urn I 1 HANDBAL OVERHEMDEN WIM WORM WIELRIJDEN. r KAMERPLANTENMEST 25 en 50 dt. (IN/T IN IlTIIKIt HET FESTIVAL PIANO-AVOND u NDERWOOD V R TJ D A G 27 MET 1938 HA'AREEM'S DAGBEXD T2 STEDENTOUKNOOI IN DEN HAAG. (Dames). Haarlem—Den Haag B (2—1) Al spoedig blijkt, dat de partijen goed tegen elkaar opwegen. Wanneer na 15 minuten de Haagsche mid-voor een hoogen zwaaiworp geeft, laat mej. Lucas den bal glippen, zoodat Den Haag een 1—O-voorsprong krijgt. In de tweede helft komen de Haarlemsche dames allengs sterker opzetten; na 10 minu ten schiet mej. R. Poorter onhoudbaar in (1—1). Nu wordt aan beide zijden enthousiast voor de overwinning gestreden. Ongeveer 5 minuten voor het einde komt mej. E. Daudey vrij voor het doel; zij passeert met een boogbal de Haagsche keepster (21) Nu is Haarlem meester van het veld; met een Haarlemsch overwicht komt het einde. Den Haag A—Amsterdam (6—3) Gedurende den geheelen wedstrijd is Den Haag sterker; vooral door haar "midvoor R. Leeksma weet zij voor rust de Amsterdamsche keepster vijf maal te passeeren. Hiertegen kan Amsterdam slechts één doelpunt plaat sen (51). In de tweede helft is Den Haag minder pro ductief, doordat haar korte samenspel vlak voor den doelcirkel weinig kansen geeft. Slechts éénmaal wordt in deze periode door Den Haag gescoord. Tijdens eenige snelle aanvallen weten de Amsterdamsche dames tweemaal het Haag sche doel te vinden, zoodat het einde een 63-zege voor de thuisclub brengt. Winnaarsfinale. Dm Haag A—Haarlem (6—2) Zooals verwacht werd, heeft Den Haag ook haar tweeden wedstrijd gewonnen, zoodat zij winnares van het tournooi is geworden. De grootere productiviteit voor het doel heeft den doorslag gegeven. Dadelijk na het be gin neemt Den Haag met een ver schot van mej. Leeksma de leiding. Spoedig verhoogt de rechtsbinnen den voorsprong. Hierna komt een goede Haarlemsche aanval, die besloten wordt met een hard schot van R. Poorter, dat voor de Haagsche keepster onhoudbaar is. Voor rust verhoogt R. Leeksma den Haag- schen voorsprong (31). In de tweede helft is Den Haag steeds iets doortastender, doch een hooge Haagsche score wordt voorkomen, door het sublieme spel der Haarlemsche achter- hede. waarvan vooral mej. J. Biesbrouck een fraaie partij speelt. Toch wordt eenige malen van ver af met succes op doel geschoten, zoo dat de voorsprong tot 51 oploopt. Uit een vrijen worp verkleint R. Poorter den achterstand (52). Wanneer Den Haag dan nog eenmaal door breekt en mej. Leeksma onhoudbaar in schiet.. wint dit elftal verdiend het dames- stedentournooi (6—2). Verliezerswedstriid. Amsterdam-Den Haag B (1—0) Stand met rust 1-0. door 'n hard schot van de Amsterdamsche midvoor. Einde 10. (Heer en.) Haarlem-Aalsmeer (8—6) (Na verlenging.) Er wordt direct aan beide kanten snel ge speeld; spoedig opent J. Duijff, de Haarlem sche score 10. Dan neemt Aalsmeer even het spel in han den; door schoten van Tulp en v. Bladeren wordt, de achterstand in een 21-voorsprong omgezet. Aalsmeer scoort dan door K. de Boer nummer 3, voordat Haarlem de inzinking te boven komt. Voor rust verkleint midvoor Witziers den achterstand (23). Na de rust wordt er zeer fel gestreden om een overwinning te behalen; de doelen zijn beurtelings in gevaar. Wanneer de 2—3-achterstand van Haarlem door mooie goals van v. Santen en Duyff is omgezet in een 43-voorsprong, duurt het niet lang of K. de Boer en v. d. Pol geven weer aan Aalsmeer de leiding (45). Zoo komt dan na een gelijkopgaanden strijd het einde met een 66 gelijk spel, daar voor Haarlem Van Gorcum en Brussé en voor Aals meer Eveleens nog eenmaal scoren. Nu