Rusland's expansiepolitiek door de eeuwen. DIENSTBODENVERZEKERING Assur. Bedrijf Fa. Hendrik Kwak Hzn INGEZONDEN /TUKKEN ZATERDAG 14 MEI 193S HAARLEM'S DAGBLAD 8 Oeroude drang naar het Oosten bestaat ook thans nog. Moskou versus Tokio. r (Van onzen RussLschen correspondent). rj|-\ OEN Lenin in de maand Februari van I het jaar 1918 met zijn geheele regeering hals over kop Petersburg verliet en Moskou wederom tot hoofdstad uit koos, sloot hij daarmede een intermezzo uit de Russische geschiedenis af, dat door Peter den Groote met de stichting van de Newa-metro- pool was ingeluid. Sinds het vroegste optreden in de geschie denis, hebben de Russen hun expansie politiek steeds op het Oosten gericht. In de zevende eeuw zwierven zij van de Karpathen en dc Weichsel naar de Oost-Europeesche vlakte. Het eerste tijdperk der Russische geschie denis speelde zich om de Noordelijke meren (Peipus- Ilmen-. Ladoga, en Onegameer) en in het Dnjepr-dal af. De belangrijkste centra waren toen Nowgorod en Kief. In de 14de eeuw werd Moskou pas gesticht en in een uiterst langzaam tempo steeg de beteekenis van deze stad als een meer Oostelijk gelegen centrum. Nog in de 16de eeuw werd gestreden om het oppergezag aan de Wolga, Europas Oostelijkst gelegen rivier, welke den Russen, zooals de liederen van Stcnka Razin getuigen, tallooze moeilijkheden bereidde. Spoedig ech ter drongen Russische avonturiers, via het Oeralgebergte, in Siberië door, dat langza merhand overmeesterd werd. In de 19de eeuw kwam de Amoer onder invloed van Rusland en precies 50 jaar geleden werd. door de ver overing van Khiwa en Bokhara, de heerschap pij van het Russische rijk over Centraal-Azie gegrondvest. Dc veroveringstactiek en de kolonisatiebe weging van het Russische volk waren onop houdelijk naar het Oosten georiënteerd en met elke schrede in die irchting verwijderde men zich meer van Europa. De aanleg van de groote Siberische spoorlijn en de poging bosch- en ertsconcessies in Korea te verkrij gen. een poging, die in 1904 tot den Rus sisch-Japanschen oorlog leidde, waren nieuwe bewijzen van den Russischen expansiediang naar het Oosten. Hoe mer de politici, de regeering en de strategen hun aandacht aan het Oosten schonken, des te meer verbleekten de politieke belaneen in Europa. In den wereldoorlog zou bijv. het testament van Peter den Groote verwerkelijkt worden Door dezen Czaar waren een reeks oorlogen tegen de Turken gevoerd, warbij vele soladten opgeofferd werden. Het doel daarvan was: de verovering door Rus land van de Dardanellen, zoodat een vrije doorgang naar de Middellandsche Zee ver kregen zou worden. Wie spreekt er in Rus land thans nog over de Dardanellen? Het Balkanvraagstuk, in den tijd van Bismarck en keizer Wilhelm II een der beruchtste uit de Europeesche politiek, is in Rusland begra ven en vergetenEnkele jaren geleden nog was Rusland's politiek er op gericht, geheel Spanje onder de Russische vlag te brengen. Thans heeft Rusland de handen van Spanje afgetrokken, daar de oeroude drang naar het Oosten de overhand heeft gekregen en alle krachten vereengid moeten worden om de groote problemen, die zich door den oorlog tusschen Japan en China voordoen, op te los sen. Het roemlooze einde van den wereldoorlog en het daarop gevolgde loslaten van Rusland door de Entente, verwekten bij de Russen een diepe teleurstelling en verbittering, welke tot uitdrukking kwamen in de Europeesch- Aziatische Beweging. ..Wij willen geen Euro peanen van lageren rang zijn en als zoodanig behandeld worden", zeiden de Russen. „Aziaten zijn we ook niet, dus noemen wij