UW VLEESCH EN VET KOOPT voor de a.s. Feestdagen .PASTOL AMSTERDAMSCHE VLEESCHHOUWERIJEN AMSTERDAMSCHE VLEESCHHOUWERIJEN „Stoelendans" in het Engelsche kabinet. Nieuwe Uitgaven Drie millioen buitenlanders in Frankrijk. in A. MEIJER'S in A. MEIJER'S DONDERDAG 2 TUN! 1938 H A 'A R i; E M'S DAGBÜAD 5 De verdeeling der zetels tusschen Peers" Commoners". en Wet en gebruik. TOEN onlangs wijzigingen in het En gelsche kabinet werden aangebracht heeft men niet zonder reden van een soort ministerieelen stoelendans gesproken. Twee staatssecretarissen, die van luchtvaart en die van koloniën, stonden op om door twee andere hoogwaardigheidsbe- kleeders vervangen te worden. Vooral de verwisseling aan het luchtvaartdepartement geschiedde om politieke redenen. Wat den premier niet behoefde te beletten, bij wijze van doekje voor het bleien, te verkondigen, dat het wel practisch was den „Peer", welke dat departement leidde, door een „Com moner" te vervangen, aangezien dan het del partementshoofd zelf aan het Lagerhuis de gewenschte inlichtingen en voorlichting zou kunnen verstrekken en zulks niet meer door een plaatsvervanger zou moeten geschieden. In Engeland geldt n.l. nog steeds dit be rust niet louter op ongeschreven recht, ge lijk ten opzichte van zooveel andere kwesties wel het geval is, maar zelfs op geschreven recht, neergelegd in een oude wet dat een lid der regeering alleen kan optreden (en dus ook het woord voeren) in die tak van het panement waarvan hij deel uitmaakt. Nu de staatssecretaris van koloniën een Pairschap had geërfd werd het tevens ge schikt geacht ook dezen functionaris door een lid van het Lagerhuis te laten vervangen, omdat men het wel wat veel vond dat er zonder het stuivertje wisselen waartoe nu werd overgegaan op de tweeëntwintig kabinetsleden acht tot het Hoogerhuis be hoord zouden hebben. Deze uitdrukking „stuivertje wisselen" is hier in het bijzonder op haar plaats met betrekking tot hetgeen er gebeurde met de secretarissen van Staat. Want onder hen bleef de verhouding tusschen „Lords" en „Commoners" gelijk: immers, het Hoogerhuislid Lord Swinton kreeg aan luchtvaart het Lagerhuislid Malcolm Mac- donald tot opvolger, terwijl op zijn plaats aan het hoofd van kolonieën weer een Pair kwam, te weten Lord Stanley. Zoodoende is de kans nog niet toegeno men, dat Chamberlain bij een eventueel volgenden stoelendans In het kabinet, ter stond zou vastloopen, wat het wetteljk voorschrift aangaat Inzake het aantal se cretarissen van Staat (en onder-secretaris sen), dat deel van het Lagerhuis mag uit maken. Wie namelijk mocht meenen, dat de wet eigenlijk volle vrijheid laat ten aanzien van de bezetting der verschillende ministe- rieele posten door Pairs of Lagerhuisleden en dat men in dit opzicht uitsluitend met het gebruik te maken zou hebben, vergist zich. Oorspronkelijk bepaalde een in het vijfde regeeringsjaar van Koningin Anna (die in 1702, na den dood van den Koning-Stadhou der, onzen Willem III, aan het bewind was gekomen), dat slechts twee secretarissen van Staat en hetzelfde gold voor de onder secretarissen tegelijkertijd deel van het La gerhuis mochten uitmaken. In den loop dei- jaren heeft men. in verband met het feit, dat er nieuwe staatssecretariaten gescha pen werden, dit getal met behulp van wets wijziging verhoogd. Het laatst geschiedde dit in 1926, toen het achtste secretariaat van Staat, dat van Schotland tot stand kwam (de overige zijn: Buitenlandsche Zaken, Do minions, Koloniën, Oorlog, Indië, Binnen- landsche Zaken, Luchtvaart) en het maxi mum aantal staatssecretarissen en onder secretarissen, die tot de Lagerhuisleden mo gen behooren, voor elk dezer beide groepen op 6 bepaald is. Merkwaardig genoeg geldt een dergelijke wettelijke beperking alleen voor de „voornaamste staatssecretariaten" (de wet bezigt deze algemeene term zonder na der de diverse departementen aan te duiden) en niet voor de overige departementen, waar onder er