wordt er tweemaal 7y2 minuut ver lengd en wanneer Haarlem reeds spoedig door v. Santen en Duijff weet te scoren, is Aals meer geslagen. Einde 8—6 voor Haarlem. Den Haag-Amsterdam (5—1) Op regelmatige wijze behaalt Den Haag na een betrekkelijk onfortuinlijke eerst helft (ruststand I1) in de tweede helft een 51- ovenvinning met een vlot, doch kort combi natiespel. Winnaarsfinale. Den Haag-Haarlem (11—5) Zooals wij reeds schreven heeft de zwak kere Haarlemsche achterhoede in dezen wed strijd den doorslag gegeven. De geheele mid denlinie fungeerde alleen als achterhoede zoodat de voorhoede (vooral de binnenspelers) overbelast werd. In de eerste helft weten de snelle Haagsche spelers de leiding te nemen, doch ook de Haarlem-voorhoede weet het doel te vinden, zoodat dc achterstand steeds slechts één goal bedraagt. Rust 5—4. Na dc rust blijkt Haarlem uitgespeeld te zijn, wanneer de Haarlem-doelman v. Beek eenige zwakke momenten krijgt, komen de Hagenaars zeer gemakkelijk-aan een 114- voorsprong. Even voor het einde herstelt Haarlem zich dan eindelijk en verkleint J. Duif den ach terstand 111—5). Hiermee komt het einde, zoodat ook de Haagsche heerenploeg het ste- dentournooi wint. DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN. VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Dc eerste partij van den herkamp om den titel van hoofdklasse kampioen van Haarlem en omstreken tusschen J. B. Sluiter Jr. en P. j. van Dartelen werd in ..Het Hof van Hol land" gespeeld; die eindigde in remise. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. De wedstrijden om de clubkampiocnschap- pen der Haarlemsche Damclub werden voort gezet met de volgende uitslagen: Tweede klasse: C. B. de Laat wint van J. J- Koren; C. van Wageningen wint van J. H. Sooor. 'Derde klasse: J. H. Klaverstijn wint van W. H. J. v. d. Eijnde. J. Piek remise met A. Blom. Enorme keuze Heeren Modemagazijn Anegang 27 (Adv. Ingez. Med.) „DAMCLUB HAARLEM". Bovengenoemde damclub hield haar 34ste jaarvergadering. Behalve de gewone agenda punten voor zoo'n vergadering o.a. bleek de rekening en varantwoording van den pen ningmeester met een batig saldo te sluiten werd de agenda voor de jaarvergadering van den Ned. Dambond uitvoerig besproken. Een ander belangrijk agendapunt was de viering van het 35-jarig bestaan van de club in Februari a.s. Besloten werd dit feit in intie- men kring te herdenken. Als bestuurslid in de plaats van den heer H. Kroon, die op medisch advies had bedankt, werd gekozen de heer P. Mollema Jr. De voor zitter, de heer H. A. van Abs, werd bij accla matie herkozen. Uitslagen van de onderlinge wedstrijden om het club-kampioenschap. Hoofdklasse: P. v. WamelC. v. d. Werff 1—1 P. Mollema Sr.— H. W. de Mol 1—1 G. P. RoetP. Mollema Sr. 20 Th. van Wamel—H A. van Abs 11 G. P. Heek—F. Mollema 2—0 C. Dikke boomTh. v. Wamel 11 le klasse: P. Mollema Jr.R. Groos 20 A. RussP. Mollema Jr. 02 L. P. HugesR. Groos 11 B. GabrielF. H. Verpoorten 11 J. H. BurghoutR. Groos 02 A. RussPh. F. Amelung 11 B. GabrielL. P. Huges 20 SIMULTAANSEANCE P. H. MEURE TE HALFWEG. De heer P. H. Meure gaf een simultaan seance voor de damclub „Halfweg". Door 23 damspelers werd er aan deelgenomen. Te half tien werd deze séance onderbroken, ten einde den heer K. de Jong. voorzitter van den districtsbond Noord-Holland, in de gelegen heid te stellen een propaganda-woord voor aansluiting van ..Halfweg" bij den Nederl. Dambond en Districtsbond Noord-Holland te kunnen spreken. „Halfweg" zegde toe zich met September a.s. te zullen aansluiten. Hierna werd de séance voortgezet. De simultaanspeler won 17 partijen, ver loor 2 partijen tegen de heeren J. Sopar en P. Kempe en speelde 4 partijen remise tegen de heeren J. Achterhof, F. Kempe, B. Kempe en A. Vink, DAMCLUB „KIJK UIT". Bovengenoemde damclub verandert van clublokaal. Ze gaat naar het gebouw van de R.