klütMkde StU&ttet* BIJ HET KAMPIOENSFEEST Openingswedstrijden van de A. V.A.C. Om den K.N.V.B.-beker Wedstrijden van Pro Patria van de Hockeyclub B.M.H.C. IN „RICHE" TE ZANDVOORT Eervolle nederlaag MAANDAG 23 MEI 1938 lol yy jLiMsJ Zaterdagmiddag hield de Politie Sportvereeniging „Haarlem" een na- tionalen Rijwielvaardigheidstoeht van 75 K.M. De deelnemers even na den start op den Vcrspronckivcg. ATHLETIEK De keeper der Schotten, Dawson, geblesseerd. (Van onzen medewerker). Halve finale Haarlem-V.S.V. Wij vernemen van het bureau van den K. N. V. B. in Den Haag, dat Haarlem Zondag 29 Mei in de halve finale tegen V. S. V. moet uitkomen. Het terrein is nog niet bekend. De clubs kunnen intusschen, als zij dit wenschen, aan het K. N. V. B.-be- stuur verzoeken, den wedstrijd op Hemelvaartsdag te spelen. De Fransche degen-equipe wint den wereldtitel. De Schot is zuinig, naar het heet, Maar hier bracht hij ons land. Wat hij zooal van voetbal weet, Niet zuinig aan 't verstand. Oranje kwam er haast niet door. Het vond maar eens het net, De reden was, dat net daarvoor, Een Schot was neergezet. Wij voelen onze waardigheid, Op 't punt der voetbalsport, Maar hier schoot de Schotvaardigheid Van onze ploeg tekort. Als speeld' ons elftal met veel pit, 't Was onbegonnen werk, Een ploeg waar zooveel Schot in zit, Is onze ploeg te sterk. De voetballeus is steeds geweest: Speel samen als een team, In dit geval was Schotjesgeest, Het winnende regiem. Al was tenslotte onze ploeg, Heusch niet zoo slecht op dreef, Zij speelde toch niet Schotsch genoeg En daarom ging het scheef. P. GASUS. Zondag hadden op de Sintelbaan als aan vang van 't athletiekseizoen de door A.V.A.C, georganiseerde wedstrijden plaats. Jammer was het, dat in Rotterdam, waar het marathon kampioenschap verloopen werd, hieraan nog meer nummers verbonden waren, zoodat o.a. de Trekvogels en de V. en L.'ers niet in Am sterdam aanwezig waren en dus athleten als Osendarp en de gebrs. Baumgarten niet mee liepen. De wedstrijd als geheel was dan ook niet een krachtige, flinke inzet van het seizoen. Er lag een zekere matheid over. Niettemin werden enkele goede prestaties geleverd, ter wijl de Haarlem-ploeg in ieder geval terug mag zien op een goeden inzet van het seizoen. Bij de 400 M. C-klasse wisten drie Haar lemmers A. van Zonderen, Kok en Stouten zich door de series heen te werken, waarvan alleen A. v. Zonderen zich, via een zeer goed geloopen demi-finale, waarin hij 54 sec. maakte, van de derde plaats in de finale wist verzekeren. De 400 M. voor A-klassers werd op de binnenbaan op fraaie wijze gewonnen dooi de nieuwe recordhouder op de 800 M. Bouman terwijl Wernink, de eenig aanwezige Trek vogelman, ook een goeden indruk makte. Moser van A.V. '23, waarvan veel verwacht werd, gaf na 300 M. op en toonde hiermede aan nog niet op zichzelf te kunnen loopen, want dit moet men kunnen indien de on gunstige buitenbaan geloot wordt. Zijn club genoot Van Beveren maakte op de 200 M. een betere indruk. Een tijd van 21.7 sec. in het begin van het seizoen Is hoopvol, al was er een belangrijk windvoordeel aanwezig. Herfst (Haarlem) die bij wijze van training deze 200 M. meeliep, toonde hierbij aan, dat hij sneller is geworden, terwijl zijn uithoudings vermogen ook voldoende is. Dit toonde hij in het slotnummer van de middag, de Olympische Estafette, waarin hij het op mnest nemen tegen Frits de Ruyter van Quick welke laatste slechts met enkele meters zijn