"HAND TAILORED HEEREN COSTUMES H! De Electriciteit Heemstede. te /"50_ 55- 63-73.-79.- GR.HOUTSTR.hoekGR.MARKT H.D.'V ertelliiM GORDIJNEN WASSEN KRUSCHENSALTS Antoon Coolen Dr.P.H.Ritter Jr. I) T N S D A G 17 MET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Een geleidelijke verlaging van het vastrecht-tarief? Meermalen zoowel in de pers als in den Heemsteedschen gemeenteraad is de klacht tot uiting gekomen, dat het vastrechttarief voor de levering van electriciteit te Heem stede aanmerkelijk hooger is dan in andere plaatsen. Ofschoon de stroomprijs bij het vast rechttarief eenige maanden geleden is ver laagd van 10 tot 8 cent per K.W. uur. blijkt in de praktijk dat deze verlaging alleen voor de groote verbruikers eenig voordeel oplevert, doch dat de gewone middenstand hiervan zoo goed als niets profiteert, omdat het vast rechtbedrag tegelijk verhoogd is. Onwillekeurig dringt de vraag naar voren, of, als er eens 'n behoorlijke verlaging van die 8 cent plaats vond men dan niet een groote stijging van het gebruik zou kunnen en mo gen verwachten, met als resultaat misschien dezelfde winst, ja mogelijk nog grooter winst Het zou immers voor de hand liggen om te mogen veronderstellen, dat bij een gron dige verlaging van het tarief men bijv. veel meer gebruki zou maken van de handige electrische kacheltjes voor verwarming tijdens gure voor- en najaarsdagen, wanneer het ngo niet loont de kolenkachel te gebruiken. Ook zou als een argument voor een flinke verlaging kunnen gelden het feit, dat in het algemeen hooge tarieven der gemeente-be drijven remmend werken op de vestiging van nieuwe inwoners in de gemeente. Immers de tijd is voorbij dat men enkel keek hoe hoog de directe belastingen in een eventueel te kiezen woonplaats waren, tegenwoordig neemt men terdege alle bijkomende factoren in overweging, zooals schoolgelden, tarieven van gas, water en electriciteit e.a. en de ge meenschappelijke resultanten bepaalt dan de keuze. Ofschoon al deze argumenten vóór verla ging zoo op het eerste gezicht aanvaardbaar en doorslaggevend lijken, zoo zijn er tegen tariefsverlaging, althans tegen een flinke ver laging van het vastrechttarief bijvoorbeeld tot 5 ct. per K.W.U. voor Heemstede, zéér ge gronde bezwaren in te brengen. Deze werden ons alsvolgt opgesomd: In de eerste plaats is men geneigd de stij ging van het verbruik bij verlaging van het tarief véél te hoog aan te slaan. Inderdaad bestaat de kans op eenig grooter verbruik, doch dit zal om verschillende nader aan te geven redenen, in de verste verte niet in die mate zijn, dat daardoor de vermindering van inkomsten zal worden gecompenseerd. Er is aan te nemen, dat het bestaande tarief geen beletsel is voor het gebruik van huishoudelijke apparaten, zooals strijkijzers, stofzuigers e.d. Het stroomverbruik daarvoor is zoo minimaal, dat de kosten ruimschoots opwegen tegen het gemak. Doch het bestaande tarief is wèl een be letsel voor de toepassing van electrisch koken, voor electrische verwarming en heetwater- voorziening. Maar om voor deze laatste doeleinden de stroom te gebruiken zou men niet met een verlaging tot 5 cent per K.W.U. gebaat zijn, doch zou een dermate drastische tariefsver laging noodig zijn, da tde prijs ver beneden den inkoopsprijs zou komen, welke Heemstede zelf betaalt voor den electrischen stroom aan de gemeente Haarlem. Als we nu in verslag van het Gem. Electr. Bedrijf der gemeente Heemstede over 1936 (over '37 is het nog niet verschenen) lezen, dat de directe inkoopkosten van den stroom per k.W.h. 5.87 cent bedragen, dan kunnen we dus al direct constateeren, dat bij een ta rief van 5 cent per k.W.h. reeds verlies zou worden geleden, althans voor afneming in de speruren. Indien Heemstede echter niettegenstaande dit verlies, tóch 5 cent per k.Wjh. zou kunnen aannemen als stroomprijs