Het Berli jnsche kleermakersgilde jubileert. Provinciale Staten. Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 1 JUNI 193S HAARIE M'S DAGBEAD (Zitting van Dinsdagmiddag). Dinsdagmiddag twee uur werd de openoare vergadering der Provinciale Staten voort gezet. Aan de orde komt het voorstel inzake het verleenen van een garantie ten behoeve van de Luchtbeschermingstentoonstelling 1938 te Amsterdam. De heer Wolkers (C.D.U.) is van oordeel, dat bescherming tegen een chemischen lucht oorlog absoluut onmogelijk is. En tegen een bacteriënoorlog is heelemaal niets te doen. De luchtbescherming dient volgens spreker alleen om de burgers met oorlog vertrouwd te maken. Spreker zal tegen stemmen. De heer Van Engelen 'K.D.P.), zal vóór stemmen. Als er brand is, heeft men toch óók angst voor leven en huis. Spreker acht dus voorbereiding voor luchtbescherming noodzakelijk. Op die manier kunnen we voor de bevolking iets doen. De luchtbeschermings dienst moet ernstig opgevat worden. De heer Sneevliet (rev. soc.) verklaart zich tegen het voteeren van gelden voor zulke doeleinden. Het militarisme mag onder geen enkel voorwendsel gesteund worden. De heer Lambooy (R.-K.) acht het den plicht van de overheid, aan de bevolking voorlichting te geven, hoe zij zich het beste kan verdedigen. De heer Seegers (comm.) is van oordeel, dat de Nederlandsche arbeidersklasse er voor moet strijden, dat zij in Nederland een be woonbaar oord kan vinden. Er is op het oogenblik voor de arbeidersklasse nog slechts éen vijand en dat is het fascisme. De heer Kooiman (V.D.) (Ged. Sta ten) verdedigt de voordracht. De bevolking mag niet worden overgeleverd aan aanvallen uit de lucht. De bevolking mag niet door val- sche gerustheid in slaap worden gewiegd. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heeren Sneevliet, Langkemper en Wolkers wenschen aanteekening, dat zij tegen waren. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het aan het openbaar verkeer onttrekken van een op rit naar den Spaarndamschendijk. Aankoop van duinterrein. Aan de orde komt het voorstel tot aankoop van duinterrein onder de gemeente Heems kerk. Ingekomen is een adres van de Commissie voor de Watervoorziening in Kennemerland. van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, de Vereenigde Veilingen en de B. E. T. Vei lingen te Beverwijk, de Holl. Maatschappij van Landbouw en de Kringbesturen van den H.K. Land- en Tuinbouwbond, den Ned. Tuin- dersbond en den Christ. Boeren- en Tuinders- bond, waarin zij mededeelt, dat er in Ken nemerland een sterke drang van alle kwee kers tot uiting is gekomen om aan de Staten te verzoeken, niet over te gaan tot den aan koop van de 718 H.A. duingronden onder de gemeente Heemskerk, omdat het kennelijk doel is boringen te slaan voor het P. W. N., wat voor de kweekers in Kennemerland en alle andere belanghebbenden een ramp zou zijn, daar reeds nu, bij een korte droogtepe riode het grondwater de cultuurgewassen niet meer kan voeden. Tevens wordt verzocht te bewerken, dat eerst het IJselmeerwater ge bruikt zal worden, voor ooit weer tot boringen in de duinen wordt overgegaan. De heeren Vlekke c.s. (N.S.B.) stellen voor, nadrukkelijk te bepalen, dat, alvorens tot exploitatie van dit duingebiedvoor wa-' terwinning worde'overgegaan, eerst het water van het IJselmeer voor dit doel zal worden benut. De heer Van der Wal (S.D.A.P.) betuigt zi.jn instemming