De ramp te Rotterdam. Demonstratie met noodlottig einde. De slachtoffers. DONDERDAG 12 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 (Vervolg van pag. 1.) Juist den dans ontsprongen. In het café Reese bevonden zich op het mo ment van de ramp slechts twee bezoekers die even het adresboek kwamen raadplegen. Dit waren G. A. Roelant uit de Vredenhof- straat, die slechts lichte verwondingen aan de hand opliep en de zeeman J. Westerduin, die ongedeerd bleef. Een toevallige omstandigheid was het, dat de kellner, P. Schepers juist naar het buf fet was geroepen om een bestelling uit te voeren. Vlak achter hem ploften de stukken puin neer, zoodat hij net den dans ontspron gen is. In het café bevonden zich bovendien nog twee accordeonisten, die voor de muziek zorgden. Dit waren J. Stedehouder, die een wande aan het voorhoofd en aan een der oogen opliep en daarom naar het ooglijders- gesticht is vervoerd en Ant. A. Scheepmaker, die ongedeerd bleef. Direct nadat de verschillende diensten op het terrein van het ongeluk waren gearri veerd, hoeft men een ruime afzetting ge vormd op de Groenendaal, de Oostmolen straat, het Boerensteiger, de Hoogstraat en de Korte Goudsche Wagenstraat. Het tram- en autoverkeer werd tot ruim zeven uur ver legd. De muur. Over den muur, die het tragische ongeluk heeft veroorzaakt is in den loop der jaren reeds -zeer veel te doen geweest. Vroeger stond ter plaatse een pand, waarin gevestigd was de kruidenierswinkel van J. J. de Haan. Dit huis is in 1918 afgebroken en in den volksmond heette de open plek ..het afge brande huis". Van dit huis dat zooals gezegd Is gesloopt en dus niet is afgebrand) was de blinde muur blijven staan en het was hier tegen. dat de N.V. Mix. die aan dezen muur grensde, in de afgeloopen twintig jaar alle moeite had gedaan om dezen muur verwij derd te krijgen aangezien zij aan die zijde een eta.'ageruime wilde maken. De onder handelingen met de gemeente hierover heb ben evenwel steeds een negatief resultaat op geleverd, aangezien de gemeente-autoritei ten er niets voor voelden den muur af te breken. Ook de vele klachten over het feit, de muur teekenen van verval toonde, liepen steeds op niets uit. Reeds lang moet men de vrees gekoesterd hebben, dat de hooge muur zou omvallen, daar de bovenkant een grooteren af stand van den magazijnmuur vertoon de aan de onderzijde. De bovenkant van den muur is neergekomen op den zijkant van het perceel van den heer D. Reese, die daar een café houdt. Deze zijkant is geheel weg geslagen. Om ruim elf uur was men met de oprui mingswerkzaamheden. waaraan een groot aantal gemeentewerklieden deelnam, ge reed. Voorloopig blijft bij het zwaar bescha digde café nog een post staan terwijl de Val- kensteeg voor het verkeer blijft afgesloten. Voor het weghalen van het puin, waarmede de gemeentelijke technische dienst was belast werden vier vrachtauto's met kiepinrichting gerequireerd. Vlak voor het uitgaan der bioscopen. DE muur werd vrij druk gebruikt door de bezoekers van het Asta- en City theater, die gedurende de voorstellingen hun fietsen daartegen neerzetten. Ook Woensdagmiddag stonden daar 15 tot 20 fietsen, die alle totaal vernield zijn. Men mag van geluk spreken dat het ongeluk niet even later gebeurd is bij het uitgaan der bioscopen aangezien dan waar schijnlijk veel meer slachtoffers te betreuren zouden zijn. Toen de muur neersloeg, ontstond er in het Asta-theater, dat vlak naast het pand van den heer Mix is gelegen, eenige be weging. Aangezien de voorstelling bijna was afgeloopen heeft de eigenaar van het theater het publiek even toegesproken en het tot kalmte gemaand, aangezien er niets in het theater zelf