0UD1ADV0CAAT EEN FILMVERTELLING. De Valschspeler". TREFFERS De roman van een duikboot. KRUSCHEN SALTS ledereen wil wel naar Amerika, GARAGE RABO V R TT D A G 27 MET '1938 HAARLEM'S DAGBLAD 13 t) Hef vlammenspel van de huise lijke haard, verwisseld voor het lichtende witte doek. Er is nauwelijks een vluchtiger en tegelijk dynamischer kunst denkbaar dan die van de vertelling. Er zijn tegenwoordig niet meer zoo veel vertellers als vroeger blijkbaar, want de vertelling is als het ware een oerkunst, die het heelemaal zonder techniek, zonder ver eeuwiging wil stellen, en tegenwoordig zijn alle kunsten min of meer met de techniek vermengd. Sacha Guitry. Een vertelling ontstaat door het levend contact 'tusschen den verteller en zijn luis teraars, en groeit in de sfeer van gezelligheid, bij de haard, over zijn jeugd, zijn avonturen. Meest al loopt het kalm van stapel maar Rembrandt eensklaps krijgt de verteller den geest en dan komt zijn fantasie eraan te pas en groeit zijn verhaal uit tot een vluchtig monument' van vertelkunst, een fantasie, plotseling in- tuitief vorm gegeven, een kunstzinnig optrek- sel van geestige invallen, dat weliswaar met het verklinken van de woorden, waarmee het ter wereld komt, oplost, doch dat in de her innering van de luisterenden nablijft als een kunstzinnige belevenis. Dat is de vertelling die wij kenden. Een kunst met de minst moge lijke middelen. En nu is het merkwaardige dat deze kunst die van huis uit alle hulpmiddelen ontberen wli en louter voortkomt uit de kracht van het menschelijke woord, een andere kunst van den modernen tijd ontmoet, die juist niet dan met een maximum aan technische hulpmid delen tot stand pleegt te komen: de film. En deze ontmoeting leidde tot een vereeniging. Er ontstond een nieuwe ster aan het firma ment der kunstverschijnselen, uit de vertel ling en de film kwam de filmvertelling. In hoeverre de filmvertelling een blijvertje zal blijken te zijn is nog niet te voorspellen. Eigenlijk zijn er pas twee filmvertellingen verschenen: „De valschspeler" er „De paar- len van de Kroon" en we zijn er nieuwsgierig naar in hoeverre Sacha Guitry de befaamde Fransche tooneelspeler, die de vereeniging van vertelling en film bewerkstelligde, op het ingeslagen pad voort zal kunnen gaan. Daar van zal het voorloopig wel afhangen of de film vertelling een nieuw aspect beteekent met vele vruchtbare onontgonnen velden voor het zaad van de fantasie, of wel als een incidenteel verschijnsel, gerekend zal moeten worden. Voor 't geval het eerste waar mocht blijken hebben we hier gewezen op de ge boorte van de filmvertelling („Do valschspe ler" is Sacha Guitry's eerste werk. „De paar- len van de kroon" maakte hij later, doch het werd in Haarlem eerder vertoond) en indien het slechts bij een incidenteel geval zal blij ven ware het te wenschen dat we nog vaak met zulke „incidenten" verrast zullen worden! In „De Valschspeler" vertelt Sacha Guitry ons. op het stemmig terras van een Parijsch Boulevardcafé voor een tafeltje gezeten, zijn memoires (de associatie met het schrijven van een roman werkt m.i. hier vertroebelend, want wat wordt het ingewikkeld als we in de films vertellen gaan wat we schrijven, over drie schijven dus!) hoe of hij als jongen in leven blijft door valsch te zijn, terwijl zijn heele eerlijke familie om hem heen wegsterft, hoe of hij opgroeit en als piccolo en liftjon- gen de groote wereld der hotels leert kennen, hoe of hij croupier wordt, hoe of hij met een vrouw „op contract" trouwt omdat hij denkt met haar tezamen een geheimen invloed op de roulette te bezitten, en hoe of hij van haar scheidt omdat deze invloed plotseling op houdt. hoe of hij eerlijk willend toch oneer lijk wordt. (Hierin ligt een soort „logica der oneerlijkheid") valsch met kaarten gaat spe Dit zijn de succesvollekleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen Toch zijn „TREFFERS" voordeelig I I 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen1 Bijkantoor HANDELSBLAD Haarlem (WENSING'S Alg. Advert Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 - Telef. 