tb PHLOX ARENDSI, de lage vlambloem. W OENSDAG 1 JUNI 1938 H A A REE M'S D A G B E A D 6 Schoolreizen van het Kennemer Lyceum. Tot. tweemaal toe heeft het Haarlemsche station j.l. Maandag gedaverd van de hoera's van een groot aantal scholieren, van trompet signaal en zang. 's Ochtends om 9 uur vertrok een trein met pl.m. 200 leerlingen van het Ken- nemer Lyceum, onder geleide van ongeveer 15 leeraren en oud-leerlingen en uitgeleide ge daan door een groot aantal ouders, broertjes en zusjes. Vijf dagen gaan de leerlingen van zes lagere klassen, benevens die van de Mon- tessori-afdeeling en de afdeeling voor meer Individueel Onderwijs, te Lunteren kampeeren. Om 12.30 uur kwam op hetzelfde perron een extra-trein terug met pl.m. 140 leerlingen van enkele andere tweede- en derde klassen. Ook bij de terugkomst van de jolige menigte wa ren tal van ouders aanwezig om hun kinderen af te halen. De Rector van het Kennemer Lyceum, met wien wij toevallig eenige oogenblikken spra ken. vertelde, dat hij zich in deze dagen zoo nu en dan voelde als een Directeur van een Reisbureau: j.l. Zaterdag ging 's ochtends vroeg een 4e klasse naar het Schoolhuis te Auby sur Semois in de Ardennen, terwijl des avonds een andere 4e klasse van het School huis terugkeerde en in Haarlem ontvangen werd door vrienden en familieleden. Sinds ja ren en jaren wordt op het Kennemer Lyceum dit op-excursie-gaan toegepast. Rector en leeraren zien hierin behalve een aanleiding tot kindergeluk en jonge levensvreugde, veel nut voor het versterken van het saamhoorigheids- gevoel. Met steun van tal van oud-lyceisten, met de hulp van zeer veel leeraren, met de sympathie van Bestuur en Curatoren en ouders worden de jaarlij ksche kampen in Lunteren ondernomen, terwijl de Schoolverblijven in „La Babillarde" te Auby sur Semois voor de 4e en 5e klassen zijn bestemd. In het School huis wordt gewerkt, wordt Geologie gestu deerd, worden verschillende onderwerpen be handeld en wordt ook weer inschikkelijkheid, hulpvaardigheid, verdraagzaamheid geleerd. Het weer werkt niet erg mee dit jaar, maar én het prachtige Luntersche kamp en het Schoolhuis in de Ardennen zijn zoo gunstig gelegen dat minder gunstig weer niet al te grooten invloed heeft op een verblijf aldaar. Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer. De pas opgerichte afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Internationaal Jeugd verkeer hield Dinsdag een propaganda-avond in de jeugdherberg Jan Gijzen te Haarlem- Noord. Mej. E. Hartree, jeugdreizenleidster der ver eeniging, hield een causerie over doel en werkwijze van „Internationaal Jeugdver- keer". Allereerst schetste zij het ontstaan van de ontwikkeling van de vereeniging. De vereeniging zooals die in Nederland be staat dankt haar ontstaan aan het initiatief van een Hollandsche dame die met een Fransche vriendin correspondentie-adressen voor jeugdige personen uitwisselde. Zoo ontstond hier te lande een correspon dentie-bureau dat zich later aansloot bij Bu reau internationale pour la correspondence scolaire 'n wijdvertakte organisatie waarin bijna 50 landen zijn vereeuigd. Spoedig werd echter behoefte gevoeld aan een' meer persoonlijk contact. Toen dan ook eens een aantal Amerikaansche correspon denten een trip door Europa maakte, kwam men op het idee. ook hier jeugdreizen naar verschillende andere landen te houden, waar door ook het doel: een nauwer contact tus- schen de verschillende nationaliteiten nog beter verwezenlijkt kon worden. Om dit te bevorderen werd eenige jaren geleden