m m K m m m" m SCHAAKRUBRIEK DIENSTBODENVERZEKERING Assur. Bedrijf Fa. Hendrik Kwak Hzn SSXmS WIELRIJDEN- GOLF MA"ANDAG 23 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD It Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 958. (No. 11 van den wedstrijd, 48e ladder). Él i i§ ;j# u e i; Mat in drie zetten. Stand der stukken: TVit: Kei. Dc6, Le5, Pd7, Pg4. Zwart: Kf5. ..De wonderen en schoonheden van het schaakspel zijn onuitputtelijk." FRANS PALATZ. WERELDKAMPIOENSCHAP. Toen Capablanca in 1921 Lasker had over wonnen. erkende deze zelf niet bij machte te zijn geweest hem te verslaan. Er was destijds echter niemand, die het wel zou hebben ge kund. Het liet zich aanzien, dat het zeer lang zou duren, vóór een meester het zou wagen Capablanca naar de kroon te steken. Het feit, dat hij geen enkele partij verloor, was zeker eenig in de historie van het schaak spel. De tegenwoordige wereldkampioen, Dr. A. Aljechin (geb. 1 November 1892 te Mos kou», had inmiddels reeds eenige schitteren de resultaten geboekt. Een volledige levens beschrijving van hem te geven, is waarlijk thans niet noodig, immers de matches met Dr. Eu we zijn nog betrekkelijk kort geleden gespeeld, bij welke gelegenheid de lezers vol ledig zijn ingelicht. Wij brengen, in dit ver band, alleen nog in herinnering, dat hij reeds op 16-jarigen leeftijd in een Russisch ama- teurs-tournooi (St. Petersburg, 1909) den eersten prijs behaalde en daarmede den meestertitel. In 1923 vestigde hij aller aandacht op zijn persoon bij een schaakreis door Amerika. In dat jaar gaf hij op 1 December een blind- voorstelling van 21 partijen, met het resul taat 12 gewonnen, 4 verloren en 5 remises. Het hoofddoel van dit- bezoek aan Amerika was, te trachten tot een match met Capa blanca te komen. De onderhandelingen werden toen door Aljechin ingeleid door een brief uit Montreal aan den wereldkampioen Capablanca. Intusschen zouden er nog ongeveer drie jaren voorbijgaan, voordat de match tot stand kwam. Maar in 1927 stond zijn recht op een match dan ook onomstootelijk vast, want in meer dan twintig internationale tour- noóien was hij overwinnaar gebleven. Ten slotte kwam de match tot stand. Er werd 6 dagen per week gespeeld, 5 uren achtereen. Ieder had recht op 3 vrije dagen gedurende den geheelen wedstrijd. Er moesten 40 zetten gedaan worden in 2V2 uur. Was een partij afgeloopen, dan werd op dezenlfden dag niet met een nieuwe partij begonnen, Van het prijzenfonds, 10.000 dollar, ontving de ver liezer (Capablanca) 6800. D. en de winnaar 3200 D. In het speellokaal werden alleen de scheidsrechter en de secundanten toegelaten. Er werd gespeeld tusschen 2 uur 's namid dags en uiterlijk 1 uur 's nachts. De wedstrijd, welke te Buenos Aires werd gespeeld, duurde van 15 September29 November 1927, dus niet minden dan tien weken. Evenals met de matches EuweAljechin, hield deze wedstrijd de geheele schaakwereld in spanning. En niet- alleen de schaakwereld; ook tal van personen, die nimmer een schaakstuk aan raakten, leefden er in mede. Eerst na 34 par tijen was de match ten gunste van Aljechin beslist, want toen boekte hij zijn zesde winst punt; hij verloor slechts 3 partijen, terwijl niet minder dan 25 partijen remise werden. De „schaakmachine", zooals men Capablanca wel eens noemde, omdat hij met bijna onfeil bare zekerheid speelde, was ten slotte over wonnen door het schaakgenie Aljechin. In een der volgende rubrieken zullen wij een partij uit deze match opnemen. OPLOSSING PROBLEEM No. 946. (No. 11 van den wedstrijd, 47e ladder). Stand der stukken: Wit: Kb2, De7, Ta5, Pb4, Pe3, f2, h4. Zwart: Ke5, Lc5, e6, f3. (Samuel Loyd, 18411911). 