Haarlem's Dagblad Van een uitvinder. Z.H.P. BEHANGSELS VAN BREEMEN'S ANTHRACIET -AmpM j ,vV <Zalo>iiseAz VOORJAARSPRIJZEN 55e Jaargang No. 16853 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Socndaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEHEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Woensdag 1 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand fl.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabouncmcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Slowaken, die nu in Amerika wonen, hebben een bezoek aan Polen gebracht. In Gdingen werden zij officieel ontvangen. Eeu militair vliegveld bij Haarlem Opmetingen in den Verboden Kring gedaan. De Minister van Defensie heeft dezer dagen bij een persconferentie over de versterking van de weermacht te land en te zee medege deeld. dat de veiligheid tegen luchtaanvallen vereischt, dat de militaire luchtvaart in haar nieuwe organisatie gedecentraliseerd wordt. Er zullen dus nieuwe vliegvelden voor militaire doeleinden noodig zijn. Wij vernemen dat er dezer dagen de gronden van de Verboden Kring onder Haarlem (tus- schen het Noorder Buiten Spaarne en den Ver gierden weg in Haarlem-Noord vanwege de fensie verschillende opmetingen zijn gemaakt. Dit moet zoo werd ons medegedeeld in verband staan met een onderzoek naar de vraag of het mogelijk zou zijn een deel dezer gronden te gebruiken voor de militaire lucht vaart. In het bijzonder zou daarbij gedacht worden aan de mogelijkheid om de groote wa tervlakte van de Mooie Hel te bestemmen voor stationeering van watervliegtuigen. Defensie heeft zich over deze aangelegen heid nog niet met het gemeentebestuur van Haarlem in verbinding gesteld, waaruit dus wel blijkt, dat de plannen tot heden geen vaste vormen hebben gekregen. De autotocht voor ouden van dagen. Tweede verantwoording van giften. Padvindersgilde f 10— N. N. 10— I. 1-— H. C. 2.50 Brinkman's Bank 25.— Incassodienst 11.85 Afd. Inspectie Gasbedrijf 1-75 Gem. Duinwaterleiding 8.65 Politiecorps 22.96 B. 10.-» d. W. 1.— Firma O 5— d. Z. 1-— Totaal f 110.81 Wij bevelen den autocht nog eens met warmte in de aandacht onzer stadgenooten aan. Het gironummer van den penning meester is 20365 PARIJS BEREIDT ZICH VOOR. Openbare gebouwen, fonteinen enz. krijgen een schoon maakbeurt. Spoorwegen besteden groote werken aan. Ophooging van den spoorweg Utrccht- Amersfoort. BATAVIA, 1 Juni (Aneta/A.N.P.) Bij het vertrek van de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Nederland zijn vanmiddag speciale maatregelen ten opzichte van het verkeer noodig gemaakt door de vacantiedrukte en de vacantiestemming. Met de mailboot vertrokken o.a. de burge meester van Batavia ir. Voorneman en de president van de factory der Nederlandsche Handel-mij., de heer Woutman. Een groote Bloemenhulde was aan boord gebracht, ter wijl öc muziek van de Bataviasche Brand weer in verband met het vertrek van den bur gemeester aanwezig was. (Victor Orville, de uitvinder van het kruisivoordraadsel is in Ame rika nestorven.) Er is in ver Amerika een handig man gestorven. Zijn naam verneemt u zeer waarschijnlijk heden voor net eerst. Zijn vinding echter heeft in heel de wereld roem verworven. En 't denken van millioenen af en toe totaal beheerscht. Geen vinding heeft het brein van zooveel menschen laten werken, Als Orville's vinding van het kruiswoord raadsel heeft gedaan, Geen kon de kennis van de synoniemen zoo versterken, Geen kweekte zoo de kennis van de aard rijkskunde aan. Geen leerde de beteekenis van zooveel vreemde woorden, In zulk een 'variatie en op zulk een groote schaal, En geen schiep geestesarbeid, die de menschen zoo bekoorde, Dit laatste feit alleen al stempelt haar als geniaal. De rage trok de werel$ door tot in de verste hoeken, En vond onthaal bij eiken leeftijd en bij eiken stand. Was oorzaak van 't verschijnen van veel nieuwe woordenboeken En vond den weg naar ieder tijdschrift en naar elke krant. Die Victor was een winnaar inderdaad, mag men verklaren. Hoezeer u pas zijn naam verneemt, nu hij gestorven is. Hij zag zijn geesteskind aanbeden door een reeks van jaren En het fortuin, dat het hem bracht is, zegt men, ook niet mis. Nu Victor Orville voor den dood het moede hoofd moest buigen, Steek ik toch gaarne even over hem de loftrompet. En op zijn grafsteen zou men van hem wel mogen getuigen: Geen mensch heeft zooveel anderen voor raadselen gezet. P. GASUS. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) De heer K. Roosjen, hoofd van de Noor- derschool, opleidingsschool en school voor M. U. L. O. aan de Velserstraat, herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn werk zaamheden als schoolhoofd opvatte. Bij den heer Roosjen waren thuis reeds vele bloemstukken gekomen. Doch de eigen lijke viering van het jubileum vindt in verband met den eindexamentijd Vrijdag as. plaats. Op de school zul de jubilaris dan gehuldigd worden. Des middags zal er ge legenheid zijn den heer Roosjen te zijnen huize Platanenlaan 36 te feiiciteeren. De Lighaluitvoeriiig. Dit jaar op 25 Juni. De bekende jaarlij ksche gymnastiekuit- voering ten bate van het Haarlemsche Lig- halfonds zal dil ..aar plaats vinden op Zater dag 25 Juni op het „Haarlem "-terrein, het welk daarvoor gratis is beschikbaar gesteld door het bestuur der H.F.C. „Haarlem". De uitvoering wordt gegeven door de leer lingen der Lagere- en U.L.O. Scholen en de leden van den Kennemer Turnkring. De uit voering staat onder de hoede van de Vereen, van Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding en het bestuur van den Kennemer Turnkring, terwijl de hoofdleiding is toevertrouwd aan den heer Wieland Los. Onder deze beproefde en deskundige leiding is het niet anders moge lijk of de uitvoering wordt een succes. 'Deze uitvoering moet echter niet alleen op gymnastisch, doch ook op financieel gebied een succes boeken. Dat eischt het doel. waar voor de uitvoering gegeven wordt, n.l. de ver pleging van on- en minvermogende patiënten in „Brederode-duin". De heer Meyerink, die jaren lang deze uitvoeringen leidde, zal, hoe wel hij niet meer actief aan de uitvoeringen deelneemt, toch deze zijde van de uitvoering blijven verzorgen. Hij heeft daartoe de medewerking verkre gen van leerlingen der Ü.L.O. scholen en leden der Heemsteedsche Reddingsbrigade, die er thans op uit trekken met inteekenlijsten om een beroep te doen op de vrijgevigheid der ingezetenen van Haarlem en Omstreken. Ieder steune het nobele streven van den heer Meye rink en zijn staf door een flinke inteekening op de lijsten; het geldt hier den strijd tegen den groot-en volksvijand, de tuberculose. HUWELIJK VAN DE DOCHTER VAN DEN MANGKOENEGORO VOLTROKKEN. SOLO, 1 Juni (Aneta/A. N. P.)'Vandaag werd in de astana van den Mangkoenegoro het huwelijk gesloten tusschen mr. R. M. Soe- broto Moerdokoesoemo en de dochter van den Mangkoenegoro. Dit geschiedde door den Penghoeloe in tegenwoordigheid van den gou verneur van Solo. de zelf bestuurders den Mangkoenegoro, den Pakoe, den Anak Agoeng Goesti Djilantik, Solosche en Djocjasche Pangerans, en hoogwaardigheidsbekleeders van den kraton. Na afloop van de plechtig heid werden Javaansche dansen uitgevoerd. Vanavond vindt- de ontmoeting plaats met de bruid, waarna een groot bal zal worden ge geven. DS. J. C. AALDERS HULPPREDIKANT TE AMSTERDAM. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam heeft tot hulppredikant benoemd ds. J. C. Aalders te Haarlem. Ds. Aalders heeft tijdens de afwezigheid van Ds. Miskotte diens arbeid bij de Ned. Herv. Gemeente alhier waargenomen. HET INDISCHE ELFTAL NAAR REIMS. 'S GRAVENHAGE 1 Juni. Het Neder- landsch-Indische elftal, dat zooals bekend is Zondag 5 Juni te Reims tegen Hongarije zal uitkomen in den strijd om het wereld kampioenschap voetballen, zal morgen. Don derdag om 10.56 uur van het station Hol- landsche Spoor naar Frankrijk vertrekken. Een aanwijzing voor de politie. PRINCETOWN (Florida) 1 Juni. Nu er eenige tijd verstreken is zonder dat de roo- vers het zoontje van James Cash hebben te ruggegeven, is de verontwaardiging onder de bevolking steeds hooger opgelaaid. Drie honderd farmers zijn begonnen de omgeving af te zoeken in de hoop, dat zij den jongen nog levend kunnen vinden. De politie heeft geen reden kunnen vinden om dit te verhinderen, doch zij ziet met eenige ongerustheid toe, daar de stemming onder de bevolking zoo is, dat men vrij stellig' erop kan rekenen, dat de kinderroovers gelyncht zullen worden en er is de politie veel aan ge legen hen levend in handen te krijgen. Intusschen is de.federale politie zelf in het bezit van een belangrijke aanwijzing gekomen. Een nachtwaker heeft verklaard, dat hij om streeks den tijd, dat de ontvoering moet heb ben plaats gehad, een groene auto heeft ge zien, die met groote snelheid in westelijke richting reed en waarin verscheidene mannen en een schreiend kind zaten. (United Press.) Cash heeft de hoop nog niet verloren. PRINCETOWN. 