Haarlem's Dagblad TAUkstoekh Schiphol en Waalhaven. Microscopy. Weer aardschokken op Celebes. 5"r Jaargang No. 16849 Uitgave Leuren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 27 Mei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Ad verten tien 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regclahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is ruzie over vliegvelden. De regeering wil van Schiphol en Waalha ven uitsluitend-militaire vliegvelden maken en Amsterdam en Rotterdam (mitsgaders Den Haag) bedeelen met één centraal vlieg veld voor civiel luchtverkeer. Dat zou dan te Leiderdorp moeten worden aangelegd. Amsterdam en Rotterdam zijn beide boos en teleurgesteld over deze regeeringsplannen. Het is geen wonder. Amsterdam heeft in den loop der jaren een millioen of acht aan de verbetering van Schiphol ten koste gelegd. Het is nog steeds met die verbetering bezig. En het Rijk wist daarvan en vond het goed. Bovendien heeft Schiphol zich in het inter nationale luchtverkeer een zeer belangrijke plaats weten te veroveren. Het is Luchtha ven no. 4 van Europa. En het bezet ook vele roemrijke plaatsen in de geschiedenis van de „burgerluchtvaart". Men doekt zooiets maar niet zoo ineens en bijwijze van „inval" op. Men vervangt het niet behoorlijk door een vliegveld te Leiderdorp, dat ruim dertig K.M. van de hoofdstad ligt. Het vervoer van en naar het vliegveld zal kostbaarder worden. De buitenlandsche passagiers zullen den groo teren afstand evenmin waardeeren. De be langen der handelsstad Amsterdam worden ermee geschaad. Enzoovoorts. Het zijn alle maal goede argumenten. Zoo goed zijn ze zelfs gebleken, dat de geheele gemeenteraad van Amsterdam ze als één-man-en-vrouw onderschreef en de R. K. wethouder Krop man de interpellaties van den S. D. A. P.'er Franke en den C. P. H.'er Spegers beant woordde met het stoere woord: „Ik zal wei geren ooit een voordracht in den Raad te verdedigen, waarbij wordt voorgesteld Schip hol te doen verdwijnen!" Een van de Amsterdamsche kranten wordt daar al een beetje wild van en roept „dat het was of men de fiere stem der oude vroed schap van de Amstelveste vernam, in verzet tegen het drijven van de Staten van Hol land." Maar dat is overdreven. De Unie van Utrecht is niet alleen dood, maar de gemeen telijke autonomie ook. In Rotterdam zijn ze bijna nog kwader en fierder. Daar hadden ze zich gehaast om aan Den Haag's verlangen te voldoen en Waal haven aan het Rijk te verkoopen voor defen sieve doeleinden. Daarna besloten de Rotter- damsche stadsvaderen en -moederen in over leg met Den Haag tot aanleg van een nieuw gemeentelijk vliegveld in den polder Zestien hoven en toen het eenmaal zoover was liet minister Van Buuren den waarnemenden bur gemeester van Rotterdam bij zich komen en zei (of daar kwam het dan op-neer): „Niks daarvan. Geen Waalhaven voor jullie en geen Zestienhoven voor jullie. Allemaal naar Lei derdorp". Rotterdam voelt zich door deze wijze van behandeling gegriefd, gekwetst en om een moderner term te bezigen gegrepen. Het ligt bovendien nog 4 K.M. verder van Leider dorp af dan Amsterdam. Niemand ligt eigen lijk erg dicht bij Leiderdorp, behalve Leiden. En vliegt dat zooveel? Kan het met zijn 70.000 zielen cenig gewicht in de schaal leggen tegen over twintigmaal zooveel Amsterdammers en Rotterdammers? Het halve millioen Hagenaars gaat blijkbaar accoord. Tot dusver zwijgt het althans. Het heeft nog nooit een groot vliegveld zoo dicht bij gehad als Leiderdorp zou zijn. Het heeft wel Ypenburg, maar dat is geen station op de groote luchtvaartlijnen. Het zou dus gebaat zijn bij de schepping van het vliegveld Lei derdorp. Maar is Den Haag een industriestad? Neen. Is het een handelsstad? Neen. Heeft het niet altijd een hekel aan haast gehad? Juist aan haast? Nu danwat wil het met zoo iets vreeselijk haastigs als de luchtvaart? Als het niet oppast wordt het er nog heelemaal ordinair van. Eerlijk gezegd, ofschoon het overigens moeilijk is den komischen kant van deze vliegvelden-herrie niet te zien, lijkt de boos heid van Amsterdam en Rotterdam