Van diorama naar fotografie. Voetbal-amateurisme. Scherpe glazen DIE ZIT GOED Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, Kodak' „VERICHROME' film V R TT DA G 20 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Bilt voorspelt Aanvankelijk nog uiteenloopenden wind, later matigen tot zwakken Noordooste lijken tot Oostelijken wind, overdag ge deeltelijk bewolkt, nog kans op eenige regenbuien, lichte nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.6 m.M. te Ingö. Laagste 753.0 m.M. te Genua. Het hooge drukgebied in het Noorden be weegt zich langzaam Oostwaarts en breidt zich over Zweden en Noorwegen uit. Over IJsland daalt de barometer, onder invloed van een naderende Oceaan-depressie. Het blijft over Finland. Zweden en Denemarken nog zeer guur. Langs de Noorsche kust, over de Brit- sche eilanden, ons land. Frankrijk en West- Duitschland, is het nog frisch weer. Onder in vloed van een as van lage drukking is het nog buiig over onze omgeving en Noordwest- Duitschland. Twee vlakke lage drukgebieden brengen over Zuid-Duitschland en Oost-Frankrijk nog regen. In het Zuidwesten neemt de Azoren- hoogedruk nog een weinig in beteekenis toe. Het is te verwachten, dat ten onzent bij het draaien van den wind naar het Noordoosten het weer nog vrij guur zal blijven. De kans op regenbuitjes blijft nog bestaan. Voor hedennacht is nacht vorst waarschijnlijk. BARO METERS TAND Vorige stand 754 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 7.04 uur; n.m. 19.35 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141, in modern montuur WEBER heeft ze en niet duur! GR. HOUTSTRAAT 16é, bij de Houtbmg. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) REORGANISATIEVOORSTELLEN NED. 1IERV. KERK. Klassikale vergadering. Alhier werd Woensdag in de Groote Kerk een buitengewone klassikale vergadering gehouden voor predikanten, ouderlingen, diakenen, kerkvoogden en nobelen, ter be spreking van de reorganisatievoorstellen in de Ned. Herv. Kerk. Dr. B. Evenhuis, uit Scheveningen sprak vóór de invoering van de reorganisatie. Prof. Kiorff, uit Leiden (vroeger te Heemstede), toonde er zich tegenstander van. Nadat beide inleiders het woord hadden gevoerd, werden verschillende vragen ge daan, die de sprekers beantwoordden. NATIONALE WERKNEMERS VEREENIGING. De afd. Haarlem van de Nationale Werk nemers Vereeniging houdt, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, een herdenkings avond op Zaterdag 21 Mei in gebouw „Olym- pia" aan den Kinderhuissingel. De heer Wou denberg. algemeen voorzitter der N.W.V., zal een herdenkingsrede uitspreken. Aan den avond werken o.a. mede: Het be kende symphonie en dansorkest „Sagitta", ,.De vroolijke Zeven", „Jean Modern" occa- rino-virtuoos, „Leen uit Middelburg" met haar neef (accordeonisten), „Kofum", tele paat, enz. De avond wordt besloten met een bal. REÜNISTEN HANDELSAVONDSCHOOL. De Vereen, van Reünisten der Handels avondschool houdt a.s. Zondag een sportdag op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan. waar 's morgens onderlinge athletiek-wed- strijden zullen plaats vinden, terwijl o.m. in de middaguren een handbaldemonstratie tus- schen de dames-ploegen Rapiditas (Haar lem) en Zeeburg (Amsterdam) en tot be sluit een voetbalwedstrijd H. A. S. V.-Reu- nisten gehouden wordt. Op Zondag 19 Juni hopen de Reünisten per touringcar naar de „Hooge Veluwe" te gaan. EEN BRIL VAN OPTICIEN STIENS GIERSTRAAT 27. Lever. a. Z.fondsen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: VRIJDAG 20 MEI Gemeentelijke Concertzaal: Concert „Zang en Vriendschap", 8.15 uur. Hotel „Lion d'Or": Aandeelhoudersvergade ring N.V. HaarlemsGhe Melkinrichting „De Sierkan", 3 uur. Rembrandt Theater: Claudette Colbert en Charles Boyer in „Tovarich" (Vorstelijke emi granten) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Een vrouw verloor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De dubbele bruiloft" met Myrna Loy en William Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zwischen Abend und Morgen" en „Levende Spoken", 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De vlootrevue" en Pat O'Brien, Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 21 MEI Concertgebouw: „Rhythm is O. K. in Har lem" gepresenteerd door The Haarlem Dancing Society „Everybody", 8.30—3 uur. La Gaité, Raaks: Nachtfeest. 