met dit voorstel van Ged. Staten. Hij wees op de in de laatste jaren zich sterk en nog voortdurend ontwikkelende liefde tot de natuur en noemde dit een ver heugend verschijnsel. Er moet gezorgd wor den voor goed toezicht en voor goed drinkwa ter. Wat de waterwinning betreft bestrijdt spreker het voorstel van de heeren Vlekke c.s. en ook het adres van de bedrijven, die beweren, dat zij schade lijden bij diepbo- ringen, omdat het grondwater de cultuurge wassen niet meer kan voeden. Bovendien kan op dit grondgebied productief werk worden verricht; dit helpt dus de werkloosheid be strijden. De heer Va Ik er in g (R.K.) is beducht voor een toenemende wateronttrekking aan het duin. Het nut van werkverschaffing acht hij slechts betrekkelijk en recreatie is er vol doende. Spreker zal tegen dit voorstel stem men. De heer Thomassen (S.D.A.P.) juicht het voorstel toe. Hij acht het niet goed, dat duingebied in particulier bezit is. Daarom is het goed dat dit zooveel mogelijk aangekocht wordt. Daarmee wordt het provinciaal wa terleidingbedrijf ook gebaat. De heeren Van Kessel 'R.K.) en K o r f f (lib.) verklaarden zich voor het voorstel. Laatstgenoemde acht het gelukkig, dat de provincie voor een vrij schappelijken prijs in het bezit van een mooi stuk duinterrein kan komen. Hij hoopt dat de Staten het voor stel met algemeene tsemmen zullen aanne men. De heer Klaas de Vries (V.D.) bepleit eveneens met kracht aanneming van 't voor stel, want de provincie krijgt dan een prach tig natuur-reservaat van 718 H.A. en het zal zeer in het belang van het provinciaal water leidingbedrijf blijken te zijn. De heer Vlekke (N.S.B.) verdedigt het door hem en zijn vrienden ingediende amen dement. Hij gelooft dat er geen bezwaar te gen kan zijn, te onderzoeken of het water uit het IJselmeer drinkbaar gemaakt kan wor den. De heer Groen (R.K.) wil eerst het onder zoek afwachten of het water uit het IJsel meer drinkbaar gemaakt kan worden, alvo rens te besluiten over te gaan tot aankoop van zulk een groot duinterrein tegen een prijs dien hij niet goedkoop kon noemen. De heer Seegers (comm.) -merkt op. dat men niet moet wachten tot er gebrek aan water komt. Er moeten dus bijtijds maatre gelen worden genomen. Daarom zou het goed zijn. het water uit het IJselmeer naar het duingebied te transporteeren. Hij verzet zich niet tegen aankoop van het duinterrein. De heer H e i 1 k e r (R.K.) merkt op. dat Noord-Holland genoeg recreatie-oorden bezit. Hij vraagt of het wel noodig is. dat het wa- terwinningsgebied moet worden uitgebreid. Krachtens een uitspraak van Mr. Bruch in 1935 moet hij die vraag ontkennend beant woorden. De heer Van der Waerden iS.D.A.P.) acht het noodig, dat het waterwinningsge- bied zooveel mogelijk wordt uitgebreid. Men moet ook niet voorbarig zeggen, dat het wa ter uit het IJselmeer goed of slecht is. Men moet eerst de resultaten van het onderzoek afwachten. Als het goed blijkt te zijn, dan zal spreker er gaane toe meewerken om het duin gebied te sparen. Te zes uur wordt de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. (Adv. lngez. MedJ Besloten tol aankoop van het Heemskerkerduin. (Zitting van Woensdagmorgen.) Hedenmorgen half elf werd de openbare vergadering van de Provinciale Staten voort gezet. Aan de orde was de verdere beraadslaging van het voorstel van Ged. Staten tot aan koop van het Heemskerkerduin, groot 718 H.A., voor f 600.000. voor