Tsjecho-Slowakije op den verkiezingsdag. Feestconcert. JUBILEUMCONCERT. DINSDAG 24 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Indrukken uit een Sudeten-Duitsche stad. (Van onzen specialen verslaggever). KARLSBAD, Zondagmiddag. E gemeenteraadsverkiezingen, die niet alleen in Praag maar ook in een aantal Sudeten-Duitsche stad jes vandaag gehouden worden, had den zoowel aan Tsjechische als aan Duitsche zijde de gemoederen zoo heftig in beroering gebracht, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de situatie een bepaald spannend karakter kreeg. Op den Wenzelsplatz in Praag was het reeds vroeg in den avond on gewoon rumoerig: telkens moest de politie ingrijpen. Ook uit West- en Noord-Bohemen kwamen voortdurend berichten over botsin gen tusschen Tsjechen en Duitschers bin nen .In Eger het historische stadje waar eens Wallenstein, de „Friedlander", door zijn officieren werd vermoord weigerden twee Duitschers, die in groote vaart per motor voorbijreden aan het stopbevel van een gen darme te voldoen. Deze loste daarop een schot, gericht op den achterband, maar daar de straat sterk helt trof het de beide man nen. waarvan de een vrijwel onmiddellijk de ander kort na het Incident in het ziekenhuis den geest gaf. De binnenlandsche situatie was merkbaar onrustig. Belangrijker is. dat de regeering in den loop van Vrijdagavond kennis kreeg van bui tengewoon sterke Duitsche troepenconcen traties langs de Boheemsche grenzen. Men had hier, wellicht ook in regeeringskringen. den indruk, dat Mussolini's plotseling met nieuwen nadruk aan den dag tredende be langstelling voor Spanje en de aandacht, die daaraan in Duitschland besteed werd. diende om deze troepenbewegingen langs de Bo heemsche grens minder te doen opvallen. De Tsjechische regeering en ik heb deze me- dedeeling van de meest bevoegde zijde stond Vrijdagavond op het punt om uitge breide militaire maatregelen te treffen. Wa ren deze uitgevoerd dan zou van een gedeel telijke mobilisatie sprake zijn geweest. Ech ter deelde in den loop van den avond de Duitsche gezant in Praag mede, dat de Duit sche troepenbewegingen geenerlei agressieve bedoelingen jegens Tsjecho-Slowakije in hielden. De regeering besloot vervolgens haar aanvankelijk geprojecteerde maatregelen sterk te reduceeren. Zij bepaalde er zich toe één lichting onder de wapens te laten ko men als ook de daarbij behoorende reservis ten. Deze maatregel werd dus uitsluitend ter verzekering van de binnenlandsche orde ge nomen en in een tempo uitgevoerd, zóó snel, dat men daaruit een hoogen dunk krijgt van de paraatheid der Tsjecho-Slowaaksche weermacht: nog geen uur na de uitvaardi ging van het regeeringsbevel waren alle man schappen waarop het betrekking had. onder weg naar hun garnizoenen. De minister Van Defensie. Machnik. die overigens gisteren den president der republiek op diens reis naar Tabor vergezelde, kan over dit resultaat hoogst tevreden zijn. In Praag circuleerden Zaterdagmorgen zoo als te begrijpen was, min of meer alarmee- rende geruchten. Eenbuitengewoon felle aanval van de Rijks-Duitsche dagbladen en van den Rijks- Duitschen radio-omroep, vooral Vrijdag avond, was nieuwe brandstof voor de Praag- sche gemoederen. In het bijzonder trof een zin uit de Es&ener National Zeitung Goe- ring's or ga ah de aandacht, omdat daarin de binnenlandsche toestand in Tsjecho-Slo wakije als „unertraglich" werd bestempeld. Het blad verklaarde en zoo deed ook de „Völk'ische Beobachter" van Vrijdag' dat de Praagsché regeering niet in staat of niet bereid-is de orde te handhaven en dat „on middellijke- en volledige" vervulling van de eischen de.r Sudeten-Duitschers thans nog de eenige oplossing voor de spanning moest hee- ten. Die spanning openbaarde zich overigens ook in eën reeks in beslagnemingen van Hen- lein's „Die Zeit", waartegen de censuur voort durend moest optreden. Zoo was Zaterdag morgen de situatie in Praag min of meer on behagelijk.