was gebeurd. Er heeft zich dan ook geen paniek voorgedaan. Later konden politie en brandweer en de overige hulpver- leenenden van het bioscooptheater gebruik maken als verbindingsweg naai* het andere gedeelte van de straat aangezien de gewone communicatie vanzelfsprekend geblokkeerd was. Het was derhalve een druk heen- en weer geloop in het theater, hetgeen abusie velijk aanleiding gaf tot de veronderstelling, dat er in het theater zelf iets zou zijn gebeurd. Op de eerste verdieping boven het café Reese woont de familie Pronk, op de tweede de familie Rondeltap en op de derde étage woont de Kastelein, de heer C. van Heerik, die op het moment, dat het ongeluk gebeurde, juist een uiltje knapte. Hij werd gewekt door het helsche lawaai en spoedde zich onmiddel lijk naar beneden om zijn vrouw, die in het lokaal achter de tapkast stond in veiligheid te brengen. Toen hij beneden kwam was het café reeds grootendeels vernield en de per sonen, die zich erin bevonden hadden zich toen reeds naar buiten begeven. Op last van de bouwpolitie hebben, voordat men met het stutten van het pand is begon nen. de bewoners het huis moeten verlaten. Dit was ook het geval met de bewoners van het pand van den heer Mix. Deze menschen zijn bij familieleden ondergebracht. Naar wij tegen middernacht bij informatie in het ziekenhuis vernamen was 'de toestand van de beide zwaargewonden redelijk wel. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de twee vrouwen, die bij de ramp om het leven zijn gekomen, dichtbij den betreffenden muur stonden te praten, toen het ongeluk gebeurde. Beide vrouwen hadden ieder nog een dochtertje bij zich en deze meisjes liepen vast door, terwijl de moe ders bleven staan. Op deze wijze zijn de jonge meisjes aan den dood ontsnapt, doch zij heb ben ontzettende oogenblikken beleefd, toen zij haar moeders onder het vallende gesteen te zigeti bedelven. Aangrijpende tooneelen hebben zic'h ook in het ziekenhuis aan den Coolsingel afge speeld. toen de familie van de slachtoffers ontboden werd. De echtgenooten van de beide vrouwelijke slachtoffers, krachtige werklui, konden zich nauwelijks staande houden, toen zij de zwaar verminkte lijken van hun vrou wen zagen. Deze middag en avond hebben voor het personeel van het ziekenhuis van den G.DD., dat anders wel gewend is bij ongelukken handelend op te treden, enerveerende oogen blikken gebracht, welke zij niet licht zullen vergeten. Vliegtuig op Eelde neergestort. Twee inzittenden gedood. yiiegfout vermoedelijk de oorzaak. oensdagmiddag is op 't vliegveld Eelde, een militair vliegtuig, bemand met den 30-jarigen officier-vlieger Düsseldorf, uit Am sterdam en den 35-jarigen korporaal Hoekstra, uit den Helder, van vijftig meter hoogte neergestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden zijn op slag gedood. De machine, een Koolhoven tweedekker, van het type FK 51, met als registratieteekens E l, was op het vliegveld Eelde als reserve voor de machines, die deelnamen aan de luchtgevechten boven Groningen. De vlieger heeft op eigen gelegenheid een demonstratie willen geven voor het publiek, dat zich om het vliegtuig had verzameld. De eerste stunt gelukte schitterend, en het publiek was zeer enthousiast. Bij de tweede stunt evenwel stortte het toestel omlaag, waarbij het mid den op het vliegveld terechtkwam. De duizenden toeschouwers zagen met ontzetting het toestel afglijden, waar na het op den grond smakte. Na een hevigen knal vloog het toestel in brand. Begrijpelijker wijs ontstond er on der het publiek een paniek en het is een wonder, dat niet meer menschen- leveus te betreuren zijn. Het ongeluk gebeurde kort na den start, toen de