Spaak voor het Belgische parlement. ASPIRIN Dickie en de Verborgen Schat België. HACK) W O F, N S D A G 18 M E I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Democratie moet verdedigd, doch hervormd, zegt de nieuwe premier. Verschaffing van arbeid. In de regeeringsverklaring, die Dinsdagmiddag in het Belgische parlement is voorgelezen, zegt de nieuwe minister-president Spaak o.a.: .,De overgroote meerderheid der Belgen wil trouw blijven aan het re gime der democratische vrijheden, dat verdedigd, doch tevens hervormd dient te worden. Het vraagstuk der hervorming onzer instellingen is ac tueel. Een zekere stabiliteit der re geering moet verzekerd zijn en de beste 'arbeidsmethode voör het parle ment moet gevonden worden. Gebeurtenissen welke ons nog versch in het geheugen liggen, aldus de re- geeringsverklaring, hebben aange toond. dat een begrootingsevenwicht niet te bereiken is, indien het eco nomisch leven van het land wordt vertraagd. De regeering wil haar economische, politiek voeren onder het motto: ar beid verschaffen. Het is eveneens onvermijdelijk de regels voor de gerechtelijke procedure met betrek king tot het regime der pers te wijzigen. In dien de verwezenlijking dezer hervormingen een wijziging der grondwet noodig zou maker, zouden natuurlijk de regels gevolgd moeten worden, die door onze wetgevers zijn vastge steld. In dit geval zou de regeering voorstellen doen. De regeering wil dat de taalwetten nage leefd worden. Zij wil de organisatie der Vlaamsche academieën verzekeren alsmede het taairegime in het leger en zij zal ervoor zorg dragen, dat Vlamingen en Walen zich vol komen gelijk voelen. Op onderwijsgebied zal een politiek van verzoening en lijdzaamheid worden gevoerd De administratieve hervorming zal worden verwezenlijkt en aan de toeneming der staatsdiensten zal paal en perk worden ge steld. Om het evenwicht in de begrooting voor 1933 en 1939 tot stand te brengen vraagt cle regeering goedkeuring van wetsontwerpen in zake douanerechten en accijnzen, inzake de crisisbelasting en van een wet tot onderdruk king van belastingfraude, onmiddellijke ver wezenlijking van alle mogelijke bezuinigin gen en het tegengaan van misbruiken, die o.a. op het gebied van cle cumulatie bestaan, de instelling van een dienst tot inspectie der financiën, en indiening en goedkeuring van de begrooting 1939 voor het einde des jaars. De regeering zal eveneens de hervorming van het geheele belastingstelsel bestudeeren en de financiën van staat, provincies en ge meente coordineeren. Zij is ook voornemens de alcoholwet te herzien. De regeering zal zich de verbetering van het economische leven tot taak stellen en haar aandacht gevestigd houden op de ver dediging en de uitbreiding van de buiten- landsche markten. Zij zal de binnenlandsche markt trachten te ontwikkelen door overeen komsten tusschen de producenten te bevor deren. De regeering zal waken voor het be houd der sociale voordeelen en een wets ontwerp indienen inzake de beroepsorgani satie en inzake het instituut van den mid denstand. Engclscli edelman verkoopt zijn bezittingen. Half Cardiff behoorde er toe. Door al zijn domeinen van Mount Joly te verkoopen heeft de markies van Bute de grootste transactie in de geschiedenis van het Engelsche grondbezit voltrokken. De prijs, welke hij voor zijn bezittingen heeft gekregen, zou ongeveer 20 millioen pond sterling zijn. De domeinen omvatten de helft van de stad Cardiff, een groot deel der dokken in de haven, uitgestrekte landerijen, een deel van de stad Penarth en verscheidene dorpen. Lord Bute trok inkomsten niet alleen uit de steenkolenmijnen onder zijn grondbezit, maar tevens uit 20.000 huizen, 1000 winkels. 250 café's verscheidene schouwburgen en bioscopen en belangrijke, op zijn bezittingen gebouwde fabrieken. 'Amerikaauscli vliegtuig vermist. Negen personen aan boord. LOS ANGELES. 