Haarlem's Dagblad - DE KLOK - Politieke Vluchtelingen. ZOMERTIJD. Dankbetuiging Conflict Mexico-Engeland verscherpt Een school in het Ramplaan-kwartier te Haarlem ir oet hedenavond verzet worden. Fa. VAN BASTEN 55e Jaargang No. 16839 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBERI PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 14 Mei 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advmrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Rrgelabonnementslarirven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tic rubriek. Dezer dagen heb ik geschreven over de droevige ineenzinking van het Nederlandsche asylrecht. Onze huidige regeering heeft door den minister van Justitie, mr. Goseling, doen weten dat zij alle buitenlandsche politieke vluchtelingen als ongewenschte vreemdelin gen beschouwt, die dus geen toegang meer in ons land krijgen. En bovendien ziet zij er heelemaal geen been in, buitenlanders uit te wijzen die wegens ..politieke misdrijven" ge zocht en dus aan de andere zijde van de grens onmiddellijk gegrepen worden. Dat is dan practisch geen uitwijzing, maar uitleve ring. Vandaag kom ik op deze zaak terug omdat zich nu ook in onze stad een geval heeft voorgedaan van poging tot zelfmoord door zoo'n stakker. Dat was nou een „man van links" die na Hitler's verovering van het bewind in Duitschland (1933) werd gevan gen genomen en ongeveer twee jaar in een concentratiekamp doorbracht. Later, vervolgd wegens z.g. voorbereiding van hoogverraad, nam hij de vlucht en bereikte Nederland. Hij woonde in Amsterdam zonder armlastig te zijn (kostte ons^lus niets) en later in Zaan dam. Een verkeersongeval leidde ertoe, bij puur toeval, dat de politie daar ontdekte dat hij geen pas had. Nu, die man kon geen pas hebben, dat begrijpt iedereen. Maar volgens ons tegenwoordige asylrecht werd hij naar het Huis van Bewaring in deze stad overgebracht. Daar, bevangen door angst voor uitwijzing naar Duitschland (lees: uitlevering aan zijn vervolgers) deed hij een poging tot zelfmoord door zijn polsslagader door te snijden. Maar de bewaarders merkten het en er kwam een dokter die de pols hechtte en verbond. Dus nu leeft hij toch nog. Misschien heeft deze man eenige dagen gewonnen door zijn poging. Eenige Neder landsche gevangenisdagen dan, die ongetwij feld beter zullen zijn dan de genoegelijke tijd die hem in zijn vaderland wacht. Zal hij nu, als-ie voldoende van het geleden bloedverlies hersteld en dus fit voor uitlevering geacht mag worden, op last der Nederlandsche regee ring aan zijn vervolgers worden uitgeleverd? Dat is wel een prettige gedachte, vindt u niet? Een aardig denkbeeld, dat die man daar nou in doodsangst aan den Harmenjansweg zit, midden tusschen ons in ik kom vooral op de zaak terug omdat de man hier zit, dat voelt men als zooveel reëeler om aanstonds te worden uitgeleverd. Dit is niet de wil van het Nederlandsche volk. Dit is angstig gedoe van Den Haag. En het is naar mijn meening ons volk en zijn ver leden onwaardig. Wij moeten dit niet aan vaarden! Ik heb mij van de week met overtuiging aangesloten bij het protest, door eenige tien tallen hoogleeraren en anderen tot de regee ring gericht. Welnu, vandaag ga ik een stap verder en dring aan op verzet in het parle ment en op openbaar protest ook uit andere kringen der bevolking. Het is nog niet zoo ver gekomen in dit land, dat wij iedere maat regel in Den Haag maar gedwee en stilzwij gend hebben te slikken. Wij kunnen gelukkig onze stem nog doen hooren en op onze volks vertegenwoordiging beroep doen. Laat men intussoheti wel begrijpen dat een groote aandrang uit breeden kring noodig zdl zijn. Anders zal het weinig helpen, want het betreft alleen maar een aantal arme buiten landsche stakkers. Plus de eer en de histori sche reputatie van ons volk Misschien staat de geheele regeering hier achter. Misschien is het alleen de machtige mr. Goseling. In beide gevallen schijnt het noodzakelijk, ten snelste en ten duidelijkste tegenover de tot dusver handelende machts factor vast te stellen dat wij dit niet willen. Volgens de grondwet zijn wij een belangrijker machtsfactorhandelend via de daartoe ingestelde staatsorganen. Dit beveel ik met kracht aan. Wat nu gebeurt is een schande voor Nederland! R. P. N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.li. Gebr. Figee. 