8—3 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig). Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. Uit het leven van Daguerre. In liet boek van Louis Figuier over fotogra fie vinden wij eenige interessante bijzonder heden uit het leven van Louis Jacques Mandé Daguerre, den Franschen uitvinder, die er honderd jaar geleden in slaagde de grond slagen van de fotografie te leggen. Figuier vertelt, dat Daguerre van zijn jeugd af een roeping voor de schilderkunst voelde. In het bijzonder muntte hij uit in het aan brengen van perspectief in zijn landschappen. Het doek op den schildersezel was hem echter te „bekrompen". Hij wilde schilderijen vervaar digen, die het publiek op bijzondere wijze zouden imponeeren. Hij ging zich daarom wij den aan de tooneeldecoratie en daarmede had hij succes, want het gelukte hem met het ma ken van de decors voor de Parijsche Opera belast te worden. Daguerre legde een nieuw element in zijn decors, hij voegde er licht effecten aan toe. Bij het tooneel de l'Ambigu Comique wist hij zich met vondsten een grooten naam te maken. Zijn beweegbare maan, zijn draaiende zon, zijn „nacht" in het tooneelstuk Vampire brachten een ware om wenteling teweeg in de tooneel-schilderkunst. Buitendien, gaat Figuier voort, was Daguerre een uitmuntend danser. Dikwijls trad hij bij voorstellingen in de opera uit louter liefheb berij bij de dansgroepen op en meermalen werd hij bewonderd zonder dat zijn naam be kend was. Het diorama Toch kon Daguerre's rustelooze geest in deze omgeving geen bevrediging vinden. Hij ver bond zich met den Parijschen schilder Bouton en tezamen met hem vond hij het diorama uit, dat al spoedig grooten opgang maakte en als een waar wonderwerk werd beschouwd. „Op den lsten Juli 1822", aldus Figuier, „woonde een talrijk publiek de opening bij van een nieuwe inrichting op een van de bou levards. waarvan eenige bevoorrechte perso nen, die er vooruit van hadden genoten, ver bazende wonderen vertelden. Vele jaren was dit schouwspel het voorwerp van algemeene bewondering. Het" waren groote schilderstuk ken, die zeer zorgvuldig uitgevoerd, de natuur met een wonderbaarlijke nauwkeurigheid teruggaven. De bijzondere eigenaardigheid en de nieuwheid van de voorstelling was de trapsgewijze verandering der tooneelen, die om zoo te zeggen in elkander overgingen en elkander voor de oogen van den toeschouwer vervingen zonder een merkbare verwisseling. Men kwam binnen en stond bijvoorbeeld voor de vallei van Sarnen in Zwitserland. Een oogenblik later stond men door een eenvoudige verandering in de verlichting der schilderij, welke de toeschouwer niet bemerken kon, tegenover een kapel met Gotische ramen, terwijl de klok, regelmatig luidende, tot het gebed noodigde. Het was niet meer een land schap, maar een kapel: de kapel van Holy- rood en het graf van Karei X Nièpce en Daguerre Daguerre gebruikte bij zijn studies voor de verlichting de z.g. camera obscura. Tallooze malen had hij bij het beschouwen der schil derijen op het matglas zich de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn het beeld, dat hij daarop opving te bestendigen en te bewaren. Hij begon scheikundige proeven te nemen en raadpleegde daarbij den Parijschen instru mentmaker Charles Chevalier. Deze Chevalier is het geweest, die Daguerre opmerkzaam maakte op de onderzoekingen van den gepen- sionneerden kolonel Nièpce de Sennecay uit Chalon. Wat zoo dikwijls in de historie voor gekomen is ms ook hier het geval: beide xiit- vinders zoo- "»i zonder dat zij iets van elkaar's .uitvinding^' zelfs bestaan afwisten naar hetzelfde pr -ede. Na lange aarzeling besloot Daguerre den ander te schrijven en hem bepaalde voorstel len te doen. „Nièpce ontving de voorstellen