ons Euro peesche Aziaten". Dit standpunt werd zoowel met historische als met filosofische stellingen gesteund en in dikke boeken werd de ideologie van de Europeeseh-Aziatische Beweging uit eengezet. De Russische dichter Alexander Block gaf. in zijn gedicht „De Skythen", op aangrijpende wijze uitdrukking aan de nieuwe en tegelijk zoo oeroude politiek der Russen en aan den afkeer van Europa. Tegenwoordig herinneren de Russen zich ook. dat hun kolonisten zelfs in Alaska diepe sporen hebben achtergelaten. De belangstel ling van Russische historici heeft zich o.a. gericht op den Oekraïnischen revolutionair Hontsjarenko. die omstrekes 1860 in St. Fran cisco de ..Alaska-Herald" in het Russisch en in het Engelsch uitgaf en die er van droomde de Aleoeten en Alaska tot een zelfstandige republiek uit te roepen. Reeds in dien tijd ïeék dit plan fantastisch en op het oogen- blik, nu Japan oppermachtig en Alaska in het bezit van Amerika Is, ontbreekt er elke reëele kans van slagen aan. Des te merkwaardiger is het, dat de Russen zich thans voor deze kwestie interesseeren. In het laatste nummer van het Russische tijdschrift „Vremennik", dat in Parijs verschijnt, kan men een groot artikel lezen, getiteld: „De Russische litera tuur in en voor Alaska". Het is geschreven door Lozinsky. Voorts bevat dit tijdschrift een tweede artikel, getiteld: „Agapij Hontsjarenko, de stichter van de Russische pers in Noord- Amerika", geschreven door S. Svatikof. Sta tistieken leveren het bewijs, hoe intensief Russische priesters hun missie-arbeid onder de inwoners van Alaska, en op de Aleoeten verricht hebben. In Sitcha. de hoofdstad van Alaska, bestaat thans nog een voortreffelijk ethnografisch museum, dat geleid wordt door den Russischen priester Kasjevarof. Toen de regeering in 1867 Alaska voor 7.2 millioen aan de Vereenigde Staten verkocht zweeg de openbare meening in Rusland, daar zij druk doende was met het Balkan- en Dardanellen- vraagstuk. Thans, 20 jaar na het einde van de periode, dat Petersburg de zetel der regee ring was. zint men weer op mogelijkheden voor de Russische kolonisatie, waarbij men dan aan de andere zijde van den Pacific vasten voet poogt te krijgen. Enorme militaire voorbereidingen. Een eventueele mobilisatie is zoo georgani seerd, dat Rusland in den tijd van drie maan den 18 millioen soldaten in het veld kan bren gen. Volgens berichten van reizigers is het reus achtige gebied tusschen het Baikalmeer en den Stillen Oceaan één kolossaal leger, dat door een drievoudige linie van fortificaties beschut wordt. De Russische troepen zijn op 4 punten geconcentreeerdnabij Tsjita, Bla- govetsjensk, Chabarofsk en Wladiwostok. Ten Oosten van het Baikalmeer bevinden zich Russische troepen, gevechtsklaar. Zij zullen, via Buiten-Mongolië, tot aan de grens van de Chineesche provincies Suiyan en Tscha- char getransporteerd worden. Op de wegen van Ulan-Ude, dat 125 K.M. Oostelijker van het Baikalmeer ligt, naar Ulan-Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, trekken on onderbroken lange colonnes van van vracht auto's, beladen met soldaten en krijgsmate- riaal, voorbij. In Japan twijfelt men er niet aan, dat deze voorbereidselen gericht zijn tegen de in China strijden Japansche troepen. Reeds beschuldigt men er Rusland openlijk van China te steu nen door de levering van krijgsmateriaal en en het zenden van Russische vliegers naar het front. Moskou heeft bovendien geëischt, dat de Japansche consulaten in Blagovets- jensk en Chabarofsk gesloten zouden worden, maar Japan heeft verklaard, dat deze eisch tegen het internationale