Haarlems Dagblad Bomaanslag te Rotterdam? T s j eclio-Slo wakije. Geheimzinnige ontploffing WEEKBERICHT Een annexatie. Tuinstoelen en Parasols Vleesch tegen stroo, tuinproducten en boter. Het belangrijkste S"c Jaargang No. 16846 l'itgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adrnin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOJl Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 23 Mei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Ad verten tien1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Sinds een paar dagen heerscht er weer groote onrust in' Europa. Men heeft het op nieuw over oorlogsgevaar en ditmaal geldt dat Tsjecho-Slowakije, een der scheppingen van den Vrede van Versailles en als zoodanig een „nieuwe staat", maar in zijn kern een land met een ver en bewogen verleden: Bo hemen. Dat heeft nooit veel rust en blijvend geluk gekend. En nu, sinds de Duitschers Oostenrijk geannexeerd en tot „Ostmark" ge maakt hebben, ligt Bohemen met zijn rijken bodem en machtige industrie als het ware om klemd in den greep van het Derde Rijk... Het heeft 13!2 millioen inwoners en de be volking bestaat uit minderheden. De groot ste is die der Tsjechen: ruim 6 millioen. Dan volgen de Slowaken en de Sudeten-Duit- schers, elk ruim drie millioen en dan zijn er nog de kleine groepen der Hongaren, Polen en Roethenen, van welke de eerste de groot ste is: meer dan een half millioen. In dezen staat, geschapen door een Masaryk en voort gezet door een Benes: bekwame en hoog staande menschen, maar niet de duivels kunstenaars, vereischt om een half dozijn rassen in twintig jaar tijds tot één vredige concoctie te mer.gen, hebben de Tsjechen wat al te overwegenden invloed uitgeoefend. Daar is geen twijfel aan. Maar nu willen alle andere minderheden zelfbestuur hebben, hetgeen na tuurlijk niet kan en ook niet gewenscht zou zijn, want Europa bezit al veel te veel ruzie makende staten. En de Sudeten-Duitschers, aangevoerd door Konrad Henlein, die den grootsten mond hebben, willen natuurlijk niet alleen zelfbestuur maar daarna aanslui ting bij Duitschland. Eenvoudig is het in geen geval, want een groot deel der Sudeten-Duit schers woont tusschen de Tsjechen in. Er zijn natuurlijk nog allerlei andere be zwaren tegen den door Henlein gewenschten gang van zaken. Verscheidene staten zijn van meening, dat men Tsjecho-Slowakije maar niet zoo uit elkaar kan laten vallen en het mooiste en voordeeligste stuk ervan aan Duitschland laten komen. Die staten koeste ren die meening niet vanwege hun hartelijke gevoelens jegens Tsjecho-Slowakijesta ten zijn namelijk geen levende wezens en heb ben dus ook geen gevoelensmaar omdat zij zooiets in strijd met hun eigenbelang ach ten. Ik zal dat nu maar niet meer gaan op halen, maar een hoofdpunt dat iedereen be grijpt is, dat men Duitschland niet wil ver oorloven zijn macht maar steeds uit te brei den en „allerlei landen" te annexeeren. De Franschen hebben bovendien een verdrag met Praag, waarin staat dat zij Tsjecho-Slowakije te hulp zullen komen als het wordt aangeval len en hun laatste dozijn ministers van Bui- tenlandsche Zaken (met inbegrip van den huidige) heeft als-maar-weer verzekerd dat Frankrijk dit verdrag zal nakomen ook. Zooals u bekend zal zijn, zijn inderdaad som mige verdragen wel eens nagekomen. Dit gebeurt als een staat het voordeeliger acht het wél dan het niet te doen. De vraag is nu maar: vindt Frankrijk het eerste in derdaad voordeeliger. Eenvoudig is het zeker niet want Frankrijk grenst niet aan Tsjecho- Slowakije. Een groot