de uitbreiding van het waterwinnïngsgebied en voor de stichting van een nieuw recreatie-oord. Mr. Bruch antwoordt de sprekers. Mr. A. Bruch (AR.) (Ged. Staten) be antwoordt de sprekers, die in de vergadering van Dinsdagmiddag over deze voordracht het woord hebben gevoerd. Het heeft hem ge troffen, dat twee leden reeds bij voorbaat beweerd hadden, tegen te zullen stemmen. Spreker noemt dit weinig parlementair. De heer Bruch gewaagt met erkentelijkheid van de woorden van den heer Van Kessel. die hoe wel tegenstander van de voordracht zijnde, erkend had dat er ook een gunstig werk verschaffingsobject bij betrokken is. Dit is dan ook inderdaad een zeer geschikt object. Hoe meer dit werk gesteund wordt, hoe beter het is. Er bestaat ook een groeiende behoefte aan verblijven in de natuur-reservaten der provincie. Het is waar, wat de heer Heilker beweerd heeft, dat er nog meer mooie na tuur in Noord-Holland te vinden is, ook in Haarlemmermeer. Verder hebben we den Haarlemmerhout. Maar de groote massa zoekt toch het attractieve natuurschoon en dat is het meest te vinden in het duinge bied, met zijn afwisselende aspecten, bos schages. nabijheid van de zee en speelge- legenheid voor de jeugd. Spreker acht het dus goed, dat de provincie het terrein koopt, want het Heemskerkerduin is zeer verwaarloosd, zoodat er een hoop werk te vinden is. Spre ker ontkent, dat het aankoopen van dit duingebied niet urgent zou zijn. En de prijs is ook niet te hoog, zooals de heer Groen verondersteld had. Die prij's is alleszins ver antwoord. Het is waar, dat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat er over ongeveer vijf tien jaar niet voldoende water meer uit het duin te halen zou zijn. dat op het oogenblik in het bezit van de provincie is. Maar men mag eigenlijk geen dag meer wachten zonder het water-kapitaal aan te ■tastenv De- waterwinning uit het IJselmeer spreker zegt het m&t. nadruk wordt door Ged. Staten niét ter zijde gesteld. Het staat echter nog niet vast of deze waterwinning economisch verantwoord is. Als men voor uit droging vreest, zooals de heer Valkering, dan is het gewenscht, het waterwinningsgebied uit te bleiden. De provincie heeft gronden, die altijd behoorlijke producten hebben opge leverd. Wanneer door iemand eventueel schade door de waterwinninig zou worden geleden, zouden Ged. Staten de consequentie daarvan aanvaarden. Die eventueele schade mag geen reden zijn om de voordracht af te stemmen. Het amendement-Vlekke c.s. kun nen Ged. Staten niet aanvaarden. De heer Bruch eindigt zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Staten de voor dracht met zoo groot mogelijke meerderheid, als het kan met algemeene stemmen, zullen aannemen, in' het belang van de waterwin ning, van de recreatie, van de werkloosheids bestrijding en van de provincie in haar ge heel. Bij de replieken deelt de heer Vlekke (N. S, B.) mede, dat hij en zijn vrienden te gen de voordracht van Ged. Staten zullen stemmen, als zij hun amendement niet over nemen. Mr. Bruch blijft aanneming ontraden, Het zal nog heel lang duren, eer het water van het IJselmeer een rol zal spelen in het proces van de waterwinning. Het amendement-Vlekke c.s. wordt ver worpen met alleen de stemmen van de zeven leden der N. S. B. vóór. De voordracht van Ged. Staten wordt goed gekeurd met 52—19 stemmen. Restauratie kerkgebouw der Ncd. Herv. Gem. te Wijk aan Zee. Besloten wordt, ter