1020!' len, in allerlei vermommingen optreedt en de minnaar wordt van zijn gewezen vrouw. Als de memoires verteld zijn culmineert de ge- heele geschiedenis in een nachtmerrie. De verteller krijgt nog een van zijn vele gran- aiooze invallen. Hij ontmoet de gravin, die eens een avontuurtje met hem heeft gehad toen hij nog liftjongen was. En dan zegt hij plotseling: Het verhaal is uit. En als het zoo ver is hebben we het gevoel dat we dit keer in de bioscoop eens niet voor het witte dook hebben zitten kijken, maar behagelijk om de haard heen geschaard hebben gezeten, waar Sacha Guitry ons wat vertelde, uit zijn leven, van zijn avonturen, zooals iedere verteller. Maar nu via de film. Op het rythme van de sonore stem van den verteller Guitry ontwikkelen zich de beelden, waarover hij verhaalt. En terwijl we hem op het doek zien bewegen hooren wij de stem van den verteller. Het is dus een ver telling, niet alleen in woord dit keer maar ook in beeld, vol van geestige invallen, dich terlijke uitvallen (o.a. over de schoone na tuur!) onwaarschijnlijke momenten, zijde- lingsche gebeurtenissen, enfin alle ingrediën ten, waaruit elke vertelling opgebouwd pleegt te worden. En we worden geboeid. Alleen, we hebben voor deze vertelling de huiselijke haard (met van die knappende houtblokken en lekkende vlammen, weet u wel?) verwisselt voor het lichtende doek van de bioscoop, onzen leustoel voor „eerste rij stalles" en onze Goudsche hangpijp voor een slanke sigaret. Nieuwe tijden, nieuwe zeden. v. H. Cinema Pat O'Brien in een vlootfilm. „Echt Amerikaansch" denkt men onwille keurig, wannffer men de avonturen van de duikboot Dolphin I op het doek gadeslaat. Want het zijn niet alleen de wederwaardig heden van een onderzeeër, die men beleeft, neen men ziet zoo ongeveer alle eenheden van de moderne oorlogsvloot in actie, tot aan de vliegtuigmoederschepen toe. Dientengevol ge krijgt men een indruk hoe het bij de vloot- manoeuvres toegaat. De kern van de film blijft uiteraard de roman van duikboot Dl. Wij volgen het schip boven zoowel als onder het zee-oppervlak, maken zijn voorspoed en zijn tegenslag mee en worden op popu lair wetenschappe lijke wijze op de hoogte gebracht met de technische geheimenissen in het bin nenste van den oorlogsbodem. Zij, die een te veel aan „documentair" mochten vreezen, kunnen gerust zijn: de avonturen van de Dl omvatten ook een flinke dosis zeemansroman- tiek, waarin de uitstekende acteur Pat O'Brien een belangrijk aandeel heeft. Aan spanning en sensatie is in deze film allerminst gebrek. Er zit een onmiskenbare climax in het stuk en deze culmineert in den ondergang van de duikboot na een aanvaring en de emotioneele redding der manschappen. Met de tweede hoofdfilm betreden we een terrein, dat weinig gemeen heeft met de be wogen avonturen van den onderzeeër. Het is nu de heer Joe E. Brown, die onze aandacht vraagt voor een volmaakt ander onderwerp. Deze welbekende grapjas heeft nauwelijks eenige introductie van noode. Hij is immers de held uit vele Amerikaansche kluchten, de onweerstaanbare verspreider van den lach- bacil, waar hij jong en oud zoo grondig mee „infecteert". En Joe E. Brown houdt zijn re putatie hoog, want ook in zijn optreden als hardloopkampioen is hij onbetaalbaar. Hi] behoeft overigens zijn oubollige facie maar nauwelijks getoond te