stuk Duitschland ligt er tusschen. Dus zou het op korten termijn alleen kunnen helpen bij de verdediging van het Tsjecho-Slowaaksche grondgebied door er een menigte vliegtuigen heen te zenden. Dit zouden de Duitschers natuurlijk niet on beantwoord laten, de Engelschen zouden een eenmaal-aangevallen Frankrijk te hulp snel len, Mussolini zou het een of andere ver schrikkelijke besluit nemen en de hemel weet wat Stalin zou uithalen wellicht slechts dankbaar toezien hoe West-Europa zichzelf om zeep hielpenfin, het zou een Euro- peesche oorlog wezen hoe-dan-ook. Zooiets verbreidt zich als een epidemie. Dat hebben we in 1914" gezien, voor zoover we dat bewust hebben beleefd, resp. eenige historische ken nis bezitten. De herinnering aan hetgeen den kleinen staten toen overkwam is niet moed gevend. Hun „meedoen" bestond er in de practijk uit dat zij stuk voor stuk onder den voet werden geloopen. Wij deden niet mee. De gedachte dat de anderen ons ditmaal wel in de zaak zouden willen betrekken stemt ve len, wier gevoelens door buitenlandsche oor logen niet zoozeer geraakt plegen te worden, bepaald zeer onaangenaam. En nu is er spanning ontstaan omdat Tsjecho-Slowakije gemeenteraadsverkiezin gen houdt. Eér ze begonnen was er al een incident in het plaatsje Eger. Daar werden twee Sudeten-Duitsche boeren, samen op een motorfiets rijdend, doodgeschoten door een politieman. Hij commandeerde Halt, de boeren reden door. hij mikte op hun achterband, maar zijn revolver had blijkbaar een grooten „opslag- hoek" zooals we dat in den mobilisatietijd in de ..tiërie van de ballistiek" noemden en de boeren waren allebei dood. De Duitsche pers heeft hierover een groot rumoer gemaakt en gelooft den politieman niet. Verdere derge lijke incidenten, zegt zij. kan Duitschland niet dulden. Maar misschien valt dit nog wel mee. U moet maar denken; er zijn in twee jaar tijds al minstens een millioen Spanjaarden ge dood, van wiegekinderen tot stokoude groot moeders toe, en er is nog geen Europeesche oorlog uit voortgekomen. Dus gaat dat maar zoo gauw niet. Zelfs als een dozijn Egersche boeren mocht sneven is dat misschien nog geen reden voor Europa om alles te verwoes ten en vijftig millioen slachtoffers te maken. Dc vorige kostte er tien millioen en leverde niets dan verlies en narigheid voor alle over- Eén man gedood, twee gewond Man met koffer om het leven gekomen Vanmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Coolsingel te Rotterdam, vlak voor het bioscooptheater „Lu- mière", een geheimzinnige ont ploffing plaats gehad. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn ten ge volge hiervan een persoon ge dood en twee gewond. Hoewel hieromtrent nog geen enkele zekerheid bestaat, schijnt men met een bomaanslag te ma ten te hebben. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen liep op de plaats van de ont ploffing een man met een koffer. In dezen koffer moet zich een bom hebben bevonden, welke be stemd zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een te Rotterdam vertoevenden Neder lander Tiben. (Vermoedelijk de zelfde, die onlangs te Miinste door de Gestapo is gearres teerd, doch weer is vrijgelaten. Red.). De bom ontplofte met een ge weldigen slag, die tot ver in de omgeving werd gehoord. Een dikke stofwolk steeg op en de vensters van eenige groote ma gazijnen in de directe omgeving sloegen klaterend in stukken. De stormbrigade van de Rotterdamsche politie, die juist aan het hoofdbureau was teruggekeerd van een oefening, begaf zich on middellijk naar de plaats van de ontploffing. De