-Het bleek, dat de regeering ook de buiterflandsche telefoonverbindingen onder controle had gesteld. Toen ik met. Nederland verbinding kreeg -alleen „dringende" ge spreken .werden aangenomen omdat alle lij nen overbelast waren werd van mij ver langd, dat i.k Duitsch of Engelsch zou spre ken op straffe van verbreking van het con tact. Ik besloot onder deze omstandigheden naar Aussig (Tsjechisch: Usti) vlak bij de Duitsche grens te reizen om vast te stellen of de situatie daar inderdaad verontrustend moest worden genoemd. Een van mijn Tsje chische vrienden vond het noodig mij drin gend aan te raden mij onmiddellijk na aan komst bij den eersten den besten Tsjechi- schen officier te melden. In Aussig. lp) E reis naar Aussig had niets bijzonders, tenzij dan dat de trein drie kwartier te laat van het Masaryk-station vertrok. En aan het advies van mijn Tsjechischen vriend heb ik geen gevolg kunnen geven omdat ik geen enkele Tsjechischen officier in Aussig heb ontmoet. Ware daf anders geweest dan zou ik mij door aanmelding bepaald be lachelijk gemaakt hebben want het was in Aussig volmaakt ordelijk en zelfs zeer feeste lijk. Mijn hotel verwelkomde mij met een enorme S.D.P.-vlag. rood fond met witte let ters. Ongeveer alle huizen waren versierd met guirlandes, portretten van Henlein die onmogelijk zóó leelijk kan zijn als de klad schilder hem maakte en vooral kaarsen. Achter duizenden ramen stonden ze op kleine houten stellages trapsgewijze opgesteld: de S.D.P. had van 8.30 tot 9.30 uur feestverlich ting bevolen. Ik heb die. omdat ik tegen den avond de reis via Teplitz en Komotan naar Karlsbad wilde voortzetten om meer indruk van de situatie in het Sudeten-Duitsche ge bied te krijgen, niet kunnen afwachten, maar geheel aan de bedoeling beantwoord kan zij niet hebben. De regeering had namelijk alle optochten en vergaderingen na 9 uur ver boden en de S d.P. ik las de officieele me- dedeeling in ..Aussig's Tageblatt" erkende dien maatregel door haar leden te advisee- ren. Zaterdagavond thuis te blijven. Ofschoon er. zooals ik schreef, in Aussig geen militair te zien was behalve op het station dat onder bewaking stond, waren er wel deeeliïk troe pen. Blijkbaar had de regeering den tact ge had ze zóó te kazerneeren dat zij geheel on opgemerkt bleven. Later in den avond zag ik meer. Ik reisde deels per auto, deels per trein van het Noord- Boheemsche naar het West-Boheemsche ge bied. waartusschen de sterk Duitsch-Tsje- chisch gemengde districten Brüx en Dux lig gen. Langs de groote wegen waren alle on derkomens door soldaten betrokken. Tsjecho- Slowaaksct e rioepen. in hun zroene unifor men fde cavalerie heeft daarbij roode rij broeken) maken door hun houding en hun ontreden een voortreffelijken indruk. Overal langs de spoorlijnen stonden soldaten met de bajonet op het geweer. De reiziger hier moet overigens af en toe moeite doen om te beseffen dat hij in Tsjecho Slowakije is. Het gebruik van de Duitsche taal is volstrekt vrij. De (Tsjechische) treinconduc teur sprak het uitstekend en was bovendien de voorkomendheid zelf. De S. d. P. maakt pro paganda in een mate, die. naar mij voorkomt, van lankmoedigheid aan Tsjechische zijde ge tuigt. Hier en daar ziet men hoe vindingrijke en blijkbaar zuinige, menschen de tweetalig heid op een koopje oplossen. Zoo verwelkomt mij in Lobositz een bord „Restaurant" het Tsjechisch „Restaurau" en het Duitsche „Restaurant" op twee letters na vereenigend. Maar de Duitsche bevolking is hoogst onte vreden. Toen ik gistermiddag Aussig ging be kijken schoot ik een eenvoudig mannetje op straat aan om naar den weg te vragen. Het schot kwam in de roos. De man bleek ijverig S. d. P.