Steradent Wat een enorm verschil De Heemskerker duinen. VACANTIE1938 STERADENT.' DIN'SDAG 7 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD IVaaiboom-berk in 't Heemskerker duin. Gaan we naar het westen dan worden de berken steeds kleiner en steeds krommer ge waaid door de uitdrogende werking van den zouthoudenden zeewind, 't Zijn karakte ristieke ..waaiboomen", zooals de boschbouwer ze niet graag ziet, want er zit voor geen cent hout aan. Maar de toekomstige beheerders, de rent meester Vogelenzang en zijn staf, gesteund Haarlem's Dagblad GR A T I S naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts 1 y2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". Stuifkopftcn in het Heemskerker duin. door de directie van het Provinciaal Water- ledinigsbedrijf, zijn meer dan goede bosch bouwers omdat ze de landschappelijke waar de van een krommen boom ook begrijpen. Deze zijn de eersten geweest, die getracht hebben jongen aanplant niet te veel op rechte rijen uit te voeren, om er het kunst matige uiterlijk, dat jaren lang zichtbaar blijft, wat aan te ontnemen. Die kromme berken zijn gedoemd om na een aantal jaren te ver dwijnen. De oorzaak van hun aanwezigheid zit in hoofdzaak in het groote aantal konijnen dat verjonging van het bosch tegengaat. Het provinciaal bezit waardevoller geworden. Een nieuw vacantie-oord. Nu de aankoop van deze duinen door de Provincie Noord-Holland een feit is, zal het de lezers interesseeren, van welken aard de gronden zijn. die aan de reeds uitgestrekte provinciale bezittingen worden toegevoegd. De jachtopziener kon nog geen toestem ming geven tot een rondwandeling over het terrein. Schrijver dezes was echter in het gelukkige bezit van een aantal foto's en notities uit vroeger jaren, toen artikel 461 minder streng toegepast werd. En een recentewandeling in de omgeving, in de duinen bij Wijk aan Zee, in de onmid dellijke nabijheid van de Heemskerker dui nen deed de rest, om den lezer een indruk te kunnen geven van wat over eenigen tijd weer vrij zal komen voor wandelen en waar nemen, voor gezonde buitensport in ons dicht bevolkte Kennemerland. Ruw geschat zijn de Heemskerker duinen van West naar Oost een uur gaans en van Noord naar Zuid een klein half uur. De Oostelijkste gronden bestaan hoofdza kelijk uit tuinderijen die, al naar den re genval den last ondervinden van te veel of te weinig water en waar aardappelen, gladiolen en andere bolgewassen en wat groenten ver bouwd worden als erwten, rhabarber en natuurlijk het artikel van de streek: de aard- bei. De perceeltjes land worden afgewisseld door walletjes met geboomte als windkeering, ze zien er niet bepaald vruchtbaar uit, maar vergeleken bij de aardappelveldjes in de door waterleidingen of andere oorzaken verdroogde duinen, levert de grond toch nog een goed gewas. Zou men echter door een kanalensysteem met afzanding, zooals bij Noordwijkerhout den waterstand beheerschen, dan zou de tuinbouw er zeer van profiteeren, want het kalkgehalte van het duinzand is hier zeer hoog door een groot percentage aan schelp- gruis. In het midden van het terrein is weinig cul tuurland meer, behalve een perceeltje rogge, mogelijk voor fasantenvoer. De eigenaren hebben er goed aan gedaan, den tuinbouw in één hoek te houden. Onge veer twee-derde van het bezit is daardoor gaaf gebleven. Zoowel de mensoh als de natuur hebben gemaakt dat dit middelste gedeelte grooten deels bosch is, jong bosch van berken, die daar spontaan uit zaad opgekomen zijn en van Oostenrijksche en Corsikaansche dennen, die al 3 a 4 meter hoog zijn maar blijkbaar sinds den eersten aanleg van deze geslaagde beplanting niet zijn gedund. Daar ligt weer een veld van productieven arbeid braak voor de vele werkloozen uit de steek, om dit bosch, dat in de toekomst van de grootste waarde is voor de gemeente Heemskerk, te behandelen, van paden en windsingels te voorzien en te dunnen. Eén van de mooiste punten is de zg.n. „bloemenberg". Daar groeit tegen de noord helling van een duinrichel het smalbladig Wilgenroosje (Epilobium angiustifolium), een hooge paars-bloeiende plant uit het Oosten van ons land. Overal in heidestreken waar de mensch wat graaft in den grond, spoorwegen