Indische begrooting aan de orde. Alleen Kafwijkers varen uit. Waarborg- Klccdiiig is Aparte Kleeding! IS WAARBORG/ Haagsche Heeren. R00DE*STER V R IJ D A G 20 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Pleidooi voor Indo-Europeanen. Prd Jhr. Mr. B de Savornl* Lohman (Chr. Hist. Unit) DEN HAAG Donderdag.! Prof. de Savornin Lohman (c.h.) bleek te vreden te zijn over de huidige politieke weers gesteldheid in Indië. waar algemeen wordt ingezien, dat liquidatie van het imperium kortzichtig zou wezen. Nederland en Indië vormen een eenheid, waarin dan Indië het Oostersch deel vormthet beeld van d/e Nederland- sche voogdij is aan 't verdwijnen. Het gezonde nationalis me, dat de non- coöperatie-gedach te heeft losgelaten, is door den vorigen G. G. krachtig be vorderd en de te genwoordige onder koning gaat in die lijn voort, al kun nen, dank zij de veranderde om standigheden, de middelen waarmee hij regeert, anders zijn. Spr. gal ook z'n vreugde te kennen over het feit, dat men meer en meer in inland- schen kring het milde Nederlandsche bestuur blijkt te verkiezen boven een binnenhalen van de Japanners. De inlanders beseffen steeds meer, hoe zij onder de Nederlandschevlag alle kansen voor ontwikkeling hebben en te vens een waarborg voor al het goede, geeste lijk en materieel, dat in den loop der jaren verkregen is. Wat de economische situatie betreft, brengt prof. Lohman hulde aan de lijdzaamheid waarmee de inlandsche bevol king de moeilijke economische jaren heeft doorworsteld. Den heer Kupers (s.d.) houdt spr. het gunstig oordeel omtrent ons econo misch beleid voor, door Butler dtfh directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, uit gesproken. De Indo-Europeanen, loyale bevolkings groep. diene men zooveel mogelijk faciliteiten te verleenen bij 't verkrijgen van land. Aan het slot zijner rede bepleitte de c.h. afge vaardigde versterking van zee- en luchtmacht, terwijl hij voorts ook nog even 'n paar staatsrechte lijke punten aan- roerde^ Hierna betoogde de heer Bruine- man (R.K.) o.m. dat Indië en Neder land krachtig naar elkaar moeten toe groeien, dat men tenslotte de rich ting van een fede ratieve samenwer' king onder Neder landsche overkap- ping moet inslaan. (R.k. St.XTT Ee" moeilijkheid achtte hij het ont breken van :n Indischen middenstand. Uit breiding der sociale maatregelen in Indië wil vrijwel iedereen; verschil van meening be staat echter omtrent mogelijkheden en tempo. Spr. waarschuwde om voorzichtig te zijn met uitvoerrechten in 'n land, dat 't zoozeer van uitvoer moet hebben Omtrent de dooi den oud-Gouverneur van Sumatra's Oostkust v. Suchtelen beweerde onjuiste politiek ten aanzien van de rubber-belasting, die al te zwaar op de inlandsche bevolking zou druk ken, met de nadeelige gevolgen daarvan, wenschte hij meer licht; voorts zij nog aan gestipt dat we een lofzang op de prachtige resultaten van het beleid op het gebied der volksgezondheid te hooren kregen, al merkte deze senator tevens op, dat uitbreiding van de volksgezondheidszorg geboden blijft in het belang der massa. Nadat Prof. Kranenburg (v.d.) even- Andere haringvisschers willen reedersvoorstellen niet aanvaarden. Hóewei de Christelijke bond Woensdag zijn leden had geadviseerd te gaan monsteren op de nieuwe voorstellen van de reeders, heeft de visscherijbevolking te Scheveningen tot dus ver nog niet aan dat advies gevolg gegeven, en werd door de Scheveningsche visschers in het geheel nog niet gemonsterd. Alle visschers, ook de aangeslotenen bij den Christelijken bond, zijn Don derdagmiddag naar de groote verga dering in „Seinpost" getogen, welke door de beide andere bonden was ge organiseerd en in welke vergadering een beslissing zou worden genomen, of er al of niet gestaakt zal worden. Met algemeene stemmen werd besloten de nieuwe voorstellen van de reeders niet te aanvaarden en niet te gaan mon steren. In Katwijk. In Katwijk was de toestand anders. Daar was door voldoende visschers gemonsterd, om de 10 schepen, welke aanvankelijk op 11 Mei zouden