1. De7h7, enz. OPLOSSING PROBLEEM No. 947. Stand der stukken: Wit: Kh7, Db4. Td6. Pc8, Pd4, b6, g5, h2. Zwart: Ke5, Tgl, Lhl, Pb8, Ph6, c6, e6, f3. (J. Juchli, 1847—1905). 1. Pc8e7, Tgl—dl; 2. Pd4xe6, enz. c6c5; 2. Db4d2, enz. Ke4—f4; 2. Pd4—f5t, enz. Tgl—g4 of TglxgS; 2. Td6xe6t, enz. anders; 2. Pd4xf3f, enz. of eerder mat. Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck. H. S. Bogaardt en J. Vermeer, allen te Bloemendaal: E. J. Akkerboom. B. Amelung, J. J. H. Bauer. A. F. Blokker. H. en J. Blokker, J. Buma, C. v. Dort. H. W. v. Dort. A. G. v. Eis, J. Hillebrand, R. Hommers. F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, C. Hovingh Jr.. G. Huizing Jr., H. Jonkers. C. Koster. A. C. Krijn. Joh. Lukkien, Mart. J. Lürsen, A. J. Mooy. A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oef fel, Joh. B. Pennock. J. J. Piers, P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. Smit—Bückmann, W. Traksel Jr.. A. Veer man. J. Voigt, C. Warlé en J. v. d. Water, allen te Haarlem: F. D. Kat, te Heemstede: W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad, mej. D. M. Graafland, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen vijf punten). Voorts is Probleem no. 946 goed opgelost door: O. P. Ehrlich, te Aerdenhout; A. v. Ba ren, A. W. Face, H. W. Germeraad. H. M. Hoed Jr.. B. Hoogreef. Th. Kan, B. Koedijker. Joh. Kok Jr., J. H. Meilink, A. Sierveld en G. H. Wamelink, allen te "Haarlem: L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede (allen twee punten). UITSLAG ZEVEN EN VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd is. dat de heer C. van Dort, te Haar lem, den Februari-Maartprijs heeft gewon nen met in totaal 650 punten. De heer C. v. Dort is de vierde deelnemer, sedert den aan vang van onzen ladderwedstrijd (8 October 1929), die voor de 3e maal den top heeft be reikt, met welke bijzondere prestatie wij hem hartelijk gelukwenschen. Ditmaal heeft onze prijswinner in ongeveer 4 jaar de hoogste plaats bereikt. Gaarne zullen wij vernemen, welke keuze hij gedaan heeft uit de hem bekende prijzen. Het volledig overzicht van den wedstrijd zal in de volgende rubriek worden oosenomen, Pros, gratis. <Adv inaez MecL.i CORRESPONDENTIE. Drouwen (Dr.) B. v. R, Op 1. b6—b7, c6c5; 2. Td6xe6t, antwoordt Zwart Ke5—f4 waarna mat niet volgt. Haarlem. H. B. Partij met P. H. in dank ontvangen. G. de B. 1. Kh7—g6 faalt na 1.Tglxg5t. F. J. M. „Het oplossen van schaakproblemen", door J. J. P. A. Seil- berger (bij G. B. v. Goor Zonen, den Haag). J. E. S. Partij N. C.H. B. in dank ont vangen. Heemstede. C. de V. De bedoeling van die bepaling is, dat door ons niet schriftelijk wordt gecorrespondeerd over foutieve oplos singen: u kunt natuurlijk alle inlichtingen vragen, die gij wenscht, welke in de rubriek, zooals steeds, onder „correspondentie" wor den beantwoord. Haarlemsche Wieier Federatie. De openingswedstrijden op de Heemsteed- sche Wielerbaan van bovengenoemde Fede ratie moesten j.l. Donderdag ten tweeden male wegens het slechte weder worden uit gesteld. Hetzelfde programma wordt nu a.s. Dinsdagavond 7 uur verreden. In verband hiermede vervallen de wedstrijden van Woens dag 25 Mei H. S. V. „Dc Kampioen". In verband met de wedstrijden der Federatie op Dinsdag 24 Mei is er dien avond geen ver gadering en clubavond, doch inplaats daarvan heden. Maandagavond te 8.15 uur in het ge bouw Roxy. Zondag is de