Oranje boven HEEMAF In opdracht van Ned. Fabrikaat naar Indië Geen leidend volk naast geleide volken. M. WOENSDAG 1 JUNI 1938 HAA'EEEM'S DAGBEAD Belangrijke besprekingen komen aan de orde. IJN vacantïes heb ik in de laatste jaren zooveel mogelijk productief trachten te maken. Bezoeken aan Nd.- Amerika, Rusland, Brazilië, Liberia, Curasao en Suriname en niet te vergeten mijn vlieg reis naar N.O.-Indië in 1933, waren pogingen om mij ginds, buiten de grenzen van het moe derland, op de hoogte te stellen van de daar bestaande economische verhoudingen en van het wel en wee der in die landen levende volksgroepen, teneinde met die wetenschap o.m. mijn taak als secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem beter te kunnen vervullen. Mef open oogen en met een stel goed luisterende ooren heb ik, op die manier rondtrekkend, veel geleerd, veel ge noten en ontzaglijk veel op papier vastgelegd. Kritiek is mij niet bespaard gebleven. Voor zoover deze opbouwend was heb ik haar met groote dankbaarheid aanvaard. Noch in die publicaties, noch in de geweldige reeks spreekbeurten, welke ik over deze reizen hield, heb ik mij aangediend als de „kenner" van het bereisde gebied. Daarvoor was ik er te kort. Maar de vóór-studies en goede en wel verzorgde voorbereiding dezer tochten heeft mij zeker in staat gesteld iets mede te nemen, waarvan ook vele anderen hebben geprofi teerd. Het neusje van den zalm vormde de reis naar N.O.-Indië in 1933. Met Smirnoff en wijlen Soer als gezagvoerders, resp. op heen- en terugreis, mocht ik voor het eerst een lucht reis over grooteren afstand maken. Het was een openbaring en het vooruitzicht op 16 Juni a.s. weer van Schiphol naar Tjililitan te gaan, trekt mij wel in zeer bijzondere mate. Het ligt niet binnen het kader van dezen brief over de tusschenliggende landen te ver halen, of over de geboden service in Rijst- vogel en Havik, maar wel om het een en ander mede te deelen over: toen en nu. Onze autoreis van Batavia over Bandoeng, Djocja, Semarang, Soerabaja tot aan het Idjen-plateau, het K.N.I.L.M.-tochtje van Soerabaja naai- Batavia, het bezoek aan Bali, de K.P.M.-reis van Batavia naar Padang en de daarop gevolgde autorit naar Medan zullen mijn vrouw en ik nooit vergeten. Naast het overweldigende natuurschoon, de schoon heid van het land en de in zoo hooge mate ondervonden gastvrijheid, is het mij toen mo gelijk gemaakt kennis te nemen van het handelsleven en alles wat daarmede annex is. Na dat bezoek heb ik duidelijker dan ooit begrepen, dat wij in het West-Europeesche Nederland voor een belangrijk gedeelte veel te weinig van Indië kennen, dat wij nauwe lijks beseffen wat of Nederland-op-het-Zui- delijk-halfrond voor Nederland-op-het-Noor- delijk-halfrond beteekent. Ginds rondreizend voelt men, dat de handelsman in Nederland onjuist doet door zijn relaties in N.O.-Indië alleen te kennen via het papier. Wellicht was dat in een lang vervlogen tijd voldoende; tegenwoordig, ja, sinds vele jarerf, is dat ten eenenmale onvoldoende. De tijd heeft daartoe zeker het zijne bijgedragen. Wij leven in ons particuliere leven sneller dan jaren geleden, misschien wel veel te snel. Maar ook het za kenleven heeft zich daarbij moeten aanpas sen. De marktverhoudingen wijzigen zich ieder oogenblik. Nieuwe behoeften komen op, men wenscht met een zekeren sleur te breken; landen, welke vroeger op de wereldmarkt niet of nauwelijks mededongen, trachten ook een graantje weg te pikken. Dat alles kan men niet juist beoordeelen, indien men dit niet met eigen oogen heeft kunnen aanschouwen. In een periode, waarin misverstand goede relaties zoo gemakkelijk verbreekt, is het een eisch elkander eens van aangezicht tot aan gezicht te zien. Dat geldt niet alleen voor de verhouding NederlandN.O.