aanvulling van het bij besluit van 17 December 1935, sub b, toege kende subsidie in de kosten van de restaura tie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te Wijk aan Zee. een bedrag van f287 ter beschikking van Kerkvoogden dier ge meente te stellen, onder voorwaarde, dat door het Rijk en de gemeente Beverwijk onder scheidenlijk f 630 en f 160 zal worden betaald als bijdrage in het tekort van f 1576,73 op de restauratiebegrootmg voor bovenbedoeld kerkgebouw Restauratie Vlceschhal te Haarlem. De Staten besluiten, aan de gemeente Haarlem, ten behoeve van de restauratie van de Vleesclihal aldaar, een bijdrage uit de provinciale kas toe te kennen van 15 pet. der kosten, tot een maximum van f 10,500 onder voorwaarde, dat door het Rijk voor hetzelfde doel een bijdrage van 50 pet. der kosten, tot een maximum van f 35.000 zal worden ver leend. MotieVan de Walle inzake be strijding der werkloosheid. De heer Van de Walle tS.DAPJ krijgt gelegenheid, zijn motie inzake bestrij ding der werkloosheid toe te lichten. Het aan tal werkloozen, dat officieel bekend is. be draagt 372 000 'in Noord-Holland 83.500). In werkelijkheid bedragen die aantallen ech ter resp. pl.m. 465 000 en 100.000 zegt spre ker. Er moet dan ook volgens spreker veel meer tot bestrijding van de werkloosheid worden gedaan, dan tot nu toe is geschied. De werken, die onder handen zijn. moeten veel krachtiger worden uitgevoerd. Er moeten dus veel meer arbeiders te werk worden ge steld. In overleg met polder-, gemeente- en waterschapsbesturen moet worden nagegaan wat sr.cl tot uitvoering kan worden gebracht. Deze objecten moet men als normaal werk j doen uitvoeren, zooals wegen, vooral tertiaire wegen, kanalen, sluizen, scholenbouw, zie kenhuizen, woningbouw enz. De achterstand, die in de laatste jaren is ontstaan moet wor den ingenaaid. Dat geeft ook werk in de in dustrie. Men moet alles doen om eenige dui zenden arbeiders aan werk te helpen. Daartoe kan ook het Werkfonds meewerken, maar overigens moet zelf met de andere openbare organen aangepakt werden. Spreker heeft niet tot de volgende begroo ting willen wachhten, omdat de werkloosheid ook in deze provincie een verschrikkelijken omvang heeft aangenomen. De door hem ge noemde cijfers zijn nog gunstig te noemen. Van deskundige ambtenaren heeft hij vernomen, dat men voor den zomer in het heele land kan rekenen op 500.000 werkloozen en in den win ter op zelfs 609.000. Er moeten dus onmid dellijk maatregelen ter bestrijding worden genomen. Men kan er niet komen zonder ver korting van den arbeidstijd en zonder aan zienlijke uitoreiding der vacanties. Ook moeten ae ouderen sneller uitgeschakeld worden, dar. tot heden het geval is. Spreker critiseert minister Romme. die wel vee) tot bestrijding der werkloosheid ter tafel heeft gebracht, maar die niets méér tot stand heeft gebracht dan een armzalige spaarregeling. De werk loosheid acht spieker een belangrijker vraag stuk dan het militaire. (De zitting duurt voort.) HET MOEILIJKE KIND. In „Het Moeilijke Kind" (verschenen bij de drukkerij Heinen te Eibergen) wordt in ver schillende opstellen het werk beschreven, dat door de medisch-opvoedkundige bureaux in ons land in de afgeloopen 10 jaar is verricht. De brochure, die is uitgegeven door de Ne derlandsche Federatie van Instellingen tot oprichting en instandhouding van medisch- opvoedkundige bureaux, bevat verschillende bijdragen