AGENDA De Bi ill voors EEN GOEDE BRIL? DAN NAAR WEBER! Het inkomen van den Hertog van Windsor Nieuwe Uitgaven P T FFS D A C, 24 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Firma J. J. Beynes. Toestand bleef zich in 1937 gunstig ontwikkelen. In het verslag over het boekjaar 1937 van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens J. J, Beijnes N. V.. alhier zegt de directie o.a.: De betere toestand van onze Vennootschap, waarop wij in ons vorig jaarverslag konden wijzen, heeft zich verder gunstig ontwikkeld. De rustige en regelmatige gang der werkzaam heden, waartoe de groote toewijding van ons geheele personeel zeer heeft bijgedragen, is oorzaak dat ook de financieele resultaten on verdeeld gunstig mogen worden genoemd. Voor tegenslag zijn wij bij het uitvoeren der werkzaamheden geheel gespaard gebleven. In vergelijking met den normalen omvang van ons bedrijf was de personeelbezetting het geheele jaar hoog. Wij begonnen het jaar met 430 arbeiders; op het einde bedroeg dit aantal 499. met als maximum 602 in Juni. Op 22 Februari begon de aflevering der elec- trische motorrijtuigen van dit tijdstip af werd gemiddeld voor f 9.613.per werkdag afgele verd. voor onze verhoudingen een record. De afdeeling autobussen is dit jaar door ge brek aan plaatsruimte eenigermate in het ge drang gekomen; de fabricage is tot enkele tientallen beperkt gebleven. Ofschoon de verdere vooruitzichten niet ongunstig zijn. toont zich de wisselvalligheid van ons bedrijf weer hierin, dat een slapte in de zomermaanden te verwachten valt. De financieele resultaten van het afgeloo- pen jaar stellen ons in staat op de preferente aandeelen A ten volle uit te keeren het be drag waarop de houders dezer aandeelen aan spraak kunnen maken krachtens art. 29 der gewijzigde Statuten uit hoofde van achter stallig cumulatief preferent dividend. Deze uitkeering bedraagt f 118,68 op ieder prefe rent aandeel A. De algemeene reserve, welke in de voorgaan de jaren werd verbruikt, is thans opnieuw gecreëerd; een bedrag van f 50.000 is hiervoor bestemd. De balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar geven daarna een winst van f 1,211.—; dit bedrag is reeds verminderd met de normale afschrijvingen op gebouwen en machines. Een en ander brengt mede, dat dit jaar geen verdere uitkeering van divi dend kan plaats hebben. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.97 Vfe. Berlijn 72.62V2. Parijs 5.03Vi. Brussel 30.30. Zwitserland 41.30. New-York 1.811/4. 12 uur: Londen 8.97 5 8. Berlijn 72.62Vfe. Parijs 5.03^2- Brussel 30.49. Zwitserland 41.30. Kopenhagen 40.10. Stockholm 46.30. Oslo 45.12y?. New-York 1.811/4 Praag 6.301/2. Italië: vrije lire 9.51V2, reislire 8.55, bank papier 7.80 Verzet tegen interlocaal tram verkeer op hoofdwegen. Op de jaarvergadering van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer heeft de heer Heybroek namens de afdeeling Ren- kum gezegd, dat het Verbond zich meer moest gaan bezig houden met het gevaar, dat inter locaal tramverkeer op hoofdverkeerswegen biedt en hoe langer hoe meer gaat bieden. Hij noemt de tram een roekelooze gebruiker van den weg, die het snelverkeer voor allerlei onverwachte en onaangename verrassingen zet. Spr. stelde een motie voor, van den volgen den inhoud: De algemeene vergadering, enz. geeft als haar meening te kennen, dat het gebruik van de algemeene verkeerswegen door interlocale tramlijnen met het oog op de veiligheid van het verkeer zeer ongewenscht is. zoodat de vergadering met de meeste klem bij het H.B. aandringt om met alle middelen zijn stand punt tegen deze tramlijnen aan te geven. Deze motie werd met meerderheid van stem men aangenomen. Vraagt naar: „Wilhelmina Regina" Een encyclopaedic in zakformaat Uw boekhandelaar ontvangt het deze