ook hoogst belangrijke zijn, zooals bijv. dat van de Schatkist, hetwelk niet door een staatssecretaris, maar door een kanselier wordt geleid, hetgeen verder in feite ten aan zien van de beteekenis vaft den ministeriee len post niet het geringste verschil uitmaakt! MacDonald „betrapt". OE dit ook zij, een Britsch premier heeft bij de samenstelling van zijn kabinet nog speciaal op zijn tellen te passen doordat hij ook op de hier bedoelde wet acht moet slaan. In tusschen, zelfs een premier kan wel eens, gelijk wijlen Homerus, een dutje doen. Dat moet dan zeker gebeurd zijn, toen Ramsay Macdonald zich in 1929 gewoonweg verre kende in plaats van zes onder-secretarissen- leden van het Lagerhuis, er zeven uit dien tak van het parlement in zijn combinatie opnam. Vijf maanden lang kon deze. onte genzeggelijk inconstitutioneele toestand be staan, zonder dat zelfs de toch liefst zoo cri- tisch en uitgeslapen mogelijke oppositie er iets van had. gemerkt. Het was een eenvoudige plattelandsdominee, die in een brief aan de pers de aandacht op het geval vestigde. Daar op haastte men zich een z.g.n. l^ijtscheldings- wet („act of indemnity") te doen aannemen: zonder dien maatregel zouden alle zeven on der-secretarissen het was immers onmoge lijk uit te maken, wie van hen als de eenige zondaar kon gelden ingevolge de typische wettelijke bepalingen, publiekelijk aange klaagd kunnen worden, wat hun dan op een veroordeeling te staan ware gekomen om voor eiken dag, dat zij ten onrechte in het Lager huis zitting hadden gehad en gestemd, een boete van liefst 500 pond te betalen. Het ze vende „boventallige" onder-secretariaat werd vervolgens aan een pair toegekend. Los van het op de wet berustende voor schrift in zake de staatssecretarissen en hun plaatsvervangers, valt er het betrekking tot de verdeeling der plaatsen in een kabinet tusschen Hooger- en Lagerhuisieden. een ge bruik waar te nemen. Al zij hieraan onmid dellijk toegevoegd, dat het gebruik in den loop der jaren, dank zij gewijzigde staats rechterlijke en politieke omstandigheden, wel verandering heeft ondergaan. Zoo kan men zeggen, dat, globaal genomen, nog in de negentiende eeuw in de verschillen de kabinetten, onverschillg of zij van conser vatieven dan wel van liberalen huize waren, het aantal Hooger- en Lagerhuisleden vrij wel tegen elkaar opwoog. In het begin van de twintigste eeuw vindt een verplaatsing van het overwicht in de richting der Commoners plaats. Daartoe bestond vooral sinds en in verband met ae parlementswet van 1911, die aan het Lagerhuis, nu ook in het geschreven H recht, een overheerschende positie toekende, ongetwijfeld mede uit staatsrechtelijk oog punt bijzondere aanleiding. Na den wereld oorlog, toen het aantal Pairs-kabinetsleden zeer gering was geweest, zien we echter even een stijging ten gunste van de pairs: van de zestien leden, die in het 1922 opgetreden ka- binet-Bonar Law telde, hadden er zeven zit ting in het Hoogerhuis. Doch wanneer vervolgens de Arbeiderspartij aan het bewind komt, daalt het aantal pairs in het kabinet aanmerkelijk, o.m. doordat nu eenmaal niet veel aanhangers van die partij onder de Lords te vinden waren en ook slechts weini gen van hen zich bereid verklaarden tot pair verheven te worden. Maar ook in ae verdere na-oorlogsche ka binetten van andere politieke kleur en o.a. nog in het nationale kabinet Baldwin, het welk aan dat van Chamberlain voorafging Baldwin's ploeg bevatte niet minder dan zestien, op een totaal van eenentwintig, kabi netsleden, die tot het Lagerhuis behoorden bezaten Lagerhuisleden een onmiskenbare meerderheid. Zoodat dus de tegenwoordige premier, toen hjj kort geleden een tweetal Pairs loosde, de samenstelling van zijn kabi net wat meer in overeenstemming bracht met het liedendaagsche geldende gebruik ten aanzien van de zetelverdeeling tusschen Lords en Commoners. Dr. E. v. RAALTE. DE FA. A. H. DE WILDE HEEFT HAAR ZAAK VERNIEUWD. De winkel