-Indië, maar dat geldt voor alle afzetgebieden, waarmede het moederland connecties onderhoudt. Zooals ik u reeds mededeelde: deze leering was de belangrijkste, welke ik in 1933 mede- nam. Toen ik enkele maanden geleden van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" de uit- •noodiging ontving in haar opdracht naar N.O.-Indië te gaan, heb ik dat aanbod gaarne willen aanvaarden. Mijn opdrachtgeefster, de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft uit den aard der zaak een programma opgesteld voor deze reis. Een bezoek aan Indië, waaraan overigens geen enkel officieel cachet verbonden is. De bedoeling is geen andere dan over leg te plegen met vele instanties over inci denteel opgekomen vraagstukken. Waar cor respondentie geen of onvoldoende ophelde ring kon brengen, in gevallen, dat een mon delinge bespreking alleen verhelderend zou kunnen werken. Ook voor hen, die nog eens van particuliere zijde over dit of dat onder werp ingelicht zouden willen worden. Verder over 't zich 'n indruk vormen van de meerdeie of mindere geneigheid voor 't betrekken van Nederlandsche producten, het nagaan van de al of niet toegenomen concurrentie van an dere exportlanden en zooveel andere vragen, welke daarmede verband houden, dat alles vormt het programma van werkzaamheden gedurende de enkele weken, dat ik op Java: Batavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaja hoop te bezoeken. Wijze van werken. Snel heen, snel terug. In enkele weken een maximale prestatie probeeren te leveren. Teneinde de belangen der particuliere opdrachtgevers zoo goed mogelijk te kunnen behartigen is van te voren een overzich telijke studie op papier gemaakt van het project, hetwelk in Indië zelf behandeld moet worden. De naar aanleiding daarvan te stellen vragen zijn zooveel mogelijk van te voren geredigeerd, zoodat in den kortst mo gelijken tijd de behandeling ter plaatse kan geschieden. Aan de hand der verkregen ant woorden zal worden beoordeeld, of nog meer dere gegevens verzameld kunnen worden ten behoeve van den opdrachtgever. Het spreekt daarbij van zelf, dat de voor- loopi.ge besprekingen waarschijnlijk vervolg- onderhandelingen noodzakelijk maken. In ver band daarmede zal vooral in de eex-ste dagen na aankomst te Batavia een maximale werk zaamheid ontplooid moeten worden. Op de thuis-vliegreis zal met de uitwerking der rapporten begonnen worden. Naast een algemeen rapport der bevindingen hetwelk aan de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal worden uitgebracht, .zullen aan alle indi- vidueele opdrachtgevers afzonderlijk rappor ten worden verstrekt, welke uit den aard dei- zaak wel niet openbaar gemaakt zullen wor den. Het is intusschen wel merkwaardig, dat het op een gegeven oogenblik noodzakelijkwas het aannemen van nieuwe opdrachten voor particuliere belanghebbenden stop te zetten. Ten slotte is de tijd in Indië voor het voeren van onderhandelingen beperkt en de animo in het moederland om alsnog een opdracht te geven was dermate groot, dat het aanvaarden daarvan onmogelijk bleek. MOLLERUS. In het Vondelkwartier te Haarlem-Noord is een nieuwe school gebouwd die ongeveer een week geleden in gebruik is genomen. De achtergevel van de Jan Pieterszoon Coen-school maakt een fraaien, modernen indruk. Voor een beschrijving dezer nieuwe school zie men pag. 6. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei 19381937. Aantal behandelde posten 18562 (v. j. 16790). Aantal inlagen 12402 (v. j. 10880). Aantal terubetalingen 6160 (v. j. 5910). Ingelegd f 690.401.37 (v. j. f 602.012.53). Terugbet. f 469.881,14 (v. j. 449.635.69). Meer ingelegd f 220.520.23 v. j. meer 152.376.84 Aantal nieuwe boekjes: 317 (v. j. 270). Aantal afbetaalde boekjes 183 iv. j. 151). Spaarbusjes op 31 Mei 1938 in omloop: 3707. Geledigd in Mei 1938: 371 busjes met to taal inhoud van f 6.260.97. