AMSTERDAMSCHE BEURS lAAT/TIUBtMCUnN Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, I V R TT D A "G 27 M E I 193* HAARLEM'S DAGBEAD 15 De opstand in Mexico. SAN LUIS POTOSI, 27 Mei. Volgens de laatste berichten hebben de opstandelingen in het gevecht bij La Sauceda 95 dooden ver loren. President Cardenas verklaarde gisteren op een -vraag of generaal Cedillo door het bui tenland wordt ondersteund: ,,Neen, maar ongetwijfeld zijn er buitenlandsche elemen ten die zich zouden verheugen met Cedillo In verbinding te treden". Cardenas voegde daaraan toe, „niettegenstaande er geen be wijzen zijn van buitenlandsche ondersteu ning,, zijn er teekenen die er op wijzen, dat wapenen uit het buitenland binnengesmok keld zijn. Er zijn geen gevechten van be- teekenis meer te verwachten. De militaire actie beperkt zich slechts tot het openhou den der verkeerswegen. De regeering maakt voorts bekend dat 1200 aanhangers van Cedillo zich tusschen Rio en Verdé zouden hebben overgegeven. Het nieuwe centrale vliegveld. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. De heer H. Ch. E. van Ede van der Pais directeur van den luchtvaartdienst heeft in een perscon ferentie eenige nadere inlichtingen verstrekt, over het aan te leggen centrale vliegveld onder Leiderdorp. De groote verkeersvliegtuigen hebben thans een snelheid van 300 k.M. en de militaire bommenwerpers een nog veel grootere snel heid. zeide de heer Van der Pais. Aangeno men mag worden dat we in de toekomst zul len kunnen rekenen op een normale snel heid van 4 a 500 K.M. Dan ligt het voor de hand, dat er zich allerlei moeilijkheden zul len voordoen, wanneer de vliegtuigen met zoo'n enorme snelheid zullen moeten dalen op een twee op slechts 45 K.M. afstand van elkaar liggende vliegvelden, waarvan de na- deringsgebieden en de wachtgebieden voor het dalen bij mist of slecht zicht reeds thans elkaar overlappen. In de toekomst zal dit bezwaar zich nog meer doen gevoelen, aangezien men thans in het buitenland overweegt om de naderings gebieden, welke thans 25 K.M. bedragen, met het oog op de veiligheid te vergrooten. Deze zaak is thans in een nieuw stadium gekomen nu Waalhaven aan defensie is over gegaan en Rotterdam heeft besloten tot den aanleg van een nieuw vliegveld bij Overschie. Hoewel ongetwijfeld ook Rotterdam zekere rechten kan doen gelden, heeft de regeering echter gemeend met het oog op het voor gaande te moeten komen tot een juiste op lossing in het belang van onze geheele luchtvaart. Hierbij moet ook vooral niet uit het oog worden verloren, dat wij wel degelijk rekening hebben te houden met het internationale luchtvaartverkeer en daardoor met het feit, dat vliegtuigen tegenwoordig reeds en in de toekomst zal dit nog meer gelden veel meer worden ingesteld op het afleggen van lange afstanden, zoodat vooral ook met het oog aan de daaraan verbonden kosten, zoo weinig mogelijk tusschenlandingen zullen worden gemaakt. Zooals duidelijk is, heeft ook de K.L.M. groot belang bij de nieuwe plannen en uiter aard is deze maatschappij daarin gekend, aangezien de heer Plesman reeds lang den bestaanden toestand als onhoudbaar had ge schetst. Immers thans is de K.L.M. genood zaakt op beide vliegvelden een grondorgani- satie te hebben, terwijl eveneens dubbele gel den moeten worden uitgegeven voor radio bakens enz. Maar daarnaast bestaat voor de K.L.M. het groote nadeel van twee landingen, welke jaar lijks tonnen gelds kosten, afgezien nog van de bezwaren voor de passagiers, voor wie een dergelijke tusschenlanding tijdverlies betee- kent. Nu kan de vraag worden gesteld, waarom de regeering niet eerder met deze plannen is ge komen, doch daarbij moet niet vergeten wor den. dat de regeering betrekkelijk buiten de ontwikkeling van het luchtverkeer stond, aangezien zij de zaak altijd aan de gemeente heeft overgelaten. Thans echter hebben zich nieuwe aspecten voorgedaan, mede door de behoefte van defensie aan meer vliegvelden. De bedoeling is, dat de fensie