AuéatncdiscU gaat U voor De Sleutel Specialist Toelating van Vreemdelingen. Critiek noopt Chamberlain tot kabinets wijziging WEERBERICHT Ontevredenheid over de uitbreiding der luchtmacht Verzeker uw oogen DINSDAG 17 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ZOMERZITTING PROV. STATEN. Mr. Dr. A. baron Röell weer in functie. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Provin ciale Staten van NcordHolland bijeen in open bare zitting, die weer gepresideerd werd door den Commissaris der Koningin Mr. Dr. A. ba ron Röell, die op l Maart j.l. op de Groote Markt bij een aanrijding gewond en geruimen tijd in de Maria-Stichting verpleegd werd. Nadat de Commissaris de zitting had geopend wijdde hij vriendelijke woorden ter nagedachtenis aan den heer Ringers, het Sta tenlid, dat eenige weken geleden gestorven is. Bijna zeven jaar maakte hij deel uit van deze vergadering; hij genoot het vertrouwen en vriendschap van alle partijen. Zijn voortref felijke eigenschappen kwamen ook in zijn woonplaats Alkmaar tot uiting; ook hier nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij heeft Mr. Dr. A. baron Röell. zijn functies met eere vervuld en de erkente lijkheid van de provincie verworven. Spreker bracht hulde aan zijn minzame persoonlijk heid en aan zijn hoogstaand karakter. De Commissaris geluk gcwenscht. De heer De Jong Schouwenburg (Chr. Hist.) vroeg hierop het woord om de ge voelens van erkentelijkheid en groote blijd schap te vertolken, dat bij de gezamenlijke le den onzer vergadering bestaat, nu onze sa menkomst ook ditmaal weder onder uw door ons steeds zoo gewaardeerde leiding zal mo gen plaats hebben. Wij werden allen getrof fen door het ernstig - ongeluk, dat u op weg van uw woning naar het gouvernement had getroffen en dat een verblijf van eenige maanden in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Zoowel onze vergadering in haar ge heel als elk onzer persoonlijk hebben uit den diepsten grond van ons hart in het u over komen leed gedeeld. Groot is onze dankbaar heid, nu de Almachtige op de tot herstel aan gewende middelen Zijn zegen heeft willen schenken en onze beraadslagingen ook thans weer kunnen plaats hebben onder uw voor treffelijke leiding, waarop het fortiter in re, suaviter in modo te allen tijde zoo in alle op zichten toepasselijk is. Ik neem de vrijheid, uit naam onzer vergadering, u met uw herstel te feliciteeren en daaraan den oprechten wensch te verbinden, dat voor zoover enkele minder aangename gevolgen van het ongeluk nog niet geheel mochten zijn overwonnen, dit toch ten spoedigste het geval zal worden en bedoeld accident zoo spoedig mogelijk uit uwe en onze herinnering geheel zal kunnen worden weggevaagd. In verband hiermede wenschen wij u tevens toe, dat bij voortdu ring, kan het zjjn nog langen tijd, de onge schokte kracht en gezondheid voor u besten digd mogen blijven ter waarneming van het opperbestuur in ons gewest, welks belangen wij steeds met zoo volkomen instemming aan uw bekwame handen toevertrouwd weten (Applaus). r De Commissaris dankte voor deze vriendelijke woorden en de Staten voor hun EEN BRIL NOODIG Voor ziekenfonds recepten leveren wij de glazen gratis, en berekenen alléén het montuur. FIRMA KLINKSPOOR Gediplomeeerd Opticien. KAMPERSINGEL hoek Kamperstraat, TELEFOON 16074. Reparatiën enz. kunnen ook bezorgd worden bij de Drogisterijen: Spaarnwouderstraat 106 - Coornhertstraat 26 - Julianapark 38 - Karei van Manderstraat 59. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden; DINSDAG 17 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Voorjaarscon cert R.-K. Oratorium Vereeniging. 8.15 uur. Luxor Sound Theater des middags 25 uur: 50 minuten voorstelling reportage van de Doopplechtigheid van Prinses Beatrix e.a. ac tueel nieuws. Luxor Sound Theater; „Een mensch stierf onschuldig". 7 en 9.15 uur. 25: Doopplech tigheid Prinses Beatrix. 50 minuten voorstel lingen. Frans Hals Theater: „Kareltje op Dwaalwe gen". 