de „Vereeniging voor Internationaal Jeugdver- keer" opgericht, die thans vele jeugdreizen onderneemt, waarbij de deelnemers worden gehuisvest in kamphuizen, z.g. .Youth-cen tres" welke o.a. gevestigd zijn in Engeland, Frankrijk en Zwitserland, en sinds kort ook in Nederland (bij Noordwijk). Ook worden soms rondreizen georganiseerd meer voor ouderen, van 16 jaar af zooals verleden jaar in Italië. Na de pauze gaven de heeren Roselaer en Roessingh, resp. door middel van een film- vertooning en een lezing, een interessanten kijk op het leven in de Youth-centres" in Frankrijk en Zwitserland. De avond werd gepresideerd door de voor zitster der afdeeling mej. A. van der Vuure. SNIP EN SNAP IN REMBRANDT-THEATER. Na beëindiging van de A. V. R. O. Tournee heeft de Nederlandsche revue, dir. Renë Sleeswijk een nieuwe revue gemonteerd met o.a. de populaire radioartisten Willy Walden en Pieth Muyselaar in hun creatie van Juf frouw Snip en Juffrouw Snap. Deze revue, die den titel draagt „Snap je dat nou Juffrouw Snip?" en geschreven is door Jacques van Tol, heeft als verdere me dewerkenden: Cisca Harms, Jean du Bela, Gerard Walden, en zal in de week van 3—10 Juni a.s. als een Yz uur-non stop-Revue in het Rembrandt Theater gespeeld worden in alle voorstellingen. De muzikale leiding heeft Pim de la Fuente. MADRT LI 11 (ME V PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 68.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 20,50. Kleine Boeren aanvoer 5 f 2,50 vlug. Boter 1770 128—139 per K.G. Weiboter 119. Runderen, totaal 562 stuks. Vette koeien 210 6372 per K.G. Gelde koeien 156 110210 per stuk. Melk koeien 150 200290 per stuk. Stieren 46 5448 per K.G. Paarden 19 90—210 per stuk. Vette kalveren 66 2050 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 549 512 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 11is per stuk. Vette varkens voor de slacht 186 4951 per K.G. Magere varkens 35 24—37 per stuk. Biggen 433 15—23 per stuk. Schapen 694. 17—31 per stuk. Bokken 82 313 per stuk. Lammeren 855 812 per stuk. Kipeieren 310—350 per 100 st. Eendeieren 290 per 100 st. Oude kippen en hanen 5400 50—55 per K.G, Konijnen 50—160 per stuk. Eenden 500 0,30—0,55 per stuk. Duiven 0.40 per paar. Jonge hanen 3200 50—55 per stuk. Zwanen Noordholl. bl. 8900 75—80 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. Aanvoer 110.000 eendeieren f3,85f3,20. 100.000 kippeneieren 65, 66 K.G. f 3,30— f3 40; 63/64 K.G. f3,30—f3.35; 60/62 K.G. f3,15—f3,30; 58/59 K.G. f3,10—f3,20; 56/57 K-G. f3,05—f3,15; 53/55 K.G. X 3,00—f3.10. Als die breekt... (cunt U loopen. Eén zoo'n schakeltje van den ketting kan Uw fietstocht be derven of U 'n strop bezorgen, door dat U te laat komt. Het mag niet breken. Neem daarom een Germaan. 'u GERMAAN daar heb je wat aan N.V. RIJWIELINDUSTRIE F. AJ.v. WERVEN, mbpp.l (Adv. rngez. Med.j Fraaie nieuwe scliool in Haarlem- Noord. Schepping van ir. G. Fricdhoff. Haarlem-Noord is een fraai nieuw school gebouw rijker. Dezer dagen is de Jan Pieterszoon Coen- school in de Gysbrecht van Aemstelstraat in gebruik genomen en gistermiddag was er feest voor de nieuwe leerlingen waarbij een gooche laar de kinderen in de ruime gymnastiekzaal heeft vermaakt. De schooi, een schepping van Ir. G. Fried- hoff, hoofdingenieur van Openbare Werken, maakt een zeer modernen en doeltreffenden indruk. Bij het binnentreden komt men links in een ruime hal waar een fonteintje is ge plaatst en voorts een fraai aquarium, een ge schenk van de oudercommissie van de school. De school