week! (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 24 MEI Gebouw „De Nijverheid": Psychometrische séance Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Openbare bij eenkomst „Bellamy", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Claudette Colbert en Charles Boyer in „Tovarich" (Vorstelijke emi granten) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Een vrouw verloor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De dubbele bruiloft" met Myrna Loy en William Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema; „Zwischen Abend und Morgen" en .Levende Spoken", 2 en 8.15 uur. Spaame Theater: „De vlootrevue" en Pat O'Brien. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur Teyler Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 25 MEI Gem. Concertgebouw: Openbare vergadering N S. B. 8.15 uur. Rest. Brinkmann: Verloting Kinderherstel- lings- en vacantiekolonies. 8 uur. Hotel De Leeuwerik: Piano-recital George Hamel. 8.30 uur. Statenzaal Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en der avonds Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 8—5 en 7—9 uur. Vredesorganisatie in Den Haag gesticht. Los van Genève. Te 's-Gravenhage is opgericht de „Union Universelle pour ie Droit International et la Paix". Deze organisatie is voortgekomen uit de Amerikaansche „Byrd associates", een groep van captains of industry, onder wie de bekendste namen, die zich om den bekenden Poolreiziger Byrd hebben vereenigd onder het devies „Voor de bevordering van de inter nationale samenwerking". De thans gestichte Union universelle stelt zich voor door de ac tiviteit van nationale comités, gevormd uit de meest vooraanstaande personen, de regeerin gen en de publieke opinie in de verschillende landen ten gunste van den vrede te be ïnvloeden. De Union is in overleg met de Byrd Associates gesticht door den heer Paul Be- nazet, oud-minister der Fransche republiek, ondervoorzitter van de Senaatscommissie voor de financiën en voorzitter van de Senaats commissie voor de luchtvaart, die voorzitter van de Europeesche afdeeling der Union ls geworden. Het eerevoorzitterschap zal aan den heer Guerrero, president van het Permanente Hof voor internationale justitie, worden aan geboden. De zetel der organisatie wordt Den Haag. Reeds is tegenover het Vredespaleis een huis gehuurd: Laan Copes van Cattenburch 3. De medewerking van vele vooraanstaande fi guren, te Londen en Parijs en ook in ons lana, heet te zijn verkregen. PROF. DR. B. SJOLLEMA. Elders in dit. nummer melden wij dat prof. dr. B. Sjollema zal aftreden als hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit. De heer Sjollema werd 16 Maart 1868 ge boren te Grouw in Friesland. Na de H.B.S. te Leeuwarden te hebben doorloopen. ging hij pharmacie studeeren te Utrecht. Van 1891 tot 1893 was hij daar assistent van prof. Wefers Bettink, welke werkzaamheid hij eenigen tijd onderbrak voor een studie aan de universi teit te Jena, waar hij onder leiding van prof. Knorr zich in bepaalde scheikundige proble men verdiepte, om vervolgens in 1893 summa cum laude aan deze universiteit te promo- veeren. De jonge doctor toonde dadelijk zijn be langstelling voor de practische landbouw wetenschap en werd assistent aan het rijks landbouwproefstation te Goes. Vervolgens werd hij in 1895 directeur van het rijksland bouwproefstation te Groningen. Dat bleef hij ongeveer twaalf jaar. waarna hij in 1907 directeur werd van de veeartsenijschool te Utrecht. Dezen werkkring is hij trouw geble ven. De veeartsenijschool werd veerartsenij- kundige hoogschool, hetgeen hem. nu juist 20 jaar geleden, den hoogleeraarstitel bezorgde, en later als veeartsenijkundige faculteit een onderdeel van de Utrechtsche universiteit. Velerlei functies, gevolgen