3 dividend. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van Aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebr. Figee worden voorgesteld over 1937, na ruime af schrijvingen, een dividend van 3% uit te keeren. Het militaire eerbetoon bij den doop van Prinses Beatrix. Dagorder van den gouverneur der residentie. 's GRAVENHAGE. 14 Mei. De gouverneur der residentie, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst, heeft den volgenden dag order uitgegeven: ..De onderdeelen der Koninklijke weermacht die onder mijn bevelen hebben deelgenomen aan het militair eerbetoon bij de doopplech tigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Beatrix hebben allen hun taak op lof waardige wijze verricht. Door opmarsch. afmarsch. tenue en houding maakten zij een uitstekenden indruk. Ik betuig hiervoor aan commandanten en troepen mijne tevredenheid". Ha, daar wordt het oude pretje Ons, als elk jaar, weer bereid, Het onschuldig klok verzet je Naar den nieuwen zomertijd. Help den wijzer weer een handje, Draai 'm een extra keertje rond, Zomertijd komt in ons landje, Met den Zondagochtendstond. Ha, wij gaan weer profiteeren Van een uurtje extra licht. En dat kan een mensch waardeeren, In dit duister tijdsgewricht. Zelfs al kan het u niet schelen, Toch u aan de taak gewijd, Toch uw uurtje daglicht stelen, U moet meegaan met uw tijd. Kom. u moet er zich in schikken, Want het is niet erg geafchikt, Als het klokje thuis gaat tikken, Zooals 't nergens anders tikt. Eén nacht, één uur korter 't bedje, Dat is ook geen ernstig feit, Allen meedoen aan 't verzetje. En dan: Welkom Zomertijd! P. GASUS. van het Prinselijk Paar Nog geheel onder den indruk van de vele bewijzen van medeleven en van hartelijke belangstelling bij de geboorte en den Doop van onze dochter onder vonden, betuigen wij langs dezen teeg daarover onzen diepgevoelden dank. Voor de talrijke gelukwenschen, ivelke ons langs schriftelijken en télegrafischen weg bereikten, is het ons helaas niet mogelijk ieder afzonderlijk onze erken telijkheid te betuigen. Het is ons echter een behoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook deze door ons op prijs roerden ge steld. JULIANA en BERNHARD. Diplomatieke betrekkingen verbroken Mexicaansche gezant te Londen teruggeroepen MEXICO CITY. 14 Mei. De Mexl- caansche gezant te Londen, Villa Mi chel, is té ruggeroepen. Volgens de mededeeling van het Mexicaansche ministerie van buitenlandsche zaken beteekent dit een afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen in verband met het petroleum conflict. Staatssecretaris Hay heeft den Engelschen gezant te Mexico City het antwoord van de Mexicaansche regeering op de Engelsche nota overhandigd en deelde hem tegelijkertijd mede, dat de Mexicaansche regeering in de houding, die Engeland aanneemt in de kwestie van de onteigening, een dwingende aanleiding zag om haar gezant te Londen terug te roepen. Het gezantschap wordt ge sloten en de consul-generaal te Londen zal de zaken waarnemen. In geheel Mexico valt 'n toennemende anti-Engelsche stemming waar te nemen. De publicatie van de Engel sche nota, waarin categorisch de be taling van volledige schadevergoeding geëischt wordt, heeft veel ontstem ming gewekt. De avondbladen geven de verontwaardiging weer en leggen er den nadruk op, dat nog nooit in in de diplomatieke geschiedenis tus schen twee bevriende mogendheden zoo onvriendelijke nota's gewisseld zijn. Als Mexico zoo wordt gezegd ook maar den geringsten prijs stelt op zijn positie als groote mogendheid dan moet het de conse quenties uit de feiten aanvaarden en niet ervoor terugschrikken, dat zulks misschien zeer ernstige gevolgen kan hebben. (United Press) Bezorgdheid in Amerika WASHINGTON. 