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Madame Bovary" en „De strijd om het record". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Meisjes achter tra lies". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De geheimen van Wu" en „Zijn laatste commando". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur WOENSDAG 18 MEI Luxor Sound Theater des middags 2—5 uur: 50 minuten voorstelling reportage van de Doopplechtigheid van Prinses Beatrix ea. ac tueel nieuws. Palestina Diorama's Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags» van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. instemming. Gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis heeft hij slechts een gedeelte van zijn werkzaamheden kunnen verrichten; daarom verheugt het hem dat hij thans, ge steund door de sympathie der Staten, zijn functie weer in haar vollen omvang kan waarnemen. Spreker hoopt dat het hem ge geven moge zijn, de belangen der provincie nog eenigen tijd te mogen blijven behartigen (applaus). Installatie nieuw lid. Mr. L. E. van Leeuwen Boomkamp (N. S. B.), die in de vacature-Mr. W. de Rijke tot lid der Staten benoemd is verklaard, leg de in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Motie F. van de Walle c.s. De heeren F. van der Walle (&D.A.P.) en eenige politieke vrienden dienden de vol lende motie in: ..De Staten van oordeel, dat krachtiger be strijding der werkloosheid noodzakelijk is, noodigen Gedeputeerde Staten uit: le. te bevorderen, dat de werken, die van wege de provincie of met hulp van de pro vincie in uitvoering zijn, in versneld tempo worden uitgevoerd; 2e. aan Provinciale Staten een plan voor te leggen van nieuwe werken, welke door de provincie of met steun van de provincie in uitvoering kunnen worden gebracht." Deze motie zal in de zitting der Staten op 31 Mei a.s. in behandeling komen. De heer Luden (Chr. Hist.) werd herko zen tot buitengewoon lid van Ged. Staten krachtens art. 89 der Provinciale Wet. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De zitting werd daarop verdaagd tot Dins dag 31 Mei, des morgens te half elf. VROUWEN VREDESGANG. Het Haarlemsch Comité voor den Vrouwen- Vredesgang naar Den Haag geeft voor de deel neemsters de volgende aanwijzingen; de trein vertrekt van station Haarlem te 1.07 uur, de bus van het Plein vertrekt te 12.45. de bus van het Kennemerplein te 12.30. Met den trein kan men terug naar verkie zing. de bus vertrekt na afloop te half zes van Houtrust en te 8 uur en om half elf van het Plein in Den Haag. Aan de deelneemsters die naar het Station gaan, wordt dringend verzocht niet in de hal te blijven staan, doch zich te voorzien van een kaartje en door te loopen naar het perron. Het deelnemingsbewijs moet zichtbaar ge dragen worden. Een witte bloem is niet verplicht, doch ge- wenscht. Men denke er aan dat de Vredesgang een stille betooging is; in den stoet is het spreken verboden. In de hal van het station kan men vóór het vertrek nog deelnemingsbewijzen en witte bloemen a 10 ct. koopen. Het is nog tijd dat iedere vrouw en moeder zich bezinne. Toont uw vredeswil in Den Haag op 18 Mei! Uw tag., Uw teu.es ZIJN BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN Cacti van Muïztn - Oydiutn KI. HOUTSTRAAT 15 - TELEF. 14112 (Adv. Ingez Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind. aanvankelijk veranderlijke later uit Westelijke rich tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regen, iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 768.3 ml, te Jan Mayen. laagste 752.0 m.M. te Nordoyan. Het ondiepe lage drukgebied over Engeland veranderde weinig van be teekenis. Het blijft over de Britsche eilanden nog rustig, betrok ken en koel weer. Over Frankrijk ontwikkelde zich gisteren een storing, welke vooral in het Zuiden en Midden zware neerslag gaf (Mar seille tapte 37. Perpignan 26 m.M. af). Ook thans is het in Midden- en Noord- Frankrijk nog regenachtig, terwijl het onder invloed van deze storing ook heden in ons land