Coolsingel werd tot op een grooten af stand afgezet. Op de plaats zelf vond men het vreeselijk verminkte lijk van den man, die waarschijn lijk den koffer heeft gedragen en daarin het helsche voorwerp heeft vervoerd. Op straat werden nog twee personen opgenomen. De beide gewonden en ook het stoffelijk over schot van den gedooden man, wiens identi teit nog niet bekend is, zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. levenden op; vijftig millioen lijkt nu nogal een bescheiden schatting. Maar ziet u, men maakt niet zoo vlot meer Europeeschen oorlog als in 1914. Da's een winst. Het is de vraag of het blijvende winst is, maar laten we erop hopen. En niet te schrikachtig wezen. Angst is een slechte raadgever. R. P. Opleving in de bouwnijverheid te Haarlem. Gunstige cijfers over het 1ste kwartaal 1938. Er blijkt een opleving van de bouwnijver heid te Haarlem te bestaan. In het le kwartaal van 1938 werd bouwver gunning aangevraagd voor werken die teza men 1.782.447 kosten, terwijl de begrootings- sommen van de werken waarvoor in het le kwartaal van 1937 bouwvergunning werd ge vraagd slechts 904.039 bedroegen. De stij ging bedraagt dus bijna 100 pCt. Een auto rijdt een lichtmast omver. De bestuurder zat waarschijnlijk te slapen. Zondagochtend omtreeks 5 uur is een 23- jarige heer uit Zandvoort met zijn auto op de Leidschevaart ter hoogte van perceel no. 500 tegen een lichtmast gereden, die geheel ontzet werd. De wagen sloeg tegen het hek van per ceel no. 500 en sleurde het rasterwerk ge deeltelijk mee. De auto werd zeer ernstig be schadigd en moest worden weggesleept. De bestuurder liep lichte verwondingen op. Zeer waarschijnlijk is het ongeluk veroorzaakt doordat de bestuurder heeft zitten slapen. Werkverschaffing le Haarlem. Aanleg van een sportterrein. Op de begrooting voor het jaar 1937 is, in gevolge een destijds globaal opgemaakte be grooting, een bedrag ad 29.500.uitgetrok ken voor den aanleg van een sportterrein aan de Delft. Zooals bekend is, is de aan leg van dit terrein gedacht op den grond ge legen ten zuiden van de Kleverlaan, tusschen de spoorbaan Haarlem-Alkmaar en de Delft. De leerlingen van verschillende scholen, waaronder de 2e H.B.S. met 5-jar. cursus, alsmede het gymnasium, zijn thans aange wezen op het sportterrein aan de Klever laan. Het gevolg daarvan is. dat dit terrein te intensief wordt bespeeld, waardoor de grasmat geen tijd heeft om tot rust te komen. Verwijzing van bedoelde leerlingen naar het sportterrein aan de Mi". Jan Gerritszlaan is niet mogelijk, daar dit terrein te ver van de scholen ligt verwijderd. Daarom is de aanleg van bovenbedoeld sportterrein hoewel niet bepaald noodzakelijk toch wel zeer gewenscht te achten. Aangezien dit werk naar de meening van B. en W. in aanmerking komt om in werk verschaffing te worden uitgevoerd, hebben zij zich gewend tot den Minister van Sociale Zaken, met het verzoek, de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in de uitvoeringskosten te verleenen. De Minister heeft medegedeeld bereid te zijn, goed te keuren, dat het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De bijdrage zal worden verleend in een loonbedrag van ten hoogste f 17.880.