Haarlem's Dagblad SMITS Bois Roussel. Hengelseizoen. PINKSTERBROOD en PINKSTERBOLLEN LUXEBAKKERIJEN Ontvoerders van Jimmy Cash op het spoor? Roeiboot vermist. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16854 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 2 Juni 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zoo heet het paard dat gisteren te Epsom de Derby heeft gewonnen. Het is een Fransch paard, het eenige Fransche paard dat mee liep. En zooiets vindt men in Engeland niet leuk. Lacht u daarom? Als wij een Derby had den zou men hier ook willen dat een Neder- landsch paard won. Wij worden gemeenlijk niet voor dit soort van nationale vraagstukken gezet. Wij bouwen geen automobielen, anders zou het wel blijken hoe fel velen waren op een overwinning van het Hollandsche product. Maar een auto is een zakelijk object. Daar kan een stijging van omzet mee gemoeid zijn. De Fransche paardenmarkt zal toch niet di rect voordeelig beïnvloed worden door de overwinning van Bois Roussel in den Derby. Neen. Maar het is.geen geldkwestie. Het is een zaak van sentiment. Dat zijn nationale aangelegenheden trouwens meestal. De Engel- schen zijn erg trotsch op het Engelsche ren paard, dat bepaalde fok- en trainingsmetho den vertegenwoordigt, dat beladen is met his torie en traditie en een grooten naam in de gansche wereld geniet. Het moet dus telken jare de belangrijkste race ter wereld, de Der by, winnen. Meestal doet het dit, maar er zijn jaren waarin het faalt. Nog altijd praten ze In Engelsche hippische kringen met zekere ontzetting over een Italiaansch paard ge naamd Signorinetta, dat minstens een halve eeuw geleden naar Epsom werd gezonden, daar als „rank outsider" werd begroet, op een noteering van 100-1 startte en op zeer overtui gende wijze won. En later zijn er verscheidene Fransche paarden geweest die „het blauwe lint van de renbaan" veroverden, al had men die nooit zoo onderschat als de onvergetelijke Signorinetta. Ook Bois Roussel, zes weken geleden te Longchamps gekocht door den Ier P. Beatty, jongste zoon van den admiraal die het Brit- sche vlootcommando voerde in de laatste ja ren van den wereldoorlog, was wel opgemerkt. Zelfs waren er vrij veel weddenschappen op hem genoteerd, maar hij bleef toch ver achter bij de favorieten Pasch en Scottish Union. Bois Roussel startte op een noteering van 20 tegen 1, werd gereden door den jockey Elliott (die een Engelschman is maar al sinds tien tallen jaren alleen in Frankrijk rijdt) kreeg geen goede plaats in het „veld" van 23 deelne mers en raakte in zoo'n onvoordeelige positie dat niemand meer op hem lette. Bij het uit komen van de laatste bocht (Tattenham Cor ner), leidden Scottish Union, Pasch en Port- marnock. Dan komt het dalende eind de baan in Epsom is niet geheel vlak en daalt vrij sterk op de laatste 400 M. voor den finish en sinds jaren is men gaan aannemen dat wie bij Tattenham Corner niet in de voor hoede zit, geen kans meer maakt. Dit werd nu volkomen gelogenstraft door Bois Roussel, die in het laatste rechte eind een geweldige eindspurt ondernam, alles passeer de en met eenige lengten afdoende won. Twee de was Scottish Union, derde Pasch, gereden door den Engelschen kampioen-jockey Gordon Richards, die nog nooit den Derby heeft ge wonnen hetgeen den wedders weer aantoont dat zij niet op jockeys moeten wedden, maar op paarden. Ditmaal meende Richards een prachtkans te hebben. Zesde was een paard dat den naam Golden Sovereign droeg en dan ook toebehoort aan den Zuid-Afrikaanschen multi-millionnair Sir Abe Bailey, eigenaar van goud- en dia mant-mijnen. Hij is al een oud man. Hij was speciaal van Kaapstad naar Londen gekomen alleen om zijn paard tweeënhalve minuut te zien rennen in den Derby. En ofschoon het na Tattenham Corner nog wel even in de kop groep kwam, verloor het tenslotte toch op