-K. Speeltuinvereniging aan den Rijks straatweg (vroegere Lighal). Donderdag 2 Juni heeft de officieele opening plaats, waar bij de heer H. W. Zitman een simultaan séance geeft voor leden en belangstellenden. De laatste uitslagen waren: Strootman—Leuffen 20 VinkKlaver 02 VerwaalGoets 02 v. Vliet—Nieuweburg 2—0 PersoonReier 20 Dikkeboom—Bogaard 0—2 A. GoetsWarmerdam 02 Feilcraticweclstrijclen te Heemstede Na tweemaal uitgesteld te zijn konden ein delijk de openingswedstrijden- van bovenge- nnoemde Federatie plaats hebben en hoewel het weder nog niet ideaal genoemd mocht worden, was er vrij veel belangstelling. Niet minder dar. 45 renners kwamen aan den start voor drie wedstrijden, n.l. een sprint-, een klassement- en een koppelwedstrijd. In het Sprintnummer zegevierde R. Groot op zeer gemakkelijke wijze hij toonde weer goede vorderingen gemaakt te hebben en zal dit seizoen wel meer van zich doen spreken. Het duel Grootde Best. waarop men gehoopt had, bleef uit, daar De Best wegens zijn ziekte zijn ouden vorm nog niet had en in de repéchage door zijn clubgenoot Terburg uitgeschakeld werd, die in de finale de tweede plaats be zette. G. Peters, een veel belovend jong ren ner, die zich in de finale No. 3 plaatste, reed zeer goed door in de demifinale De Lange te kloppen. Bij de C-klasse zagen we Stet. A. de Vries en Koppen zich onderscheiden door de le, 2e en 3e plaats te bezetten. Een klassementwedstrijd over 30 ronden werd een mooie overwinning voor J. Bos. ge volgd door Huyg en C. Bijster. De koppelwedstrijd was zeer spannend; hier in toonde C. de Best zich weer op zijn best. De uitslagen waren als volgt: Sprint 3 Baanronden: le serie: 1. R. Groot, 2. Terburg. n.g. T. Jansen en de Veer, 2e serie: 1. Veerman. 2. de Best. n.g. Huyg en Stet, 3e serie: 1 v. d. Heyden, 2 j. Bos. n.g. Buys. A. de Vries en Laan. 4e serie: 1. Valkman, 2. Sicbe- ling, n.g. Jansen. 5e serie: 1. G. Peters, 2. Duyns, D. Drost gevallen, n.g. Bakker. 6e serie: 1. De Lange, 2. Schenk, n.g. Korthals en Bijster. 7e serie: 1 Burger. 2. Portegies. le Herkansing: 1. Terbrug. 2. de Best. 3. J. Bos. 2de Herkan sing: 1. Duyns. 2. Schenk, 3 Portegies, 4. Sie beling. le demifinale: 1. Groot. 2. Burger, 3. Veerman. 2de demifinale: 1. Terbrug. 2. v. d. Heyde, 3. Duyns, 3e demifinale: 1. G. Peters, 2 De Lange, 3. Valkman. Finale: 1. R. Groot, 2. Terburg, 3. G Peters 20 ronden C-klasse: 1. Stet, 2. A. de Vries, 3. Koppen. Klassementwedstrijd 30 ronden; 1. J. Bos 7 p., 2. Huyg 6 p., 3. Bijster 6 p., 4. Bakker 5 p., 5. Schenk 5 p., 6. T. Jansen 2 p., 7. Laan 1 p., 8. Korthals 1 punt. Koppel wedstrijd 100 ronden 2 klassementen: 1. C. de Best—Th. Drost 8 punten, 2. D. Drost— Valkman 5 punten. 3. Buys—Siebeling 3 pun ten. 4. v. Halst -Peters 1 punt, 5. Terburg Burger 0 punten. 6 OpbroekEsveld 5 punten op 1 ronde. 7. DrogtropGruyters 0 punten op 1 ronde. 