Uit Haarlem's Gemeenteraad. AKKERTJE' EEN RAAD VR IJ D A G 27 MET 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 14 Een debat over Werkverschaffing. De gemeente neemt voor f2000 deel in het Garantiefonds voor de Haarlemsche Sportweek. Er komt een openbare school in het Ramplaankwartier. Voorbereiding van de luchtbescherming te Haarlem. Weonsdagmiddag, vergaderde de gemeente-1 raad van Haarlem. Aftredende Raadsleden. had zich dus tot den raad moeten wenden. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.)wethou der, zei dat de raad vrij is in zijn keuze. De regenten weten nu wat de wensch is. IET eens even op, heeren! Waar- om zoudt U nog langer het genoe gen missen van prettig ondergoed Draagt Novana! Even sterk, als licht en soepel Keus uit elk ge- u-enscht model! GEEN GOED ZOO GOED NOVANAONDERGOED fricorfabricl Te Strata Verkouteren N.V, Asten (NJ3.) (Adv. Ingez. Med.) De gevraagde 100 gasmaskers kunnen niet langer gemist worden. B. en W. hebben met klem in den Haag aangedrongen op levering, maar het zou verkeerd zijn nu met de handen in den schoot te gaan zitten. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 25 tegen 10. Tegen de S.D.A.P. i behalve de heer v. d. Winden) en de heer Wolzak. Een school in het Ram plaan kwartier. Voorstel van B. en W. tot stichting van een openbare lagere school in het Ramplaan- kwartier. De heer Van Kessel fr.-k.) zei dat het Ramplaankwartier zich steeds meer uitbreidt. Een school is dus dringend noodig. Hoe staat het met de samenwerking met de gemeente Bloemendaal? B. en W. willen voorloopig een hulpschool in dit kwartier zetten, omdat zij vreezen, dat de Haarlemsche kinderen niet meer toegelaten kunnen worden op de Bloe- mendaalsche scholen. Laten B. en W. met Bloemendaal onderhandelen, misschien kun nen de kosten der hulpschool dan bespaard worden. De heer Wolzak (A.-R.) achtte de door B. en W. gekozen plaats voor een nieuwe openbare school in het Westeen der gemeen te niet gelukkig. Toen de Gcreformeerder Schoolvereeniging twee jaar geleden een nieuwe school in het Westen der stad wilde bouwen werd geen school aan het de Ruyterplein aangeboden, maar de oude gemeenteschool op het Leid- sche plein. B. en W. lieten daarbij ook fi- nancieele bezwaren gelden. Het gevolg is ge weest, dat de Schoolvereenigng daarmee ac- coord gegaan is. Het opvallende is evenwel dat de gemeente nu zelf een nieuwe school wil bouwen in het Ramplaankwartier, ter wijl er nog een tweede school op het Leid sche plein beschikbaar is. Mevrouw Scheltema (V.B.) vond de door B. en W. uitgekozen plaats ongeluk kig. Het is een echte uithoek, vlak aan de grens, die alleen over Bloemendaal's gebied zal zijn te bereiken. De plaats voor de nieu we school moet zoo gekozen worden, dat ook de bewoners van het deel van Haarlem ten Zuiden van de Westergracht er iets aan hebben. De heer Weustink (R.-K.) vond het op op het oogenblik nog niet noodig alleen een school te bouwen voor het Ramplaankwar tier. De school kan op een plaats gebouwd worden dat meer kwartieren er iets aan heb ben. Laat de gemeente nu beginnen met een houten hulpschooltje in het Ramplaankwar tier te zetten en dan de ontwikkeling even af te wachten. De heer Visser (C.-H.) verdedigde het voorstel van B. en W. Het Ramplaankwartier heeft een eigen school noodig, want het wordt daar een uitgestrekte bebouwing. Het Leidsche plein is te ver voor kinderen uit het Ramplaankwartier. De heer Posthumus (S.D.A.P.) zei dat de soc.-dem. fractie voor het voorstel van B. en W. zou stemmen. De plaats is goed geko zen. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei dat er op den duur, misschien al heel gauw geen plaats zal zijn op de Bloemendaalsche scho len voor Haarlemsche kinderen. Er wordt ge regeld met Bloemendaal overleg gepleegd. Daarom is nu spoed noodig. Als Haarlem nu een hulpschooltje bouwt kan men het nog een jaar aanzien hoe de toestand zich ont wikkelt. De Gereformeerde Schoolvereeniging had een school in de Jansstraat. Die werd opge heven en toen wilde zij een school in het uiterste Westen der stad hebben. Dat was niet logisch omdat de school moest dienen voor kinderen uit de geheele stad. Daarom is de school op het Leidsche plein aangeboden. Nu geldt het kinderen uit het Ramplaan-kwartier en daardoor staan de zaken geheel anders. De plaats (de Gillis Schoolmeesterlaan) is goed gekozen. Op den duur zal er ook een school moeten komen in het Pijlslaan-kwartier. De heer Wolzak zei nog dat hij niet te gen den bouw van een openbare school in het Ramplaan-kwartier is. maar dan moet de gemeente erkennen, dat daar ook behoefte zal zijn aan een bijzondere school. De heer Boes (V.D.)De heer Wolzak heeft geen reden om te twijfelen aan de be reidwilligheid -der gemeente om ergens een bijzondere school te stichten als die noodig is. Het voorstel van B. en W. werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Een debat over werk verschaffing. Voorstel van B. en W. tot aanleg van een sportterrein ten W. van den Kleverparkweg tusschen de Delft en de Spoorbaan. Dit werk wordt dan met steun der re geering in werkverschaffing uitgevoerd. De heer Castricum (R.K.) vond het verkeerd, dat hier weer sprake zal zijn van werkverschaffing. Het is een normaal object, dat op normale wijze moet worden uitge voerd. Het is een onwaarheid, dat er geen geld is om het werk op de gewone wijze uit te voeren. Aan de gedwongen werkverschaf fing moet eindelijk eens paal en perk ge steld worden. Het is een beleediging voor de arbeidende klasse. Het college van B. en W. Is achterlijk. De heer v. d. V e 1 d t (R.-K.) zei ook tegen gewongen werkverschaffing te zijn. De heer Noordhof (S.D.AP.) protes teerde tegen de aanvallen in het wilde van den heer Castricum. Hij is niet op de hoogte, «nders zou bij zon niet opreken Laat hij fei len noemen De heer Noordewier (communist) vond ook dat het werk normaal moet worden uit gevoerd. De gemeente heeft in den laatsten tijd veel geld verdiend met het converteeren van geldleeningen. Die winst kan nu ge- .bruikt worden om normale werken te laten uitvoeren. Er komen inderdaad gegronde klachten uit de werkverschaffing. Een loon van 42 cent per uur wil zeggen f 20.16 in de week. Maar niet veel arbeiders zullen dit maximum halen. Alleen vakarbeiders mogen 10 pet. boven dit loon verdienen. De werk verschaffing ontaardt tot een meer dan schandelijke dwingelandij De voorzitter: ik laat die uitdrukking niet toe. De heer Visser (C.H.) wees er op dat er nooit klachten zijn ingekomen over werkver schaffingen die de gemeente Haarlem laat uitvoeren. Het blijkt dat sommige werkloozen het noodig hebben dat zij ge dwongen worden tot werken. De heer Mars (s.d.a.p.) was er van over tuigd, dat Haarlem, in verband met den financieelen toestand, het werk niet normaal kan uitvoeren. Als het werk niet als werkver schaffing wordt uitgevoerd kunnen er geen ongeschoolden aangesteld worden. Het is beter voor de werkloozen aan dit object te werken dan uiitgestuurd te worden naar de werkverschaffing in de venen. De klachten over de werkverschaffiing zijn overdreven. Als er gegronde klachten zijn geven de autoriteiten daaraan in den regel gehoor. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei dat we zachtjes aan naar het normale toe moeten. Het is niet juist, dat de arbeiders in de werkverschaffiing worden afgebeuld; maai de klachten ontstaan doordat er menschen moeten werken die voor dien arbeid niet ge schikt zijn. Het nadeel van het systeem werk verschaffing isi dat er veel ongeschoolde ar beiders worden gekweekt. Het object dat nu aan de orde is zou mis schien aangemerkt worden als een Werk fonds-object. De heer Van Dam (V.D.) vond het verzet tegen het voorstel van B. en W. bedenkelijk. Het betreft hier geen normaal werk. Als het dus wel in werkverschaffing wordt uitge- bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) voerd komt het niet op normale wijze aan de markt. Het is verkeerd de werkloozen te laten kiezen tusschen stempelen.en werken. Steun wordt dan een soort van pensioen. Het iis natuurljk dat er loonen betaald moeten worden die liggen beneden het vrije be drijf. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, zei dat het college van B. en W. de uitdruk king van den heer Castricum naast zich neer legt. De regeering heeft besloten het aantal ar beiders dat in de werkverschaffing werkt met 50 pet. uit te breiden. De credieten van het Werkfonds worden bovendien verhoogd. Nu B. en W. trachten, naast de werken die op normale wijze worden uitgevoerd, nog meer werkloozen arbeid te geven, hoort men daarop in dezen raad critiek als van de heeren Castricum en Noordewier. Het object dat nu aan de orde is kan niet anders beschouwd worden dan werkverschaf fing. De raad kan nog andere voordrachten in denzelfden geest verwachten, want B. en W. hebben Maandagmiddag besloten te trachten zooveel mogelijk werkloozen aan den arbeid te zetten Genoemd kunnen worden: aanleg van sportterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne en het Noorder Buiten Spaarne en de omlegging van de Oostsingelgracht, enz. Daarnaast komen dan de Werkfonds ob jecten en de objecten die als normaal worden uitgevoerd. Er bestaan geen gerechtvaardigde klachten over de werkverschaffing. De werkloozen smeeken op de Arbeidsbeurs soms om een plaatsje te krijgen bij de Werkverschaffing. In de werkverschaffing werken in het alge meen ongeschoolde werklieden. Het loon gaat veelal boven de 42 cent uit, wat hooger is dan wat ongeschoolde arbeiders in het vrije be drijf verdienen. Het college van B. en W. zit thans midden in de onderhandelingen met de Regeering over Werkfondsobjecten tot een bedrag van niet minder dan millioen gulden. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, vreesde dat het vechten tegen de bierkaai is. als men wil trachten sommige menschen te overtuigen van hun onjuiste opvattingen over de werkverschaffing. Gelukkig wil meer dan 98 pet. der werkloozen liever werken dan steun trekken. Enkele werkloozen zijn liever lui dan moe en dat gaat niet. God gave dat wij tienmaal zooveel objecten voor werkverschaffing hadden dan er nu zijn. B. en W. zullen nu met verschillende ob jecten komen, waarin f 60.000 a f 70.000 loon zit. Het is beter de werkloozen in onze eigen gemeente aan het werk te zetten dan ze te moeten uitzenden naar de rijkswerkverschaf fingen in het Oosten des lands. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 30 tegen 5 stemmen. Garantie voor de Sportweek. B en W. stelden voor een garantie van f 2000 te geven voor de Sportweek die dezen zomer te Haarlem georganiseerd zal worden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 27 Mei: Toen men Woensdagmiddag te Brussel in de tuinen der tentoonstelling bezig was met de vulling van den ballon captif van Godard en Toulet, barstte deze met een geweldigen slag uiteen. De ballon werd totaal in stukjes gescheurd er bleef slechts een breede band over waar mede hij was vastgelegd. Gelukkig wérd niemand der omstanders gekwetst. De heer Boes (V.D.), wethouder, lichtte dit voorstel toe. De inkomsten en uitgaven worden geraamd op f 4000, maar diei schat tingen hangen in de lucht. Het comité vraagt aan de gemeente een garantie van f 2500. maar dit vinden B. en W. te veel. Het college wil f 2000 garantie geven, onder beding, dat de deelnemende sportvereenigingen het ove rige deel der garantie voor hun rekening ne men. Het is te verwachten dat door deze Sport week veel vreemdelingen in onze stad zullen komen De heer de Braai (A.R.) vond het goed spprt te beoefenen en wat leven in de brou werij te brengen. Het is goed dat B. en W. trachten deze Sportweek niet te laten ont aarden in een kermis. Spreker vond het even wel jammer dat ook de Zondag bij die Sport- feesten wordt betrokken. Uit pricïpieele gronden kan hij daaraan niet meewerken. De Zaterdagmiddag is evengoed voor de sport dan de Zondag. De heer B o e s zei dat de Sportweek is ge bouwd om een zwemfeest. Dit zwemfeest heeft op Zondag plaats, zooals elk jaar ge beurt. maar dit staat buiten de te organisee- ren sportweek. De heer Visser (C.H.)Op het program ma van den Zondag staat toch ook een admiralen-tocht. Ook heeft spreker bezwaar tegen boksde- m ons tra ties. In den laatsten tijd heeft de gemeente steeds boks wedstrijden geweigerd. Komen wij nu niet door die de monstraties op het verkeerde pad? Het is jammer dat het boksen in het programma is opgenomen. De heer Castricum (R.K.) hoopte