17 Mei (Havas-A.N.P.) Een nieuw type vliegtuig, dat van Las Vegas (Nevada) was vertrokken, is in de bergen van Nevada, met negen personen aan boord, verdwenen. Geen hoop meer op redding? Reuter meldt nader: Men vreest thans, dat de negen in- zittenden van het vermiste vliegtuig om het leven zijn gekomen. De red dingspogingen worden door mist be lemmerd. Twee dozijn vliegtuigen hebben tot dusver vergeefs naar de machine gezocht. Daar het weer slecht is vreest men. dat het vliegtuig, dat van de fabriek op weg was naar de basis der North West Airlines, In de bergen te pletter is gevlogen. Onder de negen personen, die zich aan boord bevinden, zijn de vice-president en een aantal autoriteiten van de North West Airlines, alsmede twee kinderen. De bouw van het toestel heeft 80.000 dollar gekost. OOK ITALIë HEEFT ZIJN „ONBEW AAKTEN". MILAAN. 17 Mei. Op een onbewaakten overweg tusschen Aosta en Turijn is <*n auto door een trein gegrepen. Het inzittende echt paar en twee kinderen kwamen om het leven Het derde kind werd zwaar gewond. (D.n.b.) De regeering zal het werk der vorige re geeringen voortzetten wat betreft den land bouw. de buitenlandsche, de militaire en de koloniale politiek". Meerderheidsfracties hebben vertrouwen in de regeering. De* kamerfracties der socialisten, liberalen en katholieken, die na de voorlezing der regeeringsverklaring vergaderden, besloten de regeering haar vertrouwen te schenken. De Kamer heeft de verdere debatten over de regeeringsverklaring tot heden uitgesteld, na o.a. Carton de Wiart te hebben gehoord, die uit naam der rechterzijde aanknoopinL van betrekkingen met de regeering te Burgos eischte. De vertegenwoordigers der drie groote par tijen hebben een motie van vertrouwen inge diend. Incident in den Senaat. Toen de nieuwe regeering zich in den Se naat voorstelde, deed zich daar een incident voor. De Vlaamsch Nationalist Van Dieren eischte. dat Spaak de regeeringsverklaring in het Vlaamsch zou voorlezen. Toen deze hier aan geen gevolg gaf en de regeeringsverkla ring in het Fransch voorlas, bleef Van Dieren voortdurend interrumpeeren. Met 117 tegen 10 stemmen en 5 stemmen blanco nam de Se naat in verband hiermede een voorstel aan tot berisping van den senator, met opneming hiervan in de handelingen. Senator Van Dieren noodigde daarop zijn Vlaamsch Natio nalistische collega's uit de regeeringsverkla ring niet aan te hooren. Gezamenlijk verlieten zij de zaal. Spaak en Desmet naar Parijs. Gisteravond is een Belgische delegatie uit Brussel vertrokken naar Parijs, teneinde al daar met de Fransche autoriteiten de bestu deering voort te zetten van de problemen die zich voor de betrekkingen tusschen beide lan den voordoen tengevolge van de laatste devaluatie van den Franschen franc. Deze be sprekingen waren te Parijs geopend door Spaak en Desmet. JR u slaod Soen-Fo weer in Moskou. De voorzitter van de Chineesche wetgevende vergadering, Soen-Fo, is gisteren te Moskou aangekomen. Hij .werd verwelkomd door ver tegenwoordigers van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. Soen-Fo is drie maanden geleden met een bijzondere zending te Moskou geweest en heeft to.en besprekingen gevoerd met Stalin en Lit win of. De positie van generaal Von Fritsch. Gedwongen verblijfplaat? toegewezen? Generaal Von Fritsch. BERLIJN, 17 Mei (Havas-A.N.P.)) Gene raal Baron Wem er von Fritsch, de vroegere opperbevelhebber der Rijksweer, die op 4 Februari jJ. tegelijk met maarschalk Von Blomberg is afgetreden, heeft, naar men in goed ingelichte kringen zegt, een gedwongen verblijfplaats toegewezen gekregen op een kasteel in Hannover, waar hij op eerewoord beloofd heeft te zullen blijven. Generaal von Fritsch had een maand ge leden een waardeerend schrijven ontvangen van rijkskanselier Hitler. Men had toen ge dacht, aldus Havas, dat von Fritsch in zijn functie zou worden hersteld. Steuntrekkers bezetten een raadhuis. De stad Chicago voor ernstige financieele moeilijkheden. CLEVELAND 18 Mei. 150 steuntrekkers hebben met dekens gewapend zich in de raadszalen van het stadhuis geïnstalleerd als protest tegen de volgens hun meening onvol doenden wekelijkschen steun. Volgens de be grooting der gemeente zijn er nog slechts voor een week 80.000 dollars ter beschikking voor '5.000 werkloozen. De betoogers riepen „Wij wenschen een permanenten en een behoorlij ken steun". Ondertusschen zijn de fondsen voor de uit betaling van steun aan de stad Chicago ge heel uitgeput en zijn er tijdelijk regelingen getroffen teneinde van de federale regeering oorlogsrantsoens te krijgen teneinde 85.000 menschen te voeden (United Press). 