8. Duynsde Veer 0 punten op 3 ronden. Tijd 27 min 28 sec. Achillea. Achilles hield op Hemelvaartsdag 's mor gens een koppel-recordrït over 40 K.M. De uitslagen waren als volgt: Klasse A en B 40 K.M.: 1. Buijs—Ekel 1 uur 4 min. 58 sec., 2. Dc VriesSchrama 1 uur 5 minuten 10 sec., 3. KorthalsDuins 1 uur 6 min. 55 sec., 4. ClaassenRusman 1 uur 7 min. 29 sec. 5 Siebeling—Koppen l uur 8 min. 5 sec. De andere renners gaven op. Klasse c en Juniores 40 K.M.: l Wesselman v. Rooden 1 uur 9 min. 56 sec.. 2. Swcers -Na- I gelhout 1 uur 15 min. 50 sec.. 3. Jaspers—Don I kersloot 1 uur 18 min. 28 scc.. 4. Hobbelen— J Koppen 1 uur 18 min. 50 sec. Zondag a.s. vertrek 10 uur uit de Koning straat. A- en B-klasse rijden 70 K.M., C- klasse en juniores 35 K.M. Voor dezen wed strijd zijn eenige mooie bekers beschikbaar, welke a.s. Maandag op de vergadering wor den uitgereikt. De Jonge Kampioen. Op Hemelvaartsdag reden vele nieuwelin gen van deze club mee in de Ronde van Nijenrode. G. Peters wist uit een sterk bezet veld van nieuwelinge» de eerste plaats te bezetten. A. de Vries bezette de eervolle 3de plaats. Zaterdag 28 Mei rijden de volgende nieu welingen in de Ronde van Alkmaar: G. Pe ters, A. de Vries J. Roorda, J. Smit. HALFWEGSCIIE WIELERBAAN. Zondag a.s. 29 Mei worden op de Halfweg- sche Wielerbaan groote internationale wed strijden gehouden. Het hoofdnummer be staat uit een landen-omnium. waarin o.a. voor België uitkomt de prof. sprint kampioen Cools, de opvolger van Jef. Scherens, voor Duitschland de bekende renner Groszimling- haus en voor Holland Jac. van Egmond. Laatstgenoemde schijnt over zijn inzinking heen gekomen te zijn, gezien de schitterende resultaten, welke door hem in het buiten land zijn behaald, o.a. te Kopenhagen enz. Verder bevat het programma een 50 K.M. koppelwedstrijd met de volgende ploegen: Cools-Reuter, Groszimlinghaus-Riethoven. Van Egmond-Rijncveld, Matena-Heslinga, Weemaes-Bakker en Brizee-Bouquet. POSTDUIVEN. WEDVLUCHT VAN VILVOORDEN Afstand 162 K.M. J. F. Koedijk 1 6. B. C. v. d. Meer 2 4 19. II. Groen 3 17, S. v. Gennip 5 9 11 12 14, H. v. d. Reep 7 13, H. v. Oldenmark 8 15 A. Kramer 16 20, F. v. Gelder 18, J. J. Las- schuit 21. Eerste duif 9.17.58; laatste duif 9.23.03 f) nio\ Bij olie qoede bloemisten. en landkind. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK van „Eensgezindheid", Heemstede Opening en marsch- wedstrijd. De deelnemers aan het festival, dat ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan van Heemstede's oudste muziekkorps werd gege ven. zullen ongetwijfeld aan dit feest aange name herinneringen bewaren. Om half een werden zij ten raadhuize officieel ontvangen door burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, die hen toesprak. Het verheugt mij, aldus spr., u zoo voltal lig te zien opgekomen naar onze gemeente, waar ik weet dat er op een dag als deze zooveel van u gevraagd wordt. Geteld bij de moeiten der voorbereiding (die echter op zichzelf een aansporing inhoudt tot ijverige studie), is de gevraagde moeite niet gering. Maar ongetwijfeld heeft bij u ook de lust voorgezeten, het mooie uwer kunst ook te ge ven aan andere menschen, zoodat wij u nu gezamenlijk hier mogen zien. Bovendien was het uwe zustervereeniging „Eensgezindheid", die jubileert, een reden op zichzelf om dezen dag hier aanwezig te willen zijn. Hierna richtte de bugemeester zich in 't bijzonder tot den heer v. d. Ham, voorzitter van het jubileerer.d korps. Nog eens weer bleek het. hoezeer het gemeentebestuur den arbeid der korpsen op prijs stelt. En zich tot allen richtend: ..Ook in uwe gemeenten ik ben er van overtuigd zal men uw streven steunen. Ik hoop dat de verwachtingen, die gij hadt toen men u heden aan de grens on zer gemeente opwachtte, niet zullen be schaamd worden. Ja. al mocht gij niet be- hooren tot de gelukkigen, die een prijs kon den bemachtigen, dan hebt gij toch de vreug de gesmaakt van samen te kunnen zijn met anderen, die hetzelfde gevoelen als gij". Vervolgens bracht de burgemeester een heildronk uit op het welzijn