Haarlems Dagblad I Een wonderkind. Be! op 11657 cBREEMENs STOOM EN Sü VERVEN ■OTTGERING, Hef belangrijkste 55c Jaargang No. 16851 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen AJgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 30 Mei 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertcnticn: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL RegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elka regel meer f 0.15. Groentje» lie rubriek. Kanton vanmorgen opnieuw bestookt. Aantal dooden tot 1100 gestegen. (Zie ook pag. 4). KANTON, 30 Mei (Reuter-A.N.P.) Twintig Japansche vliegtuigen hebben een aanval op de stad gedaan en veertig bommen uitgeworpen. De projectielen werden geworpen boven de openbare gebouwen en het centrale park, die evenwel niet getroffen wer den, hoewel de in de buurt gelegen woningen opnieuw schade opliepen en tal van slachtoffers te betreuren zijn. Volgens schattingen van de Chinee- sche autoriteiten zijn bij de drie Ja pansche luchtaanvallen op Kanton 1100 personen gedood en 1600 gewond. Bommen op de haven van Valencia. Engelsch schip getroffen en gezonken. VALENCIA, 28 Mei. Vanochtend zijn bij het bombardement der stad twaalf personen gewond Verscheidene bommen vielen in het havengebied, waar kleine branden ontstonden. Bij het bombardement is. volgens een Reu- terbericht uit Madrid, het in de haven liggen de Britsche stoomschip „Greatend" door een bom getroffen en gezonken. Londen verwacht ontspanning in de Tsjéchisch-Duitsche heirekkingen. Henïcïn op den achtergrond? LONDEN, 22 Mei. Van zeer bevoeg de zijde voorspelt men, dat in de Duitsch-Tsjechische crisis een aan merkelijke ontspanning zal doorzetten zoo zelfs, dat men van een voorloo- pigen wapenstilstand kan spreken. Als volgende phase voorspelt men bovendien een geleidelijk op den achtergrond geraken van de figuur van Henlein als leider der Su deten Duitschers. Op de plaats, waar wij onze inlichtingen verkregen, beschouwde men de gebeurtenissen der laatste dagen als een échec voor de nazis in het Sudetenland, zoo wel voor wat betreft de verkrijging der volle dige autonomie als voor het verbreken van het Tsjechisch-Russisch bondgenootschap. Daarom zullen Berlijn zoowel als de Sudeten- Duitschers zelf toestemmen in een voorloopige regeling en zal de tactiek gewijzigd worden, wat het terugdringen van Henlein meebrengt. Dit laatste, omdat, naar men ons zeide, Hen lein zoowel in Berlijn als bij zijn eigen aan hangers veel van zijn prestige verloren heeft. In Tsjechische kringen te Londen voorziet men, dat Duitschland ervan af zal zien druk uit te oefenen op Praag en zich te concentree- ren op het winnen van de sympathie van Hongarije, waar naar men gelooft reeds be langrijke nationaal socialistische cellen be staan. Een versterking van den invloed in Hongarije zou een tweeledig doel heb ben: in de eerste plaats zou het toe geven aan den „drang" naar de Bal kan, en ten tweede zou het den Duit- schen greep om Tsjecho Slowakije versterken. De positie van Henlein. De positie van Henlein is nog in een ander opzicht het onderwerp van bespreking in di plomatieke kringen geweest. Sinds zijn bezoek aan Londen heeft men kunnen hooren, dat Henlein zelf bevreesd was dat hem. indien Sudetenland bij het Duitsche Rijk werd ge voegd. hetzelfde lot ten deel zal vallen als Seyss Inquart en dat hij gedegradeerd zou worden tot stadhouder. Intusschen, zelfs als hij zijn goede relaties met Berlijn verliezen zou, behoeft dit nog niet te beteekenen, zoo zeide men ons. dat al zijn aanhangers hem in den steek laten. Dit zou dan tot gevolg hebben dat een scheuring werd veroorzaakt, wat alle nazi's binnen en buiten de Tsjechische gren zen natuurlijk wenschen te vermijden. (United Press) Ilalië en liet Nationalistische Spanje. Hel Haven- en Industrie-terrein van Haarlem. CODREANU VOOR ZIJN RECHTERS. Tegen den leider van de ontbonden Roemccnsche „IJzeren Garde", Codrcanu, is een proces gevoerd, waarbij hij tot 10 jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Codreanu tijdens zijn verdedigingsrede. Viering