Geuzenbaai $awza GmmL ie baai zegt, zegt: GEUZENBAAI; wie Geuzenbaai zegt, zegt: REUZE-BAAI! Eén cloode, vijf gewonden. Tandheel k. Instituut GOLDSCHMEDING MUZIEK -Ufl MX'ANDA'G 23 MEI 1938 HA'AREEM'S DAGBEAD 3 (Adv. Ingez. Med.) Twee ernstige verkeersongelukken. Zondagmorgen omstreeks elf uur reed een Belgische auto, toebehoo- rende aan den heer R. uit Fleron, nabij Luik, met een flinke vaart op den rijksweg BelfeldTegelen. Ver moedelijk doordat een fietser plotse ling van het rijwielpad den rijweg 'overstak, week de auto uit en reed tegen een boom. De wagen werd groo- tendeels vernield. Van de vier inzittenden werd me vrouw R. zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel terstond overleed. De drie andere inzittenden werden licht ge wond. Nieuwe verkeersweg was pas geopend. Nadat Zaterdagmiddag het gedeelte van den nieuwen Rijksweg tusschen Vianen en Utrecht voor het verkeer was opengesteld, is daar Zondagavond om half zeven reeds een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Vianen kwam van de Lek- brug af een personenauto, bestuurd door den twintigjarigen J. van Vliet, die op het kruis punt links den weg naar Lopik wilde op draaien. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Utrecht een motorrijwiel, dat den voorrang had. doorreed en tegen den zijkant van de auto botste. De motorrijder, de heer H. van Ron, wo nende in de Putterstraat te Vught (N.B.) liep hierbij een schedelbasisfractuur en verschei dene verwondingen op. De duopassagier mej. S. Gulik uit Haren (N.B.) kreeg eveneens ernstige verwondingen. Met twee zieken auto's zijn de beide slachtoffers naar de rijks klinieken te Utrecht overgebracht. HET IS RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT f 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tand2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilvervulling 2.50 Goud vullingen 9.00 Goudkroon 15.00 Pijnloos trekken tand of kies ƒ1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKURENiederen morgen 9—12 uur, behalve Donderdag. Iederen middag lVs4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVONDSPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) Geschenk van Rotterdam's burge meester aan zijn New-Yorkschen confrère. Ter gelegenheid van het feit, dat de Nieuw- Amsterdam voor de eerste maal uitgevaren is naar de stad, waarvan het den oorspron- kelijken naam voert, heeft de burgemeester van Rotterdam een boodschap van „Good will" gezonden aan den burgemeester van New York. Deze boodschap, tyelke gepaard ging met de aanbieding van een zilveren schaal in oud- Hollandschen stijl, is door den directeur der H.A.L., den heer F. C. Bouman, die de eerste reis van het mailschip heeft medegemaakt, aan burgemeester La Guardia namens bur gemeester Fortuyn overhandigd. DAGBLADGEBOUW MET TEER BESMEURD. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben aanvankelijk onbekende personen den voor gevel van het hoofdbureau van den ..Limbur ger Koerier" aan de Wolfstraat te Maastricht overvloedig met teer bespoten. De politie is erin geslaagd de daders in den loop van Zon dag te arresteeren. Het zijn vier jongelieden uit Maastricht, van 22 tot 26 jaar oud, die lid zijn van „Zwart Front". Zij wilden met hun daad uiting geven aan hun misnoegen over publicaties in het genoemde blad. De strafzaak tegen Mr. Rost van Toiiningen. Naar openbare terechtzetting verwezen. Mr. Van Vessem in appèl. Naar wij vernemen heeft de Haagsche rechtbank in raadkamer een beslissing geno men inzake het bezwaarschrift, uitgebracht tegen de dagvaarding waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Na tionale Dagblad, wegens beleediging van mi nister Goseling voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank was opgeroepen. De raadkamer heeft de zaak naar de open bare terechtzitting verwezen, doch tegen deze beslissing heeft mr. A. J. van Vessem. de raadsman van mr. Rost van Tonningen, hoo- ger beroep aangeteekend. Het bezwaarschrift zal dus nog voor het Haagsche gerechtshof worden behandeld. Kunstenaars sluiten zich aaneen. Actie voor behartiging der gezamenlijke belangen. Vijf en twintig kunstenaarsvereenigingen, die tezamen ongeveer 2100 leden tellen, heb ben Zaterdagmiddag hun afgevaardigden gezonden naar een vergadering, welke in het bijzijn van minister