dat bij alle feesten de grenzen der welvoegelijk- heid in acht genomen zullen worden. De heer Van Engelen (KDP.) wees er op, dat de gemeente vermakelijkheidsbelas ting zal krijgen. De heer Boes (wethouder) zei dat de zwemwedstrijd op Zondag buiten de gemeen telijke garant*; staat. Een boksdemonstratie is iets anders dan een bokswedstrijd. De Voorzitter zei, dat uit zijn be slissing om deze boksdemonstratie toe te staan geen conclusies getrokken mogen wor den over het eventueel later ook toestaan van bokswedstrijden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 31 tegen 3 stemmen. Meih op de scholen. B. en W. van Haarlem hebben aan den Raad medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de verstrekking van melk op de Haarlem sche scholen met 1 September a.s. te laten beginnen. De raadsleden G. Wolzak, P. J. M. van Te- tering, H. J. L. Klein Schiphorst, A. v. d. Veldt, M. L. A. Klein en mevr. H. Weber— Strik steüen den raad voor B. en W. uit te noodigen dezen maatregel niet toe te pas sen, maar zoo mogelijk de Commissie voor Schoolvoeding in staat te stellen melk te ver strekken aan daarvoor in aanmerking komen de schoolkinderen. Dit voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 28 MEI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00. 8.20, 8.30, 8.50, 9.35. Parijs Radio 10.20, 11.05, 11.20. Radio P. T. T. Nord 11.35. Ned. Brussel 12.20. 12.50. 1.20. Keu len 1.35. 2.20, 2.30. Ned. Brussel 3.35, 3.50. Keulen 4.20. Londen Regional 6.20. Ned. Brus sel 7.20. Keulen 7.50, 8.20. Ned. Brussel 10.20, 10.30. Keulen (Berlijn) 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00. Diversen 9.2010.35. Londen Re gional 10.35. 10.50, 11.05. Droitwich 12.35, 12.50, 1.20, 1.35. Londen Regional 2.20, 3 20. Droitwich 3.50, 4.20. Londen Regional 5.00. Droitwich 5.20, 6.05, 6.20, 6.50, 7.05, 7.50, 8.20, 9.20. Parijs Radio 9.40, 10.10, 10.25. Londen Regional 10.55. Droitwich 11.35 Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert. Verzoekprogram ma. 8.0012.00 Diversen. Laat nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen Neem URODONAL: Hetverwijdert het urinezuur, voorkomt veel kwalen en maakt het leven langer en aangenamer. (Adv. Ingez. Med.) GROENTEMARKT. Haarlem, 25 Mei. Tomaten 2840 ct. per KG. Spercieboonen 90—/ 1 per KG. Snijboonen 8080 ct. per KG. Andijvie 70—1.10 per kist. Sla 3565 ct. per kist. Spinazie 15—35 ct. per kist. Raapstelen 40—60 ct. per kist. Postelein 4065 ct. per kist. Zuring 22—30 ct. per kist. Peulen 3.503.75 per kist. Doperwten 3.25—3.75 per kist. Bloemkool 1022 ct. per stuk. Komkommers 610 ct. per stuk. Selderie 310 ct. per bos. Peterselie 25 ct. per bos. Kervel 4—6 ct. per bos. Prei per bos 20—25 ct. Radijs 1—3 ct. per bos. Rabarber 712 ct. per bos. Wortelen 1318 per bos. Asperges 28—50 ct. per bos. Uien 2.73.25 per zak. De voorzitter deelde mede, dat de ont slag-aanvrage van den heer Posthumus als raadslid was ingekomen. Het is de laatste zitting die de heer Posthumus zal bijwonen. Spreker betreurde dit verlies voor den raad. Evenzoo het verlies dat de raad lijdt door het aftreden van den heer Voogd. De heer Voogd is drie jaar lid van den raad geweest, hij heeft vooral veel en verdienstelijk werk in de commissies gedaan. Hij is ook lid van den Onderwijsraad geweest. In en buiten den raad maakte hij zich verdienstelijk voor deze stad. Het bedroeft, dat het gezondheids redenen zijn geweest, die hem dwongen het werk neer te leggen. Daarom uitte spreker zijn beste wenschen voor zijn gezondeheid. De heer Posthumus heeft groote verdiensten gehad voor het onderwijs. Hij had een zware taak in den raad. Het onderwijs heeft helaas in dezen tijd vaak verdediging noodig. De heer Posthumus was altijd goed voorbereid. De voorzitter herinnerde aan de aanneming van de motie van den heer Posthumus inzake de vereenvoudigde spelling. Deze motie is nog niet door B. en W. uitgevoerd. Dit komt door de gewijzigde omstandigheden. Vergeten is de motie nog niet. Afscheid Posthumus. De heer Posthumus f S.D.A.P.) dankte voor de vriendelijke woorden .van den voor zitter bij den aanvang der vergadering ge sproken. Dringende redenen hebben