bij vast recht. is men er met de verwachte gebruiks- toeneming nog lang niet, omdat het elec trisch koken, wil het de concurrentie met het koken op gas. berekend op een prijs van 9 cent per kubieke Meter, kunnen evenaren, tegen een prijs van ten hoogste 2K- cent per k.W.h. zou moeten geschieden en voor ver warming en warmwatervoorziening zou die prijs zeker 2 1/4 cent niet mogen overschrij den. afgezien nog van het feit. dat de aan schaf fingskosten van electrische fornuizen e.d. véél duurder zijn dan die voor gas be stemd. Hieruit blijkt dus zeker wel zeer duidelijk, dat zelfs een verlaging van het tarief tot 5 cent per k.W.h, geen noemenswaardig re sultaat zal hebben, omdat hierdoor toch geen nieuwe afzetgebieden kunnen worden ont sloten. Het eenige feitelijke resultaat van een der gelijke verlaging zou zijn een belangrijke da ling van de bedrijfswinst, die langzamerhand geworden is tot een onmisbare bron van in komsten voor de gemeente. Nu tracht men het wel eens voor te stellen, alsof deze winst eigenlijk een verkapte belas ting is geworden, die de minder gesitueer den gelijk treft als de beter gesitueerden, maar dit laatste is minder juist, omdat de beter gesitueerden een grooteer woning en meer vertrekken in gebruik hebben, zoodat zij door hun grooter electriciteitsverbruik aanzienlijk méér betalen. De winst van het electrlciteitsbedrijf is afkomstig van de groo te eebruikers. hetwelk kan worden aange toond aan de hand van de Heemsteedsche gemeentebegrooting voor 1938. Hierin Is de opbrengst van den stroom, ge leverd volgens gewoon- en vastrechttarief, geraamd op f 289.840. waarvoor dan geleverd worden 1.805.000 k.W.h. De winstin deze be grooting is geraamd op f 125.049.22. Wanneer wij nu eens veronderstellen dat alle verbrui kers van Heemstede hun stroomgebruik gin gen terug brengen tot het verbruik van een arbeidersgezin, dat gesteld wordt op 100 k W h. per jaar. dan zouden de 4600 gebrui kers slechts 460000 k Wh. verbruiken, het geen de opbrengst zou doen dalen tot f 92.000 waardoor de Inkomsten van het bedrijf zou den verminderen met een bedrag van f197.840 Hier komt dan tegenover te staan, dat dan ook de uitgaven van het bedrijf zouden ver minderen, welke vermindering op f 72.000. kan gesteld worden. Eenerzijds dus een in komsten-vermindering met f 197.840 en an derzijds een uitgavenvermindering met f 72.000. De overige exploitatie-kosten blij ven volkomen dezelfde. Het aantal verbrui kers blijft ook hetzelfde. Het gevolg hiervan is een vermindering van bedrijfswinst ter grootte van het verschil van de nu bovenge noemde getallen, zijnde een bedrag van f 125.840. Aangezien de bedrijfswinst is ge raamd op f 125.049.22 zou deze dus geheel en al verdwenen zijn. De cijfers spreken dus wel heel duidelijk tJnênge&wdopUw maat velüaaidigd. Sen gediitingeeld gerv'ie ongeevenaaAd van. ifrtd en niboceting. (Adv. Ingez. Med.) uit, dat de winst niet opgebracht wordt door de kleine verbruikers, want wanneer het be drijf geen andere afnemers had dan deze. zou er van het behalen van winst geen sprake zijn. Dat zij. die plannen hebben zich ergens te gaan vestigen terdege nota nemen van de tarieven der diverse gemeentebedrijven van verschillende plaatsen, kan volkomen worden onderschreven. Doch zij zullen dan tevens ontdekken, dat "net eenheidstarief te Heem stede van 20 cent per k.W.h behoort tot de laagste tarieven van het land. Het vastrecht-tarief, waarbij de stroomprijs 8 cent per k.W.h. be draagt is zeker nog aan den hoogen kant. Het zal echter ongetwijfeld in de bedoeling van het Gemeentebe stuur liggen dit tarief ter gelegener tijd te verlagen tot het gebruikelijke peil van 5 cent per k.W.h. Aangezien, zooals reeds aangetoond, geen volledige compensatie kan gevonden worden in vermeerdering van het gebruik, zal deze verlaging alléén mogelijk