van Daguerre met wantrouwen", zegt Figuier. „Hij die zelfs in de briefwisseling met zijn broeder zorgvul dig vermeed de namen der door hem gebruikte stoffen te noemen, uit vrees dat zijn brieven door een onbescheidene gelezen konden wor den. kon niet anders dan met groote terug houdendheid op den brief van den hem onbe kenden vreemdeling antwoorden. Daaren boven voelden de bewoners der provincies een sterk wantrouwen tegen Parijzenaars. Hij be sloot echter hem te antwoorden, maar deed dit met al de omzichtigheid van iemand, die vreest zijn geheim te zullen verraden. De eerste brief van Daguerre aan Nicéphore Nièpce en het antwoord van den laatstge noemde zijn van 25 en 26 Januari 1826. Da guerre liet, na het begin der briefwisseling, meer dan een jaar verloopen, zonder op de zaak terug te komen. Eerst op het eind van Januari 1827 schreef hij weer aan Nièpce. Daguerre berichtte den natuurkundige van Chalon, dat ook hij zich sedert lang bezig hield met het bestendigen van de beelden der camera obscura en dat hij reeds tot een goede uitkomst gekomen was. Hij wenschte de uit komst te kennen, welke Nièpce van zijn zijde had gekregen en verzocht hem daarom een zijner proeven te mogen zien. Nicéphore Nièpce. als recht voorzienig man, besloot toen te Parijs inlichtingen in te win nen omtrent Daguerre. Deze laatsten vielen voor den Parijschen schilder gunstig uit. „Maar", voegt Figuier er aan toe „Nièpce wachtte zich echter wel een zijner proeven te zenden Samenwerking Toch kwam het in hetzelfde jaar zoo ver, dat de beide uitvinders, elkaar het resultaat van proefnemingen uitwisselden. Twee jaar later sloten Nièpce en Daguerre een overeenkomst waarin hun samenwerking werd vastgelegd. Niet lang daarna kon Da guerre zijn „vennoot", kort na elkaar, zijn belangrijke ontdekkingen mededeelen: de vat baarheid van jodzilver om lichtindrukken aan te nemen en de ontwikkelingsmiddelen. Na den dood van Nicéphore Nièpce in 1833 zette Isidore Nièpce het werk van zijn vader en de samenwerking met Daguerre voort. Na den dood van Nicéphore vond Daguerre de methode die zijn naam vereeuwigen zou, In 1838 was hij zoo ver gevorderd, dat hij meen de zijn vinding te kunnen exploiteeren. Een inschrijving, den 15den Maart 1838 ge opend. mislukte echter geheel en al. Men kon niet één aandeel verkoopen. Toen kregen Daguerre en Isidore Nièpce de hulp van den beroemden geleerde Arago, die groote belangstelling voor de nieuwe vinding koesterde. Door diens tusschenkomst werd den 12 Juni 1839 een contract onderteekend, waarbij de beide vennooten hun uitvinding aan den Staat afstonden op de volgende voorwaarden: 1. Daguerre geniet levenslang een jaarlijksch inkomen van 6000 francs, waarvan 4000 voor zijn heliographische methode en 2000 voor zijn methode van schilderen en verlichten, toege past op de schilderijen van zijn Diorama. 2. Isidore Nièpce krijgt voor zijn leven een jaarlijksch inkomen van 4000 francs voor de uitvinding van zijn vader. De helft van dit inkomen zou bij overlijden overgaan op de weduwen van Isidore Nièpce en Daguerre. Den lOden Augustus 1839 maakte Arago in zijn hoedanigheid van secretaris der Academie van Wetenschappen de „Daguerréotype" offi cieel bekend. „Na verloop van eenige dagen", vertelt Fi guier, „werden op de meeste pleinen van Parijs daguerréotype-toestellen op de voornaamste gedenkteekens gericht. Al de natuur- en scheikundigen, al de geleerden van de hoofd stad brachten, met volkomen goeden uitslag, de aanwijzingen van den uitvinder in prac- tijk". 