Haarlem's Dagblad Vreemd bezoek. Bezoek eens Konings. Het belangrijkste TULPENWEELDE MIDDENIN HAARLEM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM (Voor de derde maal in een tijds verloop van 90 jaar is een groote zwaluwsoort, die in China en Japan inheemsch is, in Europa gesignaleerd) Vogels hebben in de wereld Allen hun speciaal gebied, D' een wat grooter dan de ander, Maar daarbuiten gaan ze niet. Enkel menschelijke vogels Vliegen heel de wereld door, Bij de echte komt dat zelden Op hun eigen krachten voor. Komt er uit het Verre Oosten Dus een zwaluw heel naar hier. Dan is men geneigd te vragen: Wat bewoog het stomme dier. Heeft misschien in 't groote China Het gebulder van 't kanon. Het zoo machtig aangegrepen, Dat het zulk een reis begon? Zocht het vreedzamer landouwen Dan in China en Japan, Waar het rustig 't nestje bouwen En het eitje leggen kan? Of zou 't dier den indruk hebben Van ons oude werelddeel: Ach, of 'k ginds of hier ga wonen, Dat verschilt niet meer zoo veel. Je kunt veel films filosofeeren Over dit speciale punt. Zonder dat je in dit vraagstuk Zekerheid verkrijgen kunt. Wel is zeker, dat één zwaluw Nog geen zomer maken kan. En één zwaluw maakt gelukkig Ook geen China en Japan. VERSCHE MELK. De Fransehen zijn groote liefhebbers van geitenmelk en zij zijff er daarbij op gesteld, dat deze hun versch geschonken wordt. Deze voorliefde en deze conditie hebben den eigenaar van een Parijsche melksalon op het lumineuze idee gebracht, drie geiten in zijn inrichting aan een der groote boulevards te instal- lecren en bij bestelling ten aanschouwe voor den klant rechtstreeks uit de bron te tappen. Sterker bewijs van verschhcid is wel niet mogelijk. Wij. Nederlanders, zouden deze versie van het aloude „vooruit met de geit" minder waardeeren, omdat wij het product van dit brave dier niet zoozeer tot onze «eregelde lekkernijen rekenen. Maar wij hopen tevens, dat de exploitanten van onze melksalons dit Fransche voorbeeld, hoeveel goeds er overigens in mag schuilen niet zullen volgen, door de in ons land meer op prijs gestelde koemelk on dezelfde wijze aanschouwelijk te tappen. Wij geven er de voorkeur aan, hen op hun woord te gelooven, dat de melk versch geserveerd wordt. 55e Jaargang No. 16838 Fit gave Lome n9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Het bezoek door Z. M. den Koning der Bel gen gisteren aan ons land gebracht moet ve len, die zich vroeger tijden herinneren, toch wel even een schokje van verbazing gegeven hebben. Dit was dan nu de modernste vorm van een officiéél Koninklijk Bezoek! In een open legervliegtuig gehuld in vliegkap en blauwe „overalls", geëscorteerd door twee an dere legervliegtuigen, vloog Leopold III 's och- tens even naar Den Haag. Zijne Majesteit trad als peet op bij den doop van Prinses Beatrix, liet zich 't middags weer naar Ypen- burg rijden, nam er afscheid van onze Ko ningin en van Prins Bernhard, kroop weer in zijn overalls en vliegkap en zat een uurtje later weer thuis, in Brussel. Het is wel heel wat anders dan de romp slomp waarmee vroeger zulk een bezoek ge paard zou zijn gegaan. En het is vooral wel heel wat vlugger geworden. En natuurlijk wat minder decoratiefJa, dertig jaar geleden zou de Koning der Belgen zich in vol ornaat, beladen met ridderorden, omgeven door in pracht en praal gestoken hofdignitarissen van beide landen, voor het eerst aan de Hagenaars vertoond hebben. Nu dook hij om zoo te zeggen naar hen omlaag, in een monteurspak en een lee- ren kap, zoo gemoedelijk en sportief mogelijk, en verdween binnen enkele uren weer in den zelfden stijl. Het is allemaal wel erg anders geworden. Bij ons is het ook veranderd. Van de stijve statig heid van het Nederlandsche Hof rest niet zoo heel veel meer en de wijze waarop de leden van ons Koninklijk Huis zich in het openbaar vertoonen wordt ook steeds meer gekenmerkt door vriendelijke gemoedelijkheid. Dat is aar dig' en prettig, het is een aanwinst die wij ons waardig moeten toonen, dan kan zij blijven. Dat kan niet als een troep domme menschen voor een winkel gaat dringen waarin Prinses Juliana met een hofdame