Haarlem's Dagblad Bommen op Spanje. Ernstig ongeluk bij de tram kruising Aerdenhout—Bentveld. Auto door tram gegrepen. Een dankwoord. Nederlandsch tankschip door bom getroffen VAN BREEMEN'S ANTHRACIET Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16857 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 7 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is een eenvoudige, gruwelijke en aan grijpende beschrijving van de uitwerking van een luchtbombardement in dit blad te lezen. Die beschrijving is van onze medewerk ster C. B., een NederlancLsche die met haar fa milie te Campello, een dorpje nabij Alicante, woont. Dit Nederlandsche gezin woonde daar al jaren vóór de burgeroorlog uitbrak en is er sindsdien gebleven. Wij hebben vóór en tij dens den burgeroorlog vele bijdragen van C. B. gepubliceerd. Zij is nog jong en diegenen onder onze lezers die haar werk geregeld ge volgd hebben zullen zich herinneren hoe blij en onbevangen zij indertijd het Spaansche landleven wist te schilderen. Als onderwijze res in het dorpje Campello had zij de boeren en hun kinderen goed leeren kennen. Zij hield van hen en van hun eenvoudig leven. Zij waren tevreden met weinig en genoten van kleine genoegens. Dat was de eerste periode van de mede werking van C. B., die helaas kort duurde. Want de burgeroorlog kwam en duurt nu al twee jaar. Statistieken ramen het totale aan tal slachtoffers in Spanje nu op meer dan een millioen. Ze zijn niet nauwkeurig en ze zeggen overigens weinig. Ze generaliseeren zoo domweg. Maar wat die eenvoudige men- sghen in Spanje ondervondendaarvan heeft de Nederlandsche onderwijzeres in Campello u meermalen verteld. Eerst leek de oorlog nog ver. Men bleef onbezorgd. Toen kwam hij nader en er vertrokken veel jon gens uit het dorp naar het leger. Toen kwa men de luchtraids. Het was alles eenvoudig en direct verteld, zonder opsmuk en daarom juist zoo goed en treffend. Velen uwer moe ten zich, deze brieven uit een Spaansch dorp je lezend wel de vraag hebben gesteld waar om zoo vele kleine luyden, onwetend van al den strijd in de buitenwereld, ten prooi moesten vallen aan dezen „strijd der ideolo gieën".zooals men het gelieft te noemen omdat slachting en beestenboel zulke lee- lijke woorden en zoo akelig waar zijn. Nu, diezelfde vraag kunt u opnieuw vandaag stellen als u de beschrijving leest van den luchtraid die C. B. pas heeft meegemaakt en waarin zij bij toeval aan den dood ontsnapte Haar brief is van 3 Juni uit Alicante geda teerd; inmiddels is al een nieuwe luchtaan val op deze stad en op verscheidene dorpen gedaan. Ik hoop dat onze correspondente nog leeft. De aanvallers, in haar brieven, zijn Franco's vliegers. De aangevallenen zijn degenen die wonen in het gebied, dat nog onder de link- sche regeering staat. Als het andersom was zou ik niet met minder scherpte de aandacht vestigen op de waarheid van de moderne oorlogvoering, op de gemeene beestachtige wreedheid, de laf heid en onridderlijkheid van het moorden-uit- de-lucht, het moorden tegen een volslagen weerlooze burgerbevolking". De helden uit het verleden, die streden om de zwakken te be schermen, die zichzelf in de eerste plaats waagden en met hun leven veil stonden voor hun gezinnen, zouden zich schamen als zij terug konden keeren en de treurige wandaden van hun nageslacht zien: van veilige hoogte vrouwen en kinderen vermoorden. Bah, wat een smerige lafheid! Maar „knak ken van het moreel van de tegenpartij" heet daar voldoende excuus voor. Als men alle menschelijke overwegingen, alle ridderlijkheid, alle noblesse, alle sportsmanship opzij zet is het inderdaad een aanvaardbare verontschul diging. Maar nu jadan is alles aanvaard baar. Dit is dan ook het karakter van den modernen oorlog. Alles is aanvaardbaar, be halve menschelijkheid. Het is misschien handiger zich van al deze dingen niets aan t-e trekken en zijn belang stelling te beperken tot de motorfiets, die gis