-er, was tot 11 Maart in Weenen als boekhouder bij de „Donauschiffartgesellschaft" werkzaam geweest en toen. omdat hij „Staats- angehörige" van Tsjecho Slowakije was. werk loos geworden. Hij wilde niets liever dan mijn gids zijn Bijna twee uur wandelden wij door Aussig, dat met zijn pl.m. 50.000 inwoners het middelpunt van een groot industriegebied is; en natuurlijk hadden wij het twee uur over Henlein. Mijn metgezel verzekerde mij dat de Duitschers allerverschrikkelijkst onderdrukt werden. Ik wees hem op de klaarblijkelijke propagandavrïjheid van de S. d. P. Dat móeten ze wel goed vinden, want wij zijn het sterkst", kreegik ten antwoord, en op mijn opmerking dat tot 1918 de Tsjechen, ook al waren zij in een gemeente in de meerderheid, zich toch volstrekt niet roeren mochten, zei hij „Na ja", hetgeen mijn inzicht niet verhelderde. Maar van Hitier moest mijn metgezel niets hebben. Autonomie daar ging het om. Dat Henlein ooit contact met Berlijn gehad zou hebben, ontkende hij hartstochtelijk. Ik vroeg naar ar gumenten, maar verder dan „Na ja, das hat der Henlein nie gemacht". kwam ik niet. Ook met mijn vraag hoe de Tsjechische minderheid het hebben zou indien de Duitschers hun „autonomie" hadden wist hij niet recht weg „Sehen Sie" zei hij. „man soil alle Menschen doch menschlich behandlen". Ik beaamde, dat ik dat een bijzonder geslaagd standpunt vond en zei langs mijn neus weg: ,.Und was halten Sie dennn vom Antisemitisme? Uit het ant woord dat ik kreeg leerde ik dat „jede Revolu tion" nu eenmaal ..offers" meebrengt, maar waarom juist de Joden daarvoor moeten die nen heeft ook mijn vriendelijke begeleider mij niet kunnen uitleggen. Helaas moet ik daaraan toevoegen, dat er in Praag al menige klacht is binnengekomen over de behandeling die Joodsche kinderen op scholen in het Su deten-Duitsche gebied ondervinden. In Karlsbad, waar ik vannacht ben aange komen en waar geen raadsverkiezingen zijn, is het ..de dood in den pot". Alleen zijn er dyna- mietladingen onder militaire bewaking bij de dne bruggen aangebracht. Sinds gisteravond is het in Tsjecho Slowakije, in Bohemen al thans. eindelijk gaan regenen. Het onweer dreigde al dagen lang o symbool! uit het Noordwesten. Nu is het losgekomen. De boe ren zijn dankbaar en naar ik aanneem de mi nister niet minder: want ook de vurigste par tijganger moet vandaag wel bekoelen als hij zijn neus buiten de deur steekt.. En als de ver kiezingskoorts voorbij is zal de situatie, naar men hopen mag, wel weer rustig worden. (Nadruk verboden) HET TOONEEL Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Zijne Eminentie doet zaken. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring had voor de laatste voorstelling, Zijne Eminentie doet Zaken van Ben van Eijsselsteijn gekozen. Dit door Het Rotterdamsch-Hofstad "Tooneel gespeelde blijspelletje werd te oordeelen naar het hartelijk applaus na elk bedrijf door het publiek meer gewaardeerd dan door mij. Na mijn critiek over de voorstelling van dit stuk te Amsterdam in ons blad van 31 Maart kan ik nu kort zijn. Het bedenkseltje van dezen graaf de Bersac, die nog zoo in het verleden leeft, dat hij een auto een uitvinding van den duivel en een telefoon een soort helsche ma chine vindt, is zoo zoetig, dat je er wee van wordt. Stroopwafelen en fondant door elkan der. Heel Europa danst in deze dagen op een vulkaan en wij krijgen in den schouwburg een zoogenaamden graaf te zien, die nota bene, in dezen tijd! geen grooter pleizier kent dan het dansen van een menuet. En die me nuet wordt nog eenige malen herhaald, even als het o, la, la! dat den graaf en den kamer dienaar zeker om het Fransch cachet in den mbnd bestorven ligt. Neen werkelijk, ik kan veel slikken, maar zooveel zoetigheid op één avond is mij toch te machtig. Ik verwonder mij er alleen maar over, hoe dit weeig bedenkseltje van den zelf den auteur is, die toch ook het scherp satiri sche „De Duivel op aarde" en „De Gendarmes van Europa" heeft geschreven. De opvoering was beter dan die, welke ik indertijd van dezelfde bezetting in de hoofd stad zag. Zij was nu althans wat opgewekter en minder doodsch. Maar het stuk is te on- beteekenend en de