vlieger op ongeveer vijftig meter hoogte een stunt wilde uitvoeren. Hij chijni daarbij het toestel te ver te hebben door getrokken, met het gevolg dat het is afge gleden. De Valkensfeeg. (piv MTRENT de situatie van de Valkensteeg diene het volgende. De steeg, die ongeveer IC meter breed is, vormt een onderdeel van den verbindingsweg van het oude havenge deelte in Noordelijke richting, die ter plaatse de Boerensteiger, de Hoogstraat en de Kip straat snijdt. Zij vormt slechts een zeer kleine schakel tusschen de Hoogstraat en Boeren steiger. Haar totale lengte is ongeveer veertig meter. Ook het rijverkeer maakt van deze verbinding druk gebruk. (Adv. Ingez. Med.) Volgens de laatste gegevens ziet de lijst van slachtoffers er als volgt uit:' Gedood zijn de 36-jarige S. Kok uit de Breede- straat 45, de 47-jarige W. Rotmans, kranten bezorger van de „Voorwaarts", Schom melstraat 19, de 37-jarige mevr. J. Offermeyer Boumans, Kamperfoeliestraat 43 b en haar baby van drie maanden, de 41-jarige mevr. A. RoelantsNuy- ten, Lindstraat 85. de 18-jarige L. C. van der Walle, Duyststraat. De zwaargewonden zijn de 76-jarige H. R. Juch, Plantageweg 52, die o.a. den rechterenkel en het lin kerdijbeen heeft gebroken, en de 36- jarige J. Cornet uit de Douzastraat 71a. Des avonds werd nog het lijk gevon den van een man, die echter nog niet geïdentificeefld kon worden. VR1JZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. HAARLEM Donderdag. Hedenavond zal de heer J. C. Deering. se cretaris-penningmeester van het hoofdbestuur van bovengenoemde organisatie voor de Haar- lemsche afdeeling spreken over: „De werking van het parlementaire stelsel". Deze bijeenkomst wordt gehouden in „Lido" Houtplein. DE A.N.WJ5.-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING. Voor den op Zaterdag 14 dezer te houden „tocht met onbekende bestemming", door midden Nederland voor automobilisten en motorwielrijders, uitgeschreven door den A. N. W. B„ is het aantal inschrijvingen thans gestegen tot 451 (379 automibilisten en 72 motorwielrijders iVan de verschillende ver trekplaatsen zullen vertrekken: uit Amster- da 97 deelnemers, .uit Den Haag 83. Utrecht Zeist) 87, Rotterdam 39. Haarlem (Bloemen- daal) 45. Alkmaar 15, Arnhem 42 en Deven ter 43 deelnemers. De meeste Kreymborg-Klanten weten niet waarover zij meer tevreden moeten zijn. Over de aangename, deskundige bediening óf over de aparte Waarborg-Kleeding op zich zelf. alléén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Dc aanhouding van Jet' Last. Vragen aan den minister van Justitie. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Goes van Naters heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Justitie: 1. is het waar. dat op 9 Mei jl. de letter kundige Jef Last. uit Parijs op weg naar Ne derland. aan de grens nabij Zundert is aan gehouden en aldaar in de marechausseeka zerne is ingesloten, omdat hij als „onge- wenschte vreemdeling" zou zijn beschouwd? 2. is de minister bereid wanneer boven staande vraag bevestigend wordt beant woord mede te deelen, of deze detentie ge schied is op grond van art. 2 van de wet van 17 Juni 1918 (S. 410), (gevaar voor de open bare orde, veiligheid, gezondheid, of zede lijkheid). en zoo neen, welke wettelijke be paling dan aan dien maatregel ten grondslag ligt? 3. is de minister bereid, het vreemdeling schap en het ongewenscht-zijn van den in de eerste vraag bedoelden letterkundige na der te onderzoeken en de intrekking van den bovengenoemden maatregel of eventueel daarop gevolgde overeenkomstige maatrege len te overwegen, daar: a. de toepassing van dezen maatregel op een letterkundige van internationale ver maardheid, schrijver