eerste rit voor de Zomer competitie verreden. Voor de A-klasse waren helaas enkele renners te laat, maar er moet nu eenmaal op tijd begonnen worden. Voor de' A-klasse is de zeer fraaie Stap horst-beker de hoofdprijs. Er werd in beide klassen zeer snel gereden; de B-klasse maakte een beteren tijd, dan de A-klasse. Enkele renners hadden pech wegens lekke banden en een onbeduidende valpartij; zij konden zich zoodoende niet plaatsen. Zoowel bij de A- als de B-klasse viel de beslissing op het allerlaatst in den eind spurt, bij de A-klasse zelfs met 9 renners; Bij de B-klasse had Keizerswaard in de laat ste 200 meter nog een lekken band. De uitslag was als volgt: A-klasse: 1. P. v. d. Heyden 5 p., tijd 1 uur 47 min. 15 sec. over de 60 K.M.. 2. C. de Best 4 p., 3. T. v. Rooyen 3 p.. 4. D. Drost 2 p.. 5. Valkman 1 p. Als no. 6 kwamen nog gelijk aan J. Bos, W. v. d. Nes, L. Scheidier en Bur ger. Huyg, Jansen, Terburg en Esveld had den pech, terwijl Drogtrop te laat aan de start was. B-klasse: 1. J. Laan 5 p., tijd 1 uur 43 min. 57 sec. over de 60 K.M., 2. P. Bakker 4 p., 3. J. Eldik 3 p., 4. Keizerswaard 2 p., 5. v, d. Anker 1 p., 6. Schenk. In deze klasse werden Klanderman, Burggraaf-en H. Bos door pech uitgeschakeld. Achilles* •Zondag hield bovengenoemde vereeniging den vierden rit der N. Competitie over een afstand van A-kl. 105 K.M., B-kl. en C-kl. 40 K.M. en Juniores 25 K.M. De B- en, C-klassers zetten er dadelijk een hoog tempo in, zoodat na 20 K.M. al teekening in den strijd kwam. J. Ekel had met een lekken band te kampen gehad, waardoor hij een flink eind achter raakte, doch hij zette de achtervolging moedig voort. De uitslag werd, na een felle eindspurt: 1. Duyns op V2 wiel. 2. Portegies op 1 lengte. 3. Stet. 4. Schrama. 5. Koppen. 6. Ekel. Bij de C-kl. werd de uitslag: 1. Rusman, 2. Sweers buiten mededinging. 3. Wesselman. 4. Hobbelen. 5. Hifterman. Juniores' 1. Jaspers. 2. Donkersloot. 3. van Rooden. 4. Nagelhout. Bij de A-klassers bleek het voor enkelen te zwaar te zijn, waardoor er verscheidenen opgaven. Gruyters moest dèn strijd staken wegens het breken van zijn pedaal. Na 70 K.M. kwam alleen door: 1. Buys gevolgd op 3 min. door B. de Vries op 5 min. volgden Kort hals en Siebeling. 2 Laatstgenoemde gaven kort hierna op wegens hun grooten achter stand. Eindstand werd: 1. Buys 105 K.M. 3 uur 5 min. 2. B. de Vries op 3 min. Andere hadden opgegeven. De totale stand der N. Competitie na 4 rit ten is A-kl. 1. Klinkenberg en de Vries ieder 12 punten. 2. Buijs, Siebeling en Claassen ieder 5 punten. 3. Koelemeij en Rijneveld 4 pnt. 4. Gruyters 3 pnt. 5. Korthals en.Been 2 pnt. B-kiasse: 1. P. Duyns 19 pnt., 2. Portegies 14 pnt. 3. Schrama 11 pnt. 4 Ekel 9 pnt. 5. Stet 6 pnt. 6. v. d. Ende 3 pnt. 7. van Sprundel 1 pnt.; overige geen. C-klasse: 1. Rusman 19 pnt., 2. Hobbelen en Wesselman ieder 13 punten. 4. Jouby 7 pnt. Jun. 1 van Rooden 16 pnt. 2. Donkersloot 15 pnt. 3. Jaspers 13 pnt. 4. Nagelhout 8 pnt. Excelsior. Excelsior wint de clubontmoeting tegen Germania. Amsterdam met 18 tegen 5 punten op de wielerbaan te Halfweg. Eerst werd gereden een nieuwelingen wed strijd over 30 ronden met 2 series. Uitslag eerste serie. 1. J. Banken. Excelsior. Haarlem; 2. v. Bork. Germania. Amsterdam; 3. H. v. Es. Excelsior, Haarlem; 4. Idenburg. Germania. Amsterdam; 5. J. Lasschuit, Ex celsior, Haarlem. Tweede serie: 1. Holters, Germania, Am sterdam; 2. J. Jas. Excelsior, Haarlem; 3. B. Kleinhout, Excelsior. Haarlem; 4. C. de Gier, Excelsior. Haarlem; 5. A. Palman. Gemania, Amsterdam. Finale Nieuwelingen: 1. J. Lasschuit. Ex celsior, Haarlem; 2 J. Banken. Excelsior, Haarlem; 3. J. Jas. Excelsior. Haarlem; 4. In- denburg, Germania, Amsterdam; 5. B. Klein hout. Excelsior, Haarlem. Sprint over 3 ronden 1ste serie: 1. J. v. Maris tijd 15 sec.. Excelsior, Haarlem; 2. Ro sen boom, Germania Amsterdam. 