rollen zijn te marionet achtig om er leven in te blazen. De eenige, die nog wat frischheid op het tooneel brengt, Is My ra Ward als Marie Therese, al blijft het dan ook cliché. Aan Adolphe Engers, die in de rol van den curé zijn 30-jarig tooneeljubileum in Den Haag heeft gevierd, werden door den voorzit ter van den Nieuwen Haarlemschen Kunst kring vóór de pauze bloemen aangeboden. Het applaus kreeg daarna een vriendelijk ovatio- nee! karakter. Dit ballet „Marion" was verder nog opmer kelijk door deel I: het mooie gedragen spel had de sonoriteit van het Strijkkwartet. Men kent deze muziek, met haar interessante pe rioden van vijf maten, die zóó natuurlijk klinken dat de meeste luisteraars er niets on gewoons aan merken. „Marion" blijft met recht een mooi repertoire-stuk. Het minder gunstige weer maakte 't nood zakelijk. dat „Juanita" en Chant du soir" werden geschrapt. Sam Vlessing's geestige marsch ,.Le farceur" kwam daarvoor in de plaats. Hij vond zich in goed gezelschap met de muziek van Nico Gerharz, die t.a.v. de zet ting eveneens den vakman verraadt. Een aardig moment was het. toen de burge meester voor een oogenblik op nog andere wijze blijk gaf van zijn belangstelling, dan door luisteren alleen. Hij begaf zich naar de mu ziektent en sprak op hartelijke wijze dirigent en leden van „Eensgezindheid" toe. Wij ver wijzen hierbij naar het inleidend woord, dat de burgemeester als inleiding voor het feest programma wel heeft willen schrijven en waarin hij den wensch uitspreekt, dat vele in gezetenen van Heemstede straks op Hemel vaartsdag mogen blijk geven, te willen mede werken aan het welslagen van dit feest. G. J. KALT. MUZIEK „Eensgezindheid", Heemstede. Ter inleiding van het Festival op Hemel vaartsdag. waarmee „Eensgezindheid" Heemstede's oudste muziekgezelschap het vijf en dertigjarig bestaan zal vieren, werd Maandagavond vóór het Raadhuis een feest concert gegeven. Ten Raadhuize luisterden Heemstede's burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn en eenige raadsleden naar het concert. Rondom de muziektent had zich een aandach tig luisterende menigte verzameld. Er stond een straffe wind, zoodat van het met zorg gekozen programma niet elk nummer tot zijn recht kon komen. Een uitgelezen plaats had ik voor mijzelf uitgezocht, beschut door de raadhuismuren: van hieruit was alles tot in finesses te hooren. Het heel fijn ge toonzette ,La Gracieuse" van den dirigent Ph. S. Vlessing bekoorde wel zeerde waarde dezer muziek treedt vooral op den voorgrond in de goed-doorgewerkte middenstemmen: Vlessing toont zich hier als contrapuntist een waardig volgeling van zijn meester Johan Wagenaar. Met dat al is het geen „geleerde" muziek ge worden: de fijne tintelende klanken en de frissche kleuren herinnerden ons voortdurend dat de naam „La Gracieuse" geen „achteraf- bedenksel" is. Ik kende de technische moei lijkheden van dit stuk en verwonderde mij ietwat, net te vinden op een programma van „Eensgezindheid", dat immers altijd is inge steld geweest op muziek van geheel ander gehalte. Na de uitvoering verwonderde ik me andermaal, maar toen om de verandering, die het korps in korten tijd heeft ondergaan Heel sterk kwam dit ook uit bij het ballet ..Marion" van Vlessing Sr. Het brillante spel in deel III, de mooi staccato gehouden tonen van eerste en tweede klarinetten in deel V moesten vroe ger bij dit korps tot de onmogelijkheden be- hooren. Het had zich vooreerst een andere speelwijze eigen te maken; het heeft zich die veroverd. Welk een arbeid heeft dit moeten kosten Dat het den dirigent Is mogelijk ge weest. dit werk te volbrengen is mede te dan ken aan den studielust der leden die hem een onmisbaren steun was. Mij kwam ter oore, dat de repetities voorbeeldig bezocht worden, en op dit concert was heel het korps op 't appèl. DE STEM DES VOLKS. De hoogst merkwaardige, ja, schier onge looflijke resultaten die de nog jonge dirigent Antoon