van Eensgezind heid en de zustervereenigingen. Inmiddels hadden de gezamenlijke korpsen zich opgesteld vóór het Raadhuis, op het bor des luisterden de burgemeester en eenige ge- noodigden naar een uitvoering van Vlessing Sr.'s feestmarsch. Zonder overdrijving zij ge zegd, dat Philip S. Vlessing's markante lei ding iets ten gehoore bracht, dat grooten in druk maakte, bewondering ook wekte dat uit zoo heterogene bestanddeelen iets zoo tref fend moois tot stand kon komen. Achtereenvolgens begaven zich dan de ver schillende korpsen, onder blijde klanken naar het terrein waar do marschwedstrijd zou worden gehouden. Prachtiger gelegenheid dan het R.C.H.-terrein was bezwaarlijk te vinden. Het gesloten mareheeren bood dan ook aan de korpsen minder moeilijkheden dan gewoonlijk het geval is Ook het voorge schreven tempo (120 passen per minuut) werd niet noemenswaard overschreden, al is 't geen zeldzaamheid dat dit aantal soms tot 132 en meer wordt opgevoerd. Het tegendeel komt zelden voor. Haarlem en omstreken kwamen heel goed voor den dag. want ook de uitgevoerde mu ziek bleef niet beneden de eischen. die men had gesteld om voor oen mooien prijs in aan merking te kunnen komen. Natuurlijk waren de indrukken die het korps van 80 man uit Leiden wekte („Work man's Wilskracht") onder Gerardus Dik weer sterker in velerlei opzicht. Het ordelijk en gericht mareheeren, langs de andere zijde van het uitgestrekte veld. was een feest, voor het oog. Bij het eindigen van den marsch maakt» het korps met. zijn 10 tamboers. 4 pijpers en twee schellenboomon een Drachtige vertoo ning. Het kon moeilijk, of kleinere korpsen als Bennebroek en Hoofddorp moesten ccnigs zins in de verdrukking komer De uitspraak der jury (de heeren Ph. Vles sing, W. Steyn, Ol. Koop) luidde: 3e prijs Bennebroek „Kunst na Arbeid" 65 punten. 2e prijs Hoofddorp „Excelsior" 86 punten. 2e prijs Heemstede „St. Michaeël" 87 pun ten. le prijs Haarlem Apollo" 96 punten. le prijs Overveen „Euphonia" 97 punten. le prijs Leiden „Werkmans Wilskracht" 106 punten. Aan dit laatste korps viel ook ten deel de verguld zilveren medaille (met afbeelding van het Raadhuis)beschikbaar gesteld door de gemeente Heemstede voor 't hoogst aan tal punten. Het Festival. Een ideale gelegenheid voor de luisteraars boden de twee groote tribunes op het feest terrein, waar de gemeentelijke muziektent het centrum vormde. Door den gunstigen Z.W. wind werd niet in 't minst hinder on dervonden van het kermisterrein, dat noor delijker gelegen was. Voorts hadden de wind- schotten de tent vervormd tot een dorado voor den muzikant en den dirigent, waarvan mede de luisteraar de voordeelen plukte. Zoo kon het gebeuren, dat groote muzikale wer ken als Bizet's suite ,,1' Arlesienne" of het eveneens veeleischende „Chant druidique", die op zich zelf een te groote opgaaf bleken voor het uitvoerende korps, toch nog veel goede momenten toonden, die anders onher roepelijk verloren waren voor den toehoor der. Een nadeel was echter tevens, dat ne venpartijen, als bij Bizet, te veel op den voor grond kwamen; ook de begeleidingsfiguren der klarinetten bij „Chant druidique" wer den nu te opdringerig; en daar de onderlin ge stemming niet ideaal was, bleek het voor ..Apollo" een heele opgaaf, ons in alle op zichten muzikaal te voldoen, al vergoedden de voordacht en veelal juiste nuanceering weer veel Het dappere gezelschap uit Hoofddorp kwam ook lang niet slecht voor den dag. Dir. L. Thuis weet nog als altijd wonderen tc doen met zijn niet overdadige middelen. Hoeveel gunstiger stond Leiden er voor, voor, met zijn ideaal