regende. De temperatuur is vooral in Zuid- Frankrijk gedaald. Over West-Duitschland werd het wat koeler, in Midden-, Oost- en Zuid-Duitschland is het nog warm, heden nacht kwam plaatselijk in Midden-Duitsch- land onweer voor. Over Scandinavië bevindt zich een uitdiepende depressie, welke daar regen en in het Noorden en Midden afkoeling bracht. Een hooge drukgebied in de Poolzee breidt zich geleidelijk Zuidwaarts uit. Het is te verwachten, dat ten onzent, onder invloed van de reeds gemelde storing over Frankrijk, het weer aan vankelijk nog regenachtig blijft. De wind zal naar het Westen draaien, waarmede verdere afkoeling waarschijn lijk is. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 757 m.M. Stilstand. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.01 uur: n.m. 17 25 uur. Strand berijdbaar van 10.00—15.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer; 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 Een nadere uiteensetting over den geivijzigden toestand. Het vraagstuk van de toelating (en uitwij zing) van vreemdelingen in ons land heeft, naar ons blijkt uit vele bij ons ingekomen sympathie-betuigingen met ons hoofdartikel van jj. Zaterdag, veler belangstelling. Zeer velen vragen zich af: wat gebeurt er nu met de vreemdelingen die op de lijst staan van de genen die in aanmerking komen om over de grens te worden gezet. Elders in dit nummer wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering alsnog een wijziging gebracht heeft in de bepalingen om trent de toelating van vreemdelingen in ons land. Zooals men weet heeft de regeering met in gang van 7 Mei bepaald, dat er geen vreem delingen in ons land meer worden toegelaten (een' enkele uitzondering daargelaten) anders dan om hier kort te verblijven, hetzij om vacantie door te brengen, familie te bezoeken, zaken te doen, enzoovoort. Tegelijkertijd werd toen bekend gemaakt, dat de vreemdelingen die om andere redenen na 1 Maart 1938 in ons land gekomen waren in aanmerking kwa men om uitgeleid te worden. Nu heeft de regeering een nieuwe circulaire uitgevaardigd waarin de mogelijkheid wordt geopend een uitzondering te maken voor vreemdelingen die in het tijdvak 1 Maart7 Mei 1938 in ons land gekomen zijn. De be doeling, daarvan is. zoo wordt gemeld, een extra-harde uitwerking van de terugwer kende kracht tot 1 Maart te voorkomen. Deze kon men zich aldus de omschrijving onder meer denken in het geval dat iemand reeds vóór 1 Maart zoowel elders (n.l. in het land waar hij vandaan komt) als tevens hier te lande alle mogelijke maatregelen met het oog op vestiging overeenkomstig de toen ten onzent geldende voorschriften had getroffen. Met het gevolg dat indien t.a.v. den be trokken vreemdeling toch de datum van 1 Maart zou gelden, hij eigenlijk doordat hij mede was afgegaan op hetgeen destijds in Nederland rechtens gold, thans volkomen vast zou zijn geloopen, eenerzijds door bijv. reeds hier een woning gekocht of gehuurd, anderzijds in het land dat hij zou verlaten zijn werkkring en bezittingen geliquideerd te hebben. Het is niet uitgesloten, dat in zoodanig ge val de fatale datum van 1 Maart geen toe passing zou vinden: dit ware zoowel denk baar ten aanzien van iemand, die reeds hier gevestigd is als van iemand die hier nog niet vertoeft maar wel reeds sinds lang alle voor bereidende maatregelen in overeenstemming met de Nederlandsche maatregelen had ge troffen. Naar wij van de politie te Haarlem vernemen, zijn er te Haarlem 7 SLOTEN SLEUTELS REPARATIES VERKOOP van alle SLUITMATERIALEN LANGE VEERSTRAAT 10 Vertegenwoordiger VAN BLERK BRANDKASTEN. Uw Radio Stofzuiger Naaimachine naar een specialist Dus voor Sleutels Lange Veerstraat 10 - G. B. ALDERS Telefoon 11493 Haarlem 'Adv. Ingez. Med.) Lord Swin)on's heengaan Een speciale correspondent te Londen schrijft ons: Lord Swinton en Ormsby Gore (Lord Harlech) hebben de regeering verlaten De eerstgenoemde is de minister voor de Luchtvaart, wiens hoofd reeds eenige malen is gevraagd door