2de serie: 1. J. v. Dokkum tijd 144/5 sec.. Excelsior; 2. Tenbroek, Germania, Am sterdam. 3de serie: 1. J. Westbroek tijd 14 15 sec., Excelsior: 2. Palmer, Germania. Amsterdam. 4de serie: 1 Rustenburg tijd 15 2.5 sec., Ger mania: 2. J. Walgien, Excelsior, Haarlem. Demi-finale: 1ste serie: I J v. Maris tijd 16 15 sec., Excelsior: 2 J. v Dokkum Excel sior. Haarlem. 2de serie: 1. J. Westbroek tijd 15 sec., Ex celsior; 2. Rustenburg, Germania. Finale1ste en 2de plaats: 1. J. Westbroek tijd 151/5 sec.: 2. J. v. Maris beiden Excelsior Haarlem. 3de en 4de plaat-s: 1. J. v. Dokkum tijd 15 sec.: 2. Rustenburg, Germania. Totaal uitslag sprint: 1. J. Westbroek; 2. J. v. Maris; 3. v. Dokkum allen Excelsior, Haarlem; 4. Rustenburg, Germania, A'dam. Ploegachtervolging 20 ronden. Excelsior wint met een tijd van 5 min. 40 3/5 sec. met de renners S. Jonker, B. Mutzen, J. v. Maris, J. Walgien; 2. Germania op 20 M. met de ren ners Roseboom. ten Broek. Spits. Postema. Koppelwedstrijd 125 ronden. Uitslag: 1. S. Jonker—J. v. Maris tijd 42 min. 32 2.5 sec.; op 1 rinden 2. B. MutzenJ. Walgien, Excelsior, Haarlem; 3. op twee ronden: Spits—Reuven- kamp; 4. Rosenboomten Bosch, Germania; 5. op 3 ronden J. v. Dokkum—J. Jas. Excel sior. Haarlem. Juniorenwedstrijd 4 K.M.: 1. P. Gelaudie, Excelsior, Haarlem; 2. Overweg; 3. v. dei- Veer, Germania; 4. Zekveld, Excelsior. Haarlem. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag verschillende wedstrijden laten verrijden. Be slissingswedstrijd A klasse voor den Kerk- manbeker 50 K.M. record; 1. G. Peters tijd 1 uur 27 min. 7 sec.; 2. A. de Vries 1 uur 29 min. 42 sec.; 3. J. Koorda 1 uur 31 min. 24 sec.; J. Smit pech. B-klasse laatste wedstrijd voorjaarscompe titie 50 K.M.: 1. C. Bijster 6 p.; 2. Peters 5 p.' 3. Veen 4 p.; 4. J. Vonk 3 p.: 5. Hofmans; H. Veerman pech. Totaal uitslag voorjaarscom petitie; 1. C. Bijster 30 punten, 2. H. Veerman 24 pnt.; 3. P. Peters 19 p.; 4. A. Veen 8 p.; 5. J. Vonk 5 p. z C-klasse 37'2 K.M.: l. T. v. d. Heijde, 2. Weyers, 3. Keijsers, 4. K. Neeft, 5. K. Meijer: 6. Coele. Juniores 25 K.M.l. Droog, 2 Petter. Hedenavond vergadering half negen in het clubgebouw. Dinsdagavond 7 uur Federatiewedstrijden op de Heemsteedsche Wielerbaan. Kennemer—De Pan (6—3) Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort is Zondag de competitie-wedstrijd KennemerDe ~Pan (Utrecht) gespeeld, die ln een 63 overwin ning voor de Kennemer eindigde. De uitslagen luiden: Foursomes. H. Millward en jhr. mr. A. Cal- koen van Limmen verliezen van M. Wetse- laaf en w. F. Looman met 6 en 5. Jhr. H. H. Röell en J. Ruys verliezen van ir. T. F. Hubrecht en Ch. E. Veltman met 4 en 3. H. Baron van Tuyll en PI. Mundt verliezen van C. Dekker en E. Lefebvre met 5 en 4. Singles. Jhr. mr. A. Calkoen van Limmen Wint van M. Wetselaar met 3 en 2. H. Millward wint van w. F. Looman met 3 en 1. Jhr. H. PI. Röell verliest van ir. T. F. Hu brecht met 8 en 6. J. Ruys verliest van Ch. E. Veltman'met 4 en 2. H. Baron van Tuyll verliest van C. Dekker met 4 en 3. PI. Mundt wint van E. Lefebvre met 5 en 3. Kwoffl mOPHDEN GRPTI5 VERZ. v 1 DIEFSTAL SITTERS&vfiNDERKÖR KROCHT 8 a TELEFOON 16659 (Adv. mgez Mea.j PROGRAMSL\ VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 24 MEI 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. H Hilversum II. Progr. Hl: Keulen 8— Parijs Radio 10.20 Keulen 10.50, Parijs Radio 11.20, Radio P. T. T. Nodr 12.05 Parijs Radio 12.