van de firma A. H. de Wilde op de hoek Turfmarkt-Kampervest is van binnen en buiten geheel vernieuwd. Het exterieur is zeer mooi, de bovenlijst van de pui is op een voor onze stad nieuwe wijze bewerkt en de étalages, waaruit de voorbij gangers des avonds een zee van licht tegen- straalt, bieden een keur van verschillende ar tikelen: babywagens in up-to-date uitvoering, tuinmeubelen, parasols, gasfornuizen, wasch- machines, fietsen, keukengerei, haarden, kin derstoeltjes enz. Misschien wel te veel om op te noemen. In twee maanden tijds heeft de aannemer J. Verheul het klaargespeeld om het geheele oude verdeelde interieur uit te breken en te herscheppen in één groote ruimte, waar het licht vrijelijk door heen speelt. De étalageverlichting bestaat uit een groot aantal moderne lampen. In de winkel zijn de artikelen zeer overzichtelijk opge steld. Het geheele interieur ademt ruimte en licht en het is voor de clientèle een genot om hier haar keuze te bepalen. Van buiten schenkt het gemoderniseerde pand een aan trekkelijke aanblik. In de winkel getuigden vele bloemstukken van de beste wenschen, die de firma de Wilde in de nieuwe periode, welke voor haar aangebroken is, vergezellen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteed het aanleggen van een aardebaan van gedeelte prov. weg Niedorper VallaatWognum tusschen de nieuwe brug over de Langereis bij de Malle- gatsluis en de Hoogewijzend te Opmeer, be nevens het aanbrengen van verhardingen voor den rijweg in die aardebaan, met bij komende werken, in de gemeenten Hoog woud en Opmeer. Het laagst werd ingeschreven door de N. V. P. Daalder's Aannemingsbedijrf te Alkmaar voor f 141.724. BOTSING TUSSCHEN MOTOR WIELRIJDER EN FIETSER. Woensdagmiddag half vijf had op den Rijksstraatweg tegenover de Fuhrhopstraat een aanrijding plaats tusschen een 21-jarï- gen motorwielrijder uit Beverwijk die geen voorrang aan 'net verkeer van rechts verleen de, en een 52-jarigen fietser uit Haarlem, die te veel links op den weg reed. Het gevolg was dat beiden vielen. De motorwielrijder kreeg een lichte hersenschudding en een wond aan het hoofd; de fietser klaagde over pijn in linkerbeen en -heup. Door een juist passeerende ziekenauto werden zij naar het Diaconessenhuis vervoerd; laatstgenoemde werd ter observatie opgenomen. De motor wielrijder is, na behandeld te zijn. per zie kenauto naar zijn woning gebracht. Beide rijwielen werden beschadigd. Tegen beide mannen is proces-verbaal opgemaakt. ZJ „Dieren zien en leeren kennen". Van de hand van den heer A. F. J. Por- tielje is bij de Nederlandsche keurboekerij te Amsterdam verschenen het boek .Dieren zien en lepren kennen". Een dierenboek. Maar een, zooals we hier in ons land, in dien uitgebreiden zin, nog niet kennen. Want dit boek beschrijft ons niet alleen het dier in zijn gedragingen, het gaat nog verder en voert ons naar de struc tuur en het oorzakelijk verband van het dierengedrag, waardoor allerlei dwaze ver halen over dieren ontmaskerd worden en de schoonheid en harmonie van het leven in 't algemeen, van de dieren in 't bijzonder, aan 't licht komen. Zulk een boek is het resultaat van tien tallen jaren objectieve waarneming en proefondervindelijke onderzoekingen over het levensgedrag der dieren, op welk terrein de schrijver stellig een der meest bevoegden is. Als inspecteur van ae levende have van het koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra", heeft de heer Portielje meer dan 30 jaar dag aan dag geleefd te midden van dieren van uiteen- loopende soort en daarnaast een open oog gehad en gehouden voor de dieren buiten den dierentuin. En niet tevreden met waarne ming alleen, heeft hij zich tevens verdiept in het hol en waarom het waardoor en waar-' toe. Hierdoor danken wij den schrijver niet alleen een boek, dat ons inwijdt in het drift leven der dieren en de ontwikkeling van het instinctbegrip, maar dat ons ook inzicht geeft in het primaire leven in