Haarlem's Dagblad L J. V. J. BERTHOLÉ Jr. OTTGERING De Bom in Holland. Zingen. Ki. Heiligland 36 57, Tel. 15683 Fa. VAN BASTEN Z.H.P. BEHANGSELS STOOMEN VERVEN 55e Jaargang No. 16850 Uitgax-e I-ourens Coster. Maatschappij voor Couraut-Litgavepen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiehst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREHOOM EN KOBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zatcrdapr 28 Mei 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonuemcntstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Het is nu vijf dagen geleden dat die bom op den Coolsingel in Rotterdam viel. Zoomaar in Rotterdam, waar enkele dagen tevoren al een muur was omgevallen. Ook dat scheen reeds vreemd. Muren vallen om in Parijs en in nog enkele andere buitenlandsche steden, waar de menschen niet degelijk zijn. Niet in Nederland. Toch viel deze muur en het was Rotterdam's eigen schuld. Aan bommen zijn we nog vreemder. Wat is dat nou? Bommen hooren thuis in den Bal kan. in Rusland, in Zuid-Amerika en af en toe ook wel eens in Parijs. Maar in ons land? Neen. Toch viel deze bom op den Coolsingel. Het klinkt heelemaal niet: een bom op den Coolsingel. Een bom valt in de Newsky Pros- pekt, voor den Konak in Belgrado, op den boulevard Saint Germain. Maar op Rotter dam's grand boulevard, gesierd met den on- overtroffen-nuchteren naam Coolsingel zij het dan met een C detoneert zooiets op alle denkbare wijzen. Waar gaat het naar toe? Zullen wij enkele van die dingen, die het Nederlandsche volk in zijn bedaarde en nuchtere geheel slechts als trein-roman- lectuur en film-tragedie-kijkspul beschouwt, in de kille werkelijkheid moeten gaan bele ven? Worden we hevig-romantisch in onze gebeurtenissen? De Vaderlandsche Nuchter heid beware ons. Zelfs voor onze zeldzame sensatie-dagbladen zou dit te erg worden. Het vaderland is er te vlak, te nat, te kil en te winderig voor. De Genestet's Boutade is ten slotte, wat men ook in later tijden tegen dezen dichter aangevoerd moge hebben, een van onze diepst-doordringende klassieken. En als de dader van den bomaanslag in Rotterdam dat korte, aangrijpende gedicht had gekend zou hij van zijn aanslag heoben afgezien of hem ergens anders hebben geënsceneerd. Waarom laten we die Boutade niet vertalen en internationaal verspreiden op groote schaal, aldus een afweer met verkoudheids- bacillen inluidend? De Veldslag bij Slootdorpdat gaat toch ook niet? Het Mysterie van Kudelstaart, of van Broek- In-Waterland, of zelfs van Tietjerksteradeel dat kan toch evenmin als de Beeldschoo- ne Spionne van Staphorst of Meppel? Nee, dat soort dingen ligt ons in Nederland niet en laten ze ons nou daarmee met rust laten! Intusschen is Novae dood. Hij heette geen Novae maar hij is toch dood. Blijkbaar, als tenminste de Sherlock Holmessen van Rotter dam gelijk hebben, was deze man een leider van opstandige elementen in de Oekraïne. Dat beteekent dus, dat hij niet van Stalin hield. Aangezien dit voor een Rus gevaarlijk is, heeft het noodlot hem op den Coolsingel achterhaald. Hij liep blijkbaar met een tijd- bommetje in zijn zak, zonder dat hij het zelf wist. Ergens in een café waar-ie zijn jas had opgehangen, zou iemand er dat gevaarlijke ding in gestopt hebben. Argeloos trok hij zijn las weer aan, ging naar buiten en vloog ergens in de lucht. Het is eigenlijk een mooie, snelle en zachte dood. Weinigen valt zooiets ten deel en ik beklaag de pechvogels die net in zijn buurt liepen en die nu in een Rotterdamsch zieken huis liggen. De politie en de N. R. Cf. en al wat in Rot terdam prat gaat op den goeden naam van den Coolsingel zoeken het zaakje verder uit. Het is natuurlijk twijfelachtig of zij veel verder zullen komen. Maar ze hebben den arrestant Bora, die natuurlijk niet Bora heet, en wie