van een epos over de drooglegging der Zuiderzee, in hét buiten land een onjuiste en ongewenschte opvatting kan doen postvatten omtrent de waardee ring van deze qualiteiten hier te lande: b. geprejudicieerd wordt op de nog niet door het bevoegde rechterlijke collftge be sliste quaestie, of een vrijwilliger bij de in ternationale brigade in Spanje zijn Neder landerschap heeft verloren: c. een als straf bedoelde of als straf ge voelde maatregel, als in casu werd toegepast, den indruk zou kunnen wekken alsof aan de wet van 8 April 1937 <S. 120) en het Konink lijk besluit van 11 Juni 1937 (S. 163) betref fende deelneming aan den burgeroorlog te rugwerkende kracht is verleend, wat niet het geval is; d. de in de eerste vraag bedoelde persoon, voor zoover bekend, geen deel meer uitmaakt van een organisatie, waarvan een tegen de Nederlandsche belangen gericht streven kan worden verwacht? Kunstenaarsorganisatie zendt telegram aan den minister. Het bestuur van den Bond van Kunste naars ter verdediging van de cultureele rech ten heeft een telegram aan den minister van Justitie gezonden, waarin de onmiddellijke invrijheidstelling van Jef Last wordt ver zocht en wordt aangedrongen oP een snelle en bevredigende regeling van zijn rechts positie. Veroordeeliug van de rassenleer. Opdracht van den Paus aan de Katholieke Universiteiten. Alle katholieke universiteiten en hooge- scholen op de geheele wereld hebben den tekst ontvangen van een „syllabus" tegen de rassenleer. Dit document heeft den vorm van een tot de rectoren gerichten brief, afkom stig van de H. Congregatie der seminaria en universiteiten, waarvan de Paus de prefect is. „Verleden jaar, aldus het dócument, aan den vooravond van de viering van zijn ver jaardag. heeft Z.H. de Paus tot de kardinalen en prelaten van de Romeinsche curie met droefheid gesproken over de ernstige vervol ging, waaraan, zooals de geheele wereld weet. de katholieke kerk in Duitschland bloot staat. De droefheid van den Heiligen Vader komt echter voornamelijk voort uit den onbe- schaamden laster, waarmede overal onder het mom van wetenschap leerstellingen worden verkondigd met het doel de geesten te ver giftigen en er de ware religie aan te ontruk ken. Met het oog op dezen toestand gelast de congregatie de universiteiten en katholieke faculteiten alle pogingen aan te wenden om met kracht de waarheid te verdedigen tegen de overweldiging van deze dwaling. Met alle middelen, ontleend aan de biologie, geschie denis, aplogetische philosophie, juridische en moreele wetenschappen, moeten de on houdbare beweringen worden bestreden. FRITZ HIRSCH 50 JAAR. Fritz Hirsch. de leider van het bekende operette gezelschap, is Woensdag 50 jaar ge worden en men heeft hem van vele zijden van sympathie doen blijken door toezending van bloemen, telegrafische en andere geluk- wenschen. Nu weer tachtig hectare heide te Oldebroek verloren gegaan. Woensdag heeft een heidebrand, welke om streeks tien uur in de schietheide van de le gerplaats Oldebroek uitbrak, ruim tachtig hectaren heide vernield. Het vuur begon tijdens de oefeningen in een perceel heide, gelegen aan den Deller- weg en verplaatste zich met groote snelheid in de richting van den Cultuurweg. Over een lengte van duizend meter en een diepte van achthonderd meter woedde het vuur, en dikke rookwolken stegen omhoog. Personeel van het schietkamp en leerlingen van de school voor reserve-officieren in Kampen zijn den geheelen ochtend bezig ge weest het vuur te blusschen. Tenen twee uur waren zij den brand meester. Met; de heide is ouk een aantal vliegdennen verloren ge gaan. De wedstrijd om den „Zilveren vleugel van Amsterdam". Zaterdag