algemeenen, dus ook menschelijken zin.. „Dierenkennis is menschenkennis", zoo te verstaan, dat wij bij de dieren duidelijker dan bij ons zelf, de primaire roerselen leeren kennen, die als natuurlijk gedrag aan ons persoonlijk leven ten grondslag liggen. „Die ren zien ên leeren kennen" is daarom niet uitsluitend een boek voor biologen en dieren vrienden, maar even zeer van beteekenis voor artsen, psychiaters, psychologen, on derwijskrachten en opvoeders. Ook de foto's van W. F. H. Schut, die de uitingen der dieren weergeven, welke terug te brengen zijn tot aangeboren strevingen en aangeleerd gedrag en die ons in het bij zonder ook het affectieve leven der dieren in tal van prachtige uitdrukkingsvormen te zien geven, vertegenwoordigen een arbeid van meer dan tien jaren. Zoodat we hier spreken kunnen van een boek, dat zoo al niet volstrekt eenig in zijn soort dan toch Uiterst zeldzaam is. Bij de Uitgeverij Philip Kruseman zijn de volgende romans verschenen: „Veelkleurige roos" van Jennifer Ames (vertaald door Jeanne KloosReyneke van Stuwe)„Daar komt de zon" van Emile Loring; „De wet van den kogel" van E. B. Mann; „Grijpt het ge luk" van Maysie Greig, en „De berg der edele gesteenten" van Edison Marshall. Regeering voor een lastig vraagstuk. Gecompliceerd werkloosheids probleem. PARIJS. 31 Mei. FRANKRIJK herbergt meer vluchte lingen binnen zijn grenzen, dan welk ander land van Europa en is waar schijnlijk na de Vereenigde Staten het land, dat de meeste immigranten op neemt. Op het oogenblik leven er meer dan drie millioen buitenlanders op Franschen bodem, tegen 400.000 in 1851. Daarentegen is de bevol king van het land zelf sedert 1851 slechts wei nig gegroeid, terwijl het bevolkingscijfer se dert den wereldoorlog practisch gelijk is ge bleven. Het bedraagt thans 42 millioen. Dit groote aantal buitenlanders een veer tiende deel van de geheele bevolking heeft zijn voor- en nadeelen. Onlangs zijn een aan tal decreten uitgevaardigd, waarbij den vreemdelingen wordt bevolen zich onmiddel lijk te laten inschrijven of anders het land te verlaten. Doch niettegenstaande deze scherpe maatregelen dreigt de stroom immigranten voornamelijk uit de totalitaire staten een schrikbarenden omvang aan te nemen. De immigratie-politiek van na-den-oorlog vond haar oorzaak in het feit. dat de bevol king van Frankrijk stationair was geworden, terwijl de oorlog Frankrijk van 1.350.000 van zijn jongste en krachtigste mannen had be roofd. Daaraan moet nog worden toegevoegd de scherpe teruggang van het. geboortecijfer en de slechte gezondheid van die personen, die als kinderen gedurende den oorlog o.a. aan ondervoeding hadden geleden. Uit één oogpunt worden de immigranten door de autoriteiten met een gunstig oog be schouwd. n.l. van een militair oogpunt. Im mers het meerendeel der immigranten zijn jonge mannen, die over het algemeen met Fransche vrouwen huwen. Doch daartegenover staat, dat er veel kri tiek wordt uitgeoefend op het groote aantal immigranten. Zoo voert men aan. dat de bui tenlanders het probleem van de werkloosheid '.n Frankrnk nog gecomnlice^rder maken Frankrijk telt 400.000 werkloozen. daaron der zijn tevens de buitenlanders begrepen Mochten echter alle buitenlandsche werk loozen met hun families worden uitgewezen, dan, zoo rekent men. zouden ongeveer 1 mil lioen menschen het land moeten verlaten, hetgeen tegelijkertijd een velles «en mil 'ioen consumenten zon betekenen Het grootste deel van de buitenlandsche arbeiders zijn geen vakmcnschen, maar on der de geschoolde arbeiders is de werkloosheid juist het grootst. 30 pCt. van de buitenlanders werken in de mijnen, 24 pCt. in het bouwbe drijf en bij den wegenaanleg en 15 pCt. in de chemische industrie. In al deze industrieën werken de buitenlanders als ongeschoolde arbeiders en elk jaar is het moeilijker, niet tegenstaande ae werkloosheid, om Franschen te vinden, die deze zware en gevaarlijke be trekkingen willen vervullen. Het grootste aan tal buitenlanders vindt men onder de land bouwers en boeren (in 1936 249.000). Hierin is tot nu toe geen werkloosheid geconstateerd. De criminaliteit onder d3 buitenlanders is groot. Volgens cijfers door het ministerie van justitie gepubliceerd, worden er jaarlijks 50.000 buitenlanders voor de rechtbanken ge voerd. 