^0 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Parijs Radio 3.20 Keulen 3.35 Diversen 3.50—4.20 Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.20. London Regional 6.50 Keulen 7.20 Ned. Brussel (op verzoek) 8.20, Boeda pest of diversen 10.30, Keulen 11.— Pgr. IV. Ned. Brussel 8 Diversen 9.20— 10.35. London Regional 10.35 Droitwich 12.05 London Regional 2.20. Droitwich 4.50. Fransch Brussel 8.35. Droitwich 7.20. London Regional 7.55. Droitwich 8.20. Progr. V. 8.007.00 Eigen gramofoonplaten- concert. Dansmuziek. 1. It don 't mean a thing. Washboard Rhythm Kings. 2. Ons hour with you, Sydnoy Kyte en zijn orkest. 3. Caravan of dreams, B.B.C. Dansorkest. 4. Music in May, Victor Sylvester. 5. Wild Man Blues, Louis Armstrong. 6. Walts Medley, Ivor Moreton en Dave Kav, 7. Tina, tango, L. P. Acc. Band. 8. Drink up. Sydney Kyte en zijn orkest. 9. To-night, Billy Reid en L. P. Acc. Band. 10. Here's to you and love, BBC Dansorkest 11. Sentimental gentleman from Georgia, Washboard Rhythm Kings. 12. We will always be sweethearts, Sydney Kyte en zijn Band. 13. There 's no more you can say, L. P. Accordeon Band 14. Georgia Bo-do, Louis Armstrong. 15. Sleep tight, Victor Sylvester. 16. I do like tosee. Sydney Kyte. 17. Love me. my loved one. Billy Reid en L. P. Accordeon Band. 8.0012.00 Diversen. Lijn V: 8.00 Luxemburg; 11.20 Brussel: Kalundburg. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds Oetaald te zijn daar de bezorger? op .Donderdag moeten afrekenen DE AbMINISTRATIE. DE EERSTE DIENST IN DE NIEUWE O. K. KERK HAARLEM Maandag Na de Inwijding van het fraaie en vooral ook, zoowel in- als uitwendg. stemmige kerk gebouw op 17 Mei j.l. door Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, werd gisteren de eerste plechtige H. dienst in de nieuwe O.K. kerk gehouden. Hiermede had gelijktijdig de oude monu mentale en historische zolder-schuilkerk, die in Juni 1636 voor het eerst in gebruik werd genomen en gelegen was aan de Koksteeg bij de Bakenessergracht, afgedaan- Deze eerste dienst, die door zeer vele be langstellenden van heinde en ver werd bij gewoond en onder wie wij eenige heeren gees telijken opmerkten, alsmede enkele officiee- le instanties, werd verricht door mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, bijge staan door den pastoor der gemeente C. F. Nieuwenhuyzen, die als diaken fungeerde en de preek hield en pastoor B. A. van Kleef te Egmond aan Zee. welke vroeger kapelaan te Haarlem was en als subdiaken dienst deed. Des namiddags werd een plechtige vesper gehouden, waarna door de gemeente en par ticulieren geschenken aan het kerkbestuur werden aangeboden, terwijl zeer velen van de gelegenheid, het mooie bouwwerk te bezich tigen, gebruik maakten. Concert ..Kunst na Arbeid". IJMUIDEN Maandag. Het fraaie zomersche weer was vermoede lijk oorzaak, dat velen van de anders zoo ge trouwe bezoekers der concerten van het har moniecorps .Kunst na Arbeid" Zondagavond de buitenlucht verkozen boven een visite aan „Het Wapen van Velsen". waar deze vereeni ging haar laatste uitvoering gaf. Voorzitter K. Ebbeling verwelkomde de aanwezigen waarna de heer M. Kleij ons als eerste werk Mehul's ouverture Joseph pre senteerde. waaruit bleek, dat Kunst na Ar beid tot in vele onderdeelen