in de buurt van Amsterdam nog de beschikking krijgt over een vliegveld en wanneer we nu zouden kunnen komen door gemeenschappe lijk overleg tot het op boven ont wikkelde gronden, hoog noodig ge- wenschte centrale vliegveld, dan zou defensie niet genoodzaakt zijn een nieuw vliegveld aan te leggen, doch zou zij daarvoor Schiphol kunnen gebruiken, waarmede dan tevens het daarin gestoken geld niet weg is. SYNAGOGE DIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.04 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 u. Zondag te 7.30 u. Middagdienst te 9.30 uur. Avonddienst bij het invallen van „nacht" TALMOED TOR AH: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen tusschen de Middag- en Avonddienst. De Dchtenddienst op de Werkdagen en de dieneten op Sabbath vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. De overigen diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Mei. Bevallen 23 Mei: M W. KramerBakker, d.; H. Mulder—Steenbergen, d.; 24 Mei: S. M. GroenewoudGaarenstroom, d.; A. P. de ZaaijerBouckaert, z.; 25 Mei: A. G. E. v. BrederodeRetz, z.; C. (RijkhoffPauel, z.: 26 Mei: A. G. LindenberghMeijer, z.; M, J. J. Bergman—Weber, z.; W. L. de Nijs—Jansen v. Galen, z.; J. K. J. WigchertGrüter. z.; P. H. M. HolthuizenHamers, z.; 27 Mei: T. BrandolisioPolesel, d.; Overleden 24 Mei: H. J. Keijser, 58 J., Gast- huisvest; 25 Mei W. Govers, 63 j., Keizer Karei- straat; A. M. TrakselGroove, 83 j„ Rozen- prieelstraat; C. H. W. ten Bruggecate. 77 j.. Schermerstraat; M. E. H„ 4 j., d. v. W. Klaver. Kamperlaan; 26 Mei- J. Koper, 78 j., Haze- paterslaan; N. J. Oldenburg. 63 j.. Denijs v Hullelaan; F. J. Blomter Gast, 82 j., Park laan; M. Groot—Klein de Groot, 67 j., Vliet- sorgstraat. indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60. 40 ct. Doos 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) De gevaarlijke kruising in de Gierstraat, Wederom een botsing. Een van de gevaarlijkste plekken in onze stad is de viersprong GierstraatNieuw- straat-Brees'traat. Dat daar tot nog toe niet veel ongelukken gebeurd zijn, is alleen aan het toeval te danken, want een verkeersagent of seinlicht is daar niet aanwezig. Behalve de tramwagens suizen daar den ganschsn dag in een soms onafgebroken stroom auto's motorrijwielen, en fietsen voorbij, zoodat elke weggebruiker, die van de Breestraat naar de Nieuwstraat (of terugi moet oversteken, ter dege op zijn hoede moet wezen. Voorzichtige wielrijders wagen zich dan ook niet aan dit gevaarlijke experiment, doch stappen liever even af. Hedenmiddag twaalf uur is daar een onge veer 18-jarige wielrijdster in botsing gekomen met een wielrijder, waardoor zij tegen den grond sloeg en ernstig aan het rechterbeen gekwetst werd. Door leden van den Ongeval- lendienst werd zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Na ver bonden te zijn kon zij naar haar woning worden gebracht. Kaifeng liet middenpunt der Chineesch-Japansclie gevechten. Chineezen heroveren Hotseh aan het centrale front. HANKAU, 27 Mei (D.N.B.) Aan het front ten westen van Soetsjau is de toestand nog onoverzichtelijk. Hier en daar wordt nog ge vochten, maar het zwaartepunt der gevechten is verplaatst naar de buurt van Kaifeng, waai de Chineesche troepen, volgens berichten uit Chineesche bron hardnekkig tegenstand bie den aan den Japanschen opmarsch naar het knooppunt van spoorwegen Tsjeng Tsjau. Na gevechten van eenige dagen, waarbij aan beide zijden zware verliezen werden geleden, hebben de Japanners feitelijk geen terrein winst behaald, terwijl de Chineezen Hotseh op de Japanners heroverden. De Japanners heb ben thans van den noordelijken oever van de Gele Rivier troepen gezonden. Donderdag werden in de buurt van Kaifeng ongeveer 2000 man Japansche troepen, die de Gele Rivier over wilden steken, door Chi neesche vliegtuigen gebombardeerd. Daarbij werd een ponton vernield. Ten wes ten van Hof ei, aan den noordelijken oever van de Jangtse, verwachten de Chineezen een tweede aanval der Japanners tegen Hankau, De in de buurt van Hof ei op de Jangtse aan wezige schepen, die deze actie zouden moeten steunen, ondervinden hinder van den lagen waterstand. Geref. Jongelingsverbond. Jubileumvergadering te Amsterdam. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is Don derdag het gouden jubileum van den Nederl. Bond van Jongelings Vereenigingen op Ge reformeerde grondslag herdacht. De morgenvergadering werd o.a. bijgewoond door den minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk, den heer G. Baas Kzn., wethouder van Amsterdam en vertegenwoordigers van een groot aantal bevriende organisaties, ook uit West-Duitsch- land, Hongarije en Oekraïne. In zijn openingsrede heeft de bondsvoor zitter prof. dr. K. Dijk deze hooge gasten speciaal welkom geheeten. Minister Slotemaker de Bruine, hierna het woord verkrijgend, deelde mede, dat de voor zitter van den bond, prof. dr. K. Dijk, is be noemd tot ridder in de orde van den Neder landsehen Leeuw. Voorts zeide spr., dat de regeering oprechte belangstelling heeft voor den bond en zijn arbeid, welker beteekenis vooral in een tijd als thans zoo groot is ook voor de volkskracht. Op voorstel van het bondsbestuur besloot de vergadering hierna den minister van finan ciën het eerelidmaatschap van den bond aan te bieden. Telegrammen werden gezonden aan H.M. de Koning en het Prinselijk Paar. Voorts werd medegedeeld, dat bij de ge houden verkiezingen prof. dr. K. Dijk als bondsvoorzitter en de heer. J. Schouten uit Rotterdam als raadsman van den bond zijn herkozen. Namens een comité van de oud-leden van den bond bood de heer Johs. v. d. Berg uit Rotterdam vervolgens aan de door Roeland Koning geschilderde portretten van wijlen de heeren dr. J. E. Vonkenberg, Jac. v. Oversteeg en Joh. T. de Lange, die gedurende zoo vele jaren den bond hebben geleid, namens een comité uit de leden bood de heer G. v. d. Berg uit Rotterdam aan de meubileuring van de kamer van het bondsbestuur in het bonds- bureau te Amersfoort. In de middagvergadering, die behalve door de reeds vermelde hooge gasten ook werd bij gewoond door den minister-president dr. H. Colijn en den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft dr. Colijn, wien bij zijn komst een buitengewoon enthousiaste ontvangst ten deel viel, een rede gehouden. Dr. Colijn begon zijn rede met een geluk- wensch aan den bond. Verder zeide spr.: wanneer gij onherroepelijk blijft staan op den calvinistischen grondslag van uw levensbe schouwing, dan zullen de vruchten van die vasthoudendheid op Gods tijd, in de toekomst evenzeer openbaar worden als in het verleden het geval is. Wij moeten echter met stoere onverzette lijkheid opkomen voor de duur verworven voorrechten en vrijheden, die ons deel zijn. Die voorrechten en die vrijheden worden in onze dagen belaagd. Spreker herinnerde tenslotte aan het woord van Paulus: „God heeft ons niet gegeven een geest der vreesachtigheid, maar der kracht". Laat dat uw richtsnoer blijven ook in de toekomst. De minister van financiën, mr. J. de Wilde, hierna de vergadering toesprekende, wenschte de kerken en de A.R. partij, ja het geheele Nederlandsche volk geluk niet het bestaan van den jubileerenden bond De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft hierna ojn. ook nog gesproken. Aanval op Kanton wordt verwacht. HONGKONG, 27 Mei. (Reuter-A.N.P.) 38 Japansche oorlogsschepen, tal van gewa pende trawlers en kleine bootjes, die gemak kelijk zijn voor de ontscheping van troepen, bevinden zich in Zuid-China, de meeste te Tsjoeng Sjan bij Macco, de andere in de Bias- baai bij Swatau. Men acht het veelbeteekehend, dat tien strijdwagens ontscheept zijn op de eilanden waarvan Japan zich eenige maanden gele den heeft meester gemaakt. Het schijnt, dat een aanval, op Kanton bin nenkort te verwachten is. In deze stad worden voorbereidingen ge troffen om aan een aanval het hoofd te kun nen bieden. Ernstig misdrijf te Almelo. Meisje met een hamer