bevat 6 leslokalen die alle van centrale verwarming en een fonteintje zijn voorzien. Draaibare schoolborden en een goede ventilatie completeeren de klasuitrusting. Bij elke klas bevindt zich telkens in de gang een soort „uitholling" waar kapstokken zijn gemaakt om de kieeren van de kinderen op te hangen. Een fraaie trap leidt naar de bovenverdieping waar evenals beneden drie leslokalen zijn. In een nis bevindt zich hier wederom een moderne fontein terwijl de loka len overigens op dezelfde wijze zijn ingericht als die van de benedenverdieping. In het ge bouw waarvan ook de aardige en in de hal zelfs fraaie verlichting opvalt, bevinden zich voorts nog een kamer voor den hoofdonder wijzer en een voor het personeel. De ruime gymnastiekzaal memoreerden we reeds terwijl ook voor een geriefelijke kleedkamer ge zorgd is. Achter de school is nog een flink terrein waar waarschijnlijk nog een speelplaats zal komen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 2 JUNI. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs Radio; 12.05 Diversen; 12.20 Parijs Radio; 1.20 Brus sel (Ned.); 2.20 Keulen; 3.20 Parijs Radio; 3.35 National Programme; 5.20 Brussel (Ned.); 6.35 Brussel (Fransoh); 7.20 Keulen; 10.20 Brussel (Ned.); 10.30 Boedapest; 11.20 Keu len. Progr. 4: 8.00 Brussel (Ned.); 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 1.20 National Pro- gramme; 2.20 London Regional; 5.20 National Programme; 6.40 London Regional; 7.00 Na tional Programme; 9.00 Brussel (Fransch); 9.20 National Programma. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatencoiicert. Muziek uit Oosten rijk, Rusland en Frankrijk. 1. Le chaland, qui passe, Lys Gauty; 2. Ce sont des mots, Cora Madou; 3. Parle moi, Luc. Boyer; 4. Tout mon coeur, Tino Rossi; 5. Te dis pourquoi je t'amie, Cora Madou; 6. Tout prés de toi, Tino Rossi; 7. Prenez mes roses, Luc. Boyer; 8. Song of the Wolga Boats- men, Kozakkenkoor; 9. Legende von 12 Rau- bern, idem; 10. Gipsy Song, idem; 1.1. Avond klokken, idem; 12. Memories of old Vienna, Vienna Orch.; 13. Wien bleibt Wien, Ace. Me- lodiker; 14. Weaner Mad'len, Wiener Bohème Ork.; 15 Wiener Volksmusik, Dajos Bela; 16. El Turia. Wiener Bohème Ork. 8.0012.00 Diversen. EVANGELISATIE-LANDDAG TE HEILOO. Tweede Pinksterdag zal er een bijzondere Evangelisatie-landdag te Heiloo in het Ge meentebosch bij de muzieknis worden ge houden. Te half elf, half drie en vier uur heeft men samenkomsten belegd, waar ver schillende sprekers „De Blijde Boodschap" zul len brengen. Aangezien velen aldaar den geheelen dag denken door te brengen, zal kof fie en thee te verkrijgen zijn. Ook is een Rij wielbewaarplaats aanwezig. Deze bijeenkomsten gaan uit van den Ned. Chr. Gemeenschapsbond, welke Bond bedoelt de Christus-geloovigen der verschillende ker ken en richtingen tot meerdere Eenheid op te roepen. Bij ongunstig weer vinden de samen komsten in de Ned. Herv. Kerk plaats. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechttbank te Haarlem, zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 31 Mei: 1. J. B. Crambie, wonende te Bloemendaal, Johan Verhulstweg 16 te Amsterdam aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal 72 handelende onder de firmabenaming „J. B. Crambie han del in machines en materialen voor de druk kers- en aanverwante bedrijven". Curator mr. J. Verlooy te Heemstede. 2. de N.V. Mema, Maatschappij tot Exploi tatie van Merkartikelen, statutair gevestigd te Haarlem, kantoor houdende te Heemstede, Spiegellaan 12, (nadat de aangevraagde sur séance van betaling was afgewezen). Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. Rechter-commissaris in beide faillissemen ten mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. W. van Hooydonk, loodgieter, wonende te Haarlem, Reigerstraat 59;-Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. G. E. H. J. Brummer, aannemer, wonende te Velsen. Curator mr. A. Beets, te Haarlem. 2. J. J. Kofoed, zonder beroep, wonende te Haarlem (na verzet). Curatrice mevr. mr. L. M. I. L. van Taa lingen Dols te Haarlem. 3. J. P. Y. de Vries, timmerman en aan nemer, wonende te Beverwijk (na verzet). Curator mr. D. de Jong te Haarlem. .f# Het edele natuurproduct verleent KING pepermunt die kenmerkende, heerlijke en smaak. Elke dag KING Etke dag FIT! FIRMA TONNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Adv. Ingez. Med.) LD.-Vertelling De Kunst in Nood. door BAS VAN DELLEN. TJA, hoe moet dat nu, meneer Lo- quepin?", vroeg de bedrijfsleider van de litteraire afdeeling. „U hebt immers order gegeven, dat er vooral geen personeel ontslagen mag wor den, omdat dat een slechte invloed zou heb ben op onze nieuwe emissie, maar dat neemt niet weg dat ik op 't moment bijna geen werk voor de menschen meer heb!" Ir. Jean-Baptiste Loquepin, de jongste di recteur van de N.V. Vereenigde Nederland sche Kunstfabrieken, trok zijn gezicht in een peinzende plooi. Hij voelde, dat de man tegenover hem een oplossing van hem ver wachtte, niet maar een beslissing die hij zelf even goed kon nemen, maar een werkelijke oplossing van het probleem. Tenslotte had hij op zijn jeugdigen leeftijd, zijn directeur schap te' danken aan zijn groote scherpzin nigheid op litterair-technisch en economisch gebied. Adeldom verplicht, en het was dus niet meer dan logisch, dat het bedrijf uit komst verwachtte van zijn inventieven geest. De toestand was inderdaad onhoudbaar: se dert de uitvinding van het Universeel-Elec- trische oog door Prof. Dobber was er een laag conjunctuur in de afdeeling detective-schrij verij als nooit te voren. Het publiek liet zich niet meer paaien met ingenieus-uitgeknob- belde speurders-successen want het wist goed genoeg dat de politie, dank zij het U.E.O. te genwoordig alles zag. alles wist en alles ach terhaalde, wat er op het gebied van de mis daad maar kon gebeuren Misschien dat la ter, over een vijftig, honderd jaar, de be langstelling voor de ouderwetsche misdaad- beschrijving nog weer eens geactiveerd kon worden, net zooals er vroeger, in het begin van de twintigste eeuw, geweldig veel vraag scheen te zijn geweest naar de historische ro mantiek in de betere kwaliteiten, zooals Dumas en Rafael Sabatini. Scenario's voor de reukfilm werden nog altijd als brood ver kocht. maar die afdeeling had een heel klei ne personeelsbezetting en was vrijwel volko men gemechaniseerd. De gewone, niet-ver- duurzaamde dramatiek bleef op een con stant peil: dat was een klein artikel, dat echter nu en dan fancy-prijzen opbracht. Maar de litteraire afdeeling moest het voor namelijk hebben van de romans: vliegro- mans, driehoeksromans, gewestelijke romans, koloniale romans: voor alle genres beschikte het bedrijf van de V.N.K.F. over geroutineer de specialisten. En toch, het diende nergens toe te ontkennen, dat ook daar een depressie in begonnen was. Ir. Loquepin kon het zich niet verklaren. Er was immers geen sprake van een alge- meene onverschilligheid op artistiek gebied. Integendeel, de afdeeling beeldhouwerij flo reerde prachtig in het afgeloopen boek jaar was er ruim 100.000 M3. Carrarisch