weet wat die nog eens loslaat. En dan zoeken ze naar twee vreemdelingen die ergens op een café-terras zaten toen Novae ont plofte. De eene man zei: „Attentat", hetgeen „aanslag" beteekent en de andere ant woordde „Dat zal ze leeren hoe het Is wan neer je oorlog hebt." Dit gesprek vinden ze in Rotterdam blijk baar .erg verdacht. Ik vind het doodgewoon, Ik geloof dat iedere vreemdeling in Nederland zooiets zou zeggen als hij hier ineens een bom hoorde ontploffen. Een Bomof een Hel- sche Machine, zooals de Telegraaf zegt, in een poging tot vooroorlogsche nihilistische ro mantiek. Nee. Het staat niet. Het kan niet. Het hoort niet bij ons. Laten die Gepeoe's en Gestapo's en al die geheime genootschappen en zoo hier nou wegblijven. Er is geen belangstelling ge noeg voor ze. Er is te weinig samenzweerders- en mysterie-geest en teveel Slootdorp, Zwam- aierdam, Coolsingel en Kalverstraat. Om kort te gaan: het is een sof. Da's ook zoo'n echt-Hollandsch woord. R. P. CONFLICT IN HET TAXIBEDRIJF TE AMSTERDAM UITGEBROKEN. Amsterdam 28 Mei. Naar wij vernemen nebben de werkgevers in het Blokband-Taxi- bedrijf besloten (nadat de taxichauffeurs het nieuwe voorstel over de loonregeling vannacht hadden verworpen) te trachten het bedrijf voort te zetten overeenkomstig de regeling, welke door B. en W. is goedgekeurd. In verband hiermede worden de aangekondigde ontsla gen gehandhaafd en zullen nieuwe chauffeurs op de loonschaal, goedgekeurd door B. en W.. worden aangesteld. Hol bombardement op Alieanto. 300 dooden en meer dan 1000 gewonden. ALICANTE, 28 Mei (Havas A.N.P.i. Woensdag zijn bij het luchtbombarde ment 300 personen om het leven ge komen en wel 180 vrouwen. 75 kin deren en 45 mannen. Er zijn meer dan 1.000 gewonden. Makelaar in Assurantiën DIENSTBODE- EN ONEERLIJKHEIDSVERZEKERING Agent van The Liverpool and London and Globe Insurance Comp. Ltd. LANGE HEERENSTRAAT 11 - TELEFOON 14268 (Adv Ingez. Med.) (Een geleerde verklaart dat heel wat ziekten een gevolg zijn van het feit. dat de menschen het zingen zijn afgewend. Zingen des infecteert verschillende organen.) 't Is goed, dat men ons nu en dan Eens wijst op goede dingen, Die men weieens vergeten kan, Zooals het nut van zingen. Er kwamen minder ziekten voor, Bij ouden en bij jongen. Wanneer er eens wat meer in koor. Of solo werd gezongen. Want zang desinfecteert de keel, Weet men ons uit te leggen. Alleen daardoor helpt het al veel. Dat hoef ik niet te zeggen. 'k Geloof ook wel. dat vroolijkheid. In 't algemeen genomen, Tot een gemoedsbeweging leidt, Die kwalen kan voorkomen. Dat omgekeerd in tobberij Een basis wordt gevonden Waarop bacillen al te vrij Hun aanva! kunnen gronden. Dus, zelfs als innerlijke drang, U niet verleidt tot zingen. Ik zeg u wijd u meer aan zang. Al moest u zich wat dwingen. Met zang bereikt men zeker, dat De zorgen dezer dagen. Wat lichter lijken en dus wat Gemaklijker te dragen. WILLEMSEN'S Vraagt U eens geheel vrijblijvend inlichtingen. Levering met schriftelijke garantie. BEGROOTINGEN KOSTELOOS! (Adv. Ingez. Med.) Japam>clie vliegers boinbardeeren Kanton. Algemcenc verwarring in de stad. HONGKONG. 28 Mei (Reuter-A.N.P.) Elf Japansche vliegtuigen zijn vanochtend om kwart over elf fpl. tijd) boven Kanton verschenen. Zij hebben bommen uitgeworpen boven -het station Wongsha, het dichtbevolk te district bij Shamien. Men vreest, dat zware verliezen'te betreu ren zijn. Het is onmogelijk nu reeds vast te stellen hoeveel personen zijn gedood of ge wond, daar er algemeene verwarring heerscht Tegen het middaguur waren 100 bommen op de stad terecht gekomen, waarvan twee binnen 50 M. van Sjamlen. Tal van Chineezen probeeren de stad te verlaten, doch de stadspoorten zijn gesloten. VIER OPVARENDEN VAN DE ..BREMEN" TE NEW-OKK VASTGEHOUDEN. NEW-YORK. 27. Volgens de