teren één straat verderop tegen een boom reed, waarbij de berijder werd gewond. Maar ik vind dit een nietigheid vergeleken bij het geen er in Spanje en China gebeurt, al kletst de heele buurt er ook over. Ik heb nog steeds den indruk, al zooveel jaren lang, dat wij veel menschelijker en veel begrijpender en veel breeder van inzicht moesten zijn en dat wij voortdurend moeten beproeven althans iets van dit tekort in te halen. Maar de meeste menschen zijn ongetwij feld van een andere meening. En dat lijkt benijdenswaardig rustig en gemakkelijker. Dan is een gebroken boordenknoopje erger dan het lezen van de ervaringen van C. B R. P. Twee inzitfenden gedood, een gewond. Ongeluk te wijten aan onbekendheid van den chauffeur. Op den eersten Pinksterdag is bij den overgang van de trambaan HaarlemZandvoort aan den mr. En- schedéweg te AerdenhoutBentveld een auto door een uit de richting Zandvoort komende tram gegrepen en eenige meters meegesleurd. De wagen werd bijna geheel vernield. Een der vier inzittenden de heer Wagner uit Rotterdam kreeg een ^chedelbasisfractuur en een hersen schudding, op weg naar het St. Elisa- beths-Gasthuis is hij overleden. Ook zijn vrouw die met een ernstige her senschudding werd opgenomen is des avonds te 7 uur overleden terwijl de heer Parmaraksa een lichtere hersen schudding opliep en spoedig weer bij kennis kwam. De chauffeur van de auto werd slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn weer naar huis terugkeeren. De tram ondervond ongeveer een uur vertraging. De burgemeester van Bloemendaal Jhr. mr. C. J. A. den Tex, de waarnemend substi tuut officier van Justitie mr. Th. S. de Vries van Doesburgh en de commissaris van poli tie de heer A. Hiemstra stelden onmiddellijk na het ongeluk een onderzoek in, waarbij kwam vast te staan dat het ongeluk te wij ten was aan totale onbekendheid van den chauffeur met de ter plaatse bestaande situa tie. De chauffeur had zelfs heelemaal geen trambaan gezien en toen hij plotseling de tram voor zich zag opduiken was het te laat om een aanrijding te voorkomen. Bij de tramkruising bevindt zich een zwaaiend licht en belsignaal dat in werking treedt zoodra een tram nadert. De auto werd in de flank gegrepen, eenige meters meegesleurd en kwam tenslotte na een slag te zijn omgedraaid op de tweede rails tot stilstand. De chauffeur heeft dus noch het bord met het opschrift „Halt Tramkruising", noch het electrische zwaaiende belsignaal dat zich voor het verkeer komende uit de richting Zandvoort aan de overzijde van de kruising bevindt, opgemerkt. Het aantal ongelukken dat zich bij dezen overgang heeft voorgedaan is niet zoo groot dat men hier van een onhoudbaren toestand mag spreken. De laatste jaren is hier name- Prinses Beatrix maakt haar eersten boottocht. 's GRAVENHAGE, 7 Juni. .Gedurende de Pinksterdagen hebben het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix het motorjacht de Piet Hein als kampeerschip gebruikt. Des aterdags voert de Piet Hei naar het IJselmeer.. In verband met de weersomstan digheden werd des avonds Muiden binnen- geloopen, vanwaar in den vroegen morgen het schip naar de Eemmonding is vertrok ken en aldaar ten anker is gaan liggen Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden de Pinkstergodsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Blaauwendraad. Op den tweeden Pinksterdag ging de tocht des mor gens naar het Noorden. Gedurende dien dag maakten de Prinses en de Prins in de kleine motorboot, die de Piet Hein meevoert, nog tezamen een uitstapje. Maandagavond is het Prinselijk gezir teruggekeerd te Soestdijk Voor de kleine Prinses was dit verblijf aan boord van de Piet Hein haar eerste reis op de Hollandsche wateren. De Kunstijsbaan te Haarlem. Onderhandelingen met het gemeentebestuur. Eenigen tijd geleden deelden wij mede. dat een combinatie medewerking van het ge meentebestuur van Haarlem had gevraagd om te kunnen overgaan tot