van zijn merk waardige veelzijdigheid, heeft hij daarbij be kleed. Eerst gaf hij onderricht in de plant kunde, aard- en delfstofkunde, pharmacog- nosie. receptuur en practische scheikunde, terwijl hij als apotheker tevens de leiding kreeg van de aan de school verbonden apo theek. Langzamerhand kwam daarin een wij ziging, doordat anderen bepaalde onderdee- len van zijn taak overnamen of sommige vakken van het leerplan verdwenen. Hij kon zich geheel concentreerèn op de physiologi- sche en pathologische chemie, waar in later tijd de pharmacie wederom bijgevoegd werd, benevens de leiding van de apotheek. Toezicht op bouwvallige huizen. Leert het ongeluk te Rotterdam iets aan Haarlem? Het ontzettende ongeluk te Rotterdam dringt natuurlijk de vraag naar voren: hoe is het toezicht op bouwvallige, huizen te Haarlem geregeld? Wij bespraken deze quaestie met den Di recteur van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. Ir. D. Kruyf begon met op te mer ken dat uit de mededeelingen in de pers ge bleken is, dat daar bij een verbouwing een fout begaan ls. Natuurlijk kan niet gezegd worden dat hier nooit een fout gemaakt zal worden, maar natuurlijk wordt bij bouwwer-1 ken en ook bij verbouwingen de noodige voor zichtigheid betracht. Dit is in het bijzonder noodig bij het verbouwen van oude perceelen, want die kunnen in het algemeen gesproken het meeste gevaar op leveren. Een speciaal toezicht op bestaande huizen en gebouwen bestaat niet. Trouwens ook in andere steden niet. In de praktijk is zoo iets niet noodig gebleken. De inspecteurs van Bouw- en Woningtoezicht zijn vrijwel den geheelen dag op pad om toezicht te houden op bouwwerken. Natuurlijk bepalen zij zich niet tot de bouwwerken zelf maar wijden ook hun aandacht aan aangrenzenden panden. Als zij op straat zijn geven zij natuurlijk hun oogen den kost" en overal waar zij iets maar iets verdachts zien, moeten zij een on derzoek instellen. Dit doen -evenwel niet al leen de inspecteurs maar alle ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht. Mij zelf zon der lk niet uit. Ook de ambtenaren van Open bare Werken maken zich in dit opzicht ver dienstelijk Maar zoo vervolgde de directeur wij kunnen niet alles zien. Elk ingezetene van Haarlem kan ons hierbij goede diensten be wijzen. Ieder die met een „misschien" ge vaarlijke bouwval bekend is. kan dit opge ven aan Bouw- en Woningtoezicht. Dit ge beurt reeds nu, doch na het ongeval in Rot terdam is er aanleiding om daarop nog eens met nadruk te wijzen. Elke aangifte wordt nauwgezet onderzocht. Het is beter dat onze ambtenaren desnoods eenige keeren voor niets ergens heen trekken, dan dat wij door een ongeluk zouden worden overvallen. Natuurlijk zal het voorval te Rotterdam ook voor onze ambtenaren een aansporing zijn om hun oogen goed open te houden. Maar ik ben zoo besloot de directeur overtuigd, dat er geen reden voor eenige on gerustheid te Haarlem behoeft te bestaan. Haarlem is wel een oude stad, maar er zijn niet veel perceelen die in een bouwvalligen toestand verkeeren. Dat is in verschillende andere oude steden veel erger. Wat op den duur eenig gevaar zou kunnen opleveren, wordt onder toezicht gehouden, zoodat In tijds maatregelen genomen kunnen worden. Ieder moet evenwel voor zich zelf de noo dige voorzichtigheid betrachteen. Soms wor de ner eenvoudige verbouwingen uitgevoerd zonder Bouw- en Woningtoezicht er in te kennen. Als men bijvoorbeeld bij het maken van een zolderkamer de onvoorzichtigheid begaat om een der steunbalken van een dak wee te zagen omdat die in den wee staat '-in rjp notwiHHjf eevaar opleveren. Dan hebben wij het gehad, dat een branr1 stoffenhandelaar achter een schutting die aan de straat grensde een grooten voorraad steenkolen opsloeg, waardoor die schutting bezweek. Als er toevallig op dat oogenblik voorbijgangers geweest waren, hadden er ook ongein i-ten kunne» "o^aureix pelt Meest matigen Noordelijken tot Weste lijken wind. zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, kans op regenbuien, iets koeler. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten op den Oceaan hield stand. Op IJs land is de luchtdruk aanmerkelijk gestegen. Het hoogedrukgebied, dat gisteren nog over de Oostzee lag, trok zich naar het Oosten terug. De depressie welke zich gisteren over de Brit- sche eilanden ontwikkelde, breidde zich be langrijk uit en werd dieper. Het centrum ligt thans over de Noordzee. Op de Britsche eilanden, onze omgeving en Frankrijk, waait een matige tot krachtige Noordwestelijke wind, met meest zwaar be wolkte lucht en licht buiig weer. In Oost- Duitschland, de randstaten en in Oost-Zwe den is het weer nog helder, met zwakken Zuidoostelyken wind. In het overige deel van Scandinavië is de lucht betrokken, met regen. In onze omgeving. Frankrijk, Zuid-Duitsch- land en in het grootste deel van Scandinavië is de temperatuur onder normaal, in Oost- Zweden en in de randstaten is zij er boven, overigens zijn de afwijkingen gering. Voor morgen wordt nog koel buiig weer verwacht, bij matigen Noordwestelijken wind. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 11.18 uur; n.m. 23.46 uur. Strand berijdbaar van 16.15—21.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer; 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Praag wekt op tot matiging. Het Tsjecho Slowaaksche persbureau pu bliceert een door de radio uitgezonden regee- ringsverklaring. Daarin wordt vastgesteld, dat de Zondag gehouden gemeenteraadsverkie zingen in kalmte en orde verloopen zijn. De regeering ziet daarin de uitdrukking van de politieke rijpheid en den goeden wil van alle klassen der bevolking. De regeering verzoekt thans de bevolking zonder onderscheid van stand of nationaliteit, den politieken partijen en anderen organisaties af te zien van alle bijeenkomsten, die aanleiding zou kunnen geven tot betoogingen. - - Japansche opmarsch naar de hoofdstad van Honan. HANKAU 24 Mei (Reuter-A. N. P.) De Chineezen bevinden zich te Kaifeng, de hoofdstad van Honan, in een critieke positie, daar twee Japansche colonnes in de richting dezer stad marcheeren. De Chineezen hebben een wanhopigen te genaanval ondernomen. Zij maken daarbij gebruik van tanks en treden op in massafor matie om te trachten den Japanschen op marsch tot staan te brengen. Prof. dr. Pli. Kleintjes overleden. AMSTERDAM, 24 Mei In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Amsterdam plotseling overleden prof. dr. Ph. Kleintjes. De hoog leeraar had gistermiddag zijn af scheidscollege aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam gegeven en was daarna gehuldigd. Gisteravond heeft hij aangezeten aan een intiem dinar. Toen hij thuiskwam voelde hij zich vermoeid en begaf hij zich te ruste. Spoedig daarop trad plotseling de dood in. De in den afgeloopen nacht plotseling over leden hoogleeraar, prof. dr. Ph. Kleintjes, werd op 26 September 1867 te Yeddo in Ja pan geboren. Hij genoot zijn opleiding' in Nederland en begon zijn studies aan de rijksuniversiteit te Leiden, na eerst het gymnasium te Rotter dam te hebben doorloopen. Daarna studeerde hij te Berlijn. In 1890 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen aan de rijksuni versiteit te Leiden opeen proefschrift getiteld: „Het faillissement in het internationaal pri vaatrecht". Na in 1891 het aanvullingsexamen voor den Indischen rechterlijken dienst te hebben af gelegd. was hij van 1891 tot 1892 werkzaam bij het departement van Justitie te Batavia. Wegens gezondheidsredenen keerde hij naar Europa terug en vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Amsterdam. In 1895 vertrok hij naar het buitenland en werkte achtereenvolgens te Boedapest, Wee- nen en Parijs. In 1907 werd hij tot tijdelijk lector aan de Universiteit te Leiden benoemd, om gedu rende de afwezigheid van den hoogleeraar van Vollenhoven diens colleges in het koloniaal staatsrecht waar te nemen. In het zelfde jaar werd hij als leeraar in de rechtsweten schappen aan de Nederlandsch-Indische be- stuursacademie te 's-Gravenhage verbonden. In 1912 werd hij tot hoogleeraar te Gronin gen benoemd, elf jaar later te Amsterdam. Nog tweemaal heeft prof. Kleyntjes ook de Leidsche Universiteit na 1907 gediend en wel in 1932 gedurende een tweede reis van prof. Van Vollenhoven en evenzoo na het overlijden van dezen hoogleeraar tijdens de vacature in 1933 en 1934. Van zijn hand zijn verscheidene werken verschenen, o.a.: „Het staatsrecht van Ned.- Indië" (1903), welk werk bij den vijfden druk in twee deelen is gesplitst en onder den titel .Staatsinstellingen van Ned.-Indië" resp. in 1927 en 1929 verschenen is en „Wetten en verordeningen betreffende de staatsinrich ting van Ned.-Indië" (twee deelen 1927 Republikeinen aan liet Catalaan- sclie front in den aanval. Vergeefsche poging de Nationalistische linies te doorbreken. Jean de Gandt meldt uit Balaguer, 23 Mei: De herhaalde aanvallen der laatste dagen hebben de republikeinsche legers aan het Catalaansche front vandaag in versterkte mate voortgezet. Zij hébben over het 90 K.M. breede front een aantal aanvallen gedaan, waarbij aan beide zijden alle wapens, en wel in het bijzonder de artillerie, het luchtwapen en de tanks, werden ingezet. Acht kilometer ten Oosten van de Segre trachtten de republikeinen door de nationa listische linies heen te breken. Zij hadden de tankafdeelingcn hierbij vooruit gezonden, doch een zwaar anti-tankgeschut wachtte hen op en ook de afdeelingen mitrailleurs lieten zich niet onbetuigd. Een aantal republikein sche eskaders trachtten de brug over de Segre, die in handen der nationalisten is te vernielen, doch een overmacht van nationalistische jachtsvlieg tuigen verhin derde dit. De republikeinsche legerleiding had een groote troepenmacht voor dezen aanval be stemd, doch de Nationalisten hadden spoe dig groote versterkingen aangevoerd. Zoo ge lukte het den nationalisten tegen den mid dag de aanvallers op hun eigen stellingen terug te dringen. Ook ten noorden van Balaguer hebben de republikeinen eenige aanvallen gedaan. Zij werden met verlies van eenige honderden teruggeslagen en bovendien werden velen ge vangen genomen. United Press), Rcgeeringsoverwinning in Andaluziëë.ë ALMERIA, 24 Mei (Havas—A.N.P.) Na een onverwachten aanval aan het front in Andaluzië hebben regeeringstroepen tusschen Almeria en Mortil tal van versterkingen ver nield en een groote hoeveelheid materiaal buitgemaakt. Zij hebben den opstandelingen hevige verliezen toegebracht. Nationalistische vlag te Gibraltar. GIBRALTAR, 23 Mei (Havas). De auto riteiten hebben 't rechtsche Spaansche agent schap toegestaan met ingang van morgen de vlag van Franco op de nieuwe gebouwen te hijschen. Men vreest, dat dit besluit aan leiding zal geven tot incidenten. TSJECHISCH VLIEGTUIG NIET BOVEN DUITSCH GEBIED? (Zié ook pag 4). PRAAG 24 Mei (Ceteka). Ten aanzien van de in het buitenland verspreide geruch ten over het schenden van de grens door een Tsjechisch militalir vliegtuig in het gebied Vejprty wordt medegedeeld, dat volgens oog getuigen het vliegtuig in ongereede geraakte boven Tsjechisch gebied, te negen uur in den ochtend. Onmiddellijk nadat het toestel boven Vejprty verscheen kwam een dichte mist op Het vliegtuig bevond zich toen boven een bosch ëri het stiet-tégen een boqm. Toen het vliegtuig op den grond stortte,' ontplofte