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Mei 1938: 647. en alles is in orde Bij den Heemaf Stofzuiger geeft een oranje dop op den uitlaat aan, of hij voldoende zuigt. Raakt de inlaat verstopt of de stofzak te vol, dan zakt hij on middellijk. Laat eens demonstreeren, hoe de Heemaf het scherpe stof» zand uit Uw tapijt haaltl STOFZUIGER C. r v. d. BROEK - HAARLEM. Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960 - Groote Houtstraat 52, Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.) Het Tsjechische nationaliteitenstatuut De beteekenis van Benesj. (Van een specialen medewerker). UTRECHT, Maandag. De leider van den opstand in den Mexieaan- sclien staat San Luis Potosi, generaal Cedillo, die, nadat zijn hoofdkwartier door de regec- ring bezet was per vliegtuig wist te ontkomen. INISTER KROFTA had geen onge lijk toen hij verleden week Woens dag als zijn oordeel uitsprak dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering „het ergste achter den rug'' heeft. De ont spanning, die op dat oogenblik al te consta- teeren viel. heeft aangehouden, ook gedu rende het verkiezingsweekeinde dat nu ach ter ons ligt. Zoowel van Tsjecho-Slowaaksche als van Sudeten-Duitsche zijde wordt- ge tracht naar matiging en het ziet er op het oogenblik daardoor veel minder dreigend uit- dan in de eerste dagen van mijn verblijf in Praag. Men mag daarmee de geheele wereld geluk wenschen. Weinig heeft het gescheeld of er was uit het Sudeten-Duitsche probleem een wereldbrand ontstaan. Het weekeinde van 21 Mei behoorde tot de meest kritische perioden die de wereld sinds den vrede van 1918 te overleven heeft gehad. Toch zal niemand zich illusies maken die met den toestand hier eenigermate vertrouwd is geraakt. Er is geen sprake van dat in de Sudeten-Duitsche kwestie het laatste woord door Henlein wordt gesproken. Hitler is het van wiens politiek het wel en wee van dit probleem grootendeels blijft afhangen, en omdat het vraagstuk nog maar in zoo be trekkelijke mate een binnenlandsch-politieke aangelegenheid is zal heel de ontwikkeling der wereldpolitiek er in hooge mate invloed op doen gelden. Hoe ontwikkelt zich de ver houding tusschen Engeland en Duitschland? Hoe die tusschen Frankrijk en Italië? Hoe die tusschen Rusland en het Westen? Het ant woord op deze en dergelijke vragen zal groo tendeels beslissend zijn voor het lot van het Sudeten-Duitsche probleem. Dat ziet in Praag wel geen tot oordeelen bevoegd politi cus over het hoofd. Henlein is aanvankelijk geenszins nationaal-socialist geweest. In den loop der jaren keerde hij zich gaandeweg tot de opvattingen van Berlijn en eerst in zijn befaamde April-rede te Karlsbad aanvaard de hij die openlijk. Sedert dient heeft het Sudeten-Duitsche vraagstuk binnen- landsch gezien dien voor alle democrati sche landen zoo interessanten vorm aange nomen van een staatsrechtelijke puzzle: hoe omspant men democratie en dictatuur bin nen het kader van één en denzelfden staat en zonder aan de hoogheidsrechten van dien staat afbreuk te doen? Ik moet zeggen dat ik in de toewijding der regeering voor de oplossing van dit probleem geloof. Die oplossing zal dan in het ..nationalitei tenstatuut" liggen. Ik ben natuurlijk niet in staat omtrent den inhoud van dat stuk na dere mededeelingen te doen, want terecht heeft de regeering zelfs de partijen voorloo- pig buiten de delicate onderhandelingen ge houden. Maar men kan wel met zekerheid voorspellen welk beginsel aan den gereorga- niseerden Tsjecliischen Staat ten grondslag- liggen zal. Dit: Tsjecho-Slowakije wordt een nationaliteitenstaat in dien zin, dat de ver schillende volken, die er een onderdak in vinden en