de regeerings- oppositie, maar wiens onthoofding, politiek gesproken, evenveel malen is verhoed door Neville Chamberlain zelf, die Swinton's bij zondere vriend en beschermer is en die zijn bekwaamheden hoog aanslaat. Verwacht werd, dat ook Lord Winterton zou aftreden, doch dit is tenslotte niet ge schied. Deze zal echter niet meer van het Lagerhuis de luchtvaart-aangelegenheden verdedigen, aangezien de nieuwe minister van luchtvaart,Sir Kingsley Wood zitting in het Lagerhuis heeft. Lord Winterton is pas onlangs in het ka binet gekomen en heeft toen de taak gekre gen het beleid van het luchtvaartministerie in het Lagerhuis te verdedigen. Een man van het gezag van een Kabinetminister was daarvoro noodig, want de Oppositie had al zoo vaak geklaagd, dat Lord Swinton, die om zijn adellijken staat uitsluitend in het Hooger huis kon optreden en dus geen voeling kon hebben met de volksvertegenwoordiging, fei telijk de rechte man niet was aan het hoofd van een thans zoo belangrijk departement als dat van de luchtvaart (tevens de lucht macht». Om aan die klacht tegemoet te ko men had de regeering aan Lord Winterton in dit geval is „Lord" 'n hoffelijkheidstitel, Winterton is geen pair) kabinetsrangs ge geven. Zoo kreeg het Lagerhuis een man var. hooge regeeringspositie als vertegenwoordiger an de Luchtvaart. En hij was tevens een House of Commons man" en niet. als Lord 'wlnton. een .House of Lords man". Algemeene ontevredenheid De Oppositie zou niet zoo gevoelig zijn ge weest voor den specialen parlementairen of ministerieelen staat van het hoofd van lucht vaart, indien dat departement zijn functie in dit stadium een zeer moeilijke en hoogst belangrijke functie naar aller tevreden heid had verricht. Maar men zal weten, dat geen departement van staat in Engeland de laatste maanden zoo hevig aan critiek heeft blootgestaan als juist dit lucht-ministerie. De ontevredenheid op dit punt is allerminst beperkt gebleven tot de Liberale en de Labour oppositie. Verscheidene volgelingen van de regeering en eenige organen, die veelal de re geering steunen, zijn weinig minder scherp geweest in hun critiek. Geleidelijk is in de gansche natie, kan men zeggen een gevoel van ernstige ongerustheid ontstaan over het beleid van Lord Swinton en zijn medewer kers. De gedachte, die het volk en zijn verte genwoordigers in het parlement plaagt, is dat de productie van toestellen veel te traag is, dat men in Duitschland veel harder op schiet, en dat onder de bestaande Engelsche productie-methoden de groote voorsprong, dien Duitschland reeds heeft, met het voort schrijden der maanden nog veel grooter dreigt te worden. In het debat over de luchtverdediging, dat juist heeft plaats gehad, is Lord Winterton er niet in kunnen slagen de gemoederen ge rust te stellen. Integendeel, in zijn uiteen zettingen kon men slechts een bevestiging vinden van het ernstigste, dat men wist of het ernstigste, dat men vermoedde. Geen wonder, dat niemand tevreden was en dat zoowel de twee oppositie-partijen als een groep Conservatieven onder Churchill óf een grondig onderzoek verlangden in de werking van het door Lord Swinton ontworpen pro ductie-stelsel. óf een speciaal departement voor luchtmacht-voorziening wilden hebben, dat de uitrusting van dit wapen, thans in het proces van de verdubbeling van zijn kracht, van het ministerie zou overnemen. Bij zulke drastische eischen, zoowel aan den regeerlngs- als aan den oppositiekant van het Lagerhuis, die zeer sterk schijnen uit te spreken hoe zeer de minister tekort is ge schoten. laat zich het aftreden van Swinton vel verklaren Verzekeringen en toe zeggingen. Lord Swinton in het Hoogerhuis en zijn ministerieele zegsman in het Lagerhuis heb ben er zich vrijwel toe bepaald te vertellen, dat de moeilijkheden, verbonden aan de or ganisatie van de productie, noodig voor de kolossale uitbfciding, thans overwonnen wa ren en dat alles van nu af als van een leien dakje zou gaan, snel en zeker. Zij gaven ver zekeringen en