Slotemaker de Bruine in Pulchri Studio werd gehouden. Het doel der vergadering was richtlijnen aan te geven voor de samenwerking, door middel waarvan men beoogt de sociale en cultureele belangen van de kunstenaars een betere basis te geven dan zij tot dusver hebben. Een inleidend woord voor deze zeer druk bezochte vergadering werd gesproken door mr. J. F. van Royen. voorzitter van de Ne- derlandsche vereeniging voor ambachts- en nijverheidskunst. Een motie is aangenomen, waarin den mi nisters van onderwijs, kunsten en weten schappen, van sociale zaken en van binnen- landsche zake ten eerste verzocht wordt: telken jare, als het kan, de helft van het voor cultureele doeleinden bestemde deel van de opbrengst der zomerzegels beschikbaar te stellen om kunstwerken aan te koopen of opdrachten tot het uitvoeren van kunstwer ken te geven, kunnende de andere helft van dat deel ter beschikking voor andere cultu reele werkers of voor andere cultureele doel einden worden gesteld, en ter zake goed te keuren dat. evenals zulks ten opzichte van de opbrengst der kinderzegels en luxe-tele grammen is geregeld, door het daarvoor door de vereenigingen ingestelde orgaan, op ad vies van één commissie der samenwerkende vereenigingen voor vrije kunstenaars en van één commissie der- samenwerkende vereeni gingen voor de beoefenaars der gebonden kunsten, een voordracht wordt opgemaakt voor de aanwending en verdeeling der be schikbare gelden, volgens welke de eene helft aan de vrije kunsten, de andere helft aan de gebonden kunsten ten goede komt, om deze voordracht aan de goedkeuring van den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen te onderwerpen, via de eventueel door zijne excellentie daarvoor aan te wijzen instantie en ten tweede aan den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen: a. te willen bevorderen, dat voor alle bouw werken of voor den aanleg van openbare we gen of parken, welke van rijkswege of on der goedkeuring van rijkswege worden tot stand gebracht, een zeker percentage der bouw- en aanlegkosten, in den regel 11/2 of 2 pCt. worde gereserveerd of daaraan worde toegevoegd voor opdrachten aan kunstenaars of aankoop van kunstwerken ten behoeve van de inrichting en versiering dier bouw werken of openbare wegen of parken, b. zoo mogelijk, met verwijzing naar 's rijks gedragslijn, ook de aandacht van andere or ganen van overheid en samenleving te willen vestigen op het belang van deze wijze van bevorderen der Nederlandsche cultuur. c. in het belang, dat de samenleving erbij heeft, dat de haar aanzien en karakter be palende groote en kleine bouwwerken door bouwkunstenaars zijn tot stand gebracht, het beroep van den architect-bouwkunstenaar te beschermen, en den bouwkunstenaars syste matisch en meer dan tot dusver gelegenheid te geven deel te hebben in de totstand brenging van gebouwen, welke door de over heid voor algemeen gebruik of voor den pu- blieken dienst worden bestemd. Yerboiifl van vereenigingen voor Veilig Verkeer. Prins Bern hard aanvaardt het beschermheerschap. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ver gaderde Zaterdag het verbond van vereeni- ;ingen voor veilig verkeer. Zooals bereids bericht, deelde de voorzitter, baron mr. A. Schimmelpenninck van der Oye, in zijn openingswoord aan de vergadering mede, dat een schrijven was binnengekomen van Z.K.H. Prins Bernhard. waarin wordt medegedeeld, dat Z.K.H. het beschermheer schap over het verbond heeft aanvaard. Tevens deed de voorzitter mededeeling van de oprichting van een commissie, welke zich tot taak had gesteld een niet-ongelukken-wed- strijd te organiseeren voor beroeps-chauf feurs. Hierna bracht de secretaris de heer C. J. Wijngaarden van Rees, het jaarverslag uit, daarbij speciaal wijzend op den grooten voor uitgang op het gebied van verkeersbeveili- ging. Het conflict in liet liaring- vissclierijbedrijf. In de Vrijdagavond gehouden buitengewo nen algemeene ledenvergadering der reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haring- visscherij, is in aansluiting op de reeds te voren genomen besluiten met algemeene stem men ook nog besloten: „Zoo lang de staking duurt, zullen als ge volg van de bestaande situatie door de ree- derijen der varende schepen te maken abnor male winsten in een gemeenschappelijke kas worden gestort, welke zal strekken ten gunste van de reederijen der gezamenlijke op de be treffende oogenblikken tot varen gerechtigde schepen". Dit houdt dus in. dat de varende schepen, d.w.z. de schepen van de reederijen, die in de gelegenheid zijn bemanningen te monsteren, uit den bestaanden toestand geen extra pro fijt zullen trekken. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders vergaderde Zater dagmiddag te Rotterdam in verband met het conflict in de haringvisscherij. Met algemeene stemmen werd vastgesteld, dat in de afwijzende houding der reeders niet kan worden berust en niet tot monsteren mag worden geadviseerd, alvorens een redelijke tegemoetkoming aan de gestelde eischen zal zijn verkregen. Het beleid van het dagelijksch bestuur werd volledig goedgekeurd, terwijl besloten werd de leiding en verantwoorde lijkheid van het conflict te aanvaarden. Tevens werd besloten naast de eigen leden ook de bij het conflict betrokken Christelij ke- en niet georganiseerde visschers finan cieel te steunen. Het walpersoneel te Scheve- ningen ontslagen. Tegen Zaterdag is het walpersoneel te Sche ven ingen ontslag aangezegd. Dit wijst er op, dat men zich van de zijde van de reeders voorbereid op een langdurige staking. Ook staking te Katwijk? Te Katwijk zijn Vrijdagavond en Zaterdag middag vergaderingen gehouden, waarin be sloten is zich aan te sluiten bij de minimum- eischen, door den modernen en R.K. Bond ge steld. Men verwachtte Zaterdagmiddag alge meen. dat geen nieuwe loggers, buiten de reeds op zee verblijvende, heden ter haring vangst zouden uitvaren. Uitlevering of uitleiding? Dc Duitscher die poogde zelfmoord te plegen. Over den Duitscher die momenteel verblijf houdt in het Huis van Bewaring te Haarlem, vernamen wij nog het volgende: Naar men weet. heeft hij spoedig nadat hij in het Huis van Bewaring was overgebracht, getracht zich van het leven te berooven, om niet in handen van den Gestapo te vallen. Uit zijn mededeeling had zijn advocaat opge maakt, dat hij een zakmesje had weten te be houden. Dit nu is niet het geval. Het zou, wa re dit 't geval geweest, den ambtenaren kun nen worden ten kwade geduid, die hem dan onvoldoende zouden hebben gefouilleerd. Die fouüleering is echter met de normale zorg ge schied. De daarmee belaste ambtenaren heb ben hun plicht gedaan; hun treft geen enkele blaam. De man heeft echter getracht met een bot broodmes zijn pols door te snijden. Dat is hem natuurlijk niet gelukt. Toen hij. na dit voorval, gedurende eenige dagen bijzonder is gecontroleerd, is hij gaan inzien dat zijn angst ongegrond was en dus ondervindt hij nu alweer de gewone behandeling van pre ventieven. Hij is is op dit oogenblik weer geheel zich zelf geworden en heeft goede hoop. dat zijn zaak een voor hem gunstig verloop zal hebben en hij niet naar Duitschland zal worden uitge leverd of uitgeleid. GR. MARKT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Dc staking hij de firma G. A. v. d. Steur. Het werk hedenmorgen hervat. - De staking bij de ft.V. Kleedermakerij Gerard A. van der Steur alhier Kruisstraat) is hedenmorgen, Maandag 23 Mei opgeheven en de werknemers hebben het werk hervat op de oude condities met uitkeering van het vacantiegeld. Het contract is dus niet door de firma geteekend, en het werk gaat dus weer onvertraagd zijn gang. Vader en drie zoons gingen inbreken. Geheele complot gesnapt. In de vroege ochtenduren van Zondagmor gen heeft de Amsterdamsche politie vier per sonen aangehouden bij een poging tot dief stal in het hoofdstedelijk filiaal van de firma Vroom en Dreesman aan de Haarlemmer straat hoek Prinsengracht. Drie van de vier gearresteerden zijn jongens van veertien, zes tien en achttien jaar, terwijl de vierde aan gehoudene de vader van deze jongens is. Reeds driemaal in korten tijd zijn in ge noemd filiaal inbraken of pogingen tot dief stal geschied, die tot nog toe onopgehelderd bleven. Het is dus te begrijpen dat de politie op haar hoede was. In den nacht van Zaterdag op Zondag be merkten surveillcerende agenten dat er iets niet in orde was in het magazijn van ge noemde firma. Aangezien de parterreverdie ping zich uitstrekt o^'er een aantal percee- len, welker bovenverdiepingen niet alle tot een geheel zijn vereenigd. is het niet gemak kelijk in het complex huizen, waarin de