bezet harmoniekórps. Aan Ger. Dik was het mogelijk, veel eischende muziek als van Gotfried Man en van Jean Sibelius ten gehoore te brengen, die ook technisch aan hooge eischen voldeed, al was (om bovengenoemde redenen) de scher pe toon der- es-klarinetten nu moeilijk te temperen. Maar prachtig weer was het groot koper, boven het sonore fundament van den strijkbas. Het was spijtig dat de eeregasten (de Eere-voorzitter, en zij die de Bescherm vrouwe vertegenwoordigden) dit korps niet meer konden hooren, want het was, na veel moois dat nog kwam, ontegenzeggelijk het hoogtepunt van den dag. Hoe ongelijk werd nu de strijd voor het kleine „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek. Toch had dit korps ons meer nog kunnen voldoen, wanneer niet 't geheel zoo metro nomisch van voordracht was geweest. Ik hoor de hen vroeger wel beter. Bij „Euphonia", Overveen, waren er in de zachte nuances' weer vele passages, die ab solute voldoening schonken. Overigens deden ook weer de klarinetten mooie dingen, zóó mooi, dat op de liefelijke klanken van Doorn- roosjes's Bruidvaart het publiek zachtkens meedeinde; dit kritische publiek, dat groote- lijks bestond uit aanverwanten der muzikan ten van alle korpsen. En met deze vredige muziek in hun hoof den gingen de luisteraars hun rustig zitje verlaten en zich opmaken naar de hal, waai de groote beslissing zou vallen. De jury zou ditmaal echter niet beslissen, door naar ver diensten de prijzen toe te kennen. Het was immers een festival, waar men liever vrouwe Fortuna het lot laat beslechten. Als directeursprijs viel ten deel aan Hoofd dorp's fanf. korps „Excelsior" (L. Thuis) f 25. Leiden „Werkman's Wilskracht" (Ger. Dik) f 10. Bennebroek „Kunst na Arbeid" (P. de Vries) f 15, terwijl aan deze korpsen zelf (in de aangegeven volgorde) toegewezen kwa men de bedragen f 30, f 40 en f 20. Voorts verwierf nog Overveen „Euphonia" als korps- gage f 10. En voor hen, die door Fortuna minder gunstig bedacht werden, moge ik herhalen wat de burgemeester zeide in zijn inleidingswoord „gij hebt toch de vreugde ge smaakt van samen te zijn met anderen, die hetzelfde gevoelen als gij." En dit was op dit blij-eindigend feest, waar zelfs de politiedienaren zich rustig tot luis teren konden zetten, waarlijk niet gering. G. J. KALT. van George Hamel. Een vrij groot aantal belangstellenden was Woensdagavond in de concertzaal van Hotel ,De Leeuwerik" aanwezig en de muziekrefe- renten aanschouwden, heel aan 't eind van dit seizoen, een nieuwe verschijning op het Haarlemsche podium: geen jongen debutant, doch een man die den middelbaren leeftijd reeds lang voorbij is; geen vakmusicus, doch een amateur. Het was iets ongewoons. Niet minder ongewoon was, dat er geen program ma's verstrekt werden, en we dus in volkomen onzekerheid verkeerden omtrent dat wat we te hooren zouden krijgen. En toen de pianist op het podium verschenen was, deelde hij ons mee dat hij zelf ook nog niet wist, wat hij dien avond zou spelen: „Men weet wel waar mee men begint, maar niet waarmee men eindigt", sprak hij. Dus waren we toen nog even wijs en bereidden we ons in begrijpelijke spanning voor op verrassingen. Vol verwach ting klopte ons hart De verrassingen zijn gekomen; prettige en minder prettige. Tot dc prettige behoorden George Hamel's klaarblijkelijke liefde voor de muziek, de toewijding waarmee hij zich van zijn vrijwillig ondernomen taak kweet, zijn zin voor instrumentale kleurgeving en zijn technische vaardigheid is passage en oc- tavenspel. Tot de minder prettige behoorden zijn gemis aan gevoel voor structuurverhou ding, voor