toezeggingen. Een er van was, dat er vóór Maart 1939 een luchtmacht in eerste linie (d.w.z. gereed voor den oorlog) zou zijn van 1750 toestellen en tegen het ein de van 1940 een luchtmacht van 3500 toe stellen. Dit klonk niet bijster bemoedigend na het beeld van kracht, dat Sir Hugh Seely, de spreker der oppositie-Liberalen, van de Duitsche luchtmacht had gegeven. Deze spre ker meende te kunnen verklaren, dat.Duitsch land op het einde van dit jaar minstens 6000 toestellen in eerste linie zou hebben. Men herinnerde zich ook, dat het ministe rie bij de aankondiging van het eerste uit breidingsplan had toegezegd, dat er 1500 toe stellen in eerste linie zouden zijn in Maart 1937. Nu was de belofte 1750 toestellen in Maart 1939. Toen Baldwin in 1934 verklaarde, dat de grens van Groot-Brittannië aan den Rijn was sprak hij ook van de noodzakelijkheid van pariteit in de lucht met de grootste mogend heid binnen een afstand, waarin een lucht macht kon toeslaan, m.a.w. met Duitschland, dat immers volgens dit Baldwin-dictum aan Engeland grensde. Men is nu bijna vier jaar verder en wel verre van pariteit te hebben bereikt is er reden te veronderstellen, dat Duitschland aanmerkelijk sterker is en steeds sterker wordt. Het antwoord van de regeering. Aan regeeringskant is te verstaan gegeven, dat niet alles kan worden onthuld wat de regee ring onderneemt, dat de sterkte in den lucht oorlog niet alleen bepaald wordt door het aantal toestellen, dat terstond in den strijd kan worden gebracht. Het heeft geen effect gehad op de verontruste gemoederen en de zorgen over de luchtmachtzaken hebben een crisisachtige situatie geschapen, die thans tot een ontknooping heeft geleid. In het productiestelsel van het ministerie is tot nu toe geen plaats geweest voor de metho den der massa-productie. De ruzie tusschen Lord Nuffield, den grooten motorfabrikant en Lord Swinton, is daaruit indertijd voortge komen. Het ministerie zal voor haar opvat ting wel goede redenen hebben. Een factor van groot belang, die mede verklaart hoe het komt. dat Engeland minder snel vliegtuigen kan produceeren dan Duitschland, is de nor male vredesproductie die van het hoogste economische belang is voor het land en die zoo weinig mogelijk verstoord moet worden door de bewapeningsproductie, die econo misch alleen verlies is, En tenslotte is er het strategisch bondsgenootschap met Frankrijk, dat niet uit het oog verloren mag worden bij de schatting van de relatieve sterkte van de Engelsche luchtmacht en die van een mo gelijken vijand. vreemdelingen die na 1 Maart en voor 7 Mei 1938 gekomen zijn. Dit zijn dus personen die allen onder de nieuw gemaakte uitzonderings bepalingen zouden kunnen vallen. Het is evenwel niet zeker, dat zij alsnog verlof kunnen krijgen om hier te blijven. Elk geval zal afzonderlijk onderzocht worden om te beoordeelen of het valt onder de nieuw uit gekomen bepalingen. De politie had nog al leen uit de pers daarvan kennis genomen zoo dal zij den volledigen tekst van de nieuwe circulaire nog niet kent. Eerst als men dien heeft kan de quaestie nader onder oogen ge zien worden. De 7 vreemdelingen die te Haarlem na 1 Maart gekomen zijn kwamen uit Duitschland, de meesten zijn Joderk Er is o.a. een geval bij van iemand die plan gemaakt had zich hier te vestigen en verschil lende voorbereidingen daartoe getroffen had. Zijn meubels staan nu aan de grens. Er was al beslist, dat die Duitscher uitgeleid zou wor den, waarom ook zijn meubels niet waren doorgelaten. Het is nu misschien mogelijk alsnog aan den betrokkene vergunning te geven hier te blij ven. In dat geval mag hij ook zijn meubels over de grens laten komen. De politie hield en houdt zoo werd ons verzekerd ernstig rekening met de voor schriften uit Den Haag, dat geen vreemdelin gen worden uitgeleid die in hun eigen land met lijfsgevaar bedreigd worden. Het is steeds de gewoonte geweest als een vreemdeling be zwaar maakte om uitgeleid te worden te in- formeeren naar den grond van zijn