1898 1938 40-JARIG BESTAAN Firma VAN VASTENHOYEN, OSTADESTRAAT 4 TELEFOON 10413 L. S. Hiermede betuigen wij onzen dank voor de vele gelukwenschen en felicitaties welke wij, ook van onze cliëntèle mochten ontvangen. Hoogachtend, II. v. d. HAM. Wij maken U er op attent dat de JUBILEUM- CHEQUES gegeven worden t.m. 21 MEI. (Adv. Ingez. Med.) De verstrekking van margarine aan werkloozen. Het tegengaan van misbruiken. Door de gemeente Haarlem was een regeling ingevoerd waardoor de ondersteunden die in aanmerking kwamen voor goedkoope mar garine de bons hiervoor uitgereikt kregen voor den termijn van vier weken, welke maat regel werd getroffen teneinde een uitvoerige administratie te voorkomen van een weke- lijksche uitreiking, maar tevens was deze regeling gemakkelijker voor de werkloozen zelve. Bij controle is evenwel gebleken dat een aantal van de werkloozen hiervan misbruik hebben gemaakt, door over de weken dat zij geen ondersteuning liebbep ontvangen, toch de betreffende bon voor goedkoope margarine in té'wisselen en niet, zooals is voorgeschreven de bon in te leveren, welke handelwijze nu weder andere maatregelen noodzakelijk- maakt. Besloten is dan- ook dat, indien een ondersteunde over één of meer bepaalde weken ondersteuning geniet en over dien ter mijn de bon zoowel voor margarine als voor andere verstrekkingen, niet inlevert, bij het opnieuw werkloos worden hem geen bonnen voor goedkoope levensmiddelen worden ver strekt. Poor den inhoua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopü den inzender niet teruggegeven. De Schuurman Schimmel—Van Ouleren Stichting en de heer Gerdessen. In Uw blad van 18 Mei komt in een inge zonden artikel over de herdenking, dat de oudste Haarlemsche vrijmetselaarslage „Vicit vim Virtus" dezer dagen haar 150-jarig be staan herdenkt, de volgende aanhaling voor uit het bij deze gelegenheid verschijnend Ge denkboek „Verschillende fondsen werden in het leven geroepen, waaronder b.v. een, door een der leden van de Loge, L. E. Gerdessen in 1883 gesticht, n.l. het Schuurman Schimmel van Outerenfonds enz.". Hier is onjuist aangehaald. Ik had gele genheid mij te overtuigen, dat in den tekst staat: „De Schuurman Schimmel-van Oute- ren Stichting, genoemd naar de echtgenoote van br.: L. E. Gerdessen, die lid van V. V. V. was geweest, kwam in 1883 tot stand". Blijkens de acte van oprichting, op 17 Oct. 1883 verleden voor notaris F. H. Dolleman te Heemstede verklaarde: „vrouwe Helena Gerardina van Outeren, eertijds weduwe van den WelEd. Zeer Gei Heer dr. Hendrik Frederik Schuurman Schim mel. thans buiten gemeenschap van goederen gehuwd en daarom ten dezen bijgestaan met en gemachtigd door den Heer Lodewijl- El- bert Gerdessen, particulier, wonende te L ar- lem, naar aanleiding van den wensch van haar overleden echtgenoot, gemelden Heer dr. Hendrik Frederik Schuurman Schimmel en (mede) krachtens haar eigen wil, op te rich ten eene nuttige en weldadige stichting onder den naam van Schuurman Schimmel- van Outeren Stichting". Tegelijk werden als bestuursleden benoemd: de stichtster, haar tweede man de heer Ger dessen als voorzitter, Mr. R. H. J. Gallandat Huët, als secretaris-rentmeester-thesaurier; Dr. H. Brongersma, directeur der H. B. S. en D. L. v. d. Heide, directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem. Noch de gedachte noch de middelen waren bij de oprichting afkomstig van den heer Ger dessen, doch van het echtpaar Schuurman Schimmel-van Outeren. Bij de oprichting ver leende de heer Gerdessen slechts den, dooi de wet voorgeschreven, formeëlen bijstand aan zijn vrouw. Het zou niet billijk zijn hiertoe den arbeid van den heer Gerdessen voor de stichting te begrenzen. Hij heeft eerstens zijn echtgenoote bijgestaan in het vinden van den vorm voor de verwezenlijking en tot stand koming van de door haar eersten man en haar zelve ge- wenschte stichting, die hun beider naam ver- eenigd draagt. Daarna heeft hij als voorzitter van het bestuur een 30 jaar de stichting geleid en ten. slotte, na ln 1907 10.000 nominaal N.W.schuld aan de stichting te hebben ge schonken, stelde hij, bij tëstament van 15 Fe bruari 1911, verleden voor Nots. Versfeit, de Schuurman Schimmel-van Outeren Stichting tot eenige erfgename in van zijn nalaten schap. Al kwam dan de oorspronkelijke gedachte, noch het oprichtingskapitaal van den heer Gerdessen, hij blijkt in ruime mate tot de ontwikkeling van de stichting het zijne te hebben bijgedragen in arbeid en metalen. In volkskringen in Haarlem staat zelfs de Schuurman Schimmel-van Outeren