hebben of de bacil be gint al met zijn werk. De fratsen van dezen komiek laten zich moeilijk navertellen en zij moeten ook niet naverteld worden, men moet ze zien en beleven! Vermelden wij uit het bijprogramma nog het teekenfilmpje in kleuren, dat fijn van geest en opzet is Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten inKruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Centrale erkplaats voor jeugdige werkloozen. Omdat nog steeds naar verhouding van het aantal jeugdige werkloozen in onze stad te weinig gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheden die de Centrale Werk plaats biedt, willen wij nogmaals de aan dacht vestigen op deze instelling, die bedoelt jeugdige werkloozen van 14—24 jaar door nuttige bezigheid onder vakkundige leiding te bewaren voor den demoraliseerenden in vloed van de ledigheid en op te voeden tot parate vaklieden, die niettegenstaande de kansen, die het maatschappelijk leven van dezen tijd voor hen heeft, gereed staan om zoo mogelijk direct in het bedrijfsleven te kunnen worden opgenomen. De vakken die worden beoefend zijn: tim meren, metselen, schilderen, loodgieten en electrotechniek, smeden, bankwerken, me- taaldraaien en metaalschaven; ook voor teekenaars in de verschillende vakken ge legenheid is tot plaatsing. Alles wordt door jeugdige werklooze kantoorbedienden gead ministreerd, zoodat ook voor deze categorie gelegenheid is, zich practisch te bekwamen Daarbij ontvangen allen naar verhouding der leeftijden eenig zakgeld. Voor het ont vangen van inlichtingen en het zich aan melden voor deelneming bestaat gelegenheid bij den algemeen leider. Spaarnwouderstraat 12. ingang Beeksteeg 12, eiken werkdag van 9 tot 11 en 2 tot 3 uur, alleen 's Zaterdags van 9 tot 11 uur. twee wereldtentoonstellingen zien New York en San Francisco 1939 zooals iedereen wel een auto of een pam- pusjacht, een motor rijwiel of een electr. koelkast of een van de vele andere kostbare prijzen uit de Artis Rcddingsloterij hebben wil. Daarom koopt iedereen voor slechts één gulden een lot ARTIS REDDINGSLOTERIT. Heerengracht 466, Amsterdam-C., Postgiro 321500. Goedgek. b. besl. Min. v. Just. 2e afd. A No. 1193 d.d. 2-3-"8. 60.000 loten. LUIEN /I.IN VERKRIJGBAAR BIJ DE AGENT SCHAPPEN V VN !>E VMSTKKDAMSCHE BANK N.V., INCASSO BANK NA.. NEDERL. HAN DELMAATSCHAPPIJ N.V., ROTTERDAMSCHE BANK VEREENIGING N.V., 1 WEM SCHE BANK N V. Wederverkoopers uitsluitend Fa. I. SAJET TE AMSTERDAM-O. (Adv. Ingez. Med.) Openbare Vergadering van dc N. S. B. M. M. Rost van Tonningen en J. R. L. dc Bruin aan het woord. Woensdagavond hield de Nationaal-socialisti- sche beweging in Nederland een openbare vergadering in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. De zaal was nagenoeg vol toen de districtscommissaris de heer S. L. A. Plekke de vergadering met een welkomstwoord opende. Spr. zeide dat de N.S.B. er tegenwoordig wel eens voor doorgaat ons land aan Duitschland te willen uitleveren. De N.S.B. zou ook financieelen steun van Duitschland ontvangen. Dat is alles onwaar. De sympathie, die de NjS.B. ongetwijfeld voor Duitschland koestert, houdt op bij onze lands grens. Na het inleidend woord hield het Tweede Kamerlid mr. M. M. Rost van Tonningen een rede. Spr. wilde iets vertellen over Oosten rijk. In 1918 werden Oostenrijk en Duitschland geslagen. Het zelfbeschikkingsrecht vormde de basis van de vredesonderhandelingen, doch dit werd met voeten getreden. In 1922 was de ellende in Oostenrijk tot het hoogtepunt gestegen. Mgr. Seipel berichtte aan de geallieerden dat zijn, noch een lander, regeering het in Oostenrijk zonder de hulp van de geallieerden zou kunnen bol werken. Na een tijdelijk schijnbaar hei-stel steeg