recht strijdt en ge weigerd Moskou's wensch in te willigen. Op 11 April j.l. vlogen 9 Japansche vliegtui gen over de Russische grens. Erg ver kwamen zij niet, want Russische vliegers dwongen de Japanners om terug te keeren. Tijdens deze vlucht moest een der Japansche vliegtuigen een noodlanding -maken. De piloot Mayeda genaamd, werd gevangen en het vliegtuig in beslag genomen. Zoo schijnt steeds onheil spellender het oogenblik naderbij te komen, dat Rusland daadwerkelijk in den oorlog tus schen Japan en China zal ingrijpen KARL TIANDER. (Nadruk verboden.) Pros, gratis Nassaupiein Telef. 17771-26855 (Adv. tngez. Med.) Brand gesticht 0111 ontdekking van fraude te voorkomen. Kantoorbediei.de inde kwitanties voor eigen rekening. Woensdagavond heeft een brandje gewoed op de zolderverdieping van een pand aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, waarin de kan toren zijn gevestigd van den particulieren bewakingsdienst „De twee sleutels". Het uitgebreide onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat een kantoorbediende in het kantoor brand heeft gesticht. Hij heeft een brandende krant neergelegd in de na bijheid van het trapgat, waar diverse andere licht brandbare artikelen lagen. Omstreeks zes uur is hij weggegaan en tegen zeven uur is de brand uitgebroken. Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer het vuur in een oogwenk ge- bluscht. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat deze brandstichting is geschied, omdat de kantoorbediende sedert geruimen tijd fraude heeft gepleegd ten nadeele van de firma. Hij moest van de kwitanties een lijst aanleggen. Daarop vermeldde hij een aantal kwitanties niet. Aangezien ze niet op de lijst voorkwa men, bleef toch het totaal van de lijst steeds kloppen met het bedrag, dat op de kwitan ties werd geïnd. De achtergehouden kwitan ties heeft de jongen, de 23-jarige A. J. B., zelf geind. Het geld heeft hij op zijn spaar bankboekje gezet. Tot nu toe heeft men vastgesteld, dat er driehonderd gulden is ontvreemd. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de fraude een veel grooter bedrag zal omvatten. RUBBER CULTUUR MAATSCHAPPIJ „AMSTERDAM". Aan het jaarverslag van de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" ontleenen wij Over het boekjaar 1937 werd een winst be haald van f 7.332.142 (2.902.916). Voorgesteld wordt: 1. Van deze winst toe te voegen aan:' a. de Reserve voor Afschrijvingen op Landconces- sies, Erfpaehtsperceelen en Ondernemingen f 1.500.000 b. een te creëeren rekeninr „Reserve voor Uitvoerrecht 1938" f 800.000 (500.000). Het vorige jaar werd aan de Re serve voor Diverse Belangen toegevoegd f 150.000 en aan de Speciale Reserve f 118.716. 2. Aan aandeelhouders uit te keeren een dividend van 15 (8) pet. en voorts de uit- deelingen te doen, welke ingevolge Art. 19 der Statuten verschuldigd zijn, waarvoor met in begrip van Dividend- en Tantièmebelasting in totaal noodig is een bedrag van f 5.012.143 (2.295.570). 3. Op de rekening „Onverdeeld Dividend" over te brengen het saldo ad f 19.998 (17.064). OUD-MINISTER MARCHANT WEDER ADVOCAAT. De Hooge Raad heeft Vrijdag den oud-mi nister mr. H. P. Marchant beëedigd als advo caat. K. L. M. verwacht veel van den zomerdienst. Thans allemaal standaard-materieel in dienst. Het begin van den zomertijd luidt tevens een nieuwe dienstregeling voor het binnen- landsche vervoer van de K. L. M. in. en zoo zal Maandag 16 Mei de zomerdienst beginnen. Men is nu reeds over het verloop en de ver dere vooruitzichten van dezen zomerdienst zeer optimistisch gestemd, en wel