a.s. wordt voor de vierde maal door de Amsterdamsche Aero Club de wed strijd georganiseerd om den wisselprijs, den „zilveren vleugel van Amsterdam". Deze vliegwedstrijd is in de eerste plaats een navi- gatiewedstrijd en daarenboven een behen digheidswedstrijd, waarin het juiste landen op een aangegeven plaats een voorname rol speelt. Voor den wedstrijd van Zaterdag a.s. zijn tien sportvliegers ingeschreven Daarenbo ven zullen nog negen andere toestellen aan den wedstrijd deelnemen, nl. vier van Soes- terberg, drie van de marine en twee van Rijksopleiding tot verkeerspiloot. De beman ningen dezer toestellen zijn in opleiding tot beroepsvlieger. Onder dezelfde reglementen kampen zij om een verkleinde uitgave van den „vleugel", die zij in eenmaal kunnen win nen. Zaterdagmorgen a.s,, zoodra de vliegers op Schiphol zullen zijn aangekomen, zal aan hen de te vliegen route worden bekend gemaakt. Deze loopt van Schiphol via eenige controle punten naar de vliegvelden van Teuge en Eindhoven en terug naar Schiphol. Witter dan wit worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met |\i/\nA| Tube 60 en 40ct. Doos20ct. IVUKUL (Adv. Ingez. Med.) Ned. Handel Maatschappij. In het jaarverslag van de Nederlandsche Handel Maatschappij, over het boekjaar 1937 wordt verklaard, dat de gebeurtenissen van dat jaar voor de verdere ontwikkeling van het politieke en economische leven weinig gunstig zijn geweest. Daarbij wordt gewezen op de internationale politieke moeilijkheden welke er toe leidden, dat de bewapening al lerwegen onverminderd werd uitgebreid, het geen ook Nederland noopte tot het nemen van maatregelen ter versterking van zijn weermacht. Voorts wordt gewag gemaakt van het valutaprobleem, de moeilijkheden met betrekking tot het betalingsverkeer en dc belemmeringen van den internationalen handel, waardoor de opleving, die zich in de eerste maanden van 1937 openbaarde reeds spoedig tot staan kwam. Hoewel dit in Ne derland niet gepaard ging met storingsver schijnselen was deze gang van zaken toch te leurstellend. Het voordeelig bedrijfsresultaat over het afgeloopen jaar is f 5.122.160.17. Na afschrijving op vaste eigendommen en bijzondere reserveering van tezamen f 2.318,431.87, blijft f 2.803.728.30. Na toevoe ging van de onverdeelde winst per ultimo December 1936 ad f 298.146.62 geeft de winst en verliesrekening een winstsaldo van f 3.101.874.92. Na aftrek van een bedrag groot f 248.102.19 hetwelk naar nieuwe rekening wordt overgebracht, blijft ter verdeeling f 2.853.772 73, waarvan een dividend wordt uitgekeerd van 5 procent op de preferente aandeelen en 614 procent op de gewone aan- deelen, nadat nog f 170.454.55 aan de reserves ls toegevoegd. Het belang bij al onze eigen of nagenoeg eigen suikerfabrieken blijft voor f 2 op de balans paraiseeren. De geheele Java-suikeroogst bedroeg in 1937 14.145.000 quintalen De in het vorige jaarverslag uitgesproken verwachting, dat de resultaten van ons sui kerbedrijf over 1937 wederom aan onze winst- en verliesrekening ten goede zouden komen, is verwezenlijkt. De suikerproductie oogst 1938 van de ons geheel of ten deele toebehoorende onderne mingen en van die, waarmede wij In relatie staan, wordt geraamd op 3.430.000 quintalen, waarin de ons geheel of ten deele toebehoo rende ondernemingen naar taxatie zullen bijdragen 1.401.000 quintalen, bij een door dc regeering vastgestelde productie van 14 mil- lioen quintalen. De balans op 31 December 1937 staat debet voor: kas, kassiers, daggelden en goud f72.314.073 01 banken en bankiers f 14.945.292.60. te innen wissels f 144.319.548.87. prolongatiën en voor schotten tegen onderpand van effecten f 