uitvaren te bemannen. In den loop van Woensdagavond en Donder dagochtend zijn deze schepen aller ter ha- ringvisscherij uitgevaren. Vlaardingers varen niet uit. Donderdagavond is te Vlaardingen op ini tiatief van den centralen bond van transport arbeiders een vergadering van zeevisschers ge houden, welke behalve door leden van den centralen bond ook werd bijgewoond door le den van den r.k. bond en den christelijken bond, alsmede ongeorganiseerden. De heer J. van der Meulen. hoofdbestuur der van den centralen bond gaf een uiteen zetting van het verloop en den stand van het conflict en betreurde de houding van het be stuur van den christelijken bond. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd gemachtigd in samenwerking met den r.k. bond van transportarbeiders ..St. Bonifacius" te streven naar een redelijke oplossing van het conflict, terwijl in deze motie voorts werd be sloten het ingenomen standpunt van de ge- •/amelijke organisaties, n.l. niet te graaien en niet te monsteren, onverzwakt te handhaven. eens had aangedrongen op 'n door de Regee ring in te stellen onderzoek in zake de „rubber- kwestie". noemde deze afgevaardigde het be staan van den Volksraad waarvan we juist het 20-jarig jubileum beleven, een groot voor deel, omdat aldus de gelegenheid bestaat tot uiting te brengen wat in de bevolking leeft. Doch daarom juist betreurt hij het ontbreken van het interpellatierecht: dit recht ware ook zonder 'n verantwoordingsplicht der Regee ring op z'n plaats. De hoogleeraar in het staatsrecht gaf den heer Vijlbrief een lesje omtrent de positie van den G.G. dien men niet als een soort subaltern hoog Rijksambtenaar moest beschouwen. Met de reserve, dat wij hier te lande beschei den dienen te wezen met ons oordeel over het opperbestuur, waaromtrent tenslotte onze kennis ..tweede-handsch" is, wil spr. toch wel zeggen 'n zeer gunstigen indruk van het mild beleid van den tegenwoordigen G.G. te hebben. Naar aanleiding van 's heeren Bruineman's aanbeveling om ook in Indië het ambtenaren verbod met betrekking tot de N.S.B.'ers in te voeren, gaf Mr. v. Vessem (nat. soc.) te kennen het daarmee niet eens te zijn. Uiterste voorzichtigheid met het doen van concessies aan de inlandsche nationalisten vond de woorvoerder der nat. soc. fractie gewenscht. Wat de defensie aangaat, gewaagde spr. van 'n afspraak tusschen ons land en Engeland, waarvoor hij o.m. verwees naar het bezoek door den Gouverneur van Australië aan onzen G.G. gebracht, paar een redevoering door onzen gezant te Londen eenige maanden gele den in 'n bijeenkomst van de Royal Imperial Society uitgesproken. Spr. besloot met aan te dringen op een sterkere vloot, we z.i. best kunnen betalen. E. v, R. Houthandel in vlammen opgegaan. Tijdens blusschingsiverk stortte voorgevel in. Brandweerlieden zagen het gevaar bijtijds. In den laten namiddag heeft Don derdag een felle brand het gebouw van den houthandel „De Rietvink" van de firma Van Dijck te Eindhoven gelegen aan den Kanaaldijk, nabij de haven in de asch gelegd. De brand werd omstreeks kwart voor vijf ontdekt door de vrouw van den portier der fabriek. Weldra stortte de bovenste vloer van het drie verdiepingen hooge gebouw in en niet lang daarna volgde de tweede verdieping. Aan blusschen van de enorme vuurzee viel niet te denken, de brandweer bepaalde er zich dan ook toe de kantoorgebouwen en de portierswoning aan de eene zijde van de fa briek en de kantoorgebouwen en opslagplaat sen van den steenkolenhandel der firma Van Beek aan de andere zijde te beschermen. Slechts na zeer veel moeite wist zij deze ge bouwen te behouden. Plotseling stortte met donderend geraas de tien meter hooge voorgevel van den houthandel in, zoodat de langs de haven loopende straat ge heel met gloeiende steenbrokken werd overdekt. Gelukkig werd niemand door het vallend gesteente geraakt. De vele brandweerlieden, die zich op deze plaats bevonden, zagen het ge vaar aankomen en konden zich tij dig in veiligheid stellen. Het gebouw brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Honderden