van deskundigen, die met het werk der bureaux van zeer nabij op de hoogte zijn. Behandeld worden achtereenvolgens de ge schiedenis der beweging, opzet en werkwijze der bureaux, de uiteenloopende moeilijkhe den die het kind kan bieden; stoornissen bij het kind, die niet zoo dadelijk de aandacht trekken; de perspectieven die de beweging biedt. Het boek is voorzien van een inleiding van prof. dr. H. C. RÖmke, die den grooten een voud prijst, waarmede vier zeer ingewikkelde problemen zijn uiteengezet. Prof. Rümke zou het ten zeerste betreuren, wanneer de werk zaamheden der bureaux in quaestie zouden moeten worden gestaakt, doordat de voor het werk onontbeerlijke geldelijke hulpmiddelen niet aanwezig waren, want het werk der bu reaux is van een niet te onderschatten be lang voor de geestelijke volksgezondheid. Aan het slot zijn eenige zeer gunstige mee ningen van vooraanstaande ter zake kundi- gen over den medisch-opvoedkundigen arbeid opgenomen en nog enkele publicaties over de bureaux Door de N.V. Koek en beschuitfabriek v/h G. Hille en Zoon te Zaandam is een plaatjes album uitgegeven, getiteld „Zwerftochten door ons land". Noord-Brabant wordt hierin beschreven door Anton Coolen en Zeeland door dr. P. H. Ritter Jr. Het voorwoord is van jhr. Jan Feith. De aquarellen zijn van Willem Jansen, de bandteekening en illustraties van Bernard van Vlijmen. REMBRANDT brengt weer een verrassing, gen verrassing't is een grap. Meer nog, want zij brengt ons Vrijdag Reide Dames S N IP EN SNAP! Radio deed ze ons hooren, A-V.R.O. bracht hen menig keer .j|u in Haarlem, voor het voetlicht, Dat is echt de REMBRANDT weer jevens in dit knalprogramma, Treft men ook H EIN Z RüHMANN aan. HEINZ, ook hij laat weer lachen En.... (U weer in rijen staan). Aan U allen hier in Haarlem, Tip 'k 't volgende nog aan Eén dag van tevoren kunt U, Reeds Uw kaartjes halen gaan Een Rembrandt-liejhebber (Adv. Ingez. Med.) BERLIJN. Mei 1938. (Van onzen correspondent). E internationale tentoonstelling voor het handwerk, welke van 28 Mei tot 10 Juni in Berlijn wordt gehou den ter gelegenheid der 20 interna tionale vakcongressen, is voor het publiek niet minder dan voor de mannen van het vak een cultuur-historisch evenement, zoo leerrijk, interessant en boeiend, als ter op luistering van dergelijke congressen nauwe lijks kan worden overtroffen. Ter inleiding van deze weken voor het in ternationale handwerk vierde het Berlijnsche gilde der kleermakers zijn 650-jarig bestaan. Wie grondig en op zeer aangename wijze de gebruiken en wetten der eeuwenoude gilden wil leeren kennen, leze het boetend verhaal van Max Eyth „De kleermaker van Ulm", de geschiedenis van den armen Berblinger. die kleermaker moest worden, maar al zijn ener gie besteedde aan de oplossing van het vlieg- probleem de kunst van het vliegen door den mensch met eigen kracht en een paar vlerken wLst te construeeren, waardoor Ulm 200 jaar geleden wereldberoemd hoopte te worden. Op zoo'n geniaal lid kan het Berlijnsche gilde niet bogen, wel blijkt uit zijn oorkonden, dat het niet alleen door zijn handwerk een belangrijke instelling was. maar door zijn cor poratieve macht ook voor den staat van groote beteekenis is geweest. Uit de oude perkamenten en vergeelde bladen spreekt de wisselvallige geschiedenis van het gilde in een land. waar oorlogvoeren eveneens vele jaren lang een dagelijksch handwerk was. He: gil de laat er ons