— en o.a. onder bepaling, dat de kosten van het werk op de volgende wijze in de begrooting worden geboekt: op den gewo nen dienst: van de loonen 17.880.op den kapitaaldienst: de overige kosten, om in 20 jaren ten laste van den gewonen dienst te worden gebracht. De werkloosheid le Haarlem. Iets minder bedrag aan steun uitgekeerd. In het eerste kwartaal van 1938 werd aan werkloozen te Haarlem aan steun uitgekeerd 832.803, tegen 850.374 in het le kwartaal van 1937. WANDGEDIERTE GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Inqez. Med.) Coöp. VOORUITGANG U.A. - Haarlem. ROOMBOTER, per pond ƒ0.75 VET, per pond „0.34 SUIKER, per pond „0.22 SLAOLIE, per 1/1 flesch (61': maatje ..0.45 ANANAS, per blikje „0.17 LIMONADE, per flesch 0.33 PIC-NIC-CAKE, per stuk „0.25 MET DIVDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Panorama van Eger, het stadje aan de Tsjechisch-Duitsche grens, waar Zaterdag morgen vroeg twee Sudeten-Duitschers werden doodgeschoten, welk incident in sterke mate tot de vergrooting der spanning in Centraal Europa heeft bijgedragen. (Frankrijk heeft onlangs een ge bied ter grootte van 4Ó0.000 vier kante K.M., grooter dan Italië, Zwitserland, België en Nederland samen ingelijfd. Het heet Adelie land, is geruimen tijd geleden door een Franschman ontdekt en ligt in de buurt van de Zuidpool.) De Franschen hebben op een dag Onlangs, zooals de kranten schrijven. Maar even met den Franschen slag. Een landstreek weten in te lijven. En lang geen nietig lapje land Neen. Frankrijk doet het heel wat beter. Het meet maar even in 't vierkant, Vierhonderdduizend kilometer. Een soort van reuzen ijsco is 't. Vrij dicht bij de Zuidpool gelegen. Ook Frankrijk heeft het nooit gemist, Tot het er ..vues" op heeft gekregen. Daar ligt het nu, het nieuw gebied. Omspoeld door vaak verstarde golven. Veel meer dan beren zijn er niet. Meest ligt het onder ijs bedolven. Waarom heeft Frankrijk het genaast. Wat hoopt het daarmee nu te winnen? Geen enkel Franschman heeft er haast. Te trachten om dat te ontginnen. Enfin, 't is bloedeloos verricht. Er is zelfs geen dispuut gerezen. En daarvoor mag men. in het licht Van dezen tijd. al dankbaar wezen. Men plantte er ijskoud een vlag, Bezield door 'k weet niet welk verlangen. En ijskoud is dit nieuw gezag. Door alle anderen ontvangen. Zoo'n stille annexatiedaad Dat ziet men niet zoo vaak vertoonen. Natuurlijk is zöo'n resultaat Slechts mooglijk waar geen menschen wonen. P. GASUS. BETERE HULP RIJ BESTRIJDING van alle ONGEDIERTE. Twee jaar schriftelijke garantie. Geen beschadiging van Uw huis. Meubelen, Kleeren. Tapijten enz. worden door ons BLIJVEND motvrij gemaakt. „RADICAAL" - HAARLEM GEN. CRONJéSTRAAT 135 —TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Restanten, Spotgoedkoop JAC.VAN WEERT, Anegang 46 (Adv. Ingez Med.) Praag roept reservisten onder de wapenen. Ter beveiliging van de orde, dc rust en dc veiligheid in den Staat. Uit Praag, 21 Mei. Vanmiddag is het volgende officieele communiqué gepubliceerd: ..Met instemming van de regeering heeft de minister van landsverdedi ging heden een lichting van de twee de reserve met technische troepen, welke deel uitmaken van de spe cialisten-eenheden, onder de wape nen geroepen voor een buitengewo nen diensttijd overeenkomstig de wet op de landsverdediging. De reden van dezen maatregel is de nood zakelijkheid de reservisten te oefenen in het hanteeren van de moderne wapenen, welke onlangs in gebruik zijn genomen, evenals men in andere landen doet. Bovendien heeft men rekening gehouden met de noodzake lijkheid de legersterkte, welke te klein is op het oogenblik te vergrooten, teneinde in deze woelige dagen de orde en rust en vei ligheid van den staat te handhaven, alsme de te voorkomen, dat de incidenten, welke zich op verscheidene plaatsen in de republiek hebben voorgedaan, zich herhalen". Polen vraagt opheldering over Tsjechische