continuïteit van het tempo en voor de verdeeling der dynamische schakeeringen; de vele vrijheden die hij zich in Beethoven's „Sonate pathetique" tegenover den notentekst veroorloofde; zijn voortdurend misbruik van het pedaal. De voordracht wisselde veelal tus schen fluisteren en bulderen, opvlammen en inzinken, ijlen en terughouden, maar heel vaak waren deze tegenstellingen onjuist aan gebracht en bovendien veel te hevig geacccn- tueerd. Het leek soms een radio met „fading". Het was onbeheerscht, teugelloos, nu eens ver blijdend, dan weer ergernis wekkend. Dit openbaarde zich reeds bij Handei's „Cha conne", al kan men daar terwille van de af wisseling in de variaties wel eenige vrijheden door de vingers zien. Maar bij Mozart's So nate in Bes gr. t. K. V. 333, leken deze onge past en contrasteerden ze zonderling met 's spelers piëteit ten opzichte van al de herha- lingsteekens. Wie repeteert nu in onzen tijd nog het tweede deel van het eerste Allegro cener sonate?We hebben daar noch belangstel- i ling, noch geduld voor! In Beethoven's op, 13 was nagenoeg alles verkeerd: maat, rythme. tempo, pedaal, declamatie; in het Andante In St w Schrijfmachine Standard en Portable modellen Vraagt demonstratie. N. Gracht 55 HAARLEM. J. M. GERDING TELEF. 12455 (Adv. Ingez. Med.) misten we zelfs het laten uitkomen van de melodie tegenover de begeleiding: iets, wat deze speler toch zeer zeker kan, zooals uit zijn vertolking van andere stukken bleek. Ik hoorde verder nog „Aufschwung" en. „Warum" uit Schumann's op. 12 en de Ro mance in Fis uit diens op. 28. en de Polonaise in cis kl. t. en de Wals in a kl. t. van Chopin. De Florestan en Eusebius, die George Hamel in zich draagt kunnen zich in Schumann's mu ziek doen gelden; zijn vertolking van „Warum" was een staaltje van mooi poëtisch klavier- spel. Ook in het alternatief van Chopin's Po lonaise had zijn voordracht veel goeds; in het hoofdgedeelte was het wild en onbeheerscht. Alles toonde den begaafden dilettant: een aangeboren talent, dat zich vermoedelijk groo- tendeels autodidactisch ontwikkeld heeft. De leiding van een goeden meester zou hier wel licht veel hebben kunnen bereiken. Misschien is het nog niet te laat daarvoor. Maar tot het zoo ver is zal de heer George Hamel beter doen, om niet in het openbaar op te treden. De muziekcriticus stelt nu eenmaal andere nor men dan een kring van goede kennissen. Belangstellenden voor dezen avond waren er tamelijk vele en aan bloemenhulde heeft het den speler niet ontbroken. En de concertzaal van „De Leeuwerik", die ik Zaterdagavond voor het eerst bezocht heeft mij, zoowel wat het aspect als wat de klank verhoudingen betreft, goed voldaan. K. DE JONG. Tijdelijke Tentoonstelling in Teyler. Een groot aantal, vaak prachtige 17dë eeuwsche Hollandsche teekeningen, die tot het scheeptswezen in betrekking staan, zijn in de vitrines der benedenzaal ter bezichtiging uitgelegd en blijven, als gewoonlijk, een paar maanden geëxposeerd. Zoo de groote belangstelling die men kort geleden bij de ingebruikstelling van de Nieuw Amsterdam, voor bouw, inrichting en ver siering van dat schip betoond heeft voor een klein gedeelte naar deze Teyler-expositie kon worden afgeleid, zouden velen tot hun ver wondering bemerken hoe reeds onze voor ouders aan de versiering van hun slag- en linieschepen groote kapitalen aan kunste- naarsarbeid durfden te besteden. Daar zijn hier een paar prachtig-uitvoerige teekeningen van oorlogsbodems die ons die kunstrijke bouwsels laten zien in al hun verschrikking met de dozijnen buiten gestoken vuurmon den ter zijde en in al