de wijze die men kansloos noemt, tot teleurstel ling van den ouden man, die in zijn rolstoel op de tribune zat en een wekenlange zeereis had ondernomen om dezen strijd te aan schouwen. Er blijkt uit dat men ook in de paardensport niet alles met geld kan bereiken, zelfs al bezit men een schier onbeperkt aan tal golden sovereigns Voor de vriendschappelijke verstandhou ding tusschen Engeland en Frankrijk zal de overwinning van Bois Roussel op het eerste oogenblik nadeelig geleken hebben. Op den duur vandaag al is zij een voordeel Zeer vele Britten hebben zooveel bewonde ring voor het fokken van werkelijk buiten gewone renpaarden, en het Paard neemt in 't algemeen zulk een hooge plaats in hun waardeering in, dat de Franschen door deze zege ongetwijfeld in hun achting zijn ge stegen. Wij leven niet in een zeer nuchtere, zake lijke wereld en daarom is ook Bois Roussel een factor in de internationale verstandhou ding. Zijn eigenaar, the Hon P. Beatty, had hem voor ruim f70.000 gekocht. Hij heeft er on getwijfeld nu al een paar ton mee verdiend. En nu gaat zoo'n Derby-winner weldra in de fokkerij en zal zijn eigenaar nog veel meer winsten opleveren gedurende lange, lange jaren. Bois Roussel is dus wel een heel goede be legging gebleken. R. P. 't Gereedschap stond al dagen klaar, Te wachten op 't vertrek van Mei, 't Is Juni nu, de hengelaar. Is er weer als de kippen bij. De wekker wordt ervoor gezet En 's ochtends bij het eerste licht, Met ieder ander nog in bed. Trekt hij verheugd zijn huisdeur dicht. Hij spoedt zich naar de stille vliet En gooit zijn eersten dobber uit, Dan wacht hij rustig tusschen 't riet En droomt van ongekende buit. De koeien groeten hem met boe! De kikkers kwaken wellekom. De vogels zingen hem wat toe. Alleen de stomme visch blijft stom. Men heeft weieens gehoond, helaas, Dat hij de vischsport lief heeft, maar, Het meeste vangt met rinklend aas Naar huis gaand, bij den handelaar. Doch deze grijsgebaarde mop Is flauw en komt ook niet te pas. Al halen zij niet steeds wat op, De visschers zijn een eerlijk ras. Mag 't soms een harde dobber zijn. En duurt ook eerlijk hier het langst, Zij visschen langs hun eigen lijn En 'k wensch hun allen: rijke vangst. ZATERDAGMORGEN 8 UUR VERSCHE ACHTERLINCEN (LUILAK BOLLEN) (Iets Bijzonders) SMEDESTRAAT 45-45 TELEFOON 10876 WAGENWEG 108 TELEFOON 11645 BOTERMARKT 1? TELEFOON 12195 Politie doet vondsten. Klopjacht op groote schaal in Florida. (Zie ook pag. 4). PRINCETOWN 2 Juni (Reuter A. N. P.) De politie gelooft een be langrijk spoor te hebben gevonden bij hun nasporingen naar de ontvoerders van Jimmy Cash. Het is een schoe nendoos, waarin zijn vader het los geld heeft overgebracht. Bij deze doos hebben de G-men een primitie ve kaart van de streek en de sporen van autobanden, vermoedelijk af komstig van de auto, welke de ont voerders hebben gebruikt, gevonden. De nummers van de bankbiljetten, welke als losgeld zijn betaald, zijn opgegeven aan alle bankinstellingen in het geheele land. Twee van de drie personen, die gisteren in verband met deze zaak waren ondervraagd, zijn op vrije voeten gesteld. Intusschen is de stemming bij de plaatsge- nooten van Cash verbitterd. De autoriteiten nemen voorzorgsmaatregelen om te voorko men, dat de ontvoerders, mochten zij worden opgespoord, gelyncht zullen worden. Meer dan 2000 personen hebben zich aan gemeld om deel te nemen aan de klopjacht. Velen hunner zijn gewapend. De gisteren gehouden drijfjacht was een der grootste in de geschiedenis van Florida. Men vreest, dat de ontvoerders het knaapje naar de moerassteppen hebben overgebracht, vooral daar op een station een portefeuille is gevonden, waarin zich een foto bevond, welke geleek op die van het knaapje. Er was een aanteekening bij: .Knaapje wordt door gewapende lieden en vrouw vastgehouden. Ik ben in de steppen ontsnapt". De