mij heel begrijpelijk en gerechtvaardigd. En het is wel wat erg moeilijk om de bedoelingen te be grijpen van den nieuwen minister van Wa terstaat. (Nieuw, nu ja, sinds een klein jaar, toen zijn voorganger weg moest die het zoo goed gedaan had). Precies gelijktijdig met de losbarsting van de vliegvelden-herrie zei mi nister Colijn in de Kamer, dat sommige men- schen praten over het uitgeven van millioe- nen (voor uitvoering van openbare werken, tot bestrijding der werkloosheid) alsof het kwartjes zijn. Nu, dat geldt dan blijkbaar in de eerste plaats voor de millioenen, die Am sterdam in den laatstee tijd aan Schiphol heeft uitgegeven, voor de dure stationsge bouwen en restaurants en wegen en startba nen en wat al niet meer? En wat ons belang bij het burgerluchtvel-- keer aangaatmen zal Nederland een stuk daarin achteruit zetten als zjjn „centrale vliegveld" op resp. 32 en 36 K.M. afstands van zijn groote handelscentra ligt. Dat is veel te ver. Dat is een stap achteruit. Maar wat hebben gemeenten nog te vertel len? Als men het in het parlement niet Inziet zal het verzet toch niets baten. (Twee jonge Duitschc onderzoe kers zijn erin geslaagd, een super microscoop te vervaardigen, die honderdduizend maal vergroot. Totnutoe was het maximum twee duizend maal.) Men staat tegenwoordig toch nergens meer voor, 't Is wonderlijk wat ze bereiken, Het gaat met de vindingen altijd maar door Eenvoudige leeken bekennen in koor: Je staat er beduusd van te kijken. Tweeduizend maal was tot op heden de grens, Die men microscopisch kon halen; Hoe komen we verder, bleef echter de wensch, Want „nimmer content" is de leus van den mensch, Al moet hij bij 't zoeken vaak falen. Nu komt een verrassend bericht uit Berlijn, Daar hebben twee jonge geleerden. Door studie op nieuw microscopisch terrein, Een vinding gedaan, die een wonder moet zijn. Als 't waar is, wat kranten beweerden. 't Is vijftigmaal sterker dan wat men bezat. En zelfs als je 't kalm wilt bekijken. Past hier de verbazing dat is je me wat, Geen kenner zelfs heeft ooit de notie gehad, Dat men zoo'n succes zou bereiken. Ik ben dus vol eerbied voor 't wonder alleen Zie 'k ook nog een nadeel ter zake: Men zal, nu die prachtige vinding verscheen, Veel gauwer, veel maklijker nog dan voorheen, Een mug tot een olifant maken. P. GASUS. De grootste baggermolen ter wereld, de Karimata, is thans te Kinderdijk voltooid. Zooals bekend zal gepoogd worden met de Karimata het goud van de Lutine te bergen. restanten - spotgoedkoop Jac. van Weert - Anegang 46 (Adv. Ingez. Med.) Een school in het Ramplaan- kwarlier. Voorloopig komt alleen een hulpschool. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag besloten een openbare school voor lager onderwijs te bouwen in het Ramplaan- kwartier. Er zal evenwel, naar het zich laat aanzien, nog eenige* tijd gemoeid zijn met de on derhandelingen, voorbereiding en bouw. Daar toe werd goedgevonden in dit kwartier voor loopig een houten hulpschool te zetten. Het onderwijs kan dan met 1 September a.s. aan vangen, hetgeen noodig is omdat er kans is, dat Bloemendaal met den nieuwen cursus op de Bloemendaalsche scholen geen voldoen de plaats heeft voor alle kinderen uit het Ramplaankwartier. Bestrijding der werkloosheid le Haarlem. Het gemeentebestuur onderhandelt met de regeering over groote objecten. Woensdagmiddag is in den Haarlemschen gemeenteraad breedvoerig gedebatteerd over werkverschaffing en werkverruiming te Haarlem. Aangenomen werd een voorstel van B. en W om den aanleg van een Sportterrein achter den Kleverparkweg in werkverschaffing uit te voeren. Van de tafel van B. en W. werd medege deeld. dat door het college besloten is alles te doen wat mogelijk is om zooveel mogelijk werkloozen aan den arbeid te kunnen zetten en daarbij spoed te betrachten. Daartoe zullen nog verschillende objecten in werkverschaffing worden uitgevoerd. Daaron der kunnen reeds genoemd worden de aanle; van sportterreinen aan den Oostkant van het Zuider Buiten Spaarne. het graven van een sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne nabij de