Haarlem's Dagblad Prinses Beatrix ontvangt den doop. MUUR STORTTE OP VOORBIJGANGERS. Plechtigheid in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. BeUattpseès Het Asylrecht N.V. Kroonbehangsels Cr. Houtstraat 179, bij de Brug Ontzettend ongeluk te Rotterdam. Zeven menschen op slag gedood. DOOP. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 1683 7 Uitgave Lourens Coster, Mnnlscliain op Courant-Uitgaven cnAlgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hij kantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdrcd. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplcin 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Domlcrdag 12 Jlei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p, maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1,75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnementstaricven op aanvrang. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Wij zijn altijd erg trotsch geweest op onze Nederlandsche toepassing van het asylrecht. Maar nu is er niet zoo heel veel meer van over. Dat stemt mij ook droef, want ik her inner mij nog zoo goed de honderd duizenden Belgische vluchtelingen in 1914, en de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen in de jaren na den oorlog. Ook herinner ik mij de komst van den Duitschen Keizer en Kroon prins in November 1918. Daar volgde een heel spektakel op. Men beschimpte ons in buiten- landsche bladen omdat wij dezen menschen onderdak hadden gegeven. En Lloyd George hield een prachtige verkiezingscampagne on der het motto „Hang the Kaiser!", die hij won óok. Soms werd er een toon aangeslagen alsof men hem zou komen halen. En zijn zoon ook. Maar wij schrokken er heelemaal niet van en handhaafden ons trotsche asylrecht. Het was edel en menschlievend. Dit laatste begrip noemt men tegenwoordig humanistisch en het heeft niet veel aanhang meer. In 1918 en 1919 had het, merkwaardigerwijze, meer invloed op de menigte. Tegenwoordig worden er heel wat vreemde lingen „uitgewezen"en tegen sommigen hunner heeft men aan gene zijde der grens politieke grieven, zoodat zij er leelijk bij zijn als ze daar aankomen. Maar die dingen schijnen ons veel minder te kunnen schelen dan vroeger. Het is wel een onrustbarende verandering. De in druk wordt gewekt dat we steeds onverschilli ger worden ten aanzien van anderen. Dat kunt u „autarkie" noemen, maar er bestaan ook harder woorden voor: harder en Neder- landscher. Dezer dagen heeft een aantal landgenooten zich tot den minister van Justitie gewend met een adres, waarin voor handhaving van de traditie van ons asylrecht wordt opgekomen. Het heeft geen bepaalde politieke kleur, zoo dat er niet veel venijnigs tegen gezegd zal kunnen worden Er stonden allerlei vermaarde namen onder, meerendeels op het gebied dei- wetenschap namen zooals prof. mr. P. Lief- tinck, prof. mr. D. HazewinkelSuringa, prof. mr. F. M. baron van Asbeck, prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. dr. R. Casimir. prof. dr. F. J. J. Buytendijk enzoovoorts. Nu, dat klinkt toch heel goed. En nu her haal ik nog maar eens even wat dit zeer ach tenswaardige en bekwame gezelschap den mi nister liet weten: ,De dagbladen hebben in den laatsten tijd over uitwijzingen van vreemdelingen herhaaldelijk berichten gebracht, die in wijden kring ongerustheid verwekken. Ondergeteekenden erkennen, dat het on mogelijk is onze grenzen onvoorwaarde lijk open te zetten en willen ook niet betwisten, dat vreemdelingen, die rich reeds binnen onze grenzen bevinden, op bepaalde gronden uitgezet moeten kun nen worden. Het kan echter voorkomen, dat menschen door een dergelijke op zichzelf aannemelijke uitzetting blootge steld worden aan vervolging wegens