vooral het Tsjecho-Slowaaksche en het Duitsche als gelijkgerechtigd naast elkander zullen staan. Geen „leidend" volk naast ..geleide" volken, maar een volkenge lijkheid onder één Staatsdakdat wordt de ..zin" der hervorming die nu in gang ge zet is. De moeilijkheden tijdens de onderhande lingen zullen niet van Duitsche zijde alleen komen. Henlein en de zijnen zullen stellig water in hun wijn moeten doen. De regee ring kan er bijvoorbeeld niet aan denken de politie in het Sudeten-Duitsche gebied uit handen te geven en zoo inderdaad de vor ming van een staat in den staat mogelijk te maken. Maar ook indien Henlein met Praag tot overeenstemming komt is de oplossing nog niet perfect. Want de regeering zal er ook nog in moeten slagen om alle Tsjecho- Slowaaksche partijen, althans de meerder heid daarvap, voor de vernieuwing van den Staatsgeest te winnen. Dat is al evenmin eenvoudig. Onder de Tsjecho-Slowaken leeft een sterk nationalisme, dat gedurende eeuwen van onderdrukking door de Habs- burgers tot een groote heftigheid is geko men. O" ET jonge Tsjecho-Slowakije heeft echter één groot voordeel: zooais dit volk in ieder tijdperk van zijn bewogen historie een of meer mannen opleverde die den geest en de nooden der tijden begreep zoo heeft het ook nu in zijn midden een staatsman van ongewoon kaliber, in wiens handen de erfe nis van Masaryk veilig rust: dr. Edward Benesj. Nu Tsjecho-Slowakije zoozeer onder den politieken druk staat is het inderdaad van onschatbare beteekenis dat aan het hoofd van den Staat een man werkt, die al jaren gerekend wordt tot de kopstukken der inter nationale politiek. In de dagen, die vlak ach ter ons liggen werkte Benesj dag en nacht. Stoer en sportief hoe heeft het hem ge speten dat hij er na een beenbreuk het voet ballen aan geven moest! r— gezond-natio- naal en door en door democratisch is Benesj dè man om thans een positieve bijdrage tot de oplossing van de moeilijkheden te leveren. Hij zal niet in gebreke blijven. Het lichtende voorbeeld van Masaryk heeft uit zijn geest alle enghartig chauvinisme gebannen. Niets ligt hem zoover als bekrompen nationalisme, dat de verdienstelijkheid en de waarde van het niet-eigene niet schatten kan. Indien Benesj vandaag als zijn overtuiging uit spreekt, dat de Duitschers in den Tsjecho- Slowaakschen Staat een element van waar- Nieuw service-station van de Amsterdamsclie Rijtuig Maat schappij. Het gebouw van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij aan het Houtplein heeft een be langrijke uitbreiding ondergaan. Een fraai nieuw service station voorzien van moderne technische apparaten is ten behoeve van de automobilisten in bedrijf gesteld. Het nieuwe station omvat behalve de eigen lijke service-afdeeling nog een ruim magazijn en een kantoor. In de service-afdeeling kunnen vier wagen tegelijk worden geplaatst terwijl er twee brug gen zijn en verder diverse smeer- en andere apparaten. De geheele inrichting ziet er keurig uit en zal er zeker toe bijdragen dat de goede reputatie die de Amsterdamsche Rijtuig Maat schappij onder de automobilisten reeds bezit, nog verstevigd wordt. COMITé VAN ACTIE DER LANDELIJKE BONDEN. Het Comité van Actie der 9 samenwerkende Landelijke Bonden belegt Dinsdag 14 Juni een algemeene vergadering. Spreker zijn de heer H. Zoutendijk over: De wettelijke regeling der markt- en straathandel, de heer L. Presser met als onderwerp: Steun aan de kleine zelf standigen. Tenslotte zal de heer Tj Reitsma de „Overheidsdistributie en gevolgen hiervan voor het kleinbedrijf" behandelen NOORDZEE-CABARET TE ZANDVOORT. Op Zaterdag 4 Juni en Zondag 5 Juni a.s, zal Het Noordzee Cabaret (zomercombinatie van het Kleinkunst theater de „Rarekiek") twee Pinkstex-voorstellingen geven in Muluru te Zandvoort. Hieraan