stuks in Uw maat en honderden stuks in de kleur die U wenscht, maar al die honderden iets aparts aan model, bewerking en stof Zóó is Waarborg-Kleeding! KREYMBORG (Adv. Ingez Med.) Spoorwegen pensioiineeren 60 man. Volgens het weekblad van de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegperso neel heeft de Personeelsraad een brief van de directie der Nederlandsche Spoorwegen ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de directie met 't oog op 't overcompleet van per soneel bij den dienst der exploitatie besloten heeft met ingang van 19 Juni 1938, te pen- sionneeren wegens leeftijd: 49 hoofdconduc teurs, 2 lokaaltreinconducteurs, 1 eerste hoofd geleider en 8 hoofdgeleiders, in totaal 60 man. Spijker in stopcontact gestoken. Driejarig knaapje levensgevaarlijk gewond. Donderdagmiddag stak. het driejarige zoon tje van de familie Romijn te Barneveld een spijker in een stopcontact, hetgeen kortslui ting veroorzaakte. Er ontstond plotseling een groote vlam, waarna de kleertjes van het kind in brand geraakten. Onmiddellijk kwamen de ouders toesnellen Zij wisten het vuur na weinige minuten te dooven. het ventje was evenwel reeds geheel met brandwonden overdekt en is in levensge vaarlijken toestand naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Weer natuurschoon verloren gegaan. Heidebrand te Someren. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in de gemeenteheide, gelegen langs den provincialen weg van Heusden naar Someren. Onmiddellijk kwamen een groot aantal ar beiders uit een in de nabijheid liggende werk verschaffing toesnellen. Zij trachtten het vuur te stuiten, hetgeen eerst gelukte nadat vijftien H.A. heide in vlammen waren opge gaan, Met veel moeite kon worden voorkomen, dat de brand zou overslaan naar de aangren zende staatsbosschen. De schade is gering, doch niettemin is een groote oppervlakte natuurschoon verloren ge gaan. Dividend van de Koninklijke is 17 procent. In de Donderdag gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1937 een dividend uit te keeren van 17 procent, waarvan in Januari j.l 6 procent als interim-dividend is betaald, zoodat nog een slot-dividend van 11 procent zal worden uitgekeerd De Gepensionneerde. Den Haag is de stad der gepensionneerden. Wanneer de gepensionneerde gehuwd is woont hij in een aardig huisje met een aardig tuintje. De kleine gepensionneerde in een aar dig klein huisje, de groote gepensionneerde in een aardiger grooter huisje. Den Haag heeft vele gepensionneerden. Daarom vindt ge veel aardige huisjes in den Haag. En omdat er bij die huisjes tuintjes moeten zijn, daarom is Den Haag zoo uitgebreid en daarom heeft het zulke uitgestrekte tuinwijken. Wie een aardig huisje bewoont, speelt villa. Daarom heeten die aardige huisjes Villa" of „Huize". En elke Villa en ieder „Huize" heeft zooals dat betaamt een naam. Schattige namen, zooals: ..'t Zonnetje" of „Windekind" of „Ons Huuske" statige namen, zooals: „Huize Schoongelegen", of „Huize ten Vijver", of „Huize Boschzich". Indische namen, zoo als „Habis Perkara" of „Senang" en namen waaruit streven en zieleleven der bewoners spreekt: „Nooit Gedacht", „Toch Verkregen", „Ulusio". Er zijn ook huizen waai* ge de namen der vriendelijke bewoners van den gevel kunt aflezen: Huize Martojan. Huize Bramenroos, Huize Cox-enpaul, Wanneer de gepensionneerde ongehuwd is, is hij in dubbelen zin gepensionneerd: dan woont hij en pension. Dan heeft hij een ge meubileerde zitkamer en een slaapkabinet. Dan eet hij tot zijn dood leverkaas en ton genworst. Daix vecht hij tot in hoogen ouder dom tegen de maandrekening, het balletje ge hakt en de banaan, en de badkamer die altijd net bezet is wanneer hij er gebruik van wil maken. Gepensionneerde en gepensionneerde is twee. U kunt den oud-gouverneur van Sumatra's Westkust niet vergelijken met het oud-hoofd van de gemeentelijke school te Tex-borgsche Veld. Zij hebben één ding gemeen: de ver getelheid voor de wei*eld en de menschen. De oud-gouverneur kan die