mar mer verwerkt de componeerderij werkte op topcapaciteit die afdeeling had pas een order gekregen van 1000 melodietjes voor het Genootschap voor Neutraal Community- Singing Onderwijs, de schilders waren ook al vol bezet, sinds die lui van de Hollandsche Luxe Pruim-Tabak-Maatschappij, die ge niale reclamestunt hadden bedacht om al hun tabakszakjes te voorzien van een origi neel kleinbeeld aquarel. Er was een serie grove snee met werken van impressionisten, middelsoort met expressionisten en fijne krul met pointillisten. Tja, dat was nog eens in geslagen Uit dat alles bleek toch wel, dat er geen sprake was van wat je noemt een kunstde pressie. Er moest alleen een „verkoopend idee" worden bedacht. Ir. Loquepin wreef peinzend over zijn voorhoofd. Opeens was hij er. „Luister es, Hendrikse!", begon hij, en on middellijk klaarde het gezicht van den be drijfsleider op. „Je kent het devies van ons bedrijf: „Gebruik stimuleeren is welvaart creëeren! Ergo: zie een nieuwe behoefte te scheppen en je bént er!". „Dat is tot uw dienst, maar ik wou nou juist zoo graag weten, hoe u een nieuwe behoefte denkt te scheppen!", was het nuch tere antwoord van Hendrikse. Ir. Loquepin keek de man even met een afwezigen blik aan. Hij had het niet erg op hem begrepen: Hendrikse was een brave kerel, ongetwijfeld, maar hij was nog echt een van de oude school, een typische twintigste- eeuwer. Was begonnen als lyrisch dichter, had zich naar het scheen destijds gespeciali seerd in lugubere verzen over dood en ver doemenis, wreedevrouwenoogen die hem hadden bedrogen, natuurlijk en meer van die romantische rimram. In elk geval, 't was maar gelukkig, dat Hendrikse niet voor goed in die kringen was blijven hangen. Op zekeren dag had een groote filmonderneming hem uit zijn dak kamertje weggehaald, zijn manen geknipt en desgelijks de rafels van zijn broekspijpen en hem aan het schrijven van filmtitels en later van scenario's gezet. „De lelie van de Lijnbaansgracht" was één van zijn eerste producten geweest, dat zeldzame knappe ding met die grandioze schlager: „Neem me maar zooals ik ben: Een doorgewinterde Jan Hen! Ik wasch de vaat voor m'n plezier, Dat brengt in 't leven wat vertier!" Ja, dat was de glorietijd van Hendrikse ge weest. Maar toen de V.N.K.F. hem over nam, was hij feitelijk al op z'n retour ge weest; hij had telkens van die onverklaar bare inzinkingen: een soort heimwee naar de twinstigste eeuw, maar de onvervalschte ro mantiek van zolderkamer-ateliers vol af grijselijke tabakswalm, van koude potkachels en leege broodtrommels. En daar sufte hij van tijd tot tijd een halven dag lang over Maar anders dat moest ir. Loquepin er kennen wanneer hij eenmaal goed op dreef was, konden de jongeren een voorbeeld aan hem nemen: een directheid van uitdrukking meneertje, een suggestieve knock-out van een werkelijk wervende tekstgewoon fabelachtig! „Ik zal 't je zeggen, Hendrikse", hervatte hij. „we openen een nieuwe afdeeling: „Per soonlijke Poëtische Producten".... P. P. P. Snap je waar ik heen wil? Feitelijk niets anders dan wat een enkele vooruitziende geest in vroeger eeuwen al wel eens gepro beerd heeft: „In bet Zangdal: verzen voor Bruiloften en Partijen" heette zoo iets toen. Maar wij doen het natuurlijk op een veel grooter schaal en met meer psychologisch in zicht. Iedere schuchtere jongen, die een ge licht voor een meisje wil schrijven, maar die 'ast heeft met het rijm, is een potentiëele klant voor onze nieuwe afdeeling; iedere echtgenoot, die z'n vrouw eens wat anders op haar verjaardag