van den „dag der solidariteit". ..De dag der solidariteit met het rechtsche Spanje", welke gepaard ging met de plechtig heid van een „fascistische levée" is gistermor gen in de belangrijkste centra van Italië ge vierd. Spaansche sprekers voerden daarbij het woord. Alle dagbladen bespreken bij deze ge legenheid het thema van de Italiaansch- Soaansche solidariteit in den loop der eeuwen. Virgino Gayda schrijft in de Giornala d'Italia. dat Italië geen enkel territoriaal of politiek voordeel zoekt in Spanje, aangezien het uit sluitend bezield is door den wil de nationalis ten te helpen bij de bevrijding van het land uit iederen ideologischen of buitenlandsch poli- tieken invloed. Te Rome luisterden de fascisten naar een vurige rede van generaal Milan Astray, den oprichter van den ..Tercio". Deze zeide. dat hij op 26 Mei door Mussolini ontvangen is en dat de Duce hem bij het afscheid zeide: .Indien cr een kritiek oogenblik voor Spanje mocht komen, zou Italië, daarvan kunt ge zeker zijn. het te hulp snellen Des middags vond de fascistische levée ilaats in het Stadion Mussolini, in aanwezig- van den Duce en Sriaansche missies. (Uit Amerika wordt bericht, dat daar een baby van 8 maanden is, die al kan fluiten.) Een nieuwe roem voor 't Yankee ras, Waarvoor ik mijn respect moet uiten, Acht maanden oud is baby pas En nu kan 't lieve kind al fluiten. Het spitst zijn mondje tot een tuit, Het haalt diep adem in zijn longen, Tuurt naar de zoldering en fluit, Wat zegt u van zoo'n knappen jongen. Eerst heeft zijn moeder het gehoord, Die gaf er hoog van op aan vader. Zoo plantte zich het nieuwtje voort En kwam de wereldfaam gauw nader. Nauw spitste baby weer zijn mond, Of 't kwam een journalist ter oore, Toen vloog het nieuws de wereld rond, Dat een nieuw wonder was geboren. Misschien betrof het maar één noot, Over dat punt staat niets te lezen, Dat doet er ook niet toe, het floot, En dat moet ons voldoende wezen. De vraag is nu: wie doet het na, De zuigelingenfluit victorie Begon in 't groot Amerika, Welk land betwist het deze glorie? 'k Bedoel, waar is de zuigeling. Van op z'n hoogst een maand of zeven, Die, ook al is het maar gering, Amerika een les kan geven? Het lijkt een onbelangrijk punt, Maar toch moet u het niet negeeren, 't Is prettig als je fluiten kunt En nooit te vroeg om het te leeren. Want babies biedt het aardsch bestaan, Naast andren vorm om zich te uiten. Nog duizenderlei wenschen aan. Waarnaar ze straks wel moeten fluiten. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. „VOORUITGANG" U.A., HAARLEM ROOMBOTER, per pond 73 ct. Vet, per pond 34 ct. Limonade, per flesch 33 ct. Slaolie, per fl. (61/. maatje) 45 ct. Azijn, per flesch 7 ct. Ananas, per blik 17 ct. Ossenrookvleesch, per ons 17 ct. Picnic cake, per stuk 25 ct. Spercieboonen, per 1/1 blik 16 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Doodclijke messteek tijdens een twist. Slachtoffer poogde twee vechtersbazen te scheiden. Gisteravond is tusschen een aantal mannen twist ontstaan in een café te Nistelrode. Een der bezoekers, P. Z., die met het geval niets had uit te staan, kreeg hierbij een messteek, waardoor hij zoodanig werd getroffen, dat hij korten tijd later overleed. De ruzie begon tusschen den 22-jarigen J. van den B. en den ongeveer veertigjarigen M. van G., waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer hoog en tenslotte trachtte een vriend van Van G„ de 24-jarige ongehuwde P. Z., de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel de slag ader werd doorgesneden. Dadelijk werd geneeskundige- en geestelij ke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrijwel cn- middelijk dood. Een der andere boezekers. L. van der H., werd eveneens door het mes ge raakt en kreeg een snijwonde aan den arm. De gemeente- en de rijkspolitie van Nistel rode waren spoedig aanwezig, evenals de ma rechaussee der brigade Uden en de rijksveld wachter te Heesch. Van G. is gearresteerd en naar de mare chaussee-kazerne te Uden overgebracht. Hij blijft echter ontkennen den messteek te heb ben toegebracht. Van ochtend was reeds het parket uit 's-Hertogcnbosch ter plaatse, terwijl van middag sectie op het lijk zou worden ver richt. Waarom WANDGEDIERTE? - Binnen 48 uur alles dood. Twee jaar schriftelijke garantie. „RADICAAL". HAARLEM,Gen Cronjéstraat 135. (Adv. Ingez. Mea.j Valencia tot viermaal toe gebombardeerd. Ernstige schade aangericht. VALENCIA, 30 Mei (Havas-A.NJP.) Rechtsche vliegtuigen hebben Valencia tot vier malen toe te middernacht, om een uur, half twee en half drie gebombardeerd en daarbij belangrijke schade aangericht. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Luchtafweergeschut heeft een krachtige activiteit ontplooid. Aanval der regeeringstroepen bij Madrid. MADRID, 30 Mei (Havas-A,N.P.) Tegen het einde van den avond hebben regeerings- batterijen de stellingen der opstandelingen in de buurt van de hoofdstad hevig onder vuur genomen. Druk op de stellingen der regeering bij Tcruel. VALENCIA. 30 Mei (Havas-A.N.P.) De druk der opstandelingen op het gebied ten Zuid-Oosten van Teruel duurt voort. In den sector van Escandon wordt hevig gevochten De frontlinie heeft daar eenige wijzigin: ondergaan. UVU en zegt dat de eerste klap een daalder waard is. Een Groentje in Haar lem's Dagblad dat slechts dertig cent kost ,is veel meer waard dan die eerste klap. Ook de firma J. J .Beynes onder de gegadigden? In ons nummer van Zaterdag hebben wij in het artikel „Meer Werkmedegedeeld, dat thans te verwachten is. dat binnenkort ook begonnen zal worden met het graven van de haven en den aanleg van industrieterrein aan het Noorder Buiten Spaarne. In de volgende raadszitting komt een voor stel van B. en W. aan de orde om de Oost- singelgracht gedeeltelijk om te leggen. Dit is reeds een onderdeel van het havenplan. Het Haarlemsche gemeentebestuur dat overtuigd is van de noodzakelijkheid voor Haarlem zoo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over goed industrieterrein, het zal daarom alles doen het werk zooveel mogelijk te bespoedigen. Er zijn evenwel nog eenige moeilijkheden in verband met hangende aan- koopen en onteigeningen, maar de verwach ting is. dat die binnen korten tijd bevredi gend zullen verloopen. Hierboven geven wij een situatie-teekening van het volledige havenplan. Voorloopig wordt alleen het Zuid-Weste lijk gedeelte aangelegd. Maar daarmee krijgt Haarlem reeds een complex uitstekend gele gen industrie-terrein. In den loop der laatste jaren is reeds her haaldelijk bij het gemeentebestuur gevraagd naar zulk terrein. Eenige gegadigden die kon den wachten staan op de lijst om aanbiedin gen te ontvangen, zoodra er uitzicht bestaat wanneer het industrieterrein beschikbaar komt. Dit zijn elders gevestigde industrieën van middelmatige grootte die gaarne naar Haarlem komen. Tegen den tijd dat het werk klaar komt zal er natuurlijk door Haarlem flink reclame gemaakt worden om daardoor nog meer nieuwe industrieën naar Haarlem te trekken. Eenige weken geleden hebben wij medege deeld, dat de firma J. J. Beijncs N.V een aan bod ontvangen heeft van de Ned Spoorwegen om haar ontruimde Centrale Werkplaats te Zwolle te koopen, opdat zij daarheen haar werkplaatsen zou kunnen verplaatsen. Een verhuizing der firma Beynes uit Haar lem zou voor de Haarlemsche industrie een gevoelige klap zijn. Wij vernemen evenwel, dat. al kan het nog wel eenige maanden du ren voor een officieele beschikking op dit aanbod der Ned Spoorwegen genomen zal worden, de kans dat de firma Beynes uit Haarlem naar Zwolle verhulzen zal. zeer klein is. Wel is een feit, dat deze naamlooze ven nootschap de bezwaren gaat voelen dat haar werkplaatsen gescheiden zijn, namelijk aan het Stationsplein en aan den Verspronck- weg. In de toekomst zal dan ook de moge lijkheid overwogen worden om elders een nieuw gebouwencomplex te verkrijgen waar in het geheele bedrijf kan worden onderge bracht. Wij weten dat deze aangelegenheid de aan dacht van ons gemeentebestuur heeft omdat dit de firma Beynes natuurlijk voor Haarlem behouden wil. Ter zijner tijd zullen dan ook wel aanbiedingen gedaan worden om aan de naamlooze vennootschap een