werken mede: Wim Sonneveld. Martie Verdenius, Wim Paauw, Anxsy Moina, Peter Kellenbach, Freek Mul ders e.a. Daarna zullen van 2 Juli af iedei-en Zaterdag in Muluru voorstellingen door het Noordzee-Cabaret worden gegeven. Voor de samenstelling dezer wekelijks te varieeren programma's zijn onderhandelingen gevoerd met verschillende andere artisten. De teksten zijn geschreven door Martie Verdenius en Wim Sonneveld, de muziek is gecomponeerd door Peter Kellenbach e.a. Verder onderneemt het gezelschap gedu rende den zomer een tournee en zal in nog andere badplaatsen voorstellingen geven. N.V. HANDELSMAATSCHAPPIJ A. RESINK. Lx de Dinsdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Handels maatschappij van A. Resink wei-den de ba lans en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeux-d. Als commissaris werd herkozen notaris Th. P. J. Hoppe. De directeur deelde aan aandeelhouders mede, dat de verffabriek behalve muurverven thans ook olie-, glans-, stand- en lakverven en aanverwante fabrikaten fabriceert. KONINGIN EMMASCIIOOL. Tot hoofd van de l September as. hier ter stede te openen Chr. Kon. Emmaschool aan het Roedompplein is benoemd de heer P. A. Belger. in gelijke betrekking werkzaam te Vlaardingen. JUBILEUM BIJ DEN NACHTVEILIG HEIDSDIENST. Heden is het 12'A jaar geleden dat de com mandant van den Nachtveiligheidsdienst, de heer J. C. Ravestein ben genoemde instelling in functie trad. Bij deze gelegenheid werd hij gehuldigd door den directeur, den heer L. Lam. die hem hartelijk toesprak en een enveloppe met in houd overhandigde. Van het personeel kreeg de jubilai-is een bloemenmand; ook zijn echt- genoote had een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Dc Luilak-markt te Haarlem. De kanogroep „Kameraadschap" trekt door de singels. De kanogroep „Kameraadschap", onderaf- deeling van den Arbeiderssportbond, houdt op Vx-ijdagavond 3 Juni een Luilaktocht door de Singels. Het vertrek is vastgesteld op 7.30 uur van de loods devollen opbouw kunnen zijn zal niemand hem van een „zwaai" kunnen beschuldigen. Ik citeer uit een van zijn boeken, in 1915 verschenen: ..Oorlog, geweld en revolutie zijn recht, ja plicht voor ieder wanneer men zich aan de geestelijke en materieele cultuur van zijn volk vergrijpt". ..Het bevorderen van eigen cultuur", zegt Benesj, ..is een dienst aan de mcnschheid indien het in het besef van de gelijkwaardigheid van alle andere culturen geschiedt". De man die reeds meer dan twintig Jaar geleden zóó oordeelde is gekwalificeerd om in den strijd der twee cul turen binnen het kader van den Tsiecho- Slowaakschen Staat bij te dragen tot" een vredelievende oplossing. (Nadruk verboden). V67-03W» (Adv. Ingez. Med.) Modehuis L. v. d. Brink. Groote sortcering blouses en japonnen. Dezer dagen is in de Groote Houtstraat 128 het modelhuis L, v. d. Brink geopend. Een bij zonder ruime keuze japonnen, blouses, rokken en pullovers zijn in de moderne etalage uit gestald terwijl de voorraad binnen nog zoo groot is dat iedere dame hier wel iets van haar gading kan vinden. Dit nog temeer daar ook in de grootcre maten speciale jeugdige model len te vei-krijgen zijn. De zaak bevat verder twee keurig ingerichte paskamex-.s terwijl verschillende modellen op eigen atelier worden vervaardigd. Daar ook de vakkundige bediening niets te wenschen overlaat zal deze zaak zich onge twijfeld spoedig in de gunst der dames mo gen verheugen. GLUtSUSBLI EEN KOMST NEDERLANDSCHE VEGETARIERSBOND. Evenals voorgaande jaren organiseert de Ned. Vegetariërsbond weer een cursusbijeen komst. die gehouden wordt op den eersten Pinksterdag en de daaraan voorafgaande Za terdag-avond, dus op 4 en 5 Juni a.s., in de gebouwen van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookcx-s te