de brandstofvoorraad. Van het ongeluk waren getuige een pa trouille douaniers, een houtvester en een vijf tiental arbeiders. Allen hebben gezien, dat het vliegtuig niet uit de richting van de Duit- sche grens kwam. GERUCHTEN OVER NIEUW GRENS INCIDENT van TSJECHISCHE ZIJDE TEGENGESPROKEN. PRAAG, 24 Mei (Havas) Het Ceteka deelt mede, dat volgens berichten uit het buiten land Tsjecho Slowaaksche soldaten een grens- brug in de buurt van Hohensfurth, ten noorden van Linz, met stroo omwikkeld, met benzine overgoten en in brand zouden hebben gestoken. Gezaghebbende Tsjecho Slowaaksche krin gen constateeren, dat bij Radvanof, ten zui den van Hohensfurth, in November 1937 door onbekend gebleven personen een houten bruggetje werd beschadigd. Het is deze zelfde brug, die volgens de buitenlandsche berichten, door Tsjecho Slowaaksche soldaten zou zijn verbrand. De aangegeven wijze van vernieling der bi'ug toont aan, dat de berichten leugenachtig zijn, daar men op die wijze niet een brug vernielt. Onrust op Jamaica. Stakers doen aanvallen op fabrieken. KINGSTON (Jamaica) 24 Mei (Reuter-A.N.P.) Het schijnt, dat de toesfend als gevolg van de stakingsbeweging, die haar oorsprong vond in de staking der bootwerkers, ernstiger wordt. Gistermiddag moesten de tramdiensten worden gestaakt. Ook het personeel van den reinigingsdienst is in staking gegaan. Des morgens hadden stakers een aanval on dernomen op het pompstation, de electrische centrale en de gasfabriek. Zij dwongen de ar beiders eveneens het werk neer te leggen. De voedselvoorziening zou in het gedrang kunnen komen. De toestand is ernstig gewor den, aangezien niets uit de landelijke distric ten of uit de dokken, waar vier schepen lig gen, welke nog gelost moeten worden, is aan gevoerd. De regeering heeft een beroep gedaan op alle burgers, die daartoe in staat zijn, dienst te nemen als hulppolitiebeambten en bij te dragen tot de voortzetting der voornaamste overheidsdiensten. Britsche kruisers onderweg United Press meldt: In verband met den ernst van den toestand zijn twee Britsche kruisex-s naar Jamaica on derweg. Gouverneur Sir Edward Denham zou na met militaire en politie-autoriteiten te hebben geconfereerd om marinetroepen ter bescherming hebben verzocht. Gisteren heb ben nieuwe botsingen plaats gehad. Eenige duizenden stakers verzamelden zich om een optocht te houden. Zij marcheerden door de regeeringswijk. Een dokter werd hier zoodanig mishandeld, dat hii bewusteloos bleef liggen Bij die gelegenheid zijn ook schoten gevallen, doch wie geschoten heeft is niet bekend. De ernst van den toestand heeft regeering en burgers er toe geleid een burgerwacht te vor men. Eenige groote maatschappijen hebben hun employés van wapenen voorzien, tenein de de eigendommen dezer maatschappijen te gen aanvallen te kunnen verdedigen. behoeft gij heusch niet te hebben, om toch als deze gekleed te gaan. Wij kleeden U net zoo onberispelijk, reeds vanaf ƒ1.per week. En.tegen contante prijzen. Let U maar op: Sportcostuums in alle kleuren vanaf 19.75, Kamgarens in de nieuwste tinten vanaf ƒ24.75, Jongens Plusfour Costuums vanaf 10.75, Ga bardine Jassen vanaf ƒ22.50. Gabardine Man tels vanaf 19.75, Tweed Mantels en Jassen 24.50. Komt U eens passen? U slaagt zeker bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE, SCIIAGCHELSTRAAT 19 C TELEF. 