voorname lijk op grond van de veel gunstiger basis, waarop hij thans wordt begonnen, in verge lijking met die van andere jaren. De vlieg tuigtypen. welke vroeger werden gebruikt, zijn immers allen vervangen door het moderne standaardmaterieel Douglas-DC-2 en Lock heed Super Electra, tengevolge waarvan en de reisduur wordt verkort en het reizen veel geriefelijker zal zijn. Een ander voornaam ding is, dat de passageprijzen zoodanig zijn verlaagd, dat zij ongeveer met die der tweede klasse trein overeenkomen. Daarbij komt nog dat men meer bagage kosteloos mag merie- a FGEZIEN van deze historische herinne- nemen en dat de pr]jS voor het vervoer van ringenen jan Europeescii-^iathische zg 0verbagage aanzienlijk is verlaagd. Beweging, heeft de Russische drang naar het Oosten in alle stilte een concreten vorm ge kregen. Ondanks de massa-executies heeft Deze gunstige condities voor het instand houden van een vliegdienst acht men in be voegde kringen dan ook van grooten invloed maarschalk Worosjilof bijv. het programma op de m0gelijkheid van een ononderbroken voor de legeruitbreiding doorgevoerd. Nog exploitatie op de hoofdlijnen van het bïn- voor het einde van dit jaar zal Rusland over nenlandsch vervoer gedurende zomer en 20.000 bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen winter. beschikken, terwijl dan in totaal 30.000 pilo ten beschikbaar zijn. De vloot in den Stillen Oceaan zal zeer versterkt en de versterking van de Russisch-Chineesche grens bespoedigd worden. De sterkte van het Russische leger in vredestijd is van 1.5 tot 2.5 millioen verhoogd. Behalve de Zeeuwsche luchtlijn, die den geheelen winter in bedrijf is gehouden en de iijn op Eindhoven, die op 28 Maart werd her opend. zullen dus nu weer de luchtverbin- dingen met Groningen, Twente en Texel in exploitatie worden genomen. Vijf en zeventig jaar getrouwd. Het echtpaar P. MulderHerens te Delft hoopt op 22 Juli a.s. zijn vijf-en-zeven tig-jarige echtvereeni- gïng te vieren. De beide oudjes zijn thans 98 jaar oud. Twee en een half jaar tegen twee brandstichters geëischt. De 27-jarige arbeider J. H. M. te Geldrop had zijn woning, eigendom van M. van Hout, in brand gestoken. Het beddegoed overgoot hij met petroleum, stak de boel aan en verliet het huis na het eerst afgesloten te hebben. Toen de politie de woning van M. binnen drong, vond zij op de trap een petroleumkan. Verdachte legde voor de rechtbank in Den Bosch een volledige bekentenis af en verklaar de uit armoede gehandeld te hebben. Hij wilde zoodoende de verzekeringsgelden krijgen. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. Ook de 25-jarige kapper J. A. C. uit Eind hoven stond terecht voor brandstichting. J. had een groote hoeveelheid papier en eenig meubilair in brand gestoken, toen zijn vrouw en kinderen weg waren. Als schadevergoeding voor het meubilair kreeg hij f 1080 en boven dien nog f 1000 als bedrijfsschade. Ook deze verdachte bekende. Hoe hij er toe gekomen was, wist hi.i niet, maar om de verze keringsgelden was het hem niet te doen ge weest, verklaarde hij. Ook tegen hem eischte de officier van justi tie een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Nillmy van 1859. De eerste cijfers, die in het verslag over het boekjaar 1937 het 78ste sinds de oprich ting van de N.V. Levensverzekering-Maat schappij NILLMIJ van 1859 opvallen, zijn die van de zich nog steeds in stijgende lijn be wegende nieuwe productie. Van 29 millioen gulden in 1935 steeg dit bedrag via 33 mil lioen in 1936 tot ruim 413 4 millioen in 1937. Naast dezen opmerkelijker, vooruitgang vertoont het verval een aanzienlijke verbete ring, zoodat de totale portefeuille per slot een avans te zien geeft van ruim 22 millioen gul den, daardoor komende op een totaal ver zekerd bedrag van rond 1921/4 millioen gulden. Het premie-in komen steeg tot ruim f 5.100.000.