zaak is gelegen, na te gaan of zich daar nog per sonen bevinden, terwijl het uiterst gemakke lijk is om in de vele gangen, doorloopjes en zelfs op de daken een schuilplaats te vinden. De surveilleerende agenten vroegen dan ook om assistentie teneinde de verschillende uitgangen in het oog te kunnen houden. Een man, die in de omgeving slenterde en die er van verdacht werd als waarschuwings- post voor de inbrekers te fungeeren, kon worden ingerekend voordat hij gelegenheid had een waarschuwingssignaal te geven. Zoo moet het verklaard worden dat ondanks de politiebewaking tegen zes uur twee jongens met koffers, waarin zij verscheidene voor werpen uit het warenhuis bijeen hadden ge pakt, het gebouw wilden verlaten. Zij werden terstond ingerekend en toen bleek, dat zich nog een of twee personen in het gebouw moesten bevinden. Deze echter gewaarschuwd hadden de vlucht genomen, want bij het doorzoeken der magazijnen bleken zij on vindbaar. Teneinde te voorkomen dat zij door andere huizen zouden ontsnappen wer den nog meer politiemanschappen ontboden teneinde het geheele blok Haarlemmerstraat —Prinsengracht Brouwersgracht Bin- nenbrouwerstraat af te zetten. Het was ruim half negen toen bewoners van een der be lendende perceelen gestommel hoorden op een der zolders van het magazijn, klaarblij kelijk doordat de indringers tegen een stel ling met breekbare waar hadden gestooten. De politie werd ingelicht en had thans spoe dig de daders gevonden. (A.N.P.) „Voor Volkenbond en Vrede". Demonstratie en kranslegging te Delft. Te Delft is Zaterdagmiddag de jaarlijksche plechtigheid bij het Grotiusmonument ge houden. uitgaande van de vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede" Mej. mr. dr, G. H. van der Molen hield een rede. Zij wees er op, dat wij thans leven in een veel bewogen tijd. waarin het volkenrecht het zwaar te verantwoorden heeft. De heer P. J. S. Serrarens. lid van de Tweede Kamer, besloot zijn rede met de woorden: ingelanden van den Nederland- schen polder, ingelanden van het wereldwa terschap. bouwt den Volkenbondsdijk zooals de Groot het ons leert, op de onwankelbare grondslagen van het eeuwige recht! Mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaan dam en lid der Eerste Kamer bracht vervol gens eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Hugo de Groot. Tenslotte werd een krans aan het Grotius monument gehecht door den algemeen voor zitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. mr. J. P. Fockema Andreae. die daarbij een korte rede uitsprak. Nadat de heer In 't Veld een slotwoord had gesproken werd den genoodigden ten stad- huize door het gemeentebestuur van Delft thee aangeboden. 'f i \i i. V'- «u - e jlen perspectiefteekening van het Nederlandsche paviljoen, zooals het door prol', dr. ir. D. F. Slothouwer voor de wereld-expositie, welke 1939 te New-York gehouden wordt, ontworpen is. Billilon Maatschappij keert 25 procent dividend uit. Aan het jaarverslag van de N.V. Billiton Maatschappij ontleenen we: De goede verwachtingen, waarvan in het vorig rapport sprake was, zijn volgens het jaarverslag 1937 in ruime mate verwezen lijkt In de eerste plaats werd over de 6000 aandeelen b in de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton thans een didivend van vijftig procent ontvangen (over 1936 werd 35 pet. uitgekeerd), hetgeen drie millioen gulden opleverde. Hiervan komt f 86.280 aan de erven Landry toe. De hoogere inkomsten van de „gemeenschappelijke" zijn te verklaren le. door de grootere productie nJ. 121.297.88 quintalen tegenover 89729,49 quintalen. 2e. door de vermindering van den kostprijs van het tin nJ. f75,04 per quintaal tegenover f79,33, en 3e. door den hoogeren marktprijs van tin. n.l. pond 242 6 7 voor cash tin te Londen per ton tegenover pond 204 12 8. De gemiddelde opbrengst bedroeg f 182.80 per quintaal tegenover f 155,69. De dochtermaatschappijen van de ..gemeenschap pelijke". de N.V. S:ngkep tin exploitatie maatschappij „Sitem". de Hollandsche Metal lurgische bedrijven en de Nederlandsche tin handel maatschappij, brachten tezamen onge veer f 850.000 meer op. waarvan het leeuwen deel door de N.V. Singkep tin exploitatie maatschappij „Sitem" werd bijgedragen. Een en ander deed het winstsaldo van de „ge meenschappelijke" dit jaar ongeveer vier en een