1 Juni (Reuter) Gister avond laat heeft de heer Cash. wiens zoontje is ontvoerd, den sheriff verzocht zijn mede werkers opdracht te geven het onderzoek te staken, daar hij. Cash, nog steeds hoop heeft in contact te kunnen treden met de ont voerders. Cash zeide nog, dat een aantal bankbiljet ten, die als losgeld waren uitgekeerd, door de politie in beslag zijn genomen. De gouverneur van Florida heeft de natio nale garde bevel gegeven op te letten, indien de speurders er toe zouden overgaan de wet in eigen handen te nemen. Boileau: Zelfs in de oogen van den onrechtvaardige is de on- rechtvaardigheid iets ver schrikkelijks. 7^Aeej/H (Adv. ingez Mea./ Herleeft de godsdiensttwist in Mexico? pag. Een militair vliegveld bij Haarlem? 1 De Tweede Kamer heeft het werkloosheids- debat voortgezet. 3 De „Hannah" is waarschijnlijk getorpedeerd 3 Bij een brand in de gemeente Gemcrt zijn 30 menschen dakloos geworden. 3 Bij het bombardement op het Spaansche stadje Granollers is een vreeselijke slachting onder de bevolking aangericht. 4 Het hervormde Oostenrijksche bestuur is door dr. Frick geinstalleerd. 4 De onderhandelingen van Praag met dc Sudeten Duitschers maken yoortgang. 4 ARTIKELEN. ENZ. J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: In opdracht van Ned. Fabrikaat naar Indië. 5 Van een spccialcn medewerker: Geen lei dend volk naast geleide volken. 5 H. D. Vertelling: I)e Kunst in nood. 6 L. S.: Phlox Arendsi. 6 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het Berlijnschc kleermakersgilde jubi leert. 9 Schaakrubriek. n K. de Jong: Kerkconcert Benncbroek. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12 UTRECHT, 1 Juni. Namens de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is aanbesteed: het maken van tijdelijke sporen, in verband imet het verhoogen van een gedeelte spoor weg UtrechtAmersfoort aansluitende bij het emplacement Utrecht c.s. Er waren 8 biljetten ingekomen. De raming was 28.600. Hoogste inschrijver was de heer W. F. J. Bollen Nic.zn. te Hilversum met 25.700, laagste de heer J. G. Steensma te Lemmer met 20.450. Voorts is aanbesteed: het maken van dc onderbouwen met bijkomende werken voor twee bruggen voor gewoon verkeer over den spoorweg Dordrecht—Eist nabij Beesd ten be hoeve van den Rijksweg Vianen-Waardenburg. Ingekomen waren 32 biljetten. De raming was 58.000. Hoogste inschrijver was de heer A. Driessen te Dreumel met 61.300, laagste inschrijfster was de N.V.'Ned. Franki-maat- schaippij te Kinderdijk en de firma Bakker en Dekker te Nieuw Lekkerland met 44.250 .(niet volgens bestek 41.700). SPECIALE MAATREGELEN BIJ HET VERTREK VAN DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Engeland en de Oostenrijksche schulden. Besprekingen te Berlijn hebben nog niet tot resultaat geleid. BERLIJN, 31 Mei. Goed ingelichte bron nen melden, dat de met Engeland gevoerde onderhandelingen over de overneming van de Oostenrijksche schulden tot geen resul taat hebben geleid. Dit is een der voornaam ste problemen van de Duitsch-Engelsche handelsbesprekingen. De andere punten bie den geen moeilijkheden. Men verwacht, dat er eenige dagen zullen verstrijken alvorens Duitschland een besluit ten aanzien der schuldbetaling heeft ge nomen. In Engelsche kringen te Berlijn weet men niets af van 'n plan van Leith Ross, den lei der de Britsche delegatie, om Berlijn in de aanstaande dagen te verlaten. (Unitel Press). DE HEER K. ROOSJEN JUBILEERT. Tsjechisch militair schiet op Sucleteii-Diiitschers. Politie arresteert den dader. PRAAG, 1 Juni (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht heeft een Tsjechisch onderoffi cier in een café revolverschoten gelost op Sudeten Duitschers, waardoor twee personen werden gewond. Volgens het Duitsche nieuwsbureau bevon