14 Mei (Reuter A.N.P.) De hooge ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken slaan de ontwikkeling van het geschil tusschen Engeland en Mexico met bezorgde belangstelling gade. In gezag hebbende kringen gelooft men, dat de Ver- eenigde Staten in dit stadium elk voorstel van de hand zullen wijzen om de regeering tusschen beide landen te doen bemiddelen. HENLFiN LUNCHT MET CHURCHILL. LONDEN. 13 Mei Reu ter-A.N.P. Kon rad Henlein, die zooals bekend in Engeiand vertoeft, gebruikt het noenmaal met Chur chill. B. en W. vinden het verlangen der ouders gegrond Bijde behandeling van de gemeente-be grooting voor 1938 hebben B. en W toege zegd met een voorstel te zullen komen om in de behoefte aan schoolruimte voor kinderen uit het Ramplaankwartier te voorzien. In verband hiermede brengen B. en W. van Haarlem onder de aandacht van den Raad, dat bij de wet van 22 Mei 1937 (S. no. 322) met ingang van 1 Juli 1937 een nieuw art. 23bis aan de Lager-onderwijswet 1920 is toe gevoegd. Volgens dat artikel bevelen Gede puteerde Staten geen vermeerdering van het aantal scholen, en verleent dat College geen goedkeuring aan een besluit van den ge meenteraad betreffende een dergelijke ver meerdering, wanneer niet blijkt, dat o.a. een te weten: der volgende omstandigheden aanwezig is, plaats meer zullen kunnen vinden. a. dat de school voor een gemeente boven 100.000 inwoners zal worden bezocht door tenminste 125 leerlingen; en b. dat de stichting der school ingevolge ar tikel 19 der Lager-onderwijswet 1920 wordt gevorderd (t. w. in elke gemeente wordt vol doende lager onderwijs gegeven in een ge noegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdiensti ge gezindheid toegankelijk zijn). Behalve in de gevallen, waarin aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking in eenig deel der gemeente of an dere gewichtige omstandigheden tot school stichting aanleiding geven, worden onder de leerlingen sub a vermeld, tot 1 Januari 1942 niet medegerekend: le. leeringen, die de door hen bezochte ge lijksoortige openbare school zouden verlaten, doch voor wie in die school in de voor hen bestemde klasse plaatsruimte beschikbaar zoude blijven; en 2e. leerlingen, voor wie binnen vier kilome ter van hun woning in een gelijksoortige open bare school in de voor hen bestemde klasse plaatsruimte beschikbaar is. Naar de meening van B. en W. zijn voor de stichting van een openbare school in het Ramplaankwartier bijzondere redenen aan wezig. Immers, de aldaar wonende kinderen, voor wie openbaar lager onderwijs wordt ver langd. gaan thans naar de Julianaschool te Overveen of naar de Vondelschool te Aerden- hout, gelegen in de gemeente Bloemendaal. Bedoelde scholen worden door resp. pl.m. 66 en 45 leerlingen uit hét Ramlaankwartier be zocht. Tengevolge van de toeneming van de bevol king in de omgeving van de Julianaschool te Overveen zal het aantal Bloemendaalsche leerlingen, dat met den aanvang van den cursus 1938/39 plaatsing op deze school zal vragen, aanmerkelijk toenemen, zoodat die schobl nagenoeg bezet zal zijn. Ook laat het zich aanzien, dat de toelating van Haarlem sche leerlingen tot de Vondelschool te Aer- denhout moeilijkheden zal gaan opleveren. Er zal dus rekening moeten worden gehou den met.de omstandigheid, dat kinderen af komstig uit het Ramplaankwartier binnen kort op de Bloemendaalsche scholen geen pjlaatsmeer zullen kunnen vinden. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de ouders uit het Ramplaankwartier met September a.s. voor hun kinderen plaatsing zullen moeten vragen op verder afgelegen scholen in de binnenstad. De dichtst bijge legen school is die op het Leidscheplein 33, doch ook deze inrichting van onderwijs is overbevolkt en zal geen kinderen uit genoemd kwartier kunnen opnemen. Om de andere scholen in de binnenstad te kunnen bereiken, zullen de kinderen eenige malen per dag ongeveer 30 minuten moeten loopen, vaak door het drukste stadsgedeelte en langs gevaarlijke wegen. Het verlangen van een aantal ouders uit het Ramplaankwartier om voor hun kinderen een openbare school aldaar te doen bouwen, kunnen