uitstekend bezet is. We denken b.v. aan het koper, dat zoowel hoog als laag een sonore klank weet te pro- duceerer.. Het hout. hoewel sterker in kwan titeit. weet dit nog steeds niet te evenaren. hetgeen jammer is want het zou het geheel zoo ten goede komen. Het mist nog het ron de. dat aan dit register die warme klank kan geven. Hoe dit ook zij, we hebben het te aan vaarden en konden noteeren. dat er veel goede dingen gedaan wei'den. We noemen in dit verband het voorspel tot het vijfde bedrijf van de opera Koning Man fred van Reinecke. dat heel wat beter was dan het eerste nummer. Het stemde goed. had schakeering en de spelers hadden zich aan hun partij gegeven, zoodat ook de voor dracht recht gedaan werd. Het welbekende Boccherine-menuet blijft voor harmonie altijd wat zwaar van klank en rhythme. maar met voorbijzien van deze be zwaren (die men nu toch eenmaal niet weg nemen kan) musiceerden de blazers met am bitie. maar waar bleef nu de goede stemming van daar straks? Künstlerleben, een der populaire Strauss- walsen had men technisch ïn de vingers; ook van de varieering in de verschillende tempi nam men ter dege nota. Het verschil in de dvnamische teekens had weliswaar even sterker mogen zijn. maar daarom was dit nummer met zijn loffelijk laag koper-werk toch zeker niet het minste van het repertoire, dat dezen avond mede door directeur Kleij's suggestieve leiding het stempel: con anima droeg. Zoo hoorden we van Jenny ten Have een technisch verdienstelijke klarinetsolo uit de opera „Louise van Montfoort" van Bergson, die de dirigent met veel talent leidde en die de jeugdige musicienne een hartelijk applaus bezorgde: K.n.A, zal er, als zij ijverig stu deert zeer zeker een onmisbare kracht aan hebben.Zij heeft liefde voor de muziek en heeft zich technisch reeds aardig weten te ontwikkelen. Blijken van groote vaardigheid op zijn in strument gaf ook de heer P. v. d. Braber, die een dankbare solo voor piccolo ten beste gaf. Vlot, beheerscht, met gevoel voor rhvthme en toon; in de hoogste hoogten schiet het in strument echter zeker wel een halve toon te kort. Het corps begeleidde slagvaardig, zooals het behoorde. Op verzoek herhaalde de heer P. v. d. Lin den zijn reeds eerder uitgevoerde solo voor Es-tuba (oorspronkelijk voor fagot geschre ven) van Fucik „De oude brombeer", die ook nu weer naar hartelust bromde en den blazer veel succes bracht voor zijn vaardig musi- ceeren. In den heer A. v. Schadewijk bezit het corps een onmisbaren slagwerker; hij trad ditmaal op met een tweetal xylofoonwerkjes, die bewezen dat hij de geheimen van zijn in strument en van de daarvoor geschreven mu ziek door heeft. Mede door de hechte samen werking van de leden der kapel slaagden zijn nummers daardoor uitstekend. Deze zelfde vruchtbare samenwerking van hen, die onder directeur Kley's leiding dezen avond bliezen, was eveneens de waarborg, dat het corps met dit concert zulk een ver dienstelijke beurt maakte. Concert „Euphonie5 Soliste mevr. J. J. Racdt (zang). IJMUIDEN Maandag. Voor een behoorlijk bezette Patronaatszaal gaf het symphonie-orkest ..Euphonie" onder leiding van Marinus Adam haar Zaterdag- avondconcert, waarmede de vereeniging het winterseizoen afsloot. Euphonie opende het programma met Mo zart's Symphonie in A-groot. nr. 29. die in het introductie-allegro moderato den strij kers en met name den violen gelegenheid bood vlot passagespel te leveren, hetwelk de dirigent keurlg-doorzichtig hield. De klank van de tweede-violengroep kan nog beter zijn en dat dit nu