zijn, indien andere financieele omstandigheden der gemeente, zulks mogelijk maken. De verlaging van het vastrechttarief in het begin van 1938 van 10 op 8 cent per k.W.h. geeft den indruk van een streven om de tarieven te verlagen en het wekt de hoop dat, indien eenigszins mogelijk, en waar schijnlijk dan langs lijnen van geleidelijkheid in de naaste toekomst toch het normale ta rief van 5 cent per k.W.h. zal bereikt worden. Tot zoover de mededeelingen van onzen Heemsteedschen correspondent. Wij teekenen hierbij aan, dat wij ongeveer VA jaar geleden een uitvoerige beschouwing hebben opgenomen over het electriciteitsver bruik te Haarlem en te Heemstede. Daarin deelden wij mede dat wij ons overtuigd had den van de geneigdheid van het Haarlemsche gemeentebestuur om met het ge meentebestuur van Heemstede te on derhandelen over een verlaging van den inkoopprijs dien Heemstede voor de electriciteit aan Haarlem moet betalen als Heemstede maatregelen neemt die tot gevolg hebben, dat het electriciteitsverbruik te Heemstede belangrijk wordt opgevoerd. Dit konden wij destijds doen na een onder houd met den toenmaligen wethouder van Financiën, wijlen den heer W. Roodenburg, maar wij zijn overtuigd, dat hij toen een toezegging deed waarbij hij zeker was van de instemming van het geheele college van B. en W. „Positief Christendom, Socialisme, Sociale Politiek". Rede van den heer W. Drop. Gisteravond hield de heer W. Drop, sociaal democratisch Kamerlid, in het restaurant „Het Wapen van Heemstede", een rede over het onderwerp „Positief Christendom, socia lisme, sociale politiek". Nadat de voorzitter van de afdeeling Heemstede der S. D. A. P. den spreker en aanwezigen welkom had ge- heeten begon de heer Drop zijn rede. Het woord „positief Christendom" is de vlag, die men op het staatkundig beleid in Nederland heeft gezet. Daarmee heeft het een nieuwe beteekenis gekregen aldus spr. Vijftig jaar geleden speelde de splitsing van Chris tendom en geen Christendom geen rol in de iiBiFiai;iiiWiiiiBiHni.iiii'iiiiiiiBiiiiminininflPignrai!iffiHiinnnn!n!iPiginnmi!i!Bii;iHiiBiiiuiiiiiii:i:iiiiiiiiriim Roem. door J. L. LODEWIJKS. ET pas verschenen werk van den be roemden schrijver Ronald Donald, dat veertien dagen geleden van de pers was gekomen, was een éclatant succes geworden, zoowel bij de critici als bij het pu bliek. Eerstgenoemden putten zich uit in de fraai ste loftuitingen en waren daarmee, zoo royaal geweest, dat zij, die hun critieken niet in de eerste week na het verschijnen hadden ge schreven, niets nieuws meer wisten te zeggen. Alle adjectieven van: „het gamma der men- schelijke hartstochten op een onovertrefbare wijze geschilderd", „het beste van het beste", „met nooit gekend talent geschetst", tot: „dit werk zal nooit meer door eenigen auteur kun nen worden verbeterd", waren gebruikt, zoo dat de latere beoordeelaars wanhopig zochten naar nog niet door anderen gepubliceerde uit drukkingen een zoeken, dat bij voorbaat vruchteloos was te noemen, daar werkelijk reeds in de eerste week alles was gezegd, wat gezegd kon worden. En al die bewondering stroomde Donald's huis binnen: groote pakken critieken. met rood of blauw potlood aangestreept, uit cou ranten. tijdschriften, weekbladen, maandbla den enz., werden hem door twee knipselbu- reaux thuis bezorgd. Vijf secretaressen waren den heelen dag bezig de stapels te schiften en in het archief te bergen, alleen het aller belangrijkste voor den auteur bewarend, om dat slechts dat hem nog interesseerde. Zijn roem was immers zóó groot, dat vol gens hem maar weinigen in staat waren hem politiek. Omstreeks 1870 begon in Nederland de verschuiving in het economische leven. Men begon niet meer aangewezen te zijn op hetgeen men qua vakmanschap geleerd had, maar werd afhankelijk van de vraag of er in een bepaald