17,5 pCt. van de misdadigers in de Fransche gevangenissen zijn buitenlanders. Van de faillissementen komen er 25 pCt. voor rekening van buitenlanders. Ingewikkelde naturalisatie. |p\E aanhangers van een liberale politiek JL-7 tegenover buitenlandsche immigranten beweren, dat deze situatie te danken is aan de weinig doeltreffende controle en niet aan het principe van het asylrecht. De verschil lende verwarringen, een kwaal die menig ad ministratief departement aankleeft, maakt het probleem van de controle op buitenlan ders nog moeilijker. Vincent Auriol, zoo luidt het verhaal, zou verteld hebben dat er, toen hij minister van justitie was, 100.000 dossiers betreffende naturalisaties in een van de ka mers van het ministerie lagen opgestapeld. Er zijn vaak verscheidene jaren noodig alvo rens de vreemdelingen, die daarvoor in aan merking komen, ae noodige papieren voor hun naturalisatie machtig worden, want de bui tenlanders staan onder de jurisdictie van vijf verschillende ministeries: Justitie, Landbouw. Handel, Binnenlandsche Zaken en Buiten landsche Zaken. Een van de voorgestelde veranderingen om dit probleem op te lossen zou het instellen van een departement zijn, dat uitsluitend met de immigranten belast zou zijn. Een tweede voor stel is, dat er onmiddellijk een razzia zou worden gehouden onder de 110.000 buïtenlan- ders. die zonder legale papieren in Frankrijk leven Met dit laatste stemmen zelfs de meest liberalen in. daar een groot percentage van deze lieden in verbinding staan met de in- j ternationale misdadigers. De recente decre- ten zijn echter een aanwijzing, dat Frank rijk de zaak ditmaal door zijn besluit om al thans de ongewenschte vreemdelingen te wc ren. ernstig opneemt. i (United Press (Nadruk verboden). J0E AAL Juist- omdat gezonde, sterke en tevens prachtig blanke tanden zoo'n onschatbaar bezit zijn, moet U den veiligsten weg kiezen: Pastol! Ons veilige, Hollandsche tandmiddel, dat het gevaarlijke en ontsierende tandsteen door oplossing doet verdwijnen, dat het kostbare tandglazuur nimmer beschadigt.en Uw tanden prach tig blank maakt èn houdt! In tuben van 20 en 35 ct., in groote ronde doozen v. 20 ct., in ovale doozen van 10 ct. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. WIJ GARANDEEREN U PRIMA KWALITEIT TEGEN DEN LAAGSTEN PRIJS. Onze SPECIALE RECLAME is fijn gekruide ROLLADE van 45 - 50 en 55 cent per pond. PRIJSCOURANT RUNDVLEESCH per pond Reclame Lappen 40 Riblappen 45 Ribstuk 45 Braadstukjes 45 Rollade 45 en 50 Roastbeef 55 en 60 Ossengehakt 35 EET NU LAMSVLEESCH per pond Lamslappen m. b. 25 Lamscoteletten 30 Lamslappen 40 Lams Rollade 45 Lamsbout 40 Lamsgehakt 30 Lamsvet, gemalen 25 Dik Lamsvet 30 BLANK VARKENS. VLEESCH. per pond Karbonade schouder 45 Karbonade, rib.50 Hamlappen 50 Rollade 45 3 pond voor 1.25 Fricandeau 55 Saucijsjes 40 Krabbetjes 35 In onze filialen GEDEMPTE OUDE GRACHT 80, RIJKSSTRAATWEG 97 en LEIDSCHEVAART 354 zijn de prijzen van het Rundvleesch 10 cent per Kilogram hooger. VOOR DE SOEP. Kalfsvleeschbeenen 3 pond voor 25 ct. Ossenvleeschbeenen 3 pond voor 25 ct. Kalfspooten 2 voor 15 ct. Kalsschenkels, per stuk 5 ct. VOOR RECLAME. Dik vet gerookt Spek per pond 35 ct. Fijn gekruide Leverworst per stuk 15 ct. Fijne gekookte Worst per stuk 25 ct. Dik versch Niervet, per pond 45 ct. ALLE GEVESTIGD TE HAARLEM. GEDEMPTE OUDE GRACHT 80 (hoek Botermarkt). SPAARNWOUDERSTRAAT «9 (naast De Batavier). PAUL KRUGERSTRAAT 15 (naast De Gruyter). LEIDSCHEVAART 534 (t.o. Schouwtjesbrug). RIJKSSTRAATWEG 97 (naast Wijnbergh Co.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15