Jan Giizenvaart, alsook het omleg gen van de Oostsingelgracht en de daarbij in begrepen bouw van een nieuwe brug bij den Harmenjansweg. Verder zijn B. en W. met de regeering in onderhandeling over objecten die met steun van het Werk fonds zullen worden uitgevoerd. Daar mee is een bedrag van 8'^ millioen gulden gemoeid. Tot deze objecten behooren de uitvoering van het groote rioleeringsplan. de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem-Leiden en het graven van de industriehaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Indertijd deelden wii over deze objecten reeds bijzonderheden mede. Wethouder Reinalda zei dat B. en W me' de Receerlnc ..midden in deze onderhande lingen" zitten. Het is te hopen dat die onderhandelingen spoedig een gunstig resultaat voor Haarlem zullen hebben, want, uitvoering van zulke groote objecten zouden voor Haarlem van zeer groote bet eekenis zijn. 'FHUDT MENITHTN TN UFT HirWFT.T.r GETREDEN De violist. Jehud' Menuhin K gisteren in »v huwelijk getreden met mej. Nola Nicholas er zal met zijn bruid en de andere leden van zijn familie op 31 Mei a.s. naar Amerika vertrek ken. Het woord is aan Fliegende Blatter: De tnenschclijke geest kan lichter overrusten dan zich overwerken. Legerinvloed in het Japansche kabinet versterkt. I Militairen bezetten thans vijf sleutelposities in de regeering. Donderdagavond zijn te Tokio bij zonderheden bekend gemaakt over de reorganisatie van het Japansche kabinet. De belangrijkste wijzigingen zijn naar Reuter meldtdat gene raal Oegaki als minister van buiten landsche zaken Hirota opvolgt en dat de minister van Oorlog, Araki, minister van opvoeding wordt. Ikeda wordt minister van financiën. De keizer had gewild, dat Oegaki premier zou worden, toen Hirota af trad in den herfst van 1936. Het leger maakte toen echter bezwaren uit vrees, dat hij te drastisch de politieke agitatie der jonge officieren zou onder drukken. Thans bezetten de leden van leger en vloot vijf sleutelposities in de regeering: buitenlandsche zaken, bin- nenlandsche zaken, oorlog, marine en opvoeding. United Press verneemt uit Tokio: Door de kabinetswijziging, die in Japan heeft plaats gehad, is een toestand geschapen, die zoo zij niet den naam van militaire dic tatuur mag hebben dan toch in de practijk daarvan weinig verschilt. Vijf vooraanstaande ministerszetels worden thans door vertegen woordigers van het leger en de vloot bezet daarmee zijn alle politieke krachten verder op den achtergrond geschoven. Kenmerkend is, dat ook het ministerie voor volksopvoeding thans onder leiding komt van een militair, generaal Araki. Het feit, dat generaal Kazoeo Oegaki tot minister van bui tenlandsche zaken benoemd wrodt, be schouwt men als een bewijs, dat ook in de buitenlandsche politiek de politicus van pro fessie minder zal tellen. zThans reeds spreekt men erover, dat prins Konoye binnenkort wel af zal ti'eden, in welk geval Oegaki als zijn opvolger wordt be schouwd. In de verklaring, die Kazami, de kabinets secretaris, heeft afgelegd, heet het, dat Hirota wegens zijn slechten gezondheidstoestand heeft moeten aftreden. De ministers voor handel en financiën zouden afgetreden zijn. omdat zij van oordeel waren, dat de regee ring verder versterkt moest worden. In politieke kringen gaat het gerucht, dat nog andere benoemingen zullen volgen. Reeds heet het, dat generaal Itagaki uitverkoren is om minister van oorlog te worden. Reeds jaren lang streven de Japansche militairen naar meer invloed op de politiek. Thans is het hun gelukt belangrijke func ties te bezetten. De veranderingen in de binnenlandsche politiek van Japan zullen mede tot oorzaak gehad hebben, dat in China minder snel succes behaald is dan gedacht was. Men rekent erop, dat thans de nationale moblisatie gedeeltelijk in werking komt. Te Shanghai is men van opvatting, dat met reorganisatie van het kabinet de laatste hoop op een wapenstilstand binnen afzienbaren tijd vervlogen is. Gaan de Lindberghs Engeland verlaten? WEALD. Kent. Vermoedelijk zullen de Lindberghs in de naaste toekomst hun woning .Longbarn", waar