Haarlemsche financiën. In verhand niet de begrootingen over 1937, 1938 en 1939. (Adv. Ingez. Med.) Hel regeerings jubileum van de Koningin. Opvoering van een openluchtspel. Naar wij vernemen heeft het Centraal Oranje-Comité Bloemendaal de beschikking gekregen over het landgoed ..Elswout" te Overveen voor de opvoering van een in deze omgeving passend grootsch openluchtspel ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van de Koningin. Na de plechtigheid nam de bruid de beenen De politie te Warschau heeft een jonge dame, Janina Dambska genaamd, gearres teerd, die er in geslaagd is, door haar naam steeds te veranderen, zestien maal achtereen in verschillende Poolsche steden in het hu welijk te treden. Slechts drie dier huwelijken waren volgens de wet ontbonden. De jongeda me placht na eenige weken echtelijk geluk te verdwijnen met de juweelen en de spaarduiten van den ontroostbare», echtgenoot. De „Cineone" wordt heropend. In begin Augustus. Naar wij vernemen zal het filmtheater „Cineone" op de Groote Markt, dat ongeveer een half jaar geleden wegens faillissement gesloten moest worden, begin Augustus on der een nieuwe directie worden heropend. LUILAK-BLOEMENMARKT. Geen winkelsluiting. In verband met de luilakHbloemenmarkt zullen in den nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 Juni de bepalingen van de Win kelsluitingswet niet gelden. DE SPORTWEEK. Garantie van Haarlem door Ged. Staten goedgekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het Raadsbesluit van Haarlem, voor f 2000 deel te nemen in het garantiefonds voor de van 14 tot 20 Juli a.s. te houden Sportweek, goedgekeurd. Echtverbintenis als middel van bestaan. Millioen Chineezen door hongers nood bedreigd. Ernstige toestand in gebied ten Zuidwesten van Tientsin. iPEipiNG, 2 Juni. Meer dan een millioen menschen worden ten zuidwesten van Tient sin in het gebied, waar de oorlogsoperaties plaats hebben, met hongersnood bedreigd. Se dert het voorjaar van 1937 is daar niet meer geoogst. Chineesche en Japansche troepen hebben dit gebied in den herfst van 1937 over stroomd en sindsdien gebrandschat en ge plunderd. Bovendien zijn de dijken van het groote kanaal doorgestoken en de daardoor ontstane overstroom in gen hebben de oogst vernield. (United Press) LAMPEN - KRONEN en andere VERLICHTINGS-ARTIKELEN, het VOORDEELIG ST bij KROU W ELS, KONINGINNEWEG 6. (Adv. Ingez. Med.) Zullen de hoogcre opcenten ook geïnd worden? Zooals men weet heeft de gemeente Haar lem aan de Regeering indertijd een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds gevraagd van ongeveer f 400.000 ter dekking van het geraamde tekort op de begrooting van 1937 Op aandrang van Den Haag zijn daarop door den Raad verschillende bezuini gingsvoorstellen aangenomen, die evenwel van weinig ingrijpende beteekenis waren voor het eindbedrag der begrooting Bij de onderhandelingen met het college van Ged. Staten van Noord-Holland en met de Rtgee- ring is, zooals wij destijds reeds mededeel den, gebleken, dat de Regeering van het ge raamde tekort aftrok het bedrag dat Haar lem niet geïnd heeft aan belastingen, door dat niet het maximum aantal opcenten is ge heven. De Regeering heeft als stelling aan genomen dat geen gemeenten gesteund wor den met extra bijdragen uit het Werkloos heidssubsidiefonds als niet het maximum aantal opcenten wordt geheven. In het Haarlemsche geval is van dien stel regel in zoover afgeweken, dat wel een extra bijdrage in het uitzicht werd gesteld ook al heft Haarlem niet het maximum-aantal op centen, ook al werd die mindere belasting ontvangst dan ook op het totaal der extra subsidie gekort. Die mindere belasting-ontvangst is op on geveer f 200.000 te stellen. Het oorspronkelijk aangevraagde bedrag van f 400.000 der extra rijkssubsidie werd dus verminderd tot ongeveer f 200.000. Naar wij