bezwaar. Na een onderzoek werd daarover aan den Procureur-Generaal te Amsterdam gerappor teerd. Deze verstond zich dan met den Minis ter. Als er aanleiding was om ook in het be trokken land informaties in te winnen werd dit gedaan, want 't is steeds de bedoeling ge weest om geen personen uit te wijzen die ge vaar voor hun leven liepen. In het algemeen bleek evenwel, dat in veel gevallne de betrokken vreemdelingen de ge varen overdreven hadden. Er is namelijk ko men vast te staar zoo verklaarde de politie ons dat politieke personen, die verklaarden bang te zijn voor hun leven, alleen kans be liepen in een concentratiekamp te worden opgesloten. Die bedreiging valt evenwel niet onder de ministerieele aanduiding „lijfsge vaar" en daaraan moet de politie zich houden. Personen die na 7 Mei 1938 in ons land ge komen zijn, moeten als hun kort verblijf hier afgeloopen is en zij niet vrijwillig vertrekken uitgeleid worden. De Minister heeft aan de politie verzocht daarop nauwlettend toe te zien. Onder die catagorie behoort zoo ver volgde onze zegsman zijn mededeelingen een vreemdeling die na 7 Mei over de grens gekomen was onder het opgeven dat hij hier voor zaken kwam. Op zijn pas was dit ook aanageteekend. Nu blijkt evenwel, dat hij hier bezig was zich te vestigen en dat mag de politie hier, krachtens de rijksvoorschrif ten, niet toelaten, zoodat die man uitgeleid moet worden. In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede, dat een vreemdeling uit angst dat hij over de grens gezet zou worden een poging tot zelfmoord had gedaan. Mr. P. Tideman te Haarlem interesseert zich voor dit geval. Hij hoopt alsnog voor dien Duitscher toestem ming te kunnen verkrijgen in ons land te mogen blijven. De hoop daarop acht hij groo ter geworden nu de regeering haar maatrege len wat verzacht heeft. Het eigenaardige is, dat die man al een jaar in ons land was, zoo dat op hem niet de circulaire van 7 Mei j.l. kon slaan, die immers gewaagde van uitgelei de doen van personen die hier na 1 Maart 1938 gekomen zijn. De bijzondere omstandigheden van den Duitscher moest de heer Tideman nog nader onderzoeken. Hij wist nog niet of de Duitsche regeering de uitlevering van dien Duitscher gevraagd heeft voor een of ander delict. In zoo'n geval moet er een uitleveringsprocedure voor de rechtbank gevoerd worden. De politie te Zaandam pakte den man op omdat toe vallig (bij het onderzoek naar een verkeers ongeluk) aan het licht kwam dat hij in ons land verbleef zonder pas. Hij is daarop op 30 April naar het Huis van Bewaring te Haarlem gebracht, waar hij in het begin van Mei een poging tot zelfmoord deed. De beste polis; 'n bril van WEBER GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het apothekersexamen mej. L. Vastmaar en de heeren M. M. Meijers en K. Zijp, en geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde, mej. H. G, G. M. Niekerk en de heeren J. E. Enklaar en A. S. Groen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Nederl. taal- en letterkundemej. H. A. W. Blanken. KANTOORBOEKHANDEL GEBR. KORST JENS. Zilveren jubileum. Vrijdag 20 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Kantoorboekhandel van Gebrs. Korstjens in de Barteljorisstraat werd opge richt. Het ligt in de bedoeling der firma, dien dag van 36 uur receptie te houden Barteljoris straat 32. WAARSCHUWING TEGEN OPLICHTER. Een Haarlemsclie Ingezetene heeft aan de politie medegedeeld dat hij jl. Zaterdag in zijn woning pen bezoek kreeg van een Hon gaar. die hem de groeten van een zaken vriend in België kwam overbrengen. Na af loop van het gesprek vroeg de Hongaar hem reisgeld om naar het buitenland te gaan. Onze stadgenoot zei hem, dat hij eerst zijn zakenvriend wilde raadplegen, waarop de Hongaar vertrok. Bij een nader onderzoek bleek, dat die za kenvriend van niets afwist, zoodat de Hon gaar zich schuldig heeft gemaakt aan po ging tot oplichting. Het publiek wordt tegen hem gewaar schuwd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2