van vertellen. De bekwame „meester" heeft wel in zijn handwerk altijd een goed bestaan gevonden, maar in nood- en oorlogstijd bleef ook hij niet gespaard voor kommer en gebrek. De meester belaagd. OOK beunhazen en knoeiers hebben hem in den loop der tijden het leven niet ge makkelijk gemaakt. In een klaagbrief van het gilde aan de overheid schrijft de klerk van het gilde d.d. 1 Mei 1781 „Wij kunnen te gen deze ons ambacht zoo zeer benadeelende beunhazerij Pfuschereijen geen hulp verkrijgen en zij neemt zoo toé. dat vele ge zellen zich plotseling zelfstandig maken, trouwen en de ordelijke meesters het brood wegnemen. De strijd der meester-kleermakers richtte zich echter niet alleen tegen gezellen, die, omdat ze het niet tot meester hadden kun nen brengen, bij kramers in dienst gingen en goedkoope kleedingstukken maakten. hij richtte zich ook tegen „vrouwspersonen van Fransche en Duitsche nationaliteit", die zooals de gildeklerk schrijft het zelfs wa gen, andere meisjes van beider nationaliteit voor 50 Thaler leergeld, de „Schneider- Profession" te leeren en deze later als gezel len laten werken. Toen 't het gilde daarmee te bont werd, heeft het eigenmachtig de „Landt-Reuther" in dienst genomen en op gedragen op stoffen en gereedschappen, die ze bij beunhazen vonden beslag te leggen en het aanwezige kleermakerswerk weg' te ne men en dan de panden en het werk den meester van het gilde ter hand te stellen. Bij de vertaling van de oud-middel-Duit- sche oorkonde stootten we op de „Landt- Reuthers", waarschijnlijk een landelijke po litiemacht, die door wettelijk erkende instel lingen zooals de gilden, kon worden opge commandeerd. Toen in het begin der veer tiende eeuw ook in Berlijn de menschen weer schik in het leven begonnen te krijgen fraaie waden begonnen te dragen kwamen er vele goede jaren voor het gilde. Maar 't liep 200 jaar later weer mis, toen de mannen in wijde kleeren wilden rondloopen als slaven van een vreemden modeduivel, in gewaden „die wel 130 ellen stof verslonden". Het gilde verbood onder bedreiging met zware straffen zijn leden aan deze verkwisting van laken, zijde en linten voor mannenkleedlng mee te doen. De pronklievende adel en de branies van het land stichtten den bond der slobber- kleedij pludrichte Pluderhosen zegt sma lend het vierhonderdjarig gildedocument en sloten in Welsche landen contracten af met vreemd kleermakersvolk. Strenge eischen. DE meesters van het gilde hielden zich stipt aan het bevel der bestuurders. Zij hielden met pijnlijke zorg hun schild blank. Zij duldden niemand in hun gilde, die niet was van „eerlijke geboorte, eerlijk leven en eer lijken wandel". Dat zij zich mochten verheu gen in bijzondere achting en hoog aanzien bij den landsheer Markgraf Otto bewees Zijne Vorstelijke Hoogheid, toen Hoogstdezelve ge nadig het eerbiedig aanbod van het gilde wil de aannemen, voor hem borg te zijn, toen zijn schuldeischers wegens schulden tot een bedrag van 3000 Mark Brandenburgsch ver beslag wilden leggen, tot betaling zijner Oderburg wilden beleggen, tot betaling zijner schulden zou zijn geschied. In eigen kring werd veel goed gedaan. Ouden van dagen, zieken weduwen en weezen vonden in den loop der 650 jaren steeds milddadige harten en handen. Een document van 1687 meldt, dat in dat jaar een huis was ingericht voor de arme. oude, afgeleefde medemeesters en voor zieke gezellen. In 1837 werd ln Berlijn de