troepenbewegingen Van officieuze zijde wordt uit Warschau vernomen, dat de Poolsche regeering haar gezant te Praag. Pa pee, had opgedragen, de Tsjechische regeering opheldering te vragen over de troepenbeweging, welke in Tsjecho- Slowakije langs de Poolsche grens werd op gemerkt. Deze onverwachte troepenbeweging had onrust verwekt onder de bevolking van het gebied Cieszya waar de stemming zeer gespannen is. Met betrekking tot dezen stap ls te War schau een officieele mededeeling gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat de Tsjecho Slowaaksche regeering den gezant heeft uit eengezet, dat de betreffende militaire maat regelen slechts de handhaving der orde ten doel hadden en in het geheel niet tegen Po len gericht waren. De regeering verklaarde verder, dat slechts de douaneposten wat ver sterkt zijn langs de grens ten oosten van Cieszya. Hongaarsch-Tsjechische grens weer geopend Van gezaghebbende zijde wordt uit Boe dapest medegedeeld dat'de sluiting der grens tusschen Hongarije en Tsjecho Slowakije, waartoe de regeering te Praag Zaterdag be vel had gegeven, vandaag is opgeheven na een Hongaarsch diplomatiek protest. In het buitenland ls voorts het bericht ver spreid. dat de grens tusschen Saksen en Tsjecho Slowakije gesloten was Ceteka is gemachtigd te verklaren dat die geruchten volkomen onjuist zijn en dat dc Tsjecho- Slowaaksche grens op geen enkele plaats ge sloten is. Het woord is aan Socrafes: De kortste weg lot roem is te zijn wat men wil schijnen. (Adv. Ingez. Med.) Ruilovereenkomst met Duitschland aangegaan Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat met de betrokken Duitsche in stanties een ruilovereenkomst tot stand is gekomen, waarbij tegen Ne- derlandsche levering van stroo, boter en tuinbouwproducten, Duitschland 4000 ton bevroren vleesch zal leve ren. De leveringen zullen wederzijds franco |rens geschieden. De clearing zal hierbij in geenen deele worde* be last. Hoewel de eerste besprekingen hebben geloopen over een hoeveelheid vleesch van 10.000 ton, is uiteindelijk overeenstemming bereikt over een hoeveelheid van 4000 ton, voldoende om gedurende ongeveer een half jaar of iets langer in de behoeften van de distributie van vleesch voor werk loozen en daarmede gelijkgestelden te voldoen. Met de wedbrzijdsche leveringen zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. De besprekingen met de vertegenwoor digers der vleeschwarenfabrieken zijn reeds begonnen en zullen zoo spoedig mogelijk worden voortgezet. HEDEN: 16 PAGINA'S Te Rotterdam is vermoedelijk een bomaan slag gepleegd, waarbij een man is gedood. 1 Van Duitsehland wordt vleesch gekocht tegen levering van stroo, tuinbouwpro ducten en boter. 1 De Billiton Maatschappij keert 25 procent dividend uit. 3 Kunstenaars sluiten zich aaneen. 3 De verkiezingen in Tsjecho Slowakije heb ben een vrij rustig verloop gehad. 4 De spanning in Centraal Europa; Franschc pers venvacht geen Duitsche inval in Tsjecho Slowakije: Engeland blijft tot bemiddeling bereid. 4 De aanhangers van den Mexicaan Cedillo zijn een opstandige beweging begonnen. 4 Prins Bernhard woont de jaarvergadering van de Hollandsche Maatschappij der wetenschappen bij. Z.K.H. is tot be schermheer benoemd. 5 Ncdeorland verliest met 31 van het Schotsehc elftal. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Tsjecho-Slowakije. j J. B. Schuil: „De Oosthoek" en „Eensge zindheid". 2 B. K.: Winnende Schotten. 7 Schaakrubriek. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen 00

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1