po litieke vergrijpen of opvattingen, zoodat de uitzetting in werkelijkheid neerkomt op een uitlevering. Uitlevering van politieke vluchtelingen nu is traditioneel met Nederlandsche op vattingen strijdig. Het zou niet moeilijk zijn om met voorbeelden aan te toonen, hoe het Nederlandsche rechtsgevoel zich door de eeuwen heen daartegen verzet heeft. Het is noodiger om dit aspect van uitwijzingen in het oog te houden, wan neer in het land, waarheen de uitwijzing plaats heeft, de beginselen volgens welke politieke vergrijpen beoordeeld en gestraft worden, van de onze- radicaal afwijken. Met gevoelens van onbehagen, ja ontzet ting, hebben wij gelezen van meer dan één poging tot zelfmoord, waartoe angst voor het hen wachtend lot met uitwijzing be dreigde vreemdelingen gebracht heeft. Ondergeteekenden zijn er rich van be wust, dat de tijd voorzichtigheid ver- eischt. Zij willen zich tegen geen maat regelen verzetten die voor de orde en veiligheid van ons eigen land noodzake lijk zijn; zij meenen echter tevens, dat de beginselen van menschelijkheid en rechtszekerheid tot de kostbaarste goe deren van onze samenleving behooren en zij richten tot Uwe Excellentie de dringende bede om die beginselen, waar mee de Nedei'landsche traditie van het asylrecht verweven is. ook ten aanzien van vreemdelingen (en zelfs wanneer die politieke overtuigingen mochten zijn toegedaan, welke ondergeteekenden zoo ver mogelijk van zich werpen) niet noo- deloos buiten werking te stellen". Hartelijke instemming met dit betoog zij hier uitgesproken. Uitzettingen van vreem delingen, die in de praclijk op uitlevering neerkomen, zijn zeer zeker van ouds in scherpen strijd met het Nederlandsche rechtsgevoel. Ook nu nog. En de ontzetting, waarmee adressanten gelezen hebben van pogingen tot zelfmoord, gevolg van angst voor de dreigende uitwijzing, zullen velen ge voeld hebben. Maar vele anderen niet. Die zeggen: nou ja, het is hier ook al slecht genoeg; weg met al die vreemdelingen; het kan mij wat bom men wat er met ze gebeurt. Dat klinkt nou wel erg hard en flink, maar is het juist? De groote meerderheid van ons volk heeft het nog altijd veel beter dan „het buitenland". Wij zijn hog steeds, in vergelij king met dat buitenland, zooiets als een wel- vaarts-oase in Europa. Dat klinkt vreemd en het geldt niet voor onze 400.000 werkloozen. Maar wel voor de zeer groote meerderheid van ons volk en ook voor de algemeene toe standen en levensvoorwaarden die in dit land heerschen. Des te meer reden dat wij ons wat extra op offeringen getroosten voor buitenlanders, die in de ergste gevaren komen te verkeeren als wij hun geen asyl blijven verleenen. Des te meer reden om den vluchteling welkom te heeten, hem goed te ontvangen en hem onder dak en bescherming te bieden tegen zijn vervolgers. Probeert hij hier aan politiek te gaan doen, dan moet-ie er meteen uit ac- coord maar gedraagt hij zich goed, dan moeten wij hem hier houden en hem niet uit leverenal heet dat dan „uitwijzen". Het is ongastvrij, grof en onsportief. Ik geloof dat de groote meerderheid van ons volk nog steeds zoo over deze dingen denkt. In elk geval doe ik het, evenais de onderteekenaars van het adres. En ais we daarom met z'n allen voor „humanisten" worden uitgemaaktvooruit dan maar. Ik wil wel zoo heeten en ik hoop dat al die hooggeleerde heeren het ook aan durven. R. P. VEREENIGING VOOR INTERNATIONALE VRIENDSCHAP EN WERELDVREDE. De V.I.V.W. neemt onder de vele reisveree- nigingen in ons land en daarbuiten een bij zondere plaats in. Deze reizen worden namelijk niet ondernomen met het doel winst te maken doch uitsluitend om door buitenlandsche rei zen vreemde volken beter te leeren kennen en waardeeren. Internationale