Krelage in slechts weinig jaren met zijn arbeiderszangvereenïgingen heeft weten te bereiken zijn in deze kolommen meermalen met eere vermeld. De prestaties zoowel van de Amsterdamsche - als van de Haarlemsche „Stem des Volks" beide afdeelingen van den Bond v. Arbeiderszangvereenigingen in Nederland heb ik meermalen, en steeds met de grootste ingenomenheid, gehoord: in het laatste seizoen o.a. een voortreffelijke eerste uitvoering van het in 1936 geschreven „Te Deum" van Zoltan Kodaly. Bij het Maandagavond ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan gegeven Jubileumscon cert werkten in Beethoven's Negende beide afdeelingen samen. Drie reusachtige, bijna tot aan den bovenkant van het orgel reikende stellages had men moeten construeeren om de ongeveer 500 personen tellende koren op te stellen. Reeds de aanblik was overweldigend en herinnerde aan dien, welken in 't begin de zer maand het podium, van het Amsterdam sche Concertgebouw bij de uitvoering van Mahler's Achtste 'bood. Bij het eerste werk van dezen avond „Mir- jam's Siegesgesang" van Schubert werkte al leen de Haarlemsche „Stem" mede. Deze can tate. die als tekst een gedicht van Grillparzer heeft, wordt betrekkelijk weinig uitgevoerd: ten onrechte, want met uitzondering misschien van de eenigszins volgens Handei's voorbeeld geschreven slotfuga is zij Schubert's genius in allen deele waardig. Fel bewogen gedeelten, die zelfs in de vijfde strofe ,Da horch!' etc. tot dramatische schildering gaan. wis selen af met prachtige lyrische stukken, waarvan muziek bij de derde strofe „Und das Meer" etc. wel het mooiste genoemd mag wor den en met juichende hymnen. Een belang rijke rol is aan de solosopraan toevertrouwd: To v. d. Sluys vertolkte die schitterend; het koor was volkomen voor zijn taak berekend, zoodat ook moeilijke modulaties, als b.v. bij „Und die Feinde" etc. vlekkeloos verliepen en het Utrechtsch Stedelijk Orkest volgde alle intenties van den leider uitstekend. Beethoven's Negende werd hier door de Haarlemsche afdeeling vroeger al eens uitge voerd. De werkzaamheid van het koor. dat de beruchte moeilijkheden overwon zonder tot minder mooie klankproductie te vervallen, wekte toen reeds rechtmatige bewondering. De vertolking van Maandagavond was nog veel grootscher. Tot ernstige aanmerkingen gaf zij eigenlijk geen oogenblik aanleiding. Een paar momenten van ongelijkheid in Scherzo en Adagio en de wensch naar nog meerdere expressiviteit van de vioolfiguren in de variaties van het Adagio waren vrijwel alles wat men in dit opzicht zou kunnen rele- veeren. Maar de gezonde opvatting van den dirigent, ook in de keuze der tempo's, en het uitstekende klankevenwicht- dat schier alle détails tot hun recht deed komen zeldzaam verschijnsel in de Negende! gaven terstond en voortdurend verheugende indrukken. De vereenigde koren hebben werkelijk over weldigend gezongen, en dit niet alleen door hun massale klank! Het Utr. Sted. Orkest trotseerde de temperatuur en speelde uitmun tend. De zuiverheid van de intonatie der bla zers was steeds te loven. En het vocale kwar tet, gevormd door To v. d. Sluys, Anne Her mes, Michel Gobets en Otto Couperus voldeed aan alle te stellen eischen. „Alle Menschen werden Bru der" mochten deze woorden, die Maandagavond uit een half duizend monden door onze Concertzaal klon ken. ook daarbuiten gehoord en verstaan worden. Hoe ver zijn we helaas daarvan nog verwijderd! Maar dat Antoon Krelage zijn koren dat zóó heeft kunnen laten zingen is een verdienste die men niet genoeg kan waardeeren. Een wel gemeende gelukwensch met deze schitterende uitvoering aan hem en aan „De Stem des Volks" moge hier toegevoegd worden aan de bloemenhulde die op het podium gebracht werd en aan den jubel die uit de stampvolle zaal opklonk. K. DE JONG. Belangrijke wegverbeieringen in Heemstede en Aerdenhout. Vóór Pinkster gereed. Zoowel door Heemstede als door Bloemen- daal worden thans