56.991.033 66. effecten f 11.544.348.74 deel neming in syndicaten f 1.604.491.192. diverse debiteuren f 71.798.429.08. voorschotten op te leveren producten van cultuurondernemin gen f 3.192.188.48. deelnemingen ln andere ondernemingen en vorderingen op deze f 12.339 615.35. Goederen, producten en ex ploitatierekeningen f 6.468.891.66. suikeron dernemingen f 2,vaste eigendommen f 8.000.000, tezamen f 403.518.415.37. En credit voor: kapitaal f 40.030.000, reserve f 10.500.000, de posito's op langen termijn f 83.667.653.36. di verse crediteuren f 256.866.017.93. te betalen wissels f 9.590.738.14. dividend van vorige ja ren f 14.403.75. dividend over 1937 f 2.601.500. tezamen f 2.615.903.75, onverdeelde winst f 248.102.19. Tezamen f 403.518.415.37. De winst- en verliesrekening por 31 De cember 1937 staat debet voor: kantooronkosten f f 8.134.038.95. bijdrage pensioenfonds f 343 604.48. reserve voor be lastingen f 201.889 81. afschrijving op vaste eigendommen f 983.886.42. bijzondere reser veering f 1 329.545.45, winstsaldo f 3.101.874.92 tezamen f 14.099 840.03. En credit voor: onverdeelde winst per 31 December 1936 f 298.146.62. provisie f 6.453.076.06. interest en wissels f 6.125.845.30. cultuurondernemin gen f 1.222.771.55. tezamen f 14.099.840.03. DE ..URANIA" MAAKT ZIJN EERSTE ZEE REIS. Met fraai zonnig voorjaarsweer is het nieu we marine-opleidingszeilschip ..Urania" Woensdagmorgen zijn eerste reis begonnen. I-I^t vertrek ging zonder officieele bijkom stigheden gepaard. Alleen de commandant van het koninklijk instituut, overste baron C. J. van Asbeck was er bii tegenwoordig. Deensche deputatie bij den doop van Prinses Beatrix. Kolonisten van het eiland Amager. De Deensche deputatie, bestaande uit zes afstammelingen van Nederlandsche kolonis ten van het eiland Amager te Kopenhagen, die onder leiding van pastor Trunge in hun oud-Hollandsche kleederdrachten den doop van H. K. H. Prinses Beatrix bijwoonden, zijn Woensdagavond om half acht op het vlieg veld Schiphol gearriveerd, alwaar zij werden ontvangen door den propagandachef van de K. L. M.. den heer Prinsen Geerlings. Het gezelschap is hedenmorgen om kwart voor negen naar den Haag vertrokken, tot het bijwonen van den doop van H. K. H. Prin ses Beatrix. Na afloop van de doopplechtig heid heeft het gezelschap een bezoek aan Scheveningen gebracht. Daarna zou door de A. N. V. V. een thee worden aangeboden in restaurant Royal. Vanavond zou het gezel schap weder naar Amsterdam terugkeeren. Het gezelschap keert Zaterdagmorgen per vliegtuig naar Denemarken terug. Algenieene Friesche Levens verzekering-Maatschappij. Het afgeloopen jaar is, zoowel wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resultaten, zeer bevredigend ge weest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met f 32.107.105.01 (14.322.460.61 kapitaalverzeke ring en f 17.784.644.40 renteverzekering), een bedrag, belangrijk grooter dan in eenig vroe ger jaar. De wiskundige of premiereserve nam toe met f 13.174.211. 49. waaronder begrepen een bedrag van f 1.103.567.48 wegens verdere omrekening dier reserve op een rentevoet van 3%% welk bedrag van de extra reserve werd overgeboekt. De extra reserve werd daartegenover weder versterkt met het saldo koerswinst over 1937 ad f 142 935.61. benevens met een bedrag van f 978.347.76 uit de bedrijfswinst, totaal f 1.121.783.37. Op de vaste goederen werd f 120.076.16 afge schreven. Voor de verzekerden werd f 12.720.29 ter nadere verdeeling beschikbaar gesteld De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgt: Bruto afgesloten f 46.037.634.27 (f 30.490.812.43) Afgevoerd - 13.930.529.26 (- 16.191 933 01 Netto toename - 32 