den de Sudeten Duitschers zich in het café, toen eenige socialisten in gezelschap van een Tsjechisch onderofficier het lokaal be traden. Toen de muziek de Egerlander marsch speelde, sloeg de Tsjech den violist zijn instrument uit de handen. Toen de kastelein hem aanmaande kalm te blijven, bracht deze de groet met de gebalde vuist. Korten tijd later vertrokken de Sudeten Duitschers en groetten met „heil". De Tsjech trok hierop zijn revolver en loste een aantal schoten waardoor twee personen werden gewond. De politie wist te verhinderen dat beide groepen slaags raakten en arres teerde den Tsjech. ORGELBESPELING. Programma der Orgelbespeling in de Groo te- of St.-Bavokjn'k te Haarlem op Donderdag 2 Juni a.s. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. 1. Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Bach. 2. Suite du premier ton, L. N. Clérambault. 3. Prélude, Fugue et Variation, César Franck 4. Petite suite scholastique, D. de Sévérac. 5. Choral Song, S. S. Wesley. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een stil /erloop. De Britsche ponden waren niet hooger, maar maakten slechts ge ringe schommelingen mee en bewogen zich tusschen 8.97 en 8.97 18. De Amerikaansche dollars waren een kleinigheid aangetrokken en werden verhandeld tegen 1.8114a 1.81 5/16. De Fransche francs waren prijshoudend en werden vernomen tegen 5.03 a 5.04. Belga's golden 30.62 a 30.65. Het disagio voor termijn- belga's was ongewijzigd. Zwitsersche francs waren 41.29 a 41.31. Duitsche marken 72.68 a 72.72. Duitsch zilvergeld kon niet onbelangrijk in prijs verbeteren, vooral ten opzichte van het Duitsche bankpapier. De prijs was circa 35 Vz, terwijl de bankbiljetten niet meer dan circa 28>2 kon worden bedongen. De niet-officieele effectenhandel was van zeer kleine afmetingen. Slechts nu en dan verwisselde een enkel stukje van eigenaar. De stemming was aan den gedrukten kant. De locale aandeelen kwamen voor zoover transac ties tot stand kwamen iets lager te liggen. Ook de Amerikaansche fondsen werden beneden de vorige prijzen afgedaan. Spaansche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Fransch gebied nabij het station van het stadje Cerbcrc. Een gedeelte van dc spoorbaan werd door de projectielen vernield. Vier Katholieken bij botsing gedood. MEXICO-STAD 1 Juni 'A. N. P.) Te Villa Hermosa, de hoofdstad"van den Mexi- caanschen staat Tabasco, is gisteren een ernstige botsing ontstaan tusschen katho lieken en de politiemacht, welke deed vree zen, dat Mexico een herleving te wachten staat van den bitteren godsdienststrijd, welke het land de laatste twintig jaar scherp heeft verdeeld. Bij deze botsing hebben vier katho lieken den dood gevonden en hebben een ka tholiek, alsmede een politieman verwondin gen opgeloopen. Grootsch exploitatieplan voor het Amerikaansche merengebied* Resultaat van samenwerking met Canada. WASHINGTON, 1 Juni Minister Muil heeft de Canadeesclie regeering een ontwerp overeenkomst voorgelegd, waardoor de grondslag gelegd moot worden voor een ge meenschappelijke ontwikkeling van het ge bied der groote meren en dc St. Lorenz. In het In dit ontwerp vervatte programma zijn de ontsluiting der ertsgebieden. de exploitatie van waterkracht en de beveiliging van den bevaarbaren weg naar zee opgenomen. Dit voorstel is de vrucht van twintig jaar onderhandelen. Er wordt niet uitdrukkelijk bij gezegd, dat deze samenwerking groote strategische waarde heeft, doch de staten zullen bij verwezenlijking o.a. een der grootste „krachtwerken" ter wereld krijgen, ver ge noeg in het land om beveiligd te hoeten tegen aanvallen en groot genoeg om het grootste deel van het industriegebied in Oost-Amerika van energie te voorzien. (United Press). Mexicaansche opstand bedwongen Troepen kecren naar hun kazernes terug. SAN LUIS POTO I 'Mexico). 1 Juni 'ANP). President Lazaro Cardenas Is er van over tuigd. dat de plattelandsopstand onder leiding van generaal Saturnino Cedillo is bedwongen cn heeft gisteren last gegeven, dat verscheidene luchteenheden en infanterie regimenten zullen terugkeeren naar hun bases, vanwaar zij waren opgeroepen om de opstandige beweging te helpen onderdruk ken HEDEN: 14 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1