ln de omgeving van het station Heemstede-Aerdenhout enkele belang rijke wegverbeteringen uitgevoerd, die de veiligheid van het verkeer ten goede komen en het wandelen in deze fraaie omgeving rus tiger en dus ook genoeglijker maken. In Heemstede is de Leidschevaart tusschen de Zandvoortschelaan en de grens van Haar lem op een werkelijk afdoende wijze ver beterd.' Deze smalle weg. aan beide zijden ge flankeerd door een smalle, zachte berm was niet meer berekend op het drukke rijverkeer, dat vooral is toegenomen sedert dezelfde weg in Haarlem zoo uitstekend verbeterd is. De dienst van Openbare Werken is er nu, in samenwerking met Inspecteur Berentsen. in geslaagd een bijzonder gelukkige oplossing te vinden. De oude weg zal voortaan alleen benut worden voor het rijverkeer naar de richting Haarlem. Voor het rijverkeer, dat van Haar lem komt. is ten westen van den ouden weg een nieuwe straat aangelegd, die ongeveer tachtig centimeter hooger ligt en die van den ouden weg gescheiden is door een berm en een ligusterhaag. Hierdoor blijft het verkeer in beide richtingen volkomen gescheiden en is de kans op ongelukken tot een minimum teruggebracht. Voetgangers behooren in de toekomst op het oude weggedeelte niet meer te komen. Te hunnen behoeve wordt langs de nieuwe straat een ruim trottoir aangelegd Bij de bocht naar de Zandvoortschelaan is een groot deel van den tuin, die bij het ter plaatse staande oude heerenhuis behoort, opgeofferd. Hierdoor kon het trottoir over voldoende breedte doorgetrokken worden tot- den spoor wegovergang. Is deze gesloten, dan hebben de wachtende voetgangers nu tenminste vol doende ruimte zonder dat zij kans loopen 'door wielrijders te worden aangereden. Maar ook de wachtende fietsers hebben veel meer ruimte gekregen dan zij vroeger op dit punt hadden terwijl het tevens mogelijk is. de auto's in twee files naast elkaar op te stellen, zoodat. het ook op drukke dagen niet meer behoeft voor te komen, dat het verkeer op de Zandvoorterbrug wordt geblokkeerd. Even verder, juist voorbij de Houtvaartbrug, zorgt Bloemendaal voor een andere, niet min der belangrijke wegverbetering. Wielrijders in de richting Zandvoort moesten zich hier steeds op den rijweg begeven daar een fiets pad aan de noordzijde van den weg ontbrak. Voetgangers moesten zich tot nu toe behelpen op een smal paadje achter de boomenrij, dat met wandel- en kinderwagens eigenlijk niet begaanbaar was. Hier wordt de weg nu, o.a. door demping van een sloot, aanzienlijk ver breed en worden een flink trottoir en een breed tegel-rijwielpad aangelegd. Jammer genoeg kan de Houtvaartbrug, de grensscheiding tusschen Heemstede en Bloe mendaal niet terzelfdertijd verbreed worden, Het verkeer, dat voortaan aan beide kanten van de brug links en rechts van den rijweg over fietspaden kan beschikken, mist deze nog op de brug zelf en hier zal het geheele rijverkeer zich dus door een vrij smalle ope ning moeten wringen, In de naaste toekomst zal een verbreeding van de Houtvaartbrug dan ook wel onvermijdelijk blijken te zijn. Tenslotte is ook de wegverlichting in de zelfde omgeving belangrijk verbeterd, doordat zoowel op de Leidschevaart als in de Zand voortschelaan natriumlicht is aangebracht, Op de Leidschevaart zijn de lichtmasten niet, zooals te doen gebruikelijk is. op de grens van trottoir en rijweg aangebracht, maar in het midden tusschen ouden en nieuwen weg, in de ligusterhaag geplaatst. In overeenstem- min daarmede zijn de masten anders ge construeerd dan gewoonlijk het geval is. Alle werkzaamheden, zoowel die in Heem stede als in Bloemendaal hoopt men vóór de Pinksterdagen geheel gereed te krijgen. cours en verwierf daardoor den eersten prijs en wisselbeker met 170 p„ 2 was de heer Ro bert op ..Welcome" met 157 p. Voor klasse 1 was winnares van dezen wis selbeker mej. J. Tameling. op ..Welcome" met 157 p. en 2 mevr. Eysvogel met 151 p. De eier-race, waarbij in stap. draf en galop met een ei op een lepel gereden moest worden, gaf aanleiding tot veel hilariteit; uitslag was: 1. J, M. van Wulf ten Palthe op „Vrijdag" en 2. H. Smidt van Gelder op „Tommy". De Tally-ho was eveneens vermakelijk, daar verscheidene ruiters daarbij de macht over hun paarden kwijtraakten. Uitslag: 1. Mevr. Mol op „Tommy". 