wil geven dan het tra- ditioneele paarlencollier, koopt bij ons een gedicht, dat afgestemd is op de persoonlijk heid van de dame in kwestie en waarin haar voortreffelijkheden uitvoerig beschreven worden. Wat dunkt je daarvan? Hendrikse keek met z'n trouwe hondenoogen bewonderend naar z'n chef. „Een geniale ni val..,. werkelijk!" mompelde hij. „Kom, kom!" weerde Ir. Loquepin beschei den af, „zorg nu maar gauw voor een goeie re clame-campagne, vooral in de duurdere pe riodieken. Later kunnen we altijd nog wel een volksartikel in het confectie-genre gaan pousseeren in de groote pers...." Binnen drie dagen las het koopkrachtige publiek Hendrikse's annonces. Een paar van de beste volgen hier: „Gebruikt meer poëzie in uw dagelij ksch le ven! Het houdt U geestelijk fit en monter en bevordert Uw psychologische spijsvertering! Eiken dag één versje van de V. N. K. F.!" „Ons nieuwe merk „P. P. P." is Uw garantie voor kwaliteit! Ook U kunt uw hart in dicht vorm uitstorten! Laten wij U eens een zicht- zending sturen: sombere, zwaargeladen, drei gende volzinnen voor trotsche schoonheden van het type „fatale vrouw"; luchtige niemen dalletjes voor moderne meiskes, die van aether-tennis en interplanetaire surf-riding houden; melodieuze en harmonieuze sonnet ten met 100 pet. alliteratie voor muzikaal-aan- gelegden: kortom, voor elck wat wils! Geen goedkoope confeetie-rommel, maar het op Uw persoonlijkheid afgestemde kwaliteitsproduct. Probeer een vers van P. P. P.: U krijgt er vast het jawoord mee! Eiken dag één versje van de V. N. K. F.!" Ir. Loquepin bleek zich niet vergist te heb ben: de nieuwe afdeeling werd onmiddellijk een succes. Na drie dagen al moesten alle werk nemers van de lyrische afdeeling, die het laat ste jaar vrijwel niets anders hadden gedaan dan kaarten en de onverkochte producten van de detective-afdeeling lezen, beginnen over te werken, en na een maand waren de binnen komende orders zóó overstelpend, dat Hen drikse met zijn gewone personeelsbezetting voor zeker een vol jaar werk had. Gelukkig kon de Arbeidsbeurs met de noo- dige losse krachten bijspringen, waardoor de stoot kon worden opgevangen. Het nieuwe ar tikel bleek werkelijk in een behoefte te voor zien: schrale kadasterklerken, die tijdens een romantisch tochtje met de reisvereeniging naar Mars of de maan onder de bekoring van een paar lieve oogen waren gekomen, wilden de poëtische sfeer ook na hun terugkeer be waren en bestelden een serie van twaalf son netten, die hun franco huis op zes gulden kwamen te staan, en in de luxe-uitvoering met rondschriftletters op geschept papier op negen gulden, desgewenscht in wekelijksche termij nen te voldoen. Overwerkte effectenmakelaars tracteerden hun hypergevoelige vrouwen van tijd tot tijd op een natuurimpressie „de grand luxe" van den specialist in landschapsbe schrijving van de V. N. K. F., wien zij opdracht gaven, een passend rijmwoord te zoeken bij „Ons huuske", „Villa de Rommelpot" of „Huize Luhadico" Hendrikse ging heelemaal op in den onver- wachten opbloei van zijn afdeeling: van zijn romantische jeugdzonden was weldra geen spoor meer overgebleven. Hij droeg nu een serieuze uilebril en een solide gouden ket ting over zijn beginnend embonpoint. Over het boekjaar 2012 toucheerde hij behalve zijn salaris een tantième van 14 mille. In hetzelfde jaar stond zijn portret driemaal in de krant met een vleiend onderschrift. (Nadruk verboden). Auteursrecht voorbehouden.) Niet langer dralen Een Artis-lot halen Overal verkrijgbaar, maar U kunt ook per giro betalen Giro 321500 - Gem. Giro A4400 Artis- Reddingscomité Amsterdam Heerengracht 466 Cunt Uzelf een kans f15.000.