terrein aan te bieden gelegen in de nieuwe industriewijk aan het Noorder Buiten Spaarne. Een voordeel van deze verhuizing zou zijn, dat daardoor de mogelijkheid zou ontstaan om het Stationsplein, dat nu aan den kant van den Jansweg een doodsch aanzien heeft, belangrijk te verbeteren. Bovendien zouden de bewoners van .den Verspronckweg dan geen hinder meer ondervinden van de fa briek in hun onmiddellijke nabijheid. Hier zouden dus verschillende belangen gezamen lijk gediend kunnen worden. Het terrein in den Waarderpoldcr zou voor de firma Beijnes, zoo werd ons opgemerkt, goed liggen, want de industriewijk krijgt di recte aansluitingen met het spoorwegnet. Het gemeentebestuur verwacht veel succes van dit nieuwe industriegebied, omdat dit zeer gunstig ten opzichte van de stad ligt. Weinig gemeenten in ons land kunnen in dustrie-terreinen aanbieden zoo dicht bij het centrum der stad gelegen. Naarmate er behoef to bestaat aan meer in dustrie- en haventerrein zal er meer van het volledige plan tot uitvoering worden gebracht. Het industrie-terrein krijgt een goeden toe gangsweg langs den Ouden Weg, die gedeeltelijk genormaliseerd zal worden. Alle bochten gaan er uit. terwijl de weg een totale breedte krijgt van 20 Meter. Natuurlijk worden op het industrieterrein zelf ook flinke wegen aangelegd. De Nederlandsche Spoorwegen overwegen I nog de wenschelijkheid om het goederen sta- Het woord is aan Ernst Hohenemser: Het is altijd belangrijk te weten wat onbelangrijk is. vraagt//onze voor/mars- prijscourant TELEF. 10070 BRANDSTOFFEN sUtltH Hööii tfffut (Adv. Ingez. Med.) tion van de Westergracht over te brengen naar een gebied gelegen tusschen den Ouden Weg en loet spoorwegemplacement. Een beslissing in deze aangelegenheid is nog niet genomen. Door den tijd krijgt het haven- en industrie terrein nog' een betere toegang. Daartoe zal over het Noorder Buiten Spaarne, ter hoogte van den Kloppersingel, een nieuwe brug ge bouwd worden. De Vrouwenhekbrug over den Kloppersingel komt dan te vervallen, doordat op die plaats een groot verkeersplein wordt aangelegd. Van dit plein loopen dan vier groote wegen, ten Oosten naar den verbreeden Oudenweg. ten Zuiden naar de Friesche Var- kensmarkt, ten Westen naar het Prinsen Bol werk en ten Noorden langs het Spaarne naar Spaarndam en Haarlem-Noord. Opstand van Odillo c.s. spoedig ten einde? Verblijfplaats van den generaal nog onbekend. SAN ANTONIO (Texas), 30 Mei (Havas- A.N P.) Sinds 27 Mei hebben de vrienden van Cedilln geen direct contact meer met den generaal gehad. Zooals men weet. heeft Cedillo toen des middags uit El Salto moeten vluchten voor de federale troepen. Men weet niet of hij probeeren zal uit te wijken naar de Vereenigde Staten of dat hij hoopt de guerilla te kunnen voortzetten. Het avontuur van Cedillo nadert zijn einde De laatste groepen opstandelingen geven zich over aan de federale troepen. Ondanks nasporingen heeft men Cedillo nog niet ontdekt. Hij beschikt niet over een vliegtuig en zal moeilijk kunnen vluchten. Men veronderstelt, dat hij naar een tevoren gereedgemaakte schuilplaats is gevlucht. Zijn dokter heeft verklaard dat hij een hartaandoening heeft en niet voor langen tijd een zwervend leven kan leiden. De minister van Oorlog overwegt eerlang de naar San Luis gezonden contingenten te rug te trekken. TEL. 1561 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Londen verwacht ontspanning in de Tsje chischDuitsche betrekkingen. 1 Kanton is vanmorgen opnieuw bestookt. l Dc bomaanslag te Rotterdam blijkt ge pleegd te zijn door een Sovjet-agent: dc gedoode man was leider der opstandige Oekraïncrs. 3 De Nieuw-Amsterdam Ls Zaterdagmiddag weer te Rotterdam aangekomen. 3 Het taxi-conflict in de hoofdstad. 3 De tweede verkiezingsdag in Tsjecho Slo wakije is rustig verloopen. 4 Dc bombardementen op Kanton hebben duizend dooden en drieduizend gewon den geëischt. 4 De roeiwedstrijden van de „Koninklijke". 7 ARTIKELEN. ENZ. J. B. Schuil: Haarlem's Cabaret en Revue- zelschap. 2 Sport in 't kort 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1