B. en W. dan ook billijken. Volgens een rapport van den Directeur van Openbare Werken zal, als het Ramplaankwar tier is vol gebouwd, 't totaal aantal wonin gen aldaar pl.m. 1175 bleoopen. Op de nieuwe school zullen in de toekomst ook aangewezen zijn de kinderen uit de aangrenzende woon wijken ten noorden van de Brouwersvaart, langs den Zijl weg. Bij voltooiing van die woonwijken zullen daar circa 470 woningen aanwezig zijn. Naar schatting zullen uit de kwartieren Ramplaan en langs den Zijlweg te zamen pl.m. 265 leerlingen verwacht kunnen worden, voor wie hun ouders openbaar lager onderwijs verlangen. Voor den bouw van de nieuwe school wen- schen B. en W. te bestemmen een gedeelte van het terrein aan de Gillis Schoolmeester laan. Om reeds met September a.s. de kinderen uit het Ramplaankwartier voorloopig te kun nen huisvesten, geven B. en W. den Raad LT EDENNACHT gaat de ZOMERTIJD weer in Vfen denke er dus hedenavond óór liet naar bed gaan aan d xlok een uur vooruit t« zetten. hi overweging om een hulpgebouw te doen plaatsen op het terrein gelegen aan de Croesenstraat en Hendrik Roozenüaan en daartoe naar dat terrein te doen overbren gen het houten schoolgebouw dat thans in gebruik is bij school no. 44 (J. P. Coenschool) en ongeveer Juli a.s. beschikbaar komt. De kosten van overbrenging en inrichting van dat hulpgebouw worden geraamd op pl.m. f 2000. Tenslotte deelen B. en W. nog mede. dat in het voornemen ligt de in het hulpgebouw te vormen klassen, zoo noodig, voorloopig als parallel-afdeelingen toe te voegen an de open bare lagere school no. 25 aan het Leidsche plein no. 33. Chineesche vluchtelingen uit het oorlogs gebied trekken Sjanghai binnen om zich onder Japansche hoede te stellen. Woningen voor ouden van dagen te Haarlem. Verhooging van het crediet. Bij raadsbesluit van 12 Februari 1936 werd 35.800 ter beschikking gesteld voor den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart. Nu het bouwplan voor uitvoering gereed is. blijkt, dat materiaalprijzen belangrijk geste gen zijn. Volgens de nieuw opgezette bouw- rekening worden de stichtingskosten thans geraamd op 39.000. derhalve 3.200 meer dan bij genoemd besluit werd toegestaan. Deze verhooging der stichtingskosten zal gepaard moeten gaan met .een stijging der huren tot 3.35 per week en per woning. B. en W. hebben zich reeds tot den minister van Binnenlandse he Zaken gewend met het verzoek het toegekend voorschot uit 's Rijks kas tot 39.000 te verhoogen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor het crediet te verhoogen. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Bedden- en Meubelmakers (Adv. Ingez ued.) Het Frans Halsmuseum. 25 jaar in het gebouwencomplex aan het Groot Heiligland. Verleden jaar is, met het houden van de groote Frans Hals-tentoonstelling, het feit herdacht, dat 75 jaar geleden de grondslag werd gelegd voor het schilderijen-museum der gemeente Haarlem. Daarom gaat natuurlijk thans stilzwijgend het feit voorbij dat het heden 14 Mei. 25 jaar geleden is, dat het museum, dat vroeger on dergebracht was in enkele zalen in het Stad huis, verhuisde naar het Groot Heiligland. Daar kocht de gemeente in 1912 het gebou wencomplex van het Weeshuis der Ned. Her vormde Gemeente, dat daarop een beter on derdak kreeg in de Olieslagerslaan. Het oude weeshuis werd belangrijk verbouwd en ver groot. waardoor bereikt werd dat de Halsen en andere werken van 17de eeuwsche schil ders gezien konden worden in een omgeving herinnerend aan den tijd van hun ontstaan. Daarom blijft 14 Mei 1913 een belangrijke dag in de geschiedenis van het Frans Hals museum. Na den Putsch in Brazilië. Vargas beschuldigt vreemde mogendheden steun aan de rebellen te hebben verleend. RIO DE JANEIRO. 