eerste vakschool opgericht, 1852 werd een fonds gesticht voor meesters, in 1857 voor weduwen en in 1865 een ondersteuningsfonds. Aan het einde der zeventiende eeuw telde het gilde 231 meesters op den zeshonderdstcn verjaardag 1524 en nu 50 jaar later, ruim 7000 leden. Op het jubileumfeest is elkeen als gast hartelijk welkom. Er zal in een „revue der eeuwen" de ontwikkeling der mode van den lijd der vroege Middeleeuwen tot in onze da gen getoond worden. Het zal een artistieke zeer interessante verrijking zijn van de inter nationale tentoonstelling, die niet alleen meesterwerken van het ambacht onzer dagen zal te aanschouwen geven, maar, waar ook de ontwikkeling van alle takken van het handwerk sedert bijna prae-historische tijd perken aanschouwelijk zal zijn voorgesteld. H. L. Aan varende slagschepen heeft men in den modernen tijd niet meer genoeg, er moeten ook vliegende slagschepen zijn, waarvan men hierboven een afbeelding ziet een Engelsche machine, welke bij volle belasting een actie-radius van 489# K-AL he-dt. 477e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e klasse, 11de lijst Trekking van Woensdag 1 Juni 1938 Hooge Prijzen 1000— 11160 12312 400.— 2163 4772 7197 9903 18113 200— 19685 100.— 221? 2407 4769 6758 7637 9918 10166 11308 13079 13216 14055 15170 16035 19991 20031 Prijzen van 70. 1030 1061 1075 1143 1148 1247 1393 1471 1483 1620 1671 1762 1804 1911 2055 2066 2295 2343 2396 2411 2448 2500 2617 2801 2940 3159 3321 3322 3338 3375 3793 3978 4020 4161 4273 4483 4495 4570 4628 4642 4700 4810 4890 4966 5025 5031 5050 5150 5159 5303 5339 5441 5591 5864 6086 6113 6222 6369 6482 6537 6601 6780 7241 7350 7386 7507 7592 7678 7687 7805 7811 7931 7978 8028 8115 8227 8333 8543 8569 8604 8603 8659 8721 8757 8798 9115 9122 9143 9148 9554 9629 9660 9829 9863 9986 10020 10034 10060 10136 10409 10619 10G28 10728 10733 10758 10965 11054 11218 11309 11327 11389 11467 11578 11629 11641 11696 11732 11795 11822 11982 12044 12150 12180 12487 12517 12547 12560 12567 12648 12716 12746 12768 12939 12998 13025 13118 13136 13167 13194 13281 13303 13375 13408 13414 13512 13578 13796 14002 14112 14152 14274 14383 14413 14455 14684 14724 14866 14920 15105 15289 15385 15408 15535 15724 16042 16335 17128 17130 17183 17190 17191 17276 17387 17392 17429 17457 17473 17508 17616 17630 17722 17870 17954 16034 18163 18296 18326 18489 18550 18598 18813 18834 18860 18981 19081 19082 19133 19150 19190 19283 19387 19449 19522 19540 19597 19630 19659 19727 19769 19847 19864 19935 19948 20011 20106 20117 20175 20272 20494 20571 20779 20792 20804 2C846 20882 21123 21129 21157 21213 21278 21291 21377 21432 21446 21588 21668 21986 21987 Nieten 1028 1036 1117 1131 1262 1277 1294 1306 1347 1407 1505 1534 1537 1565 1581 1585 1615 1640 166i 1674 1676 1679 1684 1697 1726 1755 1773 1788 1789 1818 1835 1890 1897 1903 1941 1979 1995 2001 2095 2100 2131 2137 2182 2194 2209 2260 2273 2277 2312 2319 2337 2348 2365 2376 2408 2469 2489 2491 2690 2663 2733 2735 2754 2766 2774 2781 2794 2805 2860 2864 2866 ,2883 2941 2961 2984 3094 3112 3119 3140 3161 3190 3194 3212 3227 3259 3310 3348 3432 3475 3477 3533 3560 3575 3607 3648 3723 3776 3822 3826 3855 3866 3873 3914 3922 3952 3959 3980 4026 4051 4065 4134 4155 4159 4166 4182 4242 4250 4255 4301 4346 4356 4363 4373 4408 4422 4433 4466 4467 4503 4531 4552 4577 4583 4613 4653 4705 4709 4718 4732 4733 4795 4801 4845 4878 4879 4915 