bezig is inkoopen te doen. En als zij bij het vertrek der Prinses gaan opdringen, zóó dat de Prinses nauwelijks ruimte heeft om zich voort bewegen. Dit geschiedde een paar dagen geleden in Den Haag. Het is ongemanierd en klungelig: van Hagenaars zou men meer hoffelijkheid hebben verwacht. Ook in ons keurigste bevol kingscentrum moet het blijkbaar nog geleerd worden: leden der Koninklijke Familie te ont zien door hun alleen een eerbiedigen groet en geen domme, opdringende nieuwsgierigheid te toonen. Met wat opvoeding zal het wel lukken; ook in Londen of Kopenhagen, of Stockholm, waar men sinds lang aan zulke gemoedelijk heid van Koninklijke personen gewend is, dringt men niet om hen heen en gaapt men hen niet aan.gelijk de koeien zulks plegen te doen. Met eenige verwondering verneem ik dat de Koning der Belgen bij zijn vertrek van Ypenburg gistermiddag van vele zijden ge huldigd is met den kreet: „Vive le roi!" Dit lijkt mij ook weer een raar blundertje van het Haagsche publiek. Het is natuurlijk erg leuk dat zooveel Hagenaars weten hoe men „Leve de Koning!" ih het Fransch vertaalt, maar deze Koning verstaat en spreekt voor treffelijk Nederlandsch. Hij regeert over een tweetalig volk. Hij heeft zelf getoond groote waarde aan onze taal te hechten. Hij heeft zijn kinderen eenige zomers achtereen naar Noordwijk gestuurd en ze daar langen tijd laten verblijven. Waarom roept een troep menschen dezen Koning dan „Vive le roi" toe instede van „Leve de Koning?" Aanstellerij? Mooidoe nerij? Dikdoenerij? Ik weet het niet. In elk geval is het raar en het zal den hoogen be zoeker wellicht eenigszins verbaasd hebben. Men kan zich zoo voorstellen dat Z. M. ge dacht heeft: „Weten deze menschen nu nog niet dat ik hun taal ken?" Aan hartelijkheid jegens den Koning heeft het overigens niet ontbroken. En die is zeker gemeend. In dit land wordt groote en op rechte sympathie jegens de Belgische Ko ninklijke Familie gekoesterd. En wij zijn er dezen Koning dankbaar voor. dat hij, even als wijlen zijn betreurde gemalin, zooveel ge daan heeft voor een vriendschappelijke ver standhouding van beide volken. En met groot succes. Zijn snelle, moderne bezoek op dezen ge- denkwaardigen Woensdag sloot daarbij aan. Al duurde het kort, het heeft indruk in ons land gemaakt. En het heeft beteekenis, dat de Koning der Belgen peet over onze Prinses is geweest. In de toekomst zal men zich dat herinneren. R. P. Aiuerikaansche politiek wordt niet gewijzigd. Geen erkenning van het Italiaansche Imperium. WASHINGTON, 12 Mei (Reuter-A.N.P.) Door hetgeen vandaag te Genève is besproken zal het besluit der Vereenigde Staten, de ver overing van Abessyniè niet te erkennen, niet beïnvloed worden. Dit is de uitleg, die men geeft op een verklaring, die minister Hull in antwoord op vragen heeft afgelegd. Ons standpunt blijft ongewijzigd, zoo zeide Huil. Wij zijn niet afgeweken en zijn ook niet van plan af te wijken van de beginselen en de politiek, welke wij tot nog toe hebben ge volgd en Roosevelt's commentaar op het Britsch-Italiaansch accoord was niet bedoeld om op eenigerlei wijze in ons algemeene standpunt ten aanzien van deze beginselen Wijziging te brengen. Twee Japansche torpedojagers tol zinken gebracht? Chincesche luchtmacht in actie. HANGKAU. 12 Mei. Het Chi- neesche telegraafagentschap Central News deelt mede, dat de Chineesche luchtmacht gisterochtend vroeg met succes Japansche oorlogsschepen in" het zuidelijk deel van de Chineesche Zee gebombardeerd hebben. Twee Japansche torpedojagers werden tot zinken gebracht, twee buiten ge vecht gesteld en drie Japansche vlieg tuigen neergehaald. Hierbij een foto van den heer G. Blokdijk (S. D. A. P.), die den heer Bartels als lid van den Haarlemschen gemeenteraad opvolgt. Leening gemeente Haarlem. Inschrijvingen worden ten volle toegewezen. Naar wij vernemen zullen de inschrijvingen op de 3—3' procent leening ten bedrage van 13.193.000 ten laste der gemeente Haarlem, ten volle worden toegewezen. Het jubileum van tien heer Van tie Weyer. Veel belangstelling uit onderwijskringen. Heden herdenkt de heer H. van de