half millioen gulden grooter zijn. Als resultaat, na de verschillende boekin gen. verkrijgt het bestuur van de N.V. Billiton Maatschappij een winstsaldo over 1937 van f 3.124.279.51 (verleden jaar was het f2.271.315,64). Hierbij wordt gevoegd het on verdeelde winstsaldo over 1936 ad f 64.570.28. Het bestuur stelt voor van deze beschikbare winst f 400.000 aan de statutaire reserve (groot vier millioen) toe te voegen en onver deeld te laten een saldo van f 39.879.79. Het overblijvende zou toelaten een dividend van vijf en twintig procent over 1937 uit te kee- ren, waarvan tien procent reeds als interim dividend werd uitbetaald, terwijl ook de aan deelhouders der eerste rubriek reeds de hun toekomende f 124.000 ontvingen Daar reeds 10 procent dividend is uitge keerd, wordt voorgesteld een slotdividend van vijftien procent uit te keeren. SPEELTUIN VEREENIGING „WELTEVREDEN- INDISCHE BUURT". De speeltuinvereeniging „Weltevreden-In dische Buurt" hield Zaterdag een propaganda in „Flora", Pretoriaplein. De voorzitter, de heer Brouwer heette alle aanwezigen welkom en sprak zijn teleurstelling uit over het ver zuim van leden, die niet de tentoonstelling hadden bezocht en over de vernielzucht der jeugd. Spr. vroeg daarvoor de medewerking van de ouders. De operette „De Schoone Slaapster" werd opgevoerd door kinderen van 5 tot 14 jaar, onder leiding van mevr. Aandekerk en den heer De Bruin. De opvoering en de schitterende aankleeding hadden veel succes. Hierna speelde de kleine 8-jarige accordeo nist D. Huis verschillende nummers op uit nemende wijze. In de pauze kregen de kin deren eenige versnaperingen. Daarna volgden 6 nummers rhythmisch dansen pnder leiding van den heer Heinsma. Correct werden dc nummers uitgevoerd. De „hoofdschotel" was wel het stukje Grootvaders Klok. De hoofdrol werd gespeeld door den heer Heinsma, die een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. Het bestuur bedankte mevr. Aandekerk voor haar vele werk aan de Tooneelclub en bracht haar een bloemenhulde. Het clublied werd gezamenlijk gezongen. De muzikale leiding beruste bij den heer Prent en den jongeheer Veldhuizen. Te half 12 sloot de voorzitter den avond met een opwekkend woord. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De Tsjecho-Slowaaksche kwestie vormde op de wisselmarkt hedenmorgen uiteraard het onderwerp van den dag. De politieke spanning riep een stemming van nervositeit te voorschijn en daarbij was het meest ty pische verschijnsel de gedrukte houding van den Nederlandschen gulden, blijkende uit een appreciatie van de buitenlandsche deviezen. De meening omtrent deze koersontwikke ling liepen geheel uiteen, doch hier en daar werd de vaste stemming voor ponden. Fran- sche francs en Amerikaansche dollars ten aanzien van de politieke situatie niet ongun stig uitgelegd. Het Britsche devies dat op 8.98 werd ingezet, liep in een vrij snel tempo naar boven en bewoog zich later in den ochtend uren rondom 8.99. Amerikaansche dollars stegen van circa 1.81 14 tot ongeveer 1.81 3 4. waarna een kleine verzwakking viel waar te nemen tot omstreeks 1.811a 1.81 5 8. Fran- sche francs werden ingezet in de omgeving van 5.05' t en trokken daarna een kleinigheid aan tot in de nabijheid van 5.06. Het disagio voor termijnfrancs was normaal en bedroeg 1 cents voor 1 maand en 4:cents voor 3 maanden Belga's openden op 30.45 a 30.50 en golden nadien circa 30.50. Het disagio voor termijn belga's beliep ongeveer 30 a 50 cents voor 1 maand en 80 cents a f 1 voor 3 maan den. Zwitsersche francs waren 41.30. Duit- sche marken 72.68 a 72.72 De crediet- en effectensperrmarken golden iets lager en werden verhandeld tegen resp. 9 1 4 en 9. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld was aangeboden voor resp. 28 t en circa 34'5. De koersen van de Scandinavische deviezen waren hoogcr in overeenstemming met de stijging van het pond sterling. Op de niet-officieele vroegbeurs ging wei nig om. Bij de opening was de stemming ge drukt. waarna een kleine verbetering viel waar te nemen en gehandeld werd op onge veer de vorige slotprjjzen. Miniatuurtreinen in botsing. Op de tentoonstelling te Glasgow zijn naar Havas meldt twee miniatuurtreinen met elkaar in botsing gekomen. Zeventien per sonen werden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5