gedood. ALMELO, 27 Mei. Een afschuwelijk mis drijf is hedenmorgen ontdekt op de opslag plaats van gemeentewerken te Almelo. Daar is n.l. het lijk gevonden van de 14- jarige Tijtje Hof. die met haar ouders in het woonwagenkamp alhier vertoefde. Het kind. dat reeds sinds Woensdagavond vermist werd, bleek met een hamer vermoord te zijn, nadat een zedenmisdrijf met haar was gepleegd. De politie heeft dadelijk een uitgebreid on derzoek ingesteld; ook de justitie was ter plaatse. Men had heden echter nog geen aanwij zingen omtrent den dader, hoewel het waar schijnlijk is, dat men in een bepaald milieu moet zoeken. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat de ouders zeer weinig mededeelingen kunnen doen, aangezien zij nog maar enkele weken hier in het woonwagenkamp vertoeven. UITSLAG ESPERANTO-EXAMEN. Van het Nederlanda Esperanto-Ekzamena Komitato (Rijksgecommitteerde de heer J. van Andel) ontvangen wij bericht dat den 7den Mei 1.1. het eerste Esperanto-examen A plaats had in Den Haag. Deelgenomen hebben 56 personen. Afgewezen werden 16. Geslaagd zijn o.a. mej. C. C. Muusze, Drie huis; P. Gieske, Haarlem; P. W. v. d Aard weg. Lisse. BEVERWIJK Gouden Huwelijksfeest. Op Maandag 13 Juni a.s. zullen de heer A. Verhagen en mevr. T. VerhagenGrapen- daal, wonende in de Baanstraat 17, alhier, hun gouden huwelijksfeest vieren. Maandag beginnen de bruidsdagen. De heer Verhagen, die thans 73 jaar oud is, oefent reeds 60 jaar het vak van timmerman uit, waarvan 32 jaar als patroon. Het is vooral in deze functie, dat de aanstaande bruigom bij talrijke Bever wij kers een uitstekende reputatie geniet. STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 DCt. ld. 1933 II 3 pet. Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 5y2 pet. DultSChL 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert, van f 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 35 v. Berkels Patent 56 Calvé Delft Cert 95i a Ned. Ford ex 40 afst. 288V? Philips Gloeil.Gem.Bezit 25öU, 148% VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN Dl m 1.30 27 Vp 20V 150 l3l®/< 27V 30Vs 34i/2 2531? 147'/? Dl.m 1 45 pl.m 2.00 pl.m 2.15 271/, -Oi/g 34V? 2531/0 147 30i/, 2531/, 3«i INDl'STR. ON'D. BUITENL Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon Petr Perlak Petr Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong BllUton n "ROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Dell Batavia Dell Maatschappij Senembah IER SPOORWEGEN. Southern Pacific. Wabash Railroad Union Pacific Chic Milwaukee Missouri Kansas Texas 5% I81/, 32i; 31 Vb 2236 41/. 8% 17 9 74 168 102 115 172 V? 106 102V? 100 402' 143 150 220-221 274 Amsterd Rubber 179 Dell Bat RubbeT 109 Indische Rubber 97 Kendeng Lemboe 150 Serbadjadl 77»/, Rotterdam Taoanoeli 50 ■Jandat Rubber 41 'rer- 103 Sumatra Rubber 1751/. 5V, 53/. 5% 16% 15% 16 16 3Q%t 30jfc 29% 29»/k 29% - 29% 29% 293/8 - 1 0 - 205,. ïov. 10 309 309 77% - 81/, 8% 8*. 8Y« 87a SJü 8% - 99 99 H2V, 112 113% 113 951/ 96 399 398 399 397%. 573/g - 211 211 212 267 267 269 256 256 VA m IVs - - 179 178l/a 178 178 - - - ZANDVOORT Overbrugging van liet Spoorweg emplacement. Met medewerking van het Werkfonds? Reeds geruimen tijd zijn er door de ge meente onderhandelingen gevoerd met de Nederlandsche Spoorwegen betreffende de overbrugging van het spoorwegemplacement tusschen de Van Lennepstraat en de Van Speykstraat. Aanvankelijk was een plan gemaakt om het emplacement over de volle breedte van 60 M. te overbruggen. Na de electrificatie kon evenwel het noordelijk deel van het empla cement voor den spoordienst gemist worden, indien de laadgelegenheid voor schelpen naar een ander deel van het emplacement werd overgebracht. De kostbare overbrugging zou hierdoor ge heel overbodig zijn geworden als de spoor wegverbinding met de kabelloods van het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord- Holland er niet was geweest. Ter verzekering van die verbinding heeft de provincie zelfs het