Weyer, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem, den dag waarop l.'ij voor 40 jaar zijn loopbaan bij het onderwijs begon. Ingevolge den wensch van de familie van de Weyer, zal er geen officieele huldiging plaats vinden, alleen is er hedenmiddag van half vier tot zes uur gelegenheid den jubilaris te zijnen huize, Kleine Houtweg 71, te compli menteeren. Reeds vanmorgen waren talrijke bloem stukken o.a. van de Onderwijsverkeerscom- missies te Haarlem en Heemstede, waar de heer van de Weyer resp. voorzitter en lid van is. en van de Vereeniging Veilig Verkeer te Haarlem, binnengekomen. Ook talrijke brieven en telegrammen ge tuigden van de groote belangstelling die men speciaal in onderwijskringen voor dit jubileum heeft. De receptie zal hedenmiddag o.m. worden bezocht door den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck als bestuurslid van de Vereeniging Veilig Verkeer en als voorzitter van de examencommissie en door hoofdin specteur G. A. Drayer, penningmeester van de Onderwijsverkeerseommissie. Namens net gemeentebestuur van Haarlem zal wethouder A. G. Boes den jubilaris ge- lukwenschen terwijl het gemeentebestuur van Bloemendaal vertegenwoordigd zal zijn door wethouder J. Ouwehand en door den heer S. Huynink, commies-chef van de afdeeling On derwijs. De tuberculose te Haarlem. Er worden meer personen bij het Consultatiebureau ingeschreven. Sterfte aan tuberculose neemt nog af. In den loop van het vorige jaar vestigden wij er reeds de aandacht op, dat er zich den laatsten tijd meer personen dan voorheen zich aanmeldden voor onderzoek bij het Consul tatiebureau voor tuberculose te Haarlem. Nu de cijfers over het geheele jaar bekend zijn, blijkt dat zich in 1937 niet minder dan 1035 per sonen bij het Consultatiebureau lieten inschrijven tegen 776 in 1936. Dit waren allen Haarlemmers. Nu zou het zoo werd ons- verzekerd voorbarig zijn om daaruit reeds dadelijk de conclusie te trekken, dat de tuberculose nog meer slachtoffers begint te maken. Aller eerst moet het feit in aanmerking genomen worden dat het Consultatiebureau steeds meer oekend wordt en de menschen er gauwer toe komen om bij de eerste verdachte verschijn selen een onderzoek te vragen. Nu de bekwa me directeur van het Consultatiebureau Dr. S. J. van Slooten over zulke uitstekende in strumenten beschikt, gaan de huisartsen er ook steeds meer toe over de patiënten die verschijnselen vertoonen. dadelijk ter onder zoek te sturen. Bovendien blijkt, dat in den laatsten tijd. tengevolge van den financieelen achteruitgang door de crisis, vele midden standers. die vroeger niet om hulp hij het Consultatiebureau behoefden aan te kloppen, nu daartoe gedwongen zijn. Van de 1035 nieuw ingeschreven per sonen waren er 715 door hun huisarts gezon den. Het Consultatiebureau roept zelf de ge zinsleden van lijders aan tuberculose voor een onderzoek op. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de stijging van het aantal in geschrevenen bij het consultatiebureau. Het onderzoek wees uit, dat van dc 1035 nieuw ingeschreven personen er 175 aan tu berculose^ leden, 63 hadden open longtuber- culose. In Haarlem waren op 1 Januari 1938 420 lijders aan open longtuberculose. Dit was 31.3 per 10.000 inwoners. Dc verhoudingscijfcrs waren sinds 1929: 18.8, 21.8, 23.6, 24.5, 26.9, 28.8, 31.6, 31.1, 29.0 en nu 31.3. In 't algemeen dus een stijging. Aan het einde van het jaar kwamen de huisbezoekers der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in 1177 gezinnen waarin 2260 bij het Consultatiebureau ingeschreven per sonen woonden. Niet alle ingeschreven per sonen werden thuis bezocht, dat geschiedt alleen als het noodig is. Van de 420 lijders aan open tuberculose kregen er 343 huisbe zoek. De sterfte aan tuberculose was per 10.000 ingezetenen te Haarlem in de laatste 14 jaar: 10.6, 9.9. 9.7. 9.5, 8.4, 8.6, 7.4, 7.3, 6.44. 5.99, 5.45, 5.25, 5.01 en 4.80. Niettegenstaande het aantal (be kende) lijders aan tuberculose toe neemt, is het sterfte-percentagc nog steeds aan het verminderen. Daaruit blijkt dus wel duidelijk de zegen rijke werking van de tuberculosebestrijding. japanscli bombardement op Hsoetsjau. SJANGHAI. 