aanlegt «torm Stuifrand in de bladeren of grindputten maakt, daar verschijnt deze NA DLN s>iukm. btuitzand m de Diaderen statige plant die in Juli-Augustus bloeit. van de Kever-Orchis. Heemskerkerduin, In de duinen is zij zeldzaam, vooral bij Haarlem, maar waar zij groeit is de bodem Een gesloten complex van jonge berken ermee bedekt en deze plek, bijna een halven doorstaat de zeewind beter dan de geïsoleerde bunder groot, is in Juli één bloemenmassa. restanten van een vroeger dichter bosch. Meer naar zee verdwijnen de berken en komen we in het rijk van de zilvermeeuwen. Maar het is het rijk des doods, want overal liggen doode vogels, die blijkbaar vergiftigd zijn, want op verschillende plaatsen staan bordjes met het opschrift „vergif" als waar schuwing voor jagers met honden Het. is een luguber en wreed schouwspel, de trotsche en mooie vogels met open bek daar roerloos op hun rug te zien liggen. Toch wil ik de bedrijvers niet te hard vallen. De Zilvermeeuw is in de laatste jaren mogelijk door den wintervoedering in de steden, talrijker en brutaler geworden, vooral ten opzichte van andere vogels. In onze stad is zelfs een vergadering ge we.est, die de schade besprak en de middelen tot bestrijding. Eén van de beste kenners van dit probleem is dr. van Dobben uit Den Helder en deze or nitholoog staat op het standpunt dat bij an dere middelen het vergif niet gemist kan worden. Toch hoop ik dat de nieuwe beheerders eerst de andere middelen als het schudden van de eieren te baat zullen nemen. Dit be staat uit het dooden van het kort bebroede ei door dit even stevig te schudden. De vogel blijft dan doorbroeden en de kolonie neemt niet toe. Maar de oude vogels blijven er en kunnen meer dan tien jaar oud worden en in hun leven veel andere vogels dooden. Het zijn niet alle exemplaren die zoo sterk andere vogels verdrijven en jongen er van opeten. Op Schiermonnikoog ligt de jachtop ziener op de loer om de „roovers" te schie ten, als hij ze attrapeert en de exemplaren die zich met schaaldieren voeden laat hij ongemoeid Wanneer het Heemskerkerduin voor vrije wandeling zal zijn opengesteld, vind ik ook die vele doode meeuwen geen fraai tooneel in het duinterrein. Een van de schoonheden van de Heems kerker duinen, vormen ook de zandstuivin- gen. Vooral als het stormt en het zand dwar relt ver Oostwaarts, zoodat de orchideeën- bladeren van de Kever-Orchis een hoeveel heid zand omvatten, is het indrukwekkend en krijgen we een beeld hoe duinen ontstaan en vergaan. In de dalen had men alle verstuivingen be teugeld met doode berkenstammen. Dit is jammer want in de diepte kunnen die stuifkuilen dieper worden tot het grond water en van de toppen af vullen ze de laag ten. wat het duin letterlijk en figuurlijk „ver vlakt". Groote zeldzaamheden op botanisch gebied zijn er in dit duinterrein niet behalve het Ronde Look (Allium rotundum) dat met fa- zantenvoer uit Oost-Europa hier in het duin gekomen is en mogelijk wel blijft. Ook staat er de Zwarte Toorts, een Verbascum met gele bloemen en paars-wollige meeldraden, een heel mooie combinatie. Maar als de botanicus eenmaal vrij kan rondwandelen komt er waarschijnlijk wel iets meer op dit gebied te voorschijn. Landschappelijk is dit gebied beslist mooier nog dan de Bakkumer duinen en h"f Gevers duin. door de gaafheid van het we.' lijk en midden-gedeelte en de uitgestrekte berken bosschen. I Door natuurlijke oorzaken zijn ze wel dro ger geworden (ze liggen ver van waterlei dingen), mogelijk door de betere begroeiing van de hellingen in de laatste jaren en het meerdere hout. dat veel water verdampt. Maar op eenige diept^ lukte het toch om water te krijgen voor het wild. zoodat door uitstuiving of anderszins gemakkelijk een plas zou ontstaan. Het geheele provinciale bezit is door dezen aankoop waardevoller geworden. Van Wijk aan Zee tot Egmond is nu voor de wande laars! De gemeente Heemskerk mag het provin ciaal bestuur ook dankbaar zijn voor dezen aankoop. De gemeente zal nu ook in trek ko men als vacantie-oord, zooals de ervaring met plaatsen als Schoorl en Castricum ge leerd heeft. Indien de waterstand verder daalt, al dan niet door de waterleiding, dan kan door be maling