het stichten van een overdekte kunstijsbaan op een terrein aan de Kleverlaan achter den Kleverparkweg. Naar wij vernemen zijn over deze aange legenheid nog onderhandelingen gaande tus- schen het gemeentebestuur en de bedoelde combinatie. Het is te Haarlem gewoonte dat in het algemeen de eigenaars van gronden die bebouwd worden aan de gemeente een bijdrage geven voor de kosten van den aanleg van de straten en den daarvoor benoodigden grond kosteloos overdragen. Nu zal voor het bereiken van het terrein waarop de kunstijsbaan ont worpen is een nieuwe weg moeten worden aan gelegd. De onderhandelingen loopen nu over de vraag of voor dit object de gewone eischen door het gemeentebestuur gehandhaafd zullen worden, of dat hier reden is een deel der kos ten voor rekening der gemeente te nemen. Ten Stadhuize werd verwacht, dat er thans spoedig een beslissing in deze aangelegenheid is te verwachten. Als de quaestie van den grond tot een oplossing gekomen is en het be wuste terrein dus officieel als bouwterrein er kend kan worden, kunnen de bouwplannen voor de kunstijsbaan door Bouw- en Woning toezicht bestudeerd worden. lijk, zooals de commissaris ons mededeelde, geen ongeluk gebeurd. De toestand van den overweg is, naar zijn oordeel, misschien wel voor verbetering vat baar, doch is geenszins slechter dan elders. Het kan natuurlijk altijd voorkomen dat iemand, die met een plaatselijke situatie to taal onbekend is een beveiligingssignaal niet opmerkt. Of dat signaal nu te hoog of niet te hoog is bevestigd, is een vraag waarover de meeningen nog al uiteen loopen. De tarmbestuurder ziet 250 meter voor den overgang een verklikkerlicht branden wat voor hem het teeken is. dat het signaal bij de kruising werkt. Brandt dit licht niet dan moet hij voor de overgang stoppen. Nu bij dit ongeluk is uitgemaakt dat de signalen nor maal gewerkt hebben was er voor den be stuurder dus geen bijzondere reden om de tram te doen stoppen. Hij rekende er natuurlijk op dat het ove rige verkeer de signalen had bemerkt. Dit is echter niet gebeurd met het vermelde nood lottige gevolg. Nader vernemen wij nog dat de toestand van den heer r,armaraksa die eveneens in het St. Elisabeths Gasthuis wordt verpleegd tame lijk gunstig is. Er is geen direct levensgevaar. Vele slachtoffers bij bombarde ment op Alicante. Britsch schip getroffen. Verscheidene steden van het repu- blikeinsche Spanje zijn in de laatste dagen door de luchtmacht van Franco gebombardeerd. Het zwaarst heeft de kuststad Ali cante geleden, waar volgens de laatste berichten Maandag 29 personen wer den gedood en meer dan 50 gewond. In de binnenstad werd een groote verwoes ting aangericht. Ook de voorstad Cantaranes werd ernstig getroffen. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen met uitzondering van een uit zeven personen bestaande familie. Bij den aanval op Alicante werd het Britsche stoomschip Saint Winifred, dat in de haven lag, door hommen ge troffen. Vijf leden der bemanning kwamen hierbij om het leven en ver scheidene werden gewond. De Saint Winifred is ook een dag of veertien geleden te Alicante gebom bardeerd. Voorts heeft de rechtsche luchtmacht Vall de Uxo in Castellon gebombardeerd. Hierbij werden vijf personen gedood en twee gewond. Vervolgens werd Alcubia Devei gebombardeerd, men weet nog niet hoe veel slachtoffers hier zijn gevallen. Ook Sagunto en Madrid werden bestookt. Ver moedelijk zijn hier geen slachtoffers gevallen. Ze zijn weer om. de Pinksterdagen, Ik weet niet. wat u hebt gedaan. Maar ik heb. mocht u het mij vragen, Niet stilgezeten, noch -gestaan, Ik ben. om het te memoreeren. Ontvloden aan de steenen stad. Om buiten mij te amuseeren. Ik heb eens heerlijk vrij gehad. Ik was zoo lui als ik kon wenschen En nu het feest weer is gedaan. Besef ik. zonder andre menschen. Was het zoo vlot maar niet gegaan. Want andren hebben moeten zwoegen En hadden het nog extra druk. Voor mijn. misschien ook uw, genoegen, Voor onze vrijheid, ons geluk. Ik noem bijvoorbeeld de politie, De wagen voerders, conducteurs En andren in een trampositie Taxichauffeurs en buschauffeurs De kf"ners en de bordenwasschers De koks en andren in 't café. De auto- en de f ietsoppassers. De badman enzoovoorts. aan zee. De stokers en de machinisten. De kaartjesknippers in de hal Van het station, de bureaulisten. De baanwachters en wie niet al. Ik kan z' onmooglijk allen noemen. Er waren er nog meer niet vrij Hun werk wil 'k echter tevens roemen, Zij droegen tot mijn vreugde bij. 