de nood in Oostenrijk ten top. Toen besloten Duitschland en Oostenrijk samen te gaan Nauwelijks was dit plan bekend of Engeland en Frankrijk ontketenden een diplomatieke en economische tegenactie. Na het algemeen Duitsche-Oostenrijksch (bankroet werden Duitschland en Oostenrijk voor den Volkenbond gesleept; zij werden ge dwongen hun aaneensluiting op te geven. Ook kanselier Dolfuss moest aan den voor avond van het toestaan van de Fransche leening een verklaring teekenen dat Oosten rijk zich nooit bij Duitschland zou aansluiten. In '33, na de ontbinding van het parlement, ging de terreur met recht beginnen. Dolfuss was zelf niet-anti-Duitsch maar hij werd in anti-Duitsche richtingen gedwongen. In Januari wordt een poging tot onderhan- handelen tusschen Duitschland en Oostenrijk nog verijdeld. Daarna kwamen de Marxistische arbeiders in opstand. Dolfuss was onder den indruk van het bloedbad. Spr. had toen nog in de functie die hij van wege den Volkenbond bekleedde, geprobeerd Dolfuss tot zijn volk terug te voeren. Maar Dolfuss was niet meer vrij tot onderhandelen. Het schrikbewind nam toe. In '34 was de politie reeds nationaal socialistisch. Dolfuss viel als het meest tragisch slachtoffer; Schuschnigg beloofde de verzoening van de nationaal-socialisten in Oostenrijk met Duitschland te bevorderen. Maar hij kwam deze belofte niet na. Spr. heeft voor het karakter van dezen, kanselier, in tegenstelling tot dat van Dolfuss, geen goed woord over. Toen de nation aal-socialistische opstand in Oostenrijk uitbrak deed Schuschnigg een be roep op het meest katholieke deel van Oosten rijk; Tirol. Doch ook daar greep de opstand om zich heen. In Weenen dreigde het gevaar van een burgeroorlog. Schuschnigg trad op aandringen van Hitier af om een bloedbad te voorkomen. Spr. verzekerde dat het jongere deel van de geestelijkheid reeds langen tijd voor de beslissing grootendeels lid was van de NB.D.AP. Ook kardinaal Innitzer heeft uit vrijen wil en zonder eenigerlei angst, noch onder dwang, zich voor het nationaal-socialisme verklaard. Wij hebben in Duitschland en Oostenrijk gezien dat twee separate socialistische be wegingen door natuurlijke oorzaken tot elkaar kwamen. Ook in Nederland staat de nationaal socia listische beweging de eenheid van het volk voor oogen. Met betrekking tot de kwestie- Oss zeide spr. nog dat wanneer hij voor het gerecht moet komen zonder den minister Go- seling daar te kunnen zeggen hoe of hij over hen denkt hij een beroep zal doen op het Nederlandsche volk. Na dc pauze sprak de heer J. R. L. de Bruin over: „De aftakeling van het Nederlandsche volk". Het volk heeft zichzelf niet afgetakeld, maar het is afgetakeld geworden, aldus spr. Het Nederlandsche volk van vandaag is als een kind opgesloten in een kamer, dat de vrij heid daarbuiten alleen door beslagen glas kan zien. Wij nationaal-socialisten willen voor het Nederlandsche volk strijden net zoo lang tot dat de grauwte en de toonloosheid opgelost zullen zijn. De tijd zal nabij zijn dat niet een minister een nationaal socialist naar huis kan sturen spr. doelde op hetgeen minister Steenberghe aan den heer Maarsing heeft ge zegd maar wel ccn nationaal-socialist een minister. De groote geestelijke waarde van het natio naal-socialisme is de oprechtheid. De wensch van de nationaal-socialisten groeit uit hun recht en daarom zal dien wensch vervuld worden. De kracht van de democratie is de luste loosheid van de menschen. De nationaal-so cialisten willen niet steeds gebeten worden, maar willen terugbijten. Wij staan voor het bankroet van Christen dom in volks- en staatsleven Wij hadden een veestapel maar omdat we die vernietigd hebben importeeren we bevro ren vleesch uit