17273 naast Slager's Verfhandel. (Adv. Ingez. Med.) Algemeene Muziek- geschiedenis. Bij de Uitgevers Mij. H. de Haan N.V., te Utrecht, is verschenen: Algemeene Muziekge schiedenis. gefrustreerd overzicht der Euro peesche muziek van de Oudheid tot heden, onder redactie van prof. dr. A. Smyers. Mede werkers zijn: prof. C^i. van den Borren; dr. E. Bruning O.F.M., John Daniskas; dr. R. Lenaerts, prof. dr. F. van der Mueren, Wil lem Pijper en drs. E. Reeser. Dit fraaie standaardwerk, zeer mooi uit gevoerd en met tal van prachtige portretten, fijn-gekleurde platen en ruim 200 muziek voorbeelden verlucht, verdient de belangstel ling van iederen muziekliefhebber. De Oudheid wordt bij deze muziekgeschie denis slechts In zooverre betrokken, als zij de basis vormt voor de muziek der vroege middeleeuwen. Het geheele werk is verdeeld in acht dee len, die ieder zooveel mogelijk een afgeslo ten stijlperiode omvatten. Alleen het eerste deel staat eenigszins op zichzelf; in dit eer ste hoofdstuk geeft dr. E. Bruning O.F.M. een overzicht van het Gregoriaansch tot op onzen tijd. Voor de behandeling van elke periode werd een medewerker gekozen, die door zijn spe ciale studie als kenner van dat tijdvak mag worden beschouwd. Zoo behandelt prof. v. d. Borren het tijdvak „Van Hucbald tot Dufay"; prof. Smyers schrijft over: „Van Ockeghem tot Smee- linck"; dr. Lenaerts behandelt: „Van Mon teverdi tot Bach"; drs. Reese: „Van Bach tot Beethoven", prof. v. d. Mueren: ..Van Beet hoven tot Wagner", John Daniskas: „Van Wagner tot de Modernen" en Willem Pijper: „Van Debussy tot Heden". De samenstellers hebben begrepen dat muziekvoorbeelden als illustratief materiaal voor een werk als deze muziekgeschiedenis onontbeerlijk zijn en noodzakelijk voor een goed inzicht in de historische ontwikkeling der muziek. Aan het einde van ieder deel is een uitge breide literatuuropgave opgenomen, waarin vooral de meest recente publicaties op musi cologisch gebied zijn vermeld. Een uitvoerig register verhoogt de bruikbaarheid van het boek. Droge vakgeleerdheid geeft dit werk niet; er is naar gestreefd en de samenstellers zijn daarin zeer zeker geslaagd ook den gewonen muziekliefhebber iets te bieden, dat hij met groote belangstelling zal lezen. Ook typografisch is deze muziekgeschiede nis bijzonder goed verzorgd en in zijn voor namen kunstlederen band met goud bestem peld vormt het kloeke werk een sieraad voor de boekenkast. VOETBAL. Nederland—Ned.-Indië definitief. Naar wij vernemen, zal de voetbalwedstrijd NederlandNederlandsch Indië, die in het ka der van den Olympischen dag op 26 Juni in het Stadion te Amsterdam zou worden ge speeld. definitief doorgang vinden. De heer Van Bommel, leider van de Indische ploeg, en de heer Lotsy zijn het na onderling overleg volkomen eens geworden. Na den wedstrijd tegen Hongarije op 5 Juni a.s. te Reims zal alleen nog tegen Nederland (26 Juni) worden gespeeld. De ploeg blijft regelmatig trainen; er zullen oefenpartijtjes zonder publiek wor den gespeeld om de ploeg fit te houden. Op 1 Juli vertrekt het elftal met zijn leiders uit Genua naar Indië. Het programma voor Hemelvaartsdag. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HeraclesFeij enoord D.W.S.—P.S.V. OM DEN K.N.V.B.-BEKER D.F.C.Helmondia (op het terrein van Helmondia). Het programma voor Zondag 29 Mei. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Be QuickD.W.S. AFDEELING II. Promotie derde klasse: B.M.T.—R.D.M. AFDEELING IV. Promotie tweede klasse. De ValkBleijerheide MirandaHero OM DEN K.N.V.B.-BEKER: Winnaar van den wedstrijd D.F.C.Hel mondia (die Donderdag gespeeld wordt) te gen A.G.O.V.V. HaarlemV.S.V. (het terrein wordt nader bekend gemaakt). BLOEMENDAAL IIET SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Vrijdag 27 Mei a.s. in plaats van van 10—12 uur van 9—11 uur spreek uur houden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. Groeneveld—Volkers, d. P. Schaap—Brandt, z J. W. Bas—Niessen, z. Ondertrouwd: W. H. Hoijer en A. H. L. Kutzleb; L. Meijers en E. de Winter Getrouwd: J. Duurentijdt en J. E. Kroone. Overleden: J. van der Niet, 79 j., overleden te Haarlem; H. Marbus 42 i.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2