— aan termijn-premiën en onge veer f 3.000.000,aan premiën-in-eens. De verplichtingen vinden hun dekking in een wiskundige reserve ad f 45.793.354,die dei- traditie getrouw berekend is volgens de netto- methode dus met volledige afschrijving van alle acquisitie-kosten met een gemiddel den rentevoet van 3.56 pet. Daarnaast ver toont de balans een extra reserve a< f 700.000.een reserve voor eventueele ren tedaling en verdere voorzieningen ac f3.155.000,benevens reserves voor de Indi sche portefeuille der „Algemeene" ad f 141.460,—. Tezamen met het maatschappelijk kapitaal ad f 2.500.000,(waarop f 850.000,gestort) beschikt men dus over extra waarborgen ad totaal f 6.500.000—, waarnevens nog een re serve voor oorlogsrisico op de balans parais- seert met f 598.000, De financieele bedrijfsuitkomsten waren wederom gunstig, al werden zij vanzelf ge drukt door het grootere bedrag, dat aan wer vingskosten van de gestegen productie moest worden uitgegeven. De gemiddelde rente over alle beleggingen bedroeg 4,64 pet. tegen 5.04 peet over 1936. De bedrijfsrekening sluit met een saldo van f 414.639,27, waarvan f 126.597,66 werd toege voegd aan de „reserve voor eventueele rente-daling en verdere voorzieningen" ter wijl aan aandeelhouders f 59.000,zal wor den uitgekeerd, zijnde 5 pet. over het ge storte en 1 pet. over het niet-gestorte kapi taal. Als bedrijfsoverschot, dat na afloop van het vijfjarig tijdvak voor minstens 90 pet. aan verzekerden met aandeel in de winst ten goede zal komen, is f 132.703,afgezonderd. Als zoodanig komt, tezamen met de bedra gen over 1935 en 1936, thans ruim f 400.000, op de balans voor. N.V. VEREENIGDE SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJ Aan het verslag van de N.V. Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschappij over het boekjaar 1937 ontleenen wij het volgende: Er is een winstsaldo van f 2.239.777 (v. j. f 1.227.362, waarvan f 700.000 aangewend voor vorming van een „Reserve voor Vlootvernieu- wing"). Voorgesteld wordt hiervan een dividend van 5 pet. (3 pet.) uit te keeren, waarmede een be- Irag van f 875.000 is gemoeid. Na aftrek van een bedrag van f 257.216, het welk overeenkomstig het bepaalde ln de statu ten ter beschikking van den Raad van Be heer komt, blijft er dan een saldo over van f 1.107.560. Voorgesteld wordt hiervan een bedrag ad l 1.000.000 (v. j. f 700.000) aan te wenden voor verhooging van de „Reserve voor Vlooi ve-- nieuwing" en het restant ad f 107.560 (2.362» over te brengen naar het boekjaar 1938. Voor den intioua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waarom eigenlijk Vrouwen Vredesgang? Als men zoo de laatste weken de couranten opslaat, dan treffen mij vaak artikelen ge wijd aan de a.s. Vrouwen Vredes Gang. Opgevallen is mij dat in al deze artikelen m hoofdzaak naar voren gebracht wordt, het uiterlijke doel „de Wereldvrede". Dit op zichzelf is zeker een mooi en edel streven, er is echter ook nog een andere, hoe wel veel moeilijker en veel minder in het oog loopend doel, namelijk het moeilijke pad dat van binnen uit begint, het betrachten en uit leven van onze innerlijken vrede. Deze weg is moeilijk; is men daarin echter geslaagd dan zijn geen Vredeswagens en geen propaganda redevoeringen meer noodig. Immers, de innerlijke vrede, verkregen door het geven van zich zelf