productieproces plaats was. Na de liberale leuze de vrijheid te laten aan de maatschappelijke krachten kwam de sociaal democratie met den leer dat die krachten ge reguleerd moeten worden. Doch ook de libe raal Dr. Kuyper zag dat er een welgestelde bourgeoisie bestond doch een arme arbeiders klasse. In 1901 kregen wij de eerste regeering. die zei uit te gaan van de Christelijke grondsla gen van ons volk. In de 24 jaren die daarop volgden kon het Christelijk beginsel zooals dat verkondigd werd, geen eenheid vinden. Het vorige ministerie Colijn verkondigde de opvatting dat de grondbeginselen van het Christendom hun weerklank moesten vinden in het staatsbestuur. Het huidige Kabinet wil zich in de eerste plaats richten naar bevestiging van ons volks leven op positief Christelijke grondslagen. Spr. achtte het principieel fout dat men in 1937 het element van positief Christendom weer in de politiek heeft gebracht, omdat daarmee die tegenstelling in het leven geroe pen is dat Nederland bestaan zou uit Chris tenen en niet Christenen. Over het stand punt der S. D. A. P. in dit opzicht zei spr. dat de S. D. A. P. een maatschappelijke beweging is. Hierin wordt echter wei een geestelijk element gebracht. Omstreeks 1912 werd in de sociaal democratie de beslissing genomen, inzake een zedelijke veroordeeling van het verouderde bestaande systeem. Daarmee was de zedelijke waardeering ingevoerd. Spr. zeide tot de sociale beweging te zijn gekomen omdat hij daarin de consequentie van zijn godsdienstige opvatting ziet. Spr. ontzegde een ieder het recht het Christendom tij Wawenj klevorpart, S»nlpoorters)r»al <1 - Tel. 10131 Hmilrm* (Adv. Ingez. Med.) te beschouwen als het bezit van een bepaal de groep applausi Wij leven in deze tijden in een wereldcrisis, die alleen door internationale maatregelen kan worden opgelost. Spr. achtte het een on vergeeflijke fout dat men in dezen tijd, nu het burgerlijk volksdeel in Nederland den in vloed van de dictatuurgedachte ondervindt, de S. D. A P., die van deze gedachte geenerlei invloed heeft ondervonden, niet aan de regee ring laat deelnemen. Men zegt. zoo vervolgde spr., dat de S. D. A. P. hengelt naar de coalitie met de Katho lieken. Het wordt langzamerhand de vraag aldus spr.. of de Katholieken in hun geheel wel beginselvaste strijders voor de democratie zijn (applaus). Spr. geloofde echter voors hands dat de R.K. Staatspartij in ons land dat wel is. Sprekend over het werkloozenpro- bleem zei de heer Drop dat er momenteel 370.000 werkloozen in ons land zijn. De taak, die in Nederland voorop moet staan, is de geesel van de werkloosheid aan te vatten. Wij hebben het Plan van den Arbeid. Hebben wij werk? Spr. antwoordde hierop dat o.a. in Rotterdam de objecten voor werkverschaffing met 150 pet. vermeerderd kunnen worden. Hebben wij hiervoor geld? Mr. Trip heeft ge zegd, dat ons land rijk is. Aan de weekstaten van de Nederlandsche Bank kan men zien dat dit inderdaad nog steeds juist is. Als men de geesel van de werkloosheid in ons land wil aanvatten is het thans het oogenbllk. Als dat niet gebeurt ziet het er donker uit. In de Nederlandsche staatkunde was geen aanleiding voor de scheiding tusschen posi tief en niet positief Christendom constateer de spr. De S. D. A. P. is niet belust maar wel be reid haar deel van de regeeringsverantwoor- delijkheid op zich te nemen. Het gaat erom aldus spr. of wij iets in ons leven niet er gens buitenaf kunnen verwezenlijken van dat, waarvoor de besten onder de menschen hebben gestreden. De Christelijke beginselen zouden pas toegepast kunnen worden indien de toepassing van de sociale wetenschap is voorafgegaan. Spreker's rede eindigde onder luid applaus. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) nog nieuwen luister te geven. De roem, waar voor hij zijn heele leven had gewerkt, waar voor hij zich steeds grooter krachtsinspanning had getroost, had beslag op hem gelegd. Nog nooit waren zulke vleiende critieken versche nen als thans op ..Volle beurzen", maar het had hem niet volkomen kunnen bevredigen. Zijn boek was meer dan „the best seller", het vloog letterlijk de deur uit. en ondanks de ontzaglijk groote oplagen was men nu reeds aan den vijfden druk toe. doch ook hier bleef te wenschen over. De beurzen van zijn uitge ver en van hem dreigden over te loopen, maar toch was Donald niet geheel tevreden. Elk oogenblik kon de verschijning van zijn roman in zes en twintig landen tegemoet worden ge zien, hij dacht aan andere landen, aan wie de rechten nog niet tegen een exorbitant hoog bedrag waren verkocht. Op straat kan hij zich voorloopig niet meer vertoonen, want in een oogenblik zou hij onder den voet zijn geloopen door de duizenden, die voor zijn deur vochten om zijn handteekening. Het vleide hem wel. maar waarom waren er geen tienduizenden, honderdduizenden? Vredesraad Haarlem. Openbare Getuigenisavond. De Vredesraad Haarlem had het initiatief genomen voor een openbaren getuigenisavond (in verband met de Goodwill-day), welke Maandagavond in het gebouw van den Pro testantenbond in de Jacobstraat plaats had. Het woord werd gevoerd door mej. Jannie Eriks, uit Hoorn en ds. A. R. de Jong uit Bus- sum. Namens den Vredesraad opende de £eer C. J. E. Dinaux de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij o.a. zeide het te betreuren, dat het asylrecht, een oude traditie van ons land, ineengeschrompeld is tot een schijn, ons land onwaardig. Hierna was het woord aan mej. Jannie Eriks, die begon met op te wekken. Woensdag mee te gaan met den Vrouwen-Vredesgang, die gebruik maakt van dat nieuwe strijdmiddel van hooge orde: de stilte, die zoo treffend en welsprekend kan zijn. Tweemaal wordt die stilte toegepast in ons land: op 18 Mei en op 11 November. Maar zwijgen is niet altijd aan bevelenswaardig: als zwijgen be teekent berus ten in het kwaad uit lafheid, uit angst, uit sleur, dan kan het niet sterk genoeg worden afgekeurd. Het zwijgen op 18 Mei is verant woord. maar daarna niet meer. Daarna moet er getuigd worden tegen den gruwel van den oorlog. Onze taak, aldus spr., is: nooit berusten in het feit dat menschen worden opgeofferd aan de belangen van anderen. Het onrecht dat over de grens gebeurt, wordt hier verdubbeld en bekrachtigd, aldus spr.. doelende op het feit. dat uit het buitenland gevluchten hier niet meer worden toegelaten. In verband hiermede las spr. een gedeelte van het hoofdartikel uit ons blad voor, gewijd aan de poging tot zelf moord van een vreemdeling in Haarlem, uit angst voor uitlevering naar Duitschland. Het aantal protesten tegen den regeeringsmaatre- gel moet vertienvoudigd worden. Wat heeft dit alles met den vrede te ma ken? Dit: deze soort „vaderlijke zorg" van de regeering is één stuk psychologische voorbe reiding. De idéé wordt er door gesuggereerd, dat die vluchtelingen onze medemenschen niet zijn. Spr. wees voorts op de verslechteringen bij het onderwijs in velerlei opzicht. Voor het on derwijs is geen geld, maar wel voor luchtbe scherming. De Nederlandsche regeering wil een jong leger met alle voordeelen. daaraan verbonden, den. Zoo zal het zijn, aldus spr., tenzij wij het anders willen. De tempel van vrede en vrij heid moet gebouwd worden, al zal de tegen woordige generatie daaraan misschien niets anders doen dan de steenen sjouwen! Voor de pauze droeg hierna mevr. Nell Knoop een novelle voor, verhalende van een treffende episode uit den Spaanschen burger oorlog en na de pauze een schets: „Vluchte ling" en twee gedichten van Van Oosten: „Wa penstilstandsdag" en „Gas". Tot slot sprak ds. A. R. de Jong, die er op wees, dat tegen de groote suggestie, die naar het eene, verderfelijke dringt, een