Duitschland. We hebben een overbevolking en hebben emigranten als gasten. Wij zijn legaal maar onder het asch smeult het vuur van de re volutie. Wij schelden op Duitschland, maar we stu ren arbeiders naar dat land om er te werken. We hebben veel goud maar het volk is dood arm. We produceeren goede boter, die we met verlies exporteeren. en we verrijken zelf de margarinefabrikanten. Zoo is ons volk, zoo heeft men ons volk ge maakt. Er zijn menschen. die misdadig han delden jegens ons volk, en omdat zij dat de den zijn wij nationaal-socialisten. In '37 kwam er een opleving, maar deze was schijn. In '38 sloeg menige fabrieksdeur weer dof dicht. We hebben thans weer bijna een half millioen werkloozen in ons land. Een stervende middenstand is de werkelijk heid van Mei '38. De heer Marchant heeft- in zijn orgaan gezegd dat de vrijwillige bijdragen voor de defensie afkomstig zijn van emigran ten. Ook die vormen dus geen symptoom van nationaal gevoel. Nederland rekent op de hulp van Engeland ingeval van militair gevaar. Durft Nederland zich nog een imperium te noemen? Nederland heeft geen nationaal le ven meer. De schijnheiligheid van het heden staat te genover de oprechtheid van het nationaal- socialisme, aldus spr. Men mag gaan probeeren de nationaal-so cialisten te beknotten maar wanneer men denkt dat daarmee de nationaal-socialisten zullen ophouden voor het nationaal-socialisme te getuigen heeft men nooit iets van het na tionaal-socialisme begrepen. Nationaal-socia lisme kan niet alleen rekenen met de stem bus of een aantal zetels, maar nationaal-so cialisme beteekent een ommekeer in alle dingen. Nationaal-socialisme is anti-kapitalistisch in den besten zin van het woord. Het natio naal-socialisme zal met inachtneming van de heiligheid van het bezit toch zoo werken dat men gaarne zijn bezit in dienst zal stellen van de gemeenschap. Van den eersten dag af dat tenminste als Oud er Advocaat van maakt. Versche Nederlandsche eieren - de beste echte brandewijn en suiker. VAN VahScftü NEDERLANDSCHE EIEREN 7c - I ii betaalt dus niet 50/ ,leSnCrh 0 85 uit HIET-maathoudand. „ié, i.» 20 i ,.30). 0. """"J lüSAMÓOKl (Adv. Ingez. Med.) het nationaal-socialisme aan het bewind zou zijn zou gewerkt worden aan de opheffing van de werkloosheid, totdat er geen werkloosheid meer is. Het pian-Romme maakt de arbeiders tot paupers. De 60 millioen, die thans voor de werkverschaffing zullen worden uitgetrokken, zullen slechts luttele duizenden werkloozen tijdelijk aan het werk zetten. Uit het bestaan der werkloozen wordt de zin van het leven weggetrokken. Over deze men schen gaat een zee van leed. Hen de zin van het leven teruggeven beteekent het openbre ken van een toekomst, en dat is niet alleen materialistisch. Het beteekent ook duizenden jonge menschen, die elkaar liefhebben de mo gelijkheid schenken te huwen. Er zijn twee stroomingen in het Nederland sche volk, daar is de onderstrooming van het communisme en de bedding van het nationaal- socialisme, welke alles nog kan opvangen. Na de rede van den heer de Bruin werd de vergadering besloten met het zingen van het Wilhelmus. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. De burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter kennis dat de volgende regeling van het onderzoek, bedoeld in artikel 39. derde lid, van de Dienstplichtwet, voor dit jaar is vastgesteld: Verplichting om aan het onderzoek deel te nemen Behoudens vrijstelling (zie hierna onder punt 6) Is de groot-verlof ganger van de land macht. die voor een der lichtingen 1926 of 1929 is ingelijfd, hieronder ook begrepen hij die tengevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden tegelijk met een an dere lichting de eerste oefening heeft vol bracht, krachtens het bepaalde in artikel 39. derde lid, van de Dienstplichtwet ver plicht, zich aan het onderzoek te onderwer pen. Hetzelfde geldt voor den dienstplichtige van een der genoemde lichtingen, die: a. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot hoefsmid bij de infanterie; b. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot verzorger bij den voormaligen rijkspostduiven dienst. c. wegens erkende gewetensbezwaren als dienstplichtige, een verbintenis heeft aan gegaan, of d. als vrijwilliger op zich heeft genomen gelijke verplichtingen te vervullen als rusten op een gewoon dienstplichtige. Plaats en tijd van het onderzoek. Hij die volgens de onder punt 1 opgenomen bepalingen aan het onderzoek moet deelnemen is verplicht te verschijnen te Haarlem, in de Kazerne aan den Koudenhorn en wel: Voor de lichting 1926: op Vrijdag 24 Juni 1938. des voormiddags 9, 10 en II uur en des namiddags 2, 3 en 4 uur en op Zaterdag 25 Juni 1938. des voormiddags 9. 10 en 11 uur; en voor de lichting 1929: op Maandag 27 Juni 1938. des voormiddags 9, 10 en 11 uur en des namiddags 2 3 en 4 urn* en op Dinsdag, 28 Juni 1938 des voormiddags 9, 10 en 11 uur en des namiddags 2 uur. GASTnUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) O p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn AllRisk verze kerd en voorzien van triptiek. Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN. RAPPORTEN DER COMMISSIES. Uitbreiding duintcrrcinbezit der Provincie. Ofschool vele leden der Commissie boven genoemde voordracht van Ged. Staten warm toejuichten, waren er enkele leden, die daar tegen ernstige bezwaren aanvoerden, terwijl voorts nog verschillende vragen werden ge steld. Een der leden uitte zijn teleurstelling en verwondering over het voorstel, om nu op nieuw een belangrijken grondaankoop te doen, in hoofdzaak voor het P.W.N. Naar zijn oor deel beschikte de Provincie thans over vol doende duinterreinen. Nieuwe duingronden zijn voor de watervoorziening niet meer noo- dig, terwijl exploitatie van het Heemskerker duin wederom tot gevolg zou hebben, dat kostbare geestgronden, waarop thans nog vele kleine eigenaars hun bestaan vinden, waarde loos zouden worden gemaakt. Ook het tweede argument, nl. de uitbreiding van recreatie-gebied, achtte hij niet steekhou dend, daar het duinbezit der Provincie hierin ruimschoots voorzag. Een der leden had in hoofdzaak bezwaar tegen het door Ged. Staten genoemde motief onder c (werkverschaffing) inzake uitbreiding van werkverschaffingsobjcctcn. zoolang de Provincie doorging loonen te betalen, welke bleven onder de van Regeerlngswege vastge stelde steunnormen. Dit lid had reeds meer malen op de slechte loonen en arbeidsvoor waarden gewezen en noemde uitbreiding der werkverschaffing op deze wijze funest. Vele andere leden betuigden hun volledige instemming met het voorstel van Ged. Staten. Zij waren van meening. dat de aangevoerde motieven voor dezen aankoop voor hen door slaggevend waren. Zij wezen op de in de laat ste jaren zich sterk en nog voortdurend ont wikkelende liefde tot de natuur en noemden dit een verheugend verschijnsel. Het aanwezige lid van Ged Staten gaf een omstandige verdediging van het voorstel. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat van de zelfde zijde, welke zich vroeger zoo krachtig en met zooveel succes uitgesproken had voor uitbreiding van het Provinciaal bezit met Ge versduin. thans verzet werd vernomen tegen deze voordracht. Wat Gedeputeerde Staten voorstelden was immers van geheel denzelf den aard als genoemde uitbreiding: wat zij de den was niet anders dan het doortrekken van de lijn der historie, die nu reeds een tiental jaren werd gevolgd. Men mag het streven van de Provincie om de watervoorziening zoo goed mogelijk te ma ken en daarvoor het haar toevertrouwde pand te verzorgen en tot grooter waarde te brengen, nimmer bestrijden met een verwijzing naar slechtere voorzieningen ln andere steden of andere landen. Het lid van Ged. Staten herhaalde zijn bij vroegere gelegenheden gemaakte opmerking, dat er geen enkele reden is te klagen over een te hoogen waterprijs. De Provincie maakt ten deze in Nederland een uitstekend figuur; haar prijs is vaak belangrijk lager, soms meer dan de helft, dan in sommige steden. Uitdrukkelijk constateerde het lid van Ged. Staten, dat er geen sprake van is, dat het College de waterwinning uit het IJselmeer naar den achtergrond zou dringen. Hij ont kende pertinent, dat van de wateronttrekking verdroging der gronden en verdorring van het gewas het gevolg zou zijn. bij diepwaterwin- ning. De opmerkingen inzake de loonen bij de werkverschaffing achtte het lid van Ged. Sta ten hier niet ter zake. Wil men deze aangele genheid ter sprake brengen, dan dient dit bij een andere gelegenheid te gebeuren. Tenslotte verklaarde de groote meerderheid der Commissie accoord te gaan met de voor dracht van Ged. Staten. Verleening van financieelen steun voor bouw van een koloniehuis. Een lid wijst er op. dat slechts een deel der te verplegen kinderen uit Noord-Holland komt; dat echter het geld alleen door deze Provincie wordt gegarandeerd. Is er niet door door Ged. Staten gevraagd of ook andere pro vincies willen steunen? Een ander lid vraagt of het wel juist is, dat 160 kinderen aan andere tehuizen worden ont trokken om het nieuwe huis te bevolken. Het aanwezig lid van Ged. Staten heeft niet den indruk, dat de salarissen hier lager zijn dan bij andere dergelijke instellingen. Door het onttrekken van Noord-Hollandsehe kinde ren aan tehuizen in andere provincies komt daar weer ruimte voor andere patientjes. De voordracht bedoelt de vervanging van een zeer slecht huis door een nieuwe inrich ting. De verstrekte cijfers geven de overtui ging. dat het nieuwe huis, hoewel iets grooter, steeds bezet zal zijn. Algemeen wordt geadvi seerd de voordracht aan te nemen. Intrekking van dc korting van 10 pCt. op de provinciale bijdragen. Een der leden betuigt zijn warme instem ming met de voordracht, waarbij Ged. Staten voorstellen over te gaan tot intrekking van de 10 pCt. korting op het subsidie ten bate der Kinderuitzending. Het speet dit lid echter zeer, dat niet ook iets in deze richting wordt voorgesteld betreffende dc tuberculose-be- strijding. Hij kan het niet eens zijn mei de mecning van Ged. Staten, dat inderdaad alle tuberculose-patiënten, die het noodlg hebben, worden uitgezonden. Een ander lid informeert hoe het staat met het subsidie aan Pro Juventute te Haarlem; er zouden bij deze vereeniging verwachtingen zijn gewekt, waaraan nu niet voldaan wordt. Het in de commissie aanwezige lid van Ged. Staten zegt, dat het subsidie van Pro Juventu te buiten de hier aanhangige kwestie om gaat, daar het betreft een nieuw subsidie en geen herstel van de 10 pCt. korting; overigens is deze subsidie-aanvrage nog ln onderzoek. De voordracht nader toelichtend, merkt spr. op, dat de ervaring heeft geleerd, dat het aan tal kinderuitzendingen aanmerkelijk Is ge daald door de 10 pCt. korting op het provin ciaal subsidie. Hii Ls er van overtuigd, dat al tijd een mogelijkheid voor uitzending wordt gevonden; mocht er nog iets gedaan moeten worden, dan zou eerder moeten worden ge dacht aan verhooging van het subsidie aan het verpleegfonds der Provinciale Vereeniging dan aan intrekking van de 10 pCt. korting.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15