aan anderen sluit volkomen ook maar de gedachte om onrecht te doen uit, laat staan te moorden en te dooden. En deze innerlijke vrede, die we steeds maar moeten trachten te verkrijgen: straalt haar licht uit naar buiten en zal ongetwijfeld wederom anderen opwekken in dat licht te gaan leven. Zoo zal tenslotte door het streven van allen eens komen de Wereldvrede, opge bouwd uit onzen overtuigden innerlijken vre deswil. Moge dit een weinig mee helpen ons ideaal, een schrede nader te brengen en er velen toe brengen a.s. Woensdag met ons te getuigen, misschien zal het over eenigen tijd niet meer noodig zijn en zal ons ideaal werkelijkheid ge worden zijn. Hoe lang nog? Men houde goeden moed. A. H. TEN BR. Haarlem, Mei 1938. Deukt aan het Brokkenliuis! Wie geeft het Brokkenhuis weer eens een steuntje? Heel dankbaar zijn we voor alles wat binnenkomt en in het bijzonder het speelgoed, De laatste week werden velen ge lukkig gemaakt. Het is altijd zoo prettig als men helpen kan en de stoelen, fauteuils en de kleeren komen altijd zeer te pas. Helaas is er nog altijd veel te weinig en deze week hadden wij bijna moeten sluiten, in dien er niet in het laatste oogenblik nog een goed vrachtje binnengekomen was. Aan de edele geefsters hiermede Onzen besten dank. Mogen we ons dan blijven aanbevelen voor alles en nog wat? Alles welkom. Onze laatste strooma trassen gaan deze week de deur uit en wel naar een gezin waar 3 kleine kinderen in één bedstee slapen. Wat zullen ze van een eigen ledikant en matras genieten jammer dat de geefster de blijde gezichtjes niet kan zien. Allen, die dit lezen, helpt ons verder en stuurt ons, wat u missen kunt, Geen groote gift, maar iets wat u maar wilt, bonnen om bijv. rijst, boonen of erwten te koopen. suiker thee of koffie, of wel andere levensmiddelen, alles komt te pas. Van September af hebben we elke week uit- deeling kunnen houden en daarom onzen bes ten dank, aan diegenen, die ons daarbij hiel pen. Het zou zeer jammer zijn als het Brokken huis nu moest stopzetten, al was het ook maar voor één maand. Met dank voor de verleende plaatsruimte, In naam van het Brokkenhuis, S. R. B. Opheffing der werkloosheid. Prof. Dr. Ir, H. C. J. H. Gelissen publiceert een plan ter bestrijding der werkloosheid, waardoor naar zijn meening 120 a 130 dui zend werkloozen zouden kunnen worden te werk gesteld: vrijwillige salariskorting 10—2 pet. storting daarvan in een door bedrijfs- hoofden te beheeren centrale kas betaling daaruit aan bedrijven voor aanstelling werk loozen al naar behoefte en mogelijkheid van werkverruiming. In het laatst verschenen nummer van „De Nederiandsche Werkgever" wijst men er op. dat aanstelling zonder verkorting van arbeids duur funest zou werken, dat dus beperking der arbeidsweek tot 40 uren met behoud van uur- of stukloon (lees: salarisvermindering met een zesde deel) noodig is. Dat men van werknemerszijde daarvoor niets kan voelen, ligt- voor de hand! De werknemers kunnen reeds nu met het veelal sterk gedaalde inkomen en stijgende uitgaven niet rondkomen, laat staan, in dien het salaris nog weer zou worden ver minderd, en voorts bestaande belastingen (Haarlem, Utrecht e.a.) verhoogd en nieuwe (b.v. weerbaarheid) ingevoerd worden. -Uit een dezer dagen naar gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in zake de Rijksinkomstenbelasting 1936-1937 inkomen 1935 gepubliceerde grafische voorselling bleek hoe rond 55 pet. der bevol king leeft van een Inkomen niet hooger dan f 800, bijna 21 pet. van een inkomen tusschen f 800 en f 1400. ruim 12 pet. van een inkomen tusschen