World Tele- gramm heeft Hardy, procureur der Vereenigde Staten, van avond twee officieren en twee manschappen van de Duitsche mailboot Bremen die te middernacht zou vertrekken, vastgehouden. Hardy verklaarde, dat een dezer officieren ..politiek officier" aan boord van het schip is. hoewel hij staat ingeschreven bij den restaurantsdienst. De tweede officier behoort tot den radiodienst. Handelsovereenkomst met Amerika wordt verlengd. Tegenspraak van geruchten. Een naklank van de Jamboree. (Van onzen verslaggever). Er liepen de laatste maanden leelijke ge ruchten die verband hielden met de, verleden jaar op Vogelenzang, met zooveel succes ge houden bijeenkomst van padvindei_ uit de geheele wereld, die in Nederland de Wereld jamboree kwamen medemaken. In enkele bla den werd van deze geruchten melding ge maakt, waarbij men er, in het kort gezegd, de aandacht op vestigde, dat honderd a honderd- vijftig sommigen spraken zelfs van 750! jeugdige Nederlandsche, ongehuwde meisjes moeder zouden moeten worden. Pertinent werd zelfs beweerd, dat in een ziekenhuis te Haarlem niet minder dan 60 bedden tegelijk ingericht waren voor deze jeugdige moeders. Natuurlijk bereikten deze geruchten ook diegenen, die in de Nederlandsche Padvinders beweging een vooraanstaande plaats innemen. En hoewel zij er om lachten, zagen zij toch in dat het zaak was, om aan de hand van een diepgaand onderzoek verdere verspreiding van deze geruchten, die den naam van de Padvindersbeweging schaden zou, tegen te gaan. In een Vrijdagmiddag gehouden persconfe rentie, welke plaats had in het Nationaal Hoofdwartier. te 's-Gravennage. heeft de waarnemende hoofdverkenner, de heer A. Oosterlee, het ingestelde onderzoek toege licht, waarbij hij er melding van maakte, dat alle geruchten van grond ontbloot waren. „In het eerst waren de geruchten, die en kele maanden geleden de ronde begonnen te doen, voor ons niet na te gaan. In Maart na men zij echter definitieve vormen aan, culmi- neerende in de mededeeling, dat in het St.- Elisabeths Gasthuis te Haarlem een zaal met 60 bedden gereed was gemaakt voor aan staande ongehuwde moeders. Hier konden wij navraag doen. Inderdaad was de mededeeling „an sich" juist, alleen gebeurde het gereed maken van deze zaal met 60 bedden elk jaar. Van bedden voor onge huwde moeders was geen sprake. Aanvankelijk had men in Padvinderskrin gen begin Juni een onderzoek in de ge meenten, rondom Vogelenzang, willen in stellen. ten einde aan de hand van de ge registreerde geboorte-aangiften conclusies te kunnen trekken. Men moest dit tijdstip, in verband met het hardnekkig aanhouden dei- geruchten, vervroegen tot midden-Mei. Zoo is in de laatste dagen aan de burge meesters van Haarlem. Bloemendaal, Heem stede en Bennebroek gevraagd of het aantal buitenechtelijk geboren kinderen in hun ge meenten veel hooger was dan verleden jaar. „Tot ons genoegen", aldus de heer Oosterlee. ..waren de antwoorden van dien aard, dat ge zegd mag worden, dat er van de geruchten niets, maar dan ook niets waar is. De burgemeester van Haarlem deelde ons schriftelijk mede, dat in de maanden April en Mei van dit jaar 8 (vorig jaar 7) buiten echtelijke kinderen geboren waren. In de ge meenten Bloemendaal, Bennebroek en Heem stede deed zich slechts één geval voor De chef van de medische en hygiënische voorziening tijdens de Jamboree deelde in aansluiting hierop nog mede, dat door hem ook in de ziekenhuizen te Leiden en Amster dam en bij de medici, wonende rond Vogelen zang naar een en ander geïnformeerd was. Het bleek daarbij echter afdoende, dat van de genoemde gevolgen van de Jamboree niets bemerkt was of is, terwijl de eveneens ter persconferentie aanwezige Hoofdverkenner- Geestelijke van dp Katholieke. Verkenners, die ten overvloede bij de geestelijken rond en in Haarlem