75 cent. Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. Let op oranjeband. (Adv. Ingez. Med.) Soetsjau in het nauw. De stad twaalf uur lang bestookt. Japansche aanvallen aan den Loenghai- spoorweg zouden afgeslagen zijn. SJANGHAI, 18 Mei. Twaalf uur lang hebben Japansche vuurmonden Soetsjau bestookt, zoo heet het in een Japansch bericht, en even lang hebben vliegtuigen hun bommenlast boven de stad uitgeworpen. Een in- fanterie-aanval kan thans ieder oogenblik verwacht worden. Waarnemingsvliegtuigen hebben opge merkt, dat groote troepenafdeelingen op het punt staan, de stad te verlaten (een bericht dat de Japanners trouwens reeds eerder ge geven hebben). Verder zouden ongeveer 50.000 man zich van Soehsien in westelijke richting terugtrekken in de richting van het Hoengtsee-meer. De Japansche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op jonken, die Chi neesche afdeelingen overzetten en het zou hen gelukt zijn een groot aantal daarvan tot zinken te brengen. Een tweede Japansch bericht maakt er melding van, dat het Japansche geschut op de heuvels van Pawangsjan onder de Chi neesche troepen, die terugtrekken, groote pa niek veroorzaakt hebben. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat de Japanners op drie plaatsen tot aan den spoorweg van Loenghai hebben kunnen doordringen. Overal zonden zij echter terug geslagen zijn. Volgens de Chineezen zijn de Japanners wel in het bezit van Anwei en Hopei. Buitenlandsche militaire deskundigen ge- looven, dat van daar uit een opmarsch in zuidelijke richting, gericht tegen Anking zal worden ondernomen. Als men Anking bereikt heeft, is men nog slechts 175 K.M. van Han- kau verwijderd (United Press) Ring wordt nauwer aangehaald. In nadere berichten van Chineesche mili taire zijde wordt naar Reuter meldt toege geven, dat de Japanners de stad SoPtsjau steeds meer omsingelen en dat aan de zuid zijde der stad hevig gevochten wordt. Het agentschap Domei meldt van het front bij Soetsjau. dat de uit het noorden en zuiden komende Japan sche colonnes gistermiddag bij Hoeangkau, aan den spoorweg naar Loenghai. op 30 K.M. ten westen van Soetsjau hun eerste verbinding met elkander hebben tot stand ge bracht. De strijd in Noord-Spanje. Nationalisten bezetten eenige knooppunten. SARAGOSSA, 18 Mei. De nationalisten hebben Corbalan veroverd en zijn daardoor in het bezit gekomen van een der belang rijkste knooppunten in deze streek. O.a. loopt door Corbalan de weg van Teruel naar Al- bocacer, die thans van Teruel tot Villa Fran ca del Cid in nationalistische handen is. De laatste uren zijn de gevechten wel uiterst hevig geweest. Het ging immers om den „tweeden ijzeren ring1', die reeds van de eerste maanden van den oorlog af werd voor bereid en die. volgens de experts der natio nalisten. sterker was dan die om Bilbao. Aan beide zijden van den weg naar Mura de Rubielos en ten zuiden van Villa Franca del Cid worden voorts nog successen gemeld. De nationalistische legerleiders zijn van mee ning. dat de regeeringstroepen in den sector van Mora del Rubielos nog een laatste po ging zullen doen om den hoofdweg van Te ruel naar Sagunto te houden en daarom alle beschikbare krachten daar in het vuur zullen brengen. Verder komen hier nog berichten binnen over gevechten aan beide zijden van het dorp Val de Linares. Uit den kustsector wordt ge meld. dat de republikeinen in de laatste 48 uur een aantal krachtige tegenaanvallen on dernomen hebben, nl. in de nabijheid van Cuevas de Vinroma. Deze activiteit zou ech ter zonder succes gebleven zijn. (United Press) Meldingen der hoofd kwartieren. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede. dat de opmarsch aan het front van Teruel blijft voortduren, hoewel het regen achtig is. De rechtsche troepen hebben het dorp Mosqueruela en stellingen bij Lahorca en Pouza bezet. Aanvallen van den vijand, voor al op de stellingen bij Milano Segundo, wer den afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers. Het omroepstation te Madrid deelt daar entegen mede, dat de opstandelingen Dins dag bij Mosqueruela heftige aanvallen heb ben gedaan, die overal met zware verliezen werden afgeslagen. Vele opstandelingen, on der wie drie officieren, zijn volgens dit sta tion gevangen genomen. Ten oosten van Teruel zijn twee vliegtuigen van den vijand neergeschoten. In het officieele legerbericht der republi keinen wordt gezegd, dat de vijand in den sector Alcala.de Seiva ten-koste van zware offers een kleine terreinwinst kon .hpeken. Een aanval op Silveria werd door de regee- ririgstroepén afgeslagen. Aan de kust heb ben de republikeinen Encanios, Mas de En- doso en Mas Serapielo genomen en vijande lijke tegenaanvallen afgeslagen. Luchtaanval op Alicante. Dinsdagmiddag hebben vijf rechtsche vlieg tuigen Alicante gebombardeerd. Men weet nog niet, hoeveel slachtoffers er zijn te be treuren en hoe groot de schade is. „MINISTERIALRAT" WILKE BIJ AUTO ONGELUK OMGEKOMEN. Uit Weenen, 17 Mei (D. N. B.) Bij een auto-ongeluk nabij Weenen heeft staatssecre taris in het rijksministerie van justitie, dr. Schlegerberger, een dubbele scheenbeenbreuk opgeloopen. „Ministerialrat" Wilke van het rijksministerie van justitie kreeg een zware schedelbasisfractuur. Hij overleed in een zie kenhuis. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Tja, kijk es. Thijs, dat is niet zoo'n gemakkelijke opgave. Maar we zijn hier in het Woud der Knoestige Boomen en hier leven de Baardmannen, een vrij gevaarlijk volkje. Wij houden niet van de Baardmannen, omdat ze niet eerlijk zijn. Het zijn geen goede kabouters! Maar zou je dan denken, Zwartmuts, dat Dickie ontvoerd is of zooiets? Ik bedoel, door die Baardmannen? Je hebt een groote kans, dat dat waar is, antwoordde Zwart muts nadenkend. Maar wacht eens even, ik zal je den weg wijzen, misschien dat je dan Dickie kunt vinden. En Thijs en Zwartmuts liepen voort. Kijk, Thijs, daar liggen een paar steenen, wees Zwartmuts, toen ze een uurtje geloopen hadden. Nu is het maar zaak. dat je die steenen kunt oplichten en dan kom je zoo bij den hoofdingang van het huis van de Baardmannen. Ik ben hier op verboden terrein, dus ga ik weer weg. Ik wensch je van harte het allerbeste. Thijs! En Zwartmuts verdween, nagestaard door Thijs. Die steenen oplichten, bromde hij. Nou, komderesopskie, laten we dat eens zien! Botsing in den Londenschen ondergrondschen spoorweg. Trein in volle vaart op stilstaanden trein ingereden Zes doodeu, vele gewonden. Een ernstige treinbotsing heeft Dinsdagmorgen plaats gehad in den Londenschen ondergrondschen spoor weg op het traject Charing Cross- Temple. Door onbekende oorzaak reed hier een trein in volle vaart in op een anderen trein, die stil stond. Beide treinen waren zeer vol. Verscheidene wagons werden geheel vernield. Aangezien de eleetrische verlichting uitging, ontstond in het donker een paniek onder de reizigers. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse. Flesschen zuurstof werden direct be zorgd om de onder het puin bedolven reizi gers weer tot bewustzijn te brengen. Een groot aantal gewonden werd vervoerd naar de ziekenhuizen van Charing Cross en Westminster. Het bleek, dat ook eenige passagiers om het leven gekomen waren. Dit aantal werd des avonds officieel op 6 aan gegeven. In de ziekenhuizen bevon den zich aanvankelijk 26 gewonden, doch hiervan konden zich in den loop van den dag 17 huiswaarts be geven. Tengevolge van het ongeluk was het ondergrondsche verkeer in Lon den gedurende een deel van den dag gestagneerd, 's Avonds kon de trei nenloop echter weer normaal ge schieden. Men