meerderheid wist te toonen. Toen daarna Figee na een zeer slechte wissel een felle 400 M. liep, hadden de 200 M. loopers slechts een kleine achterstand in te loopen. Metz en Van Lier deden hun plicht waarbij vooral Van Lier toonde, hoe goed hem de 200 M. ligt. Op den langoren afstand bleek, dat Paap er volkomen uit was. Hij moest opgeven. Verheugend was 't daarom dat schultz op de 1000 M. kl. B. en Koopman op de 3000 M. klasse C de Haarlem-kleuren hoog hielden. Had Koopman zijn concurrent Berkhouwer geen ruim 40 M. uit laten loopen, ongetwijfeld was hij als nummer één aangekomen. Een speerworp van Lutkeveld van 63.10 M. is zeer goed te noemen. Jammer genoeg gooit hij niet constant. Zij gooien is te wild en mist beheersching. Kracht is in ruime mate aan wezig. Bij polsstokhoogspringen waren de drie beste springers van Nederland aanwezig. Door alle drie werd een hoogte van 3.50 M. bereikt. Vooral voor Verkes, die in den laatsten tijd wegens een voetblessure slechts weinig heeft kunnen trainen een goede prestatie. De verdere uitslagen luiden: 1000 M. klasse B. Pluger A.V. '23 2.42.4. K. Schultz Haarlem 2.45.3. Gaarenstroom, Volewijckers 2.47.1. 3000 M. klasse A. Bakker A.A.C. 9.22.4. Meyer Volewijckers 9.38. 3000 M. klasse B. Sweres AA.C. 9.28.3. Nieuwenhuysen Vole wijckers. 100 M. klasse B. Scheermeyer A.A.C. 11.2. Uphaus A.V. '23 11.3. Luteraan A.V. '23 11.7. 100 M. klasse C. De Jong Blauw Wit 11.4. Metz Haarlem 11.5, Wolff A.V. '23 11.5. 200 M. klasse A. Van Beveren A.V. '23 21.7. Boersma A.A.C. 22.1. Spaak A.A.C. 23. 400 M. klasse C. Roos A.V. '23 53.7. Elsinger A.V. '23 53.8. A. van Zonderen Haarlem 54.5. 1000 M. klasse C. Thomas A.V. '23 2.45.3. Schutz A.A.C. 2.47. Duits Zaanland 2.59.4. 400 M. klasse A. Bouman A.A.C. 51.—. Wernink Trekvogels 51.4. Woltjer A.V. '26 52.2. Speerwerpen klasse A. Lutkeveld A.A.C. 63.10 M. Verhagen 53.94 M. Verspringen klasse C. Hess U.S.A. 6.42 M. Schoemaker U.S.A. 6.38 M. Peres AA.C. 6.24 M. 3000 M klasse C. Berkhouwer K.N.A.U. 9.31.7. Koopman Haarlem 9.31.8. Poelgeest A.VA.C. 9.39.3. Polsstok hoogspringen klasse A. Hoven A.V. '26 3.50 M. Lamoree Haarlem 3.50 M. Verkes Haarlem 3.50 M. Olympische Estafette. 1. Haarlem 3.39.4 2. Quick 3.40.3. De groote belangstelling ging uit naar de nummers 100 m. en 200 M. voor A-klassers. Osendarp. die in de 100 M. zoo goed als geen strijd had te leveren, liep middelmatig. Hij werd eerste in 11.1 sec. De prestaties op de 200 M. voor A-klassers waren niet opvallend, waaraan de wind de bet was. Osendarp had als voornaamsten tegenstander K. Baumgarten, maar veel moeite had Osendarp toch niet om hem met flink verschil te verslaan. Osendarp maakte een tijd van 22.5 sec.; Baumgarten deed er bijna een seconde langer over. De Zweedsche estafette (400. 300, 200 en 100 M.) werd een regelmatige zege voor Trekvogels 1, waarin Osendarp en Baumgar ten liepen. ET begon al in den trein. Iedereen was het erover eens; de Schotten winnen. Er bleven alleen nog de wagen hoe en met hoeveel. En daarover waren de meeningen verdeeld. Schotland is de bakermat van het voetbalspel maar ook van de zuinigheid. Daarom hoopten we op een kleine nederlaag, op een spannen- den. fraaien strijd en op technisch hoogstaand voetbal. Tante Cato, die dezen keer mee mocht omdat neef Kees z'n meisje op dit ongewone uur niet vrij had. hoopte nog op wat anders. Ik weet 't zeker, zei ze tegen den meneer naast haar die juist met z'n overbuur in een interessant