vergetelheid slecht vei-dragen. Hij was, in de fleur zijner jaren, een kleine koning. Het oud-schoolhoofd vindt die vergetelheid heexdijk. Hij heeft er vijf-en-zestig jaar op ge wacht. Ik zat laatst in de tram tegenover twee oud-gouverneurs-generaal. Dat waren groote koningen. Nu zijn zij wil lekeurige trammers. Wanneer zij een halve stuiver fooi geven, krijgen zij een half tikje- aan-de-pet van den conducteur, maar zonder halve stuiver krijgen zij evenmin eerbewijs als iedereen zonder-halve-stuiver. Rond de eindpalen des levens is de verge telheid. En ix»nd de vergetelheid is de her innering. Aan Buitenzorg. Of aan Terborgsche Veld. Maar: de herinnering en niet: de glorie. Voor Buitenzorg en de Oostkust is dat een tragedie. Voor Terborgsche Veld: een heerlijk heid. Daarom is er in de kleine aardige huisjes meer geluk dan in de groote. Daarom geuren de rozen in de Bloemenbuurt een wonderlijke geur. En daarom zingen de merels in de Vogel- bu'irt wondex-lijké liedjes. De gepexxsionneerde heeft met de jacht, den strijd en het sti-even des levens afgedaan. Hij beziet het leven van een hooge hoogte. Hij glimlacht om de haast, de eerzucht en de begeex'igheid der menschen. Hij zwijgt gaarne. Hij wandelt gaarne langs de stilte van het strand en door de koelte van de Schevening sche Boschjes. De taal van de bioemen, de boomen, de vogels en den wind is hem liever dan de taal van de menschen. Maar wanneer hij naar de menschentaal luistert, dan is dat de taal van de herinne ring. Aan zijn stamtafel in de sociëteit of in het buurtcafé. Daar haalt hij met mede- gepensionneerden de oude dingen op. Her inneringen van onder de tropenzon. Herinne ringen uit een aardig dorp. Het verleden is hem vertrouwd. En het heden is voor hem jeugd. Wanneer hij in het heden treedt dan doet hij dat vergelijkenderwijze. „In mijn tijd", „vroeger" en „toexi ik jong was" zijn de aan heffen van de stamtafels. Hij idealiseert .vroeger" en „toen ik jong was" was alles beter, nobeler, vriendelijker. De herinnering is een zuster van het vergeten. En het ideali- seeren is een lief kind van den ouden dag. Daarom kan de oud-gouverneur zich niet ver eenigen met het huidige bestuursbeleid, en daarom is de school van Terborgsche Veld thans een bx-andpunt van onderwijs-onder- gang. De gepensionneerde vertoont zich zelden in het openbaar. Zijn rozen, zijn goudvisschen en zijn boeken zijn hem liever dan het geroezemoes van auto's, de drukte der groote cafés en 't stam pen van de jazzband. Lx Scheveningen verkiest hij de Pier boven het Palais de Daxxse; het straxxd boveix den boulevard; het paviljoen van de Witte boven de terrassen met strijkjes. En in den winter stelt hij zijn huiskamer, die vol herinxxeringen is een piaxxo en drie albums vol foto's boveix den schouwburg die vol onbekende mexxschen en woorden is. Maar 's middags gaat hij wel eens graag ïxaar de bioscoop. „Plaatjes kijken maakt rustig" pleegt hij te zeggen „en je kunt er in het donker nog wel eens ongestoord een dutje doen". Zoo leeft de gepexxsionneerde rond de eind palen. Waixneer hij de oogen gesloten heeft zeggen de kinderen: „pa heeft tenmixxste een mooien prettigeix ouden dag gehad". Dan worden zijn boeken verkocht en de portretten van de piano gaan mét de albums naar zolder bij zoon Piet. En dan konxexx er nieuwe menschen Ixx .Oxxs Huizeke". De rozen ixx het tuintje worden door ixieuwe oude handen verzorgd. En de nxereLs zingen hun wonderlijke liedjes voor de nieuwe thee drinkers op het grasveldje in den zoelen zo meravond: de oud-gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, of de oud-postdirecteur van Langweerderwielen Mr. E. ELI AS. Fraude bij het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle? De Zwolsclxe politie is, ïxaar wij vernemen, overgegaan tot de aiTestatie van den heer H. J. v. O., die zich, ln zijn kwaliteit van ad ministi-ateur van het gemeentelijke Sophia Ziekenhuis, zou hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze handelingen. Het onderzoek, dat de politie thans met groote