had geïnformeerd, evenmin re sultaten had bereikt. Niemand had de ge ruchten kunnen verifieeren. Insiders bij de Wereldjamboree, die dit re sultaat van het ingestelde onderzoek naar de geruchten, reeds van te voren hadden voor speld. konden dit rustig doen. Reeds den tweeden of derden dag van de Jamboree, heeft de leider, generaal Behrens. met de leiders der buitenlandsche contingenten een bespre king gehad, waaruit de maatregel voortvloei de, dat geen enkele deelnemer, zonder verlof van een verantwoordelijken commissaris, zich na 9 uur buiten het kamp mocht bevinden. En ook de controle in het kamp was zóó streng dat het welhaast onmogelijk was, dat mis standen zich konden voordoen. Misschien dat, nu de geruchten, welke ook na de Wereldjamboree te Engeland aldaar verspreid zijn, zullen ophouden? Onjuiste geruchten -«vor opzegging van het verdrag. WASHINGTON. 28 Mei. Het State De- oartement heeft ons medegedeeld, dat de regeering het handelsaccoord tusschen de Vereenigde Staten en Nederland zal conti- nueeren. Volgens de beoalingen van het ac- e.oord zou het geëindigd kunnen worden aan het einde van dit jaar mits de reeeering daar van voor 1 Juli bericht van geeft. Er gingen geruchten in Washington en in New-York, dat de regeering voornemens was, het verdrag op te zeggen. Dit wordt officieel ontkend, bovendien heeft men ook uit Neder land geen aanwijzing ontvangen, dat Den Haag van zin Is het verdrag op te zeggen. Volgens de officieele cijfers bedroeg de in voer uit Nederland in de U.S.A. in 1937 35 pet meer dan 1935 en was de Amerikaansche ex port naar Holland 72 pet meer dan in het laar. dat voorafging aan t sluiten van het verdrag. (United Press). Nieuwe fase in de verhouding Praag—Berlijn? Duitsche regeering schijnt een conflict met Tsjecho-Slowakije te willen voorkomen. BERLIJN, 28 Mei. iHavas.) Dc kwestie dei- in Tsjecho Slowakije wonende Duitschers schijnt een nieuwe fase in te treden. Gisteren werd te Berlijn vernomen, dat Henlein betoogd had, misschien nog voor het einde van de week een nauwkeurig program aan te bieden over den omvang en de modali teiten van de toepassing der eischen van zijn partij met betrekking tot de administratieve autonomie der Sudeten Duitschers. Er is alle reden te gelooven, dat Berlijn Hen lein den raad heeft gegeven gematigd te zijn. hoewel uit den toon van de Duitsche pers het tegengestelde zou kunnen worden opgemaakt. Te Berlijn heeft men zekere aanwijzingen gekregen, die in staat stellen te zeggen, dat men op weg is naar een soortgelijke overeen komst als op 11 Juli 1936 met Oostenrijk is ge sloten. Het einddoel van Duitschland blijft onge twijfeld de verbinding der Sudeten met het rijk. Het Oostenrijksche probleem kwam in 1934 aan de orde, doch werd pas in April 1938 de- .nitief opgelost. Men wenscht er op te wijzen, dat het rijk, na de verwezenlijking van den Anschluss op het oogenblik geen behoefte heeft aan een nieuw succes om zijn prestige te vergrooten. Overigens, en dat geven invloedrijke natio- naal-socialistische kringen toe. geschiedt de opneming van Oostenrijk bij Duitschland niet zonder moeilijkheden. Zij vereischt groo te financieele en militaire middelen. Ondanks de grensincidenten en de heftige toon der pers is het rijk thans geneigd een conflict met Tsjecho-Slowakije te voorko men, welk conflict, naar het Rijk sinds Zon dag jl. weet niet gelocaliseerd zou kunnen blijven. Het eerste doel van het rijk is zeer zeker Tsjecho-Slowakije er door den voortgezetten druk der Duitsche minderheid toe te bren gen te zwichten voor de politieke en econo mische eischen. „Tsjecho-Slowakije moet scheiden van Moskou om in het kielwater van Berlijn te komen", is de te Berlijn gebruikte formule, welke het eerste doel van de Duit sche politiek aangeeft. Het woord is