't Plezier dat Pinkster mij kon schenken. Was zonder hen maar half geweest. Dat wil ik eens in dank gedenken. Na het geslaagde Pinksterfeest. P. GASUS. Het woord is aan Allard Pierson: Geen zuiver denkbeeld of liet moet zijn zuivere uit drukking kunnen vinden. Schip in brand gevlogen De bemanning in veiligheid BARCELONA, 7 Juni.. Het Ne derlandsche tankschip „Parklaan" is gisternacht bij een luchtaanval door een bom getroffen. Het schip geraakte in brand cn men is er nog niet in geslaagd het vuur te blusschen. De bemanning heeft zich in veilig heid kunnen brengen. (United Press). Een jongen sprong op den bagagedrager. En dc wielrijdster kwam te vallen. Gisteravond omstreeks 8.45 uur reed een 39-jarige dame op de fiets door de Graafschap straat, toen plotseling tot haar onaangename verrassing een jongen achterop de bagage drager sprong. Dit was blijkbaar spelender wijs bedoeld "doch had ernstige gevolgen. De dame kwam namelijk te vallen, cn genees kundig onderzoek wees uit dat zij daarbij waarschijnlijk haar knieschijf heeft gebro ken, hetgeen naar men weet een ernsti ge verwonding is. Een sporthaven aan het Noordcr Spaarne? Stelende bnitenlandsche dienst boden. Vier dieveggen en een heler aangehouden. De politie te Bloemendaal heeft een viertal Duitsche dienstboden aangehouden die zich ten nadeele van haar werkgeefster te Bloe mendaal aan diefstal hebben schuldig ge maakt. Gestolen werden lijfgoederen, beddegoed handdoeken en etenswaren. De goederen werden, voorzoover betreft etenswaren opgegeten, opgeslagen in een ka mer van het huis van den 32-jarigen C. aan de Leidschevaart. C. was met een der meisjes verloofd en werd door de politie aangehouden wegens heling Het in beslag genomen goed was een v-rij groote partij; het werd door de politie me' een auto naar het politiebureau vervoerd. Toen alles in de recherchekamer op het bureau was uitgestald leek het wel wat op een winkeltje. Toch alles heeft bij elkaar niet veel meer waarde dan enkele tientallen guldens Daarbij zijn niet meegerekend de etens ..aren die het vijftal reeds verorberd had. De vier dieveggen en de heler zijn door de politie van Bloemendaal aan de justitie te Haarlem overgeleverd. Welke plannen de gemeente Haarlem heeft. Wij hebben medegedeeld, dat van de tafel van B. en W. van Haarlem in de laatste raadszitting is bekend gemaakt, dat ver wacht werd, dat in de eerstvolgende zitting een voorstel zou kunnen worden behandeld om nog verschillende werken in werkver schaffing te kunnen uitvoeren Genoemd werden het graven van een sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne en het in orde brengen van sportterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne. Het is evenwel te verwachten dat er in elk geval eenige vertraging zei komen in de voorbereiding dezer objecten. Het gemeente bestuur had drie objecten in werkverschaf fing uit te voeren aan de regeering aange vraagd namelijk de sporthaven. het sport terrein aan het Zuider Buiten Spaarne iSchalkwijkerweg) en het sportterrein aan den Kleverparkweg. De regeering zegde al leen haar medewerking toe voor het sport terrein aan het Zuider Buiten Spaarne. Daar op heft het gemeentebestuur aan de regee ring medegedeeld, dat er meer behoefte was aan het sportterrein aan den Kleverparkweg, waarop de regeering goed vond. dat haar toe stemming gold voor dit