zij sedert hun aankomst in Engeland drie jaar geleden vertoeven, ver laten om een nieuw tehuis te betrekken, dat op het onlangs door hen gekochte eilandje voor de kust van Bretagne is gelegen. De wankeliers van Weald die in de Lind berghs goede afnemers hadden, hebben tot nu toe geen instructies ontvangen om hun leve ringen te staken. Niettegenstaande het driejarig verblijf der Lindberghs blijft ..Longbarn" een mysterie en zelfs dc dorpsbewoners zien geen glimp van zijn bewoners. De twee kinderen worden door een Duitschen politiehond bewaakt en leven geheel afgezonderd. Niemand van de dorps bewoners herinnert zich ooit de kinderen van de Lindbergh's in het dorp te hebben gezien. Longbarn is echter groot en in den tuin kun nen de kinderen naar hartelust spelen zonder door buitenstaanders te worden gezien. Al hoewel al hun bewegingen geheim gehouden worden weet. men toch. dat kolonel Lindbergh en zijn echtgenoot-e aanwezig waren op een diner, dat ongeveer 10 dagen geleden op de Amerikaansche ambassade werd gegeven Ook op het diner van de Astors. Maandagavond ge houden, waren zij aanwezig. (United Press Politie schiet op stakers, die plantages in brand staken. KINGSTON (Jamaica), 26 Mei. De po litie heeft zich gedwongen gezien het vuur te openen op stakers, die plantages In brand staken. Er vielen zeven gewonden Gister avond was het in het geheele gebied kalm De wetgevende raad heeft den gouverneur ge machtigd bij decreet alle maatregelen te ne men, die noodig zijn voor de handhaving van de orde. (Reuter) Vliegveld der insurgenten verwoest. SAN LUIS POTOSI, 26 Mei. Vandaag is het tusschen de federale troepen en de aan hangers van generaal Cedillo tot verschillen de botsingen gekomen. De regeering laat we ten, dat door de federale vliegtuigen het vlieg veld der rebellen in El Rucio Mj Santo Do mingo door bommen vernield is. Tal van op standelingen zouden daarbij gedood zijn. Een groote afdeeling opstandelingen, die in de provincie Guanajuato een dorp over- len hebben en in brand gestoken, zouden ver slagen zijn. Bij Villela in den staat San Luis is gisteren hevig gevochten. Een beslissing is daar nog niet gevallen. Volgens een ver klaring van den minister van oorlog Cama cho beschikt Cedillo slechts over 1000 man. (United Press.) Onrust op Jamaica. Hevige botsingen met de Mexicaansche rebellen. Autobus botst tegen een boom op. Te Parigi totnogtoe twintig dooden. Zware verwoestingen aangericht. POSSO, 27 Mei (Aneta-ANP) in Pa rigi en omstreken zijn hevige aard schokken waargenomen, welke zware verwoestingen hebben aangericht. Slechts enkele gebouwen zijn staande gehouden. De schade kan nog niet worden bepaald. Voor zoover bekend zijn er twintig dooden gevonden. De kampongs langs de kust hebben het meest te lijden gehad. Chauffeur door slaap overmand? OLDEBROEK. 27 Mei. In den afgeloo- pen nacht ruim 12 uur is een autobus van den ondernemer Van Essen en Zn. uit Rui nen (Dr.). met passagiers afkomstig uit Die ver en omgeving, welke bus terugkeerde van den te Amsterdam gehouden Bondsdag van den Nederlandschen Bond van Jongelings- vereenigingen op Gereformeerden grondslag, nabij den Feithenshofweg te Oldebroek door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. De bus werd zwaar gehavend. De rechter want van den wagen werd geheel open ge reten. Alle inzittenden gewond. Van de inzittenden werden drie personen vrij ernstig gewond. Een meisje had een paar ribben gebroken en liep een lichte hersen schudding op. een jongen brak een arm. ter wijl een andere jongen o.a snijwonden In het gelaat kreeg. Deze drie personen zijn per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis te Zwolle. De overige inzittenden liepen lichte ver wondingen op. Verschillende passagiers wer den uit de bus geslingerd. Anderen kwamen bij het ijlings verlaten van de bus ln de langs den straatweg gelegen beek terecht. Nader vernemen wij, dat de chauffeur, de heer de Jong. uit Zuidwolde. vermoedelijk een oogenblik door den slaap is overmand en toen even de macht over zijn stuur is kwijt geraakt. Teraardebestelling te Eger