Stichting Een enquête van ons blad. n De heer A. van der Aart, voorzitter van den Haarlemschen Voetbalbond, begon met te zeggen, dat hij een uitgesproken voorstander van het amateurisme is. Helaas is het echte, zuivere amateurisme in de practijk niet meer te handhaven. Daar echter voor een professionalisme, zoo als dat in Engeland en Frankrijk is georgani seerd, in ons land geen plaats is. bestaat de eenige mogelijkheid om tot een goede oplos sing te komen en een eerlijken toestand te scheppen, in het verruimen van de amateur bepalingen. Het onevenwichtige is, dat ook thans zoo veel overschrijvingen plaats vinden, zonder dat men daarvan steeds de reden kan ont dekken. Voor menschen, die in voetbal hun bestaan willen vinden, is hier geen ruimte; beter zou het daarom zijn, het Zwitsersche systeem, het toekennen van 5 of 10 gulden per wedstrijd, als een mogelijkheid voor ons land te beschou wen. Men dient immers niet uit het oog te verliezen, dat voetbal een volkssport is ge worden en dat er nog steeds veel werkloosheid heerscht. Dit laatste komt ook tot uiting in de verminderde belangstelling bij wedstrijden van vele clubs, daar menigeen het entree-geld liever voor andere doeleinden besteedt. Bovendien is de kwaliteit van het voetbal verminderd; vroeger zag men mooie demon straties, tegenwoordig wordt alles aan het tempo opgeofferd. Doch in de practijk zou een eventueele verruiming van de amateurbepa lingen weinig invloed ten goede op de kwali teit van het spel in het algemeen hebben. Men dient echter rekening te houden met den veranderden toestand in de wereld, waardoor de levenseischen hooger zijn gewor den. Vandaar het denkbeeld van een vergoe ding, dat overigens ook in vroeger jaren al eens ter sprake is gebracht. Ook in de sport is veel veranderd, doordat deze zoozeer in het middelpunt der publieke belangstelling is ko men te staan. Vereenigingen, die zich vandaag den dag op zuiver amateuristisch standpunt plaatsen, zul len daarvan helaas de wrange vruchten moe ten plukken. Ik geloof niet, dat het zoogenaamde ronse len van spelers bij verruiming van de ama teurbepalingen erger zal worden dan het nu is, doch ongetwijfeld zal er veel meer van de spelers gevergd worden en het is de vraag, of het meerendeel van hen daartegen,, wat capa citeiten betreft, zal zijn opgewassen. Dr. A. J. van Leus en, voorzitter van V.S.V. is van meening, dat het schijn-ama- teurisme uit den booze is. Het geven van ver goedingen is reeds daarom af te keuren, om dat bij de spelers neiging zou kunnen ont staan, op den duur meer te eischen dan zij zouden ontvangen. Wel ware het te wenschen, dat de K.N.V.B. wat soepeler zou zijn in bepaalde gevallen, waar de menschelijkheid zulks gebiedt. Voor het onderzoeken van deze uitzonderingsge vallen zou een commissie moeten worden be noemd, die zich in verbinding stelt met het bestuur van de betrokken club en over haar bevindingen rapport uitbrengt Immers, in deze tijden van werkloosheid is het denkbaar, dat een speler er financieel zoo slecht voor staat, dat een regelmatige goede voeding, toch zeer zeker een eerste vereischte om in conditie te blijven, niet steeds mogelijk is. Nu is het wel veroorloofd, zich de dien sten van een trainer te verzekeren om de spelers in conditie te brengen, doch het is verboden om, teneinde dit doel te bereiken, hen, die het noodig hebben, de helpende han dtee bieden tot het verkrijgen van ver sterkend voedsel. Hetzelfde geldt, zij het ook in mindere mate, voor de kleeding dezer min der begunstigden. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat van een desbetreffende regeling misbruik zou worden gemaakt, maar de kans op overtre dingen is bij elke regeling aanwezig. Sedert ik als voorzitter van V.S.V. ln func tie trad. ben ik nog gx-ooter voorstander van het amateurisme geworden dan ik reeds was, omdat de ervaring mij geleerd heeft, dat het de clubgeest ten goede komt. Ook om die re den woi-den de amateurbepalingen bij V.S.V. streng nageleefd, en ik kan u verzekeren, dat de spelers met de bestaande regeling zijn Ingenomen. Schaft men het amateurisme af, dan komt men van den regen in den drup en de meeste vereenigingen, wellicht met uitzondering van de allergrootste (en dat ls ook nog te betwij felen) gaan financieel ten gronde. Want reeds thans zijn de lasten zeer hoog. evenals de kosten der uitwedstrijden, die veel van de kasmiddelen eener club eischen. Desondanks zou het zijn toe te juichen, wanneer de bepaling werd afgeschaft, die het op kosten van de club meereizen van echtgenooten of verloofden boven een zeker maximum verbiedt. Dit zou de gezelschaps sfeer. vooral na afloop van de uitwedstrijden, ten goede komen. Dat is een leuk moment om even te kieken. Vooral als U vooruit al weet, dat het goed wordt, daar U de betrouwbare, snelwerkende nieuwe ,,Veri- chrome" film gebruikt. De film, waar duizenden fotoliefhebbers in de heele wereld dagelijks op vertrouwen. Verkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren (Adv. Ingez. Med.) bekend als „het Gerdessen fonds". De verkla ring hiervan zal deze zijn. De stichting bekos tigt telken jare een zomertocht van 400 leer lingen der kostelooze openbare lagere scholen. Tijdens de ruim dertig jaar van het voorzit terschap van den heer Gerdessen trok des morgens de feestelijke kinderstoet met muziek voorop naar de woning van den voorzitter aan den Wagenweg (waar nu de Lorentzstraat be gint) om een vaandel af te halen, dat na te rugkeer op gelijke wijze werd teruggebracht. Dit werd oorzaak, dat in de kringen van on derwijzers en van ouders der leerlingen, de stichting, die het feest bekostigde, den offi- cieuzen naam „Gerdessen-fonds" verkreeg. Wat de taak van de loge V. V. V. betreft, ten opzichte onzer stichting de oprichtster, daarbij zeker rekening houdende met den wensch van haar eersten echtgenoot, heeft die beperkt tot de controle der jaarrekening. Op de samenstelling van het bestuur en de jaariijksche toekenning varx de beschikbare inkomsten heeft zij de loge geenei'lei Invloed toegekend. Ik constateer met dankbaarheid (mede uit ruim 20-jarige persoonlijke ervaring als penningmeester of voorzitter der Schuur man Schimmel-van Outeren Stichting) dat het dagelijksch bestuur der loge V.V.V. deze taak steeds met nauwgezetheid heeft vervuld. Heemstede, 19 Mei 1938. Ml'. A. S. MIEDEMA. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Nota rishuis" alhier op Donderdagavond. Een Huis en erf te Haarlem aan de Wagen makerslaan no. 9, groot 69 centiaren, f 1610 A. van Meel. Het Heerenhuis met erf, voor- en achter tuin te Overveen gemeente Bloemendaal aan de Prins Hendriklaan no. 134. groot 1 rae, 92 centiaren, f 6800 P. H. Borghouts q.q. Het Woonhuis en erf te Haarlem aan de Ged. Raamgracht no. 41, groot 60 centiaren, f 3005 F. L. T. Rikkers q.q. Een Huis met erf en tuin te Haarlem aan de Oranjeboomstraat no. 188, groot 86 centiaren, f 2290 J. Lauw q.q. HET VALSCHE ACCEPT. In ons voi-ig nummer deelden wij bijzonder heden mede over de behandeling van een rechtzaak voor de Haai'lemsche ï'echtbank over een valsch accept. Daarbij werd mede gedeeld, dat daarbij „directeui-en van een bouwonderneming te Heemstede" betrokken waren. De heer H. Pot te Haarlem, die ook directeur van de betrokken onderneming is geweest, vei'zocht ons mede te deelen, dat hij lang voor de bewuste kwestie zich afspeelde uit de zaak getreden is, zoodat hij daar ook geheel buiten stond. „Slechte dranken „drinkt men vaak; „Maar nooit uit „Neêrland's Oudste „Zaak!" Bitter-elixers (in Gedistilleerd - Cocktails - Sherry - Vermouth - enz.) Amsterdamsch - Angostura - Beerenburger Kruiden - Boonekamp - Frans Hals - Citi-oen - Gentiaan - Kina - Longue Vitae - Oranje - groen en rood Pomeranzen - Stoughton oer flacon ƒ0.30, V- fl. ƒ2.05 1/1 fl. 4.00. Verder elixers van- Ketjen - Cooijman's - Catz v. Pekela - Rademaker - Dr. Siegert - Hartwlg. Lid van „Haarlem's Bloei". Laten alle adverteerende za ken dit voorloopig in haar annonces vermelden in het belang onzer stad.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2