dispuut gewikkeld was over Smit's al dan niet meespelen ik weet 't zeker, ze komme in rokkies 't veld op. En met doedel- zakmuziek. Is 't niet Kees? Waarop Kees ons een joligen grijnslach gaf en met diepen ernst verzekerde; 't Is net as U zeit, tante, met rokkies en doedelzakmuziek. Welk een afgrijselijke teleurstelling voor tante Cato, deze gewone donkerblauwe shifts en witte broekjes. En waarom geen doedel zakspelers. Is sfeer niet alles? En had de speciale verslaggever van de Daily Express" niet hartroerende verhalen naar zijn vaderland gezonden over zoo'n ont vangst? Ik zie het al voor me. Eerst een haag van Schotsche meisjes, u weet wel die ook in Haarlem geweest zijn daar- tusschen marcheeren Brown en zijn mannen gerokt het veld op. Dan het Schotsche volkslied geblazen door een van onze onvolprezen tram-, post- of politiefanfarecorpsen, waarna eiken Schot- schen speler door Marker meisjes een boeketje tulpen wordt aangeboden. De plechtigheid had dan besloten kunnen worden met het aanbieden van een klein fleschje van den Schotschen nationalen drank aan de Technische Commissie van den K.N.V.B. Met een speech van Walker, Tommie na tuurlijk. Alles onder toezicht en regie van Karei Lotsy. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Voor de tante Cato's was het geen prettigen avond. Het ging allemaal zoo nuchter, zoo akelig pre cies berekend. En daarom was het ook voor vele Hollandsche voetballiefhebbers niet de match, zooals ze zich die voorgesteld hadden. Er is natuurlijk prachtig voetbal gespeeld. We hadden dat niet anders verwacht. Maar toch er ontbrak iets aan. Kwam het omdat de Schotten technisch zooveel sterker waren dat ze zich niet met al hun enthousiasme in den strijd behoefden te werpen. Of was het hun stopperspil-systeem? Ik weet het niet. Wel weet ik, dat om maar eens een legendarisch voorbeeld aan te halen, de Uruguayers en de Argentijnen misschien geen beter, maar wel aantrekkelijker en meer spectaculair voetbal speelden. Ofschoon er ditmaal, in tegenstelling met den eersten wedstrijd tegen de Schotten op 4 Juni 1929, eveneens in 't Stadion van het beruchte „gallery play" geen sprake was. Laten we het ruiterlijk bekennen, ondanks de vele Hollandsche aanvallen in de tweede helft en niettegenstaande de opgelegde kan sen die v. d. Veen, Spaehdonck en ook Wels grandioos misten, deze tegenstanders waren ons te sterk. De Schotten speelden beter voetbal. En daarom is him overwinning met wel of geen buitenspeldoelpunt tenvolle verdiend. Ook Smit had hierin geen verandering kunnen brengen. Want als de Nederlanders beter waren gaan spelen, dan hadden de Schotten, er ook nog 'n schepje opgegooid. Zonder dat dit hun al te veel moeite gekost zou hebben. Het waren sterke voetballers die Schotten. Faire spelers zoowel technisch als tactisch perfect. Maar akelig nuchter, B. K. W. van Olphen Op grootsche wijze heeft B.M.H.C. Zaterdag in Paviljon „Riche" te Zandvoort het kam pioensfeest gevierd. Het begon al met het diner, waaraan spe lers en bestuur met dames aanzaten en waar natuurlijk een geanimeerde stemming heerschte. Het was tijdens dit diner, dat cap tain W. van Olphen gehuldigd, werd voor zijn uitstekend captaincy van het afgeloopen sei zoen. In een geestige speech bood mede speler en mede-bestuurslid B. van Gijn zijn captain namens bestuur en spelers een zilveren sigarettenkoker met ingegraveerde musch op hockey-stick aan. Na dit intieme diner volgde de gala