2. de heer Roodhart op „Chic" en 3. de heer van Solingen op „Stormv". Nog vermakelijker was de cigaretten-race welke heel wat. handigheid vereischte: 1 was de heer van Solingen op .Stormy", 2. de heer Roodhart op „Chic" en 3. de heer Wijnberg op ..Margot". Na afloop dankte de voorzitter den eigenaar van Woestduin voor de vriendelijkheid, om zijn voor zulke wedstrijden buitengewoon mooie landgoed ter beschikking van de Ver- eenlging te stellen. Verder richtte hij een woord van dank tot kapitein Tonnet, voor de moeite, die hij zich getroost had om als jury voor dezen wedstrijd te fungeeren, en voorts tot allen, die aan het welslagen daarvan met zooveel moeite hadden meegewerkt. Niet onvermeld mogen blijven de buitenge woon vriendelijke woorden, waarmede de vice- voorzitter. de heer Van Weezel. den eersten prijswinnaar in den dressuur-wedstrijd van Woensdagavond toesprak bij het aanbieden van den bestuursprijs. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". Tot sluiting van het winterseizoen hadden Woensdagavond de dressuur-wedstrijden in de Manége Linnaeuslaan en Zaterdagmiddag op Woestduin de springwedstrijd en het juniores rijden plaats, met eenige kleinere wedstrijden, Voor beide was weer veel belangstelling zoowel bij de ruiters als bij het publiek, het geen door het bestuur zeer op prijs werd ge steld. Voor den dressuurwedstvijd was kapitein Carp uit Den Haag overgekomen, die zich zeer aanmoedigend uitte over de prestaties, welke een bewijs leverden van de serieuze lessen der instructeurs de heeren v. d. Zijden en Broek hof. Eerst werd afdeeling A van klasse n, de sa mengestelde wedstrijd, gereden: de uitslag hiervan was: 1. de heer A. Breitenstein met 75 punten. 2. Mr. Davidson met 70 pnt., 3. de heer Robert met 65 pnt. 4. Dr. Eysvogel met 60 pnt. Daarna klasse I, iets eenvoudiger dressuur, waarin mej. J. Tameling 1 werd met 65 pnt., mevr. Mol 2 met 60 p., en mevr. Eysvogel 3 met 55 punten. Tenslotte eenvoudige dressuur. Hier werd de heer Wijnberg 1 met 75 p., Dr. Hartog 2 met 70 p., mej. van Weezel 3 met 67 p. en mevr. Wijnberg 4 met 66 p. Na afloop werd in den foyer de uitslag mede gedeeld en de prijzen uitgereikt. Bijzonder ge apprecieerd werd, dat kapitein Carp zijn ge detailleerde notities over de door hem opge merkte fouten aan iederen ruiter afzonderlijk mededeelde; zoodoende werd deze wedstrijd als het ware weer een les van hetgeen met zooveel inspanning door de instructeurs was bijgebracht. De wedstrijd op Woestduin. waarvoor Kapt. C. Tonnet, instructeur der Rijschool te Amersfoort, was overgekomen, werd begun stigd door mooi. hoewel koud weer: 36 ruiters namen hieraan deel. Eerst waren de Juniores t/m. 15 jaar aan de beurt; het was aardig, hen. waarvan versphil lende nog kleine kleuters waren, zoo rustig op de groote paarden te zien zitten en de gecom mandeerde figuren correct uit te zien voeren; de uitslag was: 1. Ch. de Beaufort op „Celes- tine" met 67 p.. 2. Ernst Jonker op „Grasda" met 66 p„ 3. Eva Laan op „Chic" met 64 p.. 4 Moele Schor op „Bijou" met 63 p. Daarna kwamen de juniores van 1618 jaar; ook hier trof weer de correcte houding. Uitslag was: 1. Nic. Mouthaan op .Alma" 70 p2. Inge van Hardenbroek op „Tommy" 68 p., 3. Wij- nanda van Waveren op ..Cousine" 66 p en Jan -i'-rian 4 op Stormy" 64 p Als nummer 3 van het programma werd af deeling B van den samenge.stelden wedstrijd het springconcours, verreden. Mr. Davidson maakte op „Diana" een keurig foutloos par HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteltiijk, Rott. n. Vanc. 19 var. Bermuda. Bilderdijk, 20 v. Rott. te N.