107.105 01 (- 14.298 879 42 Stand Uit. 1937 -326.600.307.36 -294 493.202 351 De^ gemiddelde gekweekte interest bedroeg 4.41% (v.j. 4,50%) terwijl de premiereserve is berekend voor 29.9% met- 4% (v.j. 66.1); voor 43% met 3'2% (v.j. 12.2»voor 24.1% met 3% (v.j. 21.7)voor 3% met diverse gemiddeld met 3.54% (v.j. 3.72) zoodat nog een ruime marge aanwezig is. De sterfte was voor de Maatschappij gunstig. Van het voor doorloopende onkosten be schikbare bedrag ad f 1.534.996 56 (v.j 1.468.796.34) werd slechts verbruikt f 913.655 44 (v.j. 969.800 36). De bedrijfswinst is als volgt verdeeld: Afschrijving gebouwen f 120.076.16 1219.980.53) Storting in extra reserve f 978.847.76 Voor verzekerden f 12.720.29 (f639.818.17'2) Voor verzekerden is thans beschikbaar: f 1.294.745.53'o welk bedrag, daar de belasting enz. afzonderlijk gereserveerd is. dus zuiver voor verdeeling aan het eind der loopende winstperioden bestemd is. Voor de afdeeling Volksverzekering is met 1934 een nieuwe winstperiode aangevangen, eindigende zoodra de te verdeelen winst voor die afdeeling voldoende is om de verzekerde bedragen met minstens 5% te kunnen ver- hoogen. Voor de afdeeling Levensverzekering is met het jaar 1937 weder een driejarige winstperiode geëindigd. Derhalve wordt een bedrag van f 595.763.68''2 verdeeld over de daarvoor in aanmerking ko mende verzekeringen, nader in het jaarverslag gespecificeerd. Dit maakt uit 4% van de in dat 3 jarig tijdvak op de genoemde verzekeringen betaalde premies. De Groot-Noordhollandsclic van 1815. Wij ontleenen aan het jaarverslag het vol gende, waarbij wij nog opmerken, dat de cij fers tusschen haakjes geplaatst, die van het vorig boekjaar zijn. Het afgeloopen boekjaar mag in alle op zichten zeer bevredigend worden genoemd. De aanvoer van nieuwe verzekeringen was groo ter dan in eenig vorig boekjaar, terwijl het royementscljfer wederom gedaald is. De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgt: Afgesloten f 9.370.391.51 (f 6.195.442.00) Geroyeerd 4.027.941.48% 4.809.546.55) Netto toen. 5.342.450.02% 1.385.895.45) Stand Ulti mo 1937 54.634 183.02 49.291.732.99%) De toename van de bruto-jaarpremiën be droeg f 100.813.75 (f 33.988.031. welke toename wij buitengewoon bevredigend achten. De gemiddeld gekweekte rente bedroeg 4.196 pet. (4 446 pot Het renteverloop gaf ons op nieuw aanleiding om voort te gaan met verla ging van de rentevoet bij de reserveberekening gebruikt. De laatste 4 pet. groep werd omgere kend op een 3% pet. basis, terwijl eenige 3"2 pet. groepen thans op een 3 pet. basis zijn be rekend. De gemiddelde benoodigde rente bedroeg 3.252 pet. (3.444 pet.», zoodat wij practisch de geheele wiskundige reserve berekend hebben met een rentevoet van 3 14 pet. Inclusief de toevoeging door de renteverla ging steeg de wiskundige reserve met f 1.264.844 zoodat het eindcijfer per ultimo 1937 werd f 11.321.287 <f 10.056.443". Van het voor onkosten beschikbare bedrag werd f 111.048.52 'f 102.924.36» niet gebruikt. De Winst- en Verliesrekening staat. Debet Premieres, f 11.321.287.— (f 10.056.443.— Uitkeer bij Le ven en overl.,, 491.521.84 482.419.74"2) Afkoop 115.160 66',2 140.947.35 Onkosten 561.357.55% U 524.719.42 Pensloenpr, Personeel 35.402.07 30.359.68 Andere lasten 1.974.32% 1.989.24 Afschrij vingen 3.069.71 9.870.33 Saldo winst 318.500.39% 352.387.72' Credit: Premieres, f 10 056 443.(f 9.488.727. Termijnpr. 1.426.009.06 1.364-841.74%) Koop sommen 394.871.12% 101.712.34 Renten 472.846.19% 489.416.58 Huren 54.113.26 19.655.54 Extra ver sterking pre miereserve 406.192.— 113.612.— Andere Baten 37.798.92 21.171.28%)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5