recht van voorkeur verkregen op het recht van erfpacht van een in de lengte van de spoorbaan gelegen strook grond ter breedte van 10 M. In verband hiermede zou nog een overbrugging van 10 M. noodig zijn. De met het provinciaal electriciteitsbedrijf gevoerde onderhandelingen hebben tot het resultaat geleid, dat met een overbrugging van 4.40 M. genoegen wordt genomen, indien wordt voldaan aan bepaalde voorwaarden. De kosten van de te maken brug zullen thans niet meer dan ongeveer f 27000 bedragen. Met de Nederlandsche Spoorwegen en ook met de N.V. Zandvoortsch Duin is de ge meente tot overeenstemming gekomen be treffende aankoop en ruiling van grond enz. Ook met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zijn de besprekingen gunstig verloopen. Met de N.V. Kostverloren zijn B. en W. nog niet tot een aceoord kunnen komen betref fende de overdracht van grond bij de Von delstraat aan de Ned. Spoorwegen. De met de Spoorwegen te sluiten overeen komst behoeft hierop evenwel niet af te stuiten, omdat daarin de clausule kan wor den opgenomen, dat de spoorwegen de be voegdheid hebben zich den eigendom van dit perceel op kosten van de gemeente langs den weg der gerechtelijke onteigening te verschaffen. Nu de onderhandelingen zoover gevorderd zijn stellen B. en W. voor te besluiten tot het aangaan van de noodige overeenkomsten, waardoor het mogelijk wordt de plannen tot het maken van een verbindingsweg tusschen Plan-Noord en de Van Speykstraat verder tot uitvoering te brengen. Met de uitvoering van deze Werken zal zijn gemoeid een bedrag van rond f 208230. B. en W. zijn in onderhandeling getreden met het bestuur van het Werkfonds om voor de uitvoering van deze werken de medewer king van genoemd fonds te verkrijgen. Voorts worden pogingen in het werk ge steld om de werkzaamheden voor de Neder landsche Spoorwegen te doen uitvoeren bij wijze van werkverschaffing. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Johannes Petrus van War merdam. oud 30 jaar en Anna Gerarda Hen- drika Vriesekoop, oud 26 jaar. Overleden: Elisabeth de Groot, oud 64 jaar, weduwe van Paulus van der Meij. OVERVEEN AANGEHOUDEN Door de politie alhier Is aangehouden de 15-jarige J. K.. wonende te IJmuiden. verdacht van diefstal van een horloge, gepleegd op een bouwterrein te Overveen ten nadeele van een van zijn mede-arbeiders. Na verhoord te zijn werd hij aan zijn ouders teruggegeven, BLOEMEND IEFSTAL. De politie heeft een drietal volwassen per sonen uit Haarlem aangehouden, verdacht van diefstal van lelietjes-van-dalen uit de duinen te Overveen. Proces-verbaal is tegen hen op gemaakt. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 475 Cornells IJM 15 f 1890 675 Alkmaar IJM 31 f 2630 195 Condor IJM 72 f 1190 Loggers met versche visch: SCH 19 f1160; KW 95 f520; KW 42 f550; KW 70 f560; SCH 266 f110. WEER NIEUWE HARING. Alhier zijn binnengekomen de haringlog- gers K.W. 149 met 123 kantjes pekelharing, vormende de vangst van vier schepen en de K.W. 43 met 102 kantjes, eveneens afkomstig van vier schepen. De haring is met auto's naar Vlaardingen overgebracht. DE NICO HOOS VERTROKKEN. De reederlj van den stoomlogger Nico Hoos K.W. 122 is er in geslaagd een bemanning samen te stellen. De logger is Woensdagavond 9 uur weer vertrokken. IJmuiden 27 Mei 1938. Tarbot 84—62 cent per K G. Tong 8249 cent per K G. Heilbot 82—78 cent per K.G. Griet f 27—f 8 per 50 K.G. Zetschol f23—f9,50 per 50 K.G Kleinschol f 16,50—f4,30 per 50 K.G. Schar f6,50—f 1,90 per 50 K.G Tongschar f 20—f 15 per 50 K.G Poontjes f4,10f2,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvlsch f 11f 9 per 50 K.G. Kleine schelvisch f8,70f4,10 per 50 K.G Groote gul f7,50—f4.50 per 50 K.G. Kleine gul f 5.50—f 2,20 per 50 K.G. Wijting f4.50—f 1.25 per 50 K.G. Makreel f4,70- f3.40 per 50 K.G. Kabeljauw f 34—f 12.50 per 125 K.G. Vleet f 0,75 per stuk Leng f 0,85f 0,65 per stuk Koolvisch f0.25 per stuk

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 17