13 Mei. (Havas-ANP> Uit Han- kau wordt gemeld, dat gisteren vijf Japansche vliegtuigen de buurt van het station Hsoetsjau hebben gebombardeerd, waarbij 200 slachtof fers vielen. Het stadsdeel Tietsjeng werd ge heel verwoest. Een bom is terecht gekomen op de kapel van de Presbyteriaansche missie en heeft een aanzienlijke schade aangericht. De correspondent '-an Havas, die onlangs nog een bezoek heeft gebracht aan deze mis sie. heeft toen geconstateerd, dat op alle daken groote Amerikaansche vlaggen waren aange bracht. Vrijdag 13 Mcï 1938 Abonnementen per week fO.23. p. mnaiul f 1,10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiên: 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer fO.I5. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Laurillard: Velen geven liever trom pettende een gulden dan in stilte een cent. Zeshonderd arrestaties in Brazilië. Ook arrestaties in een aantal bondsstaten. Bemanning van eenige kruisers moest ontwapend worden. RIO DE JANEIRO. 13 Mel. (DNB-ANP) De omwentellngspoging der integralisten kan als definitief mislukt worden beschouwd De re geering is in alle deelen des lands den toestand volkomen meester. Het aantal gearresteerde personen wordt van officieele zijde op 600 gesteld. Men verwacht, dat tegen eenige leiders van den opstand de doodstraf zal worden uitge sproken. Ook uit de meeste Braziliaansche bondssta ten zijn berichten binnengekomen over een aantal arrestaties. Bij de marine zijn ook pogingen gedaan te- £en het gezag in opstand te komen. De be manningen van eenige kruisers moesten, naar in een officieel communiqué werd medege deeld. worden ontwapend wegens passleven te genstand. Re^eeringscrisis in België op komst. Treedt het geheele kabinet vandaag af? BRUSSEL. 13 Mei (Belga-A.N.P.). De vanochtend ontvangen berichten over den politieken toestand doen voorzien, dat vanavond dc geheele regeering démissionnair zal zijn. De eerste minister J.anson heeft vanoch tend een onderhoud gehad met de liberalen Hoste en Dierckx, de socialisten Spaak en Soudan en den Christen-democraat Marck. Marck zou er in hebben toegestemd in de regeering te blijven, mits de regeering op de zelfde basis zou kunnen worden gerecon strueerd. Hij zou evenwel aftreden indien niet alle groepen der rechterzijde vertegenwoor digd zouden zijn. De heer Janson zou een beroep hebben ge daan op den heer Pholien eventueel de tradi- tioneele rechterzijde in de regeering te ver tegenwoordigen. Deze zou echter hebben ge weigerd en verklaard hebben, dat zijn groep van meening is slechts te kunnen deelne men aan een geheel nieuwe regeering. Onder deze omstandigheden verwacht men dat de geheele regeering vanavond zal af treden. HEDEN16 PAGINA'S pag. Tc Hillcgersberg heeft een man een moord aanslag gepleegd op zijn huishoudster. 3 Te Uden zijn vijf boerderijen afgebrand doordat kinderen met vuur speelden. 3 Donderdagmiddag is weer een vliegtuig bij den Helder neergestort. 3 De leider der Sudeten-Duitschc Partij, Konrad Henlein, te Londen. 4 De sterkte der Engelschc luchtmacht. 4 De Volkcnbondsraad heeft zich in meer derheid uitgesproken voor individueclc beslissing der staten over dc erkenning van het Italiaansche Imperium. 4 Dr. K. Th. Bernet Kempers: R.-K. Orato rium Vereeniging voert 17 Mei „Stabat Mater" uit. 6 ARTIKELENENZ. R. P.: Bezoek eens konings. i Mr. E. Elias: De groote dag is weer voorbij. 3 K. de Jong en J. B. Schuil: Haarlem's Mu ziekinstituut. 5 H. D. Vertelling: Concurrentie. 6 Voor dc Vrouw g Sport in 't Kort. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Er wordt wel eens geklaagd dat de steeds voortschrijdende bebouwing de bloembollenvelden uit de onmiddellijke nabijheid -der stad heeft verdrongen. De gegrondheid dezer verzuchting is niet te ontkennen. Maar weten onze lezers dat zij nog steeds midden in Haarlem een prachtig veld Darwin-tulpcn kunnen bewonderen? Bovenstaande foto is aan den Koninginneweg gemaakt, zij geeft een kijkje in den tuin der Naaml. Venn. C. G. van Tubergen's Bloembollen- en Zaadhandel.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1