f 1400 en f 2000; dus 88 pet. genoot 1935 een inkomen niet hooger dan f 2000, De toestand is na 1935 niet beter gewor den! Het is duidelijk, dat van die lage inkomens der wel zeer overwegende bevolking letterlijk niets meer af mag en kan; daarmede is ook het plan van prof. Gelissen bijvoorbaat ver oordeeld. De koopkracht immers wordt niet verhoogd de geldcirculatie niet uitgebreid; zij worden slechts verdeeld over een grooter aantal personen. De werkzame werknemers zullen het slechter krijgen dan zij het al hebben, terwijl dc tewerkgestelde werkloozen het hoogstens iets beter zullen krijgen en misschien eens boonen of aardappelen met groente in plaats van brood kunnen eten en een paar schoenen of wat kleeding koopen. Dochvan al die artikelen Is al overpro ductie; desnoods vernietigt of denatureert men wat minder levensmiddelen. Bovendien: wat gebeurd er met de overige 250 a 300.000 werkloozen? Voor enkele bedrijven zal tewerkstelling van werkloozen een af te leveren hoogere produc tie kunnen beteekenen en dus een opleving en hoogere winst. Die winst echter zou dan in de kas der bedrijven vloeien, ofschoon de nieuwe kraclien betaald zouden zijn door het perso neel. maar dit geen aandeel in die winst zou verkrijgen. Dat lijkt onjuist. In die gevallen stelle men reeds nu krachten aan op vol sa laris: de cost gaet voor de baet uyt. Prof. Gelissen had m.i. verder moeten gaan, nog klemmender moeten aandringen op sa- menkerking van allen, bijv. door, maar dan in uiterste consequentie, het pad te volgen van Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan: ordening (dus ook distributie) der productie naar behoefte (en dus niet als winstobject) en voegen wij er aan toe, met inschakeling van alle honderd duizenden werkloozen in het arbeidsproces, waarborg voor ieder mensch op zijn aandeel der productie, ómdat hij als mensch. als schepsel, gelijk ieder lid der bevolking, récht heeft op de voor ieder bestemde rijkdommen der aarde. Dat is mogelijk, indien men tot de bron der economische wanorde gaat en het kwaad bij den wortel aanpakt. Te veel is, ook nu weer, gezocht naar een geneesmiddel om de gevolgen van den crisis de bestrijden. De oorzaak echter moet opge spoord, erkend en weggebannen worden: het menschonteerend winstsysteem, dat weliswaar stervend is, maar heden nog zooveel ten he melschreiende ellende baart den Mammon- dienst, die ontelbaar velen belet tot waar achtig, zuiver, liefdevol leven te komen. Die oorzaak moet worden weggenomen: in een drachtige samenwerking, Hoe eer hoe beter. De tijd dringt. J. H. Een gasmasker dat aan de officiëele eischen voldoet. Het Staatsbedrijf van de 'artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug heeft een door de firma Otter en Groenendijk te Heemstede uit België ■geïmporteerd gasmasker onderzocht en op grond van dit onderzoek is het masker van re- geeringswege goedgekeurd als voldoende aan de in het gasmasker-besluit gestelde eischen. Dit is het eerste masker, dat deze goedkeuring verkrijgt. Het masker is voorzien van een afvoerbuis waardoor zich ontwikkelend vocht verwijderd kan worden zonder dat het masker afgezet behoeft te worden. De oogglazen zijn voorzien van een z.g.n. helderzichtschrijf, waardoor aanslag wordt voorkomen; zij zijn bovendien onversplinterbaar. De stelbanden zijn zoo danig geconstrueerd dat deze niet uit zichzelf terug kunnen loopen. Het uitlaatventiel sluit bij het inademen onmiddellijk luchtdicht af. De kwaliteit van de gebruikte rubber is door het Rijksrubberinstituut goedgekeurd. De totale weerstand van de gasfilterbus be draagt bij een continue doorstrooming; van 80 L. lucht per min. gemiddeld 44 m.m. De ademhaling is derhalve licht. "Voor z.g.n. ne- velgassen is een filtreersysteeem van Fernez toegepast. Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen. Geachte Heer Hoofdredacteur, Aan het slot van uw hoofdartikel: „Onder zoek inzake Oss" in uw geëerd blad dd. 30 April 1.1. komt een zinsnede voor, waarmede het bestuur der afd. Haarlem van den Bond van Gepensionneerden 'bij de Ned. Spoor wegen zich niet kan vereenigen en wel deze woorden: „Zij zouden dan ook kunnen letten op de e e r 1 ij k e nakoming van financieele verplichting" (lees: van den Staat der Neder landen) Nu willen wij gaarne aannemen, dat u deze regelen schreef als een algemeenheid ten opzichte van internationale financieele ver plichtingen, rente Staatsschulden enz. Edoch er is een categorie van Ned. Staats burgers die over deze materie niet onverdeeld gunstig oordeelt, n.l. de gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen. Hun pensioenaanspraken, neergelegd in een Pensioenwet 1925 werden op voorstel der Regeering bij wetswijziging met medewerking der Tweede Kamer der Staten-Generaal op zeer onrechtvaardige wijze aangetast en den gepensionneerden spoorweg-ambtenaren op 1 April 1936 10% pensioenkorting opgelegd, terwijl bovendien de Staat al enkele jaren in verzuim is, een door hem op zich genomen verplichting tot storting eener annuïteit van 9 millioen gulden per jaar in het Pensioen fonds der Ned. Spoorwegen te storten, welk bedrag' hoog noodig is om in de toekomst dit fonds in staat te stellen, aan zijn verplichtin gen te voldoen. Circa 15000 gep. Spoorwegambtenaren zijn in een zeer bijzondere uitzonderings-positie gebracht en gevoelen dit als een schromelijke onbillijkheid, temeer wijl de burgerlijke en militaire pensioenen niet worden aangetast en de korting der Indische pensioenen op hield. Ook het niet meer storten der annuïteit in het Pensioenfonds der Ned. Spoorwegen is een tekortkoming der Regeering en staat in lijnrechte strijd met de door u geschreven regelen bovenbedoeld. HET AFDEELINGSBESTUUR. Haarlem, 10 Mei 1938. Vrouwen-Vredesgang 1938. .Moederdag" 1938 is voorbij, alle kinderen, groot en klein, rijk en arm hebben op 8 Mei extra aan moeder gedacht en haar met een of andere aardigheid verrast. In verband hiermede vraag ik nu alle moe ders, eens extra aan hun kinderen te denken en wel op 18 Mei a.s„ den dag van den Vrou wen-Vredesgang. Laat op dien dag geen enkele moeder thuis blijven, maar in 't openbaar getuigenis afleg gen van haar vredeswil, terwïlle van haar kin deren. terwille van het komende geslacht. Het zal dan in den waren zin des woords een „moederdag" worden, een dag van goe den wille. Tenslotte nog een woord van opwekking tot alle vrouwen en meisjes, ook mede te gaan naar Den Haag. mee te loopen in den grooten stoet van menschen. die allen hetzelfde doel voor oogen hebben: Eerbied voor het leven. K. NEISINGH-FEENSTRA, Weggebruikers weesl op uw hoede! Nu de treinen sneller rijden, sneller weer dan 't vorig jaar nu dreigt op de overwegen meer dan ooit nog: Dóódsgevaar! Let dus allen op de Diesel en op d'elecfcrischen trein, want ze zullen nu nóg eerder dan u op het kruispunt zijn. Gaat de risico niet wagen. Heusch, het wordt een doodenrit! Op onbewaakte overwegen delft u toch het onderspit. Weest dus liever maar voorzichtig, rijdt niet driest en blïnd'lings door, maar gebruikt vóór 't oversteken eerst eens goed uw oog en oor! VERBOND VAN VEREEN. VOOR VEILIG VERKEER.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10