soirée dansante, waaraan de geheele vereeniging en vele genoodigden deelnamen en waar de fees telijk" stemming reeds spoedig tot het toppunt gestegen was, mede dank zij de uitstekende band van The Blue Ramblers. Tijdens deze soiree had de officieele hul diging van het kampioenselftal plaats en tevens het officieele afscheid van captain W. van Olphen, die begin Juni naar Indië ver trekt. Voorzitter J. G. H. van de Stadt wilde zijn eerste team niet zoo erg „in de hoogte steken" want onder algemeene hilariteit, verklaarde hij dat het kampioenschap was behaald, niet om dat het eerste team zoo prima hockey wist te spelen, maar omdat het wat minder slecht had gedaan, dan de andere clubs. En in het land der blinden is éénoog immers koning! Als aandenken aan het behalen van he landskampioenschap ontving iedere spele. een paar zilveren manchetknoopen met inge graveerde musch op hockey-stick. De voorzitter toonde zich een uitnemenc en vlot causeur, toen hij vervolgens namen de geheele vereeniging aan captain W. van Olphen een vulpenhouder aanbood. Wat were „de kleine man met de korte beentjes" ei prachtig, joviaal en allerhartelijkst gehuldigd door zijn bestuur, door het eerste elftal en de utheele vereeniging. Het werd tenslotte een algemeene rondedans om captain, eerste elftal en bestuur. Het waren maar enkele woorden, waarmede Van Olphen bedankte voor cadeaux en hul digingen. Maar het was hem een groote vol doening geweest, dat hij als captain met een ploegje vrienden er in geslaagd was, het hockey-kampioenschap van Nederland te be halen. En vooral voor die prettige vriendschap, aangename wedstrijden en vroolijke uren na een wedstrijd dankte de captain; hij ver klaarde, dat hij dat alles toch wel met wee moed in Holland achterliet. Dat hiermede het feest nog lang niet ten einde was, integendeel eigenlijk pas goed be gon, laat zich begrijpen; want de .kampioe nen van de stick" toonden zich ook „kampioe nen van het feestvieren". Veel succes had het .Lied ter eere van het Kampioensfeest", dat .op de wijze van den Jamboree-marsch gezongen werd en waarvan het eerste couplet als volgt luidde: Wat konden zij zich weren, Op 't groene veld der eere, Oranje Musschen vol van hockey-kracht Zij wisten van geen wijken, In snelheid geen gelijken, Totdat het eind de zege had gebracht! En daarom juichen allen hier in blijdschap bij elkaar. Wij zijn de kampioenen van het afgeloopen jaar! 3.M.H.C., B.M.H.C. Het de Bloemendaler Musschen zijn we best te vree. 3.M.H.C., B.M.H.C. Ja die sprak een woordje mee! Het was reeds vroeg in den Zondagmorgen, toen de 1: fste feestvierders vermoeid en voldaan hun legersteden gingen opzoeken. Oranje ging op 't oorlogspad Tegen het Schotsche spel, Oranje heeft zijn les gehad, 't Verwachtte die ook wel. Uit Praag: De Fransche degen-équipe heeft te Oystian het wereldkampioenschap ver overd. Nederland eindigde op de vierde paatls De eindstand luidde: 1. Frankrijk 6 pnt., 41 gewonnen partijen; 2. Zkeden 6 pnt. 40 gew. partijen; 3. Italië 6 pnt. 38 gew. partijen; 4. Nederland 2 pnt. 5. Tsjecho-Slowakije 0 pnt. Geen allcdaagsch schouwspel in onze badplaats Zand- voortharddrave rijen op den prach- tigen boulevard, die zich voor dezen tak van sport uitstekend leent. In den strijd: „Zora" (rechts) wint van „Fanfare". Het tennisteam van Heemstede I. V. 1. n. r. Vermeulen, mevr. Scholten, Dr. De Crauw, Mej. v. d. Haar en Scholten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13