zooals bij Vogelenzang of door afzan ding zooals bij Noordwijkerhout uitstekend tuinland verkregen worden. Over eenige ja ren is dit laatste mogelijk een dankbaar ob ject voor werkverschaffing en ook een groote verbetering van de transportmogelijkheden van de tuinbouwproducten. Voor ons Haarlemmers is er wel eenige re den om jaloersch te zijn op de prachtige vrije wandelterreinen, die zoo langzamerhand ont sloten worden in het midden en noorden van ons gewest Wat niet wegneemt dat we er van harte mee kunnen instemmen. C. SIFKES. Hotel-restaurant te Amsterdam uitgebrand. Flink optreden van agent redt twee menschen het leven. In de ochtenduren van den Tweeden Pink sterdag heeft een zware brand gewoed in hotel restaurant „Continental" Amstel 314 te Am sterdam, waardoor het gebouw vrijwel geheel is uitgebrand. Door het flinke optreden van den agent J. Singerling, die een vrouw en een kreupelen man naar buiten heeft gebracht, zijn geen slachtoffers bij dezen feilen brand te betreuren. Een half uur nadat het brandalarm was gegeven, was men het vuur vrijwel meester. De eerste, tweede en derde verdieping, waarop vele kleine slaapkamers waren gelegen, zijn geheel uitgebrand, evenals de zolderverdie ping. Een gedeelte van het dak is ingestort, van den inboedel bleef niets dan een rooken- de puinhoop over. Het gelijkstraatsche gedeel te, waar het restaurant is gevestigd, is ge- gebleven.. Verzekering dekt de schade. De roofoverval te Stepelo is opgehelderd. Daders leggen een bekentenis af. De politie te Eindhoven heeft, in samen werking met die te Helmond, j.l. Zaterdag te Helmond drie personen gearresteerd, verdacht betrokken te zijn bij den roofoverval, vorige week gepleegd ten #huize «van de wed. Ten Vaarwerk in de buurtschap Stepelo. Het zijn J. M., vroeger knecht op de boerderij van Ten Vaarwerk, M. S. chauffeur en H. van W., allen te Helmond woonachtig. De aangehoudenen zijn Zaterdagavond per celwagen paar Haaks bergen overgebracht, waar de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben bekend. Het grootste deel der geroofde gouden sieraden is terecht PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 8 JUNI 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 16.20 Diver sen. 10.30 Parijs Radio. 12.05 Radio P T T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 12.50 Fransch Brus sel. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Lon don Regional. 3.20 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 London Regional. 7.20 Ned. Brussel (of diversen) 7.50 Londen Regional. 8.50 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek G.R.D., 10.35 Lon don Regional. .12.50 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 6.50 Ned. Brussel. 7.20 Droitwich. 9.40 Fransch Brussel (of Diversen). 10.20 Droit wich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Herbstweisen, Orkest van Berl. Opera. 2. Leentje uit de lange Niezel. Louis Davids. 3. The blue Bird, Gino Bordin. 4. The yodeling Hobo, H. Torrani. 5. A. gipsy song. Zigeuner orkest. 6. By the blue Hawaiian waters, H. M. Gren. Guards. 7. Graf Zeppelins Weltreisen, Symphonie- orkest. 8. Der Pfeifer und sein Hund. Elite orkest. 9. Jungle dreams. H. M. Gren. Guards. 10. In Vienna one night, Gino Bordin. 11. De bridge club ..Kijk voor je", z Louis Davids. 12. Die Schönbrunner, Ork. van Berl. Staats opera 13. Studentenliederen. Stud, der Univ. van Kaapstad. 14. The yodeling monster. H. Torrani. 15 Teddy Bars Picknick. Elite Ork. 8.0012.00 Diversen. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere p.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Medj door een dagelijksche behandeling mei N.V. Handelmij Reekitts Pharm. afd. De Bilt (U). Na een bad In Steradent. het moderne weten schappelijke reinigingsmiddel toot kunstgebitten, ziet U pas welk een enorm verschil er Is tusachen Uw gebit *Aór en nfc het gebruik van Steradent. Alle vlekken en aanslag zijn verdwenen. Doffe, beslagen tanden zijn weer parelwit geworden en het geheele gebit iatot in de kleinst» boekjes gereinigd en gedesinfecteerd. Ook In het dragen voelt het weer heerluk aan. zoo zacht en frlach als nooit tevoren. ..Reeds 50 Jaar ben ik tandarts en