie kinderen varen wij met volle zeilen de haven van de Hollandsche klucht binnen. Wij denken hier telkens aan De Klinxgeit van Broedelet. Van dit quintet was de heer Vaxx der Schaaf als Gerrit Koeman de beste. Het type was uiterlijk zeer goed getroffen, maar hij deed evenals mevrouw Haazevoet als Christlen, zijn vrouw, wat te veel hoorbaar moeite het plat-burgerlijke te accentueeren. waardoor het niet altijd ..natuurgetrouw" aan deed. Zij bleven te vee! tooixeelfiguren. al had den zij dan ook dikwijls beiden zeer goede mo menten. Gerrit, het meest, als hy in afschuw aan zijn voorganger, den gestorven Jacob dacht, Christien, wanxxeer zij voor haar kin deren eix haar overleden man opkwam. Deze kinderen zijn door de schrijvers sterk naar de caricatuur getrokken en zij werden ook zoodanig gespeeld. In deze opvatting was Rie van Esch het best. Zij bewees weer, dat zij „spelen" kan. Misschien had zij het zielige ln deze naar liefde smachtende 35-jariee vrouw wat meer kunnen accentueeren. maar de schrijvers maken het haar niet gemakkelijk, want de dialoog vooral ln de liefdesscènes is zuiver die van de klucht. De heer Kerkhoff maakte van Bart, den tuinmansknecht, wel iets aardigs en ook Doortje, het dienstmeisje werd verdienstelijk gespeeld. De muilpeer die zij Flip gaf. liet aan kracht en klank niets te wcnschen en mocht een waarschuwend voorbeeld worden genoemd voor jongelui, die hun handen niet thuis kun nen houden. J, B. SCHUUR

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11