zonder incidenten vcrloopcn. Twee kransen van Hitier. Ongeveer 15.000 personen waren Woensdag aanwezig bij de teraardebestelling van de beide leden der Sudeten Duitschc partij, die gedood zijn bij het incident te Eger Er deed zich geen enkel incident voor. De boerenleider der Sudeten Duitschers, Pfrogner, zeide bij deze plechtigheid: ,.in uw kleine vaderland werd gij neergeveld door dc hand van een vreemdeling. De eerste slacht offers van z.g. ordemaatregelen zijn boeren, die sinds eeuwen strijden op den bodem, welken men hun betwist. Er is een eeuwige gerechtigheid waarin wij gelooven". Vervolgens sprak de afgevaardigde Frank als volgt: ..Twee mannen hebben hun leven gegeven voor dc nationale gedachte, Wij hebben slechts één gebed. Dc dooden moeten de boodschappers zijn van een betere Duitschc toekomst. De tegenstander moet weten, dat wij den dood niet vreezen. en dat wij niet zullen ophouden te strijden voor de overwin ning der nationaal-socialistische gedachte. Duitschland moet leven, zelfs als wij moeten sterven". Daarna sprak Henlein zelf eenige woor den. Hij gaf uiting aan zijn ontroering over den dood van de beide Sudeten Duitschers en gelastte de vlaggen halfstok te hangen, ten leeken van rouw. Kolonel Toussaint. de militaire attaché aan dc Duiisehc legatie te Praag, legde daar na namens Hitler twee groote groene kran sen met brcede roode linten np dc graven neer. Rouwvlaggen verboden. Te Dux. Lobositz en Bruch bij Obersleuten- dorf, moesten de zwarte rouwvlaggen, welke de Duitschc bewoners wegens de begrafenis van de beide Sudeten Duitschers te Eger hadden geheschen, worden ingetrokken. Een beroep op het door den minister-president, dr. Hodza, gegeven verlof om deze vlaggen uit te hangen, had, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, geen succes. HEDEN: 20 PAGINA'S VERGADERING VAN DIRECTEUREN EN COMMIEZEN BIJ DEN P. T. T. DIENST. Op Hemelvaartsdag heeft de broederscnap van directeuren en commiezen bij den post-, telegraaf- en telefoondienst haar dertiende jaarvergadering te Amsterdam gehouden, welke bijzonder druk was bezocht, Wegens ziekte van den voorzitter stond de vergadering onder leiding van den heer H C. Pasman te Heemstede, die ln zijn openings rede sterk deed uitkomen dat het corps di recteuren en commiezen P T. T. reeds veel te lang in een zeer ongunstige uitzonderings positie verkeert, wat betreft- salarieering en promotiemogelijkheden. Tot eerelid werd benoemd de heer K. R Klaasesz. directeur te Zandvoort. die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De aftredende penningmeester, dc heer R J. H Leenders te Haarlem, werd met alge- meenf stemmen herkozen. Het voornaamste punt van behandeling betrof de spoedige invoering van den rang van hoofdcommies, welke in vaak heftige be woordingen werd bepleit. Een desbetreffende motie, gericht aan den heer directeur-gene raal. werd met algemeene stemmen aange nomen. Op Celebes zijn weer aardschokken waar genomen. Bij ongelukken op onbewaakte overwegen zijn Woensdag drie inenschcn om het leven gekomen. De Tweede Kamer is met het werkloos- hcidsdebat begonnen. Minister van Dijk over de reorganisatie van onze weermacht. Henlein ziet drie oplossingen voor het vraagstuk der Sudeten-Duitsehers. De Tsjechische regecring heeft tegenover den Duitschen gezant haar leedwezen betuigd ten opzichte der grensincidenten Bij een bombardement op Alicante zijn 300 personen om het leven gekomen, liet Engelsche schip ..Thorpehall" is door vliegtuigen van Franco tot zinken ge bracht. Ecijenoord wint het voetbalkampioenschap van Nederland. Er wordt een school in het Ramplaan kwartier gebouwd. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Schiphol en Waalhaven. Van een specialen medewerker: Het „bols jewistisch gevaar" in Tsjecho-Slowakije G. J. Kalt: Het festival van ..Eensgezind heid" te Heemstede K. de Jong: Piano-avond Hamel H dr Bois Tcvlcr. v. II.: Een filmvertelling. Voor de Jeugd. De Burgerlijke Stand van Haarlem i& op genomen op can George jdelijkc tentoonstelling in

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1