ik eind Steradent het beste preparaat dat tk tot nu to« heb gebrutkt". Dat ls het typeerend oordeel van één der 10.000 tandartsen, die hun patiënten Steradent aanbevelen als het ideale middel voor het dagellJkach onderhoud van hun kunstgebit. In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth. en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Blauwe Week te Rotterdam gesloten. Nationale demonstratie voor geheel onthouding. Op het terrein Dijkzigt te Rotterdam is op Tweeden Pinksterdag de sluitingsdemonstratie gehouden van de blauwe week-1938. Nadat de voorzitter van de blauwe week-commissie, de heer J. C. Rugaart. de bijeenkomst had ge opend. zongen enkele onthouderrskoren strijdliederen. Mr. dr. J. in 't Veld. burgemeester van Zaandam, hield hierna een rede. waarin hij de vraag stelde, of er voor ontmoediging en teleurstelling in de gelederen der drankbe strijders plaats is.. Deze vraag moet ontken nend beantwoord worden. Met de nuchter- making "van het Nederlandsche volk is er een beweging ontstaan, welke in korten tijd op be langrijke resultaten kan bogen Hoewel de be langstelling voor de directe drankbestrijding verminderd is. hebben vele sociale verschijn selen een toestand geschapen, waarin voor alcohol geen plaats meer is. Men wake er ech ter voor. dat het alscoholverbruik met een maatschappelijke opleving niet zal stijgen. Veeil su ces hd hierna het tooneelgezel- schap De Jonge Spelers, hetwelk onder leiding van Ben Groeneveld opvoerde een geestig blij spelletje: ,Ei. kent gij nog dat oude lied?" Nadat de koren nog eenmaal enkele liede ren gezongen hadden, hield de heer G. van Roekei, secretaris van den armenraad te Arn hem een rede. waarin hij de bepalingen en wetten releveerde, die tegen het drankmis bruik tert stand zijn gekomen Tenslotte volgde de intocht van de deel nemers aan den blauwe jeugd stertocht, die over zestien steden in Nederland langs vier routes geloopen heeft. Na voorlezing van den boodschap aan de jeugd van Nederland, aan vaardde de heer R. J. Dijk, wethouder te Rot terdam, deze boodschap namens de oude ren. Onder de opwekkende klanken van zeven muziekgezelschappen vereeriigden alle be- toogers zich in een massale optocht, welke op het Noordplein ontbonden werd. K. N. I. L. M. cn K. T .M. vlieden van I October af op Australië. Ieder maakt een vlucht per week. De oud-directeur van het departement van gouvernementsbedrijven, ir. Blackstone, is te Buitenzorg door den gouverneur-generaal in audiëntie ontvangen. Deze audiëntie zal nog gevolgd worden door een tweede. Aan een vertegenwoordiger van Aneta deelde ir. Blackstone mede, dat, nadat de luchtlijn op Australië gedurende drie maan den alleen door de KN.IL.M. zal zijn bevlo gen, van 1 October af een gemeenschappe lijke dienst van de K.N.ILM. en K.L.M. aan vangt onder den naam van ..De vliegende Hollander". Beide luchtvaart-maatschap pijen zullen dan ieder per week een vlucht maken, op de basis dat iedere maatschappij haar eigen kosten betaalt en de inkomsten buiten Ned.-Indië gelijkelijk worden verdeeld. De proefvlucht naar Australië wordt 12 Juni gehouden. Ten aanzien van de geruchten omtrent een bemoeienis van de KPM. met luchtvaart aangelegenheden deelde ir. Blackstone mede. dat slechts kan worden verklaard, dat de K.P.M. zoekt naar een inniger samenwerking met de luchtvaart-maatschappijen, hetgeen thans in overweging is. Brocades Stheeman verlaagt liet dividend. Aan het verslag over het boekjaar 1937. van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman Phar macia, ontleenen wij het volgende. Ook ditmaal mogen wij, tengevqlge van een aanzienlijke vermeerdering onzer omzetten, wederom op een bevredigend bedrijfsjaar terug zien. Deze omzetvermeerdering is mede een gevolg van de aan ons distributie-apparaat gegeven uitbreiding en verbetering. In Arn hem richtten wij een depot in van verpakte geneesmiddelen, hetwelk daar ter plaatse en in de omgeving in een behoefte blijkt te voor zien. De omzetvermeedering is verkregen uitsluitend door meerdere inspanning en tenkoste van 'n verhooging der bedrijfskosten, terwijl tevens blijkt, dat in onze branche de mogelijkheid niet heeft bestaan, ten gevolge van opgaande prijzen bijzondere winsten te maken. Het prijsverloop is voor ons aanleiding geweest, bij de waardeering onzer voorraden, in nog sterkere mate dan bij onze vennootschap reeds gebruikelijk was. voorzichtigheid in acht te nemen. Wij wezen er reeds op, dat door uitbrei ding van het aantal onzer vestigingen, ver grooting van onze personeelsbezetting, ver hoogde service, meerdere propaganda-kosten, enz. 