laatste werkobject. Dit wordt dus in elk geval uitgevoerd. Over de beide andere objecten wordt op nieuw onderhandeld, zoodat men in het Haarlemsche Stadhuis hoopt, dat alsnog een weg gevonden zal worden om ook tot uitvoe ring van die twee objecten te komen Wat de sporthaven aan het Noorder Spaar ne betreft vernemen wy. dat het de bedoe- 'Ing is de uitmonding van de Jan Gijzen- aart bij het Spaarne te verleggen Er zal 1an tevens een sporthaven voor kleine zeil jachten en kano's gegraven worden, welke haven omeeven zal worden door een glooiing vaar de peilers zich kunnen verpoozen Op het ontwerp-ultbreidingsplan is ook een "lubgebouw ontworpen. Naast de sporthaven en het aangrenzen- Ie terrein zou dan ook een speelterrein aan gelegd worden dat in gebruik gegeven zal woiden aan de speeltuinverceniging „Welte vreden", die nu tijdelijk een terrein in ge bruik heeft bij den Spaarndammerweg. heeft, JWI -woqeha ealohisaAa. ■waahda. VOORJAARSPRIJZEN W (Adv. Ingez. Med.) Bouw van een nieuwe zwem- iiirichtinj; te Haarlem? Plannen voor den aanleg van een sintelbaan aan de Kleverlaan. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld. dat er plannen bij het gemeentebe stuur van Haarlem bestonden om de houten zweminrichting aan de Kleverlaan die te klein wordt en ook gebreken gaat vertoonen te vervangen. De bedoeling is een nieuwe en grootere zweminrichting te maken, even eens op een terrein aan de Kleverlaan. maar dan meer in de nabijheid van het ijsbaan terrein der IJsclub voor Haarlem en omstre ken. Dit zal dan een inrichting van beton worden. Het gemeentebestuur hoopt, dat dit plan verwezenlijkt zal kunnen worden met finan- cieele medewerking van het werkfonds. De kans dat die verkregen zal worden, wordt grooter geacht nu de regeering voor het Werkfonds grootere credieten. heeft toege- Met dit plan hangt samen de quaestie van de inrichting van een sintelbaan, Eenige maanden geleden heeft het bestuur van de Nederlandsche Athletiek Unie bij het ge meentebestuur van Haarlem aangedrongen op het maken van een sintelbaan. Er is nu door den Raad, op voorstel van B. en W. besloten een sportterrein aan te leg gen op een terrein achter den Kleverpark weg. Daar zal de wensch inzake een sintel baan voor zoover de plannen nu uitgewerkt zijn, nog niet verwezenlijkt worden. De quaestie heeft evenwel de aandacht van het gemeentebestuur. Als in de naaste toekomst een nieuwe zweminrichting aan de Klever laan zal worden gebouwd zou het terrein waarop nu de houten zweminrichting staat en dat een oppervlakte heeft van 50 bij 100 Meter beschikbaar komen voor den aanleg van een sintelbaan. Dat terrein zou voldoen de groot zijn om zoo'n baan aan te leggen. U VERGEET dat U een bril draagt als het een KEIP-bril is. Gr. Houtstraat 137. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Bij een auto-ongeluk te Aerdenhout zijn twee menschen om het leven gekomen. 1 Bouw van een nieuwe zweminrichting te Haarlem? 1 Een Nederlandsch tankschip is bij een luchtaanval op Barcelona door een bom- getroffen. 1 Tc Huizum is een echtpaar neergeschoten: de dader slaat de hand aan zich zelf. 3 Tijdens en kort voor de Pinksterdagen zijn een reeks ernstige motorongelukken ge beurd. 3 Mr. L. J. A. Trip stelt in het jaarverslag der Ned. Bank de vraag of niet meer licht moet worden verschaft over 's Rijks fi nanciën. 3 De ..Karimata" is op de roede van Ter schelling aangekomen. 3 Spaansche vliegtuigen hebben op Fransch gebied bommen geworpen. 4 In negen dagen zijn in Kanton vijfdui zend douden gevallen als gevolg van de bombardementen. 4 'leruchten over een opstandige beweging in het Nationalistische Spanje. 4 Nederland en Nederlandsch-Indië werden beide in de eerste ronde van het wereld kampioenschap uitgeschakeld. 6 ARTIKELEN. ENZ. It P.: Bommen op Spanje. l C. Sipkes; De Heemskerker duinen. 9 C. B.: In de hel van den burgeroorlog. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1