aan Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 OPRUIMING wegens verbouwing (Adv. Ingez. Med.) ANEGANG 28 - TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE 1 (Adv. Ingez. Med.) Defensie heeft geen belangstelling voor Schiphol. Vervolging tegen Amerikaansclie autoniohielmaatschappijen. Beschuldigd van schending der anti-trustwet. SOUTHBEND, 28 Mei. Namens de regee ring is een aanklacht ingediend tegen 86 auto- industrieelen en employé's van groote auto mobielmaatschappijen, die beschuldigd wor den van een poging tot vorming van een monopolie en schending der anti-trustwet geving. Onder de beschuldigden bevinden zich Èdsel Ford (zoon van Henry Ford). Alfred I Sloan, William Knudsen, algi Teen directeur I van de General Motors en Walter Chrysler, i Zij zouden getracht hebben onafhankelijken autohandelaren te dwingen zekere bepalingen in het verkeer met koopers in te voeren. 43 beschuldigden behooren tot Chrysler Com pany. 23 tot General Motors en 20 tot de Ford Maatschappij. (United Press.) Mededeeling van wethouder Kropman Het Amstcrdamsche standpunt ten opzichte van het centrale vliegveld. AMSTERDAM, 28 Mei. In een hedenmorgen ten stadhuize van Am sterdam gehouden persconfci'entie, die o.a. werd bijgewoond door den heer ir. Bogaerts, directeur der ge meentelijke handelsinrichtingen, en den heer Dellaert, gemeentelijk ha venmeester van Schiphol, heeft dc wethouder voor de handelsinrichtin gen, mr. G. C. J. D. Kropman, dc me dedeeling gedaan, dat het gemeente bestuur van bevoegde defensiezijde is medegedeeld dat defensie geen belangstelling heeft voor Schiphol als militair luchtvaartterrein. Deze mededeeling is geheel in overeenstem ming met de verklaringen, die dc bevoegde deskundigen van het departement van defen sie nog slechts enkele maanden geleden bij de besprekingen tusschen defensie en de ge meente Amsterdam over ae legering van een aarnizoen in de hoofdstad, hebben gegeven, dat Schiphol ais militair vliegveld voor de fensie van geen beteekenis was. De heer Kropman heeft verder van deze persconferentie gebruik gemaakt om de ar gumenten, waarmede de directeur van den Luchtvaartdienst, de heer Van Ede van der Pais, in een gisteren te 's-Gravenhage gehou den persconferentie de plannen der reace- ring tot stichting van een centraal vliegveld heeft toegelicht, te bespreken. In de eerste plaats heeft de directeur van den luchtvaartdienst bezwaar gemaakt tegen den ouderlingen afstand van Schiphol en den eventueel te stichten luchthaven Overschie van 45 K.M. Ten opzichte van vliegtuigen, die ons land passeeren gaat dit bezwaar al niet op. want de vertikale veiligheidsgrens boven een luchthaven ligt op 1500 M.. terwijl de economische vlieghoogte van moderne vlieg tuigen gewoonlijk boven de 2500 M. ligt. Wat. de binnenkomende vliegtuigen betreft, die wegens slecht zicht of om andere redenen met landen zouden moeten wachten is het gisteren in Den Haag zoo voorgesteld, alsof deze vliegtuigen voortdurend blijven cirkelen rondom de grens van het naderingsgebied. Ten eerste is dat niet het geval, maar ten tweede moeten vliegtuigen, die wachten op een signaal om te landen, op verschillende hoogten blijven vliegen, zooals reeds thans het geval is. Voor beide vliegvelden zou dat moeten geschieden door een ambtenaar voor dc regeling van het luchtverkeer. welke imbtenaar thans reeds is aangesteld en op 'chiphol y'jn werkzaamheden verricht. De heer Van Ede van der Pais is uitge gaan van het denkbeeld, dat Schiphol en Overschie twee primaire luchthavens zullen Het Engelsche dagblad „Birmingham Post" Het is slechts rhctorick. en klinkende onzin bovendien, als men zegt dat de wereld vol leed en smart is. Wij spreken van het mysterie der smart, en terecht, maar waarom hooren wij zoo wei nig van het mysterie der be- hagelijke