hun haast overdadigen rijkdom van aan vier verdiepingen hoog op getast beeldhouwwerk, aan den spiegel van het schip. Die drijvende vestingen, bestemd: voor en blootgesteld aan vernietiging, werden door onze voorouders met een haast roeke- looze spilzucht tot kleine paleizen van een barokke schoonheid opgebouwd en de zee varende naties die hun concurrenten waren, deden hetzelfde, ozodat de weelderige aan kleeding der huidige passagiersbooten daar van een voortzetting mag genoemd worden, waarbij de luxe thans „buitenste-binnen ge keerd" is. Dat bij een volk van schilders en zeelui de schepen- en zeeschilders talrijk waren, spreekt haast van zelf en daarom is het des te merkwaardiger dat er over dezen tak van kunstbeoefening betrekkelijk zoo weinig lit teratuur bestaat. Men komt altijd weer bij de Van de Veldes terecht en terecht is dan ook ,op deze expositie aan den knapsten en pro- ductiefsten, aan Willem van de Velde Junior, een gansche vitrine gewijd. Maar, voor zoover mij bekend, is er aan de figuren van, bijvoor beeld: Simon de Vlieger, Abram Storck, Jan Porcellis, Ludolf Backhuysen, zelfs Hendrik Vroom, weinig kunsthistorische aandacht besteed, buiten enkele détailbespreking, hier en daar in de tijdschriften. Daaruit is voor een behendig compilator nog wel eens een aardig boekje samen te stellen: Hollandsche Marineschilders of iets dergelijks, kan het heeten en het zou wel gelezen worden ook. Doch voorhands gaan wij liever naar de origineele teekeningen kijken, zooals die nu hier tentoongesteld zijn. Van velen der boven genoemden liggen hier juweeltjes van teekenkunst, van anderen zeer onverwachte dingen vol schoonheid. Zoo bijvoorbeeld dat kleine blaadje van Gil les Nijts. den artist waarop Jan Veth in zijn „Veronachtzaamd hoofdstuk" de aandacht vestigde, is dat niet in zijn zilverachtige ver- dioomdheïd als een voorganger van Thijs Maris te bekijken! En hoe verrassend is hier een teekening van Constantijn Huygens, eem gezicht, op Maastricht en de Maas, ragfijn van makelij en toch zoo breed gezien en breed gehouden. Over een artist als Rietschoof be hoeven wij, na het, voorgaande over de rijk versierde oorlogsschepen, niet uitvoerig te zijn en de bezoeker zal uit zich zelf wel de aan trekkelijkheden van bladen door Esselens Bakhuyzen en De Vlieger ontdekken. Want wij willen nog even naar de bovenzaal gaan, waar onder het werk van hedendaag- sche artisten enkele nieuwe aanwinsten zijn uitgestald. Een circusscène door Maks is sterk werk. dat hier gemakkelijk een wandje domi neert; mooi zijn vooral de witte paardje.? op het tweede plan: een sneeuwgracht door M. Cohen werd. meen ik. eens bij Reeker geëx poseerd en toen waardeerend besproken. De knappe Italiaansche pastel door A. L. Koster, op de veiling van zijn nalatenschap aange kocht, vond hier een plaats evenals een be- hoedzaam-scherp en toch gevoelig teeke- ningetje door Ina Rahusen, een bloesemend takje voorstellend. Een bloemstilleven van Do Struick Du Moulin was hier, meen ik, ook nieuw materiaal, evenals een studie van Piet Wiegman die daarmee althans beter vertegen woordigd is dan de gestorven Haarlemmer Van Steenwijck, wiens Noorsche sneeuwge- zicht nu niet bepaald tot zijn geslaagdste uitingen behoort. In de vitrine met kleinplastiek kan men ten slotte door een bruikleen, met bijzondere dingen van Mendes da Costa vooral diens ..Mozes. Exodus 34 vrs. 30" en van John Ra- decker, de kennismaking hernieuwen. Ook de ze moderne afdeeling is interessant al draagt zij te veel het kenmerk der toevalligheid. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12