'n toename onzer bedrijfskosten niet kon worden vermeden Dat wij niettemin en ondanks de uit den aard der zaak sterke daling onzer inkomsten uit interest in staat waren, een bevredigende netto-winst te behalen, stemt ons tot voldoening. Echter achten wij ons niet gerechtigd, over het vergroote kapitaal een hooger dividend uit te keeren dan 7 (8) pet., zulks uit de over weging, dat in de periode van groei en outil- lage-uitbreiding, die ons bedrijf doormaakt, wij vóór alles onze afschrijvingspolitiek die nen te handhaven. De netto-winst bedraagt f 521,328 (539.081), waarbij gevoegd moet worden het onverdeel de winstsaldo Ao. Po., groot f 28.625 (2.565), in totaal f 549,953 (541,647). De volgende winstverdeeling wordt voor gesteld: Winst volgens winst- en verliesreke ning f 549,953. Totale afschrijvingen f 145.099 waarna resteert f 404 853. Dit bedrag geeft ons aanleiding de volgende verdere winstverdeeling voor te stellen: 5 pet. (onv.) dividend op de preferente aandeelen f 1.600, 7 pet. (8) dividend op de gewone aandeelen f 280.000. dividend- en tantième belasting. tantièmes f 102.501, resteert f 20.752 voor overboeking naar nieuwe rekening als on verdeeld saldo ter beschikking van aandeel houders. Moeilijk indapén? Slechte nachtrust? Vcrhau dan den ouderwctachen, storenden wekker uit Uw slaapkamer en stel er een Junghans „Zachte Tik" of "Zonder Tik" Toor in de plaats. Ideale wekkers voor nerveuze slapers. Stipte, betrouwbare wek kers. Stabiel en solide. Junghanswerkl UURV^-- (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE VEGETARIëRS BOND. In do gebouwen van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld werd op Zaterdag en Zondag de derde cursusbijeen komst gehouden, welke zich in een groote be langstelling mocht verheugen. Zaterdagmiddag kwamen de gasten van heinde en verre. Om 7.15 uur begon het officieele gedeelte in het vergadergebouw met de opening door den cursusleider, den heer M. H. Roodschild. Hierop volgde samenzang een een inleiding van mevr. RosVrijman uit Den Haag over „De geestelijke mensch en het vegetarisme". Hierbij werden zooveel problemen aan geroerd, dat Zondag nog een nabespreking volgde. Zondag werd de cursus voortgezet met een inleiding van mr. dr. P. IJssel de Schepper uit Den Haag over: Het vegetarisme en de Bellamy-gedachte .terwijl 's avonds de nestor der beweging Ir. Felix Ort het onderwerp in leidde: „Natuurlijke leef- en geneeswijze als uitvloeisel van de vegetarische levensbeschou wing. De voordrachten werden met groote be langstelling gevolgd en hebben er zeer zeker toe bijgedragen, om het inzicht der cursisten te verdiepen. De meeste gasten bleven Maandag voor de algemeene vergadering, welke onder leiding van den voorzitter M. H. Roodschild werd ge houden. Na de inleiding werd het vegetariërslied ge zongen met pianobegeleiding van mej. Van Looy. In een oogenblik van plechtige stilte werden de overledenen herdacht. De heer Roodschild zal Nederland ver tegenwoordigen op het Internationaal congres te Oslo. Ter vergadering waren aanwezig, behalve individucele leden en belangstellenden 15 af- deelingen met 32 afgevaardigden. De verschillende jaarverslagen werden be handeld en goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren M. de Bruin en J. v. d. Wey. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden f 400; verlies van een hand. voet of oog f 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim f 50; alle leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinget f 25, alle leden van een anderen vinger f 15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel- oreuk 15. oolsbreuk 15 Alles Indien net gevolg van een ongeval Voor de ibonnés op het Geïllustreerd Zondags olad bestaai nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13