4932 4940 4941 4944 4988 4992 5121 5134 5152 5200 5208 5211 5267 5273 5284 5305 5309 5327 5356 5401 5467 5556 5559 5568 5579 5617 5658 5665 5672 5728 5791 5796 5831 5869 5S12 5933 5944 5956 6074 6128 6226 6241 6248 6262 6333 6339 6458 6503 6505 6536 6544 6567 6568 6599 6708 6732 6763 6782 6924 6956 7062 7087' 7098 7101 7108 7157 7212 7289 7313 7369 7374 7452 7520 7528 7587 7620 7649 7815 7825 7832 7902 7966 8009 8011 8018 8027 8041 8107 8193 8256 8305 8313 8335 8357 8371 8417 8468 8511 8591 8618 8657 8719 8741 8770 8772 8810 8874 8875 8881 8895 8898 8986 8999 9006 9042 9063 9147 9159 9166 9213 9245 9248 9277 929? 9305 9320 9350 9424 9490 9510 9513 6516 8637 S661 9093 9724 9798 9823 9853 98o9 9873 9882 9981 10050 10061 10069 10115 10167 10190 10205 10233 10287 10442 10457 10463 10471 10477 10534 10603 1064t 10643 10742 10934 10955 10959 11025 11050 11075 11181 11206 11213 11230 11342 11362 11405 11437 11454 11465 11485 11490 11491 11511 11556 11579 11605 11667 11744 11834 11907 11912 11917 11941 11972 11974 12012 12027 12057 120ü3 12102 12113 12127 12151 12168 12174 12190 12199 12224 12250 12277 12291 12303 12327 12331 12373 12379 12390 12412 12413 12516 12540 12572 12587 12623 12657 12741 12751 12797 12829 1284C 12864 12875 12908 12926 12952 12965 13017 13128 13154 13168 13171 13185 13234 13271 13272 13273 13233 13304 13345 13393 13421 13427 13468 13477 13489 13493 13499 13529 13534 13535 13b00 13606 13676 13684 13744 13769 13842 13850 13854 13905 13933 13937 13953 14007 14020 14023 14024 14080 14125 14153 14158 14195 14197 14224 14264 14269 14324 14330 14332 14340 14341 14361 14381 14433 14453 14456 14476 14496 14541 14606 14615 14616 14653 14655 14665 14705 14723 14732 14734 14744 14747 14755 14868 14937 15166 15185 15193 15198 15212 15213 15219 15235 15286 15305 15330 15356 15366 15407 15419 15443 J5449 15472 15439 15513 15562 15569 15577 15653 15679 15702 15721 15725 15775 15822 15830 15849 1585G 15884 15926 15934 15942 15944 15947 15970 16031 16069 16077 16137 16195 16223 16232 16233 16244 16267 16275 16307 16338 16341 16343 16368 16371 16408 16415 16433 16501 16509 16527 16545 16546 16568 1G613 16618 16620 16630 16631 16699 16703 16709 16727 16765 167S4 16815 16818 16824 16831 16865 15870 16333 16894 16924 16964 16998 17024 17072 17118 17205 17215 17225 17279 17282 17294 17298 17315 17322 17328 17336 17347 17412 17418 17443 17464 17518 17545 17560 17565 17604 17629 17650 17671 17702 17810 17826 17849 17871 18035 18040 18042 18043 18049 18072 18075 18086 18143 18151 18171 18198 i8230 18256 18267 18285 18250 18396 18435 18446 18413 •8481 18487 18577 18618^18631 18687 18706 18750 18762 18799 18806 18881 18945 18948 19044 190-38 19057 19084 19099 19106 19111 19141 19166 19177 19179 19195 19222 19237 19261 19296 19322 19354 19365 19398 19418 39476 19520 19521 19560 19536 19635 19724 19736 19754 19804 19865 19901 19912 19916 19921 39929 29941 19962 20048 20058 >0083 -0096 20113 20177 20267 20285 20360 20421 20430 20433 20476 20573 20598 20634 20670 20685 20711 20754 21041 21051 21117 21139 21150 21179 21201 21212 -1283 21293 21344 2134: 21361 21409 21419 21440 -144o 21546 21554 21569 21576 21591 21595 21596 -'1667 21680 21691 21701 21704 21715 21774 21815 21816 21825 21852 21863 21884 21887 21903 21965 Verbet- 5e klasse. 10e lijst: 4108 m. z. 4118- 11715 70.— m. z. 8715 f 70.—.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13