vernemen heeft de ge meente dezer dagen 70 pet. van deze 2 ton extra rijkssubsidie over 1937 ontvangen. De overige 30 pet. zijn over ecnigen tijd te verwachten. De begrooting over 1937 sluit dus nog met een tekort van ongeveer f 200.000. Ten Stad huize is men thans bezig de rekening over 1937 op te maken. Uit die rekening zal dan moeten blijken hoe de gemeente over dat jaar „geboerd" heeft. Een definitief resultaat over 1937 is op dit oogenblik nog niet bekend, maar de reeds binnen gekomen cijfers geven geen ongunsti- gen indruk. De door den Raad vastgestelde begrooting voor 1938 is aan de hoogere colleges ter goed keuring ingezonden. Het is bekend dat die be grooting een tekort van ruim 1 millioen gul den aanwijst, waarvoor aan het rijk extra subsidies uit het Werkloosheidssubsidiefonds en een extra-Belastingbijdrage is aangevraagd. Nu moeten weer de onderhandelingen over die begrooting beginnen. Op dit oogenblik is deze aangelegenheid nog rustend. Ten Stadhuize wacht men nog op de eerste nota van opmer kingen van de hoogere colleges. Wel weten onze ïezers dat dc Minister van Financiën eenigen tijd geleden gebruik ge maakt heeft van zijn bevoegdheid om te ge lasten dat de Belasting-administratie bij het opmaken van de nieuwe kohieren de opcenten voor de Personeele Belasting voor Haarlem verhoogt van 185 op 195 en de opcenten van de Gemeentefondsbelasting' van 55 op 65. Het is nog steeds onzeker of die hoogere op centen ook inderdaad ingevorderd zullen wor den. Dit kan alleen wanneer de gemeenteraad officieel besluit de bedoelde opcenten te ver- hoogen. Nu is het een bekend feit. dat zoowel het college van B. en W. als de meerderheid van den Raad van meening zijn, dal. het in verband met de bijzondere positie die Haarlem te midden der randgemeenten met lagere be lastingheffing inneemt ongewenscht is de opcenten te verhoogen. Maar het is aan te nemen, dat de quaestie van de eventueel hoogere opcenten op de belastingen een on derdeel zal vormen van de onderhan delingen die het gemeentebestuur van Haarlem zal moeten voeren met de hoogere instanties over het goed keuren der bcgrooting voor 1938 en het verkrijgen van dc extra-bijdra gen van de regeering. Blijft men in den Haag op het. standpunt staan dat Haarlem die hoogere opcenten in der daad moet heffen, dan zal wel de eisch aan Haarlem gesteld worden dat de Raad een besluit neemt om die hoogere opcenten in de verordening vast te leggen. In Haarlem hoopt men evenwel, dat de Re geering overtuigd kan worden van het feit, dat het voor Haarlem zeer ongewenscht Is die verhooging in te voeren. Het woord is aan Honoré de Balzac In alles ontvangt men slechts in verhouding tot wat men geeft. Nu de onderhandelingen over de begrooting voor 1938 nog moeten beginnen is men ten Stadhuize al begonnen met. de eerste voorbe reidingen voor het opmaken der begrooting voor 1939. De bedrijven en takken van dienst hebben reeds de gewone aanschrijving ontvan gen om hun ontwerp-begrooting in te dienen. Met de voorbereiding van een begrooting zijn evenwel maanden gemoeid, zoodat pas in het najaar een indruk verkregen kan worden hoe de verwachtingen voor het volgend jaar zijn. PRINS NICOLA AS VAN ROEMENIë VESTIGT ZICH VOORGOED IN VENETIë Prins Nicolaas van Roemenië heeft zich de finitief te Venetië gevestigd. Een dezer dagen heeft hij van de erfgenamen van prins Alexis Mdtvani de beroemde abdij van St. Gregorius aan het Canale Grande gekocht. Elfjarige krijgt liet gezichts vermogen terug. „Overplanting" van hoornvlies. TüBINGEN. 