14 Mei. Op den her denkingsdag van de afschaffing der slavernij in Brazilië heeft president Vargas een rede voering gehouden, waarbij hij zeide, dat in derdaad vreemde mogendheden den Putsch der „Integralisten" ondersteund hebben. Hij noemde deze mogendheid of -heden echter niet. ..De rebellen", zoo zeide hij, „kregen steun van andere staten en hebben getracht, hier een nieuwe slavernij te stichten die gericht was tegen de rechten van iederen burger". De Duitsche gezant heeft gisteren een be spreking gehad met den ministei van buiten landsche zaken Aranha. waarbij ook gespro ker. is over den steun, die door het buitenland •erleend is aan de Integralisten. (United Press) I Het woord is aan Vondel: Hoe hooger opgekaelt, hoe meer in 't nijdigh oogh, hoe min van windvang vrij. „Stresa is dood" zegt Mussolini. In geval van ideologischen oorlog zullen de autoritaire staten tezamen opmarcheeren. GENUA. 14 Mei (D.N.B.) Het slagschip Cavour is hedenmorgen met Mussolini aan boord om half tien de haven van Genua ninnengeloopen. Het slagschip werd gevolgd door de eenheden van het eerste en tweede eskader oprlogschepen der Italiaansche vloot. Toen Mussolini aan land stapte, werd hij met luid en langdurig gejuich ontvangen. In een rede heeft Mussolini o.a. volgens Reuter gezegd: Wij zijn de sancties nog niet vergeten. Al les. wat wordt saamgevat in het woord Stresa is dood en begraven. Voor zoover Italië be treft zal het nooit weer tot leven georepen worden. Zonder de trouwe vriendschap van Duitscluand. zouden wij nooit in staat ge weest zijn te doen, wat wij gedaan hebben. De laatste rede van Chamberlain vormde een erkenning van de macht van Italië. Wij zijn voornemens nauwgezet de Britsch-Italiaan- sche overeenkomst te eerbiedigen. In geval van een ideologischen oorlog zullen, men be hoort dit te weten, de autoritaire staten een blok vormen en tezamen opmarcheeren. De bombardementen op Barcelona. In twee dagen 60 dooden en 150 gewonden. BARCELONA. 13 Mel i Havas-A.N.P.> - Het bombardement, dat hedenmorgen op de stad is gericht, heeft zeven dooden en dertig ge wonden geëischt. Het totaal aantal dooden sinds gisteren is meer £an 60. Het aantal ge wonden bedraagt 150. Ook Valencia weer gebombardeerd VALENCIA 14 Mei (Havas) Om 23 uur 30 hebben vliegtuigen van Franco talrijke bom men laten vallen in de omgeving van Valen cia, met name in de voorstad Saler. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. DE NEGUS TERUG IN ENGELAND. LONDEN. 14 Mei (Reuter). Haile Selas sie is vanmorgen uit Genève in Londen terug gekeerd. 7-H.P. BEHANGSELS ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) MODERNE HEEREN HUIZEN TE HUUR of TE KOOP. bij de Hyacin tenlaan—Zijlweg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur ƒ50.— per maand. Koopprijs vanaf ƒ8000.—. Bevragen: S. VELDKAMP, v. Dortstraat 90. Telef. 16373. (Adv. Ingez. MedLj HEDEN; 20 PAGINA'S pag. B. en W. van Haarlem willen een school in het Ramplaankwartier stichten. 1 De diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en Mexico zijn verbroken. 1 Lever Brothers en Unilevers maakten in 1937 record. 3 Te Rotterdam is een vrouw vermoord; de dader is gearresteerd. 3 De Valkensteeg te Rotterdam is in beslag genomen. 3 Op de Veluwe is gisteren brand in de Staatsbosschen gesticht. 3 De sluiting der blokbandbedrijven te Am sterdam is nog met een week uitgesteld. 3 Het Belgische kabinet is afgetreden, mr. Paul Spaak is thans kabinetsformateur. 4 De Spaansehe resolutie, waarin om beëin diging der non-interventiepolitiek werd verzocht, is door den Volkenbondsraad verworpen. 4 Bioscopen 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Politieke vluchtelingen. 1 P. v. d. Hem: Z.M. de Negus van Abessynië in Genève. 3 Van onzen Weenschen correspondent: On- eenigheid in het Huls Habshurg. 4 Van onzen correspondent te Brussel: In ternationale muziekwedstrijd te Brussel 7 Karl Tiander: Rusland's expansiepolitiek door de eeuwen. 8 Van onzen Berlijnschen correspondent. Hitler's Italiaansche reis. 9 J. B. Schuil over: De Nachtwacht. 9 Damrubriek jj C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 13 II. de Bois: Litteraire Kantteekeniiigen 13 Bijzondere correspondentie: Jumbo wordt belaagd. 13 Financieel-Economisch Weekoverzicht: De Daladier-franc en zijn heilzame uitwer- kine- u \oor de Jeugd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1