voortvarendheid ter hand heeft genomen, strekt zich uit over de laatste jaren, en betx-eft de vraag in hoe verre het juist is, dat hier sprake is van kne velarij op groote schaal. PRINSES-BEATRIXSLUIS. De minister van waterstaat maakt bekend, dat met hooge goedkeuring van Hunne Ko ninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard 'de nieuwe sluis van den zijtak naar Vreeswijk van het AmsterdamRijnkanaal den naam „Prinses-Beatrix-sluis" zal dragen. De kaartjes kent hij aan de kleur. Maar pijpen kent hij aan hun geur. Hij onderscheidt ze, zeer te pas. In eerste, tweede, derde klas. En allereerste-klas tabak Die heeft een Roode Ster op 't Pakt NIEMEI JER'S 6, 10, 13 ct. per hall ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. (Adv. Ingez. Med.) Brutale diefstal van 600.—. Donderdagmiddag is een brutale diefstal ge pleegd in het magazijn van den heer F. V., handelaar in electrische apparaten, sanitaire artikelen e.d. aan de Veemarkt te Breda. In het kantoor van den heer V. bevond zich een ijzeren geldkistje met ongeveer zeshon derd gulden benevens enkele papieren. De dochter van dexx heer v.. die op het kantoor werkzaam is, had al gezien, dat een der knechts, de 18-jarige J. de R.. meermalen langs het kantoor was geloopen. doch zij had geexx vermoeden, dat hij iets bijzonders in het schild voerde. In de middaguren, toen mej. V. zich naar boven had begeven voor den koffiemaaltijd, moet de dief zijn slag hebben geslagen. Men bemerkte echter nog niet aanstonds, dat het geldkistje was verdwenen, totdat eéh vrouw bij den heer V. kwam vragen of soms haar zoon, de zestienjarige T., die bevriend is met de R., daar aanwezig was, wijl haar zoon dien middag niet op zijn werk was verschenen. Eerst toen wex*d ontdekt, dat de R.. evenmin op zijn werk was en bij onderzoek ontdekte men dat het geldkistje was verdwenen. Terstond waarschuwde men de i-echerche. die onmiddellijk op onderzoek uitging. Het was niet gemakkelijk een spoor van den dader te ontdekken, doch men kreeg vermoeden, toen men vernam, dat de R. zich den vorigen dag zou hebben uitgelaten, dat hij van plan was om naar zee te gaan. In deze richting wordt het onderzoek voort gezet, doch de vermoedelijke dader is nog xxiet achterhaald. Exclusieve modellen STETSON - PENNCRAFT I. 1«.50 - f. 12.. Bij diefstal of vcrmiiïinR van Uw hoed, gratis een nieuwe hoed bij Meuwsen! Vraagt ons certificaat. Haarlem, Groote Houtstraat 32, Telef. 13440 (Adv. ingez Med.) PRINS BERNHARD BETUIGT ZIJN ERKENTELIJKHEID. Nadat de vorige week de beide Diemer me dici, dr. M. Hartman en W. Balfoort van Z.K.H. Prins Bernhard een foto met opdracht hadden ontvangen, als blijk van erkentelijk heid voor de door hen geboden hulp bij het auto-ongeluk op 29 November 1937. den Prins te Diemen overkomen, waren gistermiddag de heeren P. Roest, diens zoon G. Roest en G. Bakker, allen wonende aaix den Rijksweg in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het vorenbedoelde ongeluk had plaats gevonden, ten gemeentehuize te Diemen ge- noodigd. Deze 3 Diemeixaren hadden n.l., onmiddel lijk nadat de autobotsing geschiedde, hulp verleend; zij hadden Prins Bernhard en den hem vergezellexxden Hofjager, den heer v. d. Spek. uit de auto geholpen; bovendien had de familie Roest zoo spoedig mogelijk voor kus sens als anderszins gezorgd, om het den pa tiënten zoo geriefelijk mogelijk te maken. Ook daarvoor wilde Prins Bernhard van zijn er kentelijkheid blijk geven en den burgemees ter van Diempn, jhr mr. L. E. de Geer van Oudegein waren de herinnerings-geschenken toegezonden, met het verzoek, deze aan de bo vengenoemde helpers in den nood te willen uitreiken. De burgemeester bood den heer P. Roest een kloek portret van Prins Bernhard aan, waarop deze eigenhandig had geschreven: „Met hartelijken dank voor uw hulp op 29.11—'37. waarop de handteckening volgde. De heeren G. Roest en G Bakker ontvingen elk een zilveren aschbak, waarin de datum van het ongeluk was gegraveerd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5