anti-sug gestie moet worden geoefend. De wereld roept om deze tegenstelling. De tegensuggestie, de vredessuggestie moet tenslotte aller- stand punt worden. Maar nog kiezen velen nooit zoovelen als juist nu de wapenen. Als er morgen oorlog uitbreekt zullen allen enkele honderden uitgezonderd meedoen. De mensch is nog te zeer geneigd, oorlog te ma ken. De volken willen zelf nog oorlog. En gij vredesvrienden, zoo vroeg spr. zijt gij zoo ze ker van uzelf, zóó sterk, dat gij van uzelf weet dat de vrede u zóó te pakken heeft, dat ieder dien vrede in u herkent? De mensch doet zoo gaarne en zoo gemakkelijk mee met de massa, met de kudde. Zoo kunnen volken en bloc ge suggereerd worden, méé te doen. De mensch wil ook zoo gaarne gehoorzamen in massa: aan een gezaghebbend spreker, aan een com mando! En de mensch heeft een zekere agres siviteit in zich en ook iets van een held, of hij doet tenminste aan heldenvereering. Wan neer hierop „gewerkt" wordt, wel: dan loopen de legers langs de straat; de uniform accen tueert de mannelijkheid der soldaten. En dan komen de vrouwen en huldigen hen met bloe men! Het is altijd de vrouw die den man helpt, held te worden. Zóó hebben leiders en diplomaten gemakke lijk spel om de volken mee te krijgen, door het speculeeren op hun heldhaftigheid.en op hun angst. Maar de mensch heeft de mogelijkheid lu zich, zich te „bekeeren", zich te keeren van het geweld naar de barmhartigheid en de men- schelijkheid. Het anti-militairisme zal strijden zonder het zwaard: de menschheid zal boven de pe riode van de verdelging uitkomen en den moed vinden voor het uitspreken van het groote ..Neen!" Wanneer een volk zegt: gij krijgt ons niet voor den oorlog, zal het land, waar dat volk leeft, niet den oorlog ingaan. Zulke middelen: staking, lijdelijk verzet en andere, zijn er. Wij moeten ze leeren toepassen. roWWBHHKHIIIimiBII:IBI!Maill»lilPil»lllliiilli!ill|!IHilHniBKH!il!llili!PBIBHllilBI3ü'!tlPBIIi£OIBroBBim In huis leefde eigenlijk slechts één mensch hij, Ronald Donald, beroemder dan wie ook, eerzuchtiger dan iemand ter wereld. Roem, lof. verheerlijking kon hem nooit genoeg wor den gebracht. Nooit was het voldoende. Hij wenschte somtijds zelf roem te zijn, dan zou er misschien niets meer te verlangen zijn, zou hij waarschijnlijk ook bevrijd worden van den druk steeds beter werk te moeten leveren. En heel even had hij reeds gedacht, dat hij „Volle beurzen" niet meer zou kunnen overtref fen-. 1 Ronald Donald Jr. heeft een exemplaar van het boek gevonden en 't mee naar de kinder kamer genomen. Daar gaat hij eraree op den grond zitten, slaat het open. Hij zoekt plaatjes prentjes, en vindt letters, letters, ruim drie honderd bladzijden achtereen. Dan begint hij aan .diet beste van het beste" te trekken, stoort zich niet aan de „op onovertrefbare wijze geschilderde menschelijke hartstochten" en scheurt tot er van de „Volle beurzen" nog maar losse bladen over zijn. Die warrelen nu door de kamer, worden versnipperd, in de hoogte geworpen en dalen als een papieren regen neer. Als zijn vader binnen komt. blaast hij hem twee volle handen snippers in het gezicht Nu zit Ronald Donald voortaan, als hij maar even de kans krijgt, boeken kapot te scheuren, tenzij er plaatjes in staan. Daarnaar kan hij uren zitten turen, vooral als het prentjes zijn van jonge lammetjes of veulens, die onbezorgd in de weide ronddartelen. De dokter zegt dat hij totaal ongevaarlijk is, maar heeft ten strengste verboden met hem te spreken over roem of beroemdheid. (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten inKruschen balts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) STAATSEXAMEN VOOR MUZIEK. Tot leden van de commissie belast met het afnemen van het Staatsexamen voor mu ziek. lager en middelbaar onderwijs, zijn o.a. benoemd onze stadgenooten: K. de Jong, A. ae Vogel en M. Lürsen. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 9 tot 14 Mei 1938 verstrekt 4668 porties warm eten. nl. in lokaal: Eemstraat 850. Over- tonstraat 1126, Zoetestraat 921, Kamperstraat 650, Byzantiumstraat 515. Buitengew. Onder wijs 150, Voorm. Spaarndam 456. EXAMEN HANDENARBEID. De minister van Onderwijs, heeft benoemd in de commissie welke in 1938 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor schooi en huisonderwijs in handenarbeid te Haar lem: a. tot lid en voorzitter: H. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem, te Haarlem: b. tot plaatsvervangend voorzitter: S. Ane- ma, schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Amsterdam, te Bloemendaal; c. tot leden: P. L. J. Borren, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Utrecht; H. Elsinga, leeraar a.d. Rijkskweeksch. voor onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem; B. J.Groene- velt hoofd v.e. openbare school voor buitenge woon lager onderwijs te Amersfoort; J. W. Stevenson, leeraar aan een bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Den Helder; H. Th. Veringa, onderwijzer bij het bijzonder buitengewoon lager onderwijs te Amsterdam, te Haarlem; J. Vijverberg, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Hilversum. d. tot plaatsvervangende leden: N. Broek- huysen, oud-directeur van de Nieuwe Baarn- sche school te Baarn; G. J. van Dijk, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzers en onderwijzeressen te Utrecht, te Bilthoven; A. B. van der Klein, onderwij zer aan een centrale school voor het 7de en 8ste leerjaar, te Amersfoort; M. W. Kruis- kamp, onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Zaan dam; J. H. van Manen, leeraar aan een bij zondere kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen, te Utrecht. en o schreven (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 18 MEI 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Diver sen. 10.30 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T.- Nord. 12,20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 3.20 Danmarks Radio of diver sen. 4.20 Droitwich. 5.50 Parijs Radio. 6.20 Fransch Brussel. 6.50 Keulen. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Keulen (Weenen). 9.20 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9,20 Diversen of gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 1.20 Droitwich. 1.50 Ned. Brussel. 2.20 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 6.40 Lon don Regional. 7.00 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Harry Roy en Billy Cotton. 1. About a quarter to nine, Harry Roy. 2. Mammy, I'll sing about you, Harry Roy. 3. Go into your dance, Harry Roy. 4. She 's a Latin from Manhattan, Harry Roy. 5. Listen to the German Band Billy Cotton. 6. The London fire brigade. Billy Cotton. 7. We just couldn 't say goodbye, Billy Cotton. 8. A Bed-time Story. Billy Cotton. 9. My girl's a rhythm fan. Harry Roy. 10. The Scat Singers. Harry Roy. 11. Heart of Gold. Harry Roy. 12. Goombay Rumba Drums. Harry Roy. 13. Boris on the Bass, Harry Roy. 14. Keep a twinkle in your eye. Billy Cotton. 15. Why am I blue. Billy Cotton. 16. The Tattooed Lady. Billy Cotton. 17. Your heart and mine, Billy Cotton. 18. The man from Harlem, Billy Cotton. 8.0012.00 Diversen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000; overlijden 400; verlies van een hand. voet of oog f 200; beide leden van een duim f 100; eén lid van een duim f 50; alle leden var. een wijsvinger 60; één of twee leden van een wijsvinger f 25; alle leden van een anderen vinger f 1§; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel- oreuk 15, Dolsbreuk 15 Alles Indien hei gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags- Olad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10