beschouwt het ongeluk als het ergste uit de geschiedenis van den Londenschen „Underground". De hotelbrand in Atlanta. Reeds 31 dooden geborgen. Uit Atlanta (Georgia): Het totaal aantal dooden, dat geborgen is na den hevigen brand in het stationshotel in Atlanta (Geor gia) bedraagt thans 31. Het is evenwel mogelijk, dat het aantal slachtoffers nog hooger zal zijn, daar men gelooft, dat nog eenige lijken onder het puin bedolven liggen. Het onderzoek heeft, naar het schijnt, uit gewezen, dat de brand ontstaan is na kort sluiting of een ontploffing ten gevolge van de hevige warmte. PROGRAMMA DONDERDAG 19 MEI. HILVERSUM 1, 1875 M. en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramomfoommuziek (om 8.15 Be richten) 10.00 Gramofoonmuziek10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 2.00 Handwerkcursus. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Friesche uitzending. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzocht. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, Herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Kinderkoor „Inter Nos" en solisten. 9.00 Causerie „Li de lijn van Groen". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Pianovoordracht en Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Granfiofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM 11, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Om roeporkest en soliste. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Het Kovacs Lajos-orkest en Gramofoon muziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.05. Gevar. programma (gr. opn.) 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AV RO-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertge bouworkest en solist (In de pauze: Causerie over Beethoven). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Reportage. 11.00 Berichten ANP. Hierna Gramofoonmuziek. 10.4012.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Het Aston Hippodrome-orkest. 12.50 Declamatie. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.502.20 Het Emilio Colombo Octet. 3.10—3.30 Causerie: The Penguin at home. 3.35 BBC-Northern Ireland- orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 6.20 Uit Brus sel: het Pro Ai-te-kwartet. 6.10 Gramofoon muziek. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie: Bank holidays. 7.00 BBC-zangers en solist. 7.35 Pia noduetten. 7.50 Harry Leader's Band en so listen. 8.35 BBC-symphonie-orkest. 9.25 Be richten. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Korte Kerkdienst. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.30 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek. (gr. pl.) RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10, 8.55—9.05, 10.20 en 11.20 Gramofoon muziek. 11.50 Zang. 12.30 Baily-orkest (Om 1.50 Zang). 3.05 Zang. 5.20 Radiotooneel. 8.35 Zang. 8.50 Nationaal orkest, het Raugelkoor en solisten. 10.5511.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Omroep- kleinorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Otto Kermbach's orkest. 6.50 Pianovoordracht. 7.30 Omroepschrammelensemble. 8.20 Omroepor kest, -koor en solisten. 10.35 Gramofoonmu ziek. 10.50 Cabaretprogramma. 11.20 Gevari eerd concert. 12.303.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.202.20 De KVRO-Gezellen, het Omroep- salonorkest en het Omroepdansorkest. 5.20 Omroepsalon en Gramofoonmuziek. 6.50 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest en het Borgerhous Mannenkoor. 10.3011.20 Omroep dansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Pro Arte-kwartet. 6.50 en 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest en Gramo foonmuziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.30 Gevarieerd concert (gr. opn.). 8.20 De clamatie. 8.30 Omroeporkest en solist. (9.20 9.35 Duitschland echo). 10.20 Berichten. 10.50 Cembalovoordracht. 11.05 Berichten. 11.20 In ternationaal Muziekfeest Stuttgart (gr. opn.) 12.20—2.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6