- aan prijzen w.o. 2 automobielen en 'n reis n. New-York en San Francisco Niet met 't plan rond blijven loopen Omgaand - voor 't te laat is - koopen Coedgek. bij besluit Minister v. Justitie 2e afd. A No. 1193 d.d. 2-3-'8 - 60.000 loten Wederverkoopers uitsluitend fa. I. Sajet Amsterdam-O. (Adv. Ingez. Med.) De Phloxen, herfstseringen of vlambloemen zijn planten, die in vrijwel alle tuinen voorko men. Niet aitijd zijn het de nieuwere soor ten, die we aangeplant zien; maar al te vaak nog groeien in c-nze tuinen de ouderwetsche hooge flets- en kleinbloemige phloxen van een vijftig jaar terug. En zelfs zij die de prachtige nieuwe soorten kennen, zijn meestal nog niet van het be staan op de hoogte van Phlox Arendsi, een van de lage herfstseringen, minder „herfstig" dan ooit, want begin van deze maand al gaat de plant bloeien en zet dit bijna heel den zo mer door voort. Feitelijk zouden de aardige lage planten van Phlox Arendsi in geen enkelen tuin mogen ont breken. Ze vormen den overgang tusschen 't uitgebloeide lage voorjaarsgoed en de hooge bloeiende struiken van nazomer en herfst. Bovendien stelt Phlox Arendsi al even wei- nog eischen als Phlox decussata, de ge wone groote Phlox. Wie zijn hart aan de phloxen verpand heeft, zal ook dit kleine ding willen bezitten. Het heeft alle eigenschappen van de familie: de prikkelende geur, hetzelfde blad, maar fijner, dezelfde bloemen, maar wat kleiner. Wat de habitus aangaat, de planten zijn iets bossiger, doordat ze lage? zijn, maar ze vormen wél weer van die echte ronde phloxen-koppen vol bloem. Phlox Arendsi is een kruisingsproduct, zoo als dat met zoo menige mooie aanwinst het geval is. Onze welbekende Phlox decussata diende als vader, de zaaddraagster was de lage P. divaricata canadensis. Dit plantje bloeit al in Mei en Juni, wordt niet hooger dan 1520 c.M. en heeft zachtblauwe, donker-violette of porceleinig blauwwitte, kleine bloemen. Door de geringe hoogte hoort dit ding' in den rots- tuin buitengewoon goed thuis. De invloed van „mama" is goed te bemer ken in Phlox Arendsi. De planten zijn, zonder dwergen te worden, aanmerkelijk lager (50 c.M.) dan die van de gewone hooge Phlox en de bloeitijd valt eveneens tusschen die van beide ouders in. Zoo kan, wie de heerlijke, typische phloxen- geur weet te apprecieeren, den phloxentijd en dus het aromatische genot hierdoor aanmer kelijk verlengen! Voorloopig bestaat er in deze Phlox Arendsi nog maar een beperkt aantal kleuren. Ze spe len in wit, lila, rose en purper. Bijzonder mooi is Phlox Arendse „Emmy" met heel zacht lila- blauwe bloemen met een donkerder hartje. Bij het verbloeien worden de bloemen bijna zuiver wit en dan komt het mooie donker lila hart nog beter uit. Phlox Arendsi „Inge" is violet-rose met een fijn wit hart, „Sophie" is zuiver wit. Het is moeilijk uit te maken, welke kleur nu het mooiste is, maar gelukkig gaat het hier al net zoo als bij de hooge phloxenwe kunnen gerust alle kleuren bij elkaar planten, de harmonie is er toch. Wat nu de behandeling betreft, deze lage phloxen zijn al even gemakkelijk als de hoo- gere familieleden. Al te droog staan ze bij voorkeur niet. Een tusschenruimte van een centimeter of vijftien is bij het planten wel aan te raden, omdat de plantjes elkaar anders verdringen. L. S. De arm van eet» fletser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden!

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10