2 Juni ,Havas) Een 11-jarig knaapje. Hans Graf. die van zijn zesde jaar af blind was. heeft het licht zijner oogen terug gekregen door een geslaagde operatie, uitge voerd door professor Stock en zijn assistent dr. Sauter. Zij slaagden erin in de oogen van het knaapje deelen te planten van het hoorn- vliesuit het oog van een oudstrijder. Deze was vroeger aan een 002 gewond geraakt en daar er een abces was ontstaan, moest dit oog wor den weggenomen. De orofessor orofiteerde hiervan om deelen van het hoornvlies te ge bruiken voor de operatie op de oogen van het knaapje. Twee weken na de behandeling was de jongen genezen. Sinds vertrek uit Holwerd geen teeken der beide inzittenden. HOLWERD 2 Juni. Gistermid dag om drie uur vertrokken van Hohvcrd per open roeiboot naar Har- Iingen Joh. Stellingwerf en KI. Houtsma, beiden uit Oosterbierum. Tot heden heeft men niets van dc boot en de bemanning vernomen. De reddingbooten van Ameland en Terschelling zijn uitgevaren om naar de vermiste mannen te zoeken. Militaire dienstplicht in Engeland in geval van oorlog. Plannen sinds 1922 in vergevorderd stadium. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minis ter-president gisteren op de vraag of de Brit- sche regéering zich wilde vereenigen met de verklaring van Cordell Huil, dat het Briand- Kellogg pact bindend blijft voor het zoeken naar een vreedzame regeling van geschillen, geantwoord, dat de Britsche regeering het vol ledig met de verklaring van Cordell Hull van 28 Mei eens is. Inzake de dienstplichtplannen- zeide Cham berlain, dat dit geen nieuw plan is. Sedert 1922 zijn de plannen tot hot invoeren van militairen dienstplicht in geval van oorlog in een vergevorderd stadium. Evenwei heeft men nog niet gedacht over het invoe ren van dienstplicht voor de industrie en an dere niet-militalre taken, hoewel van tijd tot tijd dc vraag is gerezen hoe in tijd van oorlog de kracht van het land meer efficient te ge bruiken. Auto op onhewaakten overweg gegrepen. WAARDENBURG, (Gelderland). 2 Juni. Hedenochtend 10 uur is op den onbewaakten overweg op den Waalbandijk in de spoorlijn Utrecht's-Hertogenbosch een vrachtauto met drie personen door een losse stroomlij nloco- motief gegrepen en totaal vernield. Van de inzittenden werden er twee uit den wagen geslingerd, waarbij een op slag werd gedood. De tweede werd slechts licht gewond. De bestuurder werd met de vrachtauto 200 meter meegesleurd, waarna de locomotief tot stilstand kwam. De man bleek gewond te zijn. Hel conflict in liet haring- visscherijbedrijf. Naar wij vernemen hebben de reeders en de Christelijke Werknemersorganisatie het voorstel van den rijksbemiddelaar prof. Josephus Jiita, om de geschilpunten in het haringvisscherijbedrijf door arbitrage te be slechten, aanvaard. De Centrale en de Katholieke Wernemers- vereenigingen zullen Vrijdag over het voor stel van den rijksbemiddelaar een referen dum houden. HEDEN: 16 PAGINA'S Te Parijs is het huwelijk voltrokken tusschen prinses Eugenie van Griekenland en den Poolscheu prins Dominique Radziwill. Het bruidspaar verlaat de kerk van Saint-Louis na de plechtigheid. pag. Het autoverkeer neemt ondanks de crisis snel toe. 2 Mr. Oud voelt wel voor arbeidsdienstplicht. 3 Op een onbewaakten overweg te Gilze zijn Woensdag twee jongemenschen door een trein gedood. 3 Waluck zou vorige week te Zaandam zijn gesignaleerd. 3 In Ruwiel zijn Woensdag bij een schiet partij met de politie een landbouwer en zijn zoon ernstig gewond. 3 Hoofdpunten der Engelsche buitenland- sche politiek: Overeenstemming met Duitschland en wapenstilstand in Spanje. 4 Campagne tegen „ongewenschte Joden" te Weenen. 4 Arabische terroristen plegen aanslagen op de Palestijnsche olieleiding. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Bois Roussel. 1 Een grootsch opgezet program wacht het Britsche Koningspaar bij zijn bezoek aan Parijs. 5 Speciale correspondentie: Het vraagstuk der Sudeten Duitschers. 5 Sport in 't Kort. 8 Dr. E. van Raalte: „Stoelendans" in het Engelsche kabinet. g Er blijken in Frankrijk drie millioen bui tenlanders te wonen. Voor de Vrouw. n Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1