hem er toe geleid de gemeente te gaan veriaten. Met groot genoegen ziet. hij terug op den tijd dat hij hier raadslid geweest is. Het onderwijs had steeds zijn belangstelling. Met de meest- aangename gedachte aan zijn werk als raads lid verlaat hij de gemeente. Hij hoopte dat er nog eens betere dagen voor het onderwijs zullen aanbreken. Als Haarlem zijn grenzen nog eens vergroot zal hij weer graag" raads lid worden (gelach). Onderwijs. Mcj. M. Verwijs verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 23. Mej. E. M. H. Duyns vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 42. Wordt verleend. Nieuwe raadsleden. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden De geloofsbrieven van, de heeren N. Door nebosch en G. Blokdijk, worden onderzocht en in orde bevonden. De raad besluit tot toelating. Revue van hamer- stukken. Goedgekeurd worden de volgende voor stellen Voorstel van B. en W. tot vaststelling der balans van de woningbouwvereeniging „Zorg vliet" Voorstel van B. en W. om een geldleening aan te gaan van f 380.000 tegen 2% pet. Voorstel van B. en W. om een perceel aan de Zomervaart uit het woningbedrijf te ne men Voorstel van 2. en W. inzake de overdracht van een stukje grond aan de Leeghwater- straat Voorstel van B. en W. tot overdracht van grond: a. tusschen Emma- en Regentesselaan; b. Roerdompplein; c. Van Kinsbergenstraat; d. Zijlweg. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Burgemeester Boreelstraat (aan Gebrs. Elshoff). b Gonnetstraat (aan F. Hop); c. Marsstraat (aan A. Meyer); d. Jan Luyckenstraat laan Mij. „Vondel kwartier"). e. de Ruyterweg (aan Mej. A. v. d. Laan de Vries) Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit tot het verleenen van medewer king bij den bouw van een bijzondere school aan het Roerdompplein Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van een onderwijzeres en een onderwijzer. De taxVs Voorstel tot afwijzing van een beroepschrift tegen het besluit tot weigering'intrekking van vergunning tot exploitatie van huurauto's en taxi's. Het St. Elisabeth*s Gasthuis. In verband met een aanbeveling van Re genten van het Gasthuis voor een benoe ming van regenten vroeg de heer Visser (C.-H.) of het de bedoeling is voortaan al leen raadsleden in dit college te benoemen. Vroeger gebeurde dit wel. De voorzitter zei dat het college van B. en W. er geheel buiten staat. De regenten bevelen aan. de raad benoemt. De heer Visser Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid- f 2000: overlijden f 400; vedies van een hand. voet of oog ('200, beide leden van een duim 100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger ƒ60. één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk 15 Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnes op het Geïllustreerd Zondags blad bestaai nog een afzonderlijke vei zekering De voorwaarden daarvan zijr eveneens bij de administratie verkrijgbaa- Huizen voor ouden van dagen. Voorstel van B. en w. om het crediet van de moderniseering der huizen aan de Haar lemsche stichting tot woningverbetering met f 14.350 te verhoogen en eveneens verhoo ging van het crediet voor den bouw van wo ningen voor ouden van dagen. Mevrouw Scheltema (V.B.) wees er op. dat het de bedoeling van den raad geweest is dat de huizen voor ouden van dagen ge bouwd zouden worden door jeugdige werk loozen. Hoe zal het nu gaan met den bouw? Worden de jeugdige werkloozen bij den bouw uitgeschakeld. Kunnen de huizen als het niet mogelijk blijkt jeugdige werkloozen er aan te zetten, in werkverschaffing uitgevoerd worden? Is het ook niet beter de bestaande hofjes te verbeteren? (Bovenstaande is reeds in een deel onzei vorige ovlage ovgenomen.) De heer Castricum (R.K.) wees er op. dat het eerste crediet voor de woningen voor ouden van dagen dateert van 1936. Nu is er meer geld noodig, omdat de materialen in prijs gestegen zijn. Had de gemeente de goedkoope materialen niet in 1936 kunnen koopen? De heer Reinalda S.D.A.P.)wethouder, zei. dat reeds in 1936 besloten is het werk als een normaal wer£ uit te laten voeren. Er was dus geen sprake meer van bouw door jeugdige werkloozen. De zaak is opgehouden omdat aan het rijk een voorschot moest worden ge vraagd. Materialen konden niet gekocht wor den voor het voorschot was verleend. De huur prijs zal f 3.35 per week zijn. Er is behoefte aan woningen voor ouden van dagen. De raad heeft reeds medewerking verleend voor de verbetering der Hofjes. B. en W. blij ven op dit punt diligent. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Bruggen over de Wester gracht. Voorstel van B. en W. om het crediet voor de verbreeding van de Westerbrug met f 1800 te verhoogen. Door de raadsleden Klein. v. d. Veldt. Vis ser, Wolzak en Bijvoet wordt voorgesteld ook f 2500 te bestemmen voor den bouw van een hulpbrug over de Westergracht tusschen de Voorzorgstraat en de van Oosten de Bruyn- straat. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder zei dat B. en W. van het voorstel Klein c.s. met belangstelling hebben kennis genomen. Het zijn evenwel twee. op zich zelf staande voor stellen. De quaestie van een brug bij de Voor zorgstraat was reeds bij B. en W. in behande ling. Er is zelfs al een voorstel van Openbare Werken daarover. Het college van B. en W beraadt zich thans of het gewenscht is de brug te bouwen. Het beste is dus, dat B. en W. het voorstel Klein c.s. voor praeadvies nemen. De voorstellers gingen daarmee accoord. Het voorstel van B. en W. om het crediet voor de Westerbrug te verhoogen werd met algemeene stemmen aangenomen. Incasso-dienst. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de kantoorruimte van den Incassodienst door 'n aangrenzend gebouw te huren. De heer van der Winden (s.d.a.p.) wees er op, dat deze dienst een gebouw heeft waar het werk over vele lokalen verdeeld is. Zoo iets werkt storend. Kan in het vervolg niet meer rekening gehouden worden met moderne op vattingen over kantoren? De heer van der Wall (C.H.)wethouder, zei, dat het gebouw zoo verbouwd zal worden, dat er rekening gehouden wordt met deze moderne opvattingen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Aanschaffen van gas maskers. Voorstel van B. en W. om f 1000 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van gasmas kers, daar er nog geen uitzicht bestaat dat Haarlem voldoende gasmaskers van de re geering krijgt, terwijl deze toch noodig zijn voor de voorbereiding van de organisatie van den luchtbeschermingsdienst. De heer Westerveld (s.d.a.p.) zei dat de soc. dem. fractie geen bezwaar heeft tegen luchtbescherming. Het rijk heeft evenwel den plicht de gasmaskers te betalen. Die plicht wordt nu op de gemeente geschoven. Dat gaat niet. De heer vanEngelen iKath. Dem Partij) zei dat zijn partij ook op dit standpunt staat dat het geoorloofd is geld uit te geven voor luchtbescherming. Er zijn evenwel goedgekeur de maskers die f 5 kosten, terwijl de gemeente nu f 10 gaat betalen. De heer Noordewier communist) waarom wil het rijk de gasmaskers niet leveren waarop de gemeente recht heeft? Voor defen sie is er wel geld. Hoe staat het met het onder zoek naar vluchtkelders. De v o o r z i 11 e r zei dat B. en W. ook te leurgesteld zijn. dat het rijk de gasmaskers nog niet geleverd heeft. B. en W. meenen dat zij niet verantwoord zijn te blijven wachten. Haarlem heeft recht op 650 maskers, maar al komen die er op den duur dan is dat aantal toch nog te gering. Daarom is het verantwoord nu voor de gemeente 100 gasmaskers te koo pen. De gasmaskers zijn noodig voor de per sonen die actief moeten optreden in de ge varen-zóne. De gasmaskers zijn noodig om een groot corps van helpers op te leiden. De regee ring behoudt haar plicht Haarlem de gevraag de 650 gasmaskers te leveren. De gasmaskers van f 5 zijn niet goed genoeg voor de personen die handelend moeten op treden. Voor de burgers zijn die goedkoopere maskers voldoende. Het rijk heeft niet medegedeeld waarom het nu de gevraagde 650 gasmaskers niet aan Haarlem kan leveren. De heer Wolzak (A.R.) vond dat vreemd Hij wilde het rijk nog eens aansporen en daar om het voorstel van B. en W. aanhouden De voorzitter; van aanhouden is geen sprake, er is misschien reeds te lang gedraald met de voorbereiding van de luchtbescherming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 16