naar voren trad was ietwat een nadeel van die doorzichtig heid; de dynamische schakeeringen in dit Mozartwerk gingen nooit tot uitersten. Dit neemt niet weg. dat men nog niet geheel los van de noten kwam en het werk zoodoende „het heilige vuur" nog niet Sn zich bergen kon; het schoolsche en vlakke zal er met een herhaling op een e.v. concert wel afgaan. Van dc 4 doelen kon ons het meest bevredi gen de slotsatz, die iets van het tintelende „con spirito" meekreeg. De stemming was in de eerste 3 deelen beter dan in het laatste deel. waar het koper de oorzaak van was. Ver dienstelijk hobowerk kregen we te hooren in het menuet: ook fluit en klarinet waren er -rticf in. Medewerking verleende men. J J fcaedt uit Haarlem ais zangsoliste, die voor de pauze een 3-tal aria's uit de klassieken vertolkte, n.l. Luily's aria vit Adamis, het Cario mio ben van Giordan! en het Arioso van Handel, die door het orkest onder Adam's hoede heel verdien stelijk begeleid werden. De zangeres heeft, dit bewees zij op ver schillende momenten, zich technisch zeer be hoorlijk geschoold wat de vertolking der liede ren zeer ten goede kwam. Het volume is voor die orchestrale begeleiding nog wat klein ter wijl ook het intoneeren in de hoogei'e regio nen raker had kunnen zijn. Maar Handei's Aiia genoot een fraaie gevoelvolle voordracht, mede dank zij Euphonie's zeer muzikaal secon deeren. Twee deelen uit Haydn's Militar symphonie sloten het programma voor de pauze. Het or kest kwam er hoorbaar beter in; er was thans een steviger ondergrond. Vlot musiceerde het groepje houtblazers, jammer dat het koper met fijner reageerde. Aan het Menuet gaf het orkest relief en ex pressie. Dat is het voordeel van het spelen van oude bekenden, want dit waren vroeger con- coursnumcners, die er goed in zaten en waar in het orkest, dat den geheelen avond vlot samenspel leverde, uitmuntte. Een boeiend werk was Verdi's ouverture Jeanne d'Arc. De inzet was raak: fluit, klari net en hobo gaven hun solotrekjes rustig en voornaam: hun gezamenlijk muslceercn droeg de kenmerken van serieus studeeren; het snelle gedeelte liet ons een ander ensemble hooren dan in Mozart. Er zat leven in; het samenspel was stevig en zeker. Door den saxophonist Henk Mantie werd de slechte indruk, door de andere blazers ge wekt met den inzet van het welbekende Inter mezzo, keurig weggenomen: hij beschikt over een mooie toon en weet zijn partij loffelijk voor te dragen. De heer Theo Bosschert gaf op de hem eigen wijze de fluitsolo in het Menuet ten beste: waaruit bleek, dat Bizet met zijn noten figuren kariger was dan de solist; slagvaar dig was het in elk geval. In het tweede deel van mevr. Raedt's optre den hoorden we van haar een muzikaal ver tolkt oud-Nederlandsch lied. waarin haar stem goed tot haar recht kwam. mede doordat Adam con sordini liet begeleiden. Ook het tce- re „Drink to me" deed het uitstekend; dc zangeres voelt alles goed aan en was nu in volume het orkest de baas. Haar optreden na de pauze voldeed uitstekend en er waren bloe men en warm en welverdiend applaus. PROGRAMMA DINSDAG 24 MEI 1938. HILVERSUM I. 1875 31. en 415,5 M. NCRV-nitzending:. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten. hierna gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Ge lukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.— Berichten. 12.15 Gramofoon muziek. 12.30 Vervolg concert. In de pauze: 2.Zang en piano. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Orgelspel. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 „A!l Round"-Sextct. In de pauze: Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en eau causerie over het Binnenaanvarings- reglement. 7.Berichten. 7.15 Land- en tuin- bouwhalfuur. 7.45 Reportage, eventueel gra mofoonmuziek. 8.05 Berichten A.N.P., herha ling S.O.S.-Berichten. 8.15 Orgelspel. '9.10 Causerie .Bet huisgezin en de geestelijke 'volksgezondheid". 9.40 Gramofoonmuziek.. (10.—10.15 Berichten A.N.P.' 10.15 Causerie voor amateur-fotografen. 10.30 Gramofoon muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.— Gramo foonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301,5 M. AVRO-uilzcnding. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berich ten). 9.40 Gramofoonmuziek. 10.— Morgen wijding. 10,15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest (opn.) 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Berichten. Hierna Kovacs Lajos' orkest 1.— Gramofoon muziek. 1.15 Het Omroeporkest. 2.Gramo foonmuziek. 2.15 Het Omroeporkest en solis ten. 2.45 Kniples. 3.45 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Causerie „Leeren samen leven". 7.— Voor de kinderen. 7.05 Triocon cert. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Voor toe risten. 8.— Berichten A.N.P. Mededeelingen 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.45 Vervolg Bonte Dinsdag avondtrein. 10.30 Disco-nieuws. 11.— Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 Louis Bannet's or kest. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgel spel. 12.35 Radiotooneel. 1.10 Gramofoon muziek. 1.50—2.20 Harry Engleman's kwintet m.m.v. solist. 4.20 Declamatie. 4 35 Het Hun- garia-Zigeunerorkest. 5.20 John. Reynders' orkest. 6.20 Berichten 6.45 Sportpraatje. 7. Pianovoordracht. 7.20 St. Stephen's Silver- orkest. 7.55 Literaire causerie. 8.20 Variété programma. 8.45 Solisten, koren en Groot- Orkest. (9.409 55 Berichten). 10.55 Gramo foonmuziek. 11.20 Het Grosvenor-House Dans orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIJS. 1648 M. 8 10—9.05 en 10.Gramofoonmuziek. 1240 Baillyorkest. (Om 1.50 Zang». 3.05 Pianovoor- dracht. 3.20 en 4.20 Zang 4 35 Vioolvoordracht 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Het Ondricek-kwar- tet. 9.5011.50 Radiotooneel met muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7 30 en 8.50 Amuse mentsorkest. 9.50 Zang. 12.20 NS-Rijkssym- phonie-orkest. 1.35 Omroeporkest. 2.30 Popu lair concert. 3.35 Gramofoonmuziek. 4 20 Om roep-Amusementsorkest7.30 Omroeporkest m.m.v. solist 8.20 Stedelijk Orkest van Düs- seldorf. m.m.v. solist. 9.05 Leo Eysoldt's dans orkest en solisten. 12.203.20 Weensch Ka merorkest. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.302. Omroepkleinorkest. 5.20 Omroepkleinorkest 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Vervolg concert 8.20 The Kilima Hawaians en soliste. 9.20 Omroepsymphonie-orkest m.m.v. solist. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.— en 1.30 Omroep orkest. 1 50--2 20 Gramofoonmuziek. 5.20. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek tf.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 10.30—11.20 Vocaal con cert. 'iEUTSCHLANDSENDER. 1571 M- 7.30 Gevarieerd programma. 8.10 Berichten 8.20 De Blazers van het Omroeporkest.In de pauzeV Muzikale causerieën) 9.20 Politiek Dagbladoverzicht. 9.35 Omroeporkest. 10 20 Berichten. 10 50 Piano-voordracht. 11.05 Be- richtep. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.2tt—&2Ö Nachtconcert. (1.15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11