gezondheid? In drukwekkende statistieken vertellen ons van wijd ver breid leed. maar waar zijn de cijfers die ons verhalen van het veel grooter aantal ge zonden? Het mysterie der ge zondheid is. als wij er goed over nadenken, veel. indruk- icekkcnder dan alle ziekten bij elkaar. zijn. Dit zal echter niet het geval zijn, want Rotterdam heeft bij verschillendee gelegen heden en ook in de voordracht tot, verkoop van Waalhaven aan het rijk te kennen ge- ;even slechts een secondaire luchthaven te wenschen. Men mag aannemen, dat in dit ;eval de positie blijft als thans het geval is, n.l. dat Schiphol een viermaal zoo groot passagiers- en postverkeer en een ruim zeven maal zoo groot goederenverkeer heeft als Waalhaven. Door de verbetering van het wegennet zal deze verhouding op den duur nog gunstiger worden. Het bestsan van een secondair vliegveld Overschie zal dan ook niet leiden tot de terecht gevreesde verbrokkeling van het luchtverkeer, waardoor internationale lijnen Nederland zouden kunnen passeeren. tenzij de K.L.M. deze verbrokkeling ze'.f in de hand zou werken, zooals zij gedaan heeft door de verlegging van de lijn Londen—Amsterdam Praag naar Rotterdam, Amsterdam is zich er zeer goed van bewust, met Schiphol niet „klaar" te zijn. Het ge meentebestuur weet. dat het in de toekomst telkens opnieuw nieuwe verbeteringen zal moeten aanbrengen en is daartoe ook be reid. Van beteekenis is ook, dat een centraal vliegveld te Leiderdorp practlsch een einde zou maken aan het binnenlandsche luchtver keer aangezien een bewoner van Twente, Groningen of Eindhoven of een tourist die naar Texel wil, weinig zal hebben aan een centraal vliegveld, dat op ruim 30 KM, af stand van Rotterdam of Amsterdam ligt. In den brief, waarin de minister het ge meentebestuur van Amsterdam verwittigt van zijn plannen tot stichting van een cen traal vliegveld, wordt medegedeeld, dat de beslissing hierover omstreeks het einde van 1938 of het begin van 1939 zal vallen en dat, wanneer het centrale vliegveld bij Leiderdorp niet tot stand zou komen, men Rotterdam het recht op een eigen vliegveld niet kan ontzeggen. Met dit laatste is hel. gemeentebestuur van Amsterdam het ten volle eens. Het i.s van meening. dat Rotterdam het recht heeft op een eigen vliegveld en dat een oplossing in dezen zin uiteindelijk ook voor het Neder landsche luchtverkeer en voor de K.L M. be ter zal blijken te zijn. dan het thans aan hangige regeeringsplan. MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR of TE KOOP, bij de Hyacin tenlaan— Zijlweg7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur 50.per maand. Bevragen S. VELD KAMP, v. Dortstraat 90, Telef. 16373. (Adv. Ingez. Med TEL. 11561 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Er is met Duitschland een economische overeenkomst gesloten, regelende het be talingsverkeer met Oostenrijk. 3 I)c Belgische Kamer neemt de belasting wetten aan. 4 Dc kabïnelsreorganisalic in Japan. 4 Het Iersche parlement ontbonden. 4 Te verwachten is, dat binnenkort belang rijke besluiten zullen vallen voor meer werk te Haarlem. 5 De Haarlemsclic Machinefabriek Figee keert 3 pet. dividend uit. 5 Bioscopen 3 Herziening van het uitbreidingsplan tc Heemstede gewenscht? 8 ARTIKELENENZ. R. I'.: De hom in Holland. i P. v. d. Hem: De Chineeschc draak. 3 Van onzen Weenschcn correspondent: Dc Oostenrijksche schilling verdwijnt. 4 Van onzen Zwitserschcn correspondent: Voetbalsensatie te Ziirich. 6 C. J. E. Dïnaux: Zonderlinge Levens. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. 7 Van onzen Parijschen correspondent: Ne derlandsche activiteit te Parijs. 7 Financieel-Economisch Weekoverzicht: Het Tsjecho-SIowaakschc effect. 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op £2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1