Bentveld. Des Zaterdagsavonds zal mevr. Ros—Vrij man spreken over „Dc geestelijke mensch en zijn voeding", op Zondagmorgen zal mr. dr. P. LTssel de Schepper een inleiding houden over „Het vegetarisme en dc Bellamy-gedachte", terwijl ir Felix Ortt op Zondagavond het on- werp „Natuurlijke leef- en geneeswijze als uitvoeisel van de vegetarische levenbeschou wing". zal behandelen. Op Zondagmiddag zal een gezamenlijke wandeling worden gemaakt. De leiding van den geheele cursus bei-ust bij den bondsvoorzitter, den heer M. H. Rood- schild. DE OOGARTS BEPAALT WELK GLAS U NOODIG HEEFT. De opticien bewei-kt dit glas nauwkeurig. Voor brillen-recepten van den oogarts bij de opticiens ENDENBURG Zn., RIJKSSTRAATWEG NUMERO ZES, bij het Soendaplein. Leveranciers van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 30 v. Cristobal. Rotterdam, 29 v. Rott. te N.-York. Bilderdijk, Rott. n. Vancouver 28 v. Cristob. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans 30 (8.51 v.) 20 m. ZW v. Niton HALCYON LIJN. Stad Haarlem, 1 te Vlaard. verw. Stad Zwolle, 31 v. Vlaard. n. Bilbao. Stad Maassluis, 2 (1 v.nx. te Rott. verw. Maasburg, 31 v. Narvik te Vlaax-d. Stad Dordrecht, 31 v. Vlaard. n. Lulea. Stad Zaandam, 31 v. Rott. n. Bilboa. Flensburg, 31 v. Vlaard. n. Narvik. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkex-k (th.) 31 v. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (t.) 28 v. Accra. Amstelkerk (uitr.) 31 v. Arnst. Ceres (tliuisr.) 30 v. Dakar. HOLLAND—AFRIKA LIJN Jagersfontein (thuisr.) p. 31 Gibraltar. Heemskerk (uitr.) 31 te Antwerpen. Randfontein (thuisr.) 31 te Southampton. HOLLAND—AUSTRALI5 LIJN. Enggano, 31 v. Rott. n. Sydney via Antw. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) 30 v. Bremen. Waterland (uitr.) 30 te Montevideo. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Achilles, n. Tanger 29 (7.30 n.) 30 m. ZW v. Niton. Bameveld, 31 v. Antwerpen te Amst. Costa Rica, Barbados n. Amst. p. 30 Azoren. Deucalion, Bourgas n. Amst. 30 v. Gibraltar. Fauna. 31 v. Rott. te Amst. Hercules, 30 v. Algiers n. Patras. Juno, Amst. n. Hamburg 31 v. IJmuiden. Luna, 30 v. Macoris te Londen. Merope. 31 v. AaiTiuus te Amst. Mars, 30 v. Lissabon n. Amst. Nereus, 30 v. Santander n. Musel. Odysseus. 30 v. Amst te Gdynia. Orpheus, Danzig n. Amst. p. 30 Brunsbuttel. Perseus, 31 v. Stettin te Amsterdam. Tiberius, 31 v. Hamburg te Amst. Triton, 30 v. Amst. te Venetië. Venezuela, 30 v. Hamburg n. Amst. Venus, 31 v. Bourgas n. Varna. Stella, 31 v. Tunis n. Alxandrië. Triton, 30 v. Venetië naar Triest. Orplieus. 31 v. Gdynia te Amst. MEIJER EN CO.'S SCHEEPV. MIJ. Glaucus, Batavia n. Amst. 30 te Penang. Polyphemes, Batavia n. Ldn. 31 v. Amst. Benvorlich, Japan n. Rott. 29 te Singapore. Benarty, Japan n. Rott. 27 v. Otaru. Benmohr, 23 v. Cebu n. Rott. City of Well., n. Rott 39 te Singapore. Gleniffer, Dairen n. Rott. 30 te Singapore. Peisander, 28 v. Batavia n. Amst. C. of Lyons, n. Rott. 29 te Chinwangtao. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (th.) 30 van Santos. Alwaki (uitr.) p. 30 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar (uitr.) p. 30 Pt. de Galle. Sibajak (th.) p. 30 Guardafui 8 (8 v.m.) te Marseille verwacht. Garoet (uitr.) p. 31 Ouessant. Sitoebondo, 28 v. Batavia n. Rott. Slamat. 31 v. Funchal te La Goulette. Blitar, 31 v. Hamburg n. Rott. Indrapoera (uitr.) 31 (l n.) v. Port Said. STOOMBOOT MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 31 te Genua. Tabinta (uitr.) 29 te Banjoewangi. Saleier (thuisr.) 31 v. Pt. Sudan. WIJK LIJN Katwijk. Rott, n. Bilbao 31 v. de Duins Beverwijk, n. Rott. p. 31 Ouessant. Randwijk. Rott. n. Salta. Caballo p. 31 Ouess. Haulerwijk, Huelva n. Rott. p. 31 Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9