-York. Rotterdam. Rott. n. N.-York p. 22 Lizard. Boschdijk 21 v. N.-Orl. n. Rott. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 22 te Glasgow. Edam, Philadelphia n. Rott. p. 21 Martin River. Drechtdijk, 20 v. Vancouver n. Rott. HOLLANDAFRIKA LIJN Randfontein (thuisr.) 21 van Dakar. Jagersfontein (thuisr.), 22 v. Port- Said. Springfontein (uitr.) 22 v. Marseille. Boschfontein, 22 v. Antw. te Hamburg. Nijkerk (thuisr.) 23 te Lor. Marques. Bloemfontein (uitr.) 23 te Port Natal. HOLLANDWEST-AFRIKA. Amstelkerk, 22 v. Amsterdam te Hamburg. Maaskerk (uitr.) 21 van Lagos. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Enggano, 22 v. Amst. te Bremen. Almkerk (uitr.) 22 v. Bombay. Marken (uitr.) 22 te Melbourne. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 21 te Genua. Gaasterkerk (u.) 23 te Dairen. HALCYON LIJN. Stad VIaardingen, 20 v. Wabana n. Rott. Stad Amsterdam, 21 v. Vlaard. te Lulea. Stad Zaandam, 20 v. Vlaard. te Bilbao. Stad Zwolle, 20 van Corcubion naar Rozenburg, 23 v. Bilbao te Vlaard. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Odysseus, 23 v. Vigo te Amsterdam. Medea, 19 v. Curacao n. Maracalbo. Bacchus, 21 v. Curacao n. Maracalbo. Dido, 21 v. Curacao n. Ciudad Trujillo. Plato, 19 v. Curacao n. Haiti. Berenice, 19 v. Curacao n. Aruba. Hermes, 22 v. Zighi n. Malta Orpheus, 23 v. Amst. te Kopenhagen. Merope, 22 v. Amst. te Gothenburg. Breda, Chili n. Amst. via Liverpool 22, 900 mijl W. van Valencia. Juno, Bourgas n. Amst. 23 (12's midd.) 190 mijl Z.W. van Ouessant. Luna, Macoris n. Amst. via Ldn., p. 23 Azo- ren. Venezuela, Barbados n. Amst. 23 v. Plymouth Hebe, Malta n. Amst. via Rott. p. 23 Ouess. Pluto, 23 v. Stettin te Amst. Tiberius, 23 v. Malta te Amst. Bennekom, Amst. n. Chili, p. 21 Dungeness. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 22 Dungeness. Hercules, Rott. n. Algiers, p. 22 Dungeness. Titus, Rott. n. Lissabon, p. 21 Beachy Head. Baarn, 20 v. Talcahuano naar Corral. Calypso, 20 v. West-Indie te New-Nork. Theseus, 23 v. Danzig te Amst. Ajax, 22 v. Kopenhagen te Amst. Colombia, 22 v. Hamburg te Amst. Costa Rica, 19 v. Curacao n. Puerto Cabella. Deucalion, 22 v. Izmir n. Piraeus. Irene, 23 v. Hamburg te Amst. Mars, 21 v. Palermo n. Algiers. Nereus, Rott. n. Pasajes, p. 22 Lydd. Orion, 22 v. Genua te Venetië. Perseus, 22 v. Kopenhagen te Stettin. Rhea, 22 v. Volo n. Yerakini. Saturnus, 22 v. Thessaloniki te StambouL Trajanus, 23 v. Amst. te Hamburg. Triton, 21 v. Oran n. Genua. Venus, 22 v. Malta te Piraeus. Vesta, 22 v. Tunis te Alexandrië. Stella, Rott. n. Tunis 21, 55 O. v. Niton. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 20 v. Calcutta n. Aroebaal. Agnita, Curacao n. Tyne p. 21 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 21 v. Santos. Zaanland (uitr.) pass. 21 Ouessant. Montferland (thuisr.) 22 v. Rio Janeiro. Waterland (uitr.) 23 te Rio Janeiro. ROTTERDAM—ZUID-AMERffiA LIJN. Alphacca (thuisr.) 22 v. Bahia. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Glengarry. Dairen n. Rott. via Londen pass. 20 Finisterre. Agamemnon. Japan n. Rott. p. 23 Gibr. Flintshire, Japan n. Rott. 23 v. Hamb. Glenogle, Dairen n. Rott. 20 te Singapore. Melampus. Amst. n. Java p. 22 Beachy Head. Glenshil, Dairen n. Rott. 22 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran. 23 v. Batavia te Rott. Dempo (uitr.) 23 te Belawan. Sibajak (thuisr.) 22 v. Sabang. Slamat. Rott. n. Batavia p. 23 Ouessant. Sockaboeml (thuisr.) pass. 22 Perim. Kota In ten (uitr.) 23 van Suez. Tapanoeli (uitr.) 23 v. Suez. Kertosono (uitr.) 23 te Belawan. Siantar (uitr) p. 23 (4 n.) Perim. Indrapoera (uitr.) 23 v. Lissabon. Garoet, 23 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Sintang. 23 v. Batavia te Amst, Poelau Bras, 22 v. Bremen te Amst, Poelau Tello* thuisr.) 22 v. Port Said. Tarakan (uitr.) p. 21 Malta. Bengkalis, 21 v. Batavia n. Amst.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13