samenkomsten worden georganiseerd waaraan bekende per soonlijkheden en kunstenaars uit Europa hun medewerking verleenen. De vereeniging bezit tehuizen in Nederland (Zandvoort), Engeland (Noord Wales, Eiland Wight, Cromer en Stratford on Avond). Ver der worden tochten gemaakt door Frankrijk. Zwitserland en Duitschland-Oostenrijk. Inlichtingen verstrekt de reissecretaris de heer M. S. Koops, Hof van Egmond 10. Haar lem. MET diep ontroerde stem lieeft lieden de grijze oud-hof prediker ds. Welter in de Groote Kerk te 's-Gravenhage den heiligen doop aan Prinses Beatrix toegediend, het water op het voorhoofd van de jonggeboren Prinses sprenkelend, en de woorden sprekend „Beatrix Wilhelinina Armgard, ik doop U in den naam des Vaders, en des Zoons, en des Heiligen Geestes." Toen breidde ds. Weiter zijn handen zegenend uit over Prinses Beatrix en zeide „De Heere zegene U, en behoede U. De Heere doe Zijn aanschijn over U lichten, en zij U genadig. De Heere verheffe Zijn aangezicht over U en geve U vrede." Langzaam ging Prinses Juliana, Haar kind dragende, terug naar haar zetel. Het orgel zette in de melodie van Psalm 134 en plechtig klonk de gemeentezang van de klassieke zegenbede, Prinses Beatrix door allen toegezongen Dat 's Heeren zegen op U daal', Zijn gunst uit Sion U bestraal' Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer', Looft, looft nu aller Heeren Heer. EEDS vroeg in den morgen, nog uren voordat de koninklijke stoet van het paleis Noordeinde naar de Groote Kerk zou gaan voor de Doopplech tigheid van Prinses Beatrix, stonden hon derden belangstellenden langs den weg ge schaard. Onze UITVERKOOPPRIJZEN opnieuw be duidend verlaagd! Behangselprijzen waar HAARLEM nog jaren over zal spreken I Koopt nu ook voor 't volgend jaar. ZIE ETALAGE Papieren van 60 cent nu voor 9 ct. enz. enz. enz. Adressen van vakkundige behangers verstrekken wij gaarne. (Adv. Ingez Med.t De stad bood een vroolijken aanblik. Er werd druk gevlagd. Bijna iedereen was met oranje getooid. Het was heerlijk weer: een vroolijk zonnetje en een strak blauwe lucht deden het beste hopen. Een groot aantal extra treinen had reeds in het vroege morgenuur een stroom van belangstellenden naar de hofstad gebracht, zoodat het in de omgeving van de stations zeer druk was. De reizigers verspreiden zich spoedig in de binnenstad en zochten een goe de plaats langs de route. Velen waren voor zien van een klapstoeltje ten einde tegen de vermoeienis van het lange wachten bestand te zijn. De trams die naar de binnenstad reden waren gepavoiseerd en overvol. De binnenstad was reeds vroeg in den och tend geheel afgesloten voor alle rijverkeer en de politie, door rijksveldwachters en mare chaussee versterkt, zorgde ervoor, dat deze bepaling niet werd overtreden. Even na 9 uur begonnen de militairen op te rukken om de eerewachten te betrekken. Aan het Noordeinde. Van heel vroeg in den morgen af stonden tegenover het witte en zwijgende paleis aan EEN ramp, van een omvang als in ons land sleehls zelden voorkomt, heeft Woensdagmiddag Rotterdam op geschrikt. In de binnenstad n.l., in de Valkensteeg, is een twintig meter lange en acht meter hooge blinde muur onver wachts neergestort, waardoor allen, die zich juist ter plaatse bevonden, onder de steenmassa's werden bedolven. Reeds spoedig had men acht slachtoffers gevonden, terwijl later op den avond nog een negende slachtoffer onder het puin bleek te liggen. Zeven van lien bleken om het leven te zijn gekomen, twee w aren zwaar gew ond. HET is haast een wonder, dat nog niet meer slachtoffers te betreuren zijn, want in zijn val verpletterde de top van den muur den zijgevel van het aan de overzijde gelegen café D. Reese. Wonderlijk genoeg werd geen der bezoekers gewond, slechts een lid van het orkestje, kreeg ernstige verwondingen aan één der oogen. Zooals begrijpelijk is, ontstond in de aan grenzende straten een onbeschrijfelijke ver warring, maar weldra schoten omwonenden toe en ook de geneeskundige dienst, die op enkele minuten afstand van de plaats van het gebeurde gestationeerd is, was dadelijk met twee ambulance-auto's cn acht verplegers Ier plaatse. Ook de politic cn brandweer ver schenen weldra, terwijl eveneens de mariniers uit de naburige kazerne te hulp werden ge roepen. Hulp kon evenwel nauwelijks meer worden geboden. Aanvankelijk werden de lij ken van eenige slachtoffers, waaronder een kindje, dat zich nog in den kinderwagen be vond, geborgen. Bij het verder opruimings- werk vond men nog vier personen, die even eens reeds overléden waren, en voorts een persoon, die een ernstig bckkenfractuur bleek te hebben opgeloopen. Op last van de bouw- politie moest het opruimingswerk tijdelijk worden gestaakt, omdat eerst het cafépand moest worden geschoord. De muur kwam plotseling, zonder dat iemand er op bedacht was, naar beneden. Een aantal voorbijgangers, die het gevaar zagen aankomen, vluchtten hevig gillend weg. maar" een achttal personen konden zich niet meer uit de voeten maken en werden onder puin bedolven. De benedenpui van het café Reese werd er finaal uitgeslagen, de hardsteenen borstwe ring en een tusschengelegen benedenmuur werden circa 25 c.M. naar binnen ontzet. De tusschenmuur naar de trap vertoonde zulke zware scheuren, dat instorting van het gebouw elk oogenblik werd verwacht, Nadat de muur met een hevigen slag was neerge komen werd de geheele Valkensteeg in een dusdanige stofwolk gehuld, dat men aanvan kelijk geen overzicht had wat er eigenlijk was gebeurd. Verschillende personen, die nog net aan een ongeluk waren ontkomen, kregen een zenuwtoeval en moesten ter plaatse door personeel van de eersthulp bij ongelukken worden behandeld. Van alle kanten schoten helpers toe om te trachten de slacht offers te redden. Men verkeerde waarbij in de gunstige om standigheid, dat er bij den geneeskundigen dienst, juist aflossing was, zoodat de hoofd- verpleg de heer R. Beetstra over niet min der dan negen verplegers kon beschikken. Met dokter Van den Berg begaven deze zich met drie ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk, waar men binnen drie minuten ar riveerde De inmiddels gewaarschuwde politie vrc^g assistentie van het corps mariniers. Binnen tien minuten had men acht slacht offers uit de puinhoopen bevrijd. Daaronder bevond zich o.a. een moeder, die met een kindje van enkele maanden in een sport- wagentje passeerde. De kinderwagen werd totaal verpletterd. Het stoffelijk overschot van het kind is in een ziekenauto wegge voerd. De moeder werd door den luchtdruk en het vallende puin het café ingeslingerd. Ook zij heeft het leven hierbij gelaten. In enkele seconden. Een ooggetuige, die het geheele ongeluk heeft zien gebeuren, verklaarde, dat alles bin nen enkele seconden was geschied. De slag was geweldig en ver in den omtrek hoorbaar. Door de hevige stofwolken was in den aan vang nog niets van de tragische gevolgen te zien, doch toen het stof was weggetrokken, was de aanblik des te verschrikkelijker. De meeste slachtoffers bleken op slag te zijn gedood. Hun lichamen waren ontzettend verminkt. Met zorg werden deze slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald. Bij dezen bergingsarbeid vond men een gewonde en later nog enkele dooden. (Vervolg op pag. 3). Het woord is aan Ernst Hohenemser: Gefluisterde woorden heb ben meer invloed op de we reldgeschiedenis dan slag schepen en de zwaarste ka nonnen. D'oranjezon verjoeg dc koude, 't Is Mei en milde voorjaarstljd, Prinsesje is ten doop gehouden. Het, centrum van een plechtigheid. Honderden reuzengroote menschen, Woonden het in ontroering bij. Vervuld van diepgevoelde wenschen, Voor wat prinsesje's toekomst zij. Al kon de zin haar zelf niet treffen, Is alles langs haar heen gegaan. Al houdt zij. ver van het beseffen, Er later geen herinn'ring aan. Zij allen, om haar heen gezeten. Op dezen schoonen dag in Mei, Zullen het schouwspel niet vergeten, Hun blijft het heel hun leven bij. En bij veel later plechtigheden. Dwaalt ongetwijfeld weer hun geest. Nog eens terug naar het verleden. Toen zij bij 't doopen zijn geweest. Die toekomstdag moge dan wezen, Zoo vol van warmte, licht en blij. Zoo vol oranjezon als deze Zoo wonderschoonc dag in Mei. Zij kwam en ging per koets, de gouden, Van pracht en praal nog onbewust, Prinsesje is ten doop gehouden En ligt nu weer in zoete rust. P. GASUS. het Noordeinde de menschendrommen. Op kisten, stoelen en allerlei draagbaar mate riaal. geschikt als verlengstuk voor ontoerei kende menschhoogte. opgesmukt met veel oranje en rood-wit-blauw wachtten de nieuwsgierigen goedsmoeds op de komende dingen, elkander telkens met tevreden geba ren verzekerend, dat zij toch wel het mooiste plaatsje van heel Nederland bezet hielden. Daar school wel waarheid in. Want wie niet tot de uitverkorenen behoorde, welke in cle Groote Kerk een plaats hadden, konden zich geen plekje hebben gekozen met meer afwis seling en fleur. De Koningin cn Prins Bcrnliard naar Ypenburg. Het was tien minuten over half tien toen vier hofauto's het plein kwamen oprijden, de eerste met koninklijken standaard. Een commando klinkt, voor de menigte het sein tot juichen. De militairen presenteeren het geweer: daar verschijnt, gekleed in grij zen bontmantel en met paarse hoed met vee- ren, H.M. de Koningin, gevolgd door Prins Bernhard, die gekleed was in de eenvoudige uniform van kapitein der grenadiers. De Koningin en de Prins namen in de eerste auto plaats, het gevolg in de drie vol gende. De grootmoeder en de vader van het doopelingetje waren op weg naar het vlieg veld Ypenburg, om den peetvader te gaan afhalen. Langs den weg naar Ypenburg en op het vliegveld hadden zich duizenden toeschou wers opgesteld om de aankomst van de Ko ningin en Prins Bernhard en Koning Leouold gade te slaan. Het vliegveld was met talrijke vlaggen ver sierd, waaronder ook tallooze Belgische. Het was 10 uur toen dc Belgische vliegtui gen in zicht kwamen. Het waren drie vlieg tuigen, Fairy-fox-toestellen, die in esca drille-formatie vlogen. Boven Ypenburg maakte het toestel van den Koning zich uit de formatie los en land de het eerst. Daarna daalden de andere machines. (Vervolg van het verslag op pag. 2). HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De doop van Prinses Beatrix 1, 2 en 5 Te Rotterdam is een muur onverwacht in gestort, waardoor zeven menschen zijn gedood en twee zwaar gewond. 3 De Paus heeft opdracht aan dc Katholieke Universiteiten gegeven tot bestrijding van de rassenleer. 3 De revoluticpoging in Brazilië is onder drukt. 4 De Spaansche minister del Vayo vraagt onmiddellijke opheffing van dc non-in- terventiepolitiek. 4 De plechtige dienst in de Groote Kerk in den Haag. 5 Er komt geen kermis tijdens dc sportweek te Haarlem 6 Het tekort aan groote huizen te Haarlem wordt aangevuld. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Het Asylrecht. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Ne derland op de jaarbeurs te Boedapest. 4 v. II.: „Gevangenis zonder tralies" 6 J. B. Schuil